Jump to content
MIKE_GOLF_V_GTI

Golf Gti Tuning (Tfsi - Tsi) Vol.2

Recommended Posts

Τα μπεκ RS4 πόσο παραπάνω κατανάλωση έχουν από τα S3;Κρίτωνα τι διαφορές έχεις δει;Δεν μιλάμε σε full throttle αλλά σε cruising και χαμηλά φορτία γενικώς!!Πόσο παραπάνω παροχή από τα S3 έχουν;

Kαμια διαφορα δεν εχουν στην καταναλωση , εφοσον το μοτερ ρυμιστει σωστα και δεν εχουμε σπαταλη καυσιμου.

Η διαφορα σε παροχη απο τα μπεκ του S3 ειναι 26-27%.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Κρίτωνα, υπάρχει κάποιος που σε 200άρι Κ04 να άλλαξε μόνο μπεκ από s3 σε rs4 χωρίς άλλη μετατροπή, να ξαναρύθμισε το πρόγραμμα και να είδε διαφορά από πριν; Δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ σε δυναμόμετρο όσο αν είχε καποιο μέτρο σύγκρισης στο δρόμο οπότε μετά την αλλαγή των μπεκ να είδε εμφανή διαφορά.

Στα νούμερα που λες δεν θέλει και μπιέλες;

Θοδωρη, η διαφορα σε 200αρι μοτερ ηταν 1,5 κολωνα στην κοντρα. Σε S3 η διαφορα ηταν 3 καροτσες.

Μιλαμε για αυτοκινητα με full περιφερειακα , Κ04 και ισχυ της ταξεως των 365-370 actual HP @ MAHA, που η μονη διαφορα ηταν η αντικατασταση των μπεκ (απο S3 σε RS4).

Oσον αφορα στις μπιελες, οποιος θελει να κρατησει το αυτοκινητο του για χρονια και θελει τετοιας ταξης δυναμη πρεπει καποτε να παρει την αποφαση και να αλλαξει τις 4 μπιελες. Δεν γινεται οταν τα μοτερ αυτα γινουν 7+ ετων και 100000+χλμ να αντεξουν για καιρο τετοια καταπονηση. Αλλο τωρα που ειναι "φρεσκα" σχετικα μοτερ και φτιαχνονται ετσι τα τελευταια 1-2 χρονια και αλλο επι χρονια να δουλευουν σε τετοια κατασταση. Αν ειχα τετοιο μοτερ και ηθελα 350+ΗΡ και 1,8bar κλπ κλπ σιγουρα θα εβαζα μπιελες για να κοιμαμαι ησυχος το βραδυ... Ολα τα αλλα (εμβολα, στροφαλος, μεταλλα κλπ) εχουν τερασια ανοχη και αν δεν παει κατι πολυ στραβα δεν θα χαλασουν, ακομα και μετα απο πολυ καιρο.

Edited by golf-agu
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη, η διαφορα σε 200αρι μοτερ ηταν 1,5 κολωνα στην κοντρα. Σε S3 η διαφορα ηταν 3 καροτσες.

Μιλαμε για αυτοκινητα με full περιφερειακα , Κ04 και ισχυ της ταξεως των 365-370 actual HP @ MAHA, που η μονη διαφορα ηταν η αντικατασταση των μπεκ (απο S3 σε RS4).

Oσον αφορα στις μπιελες, οποιος θελει να κρατησει το αυτοκινητο του για χρονια και θελει τετοιας ταξης δυναμη πρεπει καποτε να παρει την αποφαση και να αλλαξει τις 4 μπιελες. Δεν γινεται οταν τα μοτερ αυτα γινουν 7+ ετων και 100000+χλμ να αντεξουν για καιρο τετοια καταπονηση. Αλλο τωρα που ειναι "φρεσκα" σχετικα μοτερ και φτιαχνονται ετσι τα τελευταια 1-2 χρονια και αλλο επι χρονια να δουλευουν σε τετοια κατασταση. Αν ειχα τετοιο μοτερ και ηθελα 350+ΗΡ και 1,8bar κλπ κλπ σιγουρα θα εβαζα μπιελες για να κοιμαμαι ησυχος το βραδυ... Ολα τα αλλα (εμβολα, στροφαλος, μεταλλα κλπ) εχουν τερασια ανοχη και αν δεν παει κατι πολυ στραβα δεν θα χαλασουν, ακομα και μετα απο πολυ καιρο.

Καλησπέρα, να ρωτήσω και γω κάτι τον Κρίτωνα.

Αν καποιος με 200αρι μοτέρ θέλει να βγάλει την μέγιστη ιπποδύναμη από το μοτέρ του αλλά χωρίς να μπει στην διαδικασία να το ανοίξει και να βάλει μπιέλες (τουλάχιστον για κανα 2 χρόνια μετά), τι είναι πιο συμφέρον και αξίζει περισσότερο, να βάλει ΒΤ πχ GT28RS/2871R και να βγάλει 380+ άνετα και ωραία ή να περιοριστεί σε πιο φτηνή, ΟΕΜ και λιγότερο μπελαλίδικη λύση (Κ04) μιας και αυτή τερματισμένη ειναι 385+;

Link to comment
Share on other sites

αρυθμιες εχουμε κριτωνα?με ρσ4?μπεκ?

το αμαξι δουλευει οπως με τα μπεκ του s3!το μονα αξιοσημειωτα ειναι τα εξης,σε φαση λιωσιματος,δηλαδη συνεχομενα πατηματα,το αμαξι απο ενα σημειο και περα πεταει που και που μαυριλες απο πισω,πολλα πυροβολητα απο την εξατμιση και που και που παλι μετα απο λιωσιμο κανει καποιες αρρυθμιες για λιγα δευτερολεπτα.αυτα παρατηρησα εγω,απο θεμα γενικοτερης λειτουργιας μπορω να πω οτι δεν εχει αλλαξει τιποτα σε σχεση με τα μπεκ του s3!σε συνθηκες ηρεμης οδηγησης,ταξιδιου,μεσα στην πολη κλπ,το αμαξι καιει αισθητα λιγοτερο!

Edited by kostas gti
Link to comment
Share on other sites

:lol: αυτο ειναι ενδιαφερον......................εαν μπορουσες να κανεις και μια dyno... :lol:

θα κανω καποια στιγμη σιγουρα,απλα σπουδαζω πατρα και δεν ειναι εφικτο προς το παρον,αλλα το εχω στο μυαλο μου. :lol:

Link to comment
Share on other sites

τι μπουζι φορας? ta ngk PFR7B LAZER PLATINUM τι λες?

bosch φοραω φιλε,λιγο πιο ψυχρα απο τα μαμα. ;)

δεν ξερω καν σε τι μπουζι αναφερεσαι,δεν τα εχω ψαξει καθολου.καποιος που εχει ασχοληθει και ξερει ας σου απαντησει

Link to comment
Share on other sites

Αν καποιος με 200αρι μοτέρ θέλει να βγάλει την μέγιστη ιπποδύναμη από το μοτέρ του αλλά χωρίς να μπει στην διαδικασία να το ανοίξει και να βάλει μπιέλες (τουλάχιστον για κανα 2 χρόνια μετά), τι είναι πιο συμφέρον και αξίζει περισσότερο, να βάλει ΒΤ πχ GT28RS/2871R και να βγάλει 380+ άνετα και ωραία ή να περιοριστεί σε πιο φτηνή, ΟΕΜ και λιγότερο μπελαλίδικη λύση (Κ04) μιας και αυτή τερματισμένη ειναι 385+;

Όταν ένας κινητήρας 2 λίτρων ξεκινά από τα 200 άλογα και φτάνει στα 400, μετά από ενα σημείο χρειάζεται απλή λογική.

Γιατί όπως και να φτάσεις κοντά στα 400 άλογα, δεν παύεις να έχεις 100% περισσότερη ιπποδύναμη από το εργοστασιακό αυτοκίνητο. Είτε με Κ04, είτε με GT28RS. Είναι βέβαιο ότι υπάρχει ημερομηνία λήξεως του κινητήρα σε λειτουργία πλήρης ισχύος αν δεν αναβαθμιστεί μηχανολογικά.

Όχι μόνο είναι επιτακτική η ανάγκη για μπιέλες, αλλά υπάρχει το ενδεχομενο να χρειαστούν και ένα σωρό πράγματα ακόμα για μακροχρόνια αξιόπιστη χρήση. Η τουρμπινα Κ04 κατά εξαιρετική τύχη μας, τερματίζει (στις υψηλές στροφές) σε σημείο που δεν μπορεί να σπάσει τον κινητήρα εύκολα (τουλάχιστον όχι αμέσως).

Αλλά επειδή ρυθμίζονται μερικά τέτοια γρήγορα αυτοκίνητα, δεν σημαίνει οτι είναι κατανάγκη και αξιόπιστα. Ούτε συνιστούμε τέτοια επίπεδα ισχύος με εργοστασιακά σωθικά.

Τυχαίνει να δουλεύουν χωρίς να σπάνε. Θα μπορούσαν να σπάνε χωρίς να δουλεύουν, δεν είμαστε μακρυά (χρονικά) από αυτό. Είναι μόνο θέμα καλής ή κακής κατάστασης κινητήρα και για αυτή δεν μπορεί κανένας να πάρει όρκο.

Οπότε μην γλυκοκοιτάζετε τα μπεκ. Τα μπεκ του RS4 φέρνουν τις μπιέλες - ή τις διώχνουν από το μπλοκ αν είσαι άτυχος.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ένας κινητήρας 2 λίτρων ξεκινά από τα 200 άλογα και φτάνει στα 400, μετά από ενα σημείο χρειάζεται απλή λογική.

Γιατί όπως και να φτάσεις κοντά στα 400 άλογα, δεν παύεις να έχεις 100% περισσότερη ιπποδύναμη από το εργοστασιακό αυτοκίνητο. Είτε με Κ04, είτε με GT28RS. Είναι βέβαιο ότι υπάρχει ημερομηνία λήξεως του κινητήρα σε λειτουργία πλήρης ισχύος αν δεν αναβαθμιστεί μηχανολογικά.

Όχι μόνο είναι επιτακτική η ανάγκη για μπιέλες, αλλά υπάρχει το ενδεχομενο να χρειαστούν και ένα σωρό πράγματα ακόμα για μακροχρόνια αξιόπιστη χρήση. Η τουρμπινα Κ04 κατά εξαιρετική τύχη μας, τερματίζει (στις υψηλές στροφές) σε σημείο που δεν μπορεί να σπάσει τον κινητήρα εύκολα (τουλάχιστον όχι αμέσως).

Αλλά επειδή ρυθμίζονται μερικά τέτοια γρήγορα αυτοκίνητα, δεν σημαίνει οτι είναι κατανάγκη και αξιόπιστα. Ούτε συνιστούμε τέτοια επίπεδα ισχύος με εργοστασιακά σωθικά.

Τυχαίνει να δουλεύουν χωρίς να σπάνε. Θα μπορούσαν να σπάνε χωρίς να δουλεύουν, δεν είμαστε μακρυά (χρονικά) από αυτό. Είναι μόνο θέμα καλής ή κακής κατάστασης κινητήρα και για αυτή δεν μπορεί κανένας να πάρει όρκο.

Οπότε μην γλυκοκοιτάζετε τα μπεκ. Τα μπεκ του RS4 φέρνουν τις μπιέλες - ή τις διώχνουν από το μπλοκ αν είσαι άτυχος.

Μάλιστα. Οπότε Στέλιο ούτε λίγο ούτε πολύ λες ότι αν δεν είσαι προετοιμασμένος να αλλάξεις μπιέλες και ποιος ξέρει τι άλλο και θες να χεις το κεφάλι σου "ήσυχο" κάτσε με την Κ04 και τα μπεκ S3 στα 360+hp και μην πας γυρεύοντας.

Πολύ λογικό και ξεκάθαρο μου ακούγεται και έτσι είναι.

Link to comment
Share on other sites

τι μπουζι φορας? ta ngk PFR7B LAZER PLATINUM τι λες?

Προτιμησε τα Bosch F5DPOR, ειναι αντιστοιχα με τα NGK που αναφερεις και ειναι τα καλυτερα μπουζι για το μοτερ αυτο (και το 1.8Τ).

Link to comment
Share on other sites

Όταν ένας κινητήρας 2 λίτρων ξεκινά από τα 200 άλογα και φτάνει στα 400, μετά από ενα σημείο χρειάζεται απλή λογική.

Γιατί όπως και να φτάσεις κοντά στα 400 άλογα, δεν παύεις να έχεις 100% περισσότερη ιπποδύναμη από το εργοστασιακό αυτοκίνητο. Είτε με Κ04, είτε με GT28RS. Είναι βέβαιο ότι υπάρχει ημερομηνία λήξεως του κινητήρα σε λειτουργία πλήρης ισχύος αν δεν αναβαθμιστεί μηχανολογικά.

Όχι μόνο είναι επιτακτική η ανάγκη για μπιέλες, αλλά υπάρχει το ενδεχομενο να χρειαστούν και ένα σωρό πράγματα ακόμα για μακροχρόνια αξιόπιστη χρήση. Η τουρμπινα Κ04 κατά εξαιρετική τύχη μας, τερματίζει (στις υψηλές στροφές) σε σημείο που δεν μπορεί να σπάσει τον κινητήρα εύκολα (τουλάχιστον όχι αμέσως).

Αλλά επειδή ρυθμίζονται μερικά τέτοια γρήγορα αυτοκίνητα, δεν σημαίνει οτι είναι κατανάγκη και αξιόπιστα. Ούτε συνιστούμε τέτοια επίπεδα ισχύος με εργοστασιακά σωθικά.

Τυχαίνει να δουλεύουν χωρίς να σπάνε. Θα μπορούσαν να σπάνε χωρίς να δουλεύουν, δεν είμαστε μακρυά (χρονικά) από αυτό. Είναι μόνο θέμα καλής ή κακής κατάστασης κινητήρα και για αυτή δεν μπορεί κανένας να πάρει όρκο.

Οπότε μην γλυκοκοιτάζετε τα μπεκ. Τα μπεκ του RS4 φέρνουν τις μπιέλες - ή τις διώχνουν από το μπλοκ αν είσαι άτυχος.

ΣΩΣΤΟΣ o Mr.

εγω μια φορα ανοιξα με octavia rs5 tfsi me κ03 κ φορουσε μπεκ s4. μου πε μαλιστα οτι μια μικρη διαφορα την ειδε

Link to comment
Share on other sites

Κρίτων 1.5 κολώνα είναι μεγάλη διαφορά.... ;):lol: :lol: :lol::o μας είπε και kostas gti ότι σε ήρεμη οδήγηση έχει αισθητά χαμηλότερη κατανάλωση και με έστειλε αδιάβαστο... :lol: :lol: :lol: Κώστα δεν με λες, έχεις μετρήσει κατανάλωση μόνος σου ή από την ένδειξη του trip computer το βλέπεις; στο λέω γιατί τα μεγαλύτερα μπεκ μπορεί να μπερδεύουν τον υπολογιστή του αυτοκινήτου με τον τρόπο που ψεκάζουν.

Τέσπα, και 1.5 κολώνα να μην είναι, αυτό που κατάλαβα είναι ότι έχουν διαφορά τα rs4 μπεκ :wacko:

Σε όσα λέτε για τις μπιέλες θα συμφωνήσω απόλυτα και γιαυτό προς το παρόν δεν θα ψαχτώ για δύναμη πάνω από τα όρια του μοτέρ -_- Έχω όμως μια ερώτηση για όσους γνωρίζουν. Για ποιο λόγο τώρα τελευταία (όχι μόνο σε vag) βάζουν όλοι μπιέλες scat; Ξέρει κανείς αν είναι ποιοτικές όπως οι arrow και άλλες που ξέραμε παλιότερα ή αν απλά είναι φτηνότερες;

Link to comment
Share on other sites

Κρίτων 1.5 κολώνα είναι μεγάλη διαφορά.... ;):lol: :lol: :lol::o μας είπε και kostas gti ότι σε ήρεμη οδήγηση έχει αισθητά χαμηλότερη κατανάλωση και με έστειλε αδιάβαστο... :lol: :lol: :lol: Κώστα δεν με λες, έχεις μετρήσει κατανάλωση μόνος σου ή από την ένδειξη του trip computer το βλέπεις; στο λέω γιατί τα μεγαλύτερα μπεκ μπορεί να μπερδεύουν τον υπολογιστή του αυτοκινήτου με τον τρόπο που ψεκάζουν.

Η κατανάλωση από το τριπ μπορεί να ρυθμιστεί στα σωστά επίπεδα με vag-com.Το τριπ δεν το απασχολεί ο τρόπος που ψεκάζουν τα μπεκ,αλλά το πόση ώρα ψεκάζουν.Με δεδομένη την παροχή τους υπολογίζει την κατανάλωση.Αν ξέρεις ότι τα μπεκ του S3 π.χ. έχουν 13% παραπάνω παροχή από τα ΟΕΜ πας με vag-com και βάζεις ένα συντελεστή 1,13 στον πίνακα που υπολογίζει την κατανάλωση και είσαι ΟΚ -_-B) (το μόνο κακό είναι νομίζω ότι δεν μπορείς να βάλεις πάνω απο 15% συντελεστή διόρθωσης,οπότε με τα μπεκ του RS4 δεν θα μπορέσεις ποτέ να ρυθμίσεις σωστά το τριπ :wacko: )

Link to comment
Share on other sites

Κρίτων 1.5 κολώνα είναι μεγάλη διαφορά.... :(:o :o :o :o μας είπε και kostas gti ότι σε ήρεμη οδήγηση έχει αισθητά χαμηλότερη κατανάλωση και με έστειλε αδιάβαστο... :lol: :lol: :lol: Κώστα δεν με λες, έχεις μετρήσει κατανάλωση μόνος σου ή από την ένδειξη του trip computer το βλέπεις; στο λέω γιατί τα μεγαλύτερα μπεκ μπορεί να μπερδεύουν τον υπολογιστή του αυτοκινήτου με τον τρόπο που ψεκάζουν.

Τέσπα, και 1.5 κολώνα να μην είναι, αυτό που κατάλαβα είναι ότι έχουν διαφορά τα rs4 μπεκ :D

Σε όσα λέτε για τις μπιέλες θα συμφωνήσω απόλυτα και γιαυτό προς το παρόν δεν θα ψαχτώ για δύναμη πάνω από τα όρια του μοτέρ -_- Έχω όμως μια ερώτηση για όσους γνωρίζουν. Για ποιο λόγο τώρα τελευταία (όχι μόνο σε vag) βάζουν όλοι μπιέλες scat; Ξέρει κανείς αν είναι ποιοτικές όπως οι arrow και άλλες που ξέραμε παλιότερα ή αν απλά είναι φτηνότερες;

φιλε μου το αμαξι πηρε για να ακριβολογω 1-1,5 κολωνα αναλογα τις καθε συνθηκες...νομιζω εχουμε γνωριστει και ξερεις οτι το ψανω πολυ το θεμα περι κοντρας και τι πραγματικα κανει ενα αμαξι.σε ηρεμη οδηγηση απ οτι εχω δει καιει λιγοτερο σιγουρα,σε πατηματα καιει αρκετα περισσοτερο απο πριν,μετα απο καθε πατημα πεφτει ευκολα μια γραμμη....δεν ειναι κατι ομως που εμενα προσωπικα με απασχολει...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το αμαξι πηρε για να ακριβολογω 1-1,5 κολωνα αναλογα τις καθε συνθηκες...νομιζω εχουμε γνωριστει και ξερεις οτι το ψανω πολυ το θεμα περι κοντρας και τι πραγματικα κανει ενα αμαξι.σε ηρεμη οδηγηση απ οτι εχω δει καιει λιγοτερο σιγουρα,σε πατηματα καιει αρκετα περισσοτερο απο πριν,μετα απο καθε πατημα πεφτει ευκολα μια γραμμη....δεν ειναι κατι ομως που εμενα προσωπικα με απασχολει...

εισαι με κ03 κ περιφεριακα?

Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol: :lol: :lol:

Μπα... η Κ03 του κώστα μάλλον δεν άντεξε και την έκανε από μόνη της :lol: :lol: :lol:

Κώστα το ξέρω ότι το ψάχνεις το θέμα B)

Εμένα το επόμενο βήμα είναι αντλία κατά τον Οκτώβριο (έχω μείνει λίγο πίσω ε; :lol: :lol: ) και μετά θα δω κατά πόσο φτάνουν στα όρια τους τα μπεκ του S3 στο αμάξι μου, με τα δικά μου περιφερειακά και τις δικές μου σχετικά ήπιες/ασφαλείς απαιτήσεις :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εχω μετρησει 0-100 σε 5.6 δλεπτα. εισαγωγη-εξατμιση +προγραμμα (ρεβο 2). εχει κανει καποιος κατι αντοιστιχο να μας πει αποτελεσμα? ειμαι στα 295 με 44κιλα ροπης κ 18αρα αρκετα ελαφρια. λαστιχο 225/40. 100αρα βενζινη

Link to comment
Share on other sites

ελα φιλε χανιωτη..τι εισαγωγη φορας???

injen με αλλη φιλτροχοανη κ την εχω καλυψει με μια "κουβερτα" απο αμιαντο κ κατι ακομα (αυτο θυμαμαι)

Link to comment
Share on other sites

Εχω μετρησει 0-100 σε 5.6 δλεπτα. εισαγωγη-εξατμιση +προγραμμα (ρεβο 2). εχει κανει καποιος κατι αντοιστιχο να μας πει αποτελεσμα? ειμαι στα 295 με 44κιλα ροπης κ 18αρα αρκετα ελαφρια. λαστιχο 225/40. 100αρα βενζινη

Και έχασες από τον Γιώργο με το polo... Σαν λίγο περιέργα να μας τα λες :D

Link to comment
Share on other sites

Και έχασες από τον Γιώργο με το polo... Σαν λίγο περιέργα να μας τα λες :D

tα κοψιματα μου τα κανει ελαχιστα στη 3η , περισσοτερο 4η κ στη 5η ακομα πιο πολυ.... στα 0-100 εβαλα μεχρι 2α, ενω με το Γιωργο ανοιξαμε απο 2ες ως 5ες. μου πε επισης οτι το αμαξι του ειναι αρκετα ανεβασμενο απο πριν. αυτο βεβαια δεν το ξερω....

και δεν εχασα οπως λες, μια τον ειχα κ μια με ειχε. το αυτοκινητο μου τη μια κοβει λιγο κ την αλλη περισσοτερο, οπως του κ@&σει.... μαλλον ειναι το προγραμμα, θα το φτιαξω κ θα τα ξαναπαμε. το εγραψα γιατι κ μενα μου φανηκε αρκετα αισιοδοξο κ να παρω κ καμια αλλη γνωμη απο καποιον αλλο με τα "ιδια"

Edited by ΧΑΝΙΩΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το αμαξι πηρε για να ακριβολογω 1-1,5 κολωνα αναλογα τις καθε συνθηκες...νομιζω εχουμε γνωριστει και ξερεις οτι το ψανω πολυ το θεμα περι κοντρας και τι πραγματικα κανει ενα αμαξι.σε ηρεμη οδηγηση απ οτι εχω δει καιει λιγοτερο σιγουρα,σε πατηματα καιει αρκετα περισσοτερο απο πριν,μετα απο καθε πατημα πεφτει ευκολα μια γραμμη....δεν ειναι κατι ομως που εμενα προσωπικα με απασχολει...

την βαζει την δυναμη κατω?φορασ μπλοκε? η σπινιαρει?εχεισ boost control?

Link to comment
Share on other sites

Εχω μετρησει 0-100 σε 5.6 δλεπτα. εισαγωγη-εξατμιση +προγραμμα (ρεβο 2). εχει κανει καποιος κατι αντοιστιχο να μας πει αποτελεσμα? ειμαι στα 295 με 44κιλα ροπης κ 18αρα αρκετα ελαφρια. λαστιχο 225/40. 100αρα βενζινη

295 αλογα με κ03s και μαμα μπεκ το βλεπω δυσκολο..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.