Jump to content
panos18

Golf 5/6/7 - Ποιο Προγραμμα Φορατε Σε Tsi ?

Καταγραφή των προγραμμάτων στα TSI  

251 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Eγω παιδια ένα πραγμα δεν καταλαβα...

Ειπώθηκαν πραγματα που είναι ψευδη,σωστα;! Και επισημα η apr Θεσσαλονικης πέρνει θέση και ...... δε λεει τπτ!

Το φόρουμ εχει το μεγαλο αρνητικο οτι μπορεί να γραφτούν δημόσια "ψεματα" ή ανακριβιες ή να μη γραφτει όλη η αληθεια, εχει όμως και το μεγάλο θετικό οτι μπορούν να γραφτούν και οι αλήθειες και οι εξηγήσεις! Αφου κάνετε λοιπον το κοπο να μπειτε στο φορουμ και να γραψετε, γραψτε τί ακριβως έγινε να μαθουμε και εμεις οι άσχετοι, να μας λυθεί η απορία και να λυθεί όποια παρεξήγηση δημιουργήθηκε!

(πέρνα απο το μαγαζί να σου εξηγήσω απο κοντά,δεν είναι κ η καλύτερη δυνατή ''επίσημη τοποθέτηση'' γνώμη μου πάντα!)

Edited by FANIS-TSI-
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και δεν έχω καμιά διάθεση ούτε πρόθεση για "λασπολογία" και διάφορα άλλα όπως προαναφέρθηκε. Απλά μεταφέρω αυτά που άκουσα (και όχι μόνο εγώ) σε συναντήσεις στη θεσσαλονίκη με τα παιδιά με scirocco. Οντως το τι ακριβώς έχει συμβεί δεν το ξέρω, και ουτε ενεργώ ως δικηγόρος του ή οτιδήποτε άλλο. Ούτε την έγκρισή του παιδιού έχω (αυτό μας έλειπε να παίρναμε και άδεια).

Αλλά επειδή μου έκανε εντύπωση το αναφέρω κυριολεκτικά όπως ειπωθηκε από τον ίδιο. Εχω ακούσει και καλά για την APR από άλλους αλλά εκπλήσομαι από τον επιθετικό τόνο σας.

Οσον αφορά το σχολιασμό σου περί παιδιαριώδους αναφοράς μου, το αφήνω ασχολίαστο... και επειδή δεν είμαστε παιδάκια δέχομαι οτι μπορεί να φταίει οτιδήποτε άλλο, όχι όμως και το τελευταίο χαρακτηρισμό σου.

Μην το τραβάμε όμως, ο καθένας ξέρει από την θέση του καλύτερα και μπορεί να κρίνει. Δεν αφήνω αιχμές αλλά μ αυτά που άκουσα αυτό το συμπερασμα έβγαλα όπως θα σκεφτόταν και ο κάθε νοήμων. Μπορεί να φταίει κι ίδιος ο ιδιοκτήτης, μπορεί και αστοχία του εγκεφάλου.

καλό απόγευμα να χουμε ))

Αγαπητέ chrispant, και ειλικρινά σου απευθύνομαι δίχως καμία δόση ειρωνίας, προφανώς δεν έχεις ολοκληρωμένη άποψη για το θέμα, αφού άκουσες μόνο την μία πλευρά της "ιστορίας", αλλά ο χαρακτηρισμός της δημοσίευσής σου ως παιδαριώδης, ήρθε μετά από τον δικό σου χαρακτηρισμό προς το άτομό μου, ότι δεν είμαι επαγγελματίας, να με χαίρονται στην APR και ότι έλεγα "και άλλες π@π@ριές" στον πελάτη μου. Οπότε θα με θεωρούσα πολύ χαζό αν διάβαζα αυτό το post και δεν αντιδρούσα καθόλου. Νομίζω ότι ήμουν πολύ κόσμιος και καθόλου επιθετικός (πολλές φορές ο γραπτός λόγος δεν αποδίδει τα γραφώμενα σωστά). Όπως λοιπόν και στην προηγούμενη δημοσίευσή μου, δεν έχω καμία πρόθεση ούτε να χλευάσω κανέναν ούτε να επιτεθώ σε κανέναν (λεκτικά).

Eγω παιδια ένα πραγμα δεν καταλαβα...

Ειπώθηκαν πραγματα που είναι ψευδη,σωστα;! Και επισημα η apr Θεσσαλονικης πέρνει θέση και ...... δε λεει τπτ!

Το φόρουμ εχει το μεγαλο αρνητικο οτι μπορεί να γραφτούν δημόσια "ψεματα" ή ανακριβιες ή να μη γραφτει όλη η αληθεια, εχει όμως και το μεγάλο θετικό οτι μπορούν να γραφτούν και οι αλήθειες και οι εξηγήσεις! Αφου κάνετε λοιπον το κοπο να μπειτε στο φορουμ και να γραψετε, γραψτε τί ακριβως έγινε να μαθουμε και εμεις οι άσχετοι, να μας λυθεί η απορία και να λυθεί όποια παρεξήγηση δημιουργήθηκε!

(πέρνα απο το μαγαζί να σου εξηγήσω απο κοντά,δεν είναι κ η καλύτερη δυνατή ''επίσημη τοποθέτηση'' γνώμη μου πάντα!)

Αγαπητέ Φάνη έχεις δίκιο, δεν γράφεται τι τελικά έγινε και δεν είναι ότι καλύτερο να λες "έλα από το μαγαζί να τα πούμε από κοντά". Προφανώς και η παραπάνω έκφρασή μου, επίσης δεν είχε καμία δόση ειρωνίας ή επιθετικότητας, αλλά απλά και κυριολεκτικά, μπορεί όποιος θέλει να το συζητήσουμε από κοντά (ας είναι και σε ένα καφέ, όχι στο μαγαζί). Απλά, από την στιγμή που δεν συμμετέχει ο ιδιοκτήτης του αυτοκινήτου στην δημόσια αυτή συζήτηση, το θεωρώ πολύ αντιεπαγγελματικό εκ μέρους μου να γράφω μόνο εγώ - και προφανώς από την δική μου μεριά - κάτι δημόσια και ο ιδιοκτήτης του αυτοκινήτου να μην γνωρίζει τίποτα και να μην μπορεί να υπερασπίσει την θέση του. Αν μετά το μάθει και διαβάσει οτιδήποτε, δικαίως θα εκφραστεί προς το πρόσωπό μου όπως αυτός θέλει, αφού θα είναι σαν να μιλάω "πίσω από την πλάτη του", κάτι που δεν θέλω. Οπότε έλα σε παρακαλώ και στη δική μου θέση, που δεν θέλω ούτε να εκτεθώ αλλά ούτε να εκθέσω κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη διαβασα πολλα και μαλλον τα μπερδεψα.το 122 με την Κ03 και προγραμμα βγαζει μεχρι 180 ΗΡ?

Ναι και πολλά παραπάνω αν του βάλεις την τουμπίνα αυτή μιας και φοράει άλλη,πολύ πιο μικρή.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη διαβασα πολλα και μαλλον τα μπερδεψα.το 122 με την Κ03 και προγραμμα βγαζει μεχρι 180 ΗΡ?

To 122αρι μοτερ δεν φοραει ΚΚΚ , φοραει ΜΗΙ ( Μitsubishi ) με φτερωτη inducer 29.7mm .

Oριακα , με 100% Ν75 , οριακο αβανς για 100αρα και 0.79 λ , δεν βγαζει , σε σοβαρο dyno , πανω απο 165ΗΡ .

Απο κει και πανω θελει υβριδικη με τα θετικα κ αρνητικα .

Link to comment
Share on other sites

Revo ή Unitronic σε 1.4 TSI 160αρι.? Αλλοι μου λενε βαλε revo να μην εχεις θεμα με την εγγυηση/αντιπροσωπειες, αλλοι μου λενε βαλε unitronic ειναι πιο καλό το revo βγαζει χιλια δυο , εχει γινει το κεφαλι μου καζανι. Ακουω την γνωμη σας

Προσωπκα μου αρέσει το Unitronic το βλέπω πιο δυνατο αλλα με φρεναρει στο οτι τα 1.4TSI βγάζουν ακομα και μαμα προβλήματα και ετσι αν χτυπα ξυλο εισαι ατυχος και σου κατσει στραβη τι κανεις ενω εχεις πανω προγραμμα που δεν συνεργαζεται η αντιπροσωπεια?

Link to comment
Share on other sites

Revo ή Unitronic σε 1.4 TSI 160αρι.? Αλλοι μου λενε βαλε revo να μην εχεις θεμα με την εγγυηση/αντιπροσωπειες, αλλοι μου λενε βαλε unitronic ειναι πιο καλό το revo βγαζει χιλια δυο , εχει γινει το κεφαλι μου καζανι. Ακουω την γνωμη σας

Προσωπκα μου αρέσει το Unitronic το βλέπω πιο δυνατο αλλα με φρεναρει στο οτι τα 1.4TSI βγάζουν ακομα και μαμα προβλήματα και ετσι αν χτυπα ξυλο εισαι ατυχος και σου κατσει στραβη τι κανεις ενω εχεις πανω προγραμμα που δεν συνεργαζεται η αντιπροσωπεια?

Βγάζεις το πρόγραμμα,και το πάς στην αντιπροσωπεία "μαμα" :)

Link to comment
Share on other sites

Καλά, μη νομίζεις ότι με το πρόγραμμα "της αντιπροσωπείας" θα σκιστεί να σου καλύψει την όποια ζημιά προκύψει (τοκ-τοκ-τοκ)... Λίγο-πολύ, πρέπει όλοι όσοι βάζουμε πρόγραμμα στα αυτοκίνητά μας να έχουμε στο νου μας ότι το κάνουμε με όλη την ευθύνη δική μας!!

Τούτων δοθέντων, εγώ συνιστώ Ρέβο, μιας και έχω προσωπική εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Βγάζεις το πρόγραμμα,και το πάς στην αντιπροσωπεία "μαμα" :)

αμα εχεις χοντρο πρόβλημα πχ εχει σπάσει πιστόνι για να καλύψει η μαμα VW την ζημια θα ζητησει logs απο το αμαξι και φαινεται αν εχει βαλει προγραμμα ή οχι απο πιεσεις ,ροπές κλπ κλπ

Δεν μιλαω για απλα προβληματακια οπως σκαστρες,n75 ,πολλαπλασιαστες που μπορεις να βγαλεις το προγραμμα και εισαι οκ .

Καλά, μη νομίζεις ότι με το πρόγραμμα "της αντιπροσωπείας" θα σκιστεί να σου καλύψει την όποια ζημιά προκύψει (τοκ-τοκ-τοκ)... Λίγο-πολύ, πρέπει όλοι όσοι βάζουμε πρόγραμμα στα αυτοκίνητά μας να έχουμε στο νου μας ότι το κάνουμε με όλη την ευθύνη δική μας!!

Τούτων δοθέντων, εγώ συνιστώ Ρέβο, μιας και έχω προσωπική εμπειρία.

Σιγουρο αυτο που λες αλλα αλλιως ειναι πχ να εχεις σπασμενη τουρμπινα και να ξερεις οτι το προγραμμα το εχει βαλει η αντιπροσωπια οποτε λιγο θα τους γκρινιαξεις θα τους πεις αλλα μου λεγατε ,δηλαδη θα κυνηγησεις ενα ατομο . Ενω πχ αν φορας εκτος αντιπροσωπειας προγραμμα η αντιπροσωπεια αν μαθει για το προγραμμα θα σου πει δεν αναλαμβανουμε(υπαρχουν και εξερεσεις) και τα πληρωνεις απο την τσεπη σου

Link to comment
Share on other sites

αμα εχεις χοντρο πρόβλημα πχ εχει σπάσει πιστόνι για να καλύψει η μαμα VW την ζημια θα ζητησει logs απο το αμαξι και φαινεται αν εχει βαλει προγραμμα ή οχι απο πιεσεις ,ροπές κλπ κλπ

Δεν μιλαω για απλα προβληματακια οπως σκαστρες,n75 ,πολλαπλασιαστες που μπορεις να βγαλεις το προγραμμα και εισαι οκ .

Σιγουρο αυτο που λες αλλα αλλιως ειναι πχ να εχεις σπασμενη τουρμπινα και να ξερεις οτι το προγραμμα το εχει βαλει η αντιπροσωπια οποτε λιγο θα τους γκρινιαξεις θα τους πεις αλλα μου λεγατε ,δηλαδη θα κυνηγησεις ενα ατομο . Ενω πχ αν φορας εκτος αντιπροσωπειας προγραμμα η αντιπροσωπεια αν μαθει για το προγραμμα θα σου πει δεν αναλαμβανουμε(υπαρχουν και εξερεσεις) και τα πληρωνεις απο την τσεπη σου

Να σε βοηθήσω? Φοράω πρόγραμμα και οι πιέσεις του μοτέρ είναι ίδιες με τις εργοστασιακές. Έβαλαν επάνω το φορητό, βγήκαμε βόλτα και ο μηχανικός δεν πίστευε στα μάτια του!

Link to comment
Share on other sites

ρε ρεντ(χαχαχα)τσαμπιον δεν γινεται αυτο που λές... Σιγουρα εχεις παραπάνω πισεις. εκτος αν ειχες βγαλει το πρόγραμμα πρωτα..

Αφού το κοίταξε και μου λέει δεν φαίνεται να έχεις διαφορετικές πιέσεις!!! είναι πολύ "στρωτό". Αν είναι άσχετος τι φταίω εγώ???

Link to comment
Share on other sites

Αφού το κοίταξε και μου λέει δεν φαίνεται να έχεις διαφορετικές πιέσεις!!! είναι πολύ "στρωτό". Αν είναι άσχετος τι φταίω εγώ???

φιλε με το ποδι μπορει να μην το καταλαβε, αλλα να βγηκατε βολτα να το λογκαρει ή αν ειχες ενα μπαρομετρο και να σου λεει είναι ίδιες πιεσεις ή ασχετος είναι ή δεν σου εχουν περασει το προγραμμα κ σε κοροιδευουν!!!

Απλα δεν γινετε να εχεις προγραμμα και η πιεση να ειναι η ίδια!!!

Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμιση σε full stage 1

full εξατμιση milltek 63.5

Update ChipTronic cpu

σκαστρα forge κλειστου τυπου

φιλτροχοανη DTM pipercross

225,6 PS

72,000 χλμ. golf 5 TSi 140

0005ge.jpg

Πολύ καλό, δοκίμασε να αλλάξεις και το dtm να βάλεις μια μεγαλη φιλτροχοάνη

Link to comment
Share on other sites

φιλε με το ποδι μπορει να μην το καταλαβε, αλλα να βγηκατε βολτα να το λογκαρει ή αν ειχες ενα μπαρομετρο και να σου λεει είναι ίδιες πιεσεις ή ασχετος είναι ή δεν σου εχουν περασει το προγραμμα κ σε κοροιδευουν!!!

Απλα δεν γινετε να εχεις προγραμμα και η πιεση να ειναι η ίδια!!!

Είχε πει επί λέξει: Αν είχες κάποια διαφορά με τις εργοστασιακές πιέσεις, το διαγνωστικό θα έβγαζε κόκκινη ένδειξη ότι υπάρχει πρόβλημα. Οπότε, με κορόιδεψαν και δεν μου έχουν βάλει προγραμμα. Θα το κοιτάξω ....

Από την άλλη πάλι, πως βγάζει 227 άλογα το αυτοκίνητο στο δυναμόμετρο?

Link to comment
Share on other sites

Είχε πει επί λέξει: Αν είχες κάποια διαφορά με τις εργοστασιακές πιέσεις, το διαγνωστικό θα έβγαζε κόκκινη ένδειξη ότι υπάρχει πρόβλημα. Οπότε, με κορόιδεψαν και δεν μου έχουν βάλει προγραμμα. Θα το κοιτάξω ....

Από την άλλη πάλι, πως βγάζει 227 άλογα το αυτοκίνητο στο δυναμόμετρο?

227 με ίδιες πιέσεις???Ούτε με 1,5 bar δεν βγάζουν τόσα!

Link to comment
Share on other sites

Είχε πει επί λέξει: Αν είχες κάποια διαφορά με τις εργοστασιακές πιέσεις, το διαγνωστικό θα έβγαζε κόκκινη ένδειξη ότι υπάρχει πρόβλημα. Οπότε, με κορόιδεψαν και δεν μου έχουν βάλει προγραμμα. Θα το κοιτάξω ....

Από την άλλη πάλι, πως βγάζει 227 άλογα το αυτοκίνητο στο δυναμόμετρο?

Eσυ μπορει να με κοροιδευεις,αλλα δεν ξερω αν διαβαζεις τί γραφεις?!

Με μαμα πιεση 227 άλογα,οκ!

Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν γίνεται το αμάξι να βγάλει άλογα χωρίς να αυξηθεί η πίεση του turbo. Δεν θα αλλάζουμε τους νόμους τις φυσικής τώρα :search:

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.