Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

Για να καταλαβω δηλ η εταιρεια "SP.POWER" με προγραμματιστη τον Θεολογιτη (ουτε την εταιρεια εχω ακουστα , ουτε τον προγραμματιστη)

Ειναι πιο σοβαρη απο αυτες που αναφερες παραπανω ??

φιλε ενα πραγμα απλα...ανεξαρτητα αν η εταιρια ειναι καλη η οχι..οταν στη ζωη δεν εχεις κατι ακουστα δεν σημαινει οτι το ιδιο ισχυει και για τους αλλους.ξερεις ποσα πραγματα δεν εχει ακουστα ο καθενας?

εκτος και δουλευεις στη cia και εχεις αρχειο παω πασο

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

Θα σοβαρευτω το πηρα αποφαση! Εχω αγορασει ενα Golf 6 1.4 με 160 αλογατα ζωντανα και ψαχνομαι για προγραμμα. Απο τωρα σας το λεω στον ακατανόμαστο δεν παω! Θα μου λεει για μπεκιερες για Ν75 και Gπαπαρια και τρομπες βενζινης, θα γινει χριστουγεννίατικο παλι. Ετσι το εχω παρει αποφαση να παω σε σοβαρη εταιρεία.

Ρε παιδιά......θα μπορέσει κανείς επιτέλους να μιλήσει χωρίς μισόλογα???

Για όνομα.....αν έχεις κάτι να πεις πες το όλο, να βγάλουμε κάποιο νονημα.... και οχι έτσι......γρίφους θα λύνουμε τώρα?

Edited by JOVANNI
Link to comment
Share on other sites

Μόνο και μόνο που τον λέει ακατονόμαστο δεν αξίζει προσοχής. Η φράση αυτή είναι γελοία είτε όπως την έγραψε είτε εξηγώντας τη.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο και μόνο που τον λέει ακατονόμαστο δεν αξίζει προσοχής. Η φράση αυτή είναι γελοία είτε όπως την έγραψε είτε εξηγώντας τη.

Δεν συμφωνω με τον χαρακτηρισμο, απλά ούτε μου αρέσει να έχουμε "δημόσια" συζήτηση με μισόλογα.....δεν βγαίνει άκρη......

Link to comment
Share on other sites

Πηρα στην ΑΒΤ και μου ειπανε αν θελω να μου στειλουν το προγραμμα με courrier!!! ABT POWER UPGRADE 1.120,00 τον μιχανικο θα κανω?? ελεος... tongue.gif

Να σου στείλουν το πρόγραμμα? Και πως θα το περάσεις? Η τιμή πάντως για ABT είναι καλή.

Link to comment
Share on other sites

Να σου στείλουν το πρόγραμμα? Και πως θα το περάσεις? Η τιμή πάντως για ABT είναι καλή.

ευκολα...αν εχεις δει mission imposible θα καταλαβεις οτι στην ABT σου στελνουν ενα plug & play laptop μιας χρησης...το φισωνεις το αμαξι περιμενεις να περασει το προγραμμα και μολις τελειωσει σου εκτυπωνει αυτοματα μια αποδειξη παροχης υπηρεσιων οπου μετραει και σαν εγγυηση και μετα αυτοκαταστρεφεται ;)knife.gif

Link to comment
Share on other sites

ευκολα...αν εχεις δει mission imposible θα καταλαβεις οτι στην ABT σου στελνουν ενα plug & play laptop μιας χρησης...το φισωνεις το αμαξι περιμενεις να περασει το προγραμμα και μολις τελειωσει σου εκτυπωνει αυτοματα μια αποδειξη παροχης υπηρεσιων οπου μετραει και σαν εγγυηση και μετα αυτοκαταστρεφεται ;)knife.gif

................this message will self destruct in five seconds (

) ;) ;) :mellow: Edited by keegan.
Link to comment
Share on other sites

Πηρα στην ΑΒΤ και μου ειπανε αν θελω να μου στειλουν το προγραμμα με courrier!!! ABT POWER UPGRADE 1.120,00 τον μιχανικο θα κανω?? ελεος... tongue.gif

To ιδιο κανει και η BSR, η διαδικασια αν ειναι ιδια τοτε ειναι πολυ απλη ....

Link to comment
Share on other sites

To ιδιο κανει και η BSR, η διαδικασια αν ειναι ιδια τοτε ειναι πολυ απλη ....

Όσο απλά βγαίνουν και τα 1000 και ευρώ..... :lol: . Πάρα πολλά τα λεφτά για μια χαρτογράφηση, τι είναι αυτό που προσφέρει παραπάνω για να τα αξίζει κιόλας?

Link to comment
Share on other sites

Όσο απλά βγαίνουν και τα 1000 και ευρώ..... :lol: . Πάρα πολλά τα λεφτά για μια χαρτογράφηση, τι είναι αυτό που προσφέρει παραπάνω για να τα αξίζει κιόλας?

+1

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς τη μόνο φιλτροχοάνη της Evoms από την CAI της ?

Υπάρχει κάπου να αγοράσω το heat shield ? Το κουτί δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

Όσο απλά βγαίνουν και τα 1000 και ευρώ..... :lol: . Πάρα πολλά τα λεφτά για μια χαρτογράφηση, τι είναι αυτό που προσφέρει παραπάνω για να τα αξίζει κιόλας?

Τα 25.000Ε για το αμάξι πως βγαίνουν δηλαδή;

Η χαρτογράφηση αυτή έχει:

-Αρκετή ιπποδύναμη (210 για το 6άρι).

-Χαμηλές πιέσεις και θερμοκρασίες σε σχέση με άλλα προγράμματα

-Τρομερή απόδοση, μεγαλύτερη ακόμα και από δυνατότερα προγράμματα (βλ. Revo)

-Όνομα

Για μένα ό,τι πιο κορυφαίο για το group vag. Από κει και πέρα τα ζυγίζεις όλα και αν δεν θες δεν το παίρνεις. Πάντως το συγκεκριμένο πρόγραμμα δεν θέλει ούτε επαναπρογραμματισμούς, ούτε αναβαθμίσεις. Το βάζεις και ξενοιάζεις. Απλά τα πράγματα.

Όταν έχεις δώσει κοντά 25.000Ε για ένα αμάξι μπορείς να δώσεις 1000Ε αντί για 400Ε και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Έπειτα είναι ίσως το μοναδικό πρόγραμμα που έχει την ίδια τιμή και στο εξωτερικό, εκεί που τα άλλα έχουν 200-300Ε αυτό έχει 1100-1400 και όμως το αγοράζουν!!!

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Τελικα αποφασισα να κλεισω ραντεβου μεσα στον Νοεμβριο στην ΑΒΤ(ΑΘΗΝΑ) για upgrade sta 170 αλογα απο 140.Ελαβα υποψιν το κυρος της εταιριας κ μονο!!Πιστευω πως τα 500ευρω περιπου διαφορα απο τους αλλους δεν ειναι λογος ρισκου για τα 20000 χιλιαρικα του αυτοκινητου!!Θα πρεπει μετα να το δυναμομετρησω για να δω με σιγουρια αν εγινε σωστη δουλεια??Εκτος απο χαρτογραφιση αλλαζει κατι σε πιεσεις τουρμπινας κτλπ??Λογω της αυξημενης ροπης θα χρειαστει καποια αλλαγη φρενων πχ??(αμορτισερ κ ζαντοελαστικα εχω αλλαχει)κ κατι τελευταιο:λεγεται πως τα tsi kai gt αποδιδουν παραπανω αλογα απο τα ονομαστικα θα ισχυει κ στην δικη μου περιπτωση?? η μονο απο μαμα χαρτογραφιση??

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αποφασισα να κλεισω ραντεβου μεσα στον Νοεμβριο στην ΑΒΤ(ΑΘΗΝΑ) για upgrade sta 170 αλογα απο 140.Ελαβα υποψιν το κυρος της εταιριας κ μονο!!Πιστευω πως τα 500ευρω περιπου διαφορα απο τους αλλους δεν ειναι λογος ρισκου για τα 20000 χιλιαρικα του αυτοκινητου!!Θα πρεπει μετα να το δυναμομετρησω για να δω με σιγουρια αν εγινε σωστη δουλεια??Εκτος απο χαρτογραφιση αλλαζει κατι σε πιεσεις τουρμπινας κτλπ??Λογω της αυξημενης ροπης θα χρειαστει καποια αλλαγη φρενων πχ??(αμορτισερ κ ζαντοελαστικα εχω αλλαχει)κ κατι τελευταιο:λεγεται πως τα tsi kai gt αποδιδουν παραπανω αλογα απο τα ονομαστικα θα ισχυει κ στην δικη μου περιπτωση?? η μονο απο μαμα χαρτογραφιση??

μα καλα πας abt Και θα δωσεις τοσα λευτα για να το πας 170?πες να στο πανε κανονικα οσο το πανε!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

μα καλα πας abt Και θα δωσεις τοσα λευτα για να το πας 170?πες να στο πανε κανονικα οσο το πανε!!!!!!!!!!!!

Δεν θελω να pushaρω τον κινητηρα πιο πολυ.Με παιδια poυ μιλησα και μηχανικους μου ειπαν το εξακριβομενο ειναι οτι αντεχει ανετα 170 αλογα για τα χρονια που θα το ειχα με 140 απο εκει κ πανω αγνωστο...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αποφασισα να κλεισω ραντεβου μεσα στον Νοεμβριο στην ΑΒΤ(ΑΘΗΝΑ) για upgrade sta 170 αλογα απο 140.Ελαβα υποψιν το κυρος της εταιριας κ μονο!!Πιστευω πως τα 500ευρω περιπου διαφορα απο τους αλλους δεν ειναι λογος ρισκου για τα 20000 χιλιαρικα του αυτοκινητου!!Θα πρεπει μετα να το δυναμομετρησω για να δω με σιγουρια αν εγινε σωστη δουλεια??Εκτος απο χαρτογραφιση αλλαζει κατι σε πιεσεις τουρμπινας κτλπ??Λογω της αυξημενης ροπης θα χρειαστει καποια αλλαγη φρενων πχ??(αμορτισερ κ ζαντοελαστικα εχω αλλαχει)κ κατι τελευταιο:λεγεται πως τα tsi kai gt αποδιδουν παραπανω αλογα απο τα ονομαστικα θα ισχυει κ στην δικη μου περιπτωση?? η μονο απο μαμα χαρτογραφιση??

Παρότι λάτρης της ABT θα σου συνιστούσα να μην προβείς σε αυτή την αγορά. Ένα μανήσιο golf5 140 έχει περίπου 150-155 πραγματικά άλογα. Δηλαδή στη συγκεκριμένη περίπτωση, πληρώνεις 1200Ε και αγοράζεις 15-20 άλογα!!! Δεν πιστεύω πως αξίζει τον κόπο καθώς η διαφορά θα είναι υπαρκτή μεν, μικρή δε. Θα ήταν καλύτερο να στραφείς σε άλλους βελτιωτικούς οίκους καθώς οι διαφορές στην ιπποδύναμη είναι χαώδης(ανταγωνιστικές εταιρίες "παίζουν" με 195-205 άλογα μόνο πρόγραμμα). Η ABT φαίνεται να έχει μείνει πολύ πίσω στη βελτίωση του golf 5.

Link to comment
Share on other sites

μα καλα πας abt Και θα δωσεις τοσα λευτα για να το πας 170?πες να στο πανε κανονικα οσο το πανε!!!!!!!!!!!!

Η ABT αναβαθμίζει το golf5 140 μέχρι 170 και όχι παραπάνω.

Στο golf6 160 είναι που φτάνει τα 210!

http://www.abt-sportsline.gr

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Παρότι λάτρης της ABT θα σου συνιστούσα να μην προβείς σε αυτή την αγορά. Ένα μανήσιο golf5 140 έχει περίπου 150-155 πραγματικά άλογα. Δηλαδή στη συγκεκριμένη περίπτωση, πληρώνεις 1200Ε και αγοράζεις 15-20 άλογα!!! Δεν πιστεύω πως αξίζει τον κόπο καθώς η διαφορά θα είναι υπαρκτή μεν, μικρή δε. Θα ήταν καλύτερο να στραφείς σε άλλους βελτιωτικούς οίκους καθώς οι διαφορές στην ιπποδύναμη είναι χαώδης(ανταγωνιστικές εταιρίες "παίζουν" με 195-205 άλογα μόνο πρόγραμμα). Η ABT φαίνεται να έχει μείνει πολύ πίσω στη βελτίωση του golf 5.

Δηλαδη το GT μαμα βγαζει περισοτερα απο 170?? αρα λογικα το προγραμμα της ΑΒΤ δεν θα βγαζει παραπανω??

Link to comment
Share on other sites

Παρότι λάτρης της ABT θα σου συνιστούσα να μην προβείς σε αυτή την αγορά. Ένα μανήσιο golf5 140 έχει περίπου 150-155 πραγματικά άλογα. Δηλαδή στη συγκεκριμένη περίπτωση, πληρώνεις 1200Ε και αγοράζεις 15-20 άλογα!!! Δεν πιστεύω πως αξίζει τον κόπο καθώς η διαφορά θα είναι υπαρκτή μεν, μικρή δε. Θα ήταν καλύτερο να στραφείς σε άλλους βελτιωτικούς οίκους καθώς οι διαφορές στην ιπποδύναμη είναι χαώδης(ανταγωνιστικές εταιρίες "παίζουν" με 195-205 άλογα μόνο πρόγραμμα). Η ABT φαίνεται να έχει μείνει πολύ πίσω στη βελτίωση του golf 5.

Αυτό είναι το λάθος που κάνουμε οι περισσότεροι! Το ότι βγάζει λιγότερα άλογα και ροπή από ότι οι υπόλοιποι του ανταγωνισμού, δεν σημαίνει ότι έχει μείνει πίσω. Ο συγκεκριμένος οίκος, έχει αναπτύξει έναν κώδικα και για αυτόν το κώδικα σου δίνει εγγύηση. Τώρα γιατί επέλεξε ένα ήπιο πρόγραμμα, δεν έχει να κάνει σχέση με το αν θα μπορούσαν και εκείνοι να φτιάξουν ένα πιο δυνατό πρόγραμμα, αλλά ίσως έχει να κάνει με άλλες παραμέτρους, όπως να μην καταπονεί τον κινητήρα και τα περιφερειακά του με σκοπό την μεγαλύτερη δυνατή μακροζωία, να μπορεί να περάσει ΚΤΕΟ κανονικά, να μην καίει, να μπορεί να λειτουργήσει με τον ίδιο τρόπο σε όλες τις συνθήκες και το κυριότερο για μένα, να μπορεί να το οδηγήσει ο οποιοσδήποτε, με ελάχιστες ή ανύπαρκτες γνώσεις, χωρίς να το "χαλάσει"!

Στην επιλογή προγραμμάτων, η απόδοση είναι το λάθος κριτήριο! ¶λλοι θέλουν να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο, άλλοι να περνάνε και την σκιά τους, άλλοι να το ευχαριστιούνται στο έπακρο χωρίς φόβο. Για το κάθε προιόν, υπάρχει και ο κατάλληλος αγοραστής!

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν τα πράγματα όπως τα έλεγες Geopan λογικά η ABT δεν θα έβγαζε πρόγραμμα για το golf 6 160 το οποίο έχει 175+ άλογα - η εάν έβγαζε θα το πήγαινε 195 άλογα. Κι όμως παρόλο που τα golf 5 και 6 έχουν σχεδόν τον ίδιο κινητήρα έβγαλε πρόγραμμα για το 6άρι 210 άλογα!!!

Εγώ πιστεύω πως η ABT όπως και άλλες εταιρίες είχαν αρχικά βγάλει προγράμματα της τάξης των 170-180 αλόγων ώσπου βγήκαν και αυτά των 205+ αλόγων. Νομίζω απλά ότι η ABT δεν προέβη σε περαιτέρω έρευνα... Δεν μπορεί να πηγαίνει η Revo τον κινητήρα του golf5 στα 210-215 άλογα μόνο πρόγραμμα και η ABT να σου λέει πάνω από τα 170 κινδυνεύεις...

Έπειτα η συγκεκριμένη εταιρία ποτέ δεν έδειξε ότι λειτουργεί με γνώμονα το να περνά το αμάξι ΚΤΕΟ, να μην εκπέμπει ρύπους, να μην καίει κ.λ.π. Όλα αυτά έρχονται σε αντίθεση με το σκοπό ενός βελτιωτικού οίκου καθώς αυτά παραβιάζονται...

Link to comment
Share on other sites

Time out παρακαλώ.

Υπάρχει ένας πολύ σοβαρός παράγοντας που δεν έχετε λάβει υπόψη σας. Θα συμφωνήσω με τον Geopan για λόγους που θα καταλάβετε παρακάτω.

Τα Golf TSI 140 δεν έχουν περιορισμό χρήσης στην ποιότητα βενζίνης. Μπορείς να βάζεις συνέχεια 95άρα γιατί το αυτοκίνητο είναι overnegineered.

Έχει το ίδιο μηχανολογικό σύνολο με το GT 170 αλλά παράγει 30 άλογα λιγότερα για να μην έχει πρόβλημα με τη βενζίνη.

Γιατί τα GT αν θυμάστε καλά γράφουν ότι χρειάζονται 98 οκτάνια για να έχουν πλήρεις επιδόσεις.

Επομένως, το ότι ένας βελτιωτικός οίκος δεν δίνει περισσότερα άλογα μπορεί να έχει να κάνει με τις προδιαγραφές των προγραμμάτων που έχει εξελίξει.

Με βενζίνη 95 οκτανίων (ή όσο λιγότερο μπορεί να έχουμε στο ελλαδιστάν) είναι ασφαλέστατο να ανέβει ο κινητήρας στους 170 ίππους.

Στην πράξη και στους 185 ίππους φτάνει χωρίς προβλήματα, αλλά η εν λόγω εταιρεία κρίνει ότι πρέπει να υπάρχει ένα εύλογο περιθώριο ασφάλειας.

Για τους περισσότερους κατόχους TSI, η φθηνότερη βενζίνη και η οικονομία καυσίμου είναι ένα σημαντικό κριτήριο αφού διαφορετικά θα είχαν αγοράσει GT εξαρχής.

Επομένως, με το ίδιο σκεπτικό καλά κάνει η ΑΒΤ και δίνει 170 από 140.

Ταπεινή μου γνώμη, η επιλογή της εταιρείας πρέπει να έγινε με βάση το μάρκετινγκ, όχι το μηχανολογικό πρόβλημα της υπόθεσης γιατί ο κινητήρας του TSI και του GT είναι ένα

και το αυτό.

Αν θέλετε περισσότερα άλογα τότε επιλέξτε καλύτερη βενζίνη εν αρχή και άλλη βελτίωση εν συνεχεία. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχει κάνει εξέλιξη η εταιρεία ή ότι

υπολείπεται σε σχέση με άλλες. Τις επιλογές της έχει κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το GT μαμα βγαζει περισοτερα απο 170?? αρα λογικα το προγραμμα της ΑΒΤ δεν θα βγαζει παραπανω??
Τι ισχυει τελικα??? Αν το κανω 170 στην ΑΒΤ θα εχω 170 αλογα ???????????!!! ενω το μαμησιο το GT θα ειναι 170 +!!!! ????????γιατι λενε τα τσι και gt απο μαμα ειναι 5 με 15 παραπανω!!
Link to comment
Share on other sites

Τι ισχυει τελικα??? Αν το κανω 170 στην ΑΒΤ θα εχω 170 αλογα ???????????!!! ενω το μαμησιο το GT θα ειναι 170 +!!!! ????????γιατι λενε τα τσι και gt απο μαμα ειναι 5 με 15 παραπανω!!

Βρε παιδια στον τροχο δεν ειναι παραπανω απ'οσο λενε.Μη σου πω οτι ειναι και λιγο λιγοτερα.Στον στροφαλο ειναι παραπανω.Για το TSI 140 μαλιστα σε δυναμομετρηση περιοδικου ειχαν μετρησει καπου πολυ κοντα στα 140 τροχο (δε θυμαμαι το ακριβες νουμερο) και 157 στροφαλο.

Link to comment
Share on other sites

Τι ισχυει τελικα??? Αν το κανω 170 στην ΑΒΤ θα εχω 170 αλογα ???????????!!! ενω το μαμησιο το GT θα ειναι 170 +!!!! ????????γιατι λενε τα τσι και gt απο μαμα ειναι 5 με 15 παραπανω!!

To μανίσιο GT μπορεί να παίζει από 180-193ίππους, με συνηθέστερη αυτή των 182-185

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.