Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

μια ερωτηση προς τους προγραμματιστες...

ποση ωρα απαιτειται για να περαστει ενα προγραμμα σε ενα αυτοκινητο

και γενικα αν μπορουν να αναβαθμιστουν 4-5 αυτοκινητα σε μια μερα.

αν ειμαι off topic ας μου απαντησουν σε PM

Για επωνυμα προγραμματα 10-15 λεπτα μεσω της θυρας OBD π.χ για το προγραμμα REVO που εβαλα εγω χρειαστηκαν 10 λεπτα, απο τοτε εχει περασει πανω απο ενας χρονος και δε χρειαστηκε περαιτερω δουλεια ...

Link to comment
Share on other sites

-Για την ιστορια κ για να μη δημιουργουντε εντυπωσεις,με πηρε τηλ το απογευμα ο Κρίτωνας (προς τιμην του) κ την αλλη βδομαδα θα παμε στο δυναμομετρο για την τελικη ρύθμιση.Αν κ ειμαι λιγο απαισιοδοξος για το αποτελεσμα δίνω ακομα μια ευκαιρια (οπως μου προτειναν πολλοι απτο club) Και τη δυναμομετρηση (ειτε ευχαριστημενος,ειτε δυσαρεστημενος ειμαι) θα την ανεβάσω στο club και τα συμπερασματα δικασας

-Φιλε nanos , after market αντλια για gt δεν εχει βγει...κανουν πατεντα κ τοποθετουν after market αντλια απο gti

-Φιλε nick2009 αρχικα συγχαρητηρια για την προσπαθεια που κανατε!Αν ξανακανετε κατι παρομοιο να μας ενημερωσεις να ειμαστε κ εμεις εκει και αφου την κάνατε την κίνηση ανεβασε όλα τα συμπερασατα σου στο φορουμ,δλδ τις δυναμομετρησεις κ τι ακριβως έιδατε στο vag com (θερμοκρασιες κτλ)νομιζω θα βγουν χρησιμα συμπερασματα..και εξηγησε μας τι εννοεις οτι τα αμαξια με τα προγραμματα δεν χαλανε αλλα δεν ειναι κ αγωνιστικα???!!!Σιγουρα αγωνιστικα δεν ειναι αλλα τι προβληματα αντιμετωπισες,χρειαζεται δλδ κατι να προσεξουμε ή να βαλουμε οπωσδηποτε καποιο after market προιον π.χ.i/c ???

(το videaki πολυ εντυπωσιακο!)

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση προς τους προγραμματιστες...

ποση ωρα απαιτειται για να περαστει ενα προγραμμα σε ενα αυτοκινητο

και γενικα αν μπορουν να αναβαθμιστουν 4-5 αυτοκινητα σε μια μερα.

αν ειμαι off topic ας μου απαντησουν σε PM

- Σαν "κονσερβες" κωδικες που προωθουνται για φλασαρισμα απο αλλους (που εχουν slave flashers) , μπορουν να φτιαχτουν δεκαδες σε μια ημερα , απο εναν προγραμματιστη .

- Σαν αυτοκινητα που θα φλασαριστουν , δεν γινεται πρακτικα πανω απο 5 - 6 . Κι αυτο γιατι η συνολικη διαδικασια δεν ειναι μονο το διαβασμα του OEM file , η διορθωση του και το φλασαρισμα του tuned file , μεσω OBD ή με τον εγκεφαλο στον παγκο. Αυτα ειναι συνολικα 20 - 60 min (αναλογως και του αυτοκινητου) , αλλα και η διαδικασια δοκιμων και νεων διορθωσεων , η συζητηση με τον ιδιοκτητη κλπ . Κατα μεσο ορο χρειαζονται 2 ωρες συνολικα .

- Ειδικα σε παλαιοτερα αυτοκινητα , μπορει καποια περιφερειακα να χριζουν αντικαταστασης , που το βλεπει ο προγραμματιστης την ωρα της ρυθμισης . Αυτο αυξανει το χρονο της διαδικασιας .

- Σε αυτοκινητα με μηχανολογικους περιορισμους στη ρυθμιση (πχ 1.4 TSI με OEM αντλια υψηλης , S3 με πολλα περιφερειακα και ΟΕΜ μπεκ , Cupra '08 με full περιφερειακα / δυνατο file και με misfires ψηλα, κλπ) , οταν υπαρχει απαιτηση μεγιστης δυνατης αποδοσης , χρειαζονται πολλες δοκιμες για να δουμε μεχρι ποιο σημειο ο εκαστοτε μηχανολογικος περιορισμος δεν μας ενοχλει . Αυτο επισης αυξανει το χρονο της διαδικασιας.

Link to comment
Share on other sites

Για επωνυμα προγραμματα 10-15 λεπτα μεσω της θυρας OBD π.χ για το προγραμμα REVO που εβαλα εγω χρειαστηκαν 10 λεπτα, απο τοτε εχει περασει πανω απο ενας χρονος και δε χρειαστηκε περαιτερω δουλεια ...

τουλάχιστον έβαλες το πρόγραμμα το δυνατό σαν του pelinio ή είσαι ακόμα τάφος ;;; :drinks::yahoo:

Γιατί έτρωγες 3 αμάξια όταν ήμουν 215hp και 300nm...

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση προς τους προγραμματιστες...

ποση ωρα απαιτειται για να περαστει ενα προγραμμα σε ενα αυτοκινητο

====

Αν μιλάμε για 1400άρια TSI με τους MED17 - το φλασάρισμα μόνο του διαρκεί περίπου 3 λεπτά.

και γενικα αν μπορουν να αναβαθμιστουν 4-5 αυτοκινητα σε μια μερα.

====

Αν μιλάμε για έτοιμες κονσέρβες - άνετα.

Link to comment
Share on other sites

Και ας αφήσουμε τη πιπίλα με τα custom προγράμματα, στην ουσία όλοι οι εγχώριοι προγραματιστές έχουν εξελίξει το πρόγραμμά τους για πρώτο στάδιο και από εκεί και πέρα το περνάνε (το ΙΔΙΟ) σε όλους τους πελάτες. (¶λλο αν μετά το ρυθμίσουν λίγο ακόμα αν βάλει ο πελάτης και κάποιο περιφεριακό)

Αλλιώς δε θα υπήρχαν και υποκαταστήματα και dealers ελληνικών προγραμμάτων.....

====

Ας μη την αφήσουμε την πιπίλα, ας την μασίσουμε λίγο ακόμα.

Μίλαω μόνο για μένα και την εταιρεία μου.

Σωστά - έχουμε εξελίξει το βασικό πρόγραμμα για πρώτο-δεύτερο-τριτο στάδιο.

Σωστά - όταν έρχετε ο πελάτης και εφ'όσον υπάρχει έτοιμο τέτοιο βασικό πρόγραμμα για την έκδοση ECU που έχει ο πελάτης - του περνάμε αρχικά αυτό το βασικό file.

Μόλις γίνει αυτό όμως - στο αυτοκίνητο συνδέεται κατάλληλος εξοπλισμός καταγραφής παραμέτρων λειτουργίας και το αυτοκίνητο βγαίνει για μετρήσεις. Με την ολοκλήρωση των καταγραφών κάνουμε ανάλυση και στο αρχικό βασικό αρχείο γίνονται αλλαγές. Ξαναφλασάρετε η νέα έκδοση και επαναλαμβάνεται η διαδικασία καταγραφής, διόρθωσης, φλασαρίσματος μέχρι να φτάσουμε στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Το αποτέλεσμα αυτό θα δουλέψει 100% σωστά μόνο στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο γι'αυτό και "βαφτίζεται" custom. Πολύ απλά γιατί είναι προσαρμοσμένο στις ιδιαιτερότητες HARDWARE του συγκεκριμένου αυτοκινήτου.

Και η διαδικασία αυτή απαιτεί πολύ παραπάνω από 3 λεπτά φλασαρίσματος που απάντησα πιο πάνω.

Αλλά σωστά - όλα ξεκινάνε από ένα βασικό αρχείο - μια κονσέρβα.

Σχετικά με τους dealers. Και πάλι θα μηλίσω μόνο για την εταιρεία μου. Όλοι οι dealers μας είναι εκπαιδευμένοι και έχουν τον κατάλληλο εξοπλισμό καταγραφής (μερικοί έχουν και ιδιόκτητα δυναμόμετρα οπότε και βλέπουν άμεσα το αποτέλεσμα και δεν χρειάχονται να τρέχουν στους δημόσιους δρόμους για logging) και η διαδικασία "παρασκευής" ενός custom κώδικα είναι σχεδόν ίδια, η διαφορά είναι ότι δεν διορθώνει το πρόγραμμα ο ίδιος ο dealer, αλλά τα αποτελέσματα καταγραφών στέλνωνται στα κεντρικά (σε μένα) και τους επιστρέφω εγώ κάθε φορά την νέα έκδοση.

Δεν ξέρω από που έβγαλες το συμπέρασμα για κονσέρβες, δεν είναι όμως όλοι το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Το συμπέρασμα για τις τελευταίες σελίδες συγχαρητήρια

Α) στον φίλο που έκανε τον κόπο να κάνει το τέστ και να κάτσει να ασχοληθεί να μας πεί δυο πράγματα που είναι τιμή μας να ξέρουμε απο πρώτο χέρι καθώς για την άψογη προσέγγιση που έκανε (και δεν τον ξέρω καθόλου) και

Β) συγχαρητήρια στο φίλο με το πρόβλημα που πρώτον βγήκε και το είπε και δέχτηκε να πάει για άλλη μια φορά στους etuners έτσι πιστεύω θα μάθουμε τι συμβαίνει απο τους ίδιους.

δεν είμαι καιρό στο συγκεκριμένο forum αλλά νομίζω οτι όλα είναι θέμα εντύπωσεων και ποιός θα πεί την μεγαλύτερη π@π@ρ@ τελίκα, βγαίνει κάποιος να πεί τις εντυπώσεις τους απο ένα τέστ που έκατσε και έκανε και διαβάζουμε απο κάτω 3 σελίδες βλακείες που αμφισβητούν και τον παρουσίαζουν εντελώς άκυρο ρε παιδιά για καλό το έκανε ο άνθρωπος έπειτα βγαίνει ο άλλος να πεί κάτι κακό για ένα πρόγραμμα και ο ένας τα ρίχνει στον άλλο ανακατεύοντας τρίτους και καταστάσεις που δεν μας ενδιαφέρουν.

Στο τέλος δεν ξέρουμε αυτός που μιλάει αν είναι αντικείμενικός η αν προσπαθεί να πουλήσει η αν καλύπτει κάποιον άλλον ,φοβάμαι να ρωτήσω πιο πρόγραμμα να βάλω γιατι αυτά που θα διαβάσω νομίζω θα με κάνουν να ξεχάσω και αυτά που ξέρω..

συγνώμη σε όλους για το OFF TOPIC (αν και μόνο τέτοια διαβάζουμε)

Link to comment
Share on other sites

-Για την ιστορια κ για να μη δημιουργουντε εντυπωσεις,με πηρε τηλ το απογευμα ο Κρίτωνας (προς τιμην του) κ την αλλη βδομαδα θα παμε στο δυναμομετρο για την τελικη ρύθμιση.Αν κ ειμαι λιγο απαισιοδοξος για το αποτελεσμα δίνω ακομα μια ευκαιρια (οπως μου προτειναν πολλοι απτο club) Και τη δυναμομετρηση (ειτε ευχαριστημενος,ειτε δυσαρεστημενος ειμαι) θα την ανεβάσω στο club και τα συμπερασματα δικασας

====

Ότι και να έχει γίνει πριν - μη πας προκατελλιμένος (απαισιόδοξος) για το αποτέλεσμα.

Πολλές φορές η αρνητική ψυχολογία του πελάτη κάνει τον προγραμματιστή να μη μπορεί να συγκεντρωθεί πάνω στο έργο.

Πες ότι έρχεσαι για πρώτη φορά και δεν έγινε τίποτα στο παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

φοβάμαι να ρωτήσω πιο πρόγραμμα να βάλω γιατι αυτά που θα διαβάσω νομίζω θα με κάνουν να ξεχάσω και αυτά που ξέρω.

====

Μετά από όλα αυτά που διαβάζεις μάλλον δεν θα βάλεις.

Διστυχώς η έλλειψη αρχής/τάξης έδωσε την δυνατότητα να μετατραπούν μερικά τόπικς εδώ μέσα σε χωρο διαφημήσεων, χώρο δυσφημήσεων, αρένα "πολέμου" μεταξύ μελών, μεταξύ βελτιωτών. Λίγο ακόμα και θα γίνει κλώνος του dragster.gr. Και όχι δεν είμαι άγιος, μέσα στους κακούς και εγώ, αλλά τα βράδια. Τα πρωινά διαβάζωντας με τον καφέ αυτά που γράφτηκαν συγχαίνομαι καμιά φορά τον ευτό μου τον ίδιο που ακόμα συμμετέχω. Είναι ναρκωτικό όμως και προκαλεί εξάρτηση.

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλα μονο το ετοιμο - κονσερβα μπορει να περαστει σε μια μερα

διαφορετικα για custom απαιτουνται 2 ημερες?2-3 αυτοκινητα την φορα ας πουμε

μαλιστα.

Link to comment
Share on other sites

====

Μετά από όλα αυτά που διαβάζεις μάλλον δεν θα βάλεις.

Διστυχώς η έλλειψη αρχής/τάξης έδωσε την δυνατότητα να μετατραπούν μερικά τόπικς εδώ μέσα σε χωρο διαφημήσεων, χώρο δυσφημήσεων, αρένα "πολέμου" μεταξύ μελών, μεταξύ βελτιωτών. Λίγο ακόμα και θα γίνει κλώνος του dragster.gr. Και όχι δεν είμαι άγιος, μέσα στους κακούς και εγώ, αλλά τα βράδια. Τα πρωινά διαβάζωντας με τον καφέ αυτά που γράφτηκαν συγχαίνομαι καμιά φορά τον ευτό μου τον ίδιο που ακόμα συμμετέχω. Είναι ναρκωτικό όμως και προκαλεί εξάρτηση.

Δεν σε ξέρω αν και έχω διαβάσει πολλα post σου ,τουλαχιστόν αυτο που λές μου ακούγεται ειλικρινές .

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλα μονο το ετοιμο - κονσερβα μπορει να περαστει σε μια μερα

διαφορετικα για custom απαιτουνται 2 ημερες?2-3 αυτοκινητα την φορα ας πουμε

μαλιστα.

====

2-3 custom την ημέρα αν ΟΛΑ πάνε καλά είναι εφικτά.

Αν (πχ όπως γράφει ο Κρίτωνας πάνω) προκύψει κάποιο θέμα με HW - η συνέχεια μεταφέρεται σε άλλη μέρα, όταν αποκατασταθεί το πρόβλημα.

Επίσης, μη ξεχνάς ότι πλέον υπάρχει ένα ποσοστό πελατών, που και έχουν vag-com και κατέχουν από μετρήσεις. Όπως πιο παλιά είχαμε κοντροπαρέες, τώρα υπάρχουν και logging-παρέες.

Οι οποίοι φυσικά και έχουν ιδέες για την περαιτέρω εξέλιξη του κώδικα πάνω στο αυτοκίνητό τους.

Οπότε, μιλώντας για δυνατότητες παραγωγικής αλυσίδας της φάμπρικας chiptuning, αφαιρούμε και κάποιο χρόνο για μικροδιορθώσεις στους advanced πελάτες.

Link to comment
Share on other sites

====

Μετά από όλα αυτά που διαβάζεις μάλλον δεν θα βάλεις.

Διστυχώς η έλλειψη αρχής/τάξης έδωσε την δυνατότητα να μετατραπούν μερικά τόπικς εδώ μέσα σε χωρο διαφημήσεων, χώρο δυσφημήσεων, αρένα "πολέμου" μεταξύ μελών, μεταξύ βελτιωτών. Λίγο ακόμα και θα γίνει κλώνος του dragster.gr. Και όχι δεν είμαι άγιος, μέσα στους κακούς και εγώ, αλλά τα βράδια. Τα πρωινά διαβάζωντας με τον καφέ αυτά που γράφτηκαν συγχαίνομαι καμιά φορά τον ευτό μου τον ίδιο που ακόμα συμμετέχω. Είναι ναρκωτικό όμως και προκαλεί εξάρτηση.

Θα σου πω ενα μεγαλο μπραβο για το συγκεκριμενο ποστ.

Προσωπικα πιστευω οτι ειναι το πιο επαγγελματικο σου ποσταρισμα εδω μεσα..Ας ακολουθησουν και οι αλλοι σιγα σιγα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε ξέρω αν και έχω διαβάσει πολλα post σου ,τουλαχιστόν αυτο που λές μου ακούγεται ειλικρινές .

====

Τι να την κάνω την ειλικρίνεια, αν μέχρι το βράδυ τα παπαγαλάκια θα ανοίξουν άλλα 5 "μέτωπα" και πάλι (ο μ%%%ς!!!) θα μπώ στον πειρασμό να απαντήσω, ξεχνώντας ότι τελικά απαντάω επώνυμα ως εταιρεία σε απλά μέλη, ανώνυμα και "δίχως μέλλον" (σήμερα που έχει την δυνατότητα να δείχνει πόσο μεγάλη την έχει είναι εδώ και μιλάει/προσβάλλει/προκαλεί, αύριο όμως που θα του τύχει μία στραβή, θα τα ξήλωσει όλα, θα πάρει άλλο αυτοκίνητο και και ποιός τον είδε)

Link to comment
Share on other sites

αφού θέλει να κρατήσει το όνομα του ψηλά και να λέγεται σωστός επαγγελματίας) να επιστρέψει τα χρήματα

Γίνονται κι αυτά όμως.

Έγινε δηλαδή σε Α4 1,8Τ ενός φίλου μου, που αφού το φτιάξαμε 1ο στάδιο, δε δούλεψε σωστα.

Μετά από πολλές επισκέψεις και πολλή προσπάθεια από μέρος των βελτιωτών κι ενώ το αμάξι πάλι

δε δούλευε σωστά για κάποιο λόγο, το πρόγραμμα αφαιρέθηκε και όλο το ποσό δώθηκε πίσω στον πελάτη.

Ο βελτιωτής είναι γνωστός και γράφει κι εδώ μέσα και μπράβο για την αντιμετώπιση πάνω στο θέμα,

όχι μόνο για την επιστροφή των χρημάτων, αλλά και για τις πολλές ώρες που αφιερώθηκαν για να βρεθεί

λύση στο πρόβλημα (άχετα αν δε βρέθηκε τελικά)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι αρκετά χρόνια στο sport των βελτιώσεων ξεκινώντας με μια alfa romeo 75, 33, suzuki swift gti, punto gt,golf III gti 16v, polo 6n 16v, audi ttq και καταλήγοντας σε golf tsi gt & audi a5 1.8t.

Αυτό που έχω να πω από την πείρα μου είναι ότι λίγοι έως πολύ λίγοι είναι οι καλοί βελτιωτές και ακόμα πιο λίγα τα καλά μαστόρια. Στα τόσα χρόνια δυστυχώς ελάχιστοι ήταν αυτοί. Πιο συγκεκριμένα ο Μάλλιαρης στην Πάτρα, ο Ανδριανάκης, ο Γκίκας και ο καμπύλης. Τουλάχιστον μ' αυτούς όσο συνεργάστηκα ήταν ντόμπροι και σωστοί ανεξάρτητα κόστους.

Έχω δώσει πολύ χρήμα, καλύτερα μου έχουν φάει αρκετά τα αυτοκίνητα και τελικά αποφάσισα μετά από μεγάλη απογοήτευση να το παρατήσω το άθλημα αυτό και να ασχοληθώ με άλλα. Τα δύο τελευταία αυτοκίνητα που έχω τα έχω μαμά και δεν ενδιαφέρομαι να τα βελτιώσω παρόλο που κάποια στιγμή (και τον ευχαριστώ πολύ) ο peolino μου έδωσε πληροφορίες για το tsi.

Ο λόγος απλός. Ο κάθε ένας λέει το μακρύ και το κοντό του. Θεωρώ φυσικό ο καθένας να θεωρεί το αυτοκίνητό του το καλύτερο, το γρηγορότερο, το μοναδικό. Έλληνες είμαστε και αυτά τα μυαλά κουβαλάμε.Και εγώ το ίδιο θεωρώ για τα δικά μου. Αλλά όταν μπαινοβγαίνω συνέχεια στα συνεργεία, όταν πληρώνω συνέχεια και όταν αργά ή γρήγορα εμφανίζονται προβλήματα ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ. Υπάρχουν αρκετοί και είναι προς τιμή τους (σχεδόν όλοι οι παραπάνω) που σε ενημερώνουν για το αν θα αντέξει και τι πιθανότητες έχεις να σου μείνει στο χέρι. ¶λλοι προχωράνε άλλοι όχι. Επιλογή τους. Αφήστε που τα τελευταία μοντέλα έχουν επίτηδες μικρότερο χρόνο ζωής. Αν τα πειράξεις κιόλας άστα. Που είναι τα golf II; μέχρι και σήμερα κυκλοφορούν σκυλιά!!!!

Τόσα χρόνια υπάρχουν και θα υπάρχουν τυπάκια που εκμεταλλεύονται τους ανίδεους (οι περισσότεροι είμαστε) λέγοντάς τους άπειρες μ@λ@κιες και παίρνοντάς τους λεφτά. ¶σε που όποιος ξεκινάει βελτίωση δεν πρόκειται να σταματήσει ποτέ του. Ακόμα και αλλαγή ανάρτησης ή φρένων να κάνεις θα τρέχεις ξανά και ξανά. Εδώ τα εξουσιοδοτημένα και δεν κάνουν σωστά την δουλειά τους πόσο τα μη. Η εκμετάλλευση σ' όλο το μεγαλείο. Αν δούνε ότι είσαι και κολλημένος με το αμάξι σου τότε άντε γεια θα πηγαίνεις συνέχεια.

¶σε που τάζουν τον ουρανό με τα άστρα. πόσα θέλεις 300 άλογα; έγω θα σου το φτιάξω 350.. τι λες μωρή θειάρα;

και καταλήγω, παλιά στα λιμανάκια κάναν κόντρες βελτιωτές και πορωνόντουσαν όλοι οι θεατές με αποτέλεσμα να είναι ουρές στα μαγαζιά τους. Η καλύτερη διαφήμιση. Τώρα έχουν κατακλύσει το Internet είτε μέσω forum είτε μέσω διαφημίσεων. Καλά κάνουν! Επαγγελματίες είναι και ψάχνουν για πελάτες. Αυτό θα έκανα και εγώ!

Το πρόβλημα μου είναι ένα.Για εμάς τους καταναλωτές ποιος ενδιαφέρεται; Κανείς!

Αν κάποιος έχει πρόβλημα μόνος του τρέχει παρόλες τις συμβουλές που του δίνουν.

Καλό λοιπόν θα ήταν να λέγονται όλα μέσω του forum και εννοώ προβλήματα από βελτιώσεις, από το εργοστάσιο, αστοχίες κλπ και πάντα ότι έχει τύχει σε εμάς και όχι του στυλ άκουσα κάτω στο τσιμπουτι ότι του μάκη με tsi του έσκασε ο κινητήρας που τον είχε βελτιώσει στην π@π@ρ@ ΑΕ. Δεν λέω γίνεται αλλά ας γίνει σε μεγαλύτερο βαθμό και πιο αντικειμενικά.

Ας προστατέψουμε επιτέλους τους εαυτούς και τα αμάξια μας!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τουλάχιστον έβαλες το πρόγραμμα το δυνατό σαν του pelinio ή είσαι ακόμα τάφος ;;; :whistling: :whistling:

Γιατί έτρωγες 3 αμάξια όταν ήμουν 215hp και 300nm...

Το αμαξι τωρα ειναι 210+ αλογα και ειμαι ευχαριστημενος.. δε θελω να ανεβω παραπανω.. Οσο για τα 3 αυτοκινητα που λες τοτε ημουν μονο προγραμμα και με το το προγραμμα δεν ειχα κανει πανω απο 2.000 χλμ. Τωρα το αμαξι ειναι καλυτερο απο τοτε..

Απο την αλλη ομως προτιμω να ειμαι 1 αμαξι πισω παρα να εχω Safe Mode, κοψιματα κτλ... και να τρεχω καθε μερα σαν τον π@$#τη στον προγραμματιστη και στα δυναμομετρα ;)

Link to comment
Share on other sites

ο Μάλλιαρης στην Πάτρα

====

Κορυφαίος μάστορας worthy.gif

Ταίριαζε Τ04 κομπρέσσορες από τρακτέρ και νταλίκες σε "κώλους" από κόσβορθ για να τουρμπίζει τα ατμοσφαιρικά, έφτιαχνε χειροποίητες πολλαπλες εξαγωγής την εποχή που όλοι αυτοί οι φρεσκοξεφυτρωμένοι "ειδικοι" ακόμα πηγαίνανε σχολείο ;)

Link to comment
Share on other sites

Γίνονται κι αυτά όμως.

Έγινε δηλαδή σε Α4 1,8Τ ενός φίλου μου, που αφού το φτιάξαμε 1ο στάδιο, δε δούλεψε σωστα.

Μετά από πολλές επισκέψεις και πολλή προσπάθεια από μέρος των βελτιωτών κι ενώ το αμάξι πάλι

δε δούλευε σωστά για κάποιο λόγο, το πρόγραμμα αφαιρέθηκε και όλο το ποσό δώθηκε πίσω στον πελάτη.

Ο βελτιωτής είναι γνωστός και γράφει κι εδώ μέσα και μπράβο για την αντιμετώπιση πάνω στο θέμα,

όχι μόνο για την επιστροφή των χρημάτων, αλλά και για τις πολλές ώρες που αφιερώθηκαν για να βρεθεί

λύση στο πρόβλημα (άχετα αν δε βρέθηκε τελικά)

Δεν νομιζεις οτι οτι πρεπει να πεις και το οναμα του βελτιωτη; Οχι να τους εχουμε μονο για κραξιδια !!

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω λοιπόν τους βελτιωτές με custom προγράμματα μέσα σε αυτό το forum ένα πράγμα.

Έχω ένα Tsi 2008 με 140 άλογα και θέλω να βάλω πρόγραμμα, 1ο στάδιο που θα το δουλεύω με 100αρα και χωρίς καθόλου περιφερειακά. Πόσα λεφτά θέλετε, πόσα άλογα θα βγάλω στρόφαλο και πόσο χρόνο θα μου πάρει (αυτά ρωτάει πάω κάτω ένας συνηθισμένος πελάτης).

Κατεβαίνω πχ από Θεσ/νίκη- Αθήνα για να βάλω πρόγραμμα ή δουλεύω όλη μέρα και είμαι πιεσμένος από χρόνο.

Απαντήστε μου λοιπόν μόνο ως προς το χρόνο που πρέπει να ξοδέψω για να το κάνουμε 1ο στάδιο.(3λεπτά, 2 ώρες ή 2 μέρες)

Και μιλάω για απλό πρώτο στάδιο.....

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω λοιπόν τους βελτιωτές με custom προγράμματα μέσα σε αυτό το forum ένα πράγμα.

Έχω ένα Tsi 2008 με 140 άλογα και θέλω να βάλω πρόγραμμα, 1ο στάδιο που θα το δουλεύω με 100αρα και χωρίς καθόλου περιφερειακά. Πόσα λεφτά θέλετε, πόσα άλογα θα βγάλω στρόφαλο και πόσο χρόνο θα μου πάρει (αυτά ρωτάει πάω κάτω ένας συνηθισμένος πελάτης).

Κατεβαίνω πχ από Θεσ/νίκη- Αθήνα για να βάλω πρόγραμμα ή δουλεύω όλη μέρα και είμαι πιεσμένος από χρόνο.

Απαντήστε μου λοιπόν μόνο ως προς το χρόνο που πρέπει να ξοδέψω για να το κάνουμε 1ο στάδιο.(3λεπτά, 2 ώρες ή 2 μέρες)

Και μιλάω για απλό πρώτο στάδιο.....

====

**Overload**

Χρόνος - 2 ώρες minimum, εφ'όσον δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με HW (πχ σκάστρα έτοιμη να σκιστεί και με το πρώτο καλό τούρμπισμα να παραδώσει το πνεύμα, αρκετά συχνό φαινόμενο)

Ο κοντινότερος dealer είναι στην Κατερίνη, δεν χρειάζεται ταξίδη στην Αθήνα.

Επειδή είναι μικρή η απόσταση, καλό είναι να έρθετε με βενζίνη από το βενζινάδικο που βάζετε κάθε μέρα, αν και για stage0 δεν παίζει και τόσο μεγάλο ρόλο.

Στρόφαλο minimum 200hp (εκτός του MAHA Ωραιόκαστρου, εκεί μπορεί να βγεί και 160hp) maximum 215hp (Αν έχετε ερώτηση "γιατί τόση διαφορά min/max" μπορώ να εξηγήσω στην επόμενη απάντηση)

Κόστος 450 με φπα

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια απάντηση ως προς το χρόνο αναμένω και από τους e-tuners....

Κανείς δε πρόκειται να του πει ότι μπορεί να χρειαστούν 3-4 επισκέψεις ώστε να επιτευχθεί το επιθυμητό αποτέλεσμα...

Λοιπόν ο FANIS-TSI έχει πάει ήδη 2-3 φορές για καποιες ωρίτσες, και από όσα βλέπω έχει ξενερώσει από το πρόγραμμα και άκρη δε βρήκε ακόμα. Είναι υποχρεωμένος να πάει και άλλες φορές για να δουλέψε το αμάξι του όπως του έταξαν? (δηλαδή απροβλημάτιστα και με 200+ άλογα)

Δεν είναι εξαπάτηση αυτό που του συνέβη?

Είναι παράλογο αυτό που προείπα ότι ο σωστός επαγγελματίας θα έπρεπε να τον αφήσει να διαλέξει αν είναι διατεθιμένος να συνεχίσει το γολγοθά της αναζήτησης τι φταίει και δε δουλεύει το πρόγραμμα όπως στα υπόλοιπα Tsi ή της κατάργησης του προγράμματος και της επιστροφής των χρημάτων?

Ο FANIS-TSI έχει μεγάλη υπομονή και θα ξαναπάει όμως ο KIRRA όχι και τα έχασε τα λεφτά του....

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζεις οτι οτι πρεπει να πεις και το οναμα του βελτιωτη; Οχι να τους εχουμε μονο για κραξιδια !!

Νομίζω ναι. Αλλά ό,τι και να πεις εδώ μέσα είσα με το μέρος του ενός ή του άλλου.

Επειδή όμωε δεν έχω αγοράσει προσωπικά κανένα προιόν μπορώ να πω χωρίς να κακοχαρακτηριστώ sillyhorse1rb5.gif

η Overload ήταν η εταιρεία

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια απάντηση ως προς το χρόνο αναμένω και από τους e-tuners....

Κανείς δε πρόκειται να του πει ότι μπορεί να χρειαστούν 3-4 επισκέψεις ώστε να επιτευχθεί το επιθυμητό αποτέλεσμα...

Λοιπόν ο FANIS-TSI έχει πάει ήδη 2-3 φορές για καποιες ωρίτσες, και από όσα βλέπω έχει ξενερώσει από το πρόγραμμα και άκρη δε βρήκε ακόμα. Είναι υποχρεωμένος να πάει και άλλες φορές για να δουλέψε το αμάξι του όπως του έταξαν? (δηλαδή απροβλημάτιστα και με 200+ άλογα)

Δεν είναι εξαπάτηση αυτό που του συνέβη?

Είναι παράλογο αυτό που προείπα ότι ο σωστός επαγγελματίας θα έπρεπε να τον αφήσει να διαλέξει αν είναι διατεθιμένος να συνεχίσει το γολγοθά της αναζήτησης τι φταίει και δε δουλεύει το πρόγραμμα όπως στα υπόλοιπα Tsi ή της κατάργησης του προγράμματος και της επιστροφής των χρημάτων?

Ο FANIS-TSI έχει μεγάλη υπομονή και θα ξαναπάει όμως ο KIRRA όχι και τα έχασε τα λεφτά του....

====

Κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να κάνει επαναληπτικές επισκέψεις.

Υπάρχουν όμως περιπτώσεις (εξαιρέσεις, αλλά υπάρχουν) όπου τα πράγματα δεν πάνε όπως έπρεπε.

Για διάφορους λόγους. Ο πιο απλός - δεν έιχε χρόνο ο πελάτης την ημέρα που έκλεισε το ραντεβου. Δέν τελείωσε η δουλειά μέσα στις προβλεπόμενες 2 ώρες, αλλά λόγω υποχρεώσεων έπρεπε ο πελάτης να φύγει.

Και 1002 άλλα μπορεί να γίνουν. Ο πελάτης όμως είναι αυτός που αποφασίζει αν θέλει να συνεχίζει την άλλη μέρα για να φτάσει το επιθυμητό αποτέλεσμα. Δεν γίνεται τίποτα με το ζόρι.

Και είμαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μη πάρει πίσω τα χρήματα κάποιος πελάτης που δεν θα μείνει ευχαριστημένος, και εφ'οσον τα ζητήσει.

Δεν μιλάω για εμένα, ενωω ακόμα και ο Φάνης από τον Κρίτωνα. Δεν ξέρω γιατί σηκώθηκε αυτό το θέμα περί moneyback, δε νομίζω να υπάρχει κάποιο παράδειγμα που απαίτησε ο πελάτης επιστροφή χρημάτων και να μην έγινε. Ο Παντελής (KIRRA) έχει γράψει και παλιά ότι απλά δεν μπήκε στον κόπο να τα ζητήσει - απόφασή του. Οι απατεώνες που έχουν μοναδικό σκοπό να αρπάξουν (και "μετά από την απομάκρυνση από το ταμείο ουδέν λάθος αναγνωρίζεται") - δεν γράφουν χρόνια στα δημόσια forum. Γράφουν το πολύ 1-2 μήνες και εξαφανίζονται. Στο παρελθόν υπήρχε ζωντανό παράδειγμα στην ελληνική ιντερνετ-κοινωνία. Μη προσβάλλετε τουλάχιστον τους υπόλοιπους κάνωντας bold την επιστροφή χρημάτων λες και πιάνετε τον κλέφτη από το χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.