Jump to content
STEFANOS M

Tsi / Gt Προγραμματα (tuning)... ποιος εχει ποιο....

Recommended Posts

Προς το παρόν είναι, θα γίνουν και άλλες αλλαγές δεν έχουμε τελειώσει ακόμα θα βγούνε και άλλα update σίγουρα, όσο για τις δυναμομετρήσεις υπομονή θα τις ποσταρω από εβδομάδα γιατι τις έχουν κρατήσει τα παιδιά δεν τις έχω στα χέρια μου πάντως έχει πολλή ωραία καμπύλη η ιπποδύναμη ιδιαίτερα στο setup των 221.

Παντως αντικειμενικα ,εχεις πολυ καλο συνολο φτιαξει και το προγραμμα ειναι παντου γεματο.Εγω δεν στεκομαι σε απολυτα νουμερα ,αλλα στο ποσο γεματη ειναι η καμπυλη σου και ιδιως που δεν φαινεται πουθενα το σκαλι μεταβασης turbo-kompressor που εχω συνηθισει να βλεπω σε αλλα Tsi.

Link to comment
Share on other sites

George80 ετοιμάσου για νέα δοκιμή :)

Τώρα πως δουλευει το αμάξι ?

Αν σήμερα την κυριακή είσαι μαρούσι πέρνα μια βόλτα απο την Δήμητρο 6 που δουλευω. :D

Σήμερα ζόρικα Γιωργάρα αλλά να κανονίσουμε μέσα στην εβδομάδα να κατέβουμε βάρκιζα γιατί καλά τα νούμερα αλλά να το δούμε και στο δρόμο τι συμβαίνει. Πάντως από μερικά χιλιόμετρα που έκανα το βλέπω ποιο δυνατό στα μεσαία από ότι ήταν, στα ψηλά τώρα δεν μπορώ να καταλάβω διαφορά. Το μόνο σίγουρο είναι ότι πάει καλύτερα από πριν :D

Edited by george80
Link to comment
Share on other sites

Παντως αντικειμενικα ,εχεις πολυ καλο συνολο φτιαξει και το προγραμμα ειναι παντου γεματο.Εγω δεν στεκομαι σε απολυτα νουμερα ,αλλα στο ποσο γεματη ειναι η καμπυλη σου και ιδιως που δεν φαινεται πουθενα το σκαλι μεταβασης turbo-kompressor που εχω συνηθισει να βλεπω σε αλλα Tsi.

Όντως alex φαίνεται ποιο γραμμικό από πριν είμαι ευχαριστημένος αρκετά όλα καλά! :)

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος δεν πέρασε τις δυναμομετρήσεις του! ΚΑΚΟ ΠΑΙΔΙ

Γιορτές τρέξιμο δουλειά δεν έχω αξιωθεί ακόμα να πάω να τις πάρω θα τις έχω μέσα στην εβδομάδα :angry:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Υπάρχει κάποιος στο forum από Αθήνα που να έχει REVO αλλά όχι από CARGATE? Τις προάλλες που μιλούσα με CARGATE μου ζήτησανε 850 ευρώ για την χαρτογράφηση αλλά είμαι σίγουρος ότι έχω δει κάποιο post που ένα παλικάρι από επαρχεία έβαλε με 700 ευρώ. Έχει βάλει κάποιος από Φιλοσίδη?

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω βάλει απο επαρχία(απο Ρόδο συγκεκριμένα).Ναι ώντος 700 πλήρωσα για το revo,απο την αντιπροσωπία της vw.Μου φάνηκε καλη τιμή,σχετικά με άλλα post που έχω δει..

Link to comment
Share on other sites

αρα παιρνεις το αυτοκινητακι πας ροδο και περνας το σκ σου με τα ιδια λεφτα που εδω θα εβαζες μονο το προγραμμα!!! χεχεχε!

Μπορει καποιος να μας πει τιμες

REVO

ETUNERS

OVERLOAD

Οτιδηποτε αλλο που δεν ξερω

και τι δινουν? γιατι ποστ στο ποστ χανουμε την μπαλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

ολα τα τσι λοιπόν στο καράβι για τη ρόδο!!χεχε,χαρές που θα έκανε ο Ξένάκης(αντιπροσ.vw ρόδου)! :D

Το REVO πάντως δίνει 205-210 hp κ 26-27 κιλά ροπής...εν καθόλου κακό!

Link to comment
Share on other sites

ETUNERS

Η τιμή για τα προγράμματα των Etuners για TSI είναι 650Ε (η τιμή συμπεριλαμβάνει 19% ΦΠΑ).

Επειδή οι επιδόσεις κάθε αυτοκινήτου εξαρτώνται τελικά από τα περιφερειακά που φοράει, διαφοροποιούμε τα προγράμματά μας ως εξής, με μετρήσεις που έχουν γίνει στο ΜΑΗΑ στα Σπάτα και συμφωνούν με τις αντίστοιχες μετρήσεις (υπολογιστικού) airflow από τα ίδια τα αυτοκίνητα:

1ο στάδιο = σκέτο πρόγραμμα -> 200 ίπποι με 25 κιλά ροπής

2ο στάδιο = με εισαγωγή κρύου αέρα, εξάτμιση -> 220 ίπποι με 26 κιλά ροπής

3ο στάδιο = με εισαγωγή κρύου αέρα, εξάτμιση, ιντερκούλερ και αντλία υψηλής πίεσης μπεκιέρας -> 230+ ίπποι με 28κιλά ροπής

4ο στάδιο = με όλα τα παραπάνω και μεγαλύτερη τουρμπίνα -> 240+ ίπποι με 28 κιλά ροπής

Οι τιμές για τον αναπρογραμματισμό δεν αλλάζουν μεταξύ των σταδίων. Αν τυχόν κάποιος έχει ήδη ένα πρόγραμμα από όλα και θέλει να μεταπηδήσει σε επόμενο τότε δεν χρεώνεται ξανά πρόγραμμα αλλά update (δηλαδή περίπου 150Ε).

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι με την απάντησή μου...

Edited by salex
Link to comment
Share on other sites

Η αντλια ποσο παει ρε παιιδα?

450 κανει η αντλια + κανα 50αρι εργασια

5ο σταδιο ---> φωτοβολιδα 3μεγατονων με δυνατοτηρτα εκτιναξης των καθισματων κ παρακολουθησης τ φαινομενου μεχρη κ απο την Σεληνη :)

????? γιατι το λες αυτο?????

Εγινε συγχωνευση των διαδοχικων δημοσιευσεων.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Η τιμή για τα προγράμματα των Etuners για TSI είναι 650Ε (η τιμή συμπεριλαμβάνει 19% ΦΠΑ).

.....

Οι τιμές για τον αναπρογραμματισμό δεν αλλάζουν μεταξύ των σταδίων. Αν τυχόν κάποιος έχει ήδη ένα πρόγραμμα από όλα και θέλει να μεταπηδήσει σε επόμενο τότε δεν χρεώνεται ξανά πρόγραμμα αλλά update (δηλαδή περίπου 150Ε).

Δεν μπορώ να μην παρέμβω σε αυτό που γράφεις Στέλιο και με όλο τον σεβασμό προς την δουλειά σας παιδιά αυτό που ζητάς για επαναπρογραμματισμό είναι υπερβολικό...

150? Γιατί? Κάνετε μελέτη πάνω στο αυτοκίνητο μου και θέλετε έξτρα 150 ή το έχετε έτοιμο το πρόγραμμα? Μάλλον το έχετε έτοιμο. Και αν κοστίζει τόσο να βγάλεις και να βάλεις τον εγκέφαλο στον φέρνω εγώ...άντε ζήτα μια συμβολική τιμή 50 ευρώ αλλά 150 είναι υπερβολή!

Αν θέλω να βάλω 3 διαφορετικά περιφερειακά ξεχωριστά και αντίστοιχα update τότε θα μου κοστίσει 3 Χ 150 = 450 επιπλέον????

Αν το ήξερα παιδιά δεν θα ερχόμουν σε εσάς, γιατί ο λόγος που ήρθα σε custom προγραμματισμό είναι γιατί μπορεί να παρακολουθεί την μηχανική αναβάθμιση του αυτοκινήτου. Θα πήγαινα στην Cargate που λέει ο λόγος...και αν θα έβγαζε ποτέ update θα ήταν και δωρεάν.

Τα παιδιά στην OVERLOAD έχουν βάλει στον Γιώργο και στον Αλέξη (George80, Alex16V) ισα με 30 διαφορετικές εκδόσεις και επιπλέον και δυναμομετρήσαν δωρεάν και τα 2 αυτοκίνητα....και δεν πήραν δεκάρα.....

Συγνώμη για την παρέμβαση.

Περιμένω τα σχόλια σας.

Φιλικά πάντα από έναν πελάτη σας.

JS

PS. Στέλιο, όταν λες "η τιμή συμπεριλαμβάνει 19% ΦΠΑ" τι ακριβώς εννοείς?

Edited by JOVANNI
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να μην παρέμβω σε αυτό που γράφεις Στέλιο και με όλο τον σεβασμό προς την δουλειά σας παιδιά αυτό που ζητάς για επαναπρογραμματισμό είναι υπερβολικό...

150? Γιατί? Κάνετε μελέτη πάνω στο αυτοκίνητο μου και θέλετε έξτρα 150 ή το έχετε έτοιμο το πρόγραμμα? Μάλλον το έχετε έτοιμο. Και αν κοστίζει τόσο να βγάλεις και να βάλεις τον εγκέφαλο στον φέρνω εγώ...άντε ζήτα μια συμβολική τιμή 50 ευρώ αλλά 150 είναι υπερβολή!

Αν θέλω να βάλω 3 διαφορετικά περιφερειακά ξεχωριστά και αντίστοιχα update τότε θα μου κοστίσει 3 Χ 150 = 450 επιπλέον????

Αν το ήξερα παιδιά δεν θα ερχόμουν σε εσάς, γιατί ο λόγος που ήρθα σε custom προγραμματισμό είναι γιατί μπορεί να παρακολουθεί την μηχανική αναβάθμιση του αυτοκινήτου. Θα πήγαινα στην Cargate που λέει ο λόγος...και αν θα έβγαζε ποτέ update θα ήταν και δωρεάν.

Τα παιδιά στην OVERLOAD έχουν βάλει στον Γιώργο και στον Αλέξη (George80, Alex16V) ισα με 30 διαφορετικές εκδόσεις και επιπλέον και δυναμομετρήσαν δωρεάν και τα 2 αυτοκίνητα....και δεν πήραν δεκάρα?..

Συγνώμη για την παρέμβαση.

Περιμένω τα σχόλια σας.

Φιλικά πάντα από έναν πελάτη σας.

JS

PS. Στέλιο, όταν λες "η τιμή συμπεριλαμβάνει 19% ΦΠΑ" τι ακριβώς εννοείς?

Γιαννη, για να ξεκαθαριστουν τα πραγματα:

1) Η τιμη των 650 Ευρω για τα TSI ειναι ενδεικτικη. Μεσα στον Ιανουαριο θα ακολουθησει εκπτωτικη προσφορα για τα μελη του VWClub.

2) Οπως εγινε σε ολες τις περιπτωσεις κατοχων TSI μεχρι σημερα που ειχαν software δικο μας και εκ των υστερων αναβαθμιστηκαν με περιφερειακα, τοσο ο ελεγχος καλης λειτουργιας οσο και τα απαιτουμενα updates ειναι και θα παραμεινουν χωρις χρεωση. Eξαιρεση θα αποτελει μονο η περιπτωση του 4ου σταδιου (big turbo) που θα υπαρχει χρεωση 150 Ευρω , λογω χρονοβορας και δυσκολοτερης ρυθμισης.

3) Οπως , επισης, γινεται μεχρι τωρα σε ολους τους , επειδη η ΟΒD θα παραμενει "ξεκλειδωτη" - για να ειναι και το προγραμμα πραγματικα μη ανιχνευσιμο - , οποτε γινεται εργοστασιακο update στον εγκεφαλο απο την αντιπροσωπεια (που το προτεινουμε) , θα επικοινωνει αμεσα ο κατοχος μαζι μας ωστε να επαναπρογραμματιζουμε τον εγκεφαλο , εννοειται χωρις χρεωση

4) Η παροχη του προγραμματος και η υποστηριξη θα γινεται παντα απο τους προγραμματιστες (εμενα και τον Στελιο) και οχι απο dealers μας - παντα για τα μελη του VWClub - ετσι ωστε να λειτουργουν παντα στην εντελεια τα αυτοκινητα μας.

Οποια αλλη απορια Γιαννη εχεις , ή καθε αλλο μελος , μπορει να τεθει "επι ταπητος" και να συζητηθει αμεσα.

Κριτωνας

ETUNERS

Link to comment
Share on other sites

JOVANNI είσαι τελείως λάθος στο συγκεκριμένο θέμα.Ολοι μας έχουμε κάνει update και ΟΛΟΙ δεν εχουν πληρώσει μια και μιλάω για TSI GT GTI GTI S3 SETUP.Οσους ξέρω τουλάχιστον και βάζω σε αυτούς και εμένα μέσα.

Link to comment
Share on other sites

JOVANNI είσαι τελείως λάθος στο συγκεκριμένο θέμα.Ολοι μας έχουμε κάνει update και ΟΛΟΙ δεν εχουν πληρώσει μια και μιλάω για TSI GT GTI GTI S3 SETUP.Οσους ξέρω τουλάχιστον και βάζω σε αυτούς και εμένα μέσα.

Κατσε ρε Γιωργο, μήπως έχεις μπερεδευτεί?.....το ποστ του Salex λέει ή δεν λέει οτι κοστίζει 150 ευρώ το update?

Η το γράφει για πλάκα ο Στέλιος ? Γιατι αν ειναι πλάκα τότε και εγώ πλάκα κάνω!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατσε ρε Γιωργο, μήπως έχεις μπερεδευτεί?.....το ποστ του Salex λέει ή δεν λέει οτι κοστίζει 150 ευρώ το update?

Η το γράφει για πλάκα ο Στέλιος ? Γιατι αν ειναι πλάκα τότε και εγώ πλάκα κάνω!!!!!!

Το τυπικό απο το ουσιαστικό έχει μια διαφορά!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μηπως δουλευομαστε μεταξυ μας. Εχει δικιο ο Jovanni, την μια γραφετε για 150 ευρο και την αλλη δωρεαν, αποφασιστε επιτελους

ΥΓ. Δεν κανω διαφημιση σε κανεναν, ετσι και αλλιως μαμα ειμαι , αλλα τα καλα ( και τα κακα ) οσο αφορα τα αυτοκινητα μας θα τα γραφω

Εχουμε και λεμε : Πολυ καλη προσφορα απο Overload για λιγες μερες. Προγραμμα για TSI-GT μονο 442 ευρο !!!!!

Link to comment
Share on other sites

JOVANNI είσαι τελείως λάθος στο συγκεκριμένο θέμα.Ολοι μας έχουμε κάνει update και ΟΛΟΙ δεν εχουν πληρώσει μια και μιλάω για TSI GT GTI GTI S3 SETUP.Οσους ξέρω τουλάχιστον και βάζω σε αυτούς και εμένα μέσα.

Kι ομως Γιωργο, δινω δικιο στο Γιαννη, γιατι ζηταει διευκρινησεις σε κατι που ειναι πολυ κρισιμο.

Οι περισσοτεροι κατοχοι αλλαζουν καποια parts θελοντας να δουν διαφορες και πρεπει παντα το αυτοκινητο να ειναι ρυθμισμενο οπως πρεπει. Αυτο δεν το κανεις μονο για τον πελατη σου, αλλα και για σενα, για να εχεις καλο ονομα και να λειτουργουν ολα οπως πρεπει σε ενα αυτοκινητο που εχεις την ευθυνη. Οταν λοιπον δεν ασχοληθω με σενα και με ολους τους αλλους, οχι 5 μερες αλλα και 50 αν χρειαστει, για να δουλευει οπως πρεπει το αυτοκινητο σου , πρωτος εγω θα βγω χαμενος , περα απο το οτι δεν ταιριαζει στον χαρακτηρα μου να εχει καποιος ενα προβλημα και να τον γραφω. Και το οτι δεν πηρα μια, οπως λες, δεν σημαινει οτι εμμεσως δεν ειμαι κερδισμενος. Οσοι μας εχουν επιλεξει (τουλαχιστον οσους εχω ρωτησει) ειναι γιατι θελουν να μιλανε με τον ιδιο τον προγραμματιστη και να εχουν αμεση υποστηριξη, αν χρειαστουν οτιδηποτε, αφου ειχαν καλες συστασεις απο φιλους ή γνωστους τους. Αν αλλαξει αυτο - που δεν προκειται - δεν νομιζω οτι εχουμε μελλον, τουλαχιστον σε επιπεδο ιδιωτων.

Οταν πληρωνει καποιος ενα προγραμμα απο 250 εως 750 Ευρω (αναλογως μοντελου και εκτεταμενης μετατροπης) δεν πληρωνει τις 2 - 3 ωρες maximum που θα ασχοληθει καποιος (εστω και με 2ο ή 3ο reflash ή και με ελεγχους , που πιθανον να χρειαστουν), ουτε τοσο τον εξοπλισμο (που δεν ειναι και φθηνος...), αλλα περισσοτερο την τεχνογνωσια και πολυ περισσοτερο την ευθυνη ως προς την αξιοπιστια και το αποτελεσμα.

Ειληκρινα, προτιμω να περνω τα μισα χρηματα και να καθομαι στον υπολογιστη μου δινοντας το file χιλιαδες χλμ μακρυα, ετσι ωστε αν γινει κατι να μην εχω ουσιαστικα καμια σχεση και ευθυνη ως προς τον πελατη, να μην βλεπω καν τι συμβαινει στο αυτοκινητο, αλλα μονο ενδειξεις στον dealer μου ε ολιγολεπτη συνομιλια. Αυτο ειναι και το μεγαλο κερδος του προγραμματιστη οταν ασχολειται με dealers. Κατι που οταν ασχολεισαι με ιδιωτες δεν γινεται σε καμια περιπτωση να κανεις, εκτος κι αν θες να εχεις διαρκεια ζωης 3 μηνες maximum. Και αυτο απαιτει πολλες ωρες ενασχολησης - αμεσα απληρωτες αλλα εμμεσα πληρωμενες. Τις περισσοτερες φορες, η δυσλειτουργια παρουσιαζεται απο μηχανολογικους λογους (χαλασμενο maf - πολλαπλασιαστες - μπουζι - αισθητηρες κλπ). Ουδεποτε εχουμε παρει εστω και 1 ευρω σε αυτοκινητα που ειχαμε ρυθμισει και μετα απο 7 μηνες ή 1 χρονο μας απασχολησαν ξανα για ασχετο με το προγραμμα λογο, που μπορει να αφιερωσαμε αρκετες ωρες, περισσοτερες απο αυτες του reflash. Και αυτο ειναι το ουσιαστικο κερδος οταν ασχολεισαι με προγραμματιστη και οχι με dealer.

Ετσι και σε ενα TSI, επειδη την "ευθυνη" την εχει πληρωσει ηδη ο κατοχος την 1η φορα που βαζει ενα προγραμμα , δεν θα ξαναχρεωνεται αν βαζει πχ μια εξατμιση και ενα φιλτρο γιατι α) ειναι πρακτικα μικρη διαφορα στη ρυθμιση , β) χρειαζεται λιγος χρονος για ελεγχο ή επαναρυθμιση και γ) εχει γινει σε πολλα ιδια αυτοκινητα, που διευκολυνει την εργασια αυτη. Οπως επισης, δεν μπορει να χρεωνεται αν εστω και μετα απο 1 χρονο, κατι δεν δουλευει σωστα, που κατα 99.9% δεν θα φταιει το προγραμμα. Γιατι αν δε δουλευει σωστα, το πρωτο πραγμα που θα ρωτησουν ολοι ξερετε τι ειναι: "ποιος το ρυθμισε?!" , οποτε ο πρωτος που θα πρεπει να ενδιαφερεται ειναι ο προγραμματιστης. Χρεωση ομως εστω και μικρη (100-150 ευρω) θα πρεπει να υπαρχει οταν εχουμε εκτεταμενες αλλαγες (στην προκειμενη περιπτωση turbo kit) που απαιτειται custom ρυθμιση, που ειναι και χρονοβορα και δυσκολοτερη , γιατι αν ερθουν 200 απο τους 500+ ιδιοκτητες μεσα σε διαστημα 2 ετων με τουρμπινες και διαφορες ιδιοκατασκευες και πρεπει να ρυθμιζονται , τις μισες ημερες θα εργαζομαστε χωρις να αμοιβομαστε, που δεν ειναι σωστο ουτε αυτο. Η χρεωση ωστοσο πρεπει να ειναι μικρη γιατι την ευθυνη (που ειναι και το μεγαλυτερο μερος των χρηματων κατα την αποψη μου) την εχει ηδη πληρωμενη ο ιδιοκτητης, τα extra χρηματα θα ειναι μονο για τις εργατοωρες Μηχανολογων-προγραμματιστων. Νομιζω αυτο ειναι και το πιο δικαιο και ειναι η μοναδικη περιπτωση που θα πρεπει να ξαναπληρωνεται καποιος προγραμματιστης.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα τα λες και φανταζομαι οτι ετσι καλλιεργειται και η καλυτερη σχεση μεταξυ πελατη και βελτιωτη(προγραμματιστη).Η ολη ιστορια ξεκινησε απο αυτη τη φραση που συνιστα τιμοκαταλογο εταιριας

Οι τιμές για τον αναπρογραμματισμό δεν αλλάζουν μεταξύ των σταδίων. Αν τυχόν κάποιος έχει ήδη ένα πρόγραμμα από όλα και θέλει να μεταπηδήσει σε επόμενο τότε δεν χρεώνεται ξανά πρόγραμμα αλλά update (δηλαδή περίπου 150Ε).

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι με την απάντησή μου...

που πιστευω ενοχλει καποιον που ξεκινα να μπει στο χωρο του tuning, και δεν δοκιμαζει απλα ενα καινουργιο setup που χρειαζεται ερευνα και παρακολουθηση.Κατ'εμε αν θες ειναι ικανο να χαρακτηρισει μια εταιρια εστω και αν στην πραγματικοτητα αυτο το κοστος δεν εφαρμοζεται πανω στον πελατη ολες τις φορες.Και συ αν το δεις απο την πλευρα ενος απλου αναγνωστη ισως ενοχληθεις.

Φιλικα παντα και εχουμε βγει και off topic προ πολλου!!.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.