Jump to content
grnemo

Polo 1.2 Tsi Σβήνει Στο Ρελαντί

Recommended Posts

Ειλικρινα, μου εκανε εντυπωση, απο τη στιγμη που θα πληρωθουν κανονικα, δεν θα το εκαναν ετσι...Ο μονος λογος που σκεφτηκα ειναι οτι πιθνανον πηζουν αφου απ'οτι μου ειπαν, εχουν πολλα αμαξακια, κι οχι πολλα διαθεσιμα ραντεβου. Μου εκλεισαν μια βδομαδα μετα απο τη μερα που τους ειχα παρει τηλ, επειδη τους ειχα τρελανει κι ηθελαν να με ξεφορτωθουν μαλλον, και μου ειπαν, χατηρικως, γιατι ειναι γεματοι!!! Κι εαν το εχανα, θα πηγαινε μερες μετα!!! :p

Ειναι κι οι μερες τετοιες. Ολοι θελουν να τα σενιαρουν πριν πανε διακοπουλες.

Απο Σεπτεμβρη ξαναπαω μια βολτα...κοντα ειμαστε! :p

Link to comment
Share on other sites

Κάτι εκτός θέματος για τα λάδια. Γιατί όλοι θέλουν να τα αλλάξουν τόσο νωρίς στα 5000-6000χλμ;

Δεν ξέρω και ρωτάω. Όλα τα αυτοκίνητα συνήθως στα 10.000 με 15.000 χιλιόμετρα κάνουν αλλαγή λαδιών.

Πρέπει να χαιρόμαστε που το polaki μας το tsi δεν καίει λάδια τόσο εύκολα.

Σίγουρα πολλοί από εδώ το σκίζουν το αμάξι και χρειάζεται μετά τις 8.000-10.000. Αλλά γιατί να βιαζόμαστε αφού το αμάξι έχει να δώσει.

Έχω εμπειρία από γκολφ φίλου που τού έκαψε λάδια το πρώτο 3μηνο.

Link to comment
Share on other sites

Off Topic

Εγώ μόνο τα στρωσίματος τα άλλαξα νωρίς. Μετά από αυτό ή κάθε χρόνο, ή καθε 15k. Ότι έρχεται πρώτο.
Link to comment
Share on other sites

Ωραία vicky! Όσον αφορά τα λάδια έπρεπε να τους πεις ότι αν εγώ θέλω να τα αλλάζω κάθε 500χλμ. εσάς τι σας νοιάζει; Τέλος πάντων δε κακολογώ τους μάστορες ο καθένας κάνει ότι νομίζει σωστό.

Περιμένω πως και πως μετά τις διακοπές να το πάω για την αναβάθμιση!

παιδια μολις γυρισα απο φιλοσιδη για το update. Δυστυχως τον συνπαθουντα με το tsi που θα πηγαινε και αυτος εκει δεν τον ειδα, ισως γιατι ημουν πρωινος πρωινος (8:00!!!). Συμπερασματα: - λες και μπήκα σε αλλο αυτοκινητο. Δεν θελω να πολυχαρω γιατι ολο πικρες μου δινει το αυτοκινητο αυτο μεχρι στιγμης, αλλα νιωθω θετικα!

Παιδια οτι προβλημα βγαλει σχετικα με τα σβησιματα, τριξιματα κοκ ας τα αναφερουμε στο φορουμ μας!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις γυρισα απο φιλοσιδη για το update. Δυστυχως τον συνπαθουντα με το tsi που θα πηγαινε και αυτος εκει δεν τον ειδα, ισως γιατι ημουν πρωινος πρωινος (8:00!!!). Συμπερασματα: - λες και μπήκα σε αλλο αυτοκινητο. Δεν θελω να πολυχαρω γιατι ολο πικρες μου δινει το αυτοκινητο αυτο μεχρι στιγμης, αλλα νιωθω θετικα!

Παιδια οτι προβλημα βγαλει σχετικα με τα σβησιματα, τριξιματα κοκ ας τα αναφερουμε στο φορουμ μας!!!

Κιεγω 8 παρα πηγα, αν εχεις ενα ανοιχτο γκρι polaki τοτε το ειδα, το δικο μου ηταν δυο αμαξια διπλα απο το δικο σου ενα σκουρο γκρι.

Να το χαιρεσαι κιεσυ και ολοι μας το νεο μας polo και ελπιζω τωρα να το χαρουμε 100%...

εγω δυστυχως δεν ειδα κατι διαφορετικο αλλα ειμαι περιεργος να δω αυριο το "cold start" που γραφουν πολλοι απο εδω.

και τωρα η ωρα για τα καθιερωμενα offtopics :

1. για καταναλωση που γραφετε πολλοι : βυρωνας - συγγρου -> 11,5 με a/c μονιμως αναμμενο.

2. εχω ενα θεμα με το trip, γεμιζω το ρεζερβουαρ και δειχνει 320 χλμ (μια-δυο φορες μου ειχε δειξει 550 χλμ οποτε ξερω οτι δεν ειναι φυσιολογικο να δειχνει 320) και μου ειπαν στον φιλοvιwι οτι μαλλον διορθωθηκε με το update, το παραθετω μηπως καποιος απο εδω μεσα εχει το ιδιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Στο γέμισμα είναι κάπου 620-630 νομίζω. Αν και παίζει να δείχνει σε σχέση με την μέση κατανάλωση που έχει ο εγκέφαλος εκείνη τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Greg, αν την ώρα που το γέμισες ήταν στα 11.5lt/100km όπως είπες, ή κάπου εκεί είναι λογικό να σου δείχνει τόσα χιλιόμετρα. Αν όχι τότε ναι κάτι πρέπει να παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν εννοείς αυτό αλλά μου έχει τύχει να έχω λίγη βενζίνη στο ρεζερβουάρ (περίπου 30χλμ ακόμα) , να βάλω 20lt στο βενζινάδικο και το trip να κάνει κουλά και να μου εμφανίζει οτι έχω βενζίνη για μόλις 70χλμ. Στην συνέχεια του ταξιδιού ανέβαιναν αλλά πολύ αργά και η ένδειξη στάθμης και τα διαθέσιμα χιλιόμετρα.

Link to comment
Share on other sites

Σε 2 ώρες πάω να το παραλάβω (λευκό highline)...Ελπίζω να μη μου σβήσει σε κανένα φανάρι μέχρι το σπίτι...! :whistling:

Αλλά όπως βλέπω,η κατάσταση με το update,έχει ήδη αρχίσει να εξομαλύνεται :unsure:

Kαλές διακοπές σε όλους...! :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν εννοείς αυτό αλλά μου έχει τύχει να έχω λίγη βενζίνη στο ρεζερβουάρ (περίπου 30χλμ ακόμα) , να βάλω 20lt στο βενζινάδικο και το trip να κάνει κουλά και να μου εμφανίζει οτι έχω βενζίνη για μόλις 70χλμ. Στην συνέχεια του ταξιδιού ανέβαιναν αλλά πολύ αργά και η ένδειξη στάθμης και τα διαθέσιμα χιλιόμετρα.

αυτο συμβαινει σε ολα τα αυτοκινητα,δεν ειναι τπτ.μουχει τυχει στο yaris και στο Α4

Γενικα ρε παιδια,μητρελαινεστε τοσο,παρακολουθω το φορουμ εντατικα γιατι θα παρω Polo κ κανετε κατι παρατηρησεις,τι να πω..ουτε στο μικροσκοπιο να ηταν..

χαλαρωστε λιγο κ με τον καιρο θα τα μαθετε ολα αυτα (διοτι μερικα απο αυτα οταν δε τα ξερεις σου φαινονται περιεργα,οταν μετα απο 10-20 φορες τα παρατηρησεις μαθαινεις γτ τα κανει.εμενα το yaris αν το γεμισω εχοντας κανει μεχρι 150-200χλμ δεν δειχνει οτι εχω γεμισει,κολαει εκει που ηταν πριν ο δεικτης-μπαρες δλδ που εχει-αλλα σιγα σιγα ανεβαινει..ετσι ειναι αυτα,σιγα μην αγχωθω,το αφηνεις λιγους μηνες,το παρατηρεις κ διαπιστωνεις αν ειναι προβλημα ή απλα "παρεξηγηση")

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Το δικό μου dsg έχει φτάσει τα 900 χιλιόμετρα απροβλημάτιστα.

Ούτε τρέμουλο, ούτε παίζουν οι στροφές αρρυθμίες κτλ ούτε προβλήμα με cold start.

Το παρέλαβα 2η εβδομάδα του Ιουλίου. Μάλλον στο δικο μου θα έχει λυθεί το πρόβλημα.Αυτό μπορώ να υποθέσω μέχρι τώρα.

Αφού σε όλα τα φανάρια κοιτάω το στροφόμετρο μπας και παίζει και αν έχει περίεργα τρέμουλα η κάτι τέτοιο αλλά τπτ. Και το aircondition δεν το χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου γιατί έλεγαν πως αν το έχεις ανοιχτό δεν σου σβήνει εύκολα.

Πάντως από την αντιπροσωπεία δεν με κάλεσαν. Το δικό μου ΤSI μπήκε για παραγωγή 14 Ιουνίου όταν είχα ρωτήσει γιατί το περίμενα πως και πως.

Μάλλον από εκεί και μετά δεν πρέπει να υφίσταται το πρόβλημα με κάθε επιφύλαξη πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετά το update δεν έχω παρατηρήσει ούτε τρέμουλο, ούτε σβήσιμο, ούτε τίποτα, οπότε ναι, ευχαριστημένος. Μακάρι να συνεχίσει έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ειμαι νέο μέλος

εχω ενα Polo Tsi 1.2 χειροκινητο και μου εχει σβήσει 3 φορες (μέχρι τα 1500χλμ δηλαδη στο στρώσιμο) τωρα εχει 4000χλμ και βάζω EKO (αποδεδειγμένα καθαρη) / Πρέπει να κάνω αναβάθμιση ?

Η οχι γιατι πια δεν μου το κάνει ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ειμαι νέο μέλος

εχω ενα Polo Tsi 1.2 χειροκινητο και μου εχει σβήσει 3 φορες (μέχρι τα 1500χλμ δηλαδη στο στρώσιμο) τωρα εχει 4000χλμ και βάζω EKO (αποδεδειγμένα καθαρη) / Πρέπει να κάνω αναβάθμιση ?

Η οχι γιατι πια δεν μου το κάνει ?

Ευχαριστώ

Εγώ είμαι τώρα στις 6.030 χλμ. και χθές μου έσβησε στην ουρά για βενζίνη. Είχε να σβήσει απο τα 800χλμ και άλλη μια φορά πρέπει να είχε σβήσει αν θυμάμαι καλά κάπου στα 400. Όλες τις φορές πάντως είχε μέσα λίγο βενζίνη (κάτω απο 1/4). Την Παρασκευή πάω για λάδια και αναβάθμιση. Εφόσον όλοι λένε καλά νέα μετά την αναβάθμισή θα σου πρότεινα και σένα να πας.

Edited by dimitris.cs
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον θα πάω απο Σεπτεμβριο να την κάνω .

Πάντος και εμένα με λίγο βενζίνη μέσα μου έσβησε !!

Επίσης θέλω να προσθέσω ότι σε κοντινα ταξιδάκια που κάνω (Χαλκίδα)τώρα το καλοκαιρι το 'Σκιζω' εθνική (σχεδόν τέρμα) και μπορώ να πω ότι μετά δουλέυει καλύτερα ...

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την αναβάθμιση όλα καλά και από μένα (ακόμα). Πάντως μόλις παρατήρησα μία αναφορά στο motor-talk.de σχετικά με τις εντυπώσεις τους από το καινούριο update για το πρόβλημα με το cold start και σβησίματα (αν κατάλαβα καλά). ¶ρα μήπως υπήρχε το πρόβλημα παντού;

http://www.motor-talk.de/forum/motorsteuerungs-update-tsi-1-2-105-ps-erfahrungen-t2844646.html

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την αναβάθμιση όλα καλά και από μένα (ακόμα). Πάντως μόλις παρατήρησα μία αναφορά στο motor-talk.de σχετικά με τις εντυπώσεις τους από το καινούριο update για το πρόβλημα με το cold start και σβησίματα (αν κατάλαβα καλά). ¶ρα μήπως υπήρχε το πρόβλημα παντού;

http://www.motor-talk.de/forum/motorsteuerungs-update-tsi-1-2-105-ps-erfahrungen-t2844646.html

Μεταφράσμένο :

1) http://translate.google.com/translate?u=http%3A%2F%2Fwww.motor-talk.de%2Fforum%2Fmotorsteuerungs-update-tsi-1-2-105-ps-erfahrungen-t2844646.html&sl=de&tl=el&hl=&ie=UTF-8

2) http://sysurl.systranet.com/?systrangui=www2.systranbox.com%2Furlbanner%3B%2Fsnetcom/web&systranuid=aHR0cC13d3cubW90b3ItdGFsay5kZS9mb3J1bS9tb3RvcnN0ZXVlcnVuZ3MtdXBkYXRlLXRzaS0xLTItMTA1LXBzLWVyZmFocnVuZ2VuLXQyODQ0NjQ2Lmh0bWwvZGVfZW4=&systranbanner=1

3) http://babelfish.yahoo.com/translate_url?doit=done&tt=url&intl=1&fr=bf-home&trurl=http%3A%2F%2Fwww.motor-talk.de%2Fforum%2Fmotorsteuerungs-update-tsi-1-2-105-ps-erfahrungen-t2844646.html&lp=de_en&btnTrUrl=Translate

:rofl:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Σκέφτομαι σε 1 με 3 μήνες το πολύ να αγοράσω polo tsi. Και έχω αποφασίσει να κοιτάξω για κάποιο ελαφρώς μεταχειρισμένο.

Με αυτά που διαβάζω όμως προβληματίζομαι πολύ.

Το πρόβλημα με τα σβησίματα εμφανίζεται σε όλα τα tsi??

Το update κάνει δουλειά??

Μια κοπέλα σε άλλο topic γράφει ότι της έσβησε ενώ πήγαινε με 100χλμ/ώρα και δεν έπιαναν φρένα!!!!!

Τα ίδια αναφέρει και ένα φίλος σε άλλο topic. Σοβαρότατες κατηγορίες.

Το update τα λύνει αυτά τα προβλήματα τελικά??

Γενικά πως μου προτείνετε να κινηθώ?

Να περιμένω λίγο καιρό ακόμα να δούμε καινούργια προβλήματα κ πως πάει το update?

Thanx.

Link to comment
Share on other sites

Αν αποφασίσεις να πάρεις μεταχειρισμένο σκέψου ότι κάποιος μπορεί να θέλει να το ξεφορτωθεί, εκτός αν γνωρίζεις τον κάτοχο και τον λόγο που το πουλάει.. Εγώ που πήρα πρόσφατα το polo tsi (παραγωγής Μαρτίου) είμαι απόλυτα ευχαριστημένος...κανένα πρόβλημα..όσο για το update μέχρι στιγμής δείχνει πως διορθώνει το πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

¶ρα, εφόσον το δικό σου είναι παραγωγής Μαρτίου και δεν έχεις προβλήματα αυτό σημαίνει ότι δεν έχουν όλα τα Polo πριν το καλοκαίρι πρόβλημα, σωστά??

¶σε που αν ίσχυε αυτό θα είχε γίνει μεγάλο πανηγύρι στις αντιπροσωπείες από τους κατόχους, ίσως και ανάκληση από τη VW.

Αν πάρω ένα μεταχειρισμένο σήμερα, από κάποιον που του έχει βγάλει το πρόβλημα και έχει ξενερώσει ο άνθρωπος και θέλει να το ξεφορτωθεί, μπορώ να το πάω στην αντιπροσωπεία ως ο νέος κάτοχος και να χρησιμοποιήσω την εγγύηση για να κάνω τα update και ότι άλλο χρειάζεται??? Πόσα χρόνια έχει εγγύηση?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει ρόλο η εγγύηση για το update. Θα το κάνουν όλοι σιγά σιγά δωρεάν είτε έχουν πρόβλημα είτε όχι για λόγους ασφαλείας. Το πρόβλημα με το ρελαντί θεωρείται παρελθόν πλέον με το update. Εννοείται ότι δεν έχουν όλα τα Polo πριν το καλοκαίρι πρόβλημα! Η εγγύηση είναι στα 2 χρόνια, μπορείς όμως να την αυξήσεις σε 4 με κάποια χρήματα επιπλέον που θα πρέπει να δώσεις στην αντιπροσωπία και έχεις περιθώριο μέχρι να λήξει η κανονική εγγύηση. Εγώ το έκανα όταν το αγόρασα με 290Ε (είναι λιγότερα για τον πρώτο μήνα από τη στιγμή που το αγοράζεις).

Link to comment
Share on other sites

Aπλά για να ισχύει η εγγύηση θα πρέπει να κάνεις τα service στην επίσημη αντιπροσωπεία που ζητάνε 250-300 ευρώ για το μεγάλο τον 2ο χρόνο.

Φυσικά δεν πρόκειται να το κάνω εκεί αλλά σε 1 γνωστό μου που έχει συνεργείο με 70 ευρουλάκια.

Για τον πρώτο χρόνο θέλουν 100 ευρώ για service αλλαγή λαδιών.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.