Jump to content
MIKE_GOLF_V_GTI

Golf Gti Tuning (Tfsi - Tsi) Vol.2

Recommended Posts

Κι ομως το κανει.Οι 4 κυκλοι δεν θα μπορουσαν να μπουν στο Οκταβια.Υποδηλωνουν ανωτερη ποιοτητα σε ολα τα επιπεδα.

Θεωρείς ότι αυτο που πέρνει απο την audi δεν το χρυσοπληρώνεις ? Γιατι τα 42.000 για ένα γυμνό s3 είναι κλεψιά.όπως και το A3 1.8 για 30000 είναι πολλά.ok καλύτερη ποιότητα απο astra golf αλλά όχι τόση ώστε να δικαιολογεί τα λεφτά του.

Επίσης ποιά ειναι η ποιότητα στο service της audi και δίνεις κάθε φορά 300-400+ ?

Edited by twoface
Link to comment
Share on other sites

Κωστακη,ανεβα για καφε τη παρασκευη, σου εχω πελατη....

μακαρι να ηταν τοσο ευκολο να ανεβαινω,θα ερχομουνα συνεχεια,αλλα μου χει βγει η παναγια να βαλω σε μια σειρα τα μαθηματα!θα κανω μια προσπαθεια,αλλα ντρεπομαι να ερθω γιατι θα φαω πολυ δουλεμα,αλλαξα εξατμιση! :D

Edited by kostas gti
Link to comment
Share on other sites

...αλλα ντρεπομαι να ερθω γιατι θα φαω πολυ δουλεμα,αλλαξα εξατμιση! :D

Μη μου πεις - έβαλες μαρσιποφόρα εξάτμιση; Αυστραλιανό τελικό;

Για να επανέλθω στο ανωτέρω θέμα, στην αγορά αυτοκινήτου ό,τι πληρώσεις παίρνεις.

Και ό,τι δεν πληρώσεις δεν το έχεις ποτέ.

Απλώς μερικές εταιρείες (γκουχ γκουχ) κατασκευάζουν μόνο συγκεκριμένους τύπους υποπλαισίων (όπως λέμε το τμήμα που πάνω του κουμπώνει η καμπίνα), φροντίζουν να διαφοροποιούν το καύκαλο και τον εξοπλισμό για να αξίζει τον κόπο και το παραπάνω χρήμα!

Οι εταιρείες αυτοκινήτων πουλάνε το όνομά τους, όχι μόνο οι επώνυμοι σχεδιαστές μόδας. Όπως και να το κάνουμε το ακριβότερο αυτοκίνητο πουλάει μούρη, ανεξάρτητα με το αν αξίζει ή όχι! Θέλεις Audi, θα το πληρώσεις. Θέλεις Skoda, θα το πληρώσεις αλλά λιγότερο. Θέλεις VW, πάλι θα πληρώσεις αυτά που πιστεύει ο κατασκευαστής ότι αξίζει το όνομά του.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς ότι αυτο που πέρνει απο την audi δεν το χρυσοπληρώνεις ? Γιατι τα 42.000 για ένα γυμνό s3 είναι κλεψιά.όπως και το A3 1.8 για 30000 είναι πολλά.ok καλύτερη ποιότητα απο astra golf αλλά όχι τόση ώστε να δικαιολογεί τα λεφτά του.

Επίσης ποιά ειναι η ποιότητα στο service της audi και δίνεις κάθε φορά 300-400+ ?

Οταν ψαχνομουν να αγορασω αυτοκινητο πριν εναμιση χρονο, το γκολφ σε σχεση με το Α3 (1.6 και τα δυο) ειχαν 4 χιλιαρικα διαφορα.Γυμνο γιατι;Μια χαρα εξοπλισμο ειχε το Α3.Ισως ειχε και ESP στα στανταρ που δεν το εχε το Γκολφ αλλα και παλι τα 5 χιλιαρικα διαφορα τα αξιζε κ με το παραπανω.Καλυτερο κρατημα απο το γκολφ,ποιοτητα πλαστικων αλλα και συναρμολογησης τους ανωτερο επιπεδο.Οσο για τις τιμες στα σερβις, δες και σε αλλες αντιπροσωπειες αλλων εταιριων.Τον εχουν σηκωσει ψηλα τον αμανε.Και παλι ομως αυτο δεν ειναι θεμα εταιρειας αλλα αντιπροσωπου.Αν ηταν θεμα εταιρειας θα ειχαν παντου τις ιδιες τιμες.Εγω εδω δε δινω 180 ευρω για αλλαγη λαδιων.Δινω λιγοτερο απο τα μισα.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερο κράτημα είναι λίγο δύσκολο να είχε. Είναι πιο άνετη η ανάρτηση του και αυτό σου δίνει μια καλύτερη ποιότητα κύλισης, αλλά όταν θέλεις να κινηθείς γρήγορα, τρομάζεις.

Τα πλαστικά ναι, είναι ένα κλικ πιο πάνω. Αλλά το υπόλοιπο αυτοκίνητο είναι ίδιο με το Golf. 1000¤ τα καλύτερα πλαστικά και 1000 το κάθε δαχτυλίδι στην μάσκα. Είναι σαν να αγοράζεις 2 ίδια δώρα και επειδή το ένα έχει καλύτερο αμπαλάζ, να το χρυσοπληρώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Μη μου πεις - έβαλες μαρσιποφόρα εξάτμιση; Αυστραλιανό τελικό;

πρεπει βασικα να το δεις... :D οπως το κοιταζα πριν λιγο,μου φαινετα αρχιζει να γινεται σχιστοματικο το γκοφακι.προς ιαπωνια θα ελεγα,ειναι και HKS το τελικο οποτε καταλαβαινεις tongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

@kostas

Είσαι καγκουρο... Τέλος

@ All

Συμφωνω 100% με τον Naso, έχω και τα 2 οχήματα στην οικογένεια και τονίζω οτι το audi έχει καλύτερα πλαστικά , προσεγμένη εφαρμογή και δεν τρίζει τπτ μέσα....

Π.χ Το γκόλφ πάνω από τα πετάλια έχει μια *μη επιτρεπόμενη λέξη* για να κρατάει τα καλώδια, φελιζόλ.. Το αudi έχει πλαστικό...

Το αudi επίσης έχει αφρολέξ στα φτερά και στους αρμούς για να μην υπάρχει θόρυβος από τον δρόμο, το γκόλφ τπτ.

Υπάρχουν πολλά πράγματα που πληρώνεις στο audi, και έγω έτσι έλεγα , αλλα τα είδα και όντως παίζει διαφορα..

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερο κράτημα είναι λίγο δύσκολο να είχε. Είναι πιο άνετη η ανάρτηση του και αυτό σου δίνει μια καλύτερη ποιότητα κύλισης, αλλά όταν θέλεις να κινηθείς γρήγορα, τρομάζεις.

Τα πλαστικά ναι, είναι ένα κλικ πιο πάνω. Αλλά το υπόλοιπο αυτοκίνητο είναι ίδιο με το Golf. 1000¤ τα καλύτερα πλαστικά και 1000 το κάθε δαχτυλίδι στην μάσκα. Είναι σαν να αγοράζεις 2 ίδια δώρα και επειδή το ένα έχει καλύτερο αμπαλάζ, να το χρυσοπληρώνεις.

Καθολου δυσκολο.Το κρατημα του ειναι οντως καλυτερο.Το γκολφ διωχνει ευκολα την ουρα του.Το audi οχι.Σε αυτο βοηθουν και τα φαρδυτερα ελαστικα του.Συμφωνω με τον Puck οτι πληρωνεις και καποιες λεπτομερειες που δε φαινονται.Οσο για τους τριγμους ειναι απιστευτα ησυχο ακομα και σε πολυ ανωμαλο εδαφος.Μου ειχε κανει τρομερη εντυπωση.Εχω οδηγησει Α3 με 100.0000 χλμ και ειναι σα να το πηρες προσφατα.

Link to comment
Share on other sites

Καθολου δυσκολο.Το κρατημα του ειναι οντως καλυτερο.Το γκολφ διωχνει ευκολα την ουρα του.Το audi οχι.Σε αυτο βοηθουν και τα φαρδυτερα ελαστικα του.Συμφωνω με τον Puck οτι πληρωνεις και καποιες λεπτομερειες που δε φαινονται.Οσο για τους τριγμους ειναι απιστευτα ησυχο ακομα και σε πολυ ανωμαλο εδαφος.Μου ειχε κανει τρομερη εντυπωση.Εχω οδηγησει Α3 με 100.0000 χλμ και ειναι σα να το πηρες προσφατα.

Το οτι διωχνει ευκολα την ουρα του δεν ειναι δειγμα του αν στριβει καλυτερα η οχι απο καποιο που τη διωχνει πιο δυσκολα.

Να πεις οτι ειναι πιο ουδετερο ναι...Αλλα ειναι προτιμησεις το πως θες το αμαξι στις στροφες. Κ εμενα μ αρεσει το ουδετερο αλλα δε σημαινει οτι στριβει καλυτερα. Οσο για τα υπολοιπα ετσι ειναι, αν και προχθες μπηκα σε golf IV 1.4 generation με 160,000 κλμ

και επαθα πραγματικα πλακα απο το ποσο αθορυβο και χωρις τριγμους παραμενει...αλλα ναι, το Audi ειναι ενα κλικ πανω στις λεπτομερειες.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Νεοκλή, να πω ότι δεν είσαι και έξυπνο παιδί. Το Α3 σου έχει πολύ λιγότερα χλμ από ότι το GOLF, με μαλακότερη ανάρτηση, με 16άρια και με κύριο οδηγό τον πατέρα σου. ¶στο να κάνει 30.000χλμ και μετά μιλάμε για τριγμούς. Έχω μπει σε S3 καινούριο και έτριζε όσο δεν έτριζε το δικό μου πέφτοντας στα 42 (!!! :lol: ) μέτρα.

Ένα κομμάτι πλαστικό και 2 μέτρα μόνωση ή φελιζόλ, δεν στοιχίζουν 4.000¤. Είπαμε ότι από θέμα ποιότητας είναι καλύτερα τα Audi, αλλά όχι και τόσο για να αξίζουν τα λεφτά τους.

@iasonas: Συμφωνώ μαζί σου. Ουδέτερο=αδιάφορο

Edited by Geopan
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε, το Audi απευθύνεται σε λιγότερο νεανικό κοινό που δίνει προτεραιότητα στην άνεση και την πολυτέλεια. Καλύτερο κράτημα δεν έχει, πιο αδιάφορο έχει. Φυσικά και τα πλαστικά του και η συναρμογή τους, η ηχομόνωσή του, τα υλικά γενικά και η προσοχή που έχει δωθεί στην λεπτομέρεια είναι ανώτερα. Το Golf απευθύνεται σε πιο νεανικό κοινό, αυτό που θα παίξει με την οδική συμπεριφορά και δε θα δώσει μεγάλη σημασία στα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Νεοκλή, να πω ότι δεν είσαι και έξυπνο παιδί. Το Α3 σου έχει πολύ λιγότερα χλμ από ότι το GOLF, με μαλακότερη ανάρτηση, με 16άρια και με κύριο οδηγό τον πατέρα σου. ¶στο να κάνει 30.000χλμ και μετά μιλάμε για τριγμούς. Έχω μπει σε S3 καινούριο και έτριζε όσο δεν έτριζε το δικό μου πέφτοντας στα 42 (!!! :excl: ) μέτρα.

Ένα κομμάτι πλαστικό και 2 μέτρα μόνωση ή φελιζόλ, δεν στοιχίζουν 4.000¤. Είπαμε ότι από θέμα ποιότητας είναι καλύτερα τα Audi, αλλά όχι και τόσο για να αξίζουν τα λεφτά τους.

@iasonas: Συμφωνώ μαζί σου. Ουδέτερο=αδιάφορο

1ον Η ανάρτηση είναι s-line = σκληρή , 17αρες με 225/45 και πανοραμική οροφή=περισσότεροι τριγμοί...Αλλα τελικα δεν τρίζει τιποτα!!!

Και δεν μπορω να πω οτι δεν κρατάει, μια χαρα μάλιστα, πιστεύω δε , οτι πρέπει και να φοράει και την ανάρτηση GT/GTI...

Α! Μην ξεχάσω , πετάει και τα κωλαράκια του, αλλα πιο μαζεμένα...

Πραγματικά έχω εντυπωσιαστεί οτι και με την χρήση της οροφής τακτικά , δεν κοπανάει ή τρίζει τιποτα..!

Link to comment
Share on other sites

1ον Η ανάρτηση είναι s-line = σκληρή , 17αρες με 225/45 και πανοραμική οροφή=περισσότεροι τριγμοί...Αλλα τελικα δεν τρίζει τιποτα!!!

Και δεν μπορω να πω οτι δεν κρατάει, μια χαρα μάλιστα, πιστεύω δε , οτι πρέπει και να φοράει και την ανάρτηση GT/GTI...

Α! Μην ξεχάσω , πετάει και τα κωλαράκια του, αλλα πιο μαζεμένα...

Πραγματικά έχω εντυπωσιαστεί οτι και με την χρήση της οροφής τακτικά , δεν κοπανάει ή τρίζει τιποτα..!

μου θελουν και κωλαρακια τα μουτρα σου! :excl::excl:tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

απο την προσωπικη μου εμπειρια πιστευω οτι το a3 ειναι πολυ καλυτερο απο το golf σε πολλα σημεια...καποια στιγμη ετυχε να οδηγησω ενα a3 2.0tfsi εκδοση ambitition αν θυμαμε καλα...καμια σχεση με το δικο μου το gti...στο δικο μου η οροφη οποτε θυματε τριζει ασε που δεν κλεινει και καμια φορα..τριζουν πλαστικα και το αυτοκινητο εχει θορυβο...απο το δρομο και την μηχανη...το δικο μου εχει 45000χμ..του παιδιου ειχε 90000+και δεν εκανε τσικ!και η αποσβεση της αναρτησης καμια σχεση με την δικια μου..(ισως φταινε και οι 18αρες σε μενα)αλλα γενικα ηταν πολυ πιο ξεκουραστο και μου εδινε την αισθηση πιο καλης κατασκευης!και πολυ πιο αθορυβο!

Link to comment
Share on other sites

Μην συγκρίνεται μήλα με πορτοκάλια....Καμία σχέση η οδική συμπεριφορά του Α3TFSI με το GTi. Το ένα είναι γρήγορο οικογενειακό hatcback με προσανατολισμό την άνεση και το άλλο είναι GTI

Edited by Black V GTi
Link to comment
Share on other sites

Μην συγκρίνεται μήλα με πορτοκάλια....Καμία σχέση η οδική συμπεριφορά του Α3TFSI με το GTi. Το ένα είναι γρήγορο οικογενειακό hatcback με προσανατολισμό την άνεση και το άλλο είναι GTI

ναι αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να τριζει ολοκληρο το αμαξι και να φοβαμαι μηπως δεν κλεισει η οροφη αν την ανοιξω!τεσπα το gti το αγαπαμε και ολοι μας ξερουμε για πιο λογο το αγορασαμε...αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να φτασουμε την ποιοτητα της audi...και δεν υπαρχει λογος!αν θελαμε θα περναμε το A3..

Link to comment
Share on other sites

ασχετο!ειδα στο power techniques διαφημιση της vf για turbo kit 400+hp για τον tfsi!τι παιζει?τα λυσανε αυτοι τα προβληματα με αντλιες μπεκ κλπ?παραξενο μου φενετε.... ;) και απο εμβολα και τετοια?αντεχουν?πολυ περιεργα πραγματα.....

Link to comment
Share on other sites

Αφού με ξέρεις.....

Ζηλεψες και εσυ το husky μου...

Παρεπιπτοντως οι ζαντες ποσο σου κοστισαν?

Edited by ΖΕΥΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα…!!

Λοιπόν <_< ……. Αναζητούνται κάτοχοι GTI που έχουν πάει σε setup S3 για ερωτήσεις…..Υπάρχουν????

Ας μου στείλουν ένα πμ.

Mike

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα…!!

Λοιπόν ^_^ ……. Αναζητούνται κάτοχοι GTI που έχουν πάει σε setup S3 για ερωτήσεις…..Υπάρχουν????

Ας μου στείλουν ένα πμ.

Mike

Mπα που να τους βρεις!Σπανια πραγματα! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.