Jump to content
karlos

Golf - Επιλογη Ελαστικου 225/45/17 [ Michelin, Goodyear, Toyo, Pirelli, Dunlop, Bridgestone, Vredestein]

Recommended Posts

Kαλημερα σας.ενω στο μυαλο μου ειχα αποφασισει για το pzero rosso assymetrico γιατι το χα ξαναβαλει πριν απ αυτα που φοραω τωρα (goodyear),διαβαζω τοσο καλα λογια για τα dunlop rt απο εσας που μαλλον με επηρεασαν.καθε δυο χρονια αλλαζω λαστιχα.εφτασε λοιπον η στιγμη.για το μονο που ψιλοδιαφωνω ειναι που τα κρινουμε οταν ειναι καινουργια..θεωρω πως δεν υπαρχει κακο λαστιχο καινουργιο.το θεμα ειναι τι εντυπωσεις σου αφηνει σε 30-40 χιλιαδες χλμ.σε μενα το rosso μου αφησε καλυτερες εντυπωσεις απ αυτα που φοραω σημερα.ετσι νομιζω τουλαχιστον.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Guest black gt

πουλαω λαστιχα 225/45 17 αρια  ειχα βαλει και αγγελια εδω  αλλα δεν με ρωτησε καποιος 290 ευρο, 2 pirelli cinturato P7 BLUE 2013 ΚΑΙ 2 MATADOR MP46 2012, τα ειχα βαλει ξεχωριστα, με 1000 χλμ τα PIRELLI  και 2000 και κατι τα matador, παντως σε αλλαγη με 18αρες αλλο αμαξι τα 18αρια πανε στο γκολφ αλλο πατημα,  κρατημα αλλα εκοψε λιγο στα πολλα χλμ μετα τα 160 που παω ελαχιστες φορες ,χαμηλα τπτ  το ιδιο

Link to comment
Share on other sites

Λίγο δύσκολο να ρωτούσε κάποιος...

Με 350-400€ βαζει κάποιος 4 καλά μάρκας ελαστικά..Καινούργια.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by chrispant
Link to comment
Share on other sites

Guest black gt

γιατι αυτα που πουλαω τι ειναι σαβουρα? 490 τα πηρα 225 matador 265 pirelli με αποδειξη, 290 απατητα ειναι τσαμπα

Link to comment
Share on other sites

Έχεις 2 διαφορετικές 2άδες γι αυτό είναι δύσκολο να πουληθούν.Η μια δυάδα είναι επώνυμη με πολύ καλά χαρακτηριστικά η άλλη χαμηλότερης ποιότητας.Δύσκολα θα βρεθεί εδώ στο φόρουμ που όλοι είμαστε ψαγμένοι κάποιος που να ενδιαφέρεται.Βάλτα στο *μη επιτρεπόμενο @ URL*

εκεί ψάχνει πολύς κόσμος για ευκαιρίες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας κι εγώ για λάστιχα σας παραθέτω την εμπειρία μου από τα Goodyear efficient grip (όχι τα performance). Από τη πρώτη στιγμή που τα έβαλα, πάρα πολύ μέτρια. Δεν το συζητώ τώρα που διανύουν το 4ο έτος ζωής τους, το αυτοκίνητο πάει όπου θέλει, ΜΑΥΡΑ ΧΑΛΙΑ.

 

Έτσι έλεγα να μην ξαναπάω σε Goodyear και να επιλέξω Μichelin (pilot sport ps3). Διαβάζοντας όμως διάφορα σχόλια σε διάφορα sites αλλά και τα σχόλια των φίλων παραπάνω βλέπω ότι τα efficient grip performance έχουν πολύ καλές κριτικές. Είναι όντως καλύτερο ή θα το μετανιώσω και πάλι με τα goodyear?

 

Επίσης, πολύ ωραίο λάστιχο φαίνεται το uniroyal rainsport 3 που αναφέρει παραπάνω ο φίλος quicksilver. Έχει κάποιος άλλος εμπειρία με το συγκεκριμένο ελαστικό?

 

εδώ και 8000 χιλιομετρα είμαι με τα efficient grip performance και είμαι πολύ ευχαριστημένος

Link to comment
Share on other sites

Σε 225/40 - 18 είχα 2 φορές Conti SP 3 και ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος τα πρώτα έκανα ~52000km και τα άλλαξα και είχαν ακόμα σχετικά ψωμί.. Ήταν να βάλω τα 5 όταν τα άλλαξα αλλά λόγω μη άμμεσης διαθεσιμότητας έβαλα πάλι τα 3. Πάλι με έβγαλαν ασπροπρόσωπο και έχω διανύσει τώρα περίπου 55000km και πάω για αλλαγή.

 

Έχω ακούσει μέτρια σχόλια για τα 5άρια ισχύουν;

Απο ένα γνωστό που έχει την ίδια διάσταση μου πρότεινε να βάλω τα petlas PT 741 φθηνή λύση αλλά αντέχει 35-40k και είναι στα 330€ περίπου σημαντική διαφορά 200€ λιγότερο απο τα conti. Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο; Έχει δοκιμάσει κάποιος άλλος τα petlas;

Link to comment
Share on other sites

Guest black gt

350 τα ειχα βαλει το μαιο τα petlas pt741, τα ειχε δοκιμασει φιλος μου και τα εβαλα, δεικτης W, 225/40/18, τελειως φθηνα δεν τα λες falken  μου εδινε τοτε 400 ευρω 490 Pirelli pzero nero gt, σε ταξιδακι που τα δοκιμασα εχουν καλη συμεριφορα ζεστενονται πιο γρηγορα από Pirelli cinturato που ειχα

Link to comment
Share on other sites

Και εγω καπως ετσι ημουν, ιδια εταιρια, παραπλησια λαστιχα, σε αυτην την διασταση ειναι κορυφαια, μεχρι που τα εβαλα κατω και κατεληξα τελευταια στιγμη στο F1ASS2

 

Χωρις να θελω να πω τπτ για τον φιλο σου (ειλικρινα), οι περισσοτεροι λαστιχαδες προτεινουν τα Dunlop οποτε τους ρωτησεις μεταξυ αυτον των 2 ελαστικων. Οπου και να ειχα ρωτησει αυτο προτειναν. Οπως και να εχει ειναι και τα δυο αξιολογα

Εγώ δεν ξέρω... ποτέ δεν είμαι πιο ευχαριστημένος από τα continental Sport contact που είχα... τελευταία φορά μου πρότεινε ο λαστιχάς να βάλω τα F1ASS2 και μπορώ να πω ότι είναι ότι πιο ΜΑΠΑ λάστιχο έχω βάλει... καλό σε κρατήματα κλπ... αλλά άλλαξα 3 λάστιχα μέσα στην εγγύηση και πάλι τα ίδια προβλήματα... με σωστή πάντα πίεση.... καρουμπαλιάζει στα πλάγια και έχουν κάνει ρογμές.... ίσως ήταν μόνο σε εμένα... αλλά εγώ πλέον μακρυά από goodyear... Τέτοια προβλήματα δεν είχα ούτε με κάτι κινέζικα (SUNNY)που είχα σε ένα Smart

Edited by solaris
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ξέρω... ποτέ δεν είμαι πιο ευχαριστημένος από τα continental Sport contact που είχα... τελευταία φορά μου πρότεινε ο λαστιχάς να βάλω τα F1ASS2 και μπορώ να πω ότι είναι ότι πιο ΜΑΠΑ λάστιχο έχω βάλει... καλό σε κρατήματα κλπ... αλλά άλλαξα 3 λάστιχα μέσα στην εγγύηση και πάλι τα ίδια προβλήματα... με σωστή πάντα πίεση.... καρουμπαλιάζει στα πλάγια και έχουν κάνει ρογμές.... ίσως ήταν μόνο σε εμένα... αλλά εγώ πλέον μακρυά από goodyear... Τέτοια προβλήματα δεν είχα ούτε με κάτι κινέζικα (SUNNY)που είχα σε ένα Smart

Μαλλον ειμαστε αντιθετες περιπτωσεις εμενα μου στραβωνανε τα sc3 , δεν μαρεσε η αποδοση τους ουτε μου τα αλλαξανε σε εγγυση. Με τα F1AS2 μετα απο 18χιλιαδες χλμ τα θεωρω πολυ καλα. Παντως κακα τα ψεματα με τοσο λεπτα πλαινα που εχουν τα σημερινα ελαστικα, οσο ενισχυση και να φανε, η θα στραβωνουν η θα καρουμπαλιαζουν. Παντως ειναι ενδιαφερον, δεν υπαρχουν πολλες αρνητικες αναφορες για τα f1 ειδικα σε θεματα ρωγμων. Αν θες μας λες τι χρηση τους εχεις κανει ποσα χλμ σε ποσα χρονια και τα λαστιχα που καρουμπαλιαζουν ειναι απο την μια πλευρα/πισω μπροστα κτλ?

ΥΓ: αφου καταφερες και πετυχες 3 φορες, να ερθει ανθρωπος απο την αντιπροσωπια να τα τσεκαρει και να στα αλλαξει, μεγαλο αγωνα εχεις κανει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι! Και επανερχομαι καθως κανενας δεν αναφερεται στον δεικτη ταχυτητας και αναρωτιεμαι,δε μετραει αυτο? Απο λιγο ψαξιμο λοιπον ειδα πως τα GF1 βγαινουν σε δεικτες σχετικα μικρους ,δηλαδη σε V(τελικη 230km/h) και W(260km/h) που ενδιαφερομαι! Eνω τα RT απο την αλλη δεν βγαινουν παρα μονο σε δεικτη Y(300km/h και πανω!) Αν και πολλες εταιριες προτινουν δεικτη W σε αμαξια σαν το δικο μου,ενω και το V δεν μου φαινεται ασχημο καθως 230km/h λιγο δυσκολο να πηγαινω για πολυ ωρα συνεχεια! Ποιος ο λογος λοιπον να βαλω δεικτη Y? Και σε διεκτες V η W πιστευω πως παιζουμε σε GF1 kαι CONTISC5!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε κοτσαρίκο, εχει αναλυθει σε πολλά παλιότερα θέματα το ζήτημα των δεικτων ταχύτητας των ελαστικών.

Ρίξε με ματια σε παλιότερα τόπικ και ειμαι σιγουρος οτι θα βρεις απαντησεις.

Μην ανακυκλωνουμε τα ιδια θέματα συνέχεια.,

Παντα φιλικά! :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει δοκιμάσει κανείς το PIRELLI P ZERO NERO GT; Είμαι ανάμεσα σε CSC 5 και P ZERO NERO GT. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από αυτά που φοράω τώρα CSC 3 (225/45/17) 3 έτη και 60,000 χλμ !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Ειμαι για αλλαγη ελαστικων και οταν λεω ειμαι εννοω μεχρι αυριο μαξ μεθαυριο θελω να βαλω (Golv V Gt 170 Hp). Εκανα μια βολτα σε λαστιχαδικα και σκεφτομαι εντονα να παω η σε Goodyear F1 Assymertic 2 (400 ευρω) η Conti Sport contact 5 (430 ευρω).

Κατι που με προβληματιζει πολυ ειναι οτι στα Goodyear στην διασταση μου 225/45/17 βγαινει δεικτης μονο Υ ενω στα Conti W. Ψηθηκα πιο πολυ για Goodyear γτ δεινουν 1 χρονο εγγυηση σε οτι παθεις να στο αντικαταστησουν με καινουργιο αλλα δεν ξερω με δεικτη Υ αν το αμαξι ειναι πιο σκληρο πιο κουτσουρο δλδ,αλλαζει η γομα και ο σκελετος μεσα? γενικα ολοι μου ειπανε οτι δν θα δω καποια διαφορα μονο ο ενας μου ειπε οτι θα υπαρχει μια διαφορα. Μηπως να παω σε Conti να τελειωνω που υπαρχει σε W ? (Καμια ιδεα και σε αλλη μαρκα ευπροσδεκτη)

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη,

Βάλε τα assymetric 2 μακριά από τα άθλια conti5.

Αυτό που λες ότι με Y θα είναι κούτσουρο είναι κουβέντες του καφενείου, μη δίνεις σημασία.

Βγαίνουν και σε W αλλά θέλουν συνήθως παραγγελία.

Τα λάστιχα είναι άριστα, θα το καταλάβεις όταν τα βάλεις και η εγγύηση ισχύει κανονικότατα.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Σε W δν υπαρχουν μου ειπανε και οτι απο Νοεμβρη θα ερθουνε αν ερθουν. Απλα το φοβαμαι μην ειναι πιο σκληρο και δν ζεσταινεται ευκολα και οτι απλα ο καθε λαστιχας απλα μου τα λεει οτι δν θα εχω θεμα γτ απλα θελει να πουλησει.

Link to comment
Share on other sites

Οι δείκτες ταχύτητας δεν έχουν να κάνουν με το ζέσταμα.

Δεν θα έχεις πρόβλημα όπως σου είπε και ο έμπορος ελαστικών που επισκευθηκες.

 

Ένας σημαντικός δείκτης είναι ο treadwear, όσο υψηλότερος τόσο σκληρότερη η γόμα στο

πέλμα του ελαστικού(γενικά), βέβαια οι δείκτες παίζουν από εταιρία σε εταιρία.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Οι δείκτες ταχύτητας δεν έχουν να κάνουν με το ζέσταμα.

Δεν θα έχεις πρόβλημα όπως σου είπε και ο έμπορος ελαστικών που επισκευθηκες.

 

Ένας σημαντικός δείκτης είναι ο treadwear, όσο υψηλότερος τόσο σκληρότερη η γόμα στο

πέλμα του ελαστικού(γενικά), βέβαια οι δείκτες παίζουν από εταιρία σε εταιρία.

αν δεν εχουν να κανουν με το ζεσταμα, τοτε με τι εχουν να κανουν;

τι ειναι αυτος ο δεικτης που λες, και που βρισκεται;

Link to comment
Share on other sites

Ο δείκτης ταχύτητας ελαστικών δείχνει την μέγιστη ταχύτητα οχήματος στην οποία τα ελαστικά αναμένεται να λειτουργήσουν σωστά. Το treadwear ειναι (το γκουκλαρισα ;)): http://www.glavopoulos.gr/arthra/tires/utqg_gr.shtm

Edited by Πάνος46
Link to comment
Share on other sites

αν δεν εχουν να κανουν με το ζεσταμα, τοτε με τι εχουν να κανουν;

τι ειναι αυτος ο δεικτης που λες, και που βρισκεται;

Στο λάστιχο βρίσκεται δίπλα από τις διαστάσεις
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.