Jump to content
Panos277

Vw Polo 6R Gti 2010 - Εντυπώσεις [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

εεεεεεε ειπαμε παιδια.

καλο το πολο ωραιο δυνατο σουπερ αλλα μην λεμε κουλα. με το St δεν υπαρχει επαφη σε θεμα δυναμης

Σιγουρα δεν υπαρχει επαφη δυναμης με το st αλλα αν μιλαμε για χρονους και νουμερα το polo gti καθεται στα ιδια 0-100 με

το golf gti και πολυ κοντα στα 0-400.. ενωειται βεβαια οτι δεν υπαρχει συγκριση μεταξυ των 2 αυτοκινητων..

Ασχετο αλλα ημουν μπροστα και σε ανοιγμα polo GTi(tsi) με ibiza cupra(tsi) στα 400 μετρα και το polo ηταν σχεδον 1,5

αυτοκινητο μπροστα.. :roadrage:

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και υπάρχει θέμα συγκρισηε με st στα χαμηλά... Δεν είπα ότι το πατάει αλλά δεν κάνει μεγάλη διάφορα. Το οδηγώ συνέχεια το focus και Κρινω. Τώρα αν μιλάμε από τα 170 και πάνω εννοείται πως φαίνονται τα δόντια των 2,5 λίτρων. Πάντως μην τρελενεστε... Το πολακι έχει πολύ δύναμη. Σε άνοιγμα με α3 2.0 Τ με εξατμηση, κόντεψα μέχρι τα 180 να τον περάσω από πάνω 2-3 φορές ...

Σιγουρα δεν υπαρχει επαφη δυναμης με το st αλλα αν μιλαμε για χρονους και νουμερα το polo gti καθεται στα ιδια 0-100 με

το golf gti και πολυ κοντα στα 0-400.. ενωειται βεβαια οτι δεν υπαρχει συγκριση μεταξυ των 2 αυτοκινητων..

Ασχετο αλλα ημουν μπροστα και σε ανοιγμα polo GTi(tsi) με ibiza cupra(tsi) στα 400 μετρα και το polo ηταν σχεδον 1,5

αυτοκινητο μπροστα.. :roadrage:

Έχει το ίδιο 0-400 με το st το πόλο.... Και ένα δέκατο διάφορα στο 0-100...

Η πλάκα είναι ότι το πολακι την δύναμη την ΒΓΆΖΕΙ στο δρόμο ίσως και λόγω διαφορικού και κιβωτίου...τουλάχιστον από το tsi revo golf που είχα

Πριν είναι αρκετά πιο δυνατό...αυτή την αίσθηση εχω.

Link to comment
Share on other sites

Ξανα εγω στα λαδια , παιδια δοκιμασα αυτο που μου ειπατε και τα λαδια ειναι τερμα κατω. Οπως ειχα αναφερει πιο παλια αλλαξα τελειως τα λαδια στα 2500 χιλιομετραα και εβαλα τα καστρολ εντζ 5 30.. Τωρα εχω 8500 περιπου και σε 6 χιλιαδες χιλιομετρα μου τα φαγε σχεδον ολα.. Λαμπακι ακομα δεν ανοιξε.. Δοκιμασα και αυτο που μου ειπατε να το παω βολτα το αμαξι να αναιβει η θερμοκρασια λαδιου και μετα απο 5 λεπτα ειδα τα λαδια και εξακολουοθυσαν να ειναι πεσμενα. Οποτε τι κανω?

Ξεκιναω χτες πρωι πρωι για αντιπροσωπια και λεω ασ κοιταξω για τελευταια φορα τα λαδια να δω τον πατο που πιασανε να ειμαι 100 % σιγουρος. Και κοιταζω τον δεικτη και ηταν περιπου στα μισα. Τι γινεται τελικα τοσο καιρο μ εδειχνε η ενδειξη τερμα κατω και τωρα ξανα στη μεση ??

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβες τι ηθελα να πω.

το μετρας ΠΑΝΤΑ κρυο;;; ΠΑΝΤΑ στο ιδιο σημειο;;;

δεν σου ειπα οτι δεν ξερεις να κοιτας το δικτη ουτε οτι κολλας μπρικια.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη νομιζα το ειπες ειρωνικα.

Το κοιταξα και κρυο(ειχε να παρει μπρος καμια βδομαδα) και εκανα και αυτο που μου ειπε ο κοπρας. δηλαδη να κανω μια βολτα να ζεσταθουν τα λαδια 80oC+ και μετα να το αφησω 5-10 λεπτα να κρυωσει και μετρησα.. Και στις δυο περιπτωσεις μου εδειξε πεσμενα κοντα στην μπιλια που εχει ο δεικτης. Και ολος τυχαιος χτες ηταν στα μεσα περιπου..

Edited by Andreasf2
Link to comment
Share on other sites

Αντρεα βαλτο μπρος κανε 5 λεπτα βολτα οχι να πανε τα λαδια στο θεο μετα σταματα σβησε.

Ξεκινα να πλενεις το καινουριο μηχανακι (Με γειες παρεπιπτωντος και "απροβληματιστο") και μετα απο 10 λεπτα πανε κοιτα τα

λαδια. Α! Προσπαθησε να εισαι σε ισιο δρομο οχι ανηφορες/κατηφορες/πλαγιασματα. αυτα τα ολιγα.

Link to comment
Share on other sites

Αντρεα βαλτο μπρος κανε 5 λεπτα βολτα οχι να πανε τα λαδια στο θεο μετα σταματα σβησε.

Ξεκινα να πλενεις το καινουριο μηχανακι (Με γειες παρεπιπτωντος και "απροβληματιστο") και μετα απο 10 λεπτα πανε κοιτα τα

λαδια. Α! Προσπαθησε να εισαι σε ισιο δρομο οχι ανηφορες/κατηφορες/πλαγιασματα. αυτα τα ολιγα.

Ευχαριστω dMk , αυριο θα τσεκαρω ξανα ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια να κανω μια ερωτηση επεκταση εγγυησης μπορω να κανω στο πολο μετα την αγορα? κοιτα για μεταχειρισμενο.. και θελω να ξερω αμα μπορω να κανω αμα δεν εχει κανει ο ιδιοκτητης του απο πριν? υπαρχει θεμα ? στην αγορα μεταχειρισμενου?? η πρεπει να την κανει ντε και καλα ο πρωτος ιδιοκτητης.. αα και ξερετε ποσο κοστιζει?

Link to comment
Share on other sites

παιδια να κανω μια ερωτηση επεκταση εγγυησης μπορω να κανω στο πολο μετα την αγορα? κοιτα για μεταχειρισμενο.. και θελω να ξερω αμα μπορω να κανω αμα δεν εχει κανει ο ιδιοκτητης του απο πριν? υπαρχει θεμα ? στην αγορα μεταχειρισμενου?? η πρεπει να την κανει ντε και καλα ο πρωτος ιδιοκτητης.. αα και ξερετε ποσο κοστιζει?

100% μπορεις να κανεις επεκταση μεχρι και μια μερα πριν ληξη η 2χρονη που σου εχουν δωσει.το ξερω καλα.η μονη διαφορα ειναι οτι εκει που θα εδινες 250ευρω π.χ αν την εκανες απ την αρχη μετα μπορει να παει και 500 ευρω(οι τιμες ειναι πλασματικες).ετσι λειτουργει παντως.τωρα αν αγορασεις καποιο μεταχειρισμενο και εσυ θες να κανεις επεκταση λογικα θα μπορεις, δεν το ξερω σιγουρα

επισης οσον αφορα τα λαδια εχω κανει 2600 χλμ δεν τα εχω αλλαξει και μου εχει καψει πολυ λιγο.βεβαια το αμαξι μου εχει μεση ταχυτητα 80 χλμ καθοτι δεν το παταω γιατι ο δρομος που παω στη δουλεια μου ειναι για τον δια@@λο...ταξιδι δεν εχω κανει ακομα και το ανοιξει μονο 2 φορες στην εθνικη...αυτα!!!

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο να ρωτησω.. η ηλιοροφη ανοιγει και πηγαινει πισω οπως γινεται στα περισσοτερα αμα3ια η ανοιγει ισα ισα.. μπορει κανενας να μ βαλει καμια φωτο με τερμα ανοικτη την ηλιοροφη να δω ποσο πολυ ανοιγει??

ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο να ρωτησω.. η ηλιοροφη ανοιγει και πηγαινει πισω οπως γινεται στα περισσοτερα αμα3ια η ανοιγει ισα ισα.. μπορει κανενας να μ βαλει καμια φωτο με τερμα ανοικτη την ηλιοροφη να δω ποσο πολυ ανοιγει??

ευχαριστω!!

Δες την δική μου. Από μέσα φαίνεται σαν μία κλασική ηλιοροφή, απ'έξω όμως είναι μοντέρνα! Επίσης μπαίνει ΚΑΙ σε ανάκλιση. Αν την θέλεις ανοιχτή έχει διαβαθμίσεις στο πόσο θέλεις να ανοίγει, και φυσικά υπάρχει και το σκιάδιο αν δεν θέλεις πολύ ήλιο (με αλουμινένια λεπτομέρεια που τονίζει το σπορ στυλ του αυτοκινήτου) ;)

post-18772-0-56366100-1302126353_thumb.j

Edited by iorgos
Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο off topic, αλλα ενδιαφερει οσους σκεφτονται να πειραξουν την μηχανη...

Αναφερεται στο Scirocco 1.4 με 160 αλογα, ομως το αποτελεσμα ειναι εντυπωσιακο (επιδοσεις αλλα κυριως ροπη!...)

http://www.powermag.gr/articleDetails.php?id=292

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω εχω ενα λεον tsi που ολο χαλαει.χθες το πηρα μετα απο 2 βδομαδες που ηταν στο συνεργειο.τον αυγουστο κλεινει 2 χρονια και ολο προβληματα βγαζει.δοξα το θεο μπορω να το αλλαξω και ημουν ετοιμος να κλεισω το πολο αλλα υστερει για μενα σε εμφανιση απο το λεονακι.το μονο που ειναι πιο ωραιο απο αυτο ειναι το λεον κουπρα.τι να καω να το δοσω και να παω σε πολο η να το κρατησω?πφφ..

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω εχω ενα λεον tsi που ολο χαλαει.χθες το πηρα μετα απο 2 βδομαδες που ηταν στο συνεργειο.τον αυγουστο κλεινει 2 χρονια και ολο προβληματα βγαζει.δοξα το θεο μπορω να το αλλαξω και ημουν ετοιμος να κλεισω το πολο αλλα υστερει για μενα σε εμφανιση απο το λεονακι.το μονο που ειναι πιο ωραιο απο αυτο ειναι το λεον κουπρα.τι να καω να το δοσω και να παω σε πολο η να το κρατησω?πφφ..

Κοίτα αυτά που θα σου πώ ελπίζω να μην τα παρεξηγήσεις.

Θεωρώ το Leon πολύ όμορφο αυτοκίνητο αλλά σαφώς αναφέρομαι στην σπορ έκδοση. Η απλή έκδοση είναι ασουλούποτη καθώς είναι μεγάλο σε μέγεθος. Πάντως αν μου ζητάς να συγκρίνω το polo με το Leon θα σου έλεγα το εξής.

Αν μου το σύγκρινες με την απλή έκδοση του πόλο σαφώς και θα προτιμούσα το leon όμως αν είχα να διαλέξω ανάμεσα στο GTI και στο Leon συγνώμη αλλά θα διάλεγα το GTI για ΠΑΡΑ πολλους λόγους. Επειδή τυχαίνει το λεονάκι να το έχει ο κολλητός μου το γνωρίζω αρκετά καλά το αμάξι. Το GTI είναι σαφώς καλύτερο σε ποιότητα εσωτερικά όπως επίσης και σε ομορφιά καθώς το ταμπλώ του λεόν δεν μου αρέσει καθόλου. Είναι άδειο...σαν κάτι να έχουν ξεχάσει να βάλουν....επίσης δεν θα αρχίσω να λέω αλλά έλεος τουλάχιστον λίγο δερματάκι στον λεβιέ του χειρόφρενου θα μπορούσε να έχει...επίσης λίγο αφρώδες υλικό στο ταμπλό, το μισό είναι πλαστικό... τόσα λεφτά αμάξι....και πόσα άλλα τέτοια. Εξωτερικά τώρα το GTI είναι πολύ σουλουπομένο χωρίς να είναι καγκούρικο. Προσωπικά δεν μπορώ να βρω ψεγάδι βέβαια ούτε για το λεόν.

Λογαριάζοντας λοιπόν τα παραπάνω, δηλαδή την καλύτερη ποιότητα εσωτερικού, τον καλύτερο κινητήρα - επιδόσεις, τον σαφώς πιο σπορ χαρακτήρα του GTI δεν θα σκεφτόμουνα καν να ασχοληθώ με το λεον.

Παρόλα αυτά η επιλογή αυτοκινήτου είναι προσωπική επιλογή του καθενώς. Εγώ άλλξα το golf 5 sportline TSI με REVO (210 hp) και χίλια δυο άλλα πράγματα πάνω......

Πίστεψέ με ο κολλητός μου που οδήγισε το GTI μου σκέφτεται να το πουλήσει και να πάρει και αυτός...

It's your choise...

Link to comment
Share on other sites

εχω το απλο λεον το 1.4 τσι.αν ειχα το κουπρα και ειδικα το facelift δεν θα σκεφτομουν καν να το αλλαξω.γενικα μου εχει βγαλει πολλα προβληματα.εχει μπει 2 φορες συνεργειο απο 2 βδομαδες καθε φορα και αλλες 3 ειχα πηγαινελα στην σεατ για να μου το φτιαξουν.κοιτα το πολο το εχω δει.ισως αν το κανς και ενα test drive να αλλαξω γνωμη.btw δεν παρεξηγω.ισα ισα που το να λες την αποψη σου ευθαιος βοη8αει:D

Edited by kyriakos_tsi
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω εχω ενα λεον tsi που ολο χαλαει.χθες το πηρα μετα απο 2 βδομαδες που ηταν στο συνεργειο.τον αυγουστο κλεινει 2 χρονια και ολο προβληματα βγαζει.δοξα το θεο μπορω να το αλλαξω και ημουν ετοιμος να κλεισω το πολο αλλα υστερει για μενα σε εμφανιση απο το λεονακι.το μονο που ειναι πιο ωραιο απο αυτο ειναι το λεον κουπρα.τι να καω να το δοσω και να παω σε πολο η να το κρατησω?πφφ..

τι προβληματα εχει βγαλει; αρκετα σοβαρα;

κ εγω εχω το λεον το μεγαλυτερο το 1.8, ο πατερας μου δηλαδη. 3,5 χρονια το μονο που εχει βγαλει μια τρομπα νερου. μεσα στην εγγυηση.

προσωπικα το βρισκω πανεμορφο ειδικα σε λευκο :flowers: (το δικο μου ειναι γκρι ποντικι-δε λεει κ πολλα δυστυχως), πιο ομορφο και σε σχεση με το πολο. (εξωτερικα)

εσωτερικα ομως ρε παιδακι μου δε παλευεται.. μπαινω απο το ιμπιζα στο λεον και νομιζω που μπαινω σε αμαξι δεκαετιας, φαντασου διαφορα που θα δεις με το πολο..

να καιει πιο πολυ δε θα καιει, σε επιδοσεις μεγαλη η διαφορα, αν δεν εχεις αναγκη τοσο πολυ τους μεγαλυτερους χωρους του λεον, παρε το πολο. τωρα για προβληματα κανενας δε σου εγγυαται τιποτα ειναι να μη σου τυχει που λενε. οπως και σε ολα τα αμαξια δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

εχει βγαλει σασμαν εσπασε ενω ημουν με 2α και 40.ντροπα βενζινης,ασφαλειοθηκη,διχαλο-μπιλιες ρουλεμαν,δισκοπλατο,βολαν.τα 2 τελευταια αν και λενε πως εγω φταιω μου εκαναν 70% εκπτωση στα ανταλακτικα και 15% στην εργασια.και λεω εγω αφου φταιω εγω γιατι να μου κανουν εκπτωση..οποτε κατι αλλο παιζει.ακομα to leon μου ειναι ασπρο με μαυρα δερματινα κα8ισματα

Edited by kyriakos_tsi
Link to comment
Share on other sites

εχει βγαλει σασμαν εσπασε ενω ημουν με 2α και 40.ντροπα βενζινης,ασφαλειοθηκη,διχαλο-μπιλιες ρουλεμαν,δισκοπλατο,βολαν.τα 2 τελευταια αν και λενε πως εγω φταιω μου εκαναν 70% εκπτωση στα ανταλακτικα και 15% στην εργασια.και λεω εγω αφου φταιω εγω γιατι να μου κανουν εκπτωση..οποτε κατι αλλο παιζει.ακομα to leon μου ειναι ασπρο με μαυρα δερματινα κα8ισματα

ενταξει δεν ειναι λιγα προβληματα κ για 2 χρονων αμαξι.. αλλα δε μπορει για σασμαν δισκοπλατο βολαν εχει να κανει στις περισσοτερες περιπτωσεις και με τη χρηση που του εκανες... τρομπα με ειχε αφησει 2 φορες κ μενα στο πολο, απλα πλεον δεν αφηνω τον δεικτη της βενζινης να πεσει κατω απο το 1/3 το πολυ..

κοιτα παντως αν το γουσταρεις το λεον κρατησε το. τωρα για τα προβληματα κανενας δε σου εγγυαται τιποτα ουτε για το λεον ουτε για οποιοδηποτε. δε σημαινει επειδη το λεον εβγαλε καποια προβληματα θα βγαλει τωρα ολα τα προβληματα του κοσμου, δεν ειναι δα και το πολο που ειχα που εβγαλε οτι προβλημα μπορεις να φανταστεις αλλα πατησε 12ετια και 250χιλιαρικα χλμ... καινουργιο αμαξι ειναι.

τωρα αν σου εχει καθησει να παρεις το πολο αυτη η ιδεα δυσκολα φευγει.. οποτε χτυπα το.

Edited by spiros23
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω περάσει τα 1200 χιλιόμετρα και αρχίζω να ανεβάζω λίγο στροφές.

Σχετικά με τη θερμοκρασία (λαδιού), όταν είναι κρύο μιλάμε για μέχρι 3000 στροφές, όπως στην αρχή του στρωσίματος;

Και σε ποια θερμοκρασία μπορείς να ανεβάσεις "άφοβα" μέχρι 5000 σε μια προσπέραση ας πούμε;

Δε μιλάω για συνεχόμενο ξέσκισμα, αλλά το πρωί πας στη δουλειά σου (ψιλοβιαστικά συνήθως) και πέφτεις σε κάτι γιωτάδες...

Edited by geologist
Link to comment
Share on other sites

το αμαξι νορμαλ το οδηγας ουτε το λιωνω ουτε στο σκιζω.κοιτα δεν μου εχει κατσει να παρω πολο.απλα σκεφτομαι την πιο λογικη και συμφερουσα λυση για μενα.γιατι τωρα η εγκυση τελειωνει κ αν βγαλει κιαλα θα τα βαζω απο την τσεπη μου..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.