Jump to content
tsilis_1

Golf V Tsi 140 με Πρόγραμμα Revo

Recommended Posts

Πάντως μου κάνει μεγάλη εντύπωση που κανένας ιδιοκτήτης Golf V Tsi 140 , ο οποίος έχει βάλει το πρόγραμμα της REVO , δεν έχει απαντήσει στο παρόν Topic και να αναφέρει τιμές, μετρήσεις, απόδοση κλπ!

Πολύ περίεργο μου φαίνεται!!!

Κανένας δεν έχει ενδιαφερθεί για τιμές πίεσης και λοιπές μετρήσεις???

Τι να πω???

:blink: :blink: :blink::unsure: :unsure: :unsure::o:( :(

Και εγώ φοράω revo Και έχω τώρα τελευταία lag στα χαμηλά.....από βδομάδα πάω για τσεκάρισμα....εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος πάντως από τα παιδιά στην cargate...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε tsili μην αγχώνεσαι και μην το ψάχνεις άδικα, ακριβώς το ίδιο ΄΄πρόβλημα΄΄ αν βέβαια θεωρείται πρόβλημα το έχουνε πολλοί που κάνανε αναβάθμιση στη αντιπροσωπεία και έπειτα ξαναφόρτωσαν το βελτιωτικό πρόγραμμα, το οποίο όμως πλέον δουλεύει σύμφωνα με τα νέα δεδομένα που φορτώθηκαν στην αντιπροσωπεία (βλέπεις η αναβάθμιση έχει ηπιότερες ρυθμίσεις με αποτέλεσμα να έχει ανάλογες ρυθμίσεις και το revo). Όλα τα παραπάνω δεν συμβαίνουν μόνο σε 1.4 tsi αλλά και σε 2.0 tfsi. :o Γιατί δεν κάνεις κανένα φιλικό άνοιγμα με κάποιον που φοράει revo και δεν έχει κάνει αναβάθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε tsili μην αγχώνεσαι και μην το ψάχνεις άδικα, ακριβώς το ίδιο ΄΄πρόβλημα΄΄ αν βέβαια θεωρείται πρόβλημα το έχουνε πολλοί που κάνανε αναβάθμιση στη αντιπροσωπεία και έπειτα ξαναφόρτωσαν το βελτιωτικό πρόγραμμα, το οποίο όμως πλέον δουλεύει σύμφωνα με τα νέα δεδομένα που φορτώθηκαν στην αντιπροσωπεία (βλέπεις η αναβάθμιση έχει ηπιότερες ρυθμίσεις με αποτέλεσμα να έχει ανάλογες ρυθμίσεις και το revo). Όλα τα παραπάνω δεν συμβαίνουν μόνο σε 1.4 tsi αλλά και σε 2.0 tfsi. :o Γιατί δεν κάνεις κανένα φιλικό άνοιγμα με κάποιον που φοράει revo και δεν έχει κάνει αναβάθμιση;

Φίλε μου OCT, το αμάξι πήγαινε και μετά την αναβάθμιση της αντιπροσωπείας αρκετά καλά (καλύτερα από τώρα - πιθανότατα να μου είχε περάσει ο βελτιωτής μου την εν λόγω αναβάθμιση την πρώτη φορά που έβαλα το REVO), αλλά μου έκανε κάτι ψιλό κόλπα και είπα να το πάω για επαναπρογραμματισμό προληπτικά για να μην γίνει καμία μ@λ@κί@!

Επίσης ο βελτιωτής μου, μου εγκατέστησε 2 αναβαθμίσεις VW που του είχε στείλει η REVO και μετά προχώρησε στον επαναπρογραμματισμό του αυτοκινήτου μου!

Στο κάτω κάτω, θα έπρεπε να το αναφέρουν στους πελάτες τους και να τους ενημερώνουν για την διαφορά στην απόδοση για να είναι κι αυτοί (REVO) εντάξει απέναντι τους!

Πάντως μέχρι στιγμής , και επειδή εδώ και 2 μέρες μιλάω τηλεφωνικά με τεχνικό της ελληνικής αντιπροσωπείας της REVO δεν μου έχει αναφέρει τέτοιο θέμα.

Αναμένει τα αποτελέσματα από τα logarismata που , κατά πάσα πιθανότητα, θα κάνω αύριο και μετά θα μου απαντήσει.

Αύριο λοιπόν τα υπόλοιπα!

Ωστόσο θα ήθελα έστω και ένας να μου αναφέρει τιμές Overboost, Ροπής κλπ από το αμάξι του (εννοώ Golf Tsi 140 με REVO) για να μπορώ να συγκρίνω!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Τσίλη.

Μιας και πήρες το καλώδιο vagcom βγες με ένα φίλο και λογκάρισε (με 4η κατα προτίμηση για να αποφύγεις τα σπινιαρίσματα και να έχει αρκετό φορτιο το αμάξι για να ανεβάσει πίεση) τα κανάλια 115 και 118.

Εννοείται ότι μιλάμε για δοκιμή από τις 2000σαλ μέχρι το κόφτη πατώντας τέρμα γκάζι (WOT).

Έτσι θα δούμε πόση πίεση ζητάει το πρόγραμμα πόση παίρνει και με τι ποσοστό δουλεύει η wastegate.

Αν μπορεί και κάποιος άλλος με REVO να κάνει την ίδια μέτρηση για να έχουμε ένα συγκριτικό.

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Τσίλη.

Μιας και πήρες το καλώδιο vagcom βγες με ένα φίλο και λογκάρισε (με 4η κατα προτίμηση για να αποφύγεις τα σπινιαρίσματα και να έχει αρκετό φορτιο το αμάξι για να ανεβάσει πίεση) τα κανάλια 115 και 118.

Εννοείται ότι μιλάμε για δοκιμή από τις 2000σαλ μέχρι το κόφτη πατώντας τέρμα γκάζι (WOT).

Έτσι θα δούμε πόση πίεση ζητάει το πρόγραμμα πόση παίρνει και με τι ποσοστό δουλεύει η wastegate.

Αν μπορεί και κάποιος άλλος με REVO να κάνει την ίδια μέτρηση για να έχουμε ένα συγκριτικό.

Γιάννης

Φίλε JohnCupra σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου.

Έχω σκοπό να το κάνω σήμερα! Αυτό μου πρότειναν και από την REVO.

Μόλις έχω τις μετρήσεις θα τις ανεβάσω.

Θα ήταν ευχής έργον εάν μας βοηθούσε και κάποιος άλλος φίλος με REVO για να κάνουμε συγκρίσεις των αποτελεσμάτων!

Link to comment
Share on other sites

.....Θα ήταν ευχής έργον εάν μας βοηθούσε και κάποιος άλλος φίλος με REVO για να κάνουμε συγκρίσεις των αποτελεσμάτων!

Δεν πειράζει βάλε εσυ τις δικές σου να δούμε τι γίνεται και αν είναι όλα ΟΚ και μετά βλέπουμε για τους συνάδελφους Ρεβακηδες.

Link to comment
Share on other sites

Τσίλη, οι μόνοι που μπορούν να καταλάβουν αν το αυτοκίνητό σου λειτουργεί σωστα είναι οι άνθρωποι που σχεδίασαν την αναβάθμιση.

Επιμένω στην αρχική μου θέση: Όσο χρόνο και να πάρει, εκείνοι μπορούν να σου απαντήσουν και είναι οι αποκλειστικοί υπεύθυνοι για το σχολιασμό οποιουδήποτε θέματος έχει το αυτοκίνητο. Περίμενε να αποφανθούν τί συμβαίνει και αν συμβαίνει κάτι περίεργο, τότε να το διορθώσουν.

Ακόμη και να σου απαντήσει κάποιος άλλος κάτοχος Revo σε TSI τί πιέσεις λειτουργεί, δεν είναι αρκετό για να σου απαντηθούν τα ερωτήματα.

Γιατί δεν λειτουργούν όλες οι εκδόσεις λογισμικού της εταιρείας με ίδιες πιέσεις.

Πίστεψέ με, μόλις δημοσιεύσεις logs εδώ μέσα το πολύ πολύ να σε χλευάσουν και να αρχίσουν σχόλια του τύπου "κοίτα τί κακό που είναι", "βρε τους πουστ*δες τί έκαναν στον άνθρωπο" και τέτοια γλυκανάλατα που δεν πρόκειται να λύσουν το πρόβλημά σου παρά μόνο να αρχίσουν ένα άσκοπο flaming που θα διαρκέσει το λιγότερο 3 σελίδες.

Το έχω δει το έργο κι από τις δύο πλευρές του νομίσματος. Σημασία έχει να λύσεις το πρόβλημά σου και ο γρηγορότερος και ασφαλέστερος τρόπος για να γίνει αυτό είναι μέσω της Revo.

Link to comment
Share on other sites

Πίστεψέ με, μόλις δημοσιεύσεις logs εδώ μέσα το πολύ πολύ να σε χλευάσουν και να αρχίσουν σχόλια του τύπου "κοίτα τί κακό που είναι", "βρε τους πουστ*δες τί έκαναν στον άνθρωπο" και τέτοια γλυκανάλατα που δεν πρόκειται να λύσουν το πρόβλημά σου παρά μόνο να αρχίσουν ένα άσκοπο flaming που θα διαρκέσει το λιγότερο 3 σελίδες.

Ε καλά μόνο αυτή η περίπτωση υπάρχει......

Την περίπτωση να παραθέσει τις μετρήσεις και να τις ''μελετήσετε'' λίγο εσείς οι πτυχιούχοι πως την βλέπεις???

Λέω εγώ ο ντιλεράκος......

Δεν νομίζω να είπε κανείς τίποτε κακό για την Ρεβο ούτε και για αυτούς που την αντιπροσωπεύουν.

Ο Τσίλης ζήτησε την βοήθειά μας/σας και πιστεύω ότι τα φόρουμ αυτόν τον σκοπό έχουν (ή τουλάχιστον είχαν ;) ).

Έτσι κι αλλιώς 20 γραμμές log από 115-118 κανάλια είναι αρκετές (όχι για μένα... προς Θεού....!!!!) για εσάς τους πτυχιούχους για να καταλάβετε αν συμβαίνει κάτι με το αυτοκίνητο του ανθρώπου.

Γιάννης (....ο ντιλεράκος)

Link to comment
Share on other sites

Την περίπτωση να παραθέσει τις μετρήσεις και να τις ''μελετήσετε'' λίγο εσείς οι πτυχιούχοι πως την βλέπεις???

Λέω εγώ ο ντιλεράκος......

Έτσι κι αλλιώς 20 γραμμές log από 115-118 κανάλια είναι αρκετές (όχι για μένα... προς Θεού....!!!!) για εσάς τους πτυχιούχους για να καταλάβετε αν συμβαίνει κάτι με το αυτοκίνητο του ανθρώπου.

Γιάννης (....ο ντιλεράκος)

B) !!! Δεν παιζεσαι ρε Γιαννη... αλλο τροπαριο με τους "πτυχιουχους" ειναι αυτο μαλλον...

ΛΟΙΠΟΝ!!! Εγω, ο ιδιος, προσωπικα, ο Κριτωνας (Μηχανολογος Μηχανικος Ε.Μ.Π. , μελος Τ.Ε.Ε. και tuner) θα κανω την τιμη στον φιλο μας να μου δειξει τα logs και , θυσιαζοντας λιγο απο τον πολυτιμο χρονο μου , θα προσπαθησω να δωσω τη λυση στο προβλημα του!

Οχι για μενα... για τη φουκαριαρα τη μανα μου, που μου λεγε "Παρε το πτυχιο σου, υιε μου, και σου ευχομαι χωμα να πιανεις και χρυσαφι να γινεται withstupid.gif "

Link to comment
Share on other sites

Έχω σκοπό να το κάνω σήμερα! Αυτό μου πρότειναν και από την REVO.

Μόλις έχω τις μετρήσεις θα τις ανεβάσω.

Θα ήταν ευχής έργον εάν μας βοηθούσε και κάποιος άλλος φίλος με REVO για να κάνουμε συγκρίσεις των αποτελεσμάτων!

Φιλε μου, μαλλον, απο τη στιγμη που και αλλος ιδιοκτητης με REVO εχει την ιδια συμπεριφορα, δεν πρεπει να προκειται για πιθανη μηχανολογικη βλαβη, αλλα για διαφορετικο software. Αλλωστε και οι πιεσεις ειναι 0.2bar κατω απο το ιδανικο.

Anyway , ενα logαρισμα σε 115 - 118 θα λυσει τις τυχον αποριες, για το αν η λιγοτερη πιεση ειναι απο software ή hardware και, συμφωνοντας με το Στελιο, οι πρωτοι που πρεπει να τα δουν ειναι οι βελτιωτες σου και μετα ολοι εμεις οι υπολοιποι, που ευκολα απο ενα πληκτρολογο μπορουμε να σχολιασουμε σχετικα με το τι συμβαινει.

Link to comment
Share on other sites

B) !!! Δεν παιζεσαι ρε Γιαννη... αλλο τροπαριο με τους "πτυχιουχους" ειναι αυτο μαλλον...

ΛΟΙΠΟΝ!!! Εγω, ο ιδιος, προσωπικα, ο Κριτωνας (Μηχανολογος Μηχανικος Ε.Μ.Π. , μελος Τ.Ε.Ε. και tuner) θα κανω την τιμη στον φιλο μας να μου δειξει τα logs και , θυσιαζοντας λιγο απο τον πολυτιμο χρονο μου , θα προσπαθησω να δωσω τη λυση στο προβλημα του!

Οχι για μενα... για τη φουκαριαρα τη μανα μου, που μου λεγε "Παρε το πτυχιο σου, υιε μου, και σου ευχομαι χωμα να πιανεις και χρυσαφι να γινεται withstupid.gif "

Κρίτωνα ειλικρινά (και χωρίς καμμία ειρωνία) είναι πιο σωστή απάντηση που έχεις δώσει σε οτιδήποτε έχω γράψει εδώ μέσα!!!!!

Αύριο θα τα πούμε και τηλεφωνικά :lol:

Link to comment
Share on other sites

tsili μην αγχωνεσαιρε φιλε...θα την βρεις την ακρη..υπομονη θελει.ετσι μου ερχετε να ερθω κερκυρα να σε παρω να βγουμε λιγο εξω να διασκεδασουμε να ξεχαστουμε λιγο εσυ απ το αμαξι και εγω απ τις γυναικες!!!!να θυμηθουμε αυτα που καναμε στα γιαννενα..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας, το χρόνο σας και την υποστήριξή σας!!!

Δεν επιθυμώ με τίποτα την οποιαδήποτε"αντιδικία" όσον αφορά τις αιτίες, το αποτέλεσμά και τις μετρήσεις που αναφέρονται η πρόκειται να αναφερθούν στο παρόν Topic.

Επίσης το εν λόγο Topic το άνοιξα προς αναζήτηση πληροφοριών, απόψεων και βοήθειας σε ένα πρόβλημα μου. Δεν υπάρχει κανένας λόγος προς δυσφήμηση η διαφήμιση οποιουδήποτε βελτιωτικού οίκου η μεμονωμένου βελτιωτή. ¶λλοι κρίνουν και κρίνονται και όχι εμείς και αλλοι ειναι ειδικοι για να το κάνουν παραθέτοντας αποδείξεις.

Το να έχεις μια σφαιρική εικόνα για ένα θέμα είναι, κατά την γνώμη μου, ότι χρειάζεσαι για να έχεις ένα όσον το δυνατόν πιο αντικειμενικό αποτέλεσμα και να μπορείς να το αξιολογήσεις αντικειμενικά, προς ανάδειξη του υγιούς ανταγωνισμού που κάνει τα προϊόντα καλύτερα, ποιοτικότερα, πιο αξιόπιστα και τους καταναλωτές ευχαριστημένους.

Ποιος δεν θέλει οι πελάτες του να είναι ευχαριστημένοι???

Αυτοί είναι η καλύτερη διαφήμιση και αυτοί είναι που πιστοποιούν και αποδεικνύουν έμπρακτα την ποιότητα και την αξιοπιστία του προϊόντος!

Είναι όμως και οι καλύτεροι κριτές του και οι παραγωγοί πρέπει να αξιολογούν σωστά το feedback που λαμβάνουν από αυτούς προκειμένου να βελτιώνουν συνεχώς το προϊόν τους!!!

Όσον αφορά τις μετρήσεις μου:

θα ήθελα, κατά αρχήν να ζητήσω συγνώμη καθώς:

1. δεν τα αποθήκευσα χαρακτηρίζοντας με ποια ταχύτητα (3η-4η) έγιναν και δεν θυμάμαι.

2. ήταν η πρώτη μου φορά που έκανα logging και πιθανότατα να μην μπορούν να αποδώσουν την πραγματική εικόνα.

3. δυστυχώς στην Κέρκυρα δεν έχουμε έναν καλό δρόμο και ευθεία προκειμένου να ανοίξω μέχρι κόφτες τις ταχύτητες (ειδικότερα την 4η).

Θα προσπαθήσω μέσα στην εβδομάδα να ξαναεπιχειρησω την καταγραφή logs πιο σωστά σε έναν διαφορετικό δρόμο που έχω την υποψία πως θα καταφέρω να ανοίξω τα αμάξι πιο σωστά και να σας παρέχω καλύτερες πληροφορίες και για τις δυο ταχύτητες(3η-4η).

Συμμεριζόμενος την συμβουλή ενός τεχνικού της REVO για αλλαγή των μπουζί του αυτοκίνητου (δεν έχουν αλλαχτεί από όταν το πήρα 35.000 αισίως μέχρι σήμερα!Δεν με ενημέρωσε-συμβούλεψε ποτέ κανείς και δεν είμαι μηχανικός για να το ξέρω) παρήγγειλα καινούρια μπουζί BOSCH και θα τα τοποθετήσω πιθανότατα αύριο (Μακάρι να οφείλεται εκεί το πρόβλημα).

Σας ενημερώνω ότι τα συγκεκριμένα logs, έχουν ήδη, αποσταλλει με mail σε τεχνικό της REVO προς ανάλυση και διερεύνηση!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα όσοι από εσάς μπορείτε να καταλάβετε την εικόνα που απεικονίζουν τα logs να παραθέσετε τις απόψεις, τις γνώμες σας και τις συμβουλές σας!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Edited by Tsilis_Corfu
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα όσοι από εσάς μπορείτε να καταλάβετε την εικόνα που απεικονίζουν τα logs να παραθέσετε τις απόψεις, τις γνώμες σας και τις συμβουλές σας!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Χίλιες φορες θα το γράψω, μέχρι να το καταλάβετε.

ΔΕΝ έχει σημασία η γνώμη μας. Δεν μετράει η γνώμη μας ούτε τα σχόλιά μας για το προιόν κάποιου άλλου.

ΔΕΝ μπορούμε να βοηθήσουμε λόγω των παραπάνω, σίγουρα όχι να συμβουλέψουμε κανένα για τίποτα.

Εκείνος που το έφτιαξε ξέρει πως δουλεύει και πως θα έπρεπε να δουλεύει.

Στο κάτω κάτω έχει πληρώσει την τεχνική υποστήριξη ο ευλογημένος ο αγοραστής. Ας τους αφήσει να του την παρέχουν.

Όταν χαλάσει η τηλεόραση Samsung που έχετε θα πάτε να ρωτήσετε την Philips το γιατί;

Αν το Golfάκι σας βγάλει καπνούς και σταματήσει να λειτουργεί, ή (πιο συνηθισμένα) πέσει κανένα παράθυρο, θα πάτε να ρωτήσετε τη Nissan επειδή κι αυτή κατασκευάζει/πουλάει αυτοκίνητα; :(

Link to comment
Share on other sites

Χίλιες φορες θα το γράψω, μέχρι να το καταλάβετε.

ΔΕΝ έχει σημασία η γνώμη μας. Δεν μετράει η γνώμη μας ούτε τα σχόλιά μας για το προιόν κάποιου άλλου.

ΔΕΝ μπορούμε να βοηθήσουμε λόγω των παραπάνω, σίγουρα όχι να συμβουλέψουμε κανένα για τίποτα.

Εκείνος που το έφτιαξε ξέρει πως δουλεύει και πως θα έπρεπε να δουλεύει.

Στο κάτω κάτω έχει πληρώσει την τεχνική υποστήριξη ο ευλογημένος ο αγοραστής. Ας τους αφήσει να του την παρέχουν.

Όταν χαλάσει η τηλεόραση Samsung που έχετε θα πάτε να ρωτήσετε την Philips το γιατί;

Αν το Golfάκι σας βγάλει καπνούς και σταματήσει να λειτουργεί, ή (πιο συνηθισμένα) πέσει κανένα παράθυρο, θα πάτε να ρωτήσετε τη Nissan επειδή κι αυτή κατασκευάζει/πουλάει αυτοκίνητα; :(

Αγαπητέ μου salex,

Γράφω πιο πάνω ότι "τα συγκεκριμένα logs έχουν ήδη αποσταλλει με mail σε τεχνικό της REVO προς ανάλυση"

Ζητάω φιλικότατη και πληροφοριακού τύπου, παράθεση απόψεων από κάποιους οι οποίοι είναι πιο έμπειροι από έμενα.

Δεν είπα να κατακρίνουν κάποιον ούτε το προϊόν του.

Αν ήμουν σχετικός δεν θα ζητούσα βοήθεια!!!

Θα ήξερα να κρίνω από μόνος μου τα αποτελέσματα και ανάλογα να πράξω!

Νομίζω όμως ότι το forum μας έχει πληροφοριακό χαρακτηρα και "σκοπό" , όπου συγκεντρώνονται κατηγοριοποιημενα, απόψεις-συμβουλές και πάνω από όλα ΓΝΏΣΕΙΣ οι οποίες μεταφέρονται σε αυτούς που δεν γνωρίζουν για κάποια θέματα και έτσι επιμορφώνονται και εμπλουτιζουν τις γνωσεις τους.

Στο κάτω κάτω είμαστε ενήλικες και έχουμε κρίση!

Σε ευχαριστώ!

Φιλικά και πάντα με σεβασμό στις απόψεις σου!

Link to comment
Share on other sites

Χίλιες φορες θα το γράψω, μέχρι να το καταλάβετε.

ΔΕΝ έχει σημασία η γνώμη μας. Δεν μετράει η γνώμη μας ούτε τα σχόλιά μας για το προιόν κάποιου άλλου.

ΔΕΝ μπορούμε να βοηθήσουμε λόγω των παραπάνω, σίγουρα όχι να συμβουλέψουμε κανένα για τίποτα.

Εκείνος που το έφτιαξε ξέρει πως δουλεύει και πως θα έπρεπε να δουλεύει.

Στο κάτω κάτω έχει πληρώσει την τεχνική υποστήριξη ο ευλογημένος ο αγοραστής. Ας τους αφήσει να του την παρέχουν.

Όταν χαλάσει η τηλεόραση Samsung που έχετε θα πάτε να ρωτήσετε την Philips το γιατί;

Αν το Golfάκι σας βγάλει καπνούς και σταματήσει να λειτουργεί, ή (πιο συνηθισμένα) πέσει κανένα παράθυρο, θα πάτε να ρωτήσετε τη Nissan επειδή κι αυτή κατασκευάζει/πουλάει αυτοκίνητα; :(

Παιδια,

ο Τσιλης δεν απευθυνθηκε προσωπικα σε εσας η σε αλλους βελτιωτες για να βρειτε λυση.

Απλα με την εμπειρια που μπορει να εχει καποιος που ασχολειται με το αντικειμενο να προσπαθησει αν μπορει και αν ξερει να δωσει μια απαντηση η εστω μια υποθεση.

Δυστυχως εχουμε καταντησει να φοβομαστε μην πουμε κατι, απο καλη προθεση ελπιζω, και καποιος αλλος το παρει ανταγωνιστικα, αντισυναδελφικα, αντιπελατειακα κλπ κλπ.

Μια απλη γνωμη ζηταει το παιδι, αν μπορει καποιος οκ αν οχι καλυτερα να μην μπαινουμε σε αυτην την παραφιλολογια χωρις αντικρυσμα.

Αυτοι που παρακολουθουμε τα πραγματα ξερουμε απο που και πως ερχεται ο καθενας και αν κατι που λεει το λεει προς ενημερωση/γνωση και αν για παραπληροφορηση και 'ψαρεμα'.

Φυσικα καποιος με εμπειρια στο συγκεκριμενο (revo) θα ειναι πιο κατατοπιστικος αλλα δεν παυει να χρειαζεται να ακουγονται και αλλες γνωμες, χωρις να χρειαζεται να στελνουμε καποιον στο αποσπασμα.

Εξ'αλλου ολα τα προγραμματα απ'οτι εχει φανει εχουν τις 'παραπλευρες' απωλειες τους, αυτο πρεπει να ειναι και λιγο αναμενομενο ασχετα με το τι διακυρησσει ο καθενας, και το συντομοτερο που οι 'βελτιωτες' τις αναγνωριζουν και προσπαθουν να βρουν λυσεις, περισσοτερο αξιοπιστοι γινονται και λιγοτερο καχυποπτοι εμεις.

Link to comment
Share on other sites

Έλεος... :huh:

Δεν έθεσα σωστά την ερώτηση μάλλον, έχει δοκιμάσει κανένας σε TSI 160 τα προγράμματα που βγάζουν οι REVO κλπ????

Προφανώς έχει διαφορετικές ρυθμίσεις από το moter του GT με τα 170 άλογα οπότε και το πρόγραμμα θα διαφορετική συμπεριφορά.... πιθανόν...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που μαλλον εννοει και ο Πανος ειναι οτι η ερωτηση σου δεν συναδει με το θεμα εδω.

Θα πρεπει να ανοιξεις ενα καινουργιο θεμα η να κοιταξεις ενα απο τα ανοιγμενα και να κανεις εκει την ερωτηση σου.

Για να μην σου πω να απευθυνθεις καλυτερα στις πηγες (revo, etuners, overload κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άσχετο - σχετικό με το θέμα.... για τον TSI 160 του GOLF 6 υπάρχει πρόγραμμα????

Υπαρχει software. Μηχανικα ειναι το ιδιο πραγμα με τα "παλια" Golf V (140αρια - 170αρια) και η ισχυς κυμανεται στα ιδια επιπεδα. Ο εγκεφαλος τους ( MED17.5.5 ), ωστοσο, ειναι πιο συγχρονος (μικροτερος ογκος...) .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!

Μετά από συμβουλή τεχνικού της REVO και ενός καλού φίλου, χθες αντικατέστησα προληπτικά (35.500χλμ με τα μαμά ) τα μπουζί του αυτοκινήτου!

Τοποθέτησα τα BOSCH Platin τα οποία μου τα πρότεινε καλός φίλος ο οποίος τα έχει δοκιμάσει και λειτουργούν μια χαρά!

Το αμάξι βελτιώθηκε λίγο αλλά δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω αρκετά για να μπορώ να πω με σιγουριά ακόμη εάν το "πρόβλημα" οφείλεται στα μπουζί!

Θα το δοκιμάσω μέσα στο τετραήμερο και θα σας πω λεπτομέρειες!

Τοποθέτησα με τον μηχανικό μου πρόχειρα ένα μπαρόμετρο και ανοίξαμε το αμάξι. Το μεγαλύτερο Over που είδαμε ήταν σχεδόν 1.4 bar. Μετά έπεφτε (όσο ανέβαιναν οι στροφές) στο 1.1bar - 1.0bar. Πάντως και ο μηχανικός μου είπε πως το αμάξι πήγαινε καλύτερα από την τελευταία φορά που το είχε οδηγήσει (όταν αντικαταστήσαμε την σκάστρα με την νέα)! Μακάρι να είναι τα μπουζί η αιτία!!!

Περισσότερα μετά το τετραήμερο!

Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση σε όλους!!!

Link to comment
Share on other sites

τσιλι χρονια πολλα και χριστος ανεστη!!ειπες πιο πανω οτι το περιμενεις γυρω στα 210 πανω κατω τελοσπαντων στα αλογα.αν πηγαινει τοσο καλα ετσι οπως ειναι τωρα θα ησουν ευχαριστημενοσ??εχω ενα 215 απο overload του ξαδερφου μου ενα μαυρο 4σαρι,αν θες να το μετρησεις ποτε.επειδη το δυναμομετρησε το ξαδερφακι μου στο μοναδικο δυναμομετρο που υπαρχει στο νησι και φανταζομαι ξερεις ποιος το εχει,δεν ειχαμε και αλλες επιλογες.αν θες παλι να δεις πως παει με τα 170 τα δικα μου (μετρησια σε μαχα στα σπατα σεπιο αξιοπιστο δυναμομετρο απτο τοπικο τουλαχιστον!!) μου λες και παλι...οτι θες μας λες..πλεον ειμαστε τρεις τα μελη στο νησι....χαιρομαι !!!αντε και να γνωριστουμε..ααα θελω να μου πεις στο θεο στη κερκυρα εχουμε ρεβο?????!!!!!που τον βρηκες αθεοφοβε τον προγραμματιστη???ενδιαφερομαι εγκυκλοπεδικα...μου κανει κατι τρελα το προγραμτακι των 20 αλογων που ειχε το αμξι πανω του και λεω να παω σε κατι σοβαρο...σορρυ για το μεγαλο ποστ,το παρκαρεις στα ρου,ε???το μπανισα!!!ωραιο ειναι!πας στον κασσιωτη(αντιπροσωπεια),η στον σωτηρη και τον γιαννη για σερβισ(εξειδικευμενο)???

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!

Μετά από συμβουλή τεχνικού της REVO και ενός καλού φίλου, χθες αντικατέστησα προληπτικά (35.500χλμ με τα μαμά ) τα μπουζί του αυτοκινήτου!

Τοποθέτησα τα BOSCH Platin τα οποία μου τα πρότεινε καλός φίλος ο οποίος τα έχει δοκιμάσει και λειτουργούν μια χαρά!

Το αμάξι βελτιώθηκε λίγο αλλά δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω αρκετά για να μπορώ να πω με σιγουριά ακόμη εάν το "πρόβλημα" οφείλεται στα μπουζί!

Θα το δοκιμάσω μέσα στο τετραήμερο και θα σας πω λεπτομέρειες!

Τοποθέτησα με τον μηχανικό μου πρόχειρα ένα μπαρόμετρο και ανοίξαμε το αμάξι. Το μεγαλύτερο Over που είδαμε ήταν σχεδόν 1.4 bar. Μετά έπεφτε (όσο ανέβαιναν οι στροφές) στο 1.1bar - 1.0bar. Πάντως και ο μηχανικός μου είπε πως το αμάξι πήγαινε καλύτερα από την τελευταία φορά που το είχε οδηγήσει (όταν αντικαταστήσαμε την σκάστρα με την νέα)! Μακάρι να είναι τα μπουζί η αιτία!!!

Περισσότερα μετά το τετραήμερο!

Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση σε όλους!!!

τα μπουζί θα βελτιώσουν αρκετά την κατάσταση...και εμένα η πτώση απόδοσης ήταν μεγάλη και με την αλλαγή είδα στο αμάξι μεγάλη διαφορά....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.