Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

Με μπέρδεψες! Τι εννοείς την άλλαξαν στα twincharged;

Είχε IHI και βάλανε KKK; Ή είχε KKK και βάλανε IHI;

η πυρασφαλεια στην τουρμπινα βγαινει με 2 βιδες. μπορειτε να την βγαλετε (ειναι παααααααρα πολυ ευκολο) και να δειτε πανω στην τουρμπινα αν γραφει ΚΚΚ...!!!

Link to comment
Share on other sites

καλα σε με υο γκρι γκολφ να απαντας αλλη φορα τα τηλ..

σε πηρα την Τριτη τοσες φορες να τα πουμε :/

εαν δεν απανταω σημαινει οτι ειμαι μεσα στην αιθουσα κ κανω μαθημα

μετα συνηθως φευγω τρεχοντας να προλαβω κανα προαστιακο αν δεν ειμαι με το καρο

Link to comment
Share on other sites

απο οσο ξερω(οι λιγες γνωσεις μου σταματησαν στο 5ρι)

τα ΜΚV TSI twin εχουν την ΚΚΚ

τα ΜΚVI TSI twin εχουν την ΙΗΙ

τα TSI 122 ΜΚV εχουν μιτσου

και τα μκ6 (122) μιτσου εχουν αλλα βελτιωμένη στα υλικά της .....

ihi εχουν τα γτι μκ6 σε σχέση με τα μκ5 που είχαν κκκ

τα twin μκ6 είμαι σίγουρος οτι χρησιμοποιούν κκκ!

Edited by xristos/red tornado
Link to comment
Share on other sites

Δυναμομέτρηση Νο2 :thumbsup:

με το i/c του s3 ,μια μικρή αλλάγη στην εισαγωγή και αλλαγή λαδιων (άσχετο)

από 228,9 της προηγούμενης πριν από ενα μηνα πήρα 5 άτια sillyhorse1rb5.gif

DSC00802.jpg

υγ θερμοκρασία εισερχόμενου 38 έναντι 48 προ Inrtercooler

υγ2 χάρηκα που γνώρισα και τον Κρίτωνα (e tuners) ο οποίος εξετάζοντας το διάγραμμα του φάνηκαν όλα μια χαρά

υγ 3 πριν απο το δικό μου ήταν απάνω ένα cupra που έγραψε 502 Ps knife.gif- είναι όλα τόσο σχετικα ...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό αποτέλεσμα αλλά δεν μπορούσα να κρατήσουν λίγο περισσότερο σταθερή τη ροπή;

Από κάποιο σημείο και μετά πέφτει με μεγάλο ρυθμό!

Link to comment
Share on other sites

εξετάζοντας και την πρώτη δυναμομέτρηση η καμπυλη της ροπής είναι σχεδόν

ίδια ,ίσως και λίγο καλύτερη δηλαδή από 2200-3900 (327 νμ) είναι επίπεδη και στις 6500 στροφές είναι γύρω στα 200 νμ -

Link to comment
Share on other sites

να το χαιρεσαι, πολύ καλός

τα περιφερειακά σου τα είδα στο garage σου.

:unsure:

ευχαριστώ φίλε ,αντε να δούμε και το δικό σου πόσο έχει φτάσει...;)

Link to comment
Share on other sites

Δυναμομέτρηση Νο2 ;)

με το i/c του s3 ,μια μικρή αλλάγη στην εισαγωγή και αλλαγή λαδιων (άσχετο)

από 228,9 της προηγούμενης πριν από ενα μηνα πήρα 5 άτια sillyhorse1rb5.gif

Φίλε Δημήτρη πολύ δυνατό το Golf σου, να το χαίρεσαι. :unsure:

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

post απο το dragster...!!! τα tsi σπανε... τι αλλο θα ακουσουμε...!!!

Quote:

Originally Posted by jimmys opc View Post

nai exoume k ta tsi pou dn spane....ase mas re file me to pasxa na poume...tha mas peis k gia ta amaksia mas ki olas.

μν ασχολεισαι με τους βλακες...το opc δν ξερουμε καλα τι φοραει! απο αυριο μαμα θα δηλωνει!

Link to comment
Share on other sites

μν ασχολεισαι με τους βλακες...

+1 ! Αλλά για μένα το βλάκες δεν πάει σε όλους ! Υπάρχουν και κάτοχοι με μυαλό και όχι άχυρο ..

Link to comment
Share on other sites

+1 ! Αλλά για μένα το βλάκες δεν πάει σε όλους ! Υπάρχουν και κάτοχοι με μυαλό και όχι άχυρο ..

ρε δν τους χαρακτηριζω ολους! αλλα ρ φιλε οχι τα opc να λενε για σπασιμο! οταν εχουν καρφωσει μπιελα τοσα πολλα! ΕΛΕΟΣ! new_killpc.gif

Link to comment
Share on other sites

ρε δν τους χαρακτηριζω ολους! αλλα ρ φιλε οχι τα opc να λενε για σπασιμο! οταν εχουν καρφωσει μπιελα τοσα πολλα! ΕΛΕΟΣ! new_killpc.gif

το θεμα ειναι οτι 1ο σταδιο opc φ.π.ε i/c αντιστοιχο tsi δεν το περναει ουτε στον υπνο του

Link to comment
Share on other sites

Ο Νικος γιατι δεν γραφει στο ντραξτερ;

δωστε του ενα ακουντ να γραψει εγω δεν εκανα ποτε γιατι θα φαω ban στα 5 πρωτα ποστ.

Link to comment
Share on other sites

ρε δν τους χαρακτηριζω ολους! αλλα ρ φιλε οχι τα opc να λενε για σπασιμο! οταν εχουν καρφωσει μπιελα τοσα πολλα! ΕΛΕΟΣ! new_killpc.gif

Ναι καταλαβαίνω :clapping:

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για πιο λόγο δεν μπορώ να γράψω στο dragster.gr! Έχω γίνει μέλος πριν μέρες αλλά μάλλον ακόμα δεν με έχουν ενεργοποιήσει... Θα κάνω λοιπόν ένα ποστ εδώ και όποιος θέλει μπορεί να το μεταφέρει και εκεί...

Πρώτον, για τους ανίδεους... Τα tsi ΦΠΕ+i/c πάνε και 250+ άλογα... Τα πάντα είναι θέμα προγράμματος...

Δεύτερον, ποτέ μα ποτέ δεν ισχυρίστικα πως το αμάξι μου είναι 245 άλογα! Το αμάξι μου είναι 237 άλογα και μετά από αναβάθμιση του προγράμματος μου από χρήση 98 οκτανίων σε 100 οκτανίων υπέθεσα πως ίσως έχει φτάσει 240. Στο πάτημα δήλωσα 235-240.

Τρίτων, το βίντεο δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα γιατί:

Στο πάτημα του βίντεο και στο αμέσως επόμενο (έγιναν συνολικά 4 πατήματα με το συγκεκριμένο OPC) ξεκινούσαμε με 2α και 50χλμ. Στο 2ο λοιπόν κατά σειρά πάτημα (πάτημα αμέσως μετά το βίντεο) παρατηρήσαμε μαζί με τον opcάκια πως εγώ ξεκινούσα με 2100-2200 στροφές και το OPC με 3000+!!!! Καταλαβαίνεται λοιπόν τι lag έφαγα μέχρι να μπει η τουρμπίνα!!! Ναι έχω κομπρέσσορα για χαμηλά που με κάνει δυνατότερο από ατμοσφαιράτα αμάξια στις ίδιες στροφές... Όταν όμως εγώ αρχίζω με κομπρεσσορα και ο αντίπαλος με τουρμπίνα είναι άδικο!

Στο τρίτο λοιπόν πάτημα βάλαμε από 2α και 3000+ δικές μου στροφές και η απόσταση ήταν μισό με 3/4 του αμαξιού για το OPC. Στο τέταρτο πάτημα, πάλι με 3000+ το OPC μπροστά για 1 με 1μιση αμάξι(παίζει να πάτησε και γκάζι μερικά εκατοστά του δευτερολέπτου νωρίτερα).

Το συγκεκριμένο OPC δήλωσε 200 ρόδα παρόλο που είναι σφυρήλατο! Οφείλω να πω πως ήταν τρομακτικά δυνατό σε σχέση με άλλα OPC ΦΠΕ + i/c που έχω βάλει... Η διαφορά που μου δημιουργούσε γινόταν κυρίως στην 2α και 3η και στην τετάρτη σταθεροποιούσα! Θα ήθελα να βάλω και σε μεγαλύτερη απόσταση γιατί υπάρχει και πιθανότητα να μαζέψω στα κουμπώματα 5ης...

Τέλος να πω πως έχω αφήσει OPC ΦΠΕ + i/c από Πετρόπουλο 3 αμάξια και OPC ΦΠΕ + i/c από 0-400 1-1μιση αμάξι.

Υ.Γ. Φίλε με το OPC να χαίρεσαι το τερατάκι σου και μόλις γίνεις big tourbo, και αν εν τέλει ξυραφίσω τουρμπίνα ξανά βάζουμε :clapping:

Link to comment
Share on other sites

midkin θελεις να το μεταφερω?

Αν θες κάνε το. Υπενθύμισε τους πως έχω κάνει register με το account name: midkin και δεν με έχουν ενεργοποιήσει...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.