Jump to content
STEFANOS M

Tsi / Gt Προγραμματα (tuning)... ποιος εχει ποιο....

Recommended Posts

Βρε σείς, δεν υπάρχουν ευρωπαικοί κινητήρες που να είναι χαρτογραφημένοι για βενζίνη 95 οκτανίων.

Η βενζίνη 95 οκτανίων χρησιμοποιείται καταχρηστικά σε (ελαφρώς τριτοκοσμικές) χώρες όπως το Ελλάντα μας.

Στην υπόλοιπη Ευρώπη δεν υπάρχει 95άρα! Πολύ περισσότερο στη Γερμανία ή στη Γαλλία ή την Αγγλία.

Για αυτό το λόγο οι κατασκευαστές κινητήρων αναφέρουν με έντονα γράμματα μέσα στις πρώτες τρεις σελίδες του εγχειριδίου

ότι μπορείτε να χρησιμοποιείτε 95άρα με PERFORMANCE PENALTY!

Ακόμη και τα εργοστασιακά TSI έχουν προβλήματα απόδοσης με 95άρα βενζίνη. Απλώς είναι τόσο μεγαλύτερα (overengineered) όλα τα περιφερειακά τους που δεν έχει σημασία γιατί καταφέρνουν να κουτσοβγάλουν 140 άλογα ακόμα και με νερό αντί για βενζίνη.

Επομένως μη τρώτε κουτόχορτο. Κανένα βελτιωμένο TSI ή GT δεν μπορεί να πατήσει τα 200 άλογα με 95άρα βενζίνη.

Ούτε τα 26+ κιλά ροπής που βγάζουν τα βελτιωμένα, γιατί στο 1.5bar με 95άρα γίνεται της κακομοίρας από πειράκια.

όντος αυτό το πιστεύω και εγώ δεν γίνονται σωστές καυσεις με την 95αρα

Link to comment
Share on other sites

όντος αυτό το πιστεύω και εγώ δεν γίνονται σωστές καυσεις με την 95αρα

Manos, κανόνισε την επόμενη φορά να έρθεις στα ανοίγματα που κάνουμε. Είμαι περίεργος να δω διαφορές με το πραγραμμα των OVERLOAD σε στοκ TSI.....

205 και 28 κιλα λογικά θα έισαι το πιο δυνατο απο τα στοκ προγραμματισμένα TSi...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια σημερα εβαλα ενα μπαρομετρο blitz.Ετσι οπως πηγαινα σπιτι και το δοκιμαζα δεν ειδα να πηγαινει πανω απο 1 bar,ακομα και με τερμα γκαζι.Τι πιστευεται οτι φταιει?Το αυτοκινητο εχει προγραμμα και κανονικα επρεπε να βλεπω πανω 1.6 over.Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια σημερα εβαλα ενα μπαρομετρο blitz.Ετσι οπως πηγαινα σπιτι και το δοκιμαζα δεν ειδα να πηγαινει πανω απο 1 bar,ακομα και με τερμα γκαζι.Τι πιστευεται οτι φταιει?Το αυτοκινητο εχει προγραμμα και κανονικα επρεπε να βλεπω πανω 1.6 over.Ευχαριστω.

Nα πας στον προγραμματιστη σου να το ελεγξει αν εισαι σιγουρος για τη συνδεση του μπαρομετρου.

Απο που φορας προγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Manos, κανόνισε την επόμενη φορά να έρθεις στα ανοίγματα που κάνουμε. Είμαι περίεργος να δω διαφορές με το πραγραμμα των OVERLOAD σε στοκ TSI.....

205 και 28 κιλα λογικά θα έισαι το πιο δυνατο απο τα στοκ προγραμματισμένα TSi...

Εχω κι εγω ενα tsi-overload το οποιο ουτε φιλτρο δε φοραει...

Θα ηθελα να δω πως παει σε σχεση με αλλα...

Link to comment
Share on other sites

Nα πας στον προγραμματιστη σου να το ελεγξει αν εισαι σιγουρος για τη συνδεση του μπαρομετρου.

Απο που φορας προγραμμα?

Για την συνδεση δεν ειμαι σιγουρος γιατι δεν την εβαλα εγω.Προγραμμα φοραω απο E-tuners

Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγω ενα tsi-overload το οποιο ουτε φιλτρο δε φοραει...

Θα ηθελα να δω πως παει σε σχεση με αλλα...

Επιτέλους έδωσες το corsa για να πάρεις την "ήρεμη δύναμη" ;;;; tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Για την συνδεση δεν ειμαι σιγουρος γιατι δεν την εβαλα εγω.Προγραμμα φοραω απο E-tuners

τελικα τι εγινε???

Link to comment
Share on other sites

Για την συνδεση δεν ειμαι σιγουρος γιατι δεν την εβαλα εγω.Προγραμμα φοραω απο E-tuners

Μήπως έχεις και εσύ θέμα με την σκάστρα και το κατάλαβες τώρα που έβαλες το μπαρόμετρο?

Δυο βιδούλες είναι ξεβίδωσε την να την ελέγξεις.

Link to comment
Share on other sites

Με την σειρά μου - κ με μία μικρή καθυστέρηση - θέλω να σας πω ότι είμαι πλέον στα 200+...

Φόρεσα customιά από Overload! Φοβερά τα αποτελέσματα κ ανυπομονώ για Testάκια!!! :lol:

Για να μην τα πολυλογώ, μετά από πολλές ώρες δυναμομετρήσεων, δοκιμών κ ρυθμίσεων έχουμε κ λέμε...

215,4hp/6338Rpm

28,1kgm/4479Rpm

1,35 over & 0.9 στον κόφτη

AFR 11,8 over & 12,3 στον κόφτη

Να τονίσω ότι δεν έχω βάλει τίποτα επάνω εκτός από 100άρα κ ΜΟΝΟ!!!

Γνώμες, συμβουλές κλπ δεκτές... :unsure::unsure:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις και εσύ θέμα με την σκάστρα και το κατάλαβες τώρα που έβαλες το μπαρόμετρο?

Δυο βιδούλες είναι ξεβίδωσε την να την ελέγξεις.

Γινεται να χανω τοση πιεση απο σκαστρα?

Link to comment
Share on other sites

ενα golf fsi 1,6 115hp,με προγραμμα ποσο θα παει?smile.gif

116 - 117 με κατοσταρα! tongue.gif

Πλακα κανω μην με παρεξηγησεις... Κοιτα ενα ατμοσφαιρικο αυτοκινητο δεν νομιζω οτι πρεπει να το ψαχνεις για προγραμμα...

Δεν συμφερει το κοστος / αλογα που κερδιζεις....

Edited by kostakisSs
Link to comment
Share on other sites

Γινεται να χανω τοση πιεση απο σκαστρα?

Γενικα δεν φουσκωνει σχεδον καθολου ρε συ.... Εγω με τον spacer παταγα γκαζι και εχανα αερα σαν μπαλονι!!! Πολυ μουφα η υποθεση! ηταν λες και καιω αερα!

Link to comment
Share on other sites

Με την σειρά μου - κ με μία μικρή καθυστέρηση - θέλω να σας πω ότι είμαι πλέον στα 200+...

Φόρεσα customιά από Overload! Φοβερά τα αποτελέσματα κ ανυπομονώ για Testάκια!!! :thumbsup:

Για να μην τα πολυλογώ, μετά από πολλές ώρες δυναμομετρήσεων, δοκιμών κ ρυθμίσεων έχουμε κ λέμε...

215,4hp/6338Rpm

28,1kgm/4479Rpm

1,35 over & 0.9 στον κόφτη

AFR 11,8 over & 12,3 στον κόφτη

Να τονίσω ότι δεν έχω βάλει τίποτα επάνω εκτός από 100άρα κ ΜΟΝΟ!!!

Γνώμες, συμβουλές κλπ δεκτές... ;):)

Την δυναμομετρησούλα δεν την έχουμε να μας την δείξεις ;;

Γενικά πολύ καλά νούμερα B)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια σημερα εβαλα ενα μπαρομετρο blitz.Ετσι οπως πηγαινα σπιτι και το δοκιμαζα δεν ειδα να πηγαινει πανω απο 1 bar,ακομα και με τερμα γκαζι.Τι πιστευεται οτι φταιει?Το αυτοκινητο εχει προγραμμα και κανονικα επρεπε να βλεπω πανω 1.6 over.Ευχαριστω.

Κανονικα , πρεπει να βλεπεις μεχρι 1,5 over και 1+bar ψηλα (6000σαλ) κατι που γινοταν οταν το ρυθμισαμε. Τσεκαρε τη συνδεση του μπαρομετρου ή την κατασταση της σκαστρας.

Link to comment
Share on other sites

Με την σειρά μου - κ με μία μικρή καθυστέρηση - θέλω να σας πω ότι είμαι πλέον στα 200+...

Φόρεσα customιά από Overload! Φοβερά τα αποτελέσματα κ ανυπομονώ για Testάκια!!! B)

Για να μην τα πολυλογώ, μετά από πολλές ώρες δυναμομετρήσεων, δοκιμών κ ρυθμίσεων έχουμε κ λέμε...

215,4hp/6338Rpm

28,1kgm/4479Rpm

1,35 over & 0.9 στον κόφτη

AFR 11,8 over & 12,3 στον κόφτη

Να τονίσω ότι δεν έχω βάλει τίποτα επάνω εκτός από 100άρα κ ΜΟΝΟ!!!

Γνώμες, συμβουλές κλπ δεκτές... ;):)

Πολυ καλο νουμερο πραγματικα,μπραβο. Που την εκανες την δυναμομετρηση?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μιας και το αμάξι που εχω είναι καινούριο 09 2008 θα έχω πρόβλημα με εγγύηση αν περάσω κάποιο πρόγραμμα?

Εχεις καποιος καποια συγκεντρωτική τιμών να μου δώσει σε πμ των διαφορων εταιρειών.?

Link to comment
Share on other sites

Με την σειρά μου - κ με μία μικρή καθυστέρηση - θέλω να σας πω ότι είμαι πλέον στα 200+...

Φόρεσα customιά από Overload! Φοβερά τα αποτελέσματα κ ανυπομονώ για Testάκια!!! :thumbsup:

Για να μην τα πολυλογώ, μετά από πολλές ώρες δυναμομετρήσεων, δοκιμών κ ρυθμίσεων έχουμε κ λέμε...

215,4hp/6338Rpm

28,1kgm/4479Rpm

1,35 over & 0.9 στον κόφτη

AFR 11,8 over & 12,3 στον κόφτη

Να τονίσω ότι δεν έχω βάλει τίποτα επάνω εκτός από 100άρα κ ΜΟΝΟ!!!

Γνώμες, συμβουλές κλπ δεκτές... B);)

Αυτές είναι οι δυναμομετρήσεις:

03C906032E%20_0261201355_384762_r05_stock_vs_mod_dyno.gif

03C906032E%20_0261201355_384762_r05_boost.gif

Μπορείτε να αρχίσετε τα πέρι των "βουτιών" και ατέλειων στις καμπύλες ενός "φρεσκοψημένου" απροσάρμοστου MED17 :)

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα , πρεπει να βλεπεις μεχρι 1,5 over και 1+bar ψηλα (6000σαλ) κατι που γινοταν οταν το ρυθμισαμε. Τσεκαρε τη συνδεση του μπαρομετρου ή την κατασταση της σκαστρας.

Δεν ξερω τι π@π@ρι@ εχει κανει ο ηλεκτρολογος που ο πηγα , αλλα χθες το βραδυ το ειχε παρει το αυτοκινητο για μια βολτα ο αδερφος μου (ασχετος με το θεμα αυτοκινητου) και μου ειπε οτι καποια στιγμη δεν μπορουσε να παει πανω απο 100 χλμ και 3000 στροφες(safe mode???)οσο και αν παταγε το γκαζι χωρις να αναψει λαμπακι. Αφου σταματησε καποια στιγμη σε ενα περιπτερο οταν ξανα πηγε το αμαξι ανοιγε κανονικα.

Ακουω γνωμες παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι π@π@ρι@ εχει κανει ο ηλεκτρολογος που ο πηγα , αλλα χθες το βραδυ το ειχε παρει το αυτοκινητο για μια βολτα ο αδερφος μου (ασχετος με το θεμα αυτοκινητου) και μου ειπε οτι καποια στιγμη δεν μπορουσε να παει πανω απο 100 χλμ και 3000 στροφες(safe mode???)οσο και αν παταγε το γκαζι χωρις να αναψει λαμπακι. Αφου σταματησε καποια στιγμη σε ενα περιπτερο οταν ξανα πηγε το αμαξι ανοιγε κανονικα.

Ακουω γνωμες παιδια.

σκάστρα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι π@π@ρι@ εχει κανει ο ηλεκτρολογος που ο πηγα , αλλα χθες το βραδυ το ειχε παρει το αυτοκινητο για μια βολτα ο αδερφος μου (ασχετος με το θεμα αυτοκινητου) και μου ειπε οτι καποια στιγμη δεν μπορουσε να παει πανω απο 100 χλμ και 3000 στροφες(safe mode???)οσο και αν παταγε το γκαζι χωρις να αναψει λαμπακι. Αφου σταματησε καποια στιγμη σε ενα περιπτερο οταν ξανα πηγε το αμαξι ανοιγε κανονικα.

Ακουω γνωμες παιδια.

====

Νομίζω ότι ένα ραντεβού με τον βελτιωτή και 2-3 βόλτες με το βαγ-κόμ και θα λυθούν όλες οι απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.