Jump to content
sonakias

Golf 5/6 - S3 Intercooler (Aftermarket Intercooler) [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Πίεσε τον Γκίκα να το ρίξει στα 90¤ και πάνε σε αυτόν, είναι κορυφή...!

ρε συ οκ οτι ειναι καλος μαστορας το εχει αποδειξει..αλλα για μια εργασια ρουτινας οπως το ιντερκουλερ ειναι τραγικα ακριβος.και τονιζω..ετσι και καθησετε διπλα στον μαστορα που θα σας το περασει και δειτε ποσο ευκολο ειναι να το περασετε θα καταλαβετε γιατι επιμενω οτι δεν χρειαζονται ειδικες γνωσεις για να το κουμποσετε.

Link to comment
Share on other sites

ρε συ οκ οτι ειναι καλος μαστορας το εχει αποδειξει..αλλα για μια εργασια ρουτινας οπως το ιντερκουλερ ειναι τραγικα ακριβος.και τονιζω..ετσι και καθησετε διπλα στον μαστορα που θα σας το περασει και δειτε ποσο ευκολο ειναι να το περασετε θα καταλαβετε γιατι επιμενω οτι δεν χρειαζονται ειδικες γνωσεις για να το κουμποσετε.

Eγώ βασικά έχω φίλο που μου πρότεινε να το λύσουμε μόνοι μας και να το βάλουμε...Δεν είναι μηχανικός αλλά ασχολείται πολύ.

Πάντως 120 ευρώ δεν τα δίνω, είναι υπερβολικό ποσό, χωρίς να αμφισβητώ την ποιότητα του Γκίκα. Δεν μπορεί να αγοράζεις 290 ευρώ το i/c και να σου πηγαίνει +50% η εργασία...

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειναι πολυ ευκολο να το τοποθετησετε μονοι σας...τα 90-100 ευρω για τη συγκεκριμενη εργασια απ οποιονδοιποτε μαστορα ειναι παρα πολλα!υπαρχουν αρκετα DIY στο ιντερνετ που σας λενε βημα βημα πως γινετε η τοποθετηση...βρηκα εγω ενα κ οριστε κ το λινκ... S3 Intercooler installation

Link to comment
Share on other sites

Δεν πέφτει...Τον ρώτησα και εγώ.

Και μετα λενε οτι υπαρχει κριση και θελουνε πελατες.

Ρε παιδια ο μεσος εργαζομενος θελει 2 καλα μεροκαματα για να βαλει 120 ευρω στην τσεπη του.

Αυτοι πως το δικαιολογουν ακατεβατα για μια υποθεση 2-3 ωρων το πολυ? Τι ειδικη τεχνογνωσια

δικαιολογει αυτη τη τιμη? Την τρελα μας εκμεταλλευονται ολοι, αλλα σιγουρα τους εχουμε δωσει και εμεις το δικαιωμα.

Γι'αυτο παμε κατα δ....ου!

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι ρε φίλε... Και γενικά τον τελευταίο καιρό συνειδητοποίησα ότι πρέπει λίγο να μαζευτώ με το αμάξι... Πχ έλεγα για ζάντες BBS κτλ, αλλά θα βάλω αυτές του GTi και τελος. Και μάλιστα μεταχειρισμένες. Πρόγραμμα ΑΝ βάλω θα βάλω από Σεπτέμβρη. Ούτε Porsche είναι, ούτε θα κάθομαι να μετράω δευτερόλεπτα ρεπρίζ και επιταχύνσεων...

Ο Σεπτέμβρης θα είναι δύσκολος και πρέπει όλοι να είμαστε επιφυλακτικοί. Τώρα οι καλοί μάστορες πάντα αξίζουν τα λεφτά τους (πχ Γκίκας), αλλά όλοι πρέπει να κάνουμε μεγάλες υποχωρήσεις στις τιμές μας για να επιβιώσουμε. new_killother.gif

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι ρε φίλε... Και γενικά τον τελευταίο καιρό συνειδητοποίησα ότι πρέπει λίγο να μαζευτώ με το αμάξι... Πχ έλεγα για ζάντες BBS κτλ, αλλά θα βάλω αυτές του GTi και τελος. Και μάλιστα μεταχειρισμένες. Πρόγραμμα ΑΝ βάλω θα βάλω από Σεπτέμβρη. Ούτε Porsche είναι, ούτε θα κάθομαι να μετράω δευτερόλεπτα ρεπρίζ και επιταχύνσεων...

Ο Σεπτέμβρης θα είναι δύσκολος και πρέπει όλοι να είμαστε επιφυλακτικοί. Τώρα οι καλοί μάστορες πάντα αξίζουν τα λεφτά τους (πχ Γκίκας), αλλά όλοι πρέπει να κάνουμε μεγάλες υποχωρήσεις στις τιμές μας για να επιβιώσουμε. new_killother.gif

+1 Οι καιροί είναι δύσκολοι. Το περίεργο της υπόθεσης είναι ότι κανείς δεν μπορεί να κάνει προβλέψεις όχι για μετά από 2 χρόνια π.χ. αλλά ακόμα και μετά από 6 μήνες για το πως θα είναι η κατάσταση. Δεν είναι για μεγάλα ανοίγματα - έξοδα, πρέπει να περιορίσουμε την τρέλλα μας, το να βάλεις κάτι που κοστίζει 100-300 ευρώ είναι νορμάλ, το να βάλεις bbs με 2.000 - 2.500 ευρώ είναι λίγο ακραίο για την εποχή μας.

Link to comment
Share on other sites

Eίναι ακριβή τρέλα φίλε, και αν δεν πληρώνει ο μπαμπάς αλλά έχουμε μισθό και τίποτα άλλο, το χόμπι παραγίνεται ακριβό.

Οπότε πλέον εγώ αποφάσισα να τα ψάχνω όλα πάρα πολύ και γενικώς να περιορίσω τις βλέψεις μου. Συγγνώμη για το off topic.

Link to comment
Share on other sites

ακριβος οπως τα λετε παιδια..για την τρελα μου δουλευω παραληλα με τισ σπουδες + αυτα που στελνει ο πατερας..δεν μου περισευουν τα ευρο με τιποτα για να τα δωσω σε καποιον που δεν προκειτε να κανει κατι παραπανω απο μενα αν καθησω να το κανω..οτι μπορω το κανω μονος.οι καιροι ειναι πολυ δυσκολοι..τωρα βεβαια αν καποιον του περισευουν τοτε τι να πω..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Επειδη μαλλον θα το βαλω και εγω την αλλη εβδομαδα μπορει να μου πει καποιος που το εχει τοποθετησει η που να εχει γνωσεις αν θα εχει lag?γιατι διαβασα πολλες διαφορετικες αποψεις.Μιλαω για εντελως μαμα κατασταση.Τι πλεονεκτηματα και τι μειονεκτηματα εχει?

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου άποψη είναι πως δεν έχει lag, μόνο καλό του κανείς.

@φίλε Ανεστη τωρα είδα το ποστ σου, έχεις απόλυτο δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια το εβαλα σε φιλο μου ειναι πολυ ευκολη διαδικασια αρκει να ξερεις πως βγαινουν προφυλακτηρες και πλαστικα....εργαλεια ειχα τα παντα ...χωρις να θελω να το παιξω εξυπνος η εργασια για ενα τετοιο εγχειρημα ειναι τιμια στα 50-60 ευρω ...μην τρελαθουμε κιολας...

Υγ.

1 Ευκολο για καποιον που ξερει γενικα και πιανουν τα χερακια του ..

2 Εφοσον δεν υπαρχει προγραμμα δεν υπαρχει κανενας λογος (εκτος απο τους ψυχολογικους κτλ...)προσωπικη αποψη παντα.

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

ο καθε Γκικας εχει ενα μαγαζι με εξοδα και υπαλληλους.

εγω ειμαι μισθωτος και το μεροκαματο μου ειναι 50¤ καθαρα.

οποτε μην συγκρινετε ανομοια πραγματα.

το ic απο S3 καλυπτει απολυτα για αλογα μεχρι 350+ ...αυτο παγκοσμια εχει τσεκαριστει,βεβαια σε οχι τοσο ζεστα κλιματα οπως ελλαδας...

Link to comment
Share on other sites

η αλλαγη i/c σε s3 αξιζει να την κανει καπιος που δεν εχει προγραμμα και ισως δεν βαλει ποτε? Δλδ μονο για μεγαλητερη αντοχη στον κηνητηρα? Σε golf mk5.

Edited by pants_
Link to comment
Share on other sites

η αλλαγη i/c σε s3 αξιζει να την κανει καπιος που δεν εχει προγραμμα και ισως δεν βαλει ποτε? Δλδ μονο για μεγαλητερη αντοχη στον κηνητηρα? Σε golf mk5.

Ευχαριστω στελιο!

Εγω φιλε pants ειμαι ακριβως η περιπτωση που περιγραφεις.

Link to comment
Share on other sites

Πίεσε τον Γκίκα να το ρίξει στα 90¤ και πάνε σε αυτόν, είναι κορυφή...!

η αντιπροσωπεία χρεώνει 75 εύρο την εργατοωρα χωρίς φπα , 92 εύρο σύνολο

με μια μικρή διάφορα οτι για να λύσουν μετόπη προφυλακτήρα το αυτοκίνητο περνάει από τον φανοποιό ,, + 92 εύρο 185 εύρο θέλει η αντιπροσωπεία , που δεν έχετε την δυνατότητα , να δείτε πως το φτιάχνουν , ενώ σε εμένα έχεις την δυνατότητα να είσαι πάνω από το κεφάλι μου η από τον μηχανικό που το έχει αναλάβει .. έχεις το καφεδάκι σου και παρατηρείς , εάν θες πας και μια βόλτα με ένα gti , να δεις τι έχω κάνει με ανάρτηση να κανείς και στο δικό σου ,, Ρώτας και νιώθεις , σε άλλους μόνο Ρώτας και πληρώνεις

τώρα εάν από τα 100 εύρο δώσετε 90 , και το θέμα σας είναι τα 10 εύρο τι να σας πω

Link to comment
Share on other sites

η αντιπροσωπεία χρεώνει 75 εύρο την εργατοωρα χωρίς φπα , 92 εύρο σύνολο

με μια μικρή διάφορα οτι για να λύσουν μετόπη προφυλακτήρα το αυτοκίνητο περνάει από τον φανοποιό ,, + 92 εύρο 185 εύρο θέλει η αντιπροσωπεία , που δεν έχετε την δυνατότητα , να δείτε πως το φτιάχνουν , ενώ σε εμένα έχεις την δυνατότητα να είσαι πάνω από το κεφάλι μου η από τον μηχανικό που το έχει αναλάβει .. έχεις το καφεδάκι σου και παρατηρείς , εάν θες πας και μια βόλτα με ένα gti , να δεις τι έχω κάνει με ανάρτηση να κανείς και στο δικό σου ,, Ρώτας και νιώθεις , σε άλλους μόνο Ρώτας και πληρώνεις

τώρα εάν από τα 100 εύρο δώσετε 90 , και το θέμα σας είναι τα 10 εύρο τι να σας πω

Είναι παλιό το ποστ Νίκο. Εγώ προσωπικά έχω πειστεί απο την ποιότητα της δουλειάς σου.

Εμενα δε μου είπες να πάω βολτα με το GTi, χαχα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το ΑΚ στη SEAT έχει τιμή λιανικής με ΦΠΑ 230 ευρώ, απλά δεν ξέρω τι παίζει με την τοποθέτηση και τα πλαστικά πλαινά, κουμπώνουνε κανονικά με τις υπάρχουσες σωληνώσεις με σφιχτήρες?

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ειπε να παω βολτα με το GTI αλλα δεν ηθελα γιατι ειμουν που ειμουν "κουρασμενος" απο το 122αρι μετα θα με αποτελιωνε και θα ηθελα να το πεταξω στη θαλασσα το δικο μου.

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.