Jump to content
panos18

Golf 5/6/7 - Ποιο Προγραμμα Φορατε Σε Tsi ?

Καταγραφή των προγραμμάτων στα TSI  

251 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ειχε στην κατερινη απο πιο παλια..

Απλα ειναι περιπου 200-300μ πιο μακρια απο την εκει που λεει η σελιδα

Edited by diMake
Link to comment
Share on other sites

Πάντως η overload έχει πλέον συνεργάτη της και στη Κατερίνη, άρα από Θεσσαλονίκη γιατί να τρέχεις στο Βόλο? Και η διαφορά στα χρήματα είναι τουλάχιστον 150 ευρώ...

Υπαρχει πιθανοτητα να ειναι διαφορετικη η τιμη στον βολο και αλλη στην κατερινη?

Απλα για τον βολο με ειχα ακουσει οτι στο κανει και δυναμομετρισει και στο φτιαχνει το προγραμμα πανω στο δυναμομετρο..

Τωρα δεν ξερω αν ειναι ετσι και στην κατερινη.

το θεμα μου ειναι οτι δεν ξερω τι να βαλω. Να βαλω custom η κονσερβα?

Και θα ηθελα την βοηθεια σας αν θελετε και εσεις(υπερ-κατα)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει πιθανοτητα να ειναι διαφορετικη η τιμη στον βολο και αλλη στην κατερινη?

Απλα για τον βολο με ειχα ακουσει οτι στο κανει και δυναμομετρισει και στο φτιαχνει το προγραμμα πανω στο δυναμομετρο..

Τωρα δεν ξερω αν ειναι ετσι και στην κατερινη.

το θεμα μου ειναι οτι δεν ξερω τι να βαλω. Να βαλω custom η κονσερβα?

Και θα ηθελα την βοηθεια σας αν θελετε και εσεις(υπερ-κατα)

Η τιμή είναι 450 στη Κατερίνη και 500 στο Βόλο (επειδή στο Βόλο σου κάνει δυναμομέτρηση πριν και μετά τον προγραμματισμό).

Στην Κατερίνη δεν υπάρχει δυναμόμετρο και είναι σαν να περνάς κονσέρβα το πρόγραμμα της overload.(εννοώ δεν γίνονται καθόλου τροποποιήσεις, μόνο απλή δοκιμή-βόλτα).

Κατά τη γνώμη μου όσες εταιρείες βγάζουν προγράμματα έχουν βγάλει ένα αρχικό κώδικα να δουλεύει με ένα μανίσιο αμάξι (δηλαδή να μην έχεις αλλάξει τίποτα). Τώρα αν εσύ έχεις εισαγωγή ή εξάτμιση ή και τα δυο και θες να εκμεταλευτείς στο έπακρο τις αλλαγές που έχεις κάνει οι εταιρείες custom προγραμμάτων θα κάνουν μικροαλλαγές είτε στο δυναμόμετρο ή αν αυτό δεν υπάρχει θα σε βγάλουν βόλτα με το αμάξι σου να είναι συνδεμένο με λάπτοπ και θα βλέπουν δεδομένα και θα κάνουν ρυθμίσεις. Η revo λογικά έχει έτοιμους τέτοιους κώδικες (stage 1,2,3).

Οι αντιπροσωπείες που περνάν revo δεν κάνουν καμιά αλλαγή στο πρόγραμμα απλά κάνετε μια βόλτα για δοκιμή (να δουν αν πηγαίνει όπως πρέπει) και σε γυρνάν στο διαγνωστικό τους να δουν αν έβγαλε καμια βλάβη.

Οπότε είναι τι ζητάς από το αμάξι σου. Πάντως και οι 2 εταιρείες που σε ενδιαφέρουν είναι δοκιμασμένες από μέλη μας και θα έλεγα ότι όποια και να διαλέξεις δεν θα έχεις προβλήματα αξιοπιστίας.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια γενική ερώτηση για το 122άρι; Αξίζει τον κόπο να δώσεις τα χρήματα για να ανέβει 30 ίππους; Ή πας με την ελπίδα να γίνει κανένα "θαύμα", δεδομένου ότι δε θα γίνουν και πολλές μετατροπές; Ποιες είναι οι απόψεις σας;

Edited by GolfVI
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια γενική ερώτηση για το 122άρι; Αξίζει τον κόπο να δώσεις τα χρήματα για να ανέβει 30 ίππους; Ή πας με την ελπίδα να γίνει κανένα "θαύμα", δεδομένου ότι δε θα γίνουν και πολλές μετατροπές; Ποιες είναι οι απόψεις σας;

Oλα ειναι στο μυαλο σου.

Link to comment
Share on other sites

ε ενταξει και βεβαια αξιζει θα αλλαξει το αμαξι παρα πολυ ξεκινα με προγραμμα και μετα βαλε και ενα φιλτρο εισαγωγης και θα δεις τρελη διαφορα σε αυτα ο πανος ο dynamite ειναι μαανα βρες τον και ρωτατον τα εχει κανει ολα και ξερεις το μοτερακι απεξω...εγγυηση αλλο αμαξι μετα...

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια γενική ερώτηση για το 122άρι; Αξίζει τον κόπο να δώσεις τα χρήματα για να ανέβει 30 ίππους; Ή πας με την ελπίδα να γίνει κανένα "θαύμα", δεδομένου ότι δε θα γίνουν και πολλές μετατροπές; Ποιες είναι οι απόψεις σας;

Εννοείται ότι αξίζει ρε φιλαράκι. Λίγα είναι 30 άλογα?

Να στο πω και αλλιώς - παλιότερα σε ατμοσφαιρικά έδινες κοντά στα 3000 ευρώ για να πάρεις αυτά τα άλογα -και αν τα έπαιρνες....

Και τώρα, από 450 ευρώ περνάς μόνο ένα προγραμματάκι και ανεβάζεις 30 άλογα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

δεν ειναι "μονο" τα 30 αλογα.

ειναι η αίσθηση που θα εχεις απο το μοτέρ σου ψηλα εκει που τωρα ειναι ΤΑΦΟΣ.

τα 5 κιλα + ροπης που θα παρεις (το λιγότερο) με ενα σοβαρό προγραμμα ειναι το λιγότερο αντιληπτά στο δρόμο. ΔΕΝ θα το μετανιώσεις σιγουρα.

Μπορεις να διαλέξεις αναμεσα σε Custom και "Κονσερβα" προγραμμα αναλογα με το τι θελεις και κατα ποσο εχεις σκοπο να ασχοληθεις με αυτο το μοτερ.

Αν θελεις απλα να βαλεις ενα προγραμμα να φτασεις στα 155+- ή αν θελεις να δώσεις "κατι παραπανω"

να βαλεις μια εισαγωγή (Βαρελακι η χωανη , ακωμη και ενα ελευθερο φιλτρο στο μαμα κουτι)

και μια ολόσωμη εξάτμιση.

το δικο μου TSI 122 με προγραμμα , εξατμιση , εισαγωγη ειναι αυτη τη στιγμη στα 163 αλογα με 29.5 κιλα ροπης. (παντα με Custom προγραμμα και 100αρα βενζινη)

Αν θα ξαναεβαζα προγραμμα????

ΝΑΙ!

Αν θα ξαναεβαζα εξατμιση????

ΝΑΙ!

Αν τελικα αξιζουν τα 2000~ ευρο για προγραμμα εξατμιση εισαγωγη???

ΝΑΙ , αλλα οχι τοσο οσο σε ενα μεγαλυτερο TSI μοτερ (πχ 160αρι TSI η 2.0 TSI)

το Value for money που λενε ολοι ειναι σιγουρα ποιο μικρο

ΑΛΛΑ τα νουμερα δεν λενε ψέματα.

απο 122->163

και απο 20κιλα ροπης -> 29.5

το θεμα λοιπον ειναι ποσα θελεις να δωσεις και μεχρι που εχεις σκοπο να φτασεις.

Οτι αλλο θελεις εδω είμαστε.

Μπορεις να κοιτάξεις και ΕΔΩ

Edited by Dynamite
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μπήκα και εγώ σήμερα στο club με τα προγράμματα :frantics::thumbsup: ,σήμερα μεσημεράκι τελειώσαμε το αυτοκίνητο μου golf 5 tsi 140 με τον φίλο Κρίτωνα από τους e-tuners,ευχαριστώ πάρα πολύ τα παιδεία Στέλιο και Κρίτωνα για την εξυπηρέτηση,πολύ καλά παιδεία και πολύ κατατοπιστική στο θέμα αυτοκίνητο και πρόγραμμα :thumbsup: ,εν τέλει διάλεξα ήπιο πρόγραμμα,καθόλου επιθετικό με 95 άρα βενζίνη(είναι και η κρίση στην μέση),απλά δημιουργήθηκε το κλασικό θέμα με τους πολλαπλασιαστές,αύριο πάω για αλλαγή,και θα έχω πλήρη εικόνα απ το αμάξι

!!Το μόνο συμπέρασμα από σήμερα στης χαμηλές πολύ normal και στης ψιλές σκυλίαζει

!!!

Link to comment
Share on other sites

καλα χιλιομετρα φιλε μ..κατι ασχετο,στα ποσα χλμ βαρεσες πολλαπλασιαστες?πλ καλη η επιλογη σου.φοραω το ιδο προγραμμα εδω και 1 χρονο και δεν μου εχει κανει κιχ..και πραγματικα το αμαξι παει παρα πλ καλα..καλες βολτες..

Link to comment
Share on other sites

καλα χιλιομετρα φιλε μ..κατι ασχετο,στα ποσα χλμ βαρεσες πολλαπλασιαστες?πλ καλη η επιλογη σου.φοραω το ιδο προγραμμα εδω και 1 χρονο και δεν μου εχει κανει κιχ..και πραγματικα το αμαξι παει παρα πλ καλα..καλες βολτες..

70000km έχω φιλαράκι μου!!!εσύ τι έχεις για 95άρα η για 100άρα βενζίνη?

Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το κλασσικό θέμα με τους πολλαπλασιαστές? Και γιατί εμφανίστηκε με το που έβαλες το πρόγραμμα? (Και εγώ έχω πανω κάτω τόσα χιλιόμετρα και ψάχνομαι για πρόγραμμα αν είναι να αλλάζω και πολλαπλασιαστές να το αφήσω το project...)

Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το κλασσικό θέμα με τους πολλαπλασιαστές? Και γιατί εμφανίστηκε με το που έβαλες το πρόγραμμα? (Και εγώ έχω πανω κάτω τόσα χιλιόμετρα και ψάχνομαι για πρόγραμμα αν είναι να αλλάζω και πολλαπλασιαστές να το αφήσω το project...)

Tο πρόβλημα υπήρχε από πριν,αλλα με το πρόγραμμα έγινε πιο αισθητό,και έτσι πήγα και τους άλλαξα σήμερα 150 ευρώ και τους 4 και πείρα τούς ενισχυμένους απο το golf 6,και το αυτικίνητο ξυρίζει!!

Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το κλασσικό θέμα με τους πολλαπλασιαστές? Και γιατί εμφανίστηκε με το που έβαλες το πρόγραμμα? (Και εγώ έχω πανω κάτω τόσα χιλιόμετρα και ψάχνομαι για πρόγραμμα αν είναι να αλλάζω και πολλαπλασιαστές να το αφήσω το project...)

Σε αυτοκινητα με αρκετα χλμ (70000-80000+) ενδεχεται η κατασταση των πολλαπλασιαστων να ειναι τετοια που θα δημιουργουνται misfires σε υψηλες πιεσεις .

Με το εργοστασιακο προγραμμα , επειδη οι πιεσεις ειναι μικροτερες εχουν ευκολοτερο εργο ( να κανουν σπινθηρα ) και πρεπει να περασει καποιος χρονος ακομα μεχρι να ειναι και με τις χαμηλοτερες πιεσεις του εργοστασιακου προγραμματος εμφανες το προβλημα . Αλλα αν ειναι σε καλη κατασταση οι πολλαπλασιαστες , παντα μπορουν να κανουν σπινθηρα και να μην εχουμε misfiring ποτε . Οι τελευταιοι ( F ) δειχνουν να αντεχουν περισσοτερο .

Τα 2 πιθανα ηλεκτρικα προβληματα που μπορει να παρουσιαστουν στους 1.4TSI κινητηρες ειναι η φθορα στους πολλαπλασιαστες ( δεν εχω δει ποτε να καιγονται και να σε αφηνουν στο δρομο , οπως στα 20vt , απλα δεν μπορουν να κανουν καυση με υψηλη πληρωση ) και η βλαβη στη Ν75 , αφου την εχουν τοποθετησει πανω στον κινητηρα και κατω απο το πλαστικο καπακι και ζεσταινεται υπερβολικα .

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερομαι για προγραμμα με εγγυηση απο καποια εταιρεια για πολο gti 2011

Με ενδιαφερει προς το παρον ΜΟΝΟ να ειναι απολυτα αξιοπιστο οχι να ειναι φτηνο.

Αργοτερα θα γινει και 1ο σταδιο i\c , full exhast , downpipe , εισαγωγη.

Ποια δινει αποδεδειγμενα εγγυηση και την καλυπτει. Εχω ακουσει για mtm.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερομαι για προγραμμα με εγγυηση απο καποια εταιρεια για πολο gti 2011

Με ενδιαφερει προς το παρον ΜΟΝΟ να ειναι απολυτα αξιοπιστο οχι να ειναι φτηνο.

Αργοτερα θα γινει και 1ο σταδιο i\c , full exhast , downpipe , εισαγωγη.

Ποια δινει αποδεδειγμενα εγγυηση και την καλυπτει. Εχω ακουσει για mtm.

θα σου προτεινα εκτος απο mtm που ειναι σιγουρα πολυ καλη ,SKN που ειναι αρκετα καλη εταιρεια και αξιοπιστη και τελος REVO μιας και αρκετα Ibiza cupra το φορανε...

Link to comment
Share on other sites

θα σου προτεινα εκτος απο mtm που ειναι σιγουρα πολυ καλη ,SKN που ειναι αρκετα καλη εταιρεια και αξιοπιστη και τελος REVO μιας και αρκετα Ibiza cupra το φορανε...

Θα συμφωνήσω εάν μιλάμε για απάντηση σε κάποιο άλλο μέλος και με μια διαφορά... αντι για ρεβο θα εβαζα την Unitronic.

Ως απάντηση στο συγκεκριμένο μέλος το οποίο επισήμανε

Ενδιαφερομαι για προγραμμα με εγγυηση

και πιστεύω εννοεί εγγύηση πέραν του εγκεφάλου, εκεί θα πρότεινα Mtm. Ίσως να υπάρχουν κι άλλες εταιρίες που να δίνουν ίδιες εγγυήσεις με της Mtm, τις οποίες τυγχάνει να μην γνωρίζω. Εάν υπάρχουν θα ήθελα να τις μάθω τόσο εγώ όσο και οι συμφορουμίτες μας πιστεύω.

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Kι εγω για mtm λεω γιατι εχω ακουσει οτι ειναι η κορυφαια και δινει εγγυηση.

Για ρεβο δεν ξερω τι παιζει , αναφερθηκαν κακα λογια απο ατομο που παιρνει λεφτα απο αυτα και κανει δοκιμες μου ειπε απο ολες η πιο καλη και αξιοπιστη και πληρωμει αν γινει στραβη ειναι η mtm .Πιο ακριβη αλλα εισαι ησυχος. Με τις αλλες μου ειπε μακρια . Το τι γινεται και ποιος σε καλυπτει με ενδιαφερει πιο πολυ

Edited by GiorgioPap - GTI
Link to comment
Share on other sites

κοιτα εγώ θα σου πω κάτι ,πολλά ακουγονται και πολλές φήμες υπάρχουν για όλα-

καλύτερα είναι να μιλάμε με στοιχεία συγκεκριμενα ,με το ραδιο αρβυλα δεν βγάζεις άκρη-

για εμενα βρες κατόχους που έχουν διαφορα προγραμματα και να σου πουν οι ίδιοι την γνωμη τους -

επίσης διαβασε και απο΄εδω με΄σα ποιοι έχουν τι και εάν είναι ευχαριστημένοι-

Link to comment
Share on other sites

Kι εγω για mtm λεω γιατι εχω ακουσει οτι ειναι η κορυφαια και δινει εγγυηση.

Για ρεβο δεν ξερω τι παιζει , αναφερθηκαν κακα λογια απο ατομο που παιρνει λεφτα απο αυτα και κανει δοκιμες μου ειπε απο ολες η πιο καλη και αξιοπιστη και πληρωμει αν γινει στραβη ειναι η mtm .Πιο ακριβη αλλα εισαι ησυχος. Με τις αλλες μου ειπε μακρια . Το τι γινεται και ποιος σε καλυπτει με ενδιαφερει πιο πολυ

πήγαινε και ρώτησε την ίδια την mtm για ότι απορίες εχεις(καλή ώρα η κάλυψη της εγγύησης):D

Εφόσον δεν σκέφτεσαι τα € για το πρόγραμμα τότε η καλύτερη επιλογή πιστεύω είναι η MTM.

κοιτα εγώ θα σου πω κάτι ,πολλά ακουγονται και πολλές φήμες υπάρχουν για όλα-

καλύτερα είναι να μιλάμε με στοιχεία συγκεκριμενα ,με το ραδιο αρβυλα δεν βγάζεις άκρη-

για εμενα βρες κατόχους που έχουν διαφορα προγραμματα και να σου πουν οι ίδιοι την γνωμη τους -

επίσης διαβασε και απο΄εδω με΄σα ποιοι έχουν τι και εάν είναι ευχαριστημένοι-

Υπάρχουν παραδείγματα-γεγονότα που έγιναν και δύσκολα μπορεί κάποιος να αμφισβητήσει για την συγκεκριμένη εταιρία.

Εαν η πολιτική της έχει αλλάξει με την πάροδο των χρόνων αυτό θα μας το πει ο αγαπητός GiorgioPap - GTI, όταν επιστρέψει από την εταιρία.

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν παραδείγματα-γεγονότα που έγιναν και δύσκολα μπορεί κάποιος να αμφισβητήσει για την συγκεκριμένη εταιρία.

Εαν η πολιτική της έχει αλλάξει με την πάροδο των χρόνων αυτό θα μας το πει ο αγαπητός GiorgioPap - GTI, όταν επιστρέψει από την εταιρία.

σε ποια αναφερεσαι γιατί δεν έχω καταλάβει..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.