Jump to content
GGT_29

Golf Gt Vs Opel Astra Gtc 1.6 Turbo (180 Hp)

Recommended Posts

Με τα 1,6 γιατί με τα 2λίτρα δεν έχεις καμία τύχη. Δεν το κλειδώνεις ρε Κώστα μιας και εκεί που είχε ξεχαστεί, αναζωπυρώθηκε...

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως το GTi είναι πολύ κοντά στο M3, πιο παλιά θυμάμαι κάποιος είχε πει οτι σε στροφιλίκια και το 1.6 FSi το πάει χαλαρά το M3.

-- το παλιό M3 έτσι, το καινούργιο ίσως να τα καταφέρνει καλύτερα.

new_killother.gifnew_killother.gifmachinegun.gifmachinegun.gifmachinegun.gifnew_killpc.gifnew_killpc.gifnew_killpc.gif

Link to comment
Share on other sites

[

Κι όμως το GTi είναι πολύ κοντά στο M3, πιο παλιά θυμάμαι κάποιος είχε πει οτι σε στροφιλίκια και το 1.6 FSi το πάει χαλαρά το M3.

-- το παλιό M3 έτσι, το καινούργιο ίσως να τα καταφέρνει καλύτερα.

withstupid.gifwithstupid.gifwithstupid.gifwithstupid.gifwithstupid.gifwithstupid.gifwithstupid.gif

Αυτο μην το πεις παραεξω φιλε!Καλο ειναι να μεινει μεταξυ μας!

Edited by arisgti
Link to comment
Share on other sites

Δεν τα λέω εγώ αυτά, σιγα μην τα πιστεύω κιόλας.

Ειχαν γραφτεί πριν απο κανα χρόνο περίπου απο κάποιον άλλον, ψάξτε να το βρείτε...

Προφανώς ακόμα και το R32 μπροστά στο M3 είναι για τα μπάζα...

Link to comment
Share on other sites

Guest python
Η σύγκριση αυτή με ποιο σκεπτικό γίνεται?

Για να αποδείξει ο Golfάκιας GTάκιας ή ιδίως TSIάκιας στον Astraκια ότι έχει πύραυλο ή κανένα καθαρόαιμο και το αντίθετο???

Από πότε οι κόντρες του στυλ ποιο είναι ταχύτερο το Golf 2.0 ή το Honda Civic 1.8 είναι αμάξια για συζητήσεις κόντρας??? (με το στυλ που συζητείται σε forum όχι χαβαλέ με τα φιλαράκια στην καφετέρια)

Αλήθεια το Matiz ή το Atos είναι ταχύτερο?

Το ότι οι ευρωπαίοι κατασκευαστές για να μειώσουν τις εκπομπές ρύπων τούρμπισαν κινητήρες μικρότερου κυβισμού εγιναν ξαφνικά αντικείμενο πόθου του κάθε κοντράκια???

Για όνομα...

Μιας και αναφερόμαστε σε αυτά το Golf GT είναι πιο "καθαρόαιμο" από τα άλλα δύο (TSI - Astra) αλλά σε καμία περίπτωση KANENA από αυτά δεν είναι GTI, Typer R, Clio Sport, OPC, ΜΙΝΙ Cooper S ή αν ανέβουμε κατηγορία EVO - M3 - S3.

Αν θέλουμε να τα βλέπουμε έτσι μάλλον το πολύ Fast and Furious κάνει κακό...

Tι υπονοεις οτι δεν αποτελουν γρηγορα αυτοκινητα τα συγκεκριμενα?? Το 0-100 σε 8 δε θεωρειται γρηγορο δηλαδη? Πριν καποια χρονια τα πουντο ραλι που θεωρουνταν τα κορυφαια gti ειχαν 0-100 8,4 και 8,7" αντιστοιχα..Φυσικα και ειναι γρηγορα γι αυτο και εχουν το τιτλο των gt και φυσικα οποιος παιρνει ενα τετοιο μοντελο θα συμπεριφερεται σαν να εχει σπορ αυτοκινητο αφου σπορ ειναι πως να το κανουμε..

Link to comment
Share on other sites

παραθετω την δικη μου εμπειρια.ο κουμπαρος μου εχει το astra gtc-turbo 180hp(2000χλμ.) και εγω το golf tsi 140hp(6000χλμ.)

Στην εκινηση(πατημενο τερμα το γκαζι και οι δυο) ειμαι μια μυτη μπροστα, η οποια συνεχιζεται μεχρι να τα παρατησει το astra.

Ξερω τι λενε τα διαφορα τεστ,αλλα στην πραξη; Στην τελικη το astra εχει δειξει μεχρι και 240(κοντερ),εγω εχω παει μεχρι 220(κοντερ) αλλα ειχα κιαλλο.Εγω φοραω 16 λαστιχο και ο κουμπαρος 17.Τα ντεποζιτα ηταν γεματα.

Μπορει καποιος να μου πει γιατι γινεται αυτο.Στον δρομο οταν ειμαστε βλεπω οτι δεν μπορει με τιποτα να με περασει.Οχι οτι μπορω εγω, αλλα εχουμε και 40 αλογα διαφορα(επισημες πηγες που δεν εχουν σχεση με πραγματικοτητα).

Η αισθηση που εχει το golf δεν υπαρχει στο astra.Ο κουμπαρος εχει στραβωσει με την επιλογη του.

Βοηθηστε με ,με τις αποψεις σας!

Είχες κι αλλο ? :););):lol:B)

Δεν νομίζω φίλε..

Επίσης δεν νομίζω και για την εκκίνηση. Βγάλτε ESP ASSR klp και ξαναδοκίμασε.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά αυτές τις θεωρίες με τις αναλύσεις επί των αναλύσεων του ποιο είναι πιο γρήγορο και πόσα κλάσματα του δευτερολέπτου σου ρίχνει δεν τις καταλαβαίνω...

Το Golf το γουστάρω απείρως λόγω ποιότητας, εμφάνισης, αξίας, εγγύησης, άνεσης κλπ...

Όταν το αυτοκίνητο είναι τόσο νευρικό και γρήγορο, το πιο σπουδαίο κέρδος που έχεις είναι το εξής απλό: ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ! Όταν πρέπει πάση θυσία να γκαζώσεις, το κάνει! Αν βάλεις -δε- και το γεγονός ότι δε σου πρήζει τα @@ σε κάθε εκκίνηση, είσαι ακόμη πιο ικανοποιημένος.

Πόση σημασία μπορεί να έχει αν ο διπλανός μας ρίχνει 0.2 ή 0.3 δευτερόλεπτα???

Υ.Γ. Προτείνω το topic να μετονομαστεί σε "Golf Gt Vs Opel Astra Gtc 1.6 Turbo (180 Hp) - Ο ΤΕΤΡΑΠΛΗΓΙΚΟΣ ΚΟΥΜΠΑΡΟΣ" tongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω αναφέρει είμαι ένα καινούργιο μέλος του vw club. Είμαι κάτοχος του astra 1.6T.έχω μάθει να λέω την αλήθεια.αυτα που διάβασα περι κουμπάρου ούτε καν θέλω να τα σχολιάσω.αυτοί που έχουν μυαλό καταλαβαίνουν.είπαμε θαυμα το 1.4 με τα 140-170 αλογα αλλα μην το παραχέσουμε.(Sorry kiolas).και επειδί έχω κολλήσει σε ενα GT ξέρω τη δυνατότητα έχει το αστρακι μου,δεν θέλω να μπω σε λεπτομέριες γιατι ανοίκω σε αλλο "στρατόπεδο" και δεν θέλω να έχω διαμάχες εδω μέσα.όπως επίσης και στο φορουμ τις οπελ το golf το λένε κουβά πράγμα που δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα.sorry για τα ορθογραφικά μου λάθοι που μπορεί να κάνω (δεν ειμαι κανας αλβανος,το λεω γιατι πού κακοβουλι μπορει να πουν καμια μα******)απλα είναι θέμα δυσλεξίας.

Link to comment
Share on other sites

και κάτι ακόμα.όπως έχω μάθει να μην διαβάζω αθλητική εφημερίδα επειδί όλοι λαδόνωνται γί αυτο το λόγο αποφεύγω και τα περιοδικά για τα αυτοκίνητα γιατι ο κάθε ένας γράφει ότι γουστάρει αναλόγως με το πόσα του έχουν δώσει.

Link to comment
Share on other sites

φιλε twoface εχω ενα tsi ξερω τις δυνατοτητες του τουτου...επισης ξερω οτι το αστρακι στα τελειωματα της 3ης με καβαλαει και στα τελειωματα 4ης ειμαι 2 αμαξια πισω αλλα απο τα λεγομενα σου (''είπαμε θαυμα το 1.4 με τα 140-170 αλογα αλλα μην το παραχέσουμε.(Sorry kiolas).και επειδί έχω κολλήσει σε ενα GT ξέρω τη δυνατότητα έχει το αστρακι μου'' ) καταλάβα οτι αναφερεσαι και στο gt το οποιο (τιτλος του τοπικ).Θεωρεις λοιπον οτι το αστρα σου σε ευθεια(δεν βαζω το στησιμο στη μεση γιατι δεν αξιζει η συγκριση οπως θα γνωριζεις αφου ασχολισε) εχει το gt και απο που το εβγαλες το συμπερασμα?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες κανονιστε μια κοντριτσα να μας λυθουν οι απορειες....

Πιστευω οτι εαν κανουν 0-400 το GT θα ειναι μπροστα απο το ASTRA T

Σε μεγαλυτερη αποσταση θα το μαζεψει και λογικα θα το περασει...

Αλλα ειναι πολυ μικρη η διαφορα 180 hp το ενα 170 hp(+) το αλλο...οποτε μαλλον θα παιξει ρολο ο οδηγος...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε σεις. Κανονίστε ένα φιλικό άνοιγμα. Τόσα GT υπάρχουν. Για να δούμε όντως τις διαφορές.

Γιώργοοοοοοοο, ετοιμάσου για τσαγάκι!tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγω με GT και εσυ με corsa OPC πανω στην παρνηθα.0αχ0αχ0χα0αχαχ0χα0χχα0χα0αχ0χ0α00χα.

-----------------------------------------------------------------------------------------

ασε που σκοπεύω να βάλω cruise control.στην αρχή σου έλεγαν 300 euro τώρα αν πας να το βάλεις σε αντιπροσωπίες το χρεωνουν 100-150.και έχω ακούσει ότι ειναι πολύ ξεκούραστο στην εθνική και έχει μικρότερη κατανάλωση.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο για τον τιτλο.Σιγουρα δεν προκειται να περασει το tsi μπροστα απο το astra gtc-t.Σκεψου λιγο: το παραξενο ειναι οτι το astra-gtc t δεν μπορει να περασει το tsi!!!!!!
ωραια παρουσιαση!! κοιτα και την δικια μου:

0-100 : tsi 8,5'' (autotriti) , astra gtc-turbo 8,2'' (opel)

ο κουμπαρος εχει το turbo.

εξηγηση υπαρχει: το tsi δεν ειναι τοσο αργο οσο νομιζεις!

σε νεα κοντρα(υπαρχει και βιντεο) astra gtc-turbo(κουμπαρου) και tsi ,τα αυτοκινητα πηγαν το ιδιο μεχρι και την 3η.Παραξενο ε..?

Οπως παραξενο ειναι που στους 4Τ εχει συγκριση corsa opc,clio.Το corsa το δινει σχεδον 30 αλογα κατω απο αυτο που ανακοινωνει η εταιρεια.Διαβαστε το.

Εδώ ένα videaki που φαίνεται μια εκκίνηση

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους σιγουρα το ASTRA ειναι πιο μπροστα απο το GOLF TSI αλλα το GOLF θα το εχει απο πολυ κοντα (δεν ειναι μεγαλες οι διαφορες) αλλα το ΑSTRA ειναι σε γενικες γραμμες πιο γρηγορο ομως το TSI για τις διαφορες που υπαρχουν για μενα ειναι νικητης...

ASTRA 1.6T GOLF TSI 140

KYΒΙΚΑ 1600 1400

ΒΑΡΟΣ 1280 1360

ΡΟΠΗ 23,4 22,4

0-100 8,5 8,8

ΙΣΧΥΣ 180 140 (στο δυναμομετρο 184 και 157 αντιστοιχα)

οποτε για τις διαφορες που υπαρχουν το TSI τα πηγαινει παρα πολυ καλα.....

Link to comment
Share on other sites

Aν και ολιγον οff-topic,επειδη δε θελω να ανοιξω αλλο θεμα,απλα αναφερω οτι εχθες τα πηγαμε με μια SLK-σταματημενοι απο φαναρι-και το αποτελεσμα ηταν το οτι ενω μεχρι και σπασμενη τριτη τον ειχα(μισο αυτοκινητο πισω ειχε μεινει),απο τεταρτη και μετα αρχισε να καλυπτει και να φευγει ελαφρως μπροστα(ενα αυτοκινητο περιπου)...

5η δεν μπηκε ποτε γιατι τελειωνε ο δρομος... tongue.gif

Διαφορα ιπποδυναμης βλεπεις,αλλα και παλι ευχαριστημενος ειμαι... :D

Edited by eagle1
Link to comment
Share on other sites

Aν και ολιγον οff-topic,επειδη δε θελω να ανοιξω αλλο θεμα,απλα αναφερω οτι εχθες τα πηγαμε με μια SLK-σταματημενοι απο φαναρι-και το αποτελεσμα ηταν το οτι ενω μεχρι και σπασμενη τριτη τον ειχα(μισο αυτοκινητο πισω ειχε μεινει),απο τεταρτη και μετα αρχισε να καλυπτει και να φευγει ελαφρως μπροστα(ενα αυτοκινητο περιπου)...

5η δεν μπηκε ποτε γιατι τελειωνε ο δρομος... tongue.gif

Διαφορα ιπποδυναμης βλεπεις,αλλα και παλι ευχαριστημενος ειμαι... :D

ποια slk ακριβως??? :D tsi 140 δεν εχεις εσυ??

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω μια κοντρα που ειχα με μια SPORTCOUPE 230 και εγω με το ταπεινο golf gt sport 140 ps μεχρι τα 100 ημουν καρφομενος πισω του.μετα δεν ξερω γιατι δεν πηγαμε αλλα λογικα θα εχανα.....

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω μια κοντρα που ειχα με μια SPORTCOUPE 230 και εγω με το ταπεινο golf gt sport 140 ps μεχρι τα 100 ημουν καρφομενος πισω του.μετα δεν ξερω γιατι δεν πηγαμε αλλα λογικα θα εχανα.....

καλα οκ,μην το παρακανουμε κιολας.. ;) δεν πατουσε προφανως.εδω φιλος μου με rx8,190 τροχο,ηταν 1 αμαξι με 1.5 μπροστα μονο,απο την 230sportcoupe.μη λεμε οτι θελουμε..

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αμα το πατουσε η οχι παντος ηταν πολυ εκνερισμενος και ηρθε και μου μιλησε και μου ερχοταν να του πω αν θελεις γκαζι πουλατω και παρε GOLF αλλα κρατηθηκα.....στα χαρτια παντος εχει 0-100 8,1 και το golf 8,8.Γιατι να μην ειναι κοντα???

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αμα το πατουσε η οχι παντος ηταν πολυ εκνερισμενος και ηρθε και μου μιλησε και μου ερχοταν να του πω αν θελεις γκαζι πουλατω και παρε GOLF αλλα κρατηθηκα.....στα χαρτια παντος εχει 0-100 8,1 και το golf 8,8.Γιατι να μην ειναι κοντα???

το video που τραβουσα εγω απο πισω...

http://www.youtube.com/watch?v=YjKPunfT-gw

ουτε το ζουμ δεν φτανει,tsi 140 εχω.μαμα η mercedes....οποτε,δεν το πατουσε μαλλον?

Link to comment
Share on other sites

κοιτα υπαρχει μια μικρη διαφορα....πρωτον υπαρχει μια μικρη διαφορα ενος αυτοκινητου το λιγοτερο(sports coupe me golf εφοσον εισαι εσυ με το golf)και δευτερον μεχρι τα 100 πιστεθω οτι ειμαστε κοντα μετα ολοι ξερουμε τι συμβαινει.....

Link to comment
Share on other sites

κοιτα υπαρχει μια μικρη διαφορα....πρωτον υπαρχει μια μικρη διαφορα ενος αυτοκινητου το λιγοτερο(sports coupe me golf εφοσον εισαι εσυ με το golf)και δευτερον μεχρι τα 100 πιστεθω οτι ειμαστε κοντα μετα ολοι ξερουμε τι συμβαινει.....

δεν καταλαβες...η αποσταση αυτη φαινεται λογω ζουμ,αν θυμαμαι καλα.και ζουμ να μην ειχε,η αποσταση ηταν μεγαλη.και ξεκινησαμε και απο δευτερες ρολαριστες.

Edited by nick's™
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.