Jump to content
Polo-man

ΣΚΕΨΗ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ Alfa Romeo Mi.to

Recommended Posts

Οδηγούσα την 33 1.2 την περίοδο 1989-1993 (μοντέλο 1985). Χαιρόσουνα να ακους τον boxer κινητήρα, και είχε καλούς χώρους για οικογενειακό αυτοκίνητο. Θυμάμαι το '92 γυρίζω από Αγγλία, στο αεροδρόμιο με περιμένει ο πατέρας μου, μου λέει μπες μέσα και κρατήσου. Εξωτερικά το αμάξι ίδιο. Στην ευθεία μέχρι τα φανάρια έφτασε 200 και με είχε κολλήσει. Ο αθεόφοβος είχε βάλει τον 1.5 (μη καταλυτικό κινητήρα, 2πλό καρμπυρατερ) κράτησε και τις κοντές σχέσεις και τα ίδια λάστιχα. Στις ανηφόρες της χαλκιδικής περνούσαμε τις νέες καταλυτικές 33άρες με μία σχέση πάνω ;) . Βέβαια το επόμενο καλοκαίρι το πέρασα αλλάζοντας ολόκληρο το ταμπλό (ταχύμετρο/στροφόμετρο) κάθε 3&2 με αυτό μιας 75 γιατί τα άτιμα κολλούσαν. Χωρίς πλάκα το δεύτερο το κουβαλούσα μαζί μου συνέχεια. Η 33 πήρε πόδι γιατί δεν αντέχονταν άλλο και το ρενο19 που την αντικατέστησε μου φάνηκε όπως θα φαίνονταν η βρετανική βασιλική αυλή σε έναν ιθαγενή του αμαζονίου. Τελικά άμα καείς στο γάλα φυσάς και το γιαούρτι, γι'αυτό ο ιταλός με έχασε από πελάτη για πάντα ενώ ο γάλλος μόνο εν μέρει (τι να λέω για το saxo τώρα...)

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι οι προσωπικές εμπειρίες δεν αντικαθίστανται εύκολα από κανένα περιοδικό ή άποψη τρίτου, αλλά όποιος παίρνει αλφα το κρίμα στον λαιμό του :rolleyes:

Τη μου θυμισες...Ειχε ο πατερας μου 33 Boxter του 94 1.4 και την ειχε τουρμπισει...Πολλα λευτα τοτε για τη μετατροπη!Θυμαμαι 143 αλογα ειχε βγαλει τοτε!Που για τοτε ηταν πολλα και θεωρουνταν πραμα το αμαξι...μαυρη με 17αρες ζαντες και διαφορα extra...Θα ανεβασω φοτος μολις τις βρω!

Link to comment
Share on other sites

Οδηγούσα την 33 1.2 την περίοδο 1989-1993 (μοντέλο 1985). Χαιρόσουνα να ακους τον boxer κινητήρα, και είχε καλούς χώρους για οικογενειακό αυτοκίνητο. Θυμάμαι το '92 γυρίζω από Αγγλία, στο αεροδρόμιο με περιμένει ο πατέρας μου, μου λέει μπες μέσα και κρατήσου. Εξωτερικά το αμάξι ίδιο. Στην ευθεία μέχρι τα φανάρια έφτασε 200 και με είχε κολλήσει. Ο αθεόφοβος είχε βάλει τον 1.5 (μη καταλυτικό κινητήρα, 2πλό καρμπυρατερ) κράτησε και τις κοντές σχέσεις και τα ίδια λάστιχα. Στις ανηφόρες της χαλκιδικής περνούσαμε τις νέες καταλυτικές 33άρες με μία σχέση πάνω ;) . Βέβαια το επόμενο καλοκαίρι το πέρασα αλλάζοντας ολόκληρο το ταμπλό (ταχύμετρο/στροφόμετρο) κάθε 3&2 με αυτό μιας 75 γιατί τα άτιμα κολλούσαν. Χωρίς πλάκα το δεύτερο το κουβαλούσα μαζί μου συνέχεια. Η 33 πήρε πόδι γιατί δεν αντέχονταν άλλο και το ρενο19 που την αντικατέστησε μου φάνηκε όπως θα φαίνονταν η βρετανική βασιλική αυλή σε έναν ιθαγενή του αμαζονίου. Τελικά άμα καείς στο γάλα φυσάς και το γιαούρτι, γι'αυτό ο ιταλός με έχασε από πελάτη για πάντα ενώ ο γάλλος μόνο εν μέρει (τι να λέω για το saxo τώρα...)

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι οι προσωπικές εμπειρίες δεν αντικαθίστανται εύκολα από κανένα περιοδικό ή άποψη τρίτου, αλλά όποιος παίρνει αλφα το κρίμα στον λαιμό του :rolleyes:

΄

Δηλαδή το ότι παρουσιάστηκε πρόβλημα στον πίνακα οργάνων της 33, ήταν αρκετό για να σε κάνει πολέμιο της ΑΛΦΑ ΡΟΜΕΟ;

Link to comment
Share on other sites

΄

Δηλαδή το ότι παρουσιάστηκε πρόβλημα στον πίνακα οργάνων της 33, ήταν αρκετό για να σε κάνει πολέμιο της ΑΛΦΑ ΡΟΜΕΟ;

Πολέμιο δεν θα το έλεγα. Εξάλλου υπηρέτησε πιστά τόσα χρόνια. Ομως τόσα χρόνια μέσα έξω στα συνεργεία για τα ηλεκτρικά ή τα μηχανολογικά σου δημιουργείται η βεβαιότητα ότι τον ιταλό τον ένοιαζε περισσότερο το πουλμουρ από τη ποιότητα κατασκευής. Στο τέλος, εκτός από την τεχνολογική απαξίωση που ήρθε με τα χρόνια, αισθάνθηκα ότι το άφηνα με χαρά πίσω μου. Το επόμενο κράτησε περισσότερο και με λιγότερες βλάβες. Μπορεί ο κινητήρας του ρενο να μην ήταν τίποτα εξαιρετικό, αλλά δεν θα ξαναγόραζα κονσέρβα με μηχανή (αλουμινένιο) διαμάντι.

Edited by Aiscalp
Link to comment
Share on other sites

eixe kapote o pateras mou apo italika amaxia mia lancia deltona integralle kai thn trakare..(tha to thymamai panta ayto to thirio..)..sta kapakia pairnei alfa romeo 164 turbo v6..evgale disko plato thn prwth evdomada!!!alla meta tpt..kai xwria oti to amaxi ayto phgaine tapa gia to skafos tou htan kai panemorfo gia megalo sedan...meta masserati quatroporte 2.0turbo apo provlhmata ta apanta!!to integralle to vgazw ektos giati htan allh kathgoria.apo t alla 2 mono to 164 axize!!epeishs o thios mou alfa romeoa julia..meta 75 turbo,kai meta gtv v6 turbo apo to 95'mexri shmera pou thn odhgw kai egw.....ola eixan provlhmata alla den me noiazei ayta ta amaxia sou edinan tetoia eyxaristish pou ta xehnouses ola...den xerw genika exw megalo kolhma me ta alfa romeo...oxi mono me ena montelo..alla me ola palia-kainouria..eimai gtikias apo vw alla mexri ekei ante kai kana corrado h golf2&3..peite me kolhmeno peite oti thelete egw ta alfa ta latreyw vgazoun den vgazoun provlhmata kai ta thewrw poly kalytera amaxia apo tis fritezes mas..sorry gia ta greeklish alla to lap top epathe egkefaliko..epeishs mhn mou kanete erwthseis giati ta thewrw kalytera isos na eimai lathos alla gia mena ayto isxyei...entelos ypokeimenika.filika!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για πες μου και μερικα πραγματακια για να με πείσεις για την ανωτερότητα του passat γιατι ειμαι ανοιχτος σε νεες προτασεις...

1ον: Πως ακριβως ζεις καθημερινα τα ανωτερω αυτοκινητα που αναφερεις απο την στιγμη που (αν δεν κανω λαθος κοιταζοντας το προφιλ σου...) εισαι 15 χρονων και λογικα δεν εχεις καν διπλωμα για παπακι...

2ον: Για πες μου ορισμενα απο τα χαρακτηριστικα του passat που εχεις εκτιμησει με την καθημερινη σου ενασχοληση μαζι του ωστε να σε κανουν να το αγαπησεις τοσο...

3ον: Οσο για το: "το passat πραγματικα σε μιλαω δεν το αλλαζω ουτε για ferrari...." μεγαλη μπουκια φαε μεγαλη κουβεντα μην πεις...ακουσε πρωτα μια ferrari απο κοντα,πηγαινε μια βολτα (ειχα την τυχη να με πανε...) και υστερα ελα να μου το ξαναπεις οτι προτιμας οποιοδηποτε άλλο αμαξι ποσο μαλλον το passat...

υ.γ. Οσο για τους φιλους σου που δεν ειναι ευχαριστημενοι με την alfa που εχουν αγορασει τοτε πες τους οτι εκαναν λαθος επιλογη αυτοκινητου...καθε ανθρωπος έχει ορισμενες προτιμησεις και η επιλογη τους, μαλλον, δεν ηταν η σωστοτερη...δεν γινεται όλοι να ειμαστε ιδιοι...άλλοι θα ειναι ευχαριστημενοι με ενα VW, άλλοι με μια alfa kok

Zω καθημερινα το passat...το πλενω,το καθαριζω μεσα,κοιταω λαδια κλπ και γενικα επειδη εχουμε αλλαξει 5 passat μου αρεσει παρα πολυ σαν αυτοκινητο δεν ειμαι 15...16 ειμαι εχω οδηγησει ομως το passat....

χαρακτηριστικα??που να με κανει να το αγαπησω???ολα μου τα ταξιδια εχουν γινει με passat καθε απογευμα ασχολουμε με αυτο...εχουμε passat απο οταν ημουν 9 χρονων και γενικα εχω κολλησει με αυτο το αυτοκινητο ειδικα οταν το πρωτο οδηγησα στο λεω πραγματικα.....αμα με εδινες passat W8 4000cc ή ferrari 100%θα επερνα το W8 οσο παραξενο και να σου φαινετε.....

και ισως μου αρεσει τοσο επειδη ειναι το πρωτο αυτοκινητο που οδηγησα και επειδη σε 2 χρονια θα γινει δικο μου...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Zω καθημερινα το passat...το πλενω,το καθαριζω μεσα,κοιταω λαδια κλπ και γενικα επειδη εχουμε αλλαξει 5 passat μου αρεσει παρα πολυ σαν αυτοκινητο δεν ειμαι 15...16 ειμαι εχω οδηγησει ομως το passat....

χαρακτηριστικα??που να με κανει να το αγαπησω???ολα μου τα ταξιδια εχουν γινει με passat καθε απογευμα ασχολουμε με αυτο...εχουμε passat απο οταν ημουν 9 χρονων και γενικα εχω κολλησει με αυτο το αυτοκινητο ειδικα οταν το πρωτο οδηγησα στο λεω πραγματικα.....αμα με εδινες passat W8 4000cc ή ferrari 100%θα επερνα το W8 οσο παραξενο και να σου φαινετε.....

και ισως μου αρεσει τοσο επειδη ειναι το πρωτο αυτοκινητο που οδηγησα και επειδη σε 2 χρονια θα γινει δικο μου...:lol:

Ειναι επειδει εισαι μικρος ακομα και εχεις αλλα μυαλα και δν ειναι κακο...να δεις που οταν θα αρχισεις να οδηγας θα θες το κατι παραπανω και θα πας σε αλλο αμαξι!Και το passat ουτε που θα το σκεφτεσε...Σαν νεαρος θα θες κατι πιο σπορ με λιγοτερες πορτες και αρκετα πιο γρηγορο!

Link to comment
Share on other sites

Αφού πούλησα το 4-άρι Golfάκι μου και ως ιδιοκτήτης πλέον A.Romeo GT να επανέλθω .

Δεν συγκρίνεται ούτε η ομορφιά ούτε το κράτημα και η ευχαρίστηση που σου προσφέρει απλόχειρα η A.Romeo

Είχα 2 φορές γερμανικό και άλλες τρείς ιταλικά (Punto κυρίως) ποτέ μέχρι στιγμής δεν είχα το παραμικρό και θα σου πώ το εξής όταν πρωτοπήρα το Golf το 2001 καινούργιο τον πρώτο μήνα άλλαξα εγκέφαλο και πλακέτα ABS λόγω βλάβης, και είπα σιγά έτυχε τώρα τα VW έχω ακούσει ότι είναι τάνκς, το ίδιο θα έλεγες αν είχες BMW ή Mercedes και ας έχουν πολλά παρουσιάσει σωρεία σοβαρών βλαβών κυρίως στα ηλεκτρονικά τους, αν όμως στο έκανε αυτό μια A.Romeo τι θα έκανες ??Μάλλον θα το έκαιγες προκατειλημένος με όσα έχεις ακούσει και αφορούν κυρίως την παντελή διάλυση των Ιταλικών εργοστασίων την δεκαετία του '70 απο το γνωστό πολιτικό κίνημα....

Δεν νομίζω (προσωπική άποψη έτσι ???αφού και εγώ πρώην ιδιοκτήτης VAG είμαι) ότι καμία 159 δεν μπορεί να συγκριθεί οπτικά και στο στήσιμο με κανένα Passat...τις Alfa ή τις μισείς (χωρίς όμως να ξέρεις γιατί απλά γιατί ο γνωστός του γνωστού που ήατν παγωτατζής ειχε μια Alfa με προβλήματα) ή τις λατρεύεις και ευτυχώς στην δεύτερη κατηγορία υπάρχουν πολύ που τους συγκινεί η λαμπρή ιστορία της μεγάλης κυρίας του Μιλάνο...

Εξάλου αν περιηγηθείς διαδικτυακά σε όλα τα μεγάλα μουσεία σύγχρονης τέχνης θα δείς ότι τα μισά εκθέματα όσον αφορά τον τομέα αυτοκίνηση αφορά αριστουργήματα της Alfa του τζουτ΄ζρο και του Πινινφαρίνα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...η ΜΙΤΟ αν και εργαλειο για την κατηγορια του ουτε εμενα μου αρεσει τοσο όσο οι υπολοιπες alfa...αλλά διαβαζοντας το τοπικ αναφέρονται ενα σωρο ανακρίβειες για την alfa...πρωτα απ'όλα το κρατημα και το τιμονι των 147/156/gt δεν συγκρινεται με κανενα άλλο καθημερινο αυτοκινητο...αυτο το αναφερω για όσους δεν είχαν την τυχη να οδηγησουν μια απ'αυτες αλλά για την εμφανιση δεν καταλαβα πως υπαρχουν ανθρωποι που πιστευουν οτι οποιοδηποτε golf ειναι ομορφοτερο απο μια gt ή 147...το R32 και το GTI και εμενα μου αρεσουν αρκετα αλλά ομορφοτερα δεν θα τα έλεγα με τιποτα...επίσης οσα αναφερονται για βλάβες ειναι το λιγοτερο αστεια...δεν ξερω τι συνεβαινε την εποχη των sud ή 33 αλλά στην τωρινη δεν εχω γνωρισει ατομο να του έχουν συμβει όλα όσα αναφερθηκαν (και εχω γνωρισει αρκετους μεσω του alfisti.gr). Και για τα περι οδηγησης-βλαβων μπορει να επιβεβαιωσει και ο cyclon ο οποιος εχει περασει ακι απο τα δυο "στρατοπεδα" (cyclon o axel ειμαι...)

----------

Nικόλα συν-αλφίστα φίλε μου!,άντε να κάνουμε και A.Romeo owners club εντός των VAG!!!

Για να σοβαρευτούμε όμως και εμένα μου άρεσαν πάντα τα Golf ,ο λόγος όμως που γράφω είναι πιο πολύ για την αποκατάσταση του ονόματος της Alfa που λατρεύω απο μικρός παρά για οποιαδήποτε αντιπαράθεση με τους παλιούς μου φίλους απο την VAG.

Link to comment
Share on other sites

καλοταξιδα και απροβληματιστα με ασφαλη χιλιομετρα πανω απ'ολα ρε μαγκες...τα αλφα ειναι ωραια αυτοκινητα και φυσικα η αισθηση που σου δινουν στην οδηγηση δεν εχει καμμια σχεση με πολλα γερμανικα μην πω ολα....τα αλφα υστερουν μονο σε χωρους πχ και σε αλλα πραγματα απο τους γερμανους δεν τα κανει ουτε ασχημα αυτοκινητα ουτε κακα :(

Link to comment
Share on other sites

----------

Nικόλα συν-αλφίστα φίλε μου!,άντε να κάνουμε και A.Romeo owners club εντός των VAG!!!

Για να σοβαρευτούμε όμως και εμένα μου άρεσαν πάντα τα Golf ,ο λόγος όμως που γράφω είναι πιο πολύ για την αποκατάσταση του ονόματος της Alfa που λατρεύω απο μικρός παρά για οποιαδήποτε αντιπαράθεση με τους παλιούς μου φίλους απο την VAG.

Καλορίζικο το αυτοκίνητο :)

Link to comment
Share on other sites

αντε να δω ποτε θα βαζουν κανα παραπανο μπουλονι στη ζαντα και ποτε θα ξεφυγουν απο το ημιακαμπτο...

ωραια αμαξια δν λεω...ουτε πιστευω φημες για προβληματα...αλλα αν εχεις μεσα στο καπο fiaτ αυτο λεει πολλα

Link to comment
Share on other sites

Fiat + Alfa + Scuderia Ferrari = όντως λέει πολλά :lol:

Link to comment
Share on other sites

αντε να δω ποτε θα βαζουν κανα παραπανο μπουλονι στη ζαντα και ποτε θα ξεφυγουν απο το ημιακαμπτο...

ωραια αμαξια δν λεω...ουτε πιστευω φημες για προβληματα...αλλα αν εχεις μεσα στο καπο fiaτ αυτο λεει πολλα

Kαι στην Ferrari βλεπω οτι γραφει κατι...Fiat λεει?? Μπααα...λαθος θα βλεπω!

Επισης μιας και τα ισοπεδωνουμε όλα...και τα skoda-seat, VW ειναι τα μηχανικα τους!

Και ειναι όλα ιδια όχι σαν την alfa με την fiat που δεν εχουν καμια σχεση τα μηχανικα

των μεν με τα δε εκτος καποιων ελαχιστων εξαιρεσεων...γιατι δεν παιρνετε ενα skoda

που εχει και κανα 10αρικο λιγοτερο?

Ferrari_F1_2006_EMS.jpg

Edited by nikos147
Link to comment
Share on other sites

όχι απλά έχει μετοχικά ποσοστά και μοιράζωνται μερικά πράγματα σε ύλες κτλπ... (όχι μηχανές δεν βάζει Fiat H Alfa) η Ferrari έχει δικό της μίγμα αλουμινίου για την κατακευή των μηχανών της...

Link to comment
Share on other sites

όχι απλά έχει μετοχικά ποσοστά και μοιράζωνται μερικά πράγματα σε ύλες κτλπ... (όχι μηχανές δεν βάζει Fiat H Alfa) η Ferrari έχει δικό της μίγμα αλουμινίου για την κατακευή των μηχανών της...

Κι όμως φίλε μου ο κινητήρας της ΜΙΤΟ είναι ο iδιος με τον κινητήρα του G PUNTO και 500 με ελάχιστες διαφορές κυρίως ως προς τις ρυθμίσεις. Ακόμα και οι νέοι κινητήρες multiair θα τοποθετούνται και στη ΜΙΤΟ και στο G PUNTO.

H MITO μοιράζεται και το πάτωμα και τις ανατρήσεις με το G PUNTO με διαφορετικές βέβαια ρυθμίσεις.

Και ο νέος κινητήρας 1750 ΤΒi με τους 200 ίππους τοποθετείται και στην Α.Ρ 159 και στη νέα LANCIA δέλτα και αργότερα και στη ΜΙΤΟ GTA με 230 ίππους.

¨Όλα το βωμό συμπίεσης του κόστους.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως φίλε μου ο κινητήρας της ΜΙΤΟ είναι ο iδιος με τον κινητήρα του G PUNTO και 500 με ελάχιστες διαφορές κυρίως ως προς τις ρυθμίσεις. Ακόμα και οι νέοι κινητήρες multiair θα τοποθετούνται και στη ΜΙΤΟ και στο G PUNTO.

H MITO μοιράζεται και το πάτωμα και τις ανατρήσεις με το G PUNTO με διαφορετικές βέβαια ρυθμίσεις.

Και ο νέος κινητήρας 1750 ΤΒi με τους 200 ίππους τοποθετείται και στην Α.Ρ 159 και στη νέα LANCIA δέλτα και αργότερα και στη ΜΙΤΟ GTA με 230 ίππους.

¨Όλα το βωμό συμπίεσης του κόστους.

πεστα ρε peris!μη πουμε για τη brera!

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως φίλε μου ο κινητήρας της ΜΙΤΟ είναι ο iδιος με τον κινητήρα του G PUNTO και 500 με ελάχιστες διαφορές κυρίως ως προς τις ρυθμίσεις. Ακόμα και οι νέοι κινητήρες multiair θα τοποθετούνται και στη ΜΙΤΟ και στο G PUNTO.

H MITO μοιράζεται και το πάτωμα και τις ανατρήσεις με το G PUNTO με διαφορετικές βέβαια ρυθμίσεις.

Και ο νέος κινητήρας 1750 ΤΒi με τους 200 ίππους τοποθετείται και στην Α.Ρ 159 και στη νέα LANCIA δέλτα και αργότερα και στη ΜΙΤΟ GTA με 230 ίππους.

¨Όλα το βωμό συμπίεσης του κόστους.

σε αυτό δέν ξέρω να σου απαντίσω με σηγουρία γιατί δεν έχω κάτσι να ψαξω το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

καλά...οκ.... εγώ είχα μια 147 2.0ΤΙ προ face lift (απο τις τελευταίες..) πριν πάρω το golf και σας διαβεβαιώνω ότι το μόνο που μου αρέσει παραπάνω απο την alfa στο golfάκι είναι το κιβώτιο dsg. απο ποιότητα για να μην πω ότι η alfa ήταν καλύτερη θα πω ότι είναι ισάξια, απο στήσιμο το ιταλικό πρέπει να ήταν 2 κλάσεις μπροστά και το τιμόνι απλά δεν συγκρίνεται. το golfάκι απο την άλλη δεν είναι κακό στο δρόμο (αλλά μέχρι εκεί, γαμώ την kw μου γαμώ...) αλλά έχει και 200 αλογάκια και φοβερό κιβώτιο. πάντως σε ένα μήνα το δίνω στον κουνιάδο μου και ψάχνομαι τι να πάρω.....

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη ημίν....

Για ηρεμήστε λίγο και ρίξτε τους τόνους άπαντες σας παρακαλώ...

Τα off topic και οι διαφορες διαγραφτηκαν.

Edited by PAGOURISTAS
Link to comment
Share on other sites

2,5 χρόνια πάντως με την gt = 0 προβλήματα ,στήσιμο τρελλό και κράτημα ,όμορφο και δυσεύρετο σχετικά (το Σ/Κ στα Τρίκαλα κορθινθίας που ήμουν τουλάχιστον τα μισό ξενοδοχείο ήθελε βόλτα).

Τα μείον?? Οι ίπποι (1.8 TS = 140 PS) σχετικά λίγοι για τις δυνατότητες του αυτοκινήτου και με τούς νέους τύπου turbo κινητήρες οι 28.000 που έδωσα φαντάζουν αρκετά για αυτήν την ιπποδύναμη (ένας 1.6 turbo με 160-170 ίππους θα ήταν κουτί!!!),πέρα απο αυτό όμως τα χλμ. λόγω κυβικών μαζεύονται πολύ γρήγορα και τα 210-220 στο κοντέρ σε ευθεία χωρίς αντίθετο άνεμο έρχονται για πλάκα σε αντίθεση με το 1600 Generation Golf μου που είχα το οποίο μετά τα 180 λαχάνιαζε παντελώς.

Τι είναι αδικαιολόγητο ???Οι εκπομπές ρύπων του 1800TS = 202 CO2 και όχι τίποτε άλλο αλλά η νέα κυβέρνηση θα τα αλλάξει και απο την παλαιότητα θα το γυρίσει στους ρύπους,επίσης κατανάλωση με νορμάλ ρυθμούς στο trip = 8,7lt / 100Klm.

Γενικότερα όμως και μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος :huh: με βασικότερο ατού το ότι (προσωπική πάντα άποψη) η gt ξεχωρίζει και ΔΕΝ κυκλοφορούν πολλές.

Καλό είναι να μην κολλάς σε μία μάρκα έτσι αφού είχα VW μετά Fiat μετλά πάλι VW ΚΑΙ ΤΏΡΑ Alfa ίσως (πολύ-πολύ) αργότερα θεού θέλοντος να πάω και στην Γαλλική σχολή.

Link to comment
Share on other sites

Να μιλησω και εγω ως κατοχος.Εχω 12000 χιλιομετρα μεχρι στιγμης και ειμαι κατενθουσιασμενος.Το αυτοκινητο ειναι γρηγορο,στριβει απιθανα και προσωπικα εμενα μου αρεσει πολυ και σε εμφανιση.Απο προβληματα 0.Ουτε τσικ δεν κανει.

Τωρα ομως δε θα κυκοφορω ποια μια απο τις πιο γρηγορες mito μιας που βγαινει νεα εκδοση σε μερικες εβδομαδες.Βγαινει η mito QV η οποια θα ειναι 1.4 με κινητηρα 170 αλογα με τη νεα τεχνολογια κινητηρων της αλφα,τους multiair.Η αλφα ρομεο εχει ανακοινωσει 0-100 σε 7,5 και τελικη 219χλμ/ωρα.Επισης η νεα τεχνολογια κινητηρων υποσχεται οτι το τραβηγμα θα συνεχιζει και σε ψηλο φασμα στροφων κατι που δε γινεται στην υπαρχουσα εκδοση με τους turbo benzina.Αλλα το ωραιο δεν ειναι μονο οι επιδοσεις της.

Το συστημα dna θα επεμβαινει τωρα πια και στις αναρτησεις το οποιο αναλογα με το προγραμμα θα χαμηλωνει και θα "σφιγγει" το αυτοκινητο.Απο οτι ακουσα στο dynamic θα χαμηλωνει μεχρι 20mm.Επισης θα φοραει και το νεο κιβωτιο c635,αυτοματο κιβωτιο διπλου συμπλεκτη.Ειναι ας πουμε το αντιστοιχο dsg της vw.

Eξωτερικα θα διαφερει απο την "απλη" με τα μαυρα φωτιστικα σωματα(οπως ειναι πχ το golf gt) και θα εχει στα πλαινα το τετραφυλλο τριφυλλι το σημα νομιζω της αγωνιστικης ομαδας της αλφα ρομεο.

Μεχρι στιγμης εχουν βγει οι νεες εκδοσεις με τους 135 ιππους με τη νεα τεχνολογια multiair που κυμαινονται οι τιμες στην Ελλαδα απο 17-19000 ευρω αναλογα με την εκδοση.Η QV εγω την περιμενω γυρω στα 22-23000 ευρω

Εγω προσωπικα δεν ειμαι συσαρεστημενος γιατι ηδη εχω ξετρελαθει με τη δικια μου,και μου ειναι υπεραρκετη.Αλλα αν υπηρχε η QV θα επελεγα σιγουρα εκεινη

Nα και μερικες φωτο

http://www.cafi.info/wp-content/uploads/20...-live-620op.jpg

http://d3bzd59jg0tfcj.cloudfront.net/photo...mito_06_big.jpg

http://www.alfascoop.com/wp-content/galler...to-qv-foto5.jpg

Edited by brera
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.