Jump to content
black mamba

Golf 5/6 1.4 Tsi - Επιλογές Εξατμίσεων [Εργοστασιακά και Βελτιωμένα]

Ποια είναι η καλύτερη εξάτμιση 1,4 TSI?  

87 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

cheers φίλε ,με μία διαφορά όμως -

με αλλαγή της χαρτογράφησης του εγκεφάλου εμένα συνεχίζει και ανεβάζει σαν τρελό

και μετά τις 5000 στροφές -

οκ αλλα στις 100.000xlm θα ανεβάζει το ίδιο όμως?? γιαυτό καλύτερά μαμα...αντε το πολύ ενα κάλο προγραμα..παιρετερο δεν θα έβαζα χέρι..για 10 αλογα..

όταν λέω "κάλο"πρόγραμμα εννοώ abt η mtm τίποτα αλλο..

Edited by xristos/red tornado
Link to comment
Share on other sites

Μεγειά!

Το 160άρι πάσχει λιγότερο στις ψηλες από ότι το 140άρι TSi, αλλά και πάλι, με μια εξάτμιση κερδίζει αρκετά.

Edited by Katana
Link to comment
Share on other sites

οκ αλλα στις 100.000xlm θα ανεβάζει το ίδιο όμως?? γιαυτό καλύτερά μαμα...αντε το πολύ ενα κάλο προγραμα..παιρετερο δεν θα έβαζα χέρι..για 10 αλογα..

όταν λέω "κάλο"πρόγραμμα εννοώ abt η mtm τίποτα αλλο..

δεν θέλω να φανει αντιπαραθεση αλλα για ποια 10 αλογα μιλάμε ? της εξάτμισης ?

γιατί εγω μόνο από το προγραμμα έχω 50 ... και πίστεψε με δοκιμασμένα .. -

τώρα για το εάν εσύ δεν θεωρείς το προγραμμα που έχω βάλει καλό

η άποψη σου είναι σεβαστή !

Link to comment
Share on other sites

δεν θέλω να φανει αντιπαραθεση αλλα για ποια 10 αλογα μιλάμε ? της εξάτμισης ?

γιατί εγω μόνο από το προγραμμα έχω 50 ... και πίστεψε με δοκιμασμένα .. -

τώρα για το εάν εσύ δεν θεωρείς το προγραμμα που έχω βάλει καλό

η άποψη σου είναι σεβαστή !

εξατμιση ενοωω δεν έχει νόημά για 10 άλογά να σκάσεις 1500ευρο....

φίλε ρεβο δεν θα έβαζα με τπτ ... προτιμώ να τα σκάσω σε κάτι που είναι χιλιοδοκιμασμενο αποκλειστικά και με εγγύηση καλής λειτουργιας 100.000χλμ..

κ η δίκια σου επιλογή καλή είναι άμα δεν σου δημιουργεί πρόβλημα σε εσένα....+ σε εμάς τους υπολοίπους

(βλέπε ροιποι ηχητικοί κ σοματιδιακοι)

Link to comment
Share on other sites

εξατμιση ενοωω δεν έχει νόημά για 10 άλογά να σκάσεις 1500ευρο....

μεγάλη συζήτηση το παραπάνω ,

πολλά πράγματα δεν έχουν νόημα αλλά είμαστε ήδη offtopic...

Link to comment
Share on other sites

μεγάλη συζήτηση το παραπάνω ,

πολλά πράγματα δεν έχουν νόημα αλλά είμαστε ήδη offtopic...

γιατι ειμαστε οφφτοπικ? για εξατμισεις δεν μιλαμε?

ολοκληρωμένη πρότασή εξάτμισης τόσο κοστίζει...1400-1500 με τοποθέτησή.. άντε κ σου λεω εγώ δεν κερδίζεις 10 αλλα 15 αλογα.. έχει νόημά?

εγω που είμαι 21 χρονών κ δεν βάζω κοντρες δεν έχει απολυτός κανένα..

Edited by xristos/red tornado
Link to comment
Share on other sites

εξατμιση ενοωω δεν έχει νόημά για 10 άλογά να σκάσεις 1500ευρο....

φίλε ρεβο δεν θα έβαζα με τπτ ... προτιμώ να τα σκάσω σε κάτι που είναι χιλιοδοκιμασμενο αποκλειστικά και με εγγύηση καλής λειτουργιας 100.000χλμ..

κ η δίκια σου επιλογή καλή είναι άμα δεν σου δημιουργεί πρόβλημα σε εσένα....+ σε εμάς τους υπολοίπους

(βλέπε ροιποι ηχητικοί κ σοματιδιακοι)

Koίταξε, εγώ δεν βλέπω μόνο τα 15 άλογα, αλλά το ότι το μοτέρ δεν θα τρώει φρίκη τον Αύγουστο, με πρόγραμμα και εξάτμιση με διάμετρο για FSI 75 άλογα... Και τουλάχιστον εγώ, με τον πανάκριβο HJS καταλύτη, δεν μολύνω παραπάνω την ατμόσφαιρα.

Edited by Katana
Link to comment
Share on other sites

Koίταξε, εγώ δεν βλέπω μόνο τα 15 άλογα, αλλά το ότι το μοτέρ δεν θα τρώει φρίκη τον Αύγουστο, με πρόγραμμα και εξάτμιση με διάμετρο για FSI 75 άλογα... Και τουλάχιστον εγώ, με τον πανάκριβο HJS καταλύτη, δεν μολύνω παραπάνω την ατμόσφαιρα.

φιλε 60φ διαμετρο φοραει το 20 vt...μικρη διαμετρο για τα 1400 αρια δεν την λες...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχεις δει πως είναι η εργοστασιακή εξάτμιση, με κάτι ελεεινές κούρμπες? Δεν είναι μόνο τα 50 ή 55mm, αλλά συνολικά η κατασκευή. Βέβαια, όλα θέμα προτεραιοτήτων είναι.

offtopic: Το avatar είναι το δικό σου? Αν ναι, πανέμορφο!

Link to comment
Share on other sites

ok τότε.. άπλα το εικονίδιο μετά άπο "ίσος στις υψηλές στροφές" που είπες αλλα ενουσε...κ η σωστή φιλοσοφία για αυτό που είπες ήταν .. καλή "ατμοσφαιρα".

τουρμπο=ροπη χαμηλα-μεσαια οπου εκει ενδικνιτε για "αριστες" αλλαγες κ μέγιστες επιδώσεις

:)

Εισαι τελειως λαθος.

Το turbo με σωστα περιφερειακα και καλη χαρτογραφηση σκοτωνει...

Στο βιντεακι στα 230 ειναι η 6η μου στις 5500. απλα κοιτα πως ανεβαζει μετα...

Link to comment
Share on other sites

Εισαι τελειως λαθος.

Το turbo με σωστα περιφερειακα και καλη χαρτογραφηση σκοτωνει...

Στο βιντεακι στα 230 ειναι η 6η μου στις 5500. απλα κοιτα πως ανεβαζει μετα...

δυναμομετρο δεν ειναι αυτο το βιντεακι?:)

Link to comment
Share on other sites

εξατμιση ενοωω δεν έχει νόημά για 10 άλογά να σκάσεις 1500ευρο....

φίλε ρεβο δεν θα έβαζα με τπτ ... προτιμώ να τα σκάσω σε κάτι που είναι χιλιοδοκιμασμενο αποκλειστικά και με εγγύηση καλής λειτουργιας 100.000χλμ..

κ η δίκια σου επιλογή καλή είναι άμα δεν σου δημιουργεί πρόβλημα σε εσένα....+ σε εμάς τους υπολοίπους

(βλέπε ροιποι ηχητικοί κ σοματιδιακοι)

το ρεβο δεν ειναι χιλιοδοκιμασμενο new_killpc.gif ?σορυ για το off topic :)

Edited by GazofGT
Link to comment
Share on other sites

Εισαι τελειως λαθος.

Το turbo με σωστα περιφερειακα και καλη χαρτογραφηση σκοτωνει...

Στο βιντεακι στα 230 ειναι η 6η μου στις 5500. απλα κοιτα πως ανεβαζει μετα...

φιλε groupa εγω δεν μιλισα για 1.8 20vt k 2.0tfsi.. όντος αυτά τα μοτέρ λειτουργούν καλύτερά με καλά περιφεριακα..Κ μπραβο για το ττ αλλα σε κανονικες συνθικες δρομου οπου υπαρχει κ ο παράγοντάς "αερας" να πιανει 290κμ/ωρα.....

στα 1.4 τσι ειμαι καθετος αφου λειτουργουν στο οριο..εκ εργοστασιου κ

γιαυτο επιμενω ΜΟΝΟ σε βαριες φανελες οπος abt k mtm κ παλι με διλιμα κ οχι revo giac apr klp...

ποσο δε για εξατμίσεις κλπ...που αυξάνουν το butget κ μονό προβλήματά δημιουργούν..μπροστα στα οφελοι..

Edited by xristos/red tornado
Link to comment
Share on other sites

Ποιο ακριβως προβλημα μπορει να σου δημιουργησει μια καλοκατασκευασμενη εξατμιση? popeye.gif

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

Ποιο ακριβός πρόβλημα μπορεί να σου δημιουργησει μια καλοκατασκευασμενη εξατμιση? popeye.gif

δεν είναι πρόβλημά αυτό που θα πω .. άλλα value for money δεν συμφέρει...1500ευρο για 15 άλογα?λες κ κυνηγάς τον χρόνο...

+ ότι οι γνωστές μάρκες εξατμίσεων πολύ σπάνια έχουν (καλές-αυστηρές) προδιαγραφές ρύπων ηχητικων κ σωματιδιακών..

για να μην μιλήσω για καταλύτες που οι αφτερμαρκετ εχουν μαξ 300 κυψέλες και οι μαμα εχουν 500......

Edited by xristos/red tornado
Link to comment
Share on other sites

φιλε groupa εγω δεν μιλισα για 1.8 20vt k 2.0tfsi.. όντος αυτά τα μοτέρ λειτουργούν καλύτερά με καλά περιφεριακα..Κ μπραβο για το ττ αλλα σε κανονικες συνθικες δρομου οπου υπαρχει κ ο παράγοντάς "αερας" να πιανει 290κμ/ωρα.....

στα 1.4 τσι ειμαι καθετος αφου λειτουργουν στο οριο..εκ εργοστασιου κ

γιαυτο επιμενω ΜΟΝΟ σε βαριες φανελες οπος abt k mtm κ παλι με διλιμα κ οχι revo giac apr klp...

ποσο δε για εξατμίσεις κλπ...που αυξάνουν το butget κ μονό προβλήματά δημιουργούν..μπροστα στα οφελοι..

Xωρις να θελω να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σου

1) το tt στο δρομο κατεβαζει 303, αλλα στο dyno το κοψαμε γιατι σε αυτα τα χλμ ειναι τρομακτικο.

2) Σε διαβεβαιωνω οτι οποιαδηποτε επωνυμη εξατμιση με μεταλλικο καταλυτη βγαζει ΛΙΓΟΤΕΡΟΥΣ ρυπους απο την oem, απλα και μονο γιατι ο καταλυτης αποτελειται απο ευγενη μεταλλα σε αντιθεση με τον μαμα που ειναι κεραμικος!!!!

Απο την αλλη αυξανεται η ταχυτητα εξοδου καυσαεριων με αποτελεσμα η τουρμπινα να δουλευει πιο ξεκουραστα και σε πολυ χαμηλοτερες θερμοκρασιες.

Τωρα οσο αφορα τα 1500 και τα 15 αλογα, αλλος δινει 400 για prada και αλλος 80 για puma... και οι δυο περπατανε

Edited by groupa
Link to comment
Share on other sites

Xωρις να θελω να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σου

1) το tt στο δρομο κατεβαζει 303, αλλα στο dyno το κοψαμε γιατι σε αυτα τα χλμ ειναι τρομακτικο.

2) Σε διαβεβαιωνω οτι οποιαδηποτε επωνυμη εξατμιση με μεταλλικο καταλυτη βγαζει ΛΙΓΟΤΕΡΟΥΣ ρυπους απο την oem, απλα και μονο γιατι ο καταλυτης αποτελειται απο ευγενη μεταλλα σε αντιθεση με τον μαμα που ειναι κεραμικος!!!!

Απο την αλλα αυξανεται η ταχυτητα εξοδου καυσαεριων με αποτελεσμα η τουρμπινα να δουλευει πιο ξεκουραστα και σε πολυ χαμηλοτερες θερμοκρασιες.

Ακριβώς

Το μόνο μείον είναι ο θόρυβος της εξάτμισης

¶λλους δεν τους αρέσει,άλλους τους πορώνει

Link to comment
Share on other sites

Xωρις να θελω να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σου

1) το tt στο δρομο κατεβαζει 303, αλλα στο dyno το κοψαμε γιατι σε αυτα τα χλμ ειναι τρομακτικο.

2) Σε διαβεβαιωνω οτι οποιαδηποτε επωνυμη εξατμιση με μεταλλικο καταλυτη βγαζει ΛΙΓΟΤΕΡΟΥΣ ρυπους απο την oem, απλα και μονο γιατι ο καταλυτης αποτελειται απο ευγενη μεταλλα σε αντιθεση με τον μαμα που ειναι κεραμικος!!!!

Απο την αλλη αυξανεται η ταχυτητα εξοδου καυσαεριων με αποτελεσμα η τουρμπινα να δουλευει πιο ξεκουραστα και σε πολυ χαμηλοτερες θερμοκρασιες.

Τωρα οσο αφορα τα 1500 και τα 15 αλογα, αλλος δινει 400 για prada και αλλος 80 για puma... και οι δυο περπατανε

+1.000. Με πρόλαβε ο groupa.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Τα 1500¤ για 10-15 άλογα είναι too much και υπερβολή!

Τα 1500¤ για την ζωή του κινητήρα, της τουρμπίνας και του κομπρέσορα είναι ανεκτίμητα!

Ενδεικτηκά αναφέρω πως το αμάξι μου πλέον, με εισαγωγή - εξάτμιση - i/c - πρόγραμμα έχει χαμηλότερες θερμοκρασίες από μαμά! Και τρομακτική διαφορά σε σχέση με μόνο πρόγραμμα...

Link to comment
Share on other sites

στα 1.4 τσι ειμαι καθετος αφου λειτουργουν στο οριο..εκ εργοστασιου κ

γιαυτο επιμενω ΜΟΝΟ σε βαριες φανελες οπος abt k mtm κ παλι με διλιμα κ οχι revo giac apr klp...

ποσο δε για εξατμίσεις κλπ...που αυξάνουν το butget κ μονό προβλήματά δημιουργούν..μπροστα στα οφελοι..

Τι το τοσο βαρυ εχουν η ABT/MTM που δεν εχουν η Revo/APR κλπ, ειδικα στα 1.4?

Αν κανεις μια βολτα στα φορουμ θα δεις οτι τα νουμερα που εχει η Revo στα VAG σε σχεση με την abt/mtm μαζι ειναι υπερπολλαπλασια και οχι μονο στα 1.4! Τυχαιο? Δεν νομιζω!!

Σιγουρα παιζει ρολο και η τιμολογιακη πολιτικη των abt και ιδιως της mtm αλλα δεν ειναι παντα

τουλαχιστον για πρωτο σταδιο, ο ανασταλτικος παραγοντας.

Να εισαι σιγουρος οτι αυτες οι εταιριες που λιγο εως πολυ απαξιωνεις, αν δεν ηταν αξιοπιστες

απλα δεν θα υπηρχαν στην αγορα, ειδικα τωρα με την ευρεια χρηση του internet οπου μαθαινεις πολυ γρηγορα ολα τα 'στραβοπατηματα' τους, εφοσον φυσικα υπαρχουν.

Οσο για την apr ειδικα στα 2λιτρα ειναι κορυφη. Κανε μια αναζητηση και θα καταλαβεις.

Ποιος σου ειπε οτι τα 1.4 λειτουργουν στο οριο εκ του εργοστασιου? Ξερεις με τι πιεσεις λειτουργουν απο το εργοστασιο και με τι απο επωνυμα προγραμματα? Ψαξτο και θα καταλαβεις οτι απλα αυτο που λες δεν ισχυει, γι'αυτο καλυτερα να ξερουμε κατι σωστα πριν το ισχυριστουμε με τοση εμφαση.

Για την εξατμιση θα συμφωνησω μαζι σου.

Οχι στο οτι μπορει να δημιουργησουν προβλημα (αν και εχει συμβει αρκετα απο επωνυμες μαρκες, ειδικα ωσ προς την ποιοτητα κατασκευης που ηταν κατω του αναμενομενου) αλλα στο οτι δεν δικαιολογουν απολυτα την σχεση τιμης/αποδοσης.

Αν και οι τιμες τους εχουν πεσει σε σχεση με 1-2 χρονια πριν και ειναι πιο ορθολογιστικες,

παραυτα το να πεταξεις την δικη σου εργοστασιακη που μπορει να ειναι ακομα καινουργια και να παρεις μια εμποριου για πανω απο 1000 ευρω και να κερδισεις 5-10 αλογα στις ψηλες και μονο φυσικα αν εχεις προγραμμα, ειναι αρκετα μη ανταποδοτικο.

Βεβαια για καποιους αυτα τα 5 αλογα μπορει να εχουν σημασια και μην ξεχναμε οτι κυριως η τουρμπινα θα δουλευει σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες που ειναι πιο σημαντικο.

Οταν ομως το αυτοκινητο δεν το σκιζεις καθημερινα δεν θα δεις μακροχρονια αυτη τη διαφορα.

Αλλος βεβαια θελει να εχει και τον πιο σπορ ηχο, αλλος να ξερει οτι το αυτοκινητο του το θελει 'τουμπανο'.

Οτι και να ειναι εφοσον για καλο της λειτουργιας του αυτοκινητου γινεται ειναι απολυτα αποδεκτο και φυσικα αν μπορεις να διαθεσεις αυτα τα οποια χρηματα , γιατι οχι?

Εγω προσωπικα θα το σκεφτω μονο οταν η εργοστασιακη αρχιζει να τα 'παιζει' και ουτως η αλλως

θα πρεπει να την αλλαξω, κυριως τωρα που οι οικονομικες συγκυριες δεν βοηθουν να κανουμε την καθε τρελα μας.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν τράβηξα ένα βιντεάκι ,αλλά παιδιά είναι χάλια γιατί είναι από κινητό-

δηλαδή όσο χάλια είναι η εικόνα άλλο τόσο χάνει ο ηχος όπου στην πραγματικότητα έχει περισσότερη "λεπτομέρεια" παρά αυτό που ακούγεται στο video..

http://s402.photobuc...nt=VideoDJa.mp4

υγ η αλλαγή μου είναι χάλια γιατί με το χέρι που κρατάω το κινητό έχω και το τιμόνι-

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτηκά αναφέρω πως το αμάξι μου πλέον, με εισαγωγή - εξάτμιση - i/c - πρόγραμμα έχει χαμηλότερες θερμοκρασίες από μαμά! Και τρομακτική διαφορά σε σχέση με μόνο πρόγραμμα...

Έχεις να μας παραθέσεις κάποιες μετρήσεις - θερμοκρασίες φίλε midkin ?

Link to comment
Share on other sites

Τωρα οσο αφορα τα 1500 και τα 15 αλογα, αλλος δινει 400 για prada και αλλος 80 για puma... και οι δυο περπατανε

Απλα υποκλινομαι... worthy.gifworthy.gifworthy.gif

:(:thumbsup::thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.