Jump to content
the_winner

1.2 Tdi 75Hp - Γνώμες

Recommended Posts

Εγώ πάντος που οδήγησα το c3 δε ΜΟΥ άρεσε ιδιαίτερα χώρια που εκείνο ΤΟ φιλετάκι στο ταμπλό ετριζε μώλις το πιεζες Πάντος ποιότητα κύλισης δε συγκρίνετΕ με ΤΟ polo τώρα το c4 είναι στην κατηγορία ΤΟΥ golf δεν τα έχω οδηγήσει και δεν ξέρω

τελική γνώμη βγάζεις αν τα τεσταρεις σε ίδιες συνθήκες και σύμφωνα με τις ανάγκες σου και στο τέλος καταλήγεις και στην τιμή

ΕΙΝΑΙ κρίμα να δώσεις 1500 λιγότερα δηλαδί 15 ευρώ περίπου λιγότερα στη δόση κα στο χρόνο πάνω να πεις καλο αυτό αλλά τελικά καλύτερο ΤΟ άλλο

Edited by ANDRITSOULAS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το 1.3 diesel της Fiat που αναφέρθηκε είναι κινητήρας πασπαρτού. Για Corsa, Punto, C3 είναι ότι πρέπει, για το Astra το μοτέρ αυτό είναι τάφος...

 

...και το C4 έχει από τα καλύτερα μοτέρ diesel με 23 κιλά ροπή. Μην κοιτάτε ιπποδύναμη στα diesel αλλά ροπή, εκεί είναι η διαφορά και στα κυβικά φυσικά. Άλλο 1.248cc που έχει το Astra (ούτε καν 1.300)  που σου λέει και η ίδια η Opel ότι το μοτέρ είναι "λίγο" για το αμάξωμα και άλλο 1.600cc.

 

Εγώ μετά από μία σύντομη έρευνα αγοράς και μεταξύ 3-4 μοντέλων παραλαμβάνω το C4 Diesel σε 15 ημέρες. Ευχαρίστως θα μεταφέρω εντυπώσεις.

 

Διαβάστε πάντως και review κατόχων σε άλλα forum και θα καταλάβετε αρκετά. ;)

 

Τα 10 best seller diesel της αγοράς για το 2012 είναι τα παρακάτω :

http://www.go*μη επιτρεπόμενο @ URL*/news/new-models/9225,Ta_10_best_seller_diesel_toy_2012.html

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Το 1.3 diesel της Fiat που αναφέρθηκε είναι κινητήρας πασπαρτού. Για Corsa, Punto, C3 είναι ότι πρέπει, για το Astra το μοτέρ αυτό είναι τάφος...

 

...και το C4 έχει από τα καλύτερα μοτέρ diesel με 23 κιλά ροπή. Μην κοιτάτε ιπποδύναμη στα diesel αλλά ροπή, εκεί είναι η διαφορά και στα κυβικά φυσικά. Άλλο 1.248cc που έχει το Astra (ούτε καν 1.300)  που σου λέει και η ίδια η Opel ότι το μοτέρ είναι "λίγο" για το αμάξωμα και άλλο 1.600cc.

 

Εγώ μετά από μία σύντομη έρευνα αγοράς και μεταξύ 3-4 μοντέλων παραλαμβάνω το C4 Diesel σε 15 ημέρες. Ευχαρίστως θα μεταφέρω εντυπώσεις.

 

Διαβάστε πάντως και review κατόχων σε άλλα forum και θα καταλάβετε αρκετά. ;)

 

Τα 10 best seller diesel της αγοράς για το 2012 είναι τα παρακάτω :

http://www.go*μη επιτρεπόμενο @ URL*/news/new-models/9225,Ta_10_best_seller_diesel_toy_2012.html

Πολυ καλη επιλογη.Αντε με το καλο να το παραλαβεις.Αν θα επαιρνα τωρα αμαξι θα ηταν η πρωτη μου επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, βέβαια δεν είναι ιδιόκτητο αλλά εταιρικό και αντικαθιστά το Seat Leon tsi 125 (επίσης εταιρικό) που είχα μέχρι σήμερα και το οποίο μετά από 3 χρόνια και 60.000χλμ ήταν άριστο. Οι περισσότερες εταιρείες που ανανεώνουν τον στόλο τους παίρνουν πλέον diesel μοντέλα (για να μην πω όλες)

 

Το Golf tsi 160 που είχα πουλήθηκε, για μένα το tsi 125 επειδή είχα ταυτόχρονα Golf 160 / Leon 125 είναι πιο εύστοχη επιλογή. Συνδυάζει επιδόσεις και καλύτερη κατανάλωση για οποιον επιμένει σε βενζινοκινητήρες.

Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη μου είχε οδηγήσει το polo 1,2 tdi και  το είχε περιγράψει με μια λέξη: κουβάς, δεν έχεις δύναμη να κινηθείς, ναι, κάνεις οικονομία αλλά αν είναι να σπάνε τα νεύρα σου άστο καλύτερα, επιπλέον το diesel είναι πιο ακριβό να το αποκτήσεις και αν δεν κάνεις πολλά χιλιόμετρα η απόσβεση της διαφοράς τιμής θα αργήσει να γίνει.

 

Link to comment
Share on other sites

Για diesel μιλαω και εγω !

Τρομπα πετρελαιου, αντλια υψηλης , μπεκ , EGR , DPF/FAP , βγάζουν ολα τα diesel προβλημα ειδικά στην Ελλαδα που το πετρελαιο μας ειναι σαν μαζουτ

Γατάκι,το Tdi 2.0 του πατέρα μου στα 600.000 δεν έχει αλλάξει τίποτα απο αυτά :*

Edited by Passatoukos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα diesel τα δουλεύεις πάντα σε χαμηλές στροφές μιας και εκεί βγάζει όλη την δύναμη. Το κακό με το 1,2 tdi είναι οτι ροπιάζει απο τις 1900σαλ σε αντίθεση με το 1.6Tdi (που έχω) και αυτό είναι κακό για μεσα στην πόλη. Αν και απο το fabia 1.4 75 άλογα και αυτό (παλιά δασκάλα) το 1.2 tdi πολύ πιο γρήγορο και νευρικό.

Είναι το τι  συγκρίνεις. . . . . 

 

Πάντως συγκριτικά τα diesel πλεον είναι τραβάνε πιο πολύ απο τα αντίστοιχα βενζινοκίνητα , αλλά δεν έχουν τελικές . + οικονομία. Εγώ πάντως που συγκρίνω το δικό μου με 1.6 βενζίνα απλά δεν βλέπω σε ευθεία πάνω απο 200. Μέχρι τα 180+ πάντως γεμίζει μια χαρά και ασ έχει μόνο 90 αλόγατα. Σε σχέση με το παλιό τιγράκι που είχα. . . . (opel tigra A 1.6 με 106 άλογα) sprintάρει πολύ πιο εύκολα - αβίαστα - και ίσως πιο γρήγορα άν όχι το ίδιο.

 

Δεν νομίζω ένα αμάξι όπως το polo 1.2 tdi που ξεκινάει απο τα 12.000+ να είναι τοσο πιο ακριβό απο μια αντίστοιχη βενζίνα . . . . 

Edited by ANDRITSOULAS
Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη μου είχε οδηγήσει το polo 1,2 tdi και  το είχε περιγράψει με μια λέξη: κουβάς, δεν έχεις δύναμη να κινηθείς, ναι, κάνεις οικονομία αλλά αν είναι να σπάνε τα νεύρα σου άστο καλύτερα, επιπλέον το diesel είναι πιο ακριβό να το αποκτήσεις και αν δεν κάνεις πολλά χιλιόμετρα η απόσβεση της διαφοράς τιμής θα αργήσει να γίνει.

 

Αν και το προβλημα ειναι στην κοπελα που δεν ξερει πως οδηγειτε ενα diesel παντα υπαρχει το 1.6tdi, το 1.4, το 1.2tsi, το gti ως επιλογη... Οσο για τα νευρα... κατι αλλο θα της φταιει...!

Link to comment
Share on other sites

Αν και το προβλημα ειναι στην κοπελα που δεν ξερει πως οδηγειτε ενα diesel παντα υπαρχει το 1.6tdi, το 1.4, το 1.2tsi, το gti ως επιλογη... Οσο για τα νευρα... κατι αλλο θα της φταιει...!

 

polo 1.6 tdi 0-100km 11,5 s / 1.2 tsi 0-100km: 9,7s /

Link to comment
Share on other sites

polo 1.6 tdi 0-100km 11,5 s / 1.2 tsi 0-100km: 9,7s /

Εγώ πάλι το έκανα κοντά στα 10, 10 και κάτι, αν και το tdi δεν το παίρνεις για να κάνεις κόντρες και να μετράς το 0-100 το παίρνεις για να γεμίζεις το ρεζερβουάρ και να ξεχνάς να το ξανά γεμίσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη μου είχε οδηγήσει το polo 1,2 tdi και  το είχε περιγράψει με μια λέξη: κουβάς, δεν έχεις δύναμη να κινηθείς, ναι, κάνεις οικονομία αλλά αν είναι να σπάνε τα νεύρα σου άστο καλύτερα, επιπλέον το diesel είναι πιο ακριβό να το αποκτήσεις και αν δεν κάνεις πολλά χιλιόμετρα η απόσβεση της διαφοράς τιμής θα αργήσει να γίνει.

Φίλε,με 18.5 κιλά ροπής και να μην μπορείς να κινηθείς είναι δύσκολο.

Και εκτός αυτού ενα τέτοιο αμάξι το παίρνεις για οικονομία,όχι για να εκτελείς σε φανάρια.

 

Σκέψου ότι αυτοκινητα πόλης έχουν 11-και 12 κιλά ροπής και το Polo εχει 18.5....

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και μια λεπτομερια.Για τι χρηση θελει καποιος ενα αμαξι.Για εντος πολης,εκτος πολης,ή μικτο; Αν το θες μονο για μεσα στην πολη,για την δουλεια,ψωνια,παιδια τοτε δαγκωτο πετρελαιο.Αν το θες για εθνικη λογω "δουλειας" παλι δαγκωτο.Αλλα αν το θες για μικτο τοτε θελει σκεψη.

Θα σας πως κατι που εβλεπα σε ταξιδια με ενα οπελ κορσα του 2009 με 70-80 αλογα δεν θυμαμαι ακριβως,παντως σε κομματια της εθνικης οπως ο μαλιακος ειχα θεμα,για να κανω μια προσπεραση επρεπε να κατεβασω ταχυτητα και σχεδον να τερματισω το γκαζι και αυτο μονος μου,αν ειχα μεσα αλλα 2 ατομα και 2 βαλιτσες ουτε λογος,θα το μαζευα με το κουταλακι χωρια το ρισκο των 4-5 δευτερολεπτων που θετεις ολους σε κινδυνο μεχρι να τελειωσει η προσπεραση.Και αυτος ειναι ο λογος που επελεξα βενζινη και οχι πετρελαιο.Επισης αν δεν κανεις πολλα χιλιομετρα τα +2χιλιαρικα ευρω που κανει το πετρελαιο θα τα κανεις αποσβεση σε πολυυυυυ καιρο.Ισως να ειμαι λαθος βεβαια αλλα ειχα ενα παραδειγμα και δεν θελω σε καμια περιπτωση να ρισκαρω τις ζωες των ανθρωπων που μεταφερω.Για καλυτερη ομως και πιο σωστη αποφαση παρε μια μερα 2-3 φιλους-φιλες,γονεις και κανε test drive και σε βενζινη και σε πετρελαιο και βγες εθνικη,και αποφασισε τι ειναι πιο σωστο για σενα οχι απαραιτητα πιο οικονομικο.

Παρεπιπτοντως θα μπορουσαν οσα παιδια εχουν πετρελαιο να γραψουν με ενα γεμισμα των 20€ ποσα χλμ τους βγαζει μεσα στην πολη; Και απο κει και επειτα κρινεις και το οικονομικο..

Edited by jimsek
Link to comment
Share on other sites

To 2 λίτρο(TDI) μας εντός πόλης με 20 ευρώ βγάζει περίπου 230-250 χιλιόμετρα με μέση κατανάλωση απο 6 μέχρι 6.6...

 

Όσο για το θέμα προσπέρασης,ακόμα και με το Passat με 125 άλογα και 1.800 κυβικά στο πέταλο του μαλλιακού,με 4-5 άτομα και  αποσκευες ΔΕΝ κάνεις εύκολα προσπεράση.

Link to comment
Share on other sites

To 2 λίτρο(TDI) μας εντός πόλης με 20 ευρώ βγάζει περίπου 230-250 χιλιόμετρα με μέση κατανάλωση απο 6 μέχρι 6.6...

 

Όσο για το θέμα προσπέρασης,ακόμα και με το Passat με 125 άλογα και 1.800 κυβικά στο πέταλο του μαλλιακού,με 4-5 άτομα και  αποσκευες ΔΕΝ κάνεις εύκολα προσπεράση.

Μιλάμε για 2τόνους + και ατμοσφαιρικό μοτέρ Passatouko λογικό .

Διάλεξες δύσκολη περίπτωση. Μαλιακός :thumbsd: Μεγάλη προσοχή...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο θέλω να πώ νίκο,ότι δεν γίνεται ένα Polo 1.2 Tdi να σου προσφέρει τα πάντα.

Δεν φτιάχτηκε για να προσπερνάει στο μαλλιακό με 5 άτομα και πορτ μπαγκαζ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θέλω να πώ νίκο,ότι δεν γίνεται ένα Polo 1.2 Tdi να σου προσφέρει τα πάντα.

Δεν φτιάχτηκε για να προσπερνάει στο μαλλιακό με 5 άτομα και πορτ μπαγκαζ.

 

να πω την αλήθεια 4 άτομα χωρίς αποσκευές με polo tsi 1.2l 105ps , ήθελα πιο πολύ δύναμη, αισθανόμουν το αυτοκίνητο να έχει κάτσει και ότι έπρεπε να φρενάρω πιο νωρίς

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και μια λεπτομερια.Για τι χρηση θελει καποιος ενα αμαξι.Για εντος πολης,εκτος πολης,ή μικτο; Αν το θες μονο για μεσα στην πολη,για την δουλεια,ψωνια,παιδια τοτε δαγκωτο πετρελαιο.Αν το θες για εθνικη λογω "δουλειας" παλι δαγκωτο.Αλλα αν το θες για μικτο τοτε θελει σκεψη.

Θα σας πως κατι που εβλεπα σε ταξιδια με ενα οπελ κορσα του 2009 με 70-80 αλογα δεν θυμαμαι ακριβως,παντως σε κομματια της εθνικης οπως ο μαλιακος ειχα θεμα,για να κανω μια προσπεραση επρεπε να κατεβασω ταχυτητα και σχεδον να τερματισω το γκαζι και αυτο μονος μου,αν ειχα μεσα αλλα 2 ατομα και 2 βαλιτσες ουτε λογος,θα το μαζευα με το κουταλακι χωρια το ρισκο των 4-5 δευτερολεπτων που θετεις ολους σε κινδυνο μεχρι να τελειωσει η προσπεραση.Και αυτος ειναι ο λογος που επελεξα βενζινη και οχι πετρελαιο.Επισης αν δεν κανεις πολλα χιλιομετρα τα +2χιλιαρικα ευρω που κανει το πετρελαιο θα τα κανεις αποσβεση σε πολυυυυυ καιρο.Ισως να ειμαι λαθος βεβαια αλλα ειχα ενα παραδειγμα και δεν θελω σε καμια περιπτωση να ρισκαρω τις ζωες των ανθρωπων που μεταφερω.Για καλυτερη ομως και πιο σωστη αποφαση παρε μια μερα 2-3 φιλους-φιλες,γονεις και κανε test drive και σε βενζινη και σε πετρελαιο και βγες εθνικη,και αποφασισε τι ειναι πιο σωστο για σενα οχι απαραιτητα πιο οικονομικο.

Παρεπιπτοντως θα μπορουσαν οσα παιδια εχουν πετρελαιο να γραψουν με ενα γεμισμα των 20€ ποσα χλμ τους βγαζει μεσα στην πολη; Και απο κει και επειτα κρινεις και το οικονομικο..

Έκανες test drive to 1.6 tdi polo? Αν κρινω απο τα λεγομενα σου μαλλον οχι γιατι πραγματικα η ροπη που εχει το αμαξι δεν υπαρχει +οτι την εχει πολυ χαμηλα. Επισης ακομα και τα ιδια να καιει μεσα στην πολη με το αντιστοιχο βενζινης (κατι που δεν ισχυει σε καμια περιπτωση) εσυ το λιτρο το πληρωνεις 1,7 ευρω ενω εγω 1.3. Τελος οποτε παιρνω αποφαση να προσπερασω καποιον απλα τον "τρωω" γιατι εχει πολυ "εκρηκτικοτητα" και εχω ταξιδεψει πολλες φορες στην εγνατια με 4 ατομα και 2 βαλιτσες, η καταναλωση με ταχυτητα 120-130 km/h ηταν απο 4-4,5 λιτρα/100. Αυτα απο εμενα..!

Link to comment
Share on other sites

Έκανες test drive to 1.6 tdi polo? Αν κρινω απο τα λεγομενα σου μαλλον οχι γιατι πραγματικα η ροπη που εχει το αμαξι δεν υπαρχει +οτι την εχει πολυ χαμηλα. Επισης ακομα και τα ιδια να καιει μεσα στην πολη με το αντιστοιχο βενζινης (κατι που δεν ισχυει σε καμια περιπτωση) εσυ το λιτρο το πληρωνεις 1,7 ευρω ενω εγω 1.3. Τελος οποτε παιρνω αποφαση να προσπερασω καποιον απλα τον "τρωω" γιατι εχει πολυ "εκρηκτικοτητα" και εχω ταξιδεψει πολλες φορες στην εγνατια με 4 ατομα και 2 βαλιτσες, η καταναλωση με ταχυτητα 120-130 km/h ηταν απο 4-4,5 λιτρα/100. Αυτα απο εμενα..!

 

και με πόσα χλμ κάνεις απόσβεση της διαφοράς; το polo είναι επιβατικό και όχι επαγγελματικό όχημα.

Link to comment
Share on other sites

και με πόσα χλμ κάνεις απόσβεση της διαφοράς; το polo είναι επιβατικό και όχι επαγγελματικό όχημα.

Είπα εγώ πως είναι επαγγελματικό όχημα? Ο_ο. Στον χρόνο έκανα 22.000 χλμ τώρα στα πόσα θα κάνω την απόσβεση δεν ξέρω αν και πιστεύω πως αν δεν την έχω κάνει ήδη του χρόνου θα την κάνω σίγουρα! Α δεν μας είπες για τα τέλη κυκλοφορίας σου, εγώ δεν θα σου πω γιατί δεν έχω :D

Link to comment
Share on other sites

Είπα εγώ πως είναι επαγγελματικό όχημα? Ο_ο. Στον χρόνο έκανα 22.000 χλμ τώρα στα πόσα θα κάνω την απόσβεση δεν ξέρω αν και πιστεύω πως αν δεν την έχω κάνει ήδη του χρόνου θα την κάνω σίγουρα! Α δεν μας είπες για τα τέλη κυκλοφορίας σου, εγώ δεν θα σου πω γιατί δεν έχω :D

απο τον Δεκέμβρη του 13, 1700km

Link to comment
Share on other sites

απο τον Δεκέμβρη του 13, 1700km

Ήσουν σίγουρος ότι χρειαζοσουν αυτοκίνητο όταν το αγορασες;

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η λογικη του ποτε θα κανω αποσβεση νομιζω ειναι τελειως λανθασμενη.

Προτιμω να εχω ενα οσο ποιο οικονομικο αμαξι γινεται και ας εχει χαμηλοτερες επιδοσεις παρα να εχω στο γκαραζ μου καποιο σπορ αμαξι και να το βγαζω τα Σαββατα πουλωντας μουρη με 5 ευρω βενζινα.

Εδω και ενα μηνα περιπου ειμαι κατοχος του 1,6 TDI και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος και απο την οικονομια που εχει αλλα και απο τις επιδοσεις αν και ακομα ειμαι στο στρωσιμο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.