Jump to content
nick2009

Δώσε Και Σε Μένα Έναν Βελτιωτικό Οίκο

Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το θέμα , όχι γιατί δεν έχω τι να κάνω , γιατί δουλευόμαστε και μεταξύ μας ..

Για να καταλάβει και ο απλός επισκέπτης ,,,,Παίρνουμε ένα όνομα μιας εταιρίας που είναι η δουλεία της να κάνει αναβάθμιση στον κινητήρα και εμείς νομίζουμε ότι πιάσαμε τον πάπα από τα .. και το προϊών που έχουμε εμείς και το αντιπροσωπεύουμε , είναι πάντα το καλύτερο και το υποστηρίζουμε γιατί έτσι πρέπει και όλοι οι άλλοι , απλά είναι άσχετοι , δεν ξέρουν την δουλεία , κτλ

Στο θέμα

Φίλος μου και συνεργάτης ταυτόχρονα, πηγαίνει στην πατρα για δουλεία , και συνεργαζόμενος βελτιωτικός οίκος από Αθηνά του λεει !!! ρε μ@@@@α SKN έχεις βάλει .. αυτό σέρνεται ,, παμε με ένα ίδιο μοντέλο με δικό μας πρόγραμμα (revo).. να φας μια κολόνα....... αυτά πάνω στην πλάκα όχι ότι το θέμα μου είναι αυτό !! ( το SKN Α-3 AUDI 1.8t με μαμά turbo και τεράστιο χιλιομετρικό στο καντράν .και η πίεση 1 bar με το ζόρι . και θεωρούν οι κύριοι να βάλουν χέρι στο αυτοκίνητο με την άδεια του κατόχου βέβαια .. και πειράζοντας το turbo μηχανικά από το αξωνάκι σήκωσαν πίεση που δεν θα έπρεπε να το ακουμπήσουν καν ... και το αποτέλεσμα ήταν μετά από πολλές κόντρες να εκραγεί το Α-3 και να κατηγορηθεί ένα όνομα που στα δικά μου χέρια ξέρει τι κάνει .. τουλάχιστον δεν σπάει όσο για το θέμα κόντρας ας γράψει ο κάτοχος του leon με ίδιο κινητήρα και εξάτμιση

Ευτυχώς του άλλαξαν το turbo και η ζημία αντικαταστάθηκε .. εάν δεν ήταν ο κάτοχος της δουλείας και δεν είχε γνώση το πως θα πρέπει να υποστηρίξει την ζημιά .. θα επισκεύαζαν την ζημία !!! η θα έλεγαν το μπ@@@ελο σου έσπασε?? Ας μου απάντηση κάποιος

Δεν έχω να χωρίσω τίποτα με κανέναν δεν έχω κατηγορήσει ποτέ καμία αντιπροσωπεία , δεν έχω κάνει ποτέ log σε ξένο πρόγραμμα .. και γενικά σέβομαι την επιλογή του κάθε ένα ..

Δεν τα γράφω για να αρχίσει κόντρα και διαμάχη ..δεν γουστάρω κανέναv να ακουμπάει χέρι σε δικό μου αυτοκίνητο .. ξέρω πολύ καλύτερα και από τον κάτοχο του ποτέ θα σπάσει η τι πρέπει να κάνω για να μην σπάσει,, δεν περιμένω την γνώμη και την εμπειρία κανενός πυροτεχνουργού που θέλει να δει όρια και μετρήσεις σε ξένο αυτοκίνητο .. κάντε πειράματα στον πελατών σας η σε ένα δικό σας

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα δεν εβγαλα ακρη με αυτα που γραφεις!

Το Α3 φοραγε SKN και πήγε και του περασανε REVO ?Συνεχισε να φοράει SKN και απλά του βάλανε χέρι στην τουρμπινα και εσπασε?Εκανε κοντρα με αντιστοιχο REVO ή δεν εκανε?

Το θέμα σου εσένα ειναι οτι καποιος με δικο σου προγραμμα ,πήγε και πειραξε αλλού το αυτοκινητο του και μετα το σπάσιμο θα ερχοταν να σου πει οτι φταιει το προγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα δεν εβγαλα ακρη με αυτα που γραφεις!

Το Α3 φοραγε SKN και πήγε και του περασανε REVO ?Συνεχισε να φοράει SKN και απλά του βάλανε χέρι στην τουρμπινα και εσπασε?Εκανε κοντρα με αντιστοιχο REVO ή δεν εκανε?

Το θέμα σου εσένα ειναι οτι καποιος με δικο σου προγραμμα ,πήγε και πειραξε αλλού το αυτοκινητο του και μετα το σπάσιμο θα ερχοταν να σου πει οτι φταιει το προγραμμα?

Και γω κατι τετοιο καταλαβα..

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα δεν εβγαλα ακρη με αυτα που γραφεις!

Το Α3 φοραγε SKN και πήγε και του περασανε REVO ?Συνεχισε να φοράει SKN και απλά του βάλανε χέρι στην τουρμπινα και εσπασε?Εκανε κοντρα με αντιστοιχο REVO ή δεν εκανε?

Το θέμα σου εσένα ειναι οτι καποιος με δικο σου προγραμμα ,πήγε και πειραξε αλλού το αυτοκινητο του και μετα το σπάσιμο θα ερχοταν να σου πει οτι φταιει το προγραμμα?

Απ' ότι κατάλαβα πειράξανε το αμάξι με το SKN αυξάνοντας την πίεση χωρίς να αλλάξουν πρόγραμμα . Αποτέλεσμα ήταν μετά από αρκετές κόντρες(με πειραγμένο το turbo από την Πάτρα και μετά) να σπάσει . Μάλλον κάποιος κατηγόρησε την SKN για το σπάσιμο , ενώ είχε μπει "ξένο" χέρι στο αυτοκίνητο και μέχρι να μπει "ξένο" χέρι το αμάξι πήγαινε μια χαρά με το SKN για πολλά χιλιόμετρα .

Αυτό κατάλαβα . Ας μας πει ο δημιουργός τι ισχύει τελικά απ' τις δυο απόψεις .

Link to comment
Share on other sites

Καααααλά! Ο,τι ναναι! Εγω απλα χαιρομαι που το εχω μαμα 140 αλογατα γιατι ετσι που πανε οι βενζινες, η οικονομια (που αυριο ισως δεν εχουμε μια) και φυσικα ο καθε διανοιας ελληναρας που τα ξερει ολα και αμα λαχει τουρπιζει και παπι 50αρι στρογγυλοφαναρο δεν με παιρνει ουτε με μανουβρα να κανω πειραματα!

Η γνωμη μου ειναι απλα οτι αν θες ενα γρηγορο και αξιοπιστο αυτοκινητο παρτο "γεννημενο" ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ . Βρες έναν σοβαρό βελτιωτη και φτιαξτο. Θα το ευχαριστηθείς πολύ. Απλά κανε καλή έρευνα όσον αφορά τους βελτιωτες. Τουλάχιστον όταν το πουλησεις θα το έχεις ευχαριστηθεί. Πάντως χωρίς μομφή για τον nick2009 μήπως πρέπει να σκεφτούν οι mods οι επαγγελματίες του χώρου που ποσταρουν στο club να έχουν άλλη σήμανση ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ . Βρες έναν σοβαρό βελτιωτη και φτιαξτο. Θα το ευχαριστηθείς πολύ. Απλά κανε καλή έρευνα όσον αφορά τους βελτιωτες. Τουλάχιστον όταν το πουλησεις θα το έχεις ευχαριστηθεί. Πάντως χωρίς μομφή για τον nick2009 μήπως πρέπει να σκεφτούν οι mods οι επαγγελματίες του χώρου που ποσταρουν στο club να έχουν άλλη σήμανση ;

+++

Link to comment
Share on other sites

Καααααλά! Ο,τι ναναι! Εγω απλα χαιρομαι που το εχω μαμα 140 αλογατα γιατι ετσι που πανε οι βενζινες, η οικονομια (που αυριο ισως δεν εχουμε μια) και φυσικα ο καθε διανοιας ελληναρας που τα ξερει ολα και αμα λαχει τουρπιζει και παπι 50αρι στρογγυλοφαναρο δεν με παιρνει ουτε με μανουβρα να κανω πειραματα!

Η γνωμη μου ειναι απλα οτι αν θες ενα γρηγορο και αξιοπιστο αυτοκινητο παρτο "γεννημενο" ετσι.

+1000

Ή απλά βελτίωση στους τομείς που δεν πειραματίζεται κανείς με ενδεχόμενες καταστροφικές συνέπειες, π.χ. ανάρτηση, φρένα, ζάντες-ελαστικά & look.

Ειλικρινά και εγώ έχω ξενερώσει με τόσα που έχουν γραφτεί εδώ μέσα, καλύτερα μαμά που το χαίρομαι χωρίς άγχος.

Edited by J.P.
Link to comment
Share on other sites

Για να το καταλάβει κάποιος πρέπει να το πάθει ?? ,, απλά ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΜΑΤΑ ,

Ήξεραν ότι φοράει πρόγραμμα και του έβαλαν χέρι και το ανατίναξαν ,,, και είμαι σίγουρος ότι ήξεραν,, ότι εάν το δουλέψεις με υπερβολική πίεση θα σπάσει ,, πείραμα σε ξένο αυτοκίνητο έκαναν .. αλλά μάλλον δεν καταλάβατε την ουσία

Εάν ο κάτοχος του Audi δεν ήταν μέσα στα πράματα , και ήταν απαλά πελάτης και έσπαγε το αυτοκίνητο με αυτό τον τρόπο τι θα γινόταν ... ?? εσείς τι θα κάνατε , ??

Αυτό το καταλαβαίνετε

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που του 'πειραξανε' το αυτοκινητο ειτε ειναι μεσα στα πραγματα ειτε οχι ειναι ηλιου φαεινοτερο οτι την ευθυνη την εχει αυτος που εβαλε τελευταιος 'χερι'.

Γι'αυτο εξαλλου ανελαβαν και του το ξαναεφτειαξαν, διαφορετικα θα στον εστελναν πισω σε σενα για τα περαιτερω.

Δεν καταλαβαινω λοιπον οτι υπαρχει λογος να βγει καποιος και να πει οτι εφταιγε η SKN, οποτε δεν πιστευω οτι υπαρχει και ιδιαιτερο θεμα, εκτος αν εχουν βγει αλλοι και λενε τετοια, που ομως και παλι απο τα γεγονοτα οπως τουλαχιστον αναφερονται εδω ειναι πολυ ευκολο και αυτονοητο να διαψευσθουν.

Παντως σχετικο η ασχετο οταν ειχαν πρωτοβγει τα πρωτα 1.8 tsi σε Leon υπηρξαν αναφορες προβληματικων κινητηρων. Αυτο στην αρχη δηλ πριν 1.5 χρονο περιπου.

Δεν ξερω αν πραγματικα ισχυε η αν ισχυει.

Link to comment
Share on other sites

Να το παιξω λιγο δικηγορος του διαβολου.

Εφοσον ο κατοχος ηταν μεσα στα πραματα λογικα θα ηξερε οτι το αμαξι του ηδη δουλευει δυνατα.

Γιατι πηγε να το ανεβασει και αλλο? Ηθελε να δει αν του λεγαν : Οχι δεν το αναλαμβανουμε ή Βεβαιως να το αναλαβουμε?

Και εφοσον "μπηκε" αλλο χερι πανω πιστευω οτι η SKN δεν φερει καμια ευθηνη.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι εμείς οι επαγγελματίες μολύνουμε τον χώρο και δεν σεβόμαστε την δουλεία που έχει κάνει ο προηγούμενος ,,

Ξέρεις πόσες φορές μου έχουν έρθει αυτοκίνητα στο μαγαζί που δεν πηγαίνουν .. που δεν κρατάνε ρελαντί ,, που έχουν τα σφάλματα ,, που τουρμπίνες είναι άχρηστες είπα εγώ σε κανένα πελάτη φταιει το πρόγραμμα του .. χ προγραμματιστή και δικαιολογούμε με την φράση ,,, ότι είναι φυσιολογική φθορά .. και όταν το πρόβλημα προέρχεται από πρόγραμμα .. ( το λάθος πρόγραμμα ) , απλά ενημερώνω τον πελάτη πήγαινε εκεί που έβαλες το πρόγραμμα και τέλος.... ούτε πειράζω ούτε ψάχνομαι ούτε λεω ααααα καλά αυτό έχεις βάλει δεν , παει , δεν τσουλάει ,

Link to comment
Share on other sites

Ισως είναι άσχετο το τόπικ αλλά δεν ήξερα που αλλού να το γράψω. Σήμερα επισκέφτηκα το κατάστημα του Νίκου για αλλαγή ελαστικών και τοποθέτηση i/c S3 και η αλήθεια είναι ότι εντυπωσιάστηκα από τον επαγγελματισμό του. Εκανε χίλιους άλλους ελεγχους στο αυτοκίνητο χωρίς να είναι υποχρεωμένος, εντόπισε κάποια προβληματάκια και γενικώς έχω την αίσθηση πως είναι σωστος επαγγελματίας.

Δυστυχως με έχει απογοητεύσει ο χώρος των Ελλήνων βελτιωτών, αλλά πιστεύω ότι ο Νίκος κάνει την διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ φίλε για τα καλά σου λόγια , είμαι υποχρεωμένος να κοιτάξω το αυτοκίνητο , θέλω να ξέρω ότι είναι όλα σφιγμένα , και γενικά να γνωρίζω σε τι κατάσταση είναι οι ανάρτησης, βάσεις , τεντοτηρες , για να ξέρω σε περίπτωση συντήρησης ( στο δικό μου κατάστημα ) να προλάβω κάτι που θα μας κοστίσει χρόνο και χρήμα

Link to comment
Share on other sites

Νικο για ενα γενικο απλο ελεγχο τι χρεωνεις?

φτανω κοντα στο τελος της εγγυησης και θελω να ερθω να το ψαξουμε λιγο και αν υπαρχει προβλημα καπου να παω να το φτιαξουν και μετα δεν θα με ξαναδουν!! :)

Link to comment
Share on other sites

Νικο για ενα γενικο απλο ελεγχο τι χρεωνεις?

φτανω κοντα στο τελος της εγγυησης και θελω να ερθω να το ψαξουμε λιγο και αν υπαρχει προβλημα καπου να παω να το φτιαξουν και μετα δεν θα με ξαναδουν!! :)

Δεν χρεώνω ποτέ τον έλεγχο ,

Φρένα , ανάρτηση , βάσεις , λαδιά , Φώτα, διαγνωστικός obd

Έλεγχος εξάτμισης και βάσεων .. ποτέ δεν περνώ χρήματα

Εύρο = 0

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ φίλε για τα καλά σου λόγια , είμαι υποχρεωμένος να κοιτάξω το αυτοκίνητο , θέλω να ξέρω ότι είναι όλα σφιγμένα , και γενικά να γνωρίζω σε τι κατάσταση είναι οι ανάρτησης, βάσεις , τεντοτηρες , για να ξέρω σε περίπτωση συντήρησης ( στο δικό μου κατάστημα ) να προλάβω κάτι που θα μας κοστίσει χρόνο και χρήμα

Νίκο τα καλά πρέπει να λέγονται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρεώνω ποτέ τον έλεγχο ,

Φρένα , ανάρτηση , βάσεις , λαδιά , Φώτα, διαγνωστικός obd

Έλεγχος εξάτμισης και βάσεων .. ποτέ δεν περνώ χρήματα

Εύρο = 0

Μακάρι να ήσουν στην Βόρεια Ελλάδα. Πολύ σωστή συμπεριφορά απέναντι στον πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ήσουν στην Βόρεια Ελλάδα. Πολύ σωστή συμπεριφορά απέναντι στον πελάτη.

Το ιδιο εχω να πω κι εγω για τον Νικο.. Μ'εξυπηρετησε αμεσα σε κατι που ηθελα και δεν εβρισκα εδω στη Β.Ελλαδα και τον ευχαριστω πολυ γι'αυτο...

Link to comment
Share on other sites

τυχαίνει να έχω μια επιχείρηση στα χέρια μου με έτοιμη παλάτια και αρκετή γνώση που ακόμα προσπαθώ να την βάλω μέσα στο κεφάλι μου .. γιατί δεν γνωρίζω τα πάντα , είμαι μέσα σε αυτό τον χώρο από τα 13 μου μέχρι και σήμερα 29 και εαν σας πω ότι τα ξέρω όλα ψέματα θα σας πω ,, αλλά !!

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι περισσότεροι για να βρουν μια βλάβη η για να βγάλουν μια πρόσφορα service κοστολογούν ότι θέλουν , χωρίς να έχουν πληρώσει ούτε ένα μηχάνημα που να είναι εγκεκριμένο από την vw ,

τεσπα ,,, πιστεύω ότι σε κάθε επίχριση ότι και να είναι αυτή παίζει ρόλο η άμεση επαφή με τον πελάτη και τον μαγαζάτορα , όλα τα αλλά βρίσκονται

όσοι είστε από Θεσσαλονίκη πιστεύω να τα πούμε τον Νοέμβριο στο βαλκανικό κύπελλο ταχύτητας στις Σέρρες

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το θεμα ειναι οτι εσπασε διοτι με αυξημενη πιεση το μοτερ την ειδε με "πυρακια"!!!

Λεω να κανω και εγω τον δικιγορο του διαβολου....αφου ο ιδιοκτητης ειναι μεσα στα πραγματα ....και οκ σεβομαι το αποδεκτον light 1 bar(γουστα ειναι αυτα...!!!παμε παντου γρηγορα...και safe!)....dδεν γνωριζει οτι με ιδιο μιγμα και παραπανω πιεση θα στεγνωσει το μοτερ???

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ευθυνη εχει μονο ο ιδιοκτητης του Α3....διοτι βρηκε ενα "χαζο" του ειπε παμε να σφιξουμε λιγο την wg και ο εκεινος το δεχτηκε αποδεικνυοντας οτι ειναι ακομη πιο "χαζος"...

(το χαζος δεν το εννοουμε.....αλλα αν το ελεγα στο περιστατικο στον παπου μου ακομη και να μην ξερει ....θα καταλαβαινε ποιος ευθυνεται!)

Link to comment
Share on other sites

φίλε Τάσο γνωρίζω εάν είναι χαζός ο ιδιοκτήτης , δεν γνωρίζω εάν πείρε πρωτοβουλία ο ίδιος ο μηχανικός να το κάνει

το θέμα είναι ότι μεταξύ σοβαρού και αστείου ακουστικέ το όνομα μου , και ένας βελτιωτικός οίκος που εγώ για να τον έχω πληρώνω

και είμαι νόμιμος με τιμολόγια και γραπτές εγγυήσεις στους κατόχους κτλ

τεσπα το λάθος έγινε η τουρμπίνα αλλάχτηκε και όλα καλά ,

το μόνο κακό είναι οι αερολογίες

τι θα έπρεπε εγώ να λεω για αυτά που βλέπω και αυτά που ξέρω

ακου κάτι τεκμηριωμένο που έμαθα εχθές από έναν ιδιοκτήτη rs4

σε κατάστημα με αναβάθμιση εγκέφαλων λύσανε μοτέρ ενός rs4 bi turbo και τώρα δεν ξέρουν να το δέσουν , τι θα πρέπει δηλαδή να τους κάνω εφημερίδα για να το παίξω εγώ μάγκας

μην τρελαθούμε τίποτα δεν λεω .. μπορεί να τύχει και σε μένα στραβή

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.