Jump to content
kchristus

Golf 5&6 - Service (Ανταλλακτικά - Αναλώσιμα - Part Numbers)

Recommended Posts

Γνωριζει κανεις τον κωδικο μπουζι για fsi 1.6 2004?

θα τα παραγγειλω απο g-market και θα τα βαλω μονος μου, γιατι εχω σχεδον 2 χρονια το αυτοκινητο και δεν τα εχω αλαξει αλλα ουτε γνωριζω αν και ποτε μπορει να αλαχτηκαν. εχω περιπου 91000ΚΜ.

μηπως βοηθαει αυτο;

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=32439&st=980

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι για το tsi 140. και εγω αυτα παραγγειλα και ολα πηγαν καλα ( δες τα παραπανω ποστ σε αυτην τη σελιδα ).

για μπουζι πηρα αυτα που αναφερονται αλλα η αλλαγη μπουζι γινεται στα 60.000χλμ , εσυ γιατι θελεις να τα αλλαξεις στα 45.000?

Λεο να τα παρω και θα βγαλω ενα να δω σε τι καταστση βρισκετε. και αμα ειναι να τα αλλαξω. Ναι απο οτι ειδα αναφεροντε τα bosch αλλα πια ειναι καλιτερα τα fr5 , fr6 , f5.

και λαδακι πιο να προτιμισω aral η castrol????

Edited by pants_
Link to comment
Share on other sites

Μπααααα...

Είναι η τρίτη φορά που γίνεται η ίδια ερώτηση απο το ίδιο μέλος, έχοντας ήδη πάρει 2 φορές την ίδια απάντηση.

Μάλλον δεν βοηθάει...

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=38393&view=findpost&p=401234

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=32439&view=findpost&p=401574

Ίσως βέβαια έχει σημασία το ποιός δίνει την απάντηση...

Παιδια συγνωμη αν εγινα κουραστικος, απλα δεν το ειχα σημειωσει καπου τον κωδικο και δεν θυμομουν καν σε πιο τοπικ ειχαν δωθει οι πληροφοριες σας.

αν και τα NGK δεν τα προτιμω για γερμανικο αυτοκινητο, και αυτος ηταν ο λογος που δεν αγορασα κιολας αυτα που προτεινατε.

εχω βρει τα bosch FGR6HE0 στο ιντερνετ και απ οτι γραφει ειναι για fsi.

τα φοραει κανεις αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Αλλεργική αντίδραση?

Το g-market από το οποίο ανέφερες ότι ήθελες να τα πάρεις έχει μόνο NGK και Champion.

Μια χαρά είναι και τα NGK. Αν πιστεύεις οτι ειδικά σε τέτοιο αμάξι θα καταλάβεις διαφορά....OΚ.

Της Bosch ο κωδικός ειναι FGR6HQE0 και όχι FGR6HE0.

http://www.carsparkplugs.com/ViewPlugs.aspx?id=2264

http://www.saveltrade.gr/%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%91%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%AE%CF%84%CF%89%CE%BD/%CE%9C%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%B6%CE%AF-Bosch-FGR6HQE0-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-1.4FSI1.6-FSI-101000068AA-1-%CE%A4%CE%B5%CE%BC%CE%AC%CF%87%CE%B9%CE%BF/flypage.tpl.html

Οχι φιλε μου δεν ειναι αλεργικη αντιδραση!

απλα απο ngk εχω ασχημα παραδειγματα και στο Μκ2 που ειχα παλια, αλλα και σε μια μοτοσυκλετα μου που οταν σανιδωνα καλα το γκαζι το αποτελεσμα ηταν

λιωμενη ακιδα στο μπουζι αλλα και μια τρυπα στο πιστονι στο μεγεθος του ενως ευρω.

απο τοτε τα εχω παρει με στραβο ματι τα ngk. προτιμω bosch. αν δεν εχει το g-market τα bosch δεν πειραζει, τα αγορταζω και απο αλου. το θεμα ειναι αν ο τυπος που ανεφερα παραπανω ειναι σωστος.

Στο ποστ #1077 μαλλον δεν εθεσα σωστα την ερωτηση, θα επρεπε να πω το εξης:

Ποιο θα επιλεγατε για καλυτερο μπουζι ασχετως τιμης?

το NGK PZFR6R H' BOSCH FGR6HQE0???

(σημ.: θα ανεβασω φωτο απο λιωμενο μπουζι για να δειτε σε τι κατασταση ηταν οταν μου τρυπαγε το εμβολο, πιστευω να εχω κρατημενο καποιο απο τα πολλααααα που ειχα αλαξει).

Link to comment
Share on other sites

παιδιά εχω ενα Golf V 1.6FSI μοντελο 2004..το πηρα μεταχειρισμενο με 92000χλμ..απο οτι ειδα εχει κανει μονο μικρα service...και κανενα μεγαλο...τι χρειαζεται να αλλαξω στο service που θα κανω??

τι μπουζί φοραει?? bag κινητηρα εχει.

Edited by pbabouris
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Λέω Να Πάω Για Service Το Golf GT Μου,Είμε Στις 53.000km Με Revo Και Τελευταία Φορά Έκανα Στις 42.500km Τα Μπουζιά Τα Έχω Αλλάξει Οπότε Όποιος Ξέρει Τι Θα Χρειαστώ Ας Με Βοηθήσει Για Να Τα Παραγγείλω Τα Ανταλλακτικά Απο Το Internet.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.. σε gti dsg στο service των 60000 τι πρεπει να αλλαξω....???? πειτε τα μου ολα αυτα που χρειαζονται και αυτα που ειναι στη κριση μου αν θα τα αλλαξω.. επιδη θελουν αλλαγη και τα λαδια του dsg και πρεπει να παω στη vw.. ποιο συνεργειο μου προτεινετε??

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.. σε gti dsg στο service των 60000 τι πρεπει να αλλαξω....???? πειτε τα μου ολα αυτα που χρειαζονται και αυτα που ειναι στη κριση μου αν θα τα αλλαξω.. επιδη θελουν αλλαγη και τα λαδια του dsg και πρεπει να παω στη vw.. ποιο συνεργειο μου προτεινετε??

Για το dsg συγκεκριμένα δεν χρειάζεται να πας στη vw υποχρεωτικά. Εγω τα άλλαξα στο tsi μου έξω πριν μερικούς μήνες, σε εξειδικευμένο για vw βέβαια γιατί η διαδικασία ειναι λίγο μυστήρια!

Συνολικά, με λάδια, φιλτρο και εργασία μου πήγε 170 ευρώ...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Έχω ένα GOLF V GTI DSG μοντ 2008 με πρόγραμμα revo stage 1

Τον άλλο μήνα κλείνω τρία χρόνια, έχω κάνει 56.000 και θέλω να προετοιμαστώ για το service των 3 ετών (60.000χλμ).

Επειδή πάντα φροντίζω να αγοράζω τα ανταλλακτικά μόνος μου, έχω μερικές απορίες και θα παρακαλούσα όποιος ξέρει και μπορεί να μου απαντήσει για να βοηθηθώ στις αγορές μου.

1. στο βιβλίο service αναφέρεται ότι τα μπουζί στο 2λιτρο αλλάζουν στα 90.000χλμ και όχι στα 60.000χλμ. Ισχύει αυτό γιατί σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο μου είπαν να τα αλλάξω στα 60.000χλμ. Αν ναι σκέφτομαι να βάλω διπλό πλατινένιο bosh FR5KPP332S (το είδα στο επίσημο sait της bosch). Από τα διάφορα forums μερικοί προτείνουν bosch FR6KPP332S ή F5DPOR.??

2. φίλτρο καυσίμου να προτιμήσω το MANN WK69 ή της αντιπροσωπείας??

3. Σκέφτομαι να αλλάξω το cam follower.??

4. Υγρά φρένων να αγοράσω από έξω πάντα βέβαια με τις προδιαγραφές που προτείνουν ή να προτιμήσω της αντιπροσωπείας??

5. πρέπει να γίνει αλλαγή του αντιψυκτικού (παραφλού)? δεν βρήκα κάτι σχετικό στο βιβλίο (αναφέρει μόνο έλεγχο και συμπλήρωμα). Αν ναι η VW προτείνει το G12 Plus αλλά στην αγορά κυκλοφορεί και το G12 super Plus. Απόψεις??

6. Θα πρέπει να επιμείνω και να τους επιστήσω τη προσοχή σε κάποιους από τους προβλεπόμενους ελέγχους που πρέπει να γίνουν στη 3ετία??

7. εννοείται βέβαια ότι θα αλλάξω λάδια (castrol edge 5w30 ή aral super tronic III 5w30), φίλτρο λαδιού MANN HU719/6X, καμπίνας MANN CUK2939, φίλτρο αέρα δεν αλλάζω έχω βαρελάκι BMC καθώς και υγρά αυτόματου DSG και φίλτρο που έγιναν αλλαγή στα 43.000χλμ

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και περιμένω τις απαντήσεις και τυχόν υποδείξεις σας

φιλικά Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

1. Στα 60.000 και νωριτερα ακομη αν εχεις προγραμμα . Τα Bosch FR6KPP332S ειναι τα ΟΕΜ και τελευταια το γυρισε η μαμα vw σε NGK PFR7S8EG τα οποια ειναι ενα βαθμο ψυχροτερα, παλι διπλα πλατινας και σημαντικα φθηνοτερα, οποτε ενα ποντο εδω αν εχεις προγραμμα.

2. Βαλε mann

3. Οπωσδηποτε αλλαγη για να εισαι ησυχος, 32 ευρω με τοποθετηση ειναι.

4. Οτι και να παρεις, αρκει να αλλαζουν καθε δυο χρονια.

5...??

6. Οτι και να τους πεις αμα τρεχει εγγυηση ακομη, αστερι θα στο βγαλουν, μολις ληξει τοτε εντοπιζει τα προβληματα η αντιπροσωπεια.

Καλα κανεις και ψωνιζεις απ εξω και τους τα πας στο σακουλακι. Και εγω μαζι σου εφεξης. Πηγα για να παρω castrol edge 5w30, 1 λιτ απο αντιπροσωπεια για συμπληρωμα, και το χρεωσε 20 ευρω!! (13 λιανικη στο εμποριο εξω). Οποτε λεμε τωρα 5 λιτρα για μια αλλαγη 20 χ 5 = 100 ευρω στην αντιπροσωπεια το κοστος για λαδια και 65 απο το εμποριο εκτος λιανικη. Ιμαντες και τα σχετικα ακομη και απο αμερικη να τα παραγγειλεις ερχονται μετα το τελωνειο 40 % φθηνοτερα.

Στο επομενο service με τα αναλωσιμα μαζι μου και συμφωνια απο πριν για το ποσο της εργασιας που θελουν, για να μην σου πω οτι τα βασικα μαλλον θα αρχισω να τα κανω μονος. Ε αμαν πια !!!

Link to comment
Share on other sites

1. Στα 60.000 και νωριτερα ακομη αν εχεις προγραμμα . Τα Bosch FR6KPP332S ειναι τα ΟΕΜ και τελευταια το γυρισε η μαμα vw σε NGK PFR7S8EG τα οποια ειναι ενα βαθμο ψυχροτερα, παλι διπλα πλατινας και σημαντικα φθηνοτερα, οποτε ενα ποντο εδω αν εχεις προγραμμα.

2. Βαλε mann

3. Οπωσδηποτε αλλαγη για να εισαι ησυχος, 32 ευρω με τοποθετηση ειναι.

4. Οτι και να παρεις, αρκει να αλλαζουν καθε δυο χρονια.

5...??

6. Οτι και να τους πεις αμα τρεχει εγγυηση ακομη, αστερι θα στο βγαλουν, μολις ληξει τοτε εντοπιζει τα προβληματα η αντιπροσωπεια.

Καλα κανεις και ψωνιζεις απ εξω και τους τα πας στο σακουλακι. Και εγω μαζι σου εφεξης. Πηγα για να παρω castrol edge 5w30, 1 λιτ απο αντιπροσωπεια για συμπληρωμα, και το χρεωσε 20 ευρω!! (13 λιανικη στο εμποριο εξω). Οποτε λεμε τωρα 5 λιτρα για μια αλλαγη 20 χ 5 = 100 ευρω στην αντιπροσωπεια το κοστος για λαδια και 65 απο το εμποριο εκτος λιανικη. Ιμαντες και τα σχετικα ακομη και απο αμερικη να τα παραγγειλεις ερχονται μετα το τελωνειο 40 % φθηνοτερα.

Στο επομενο service με τα αναλωσιμα μαζι μου και συμφωνια απο πριν για το ποσο της εργασιας που θελουν, για να μην σου πω οτι τα βασικα μαλλον θα αρχισω να τα κανω μονος. Ε αμαν πια !!!

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. δεν είναι καιροί να μας τα παίρνουν χοντρά οι αντιπροσωπείες. Πάντα παω με το σακουλάκι! και αν θέλουν ας πουν κάτι. για το cam follower ξέρεις αν μπορώ να το βρώ και που εκτος VW?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. δεν είναι καιροί να μας τα παίρνουν χοντρά οι αντιπροσωπείες. Πάντα παω με το σακουλάκι! και αν θέλουν ας πουν κάτι. για το cam follower ξέρεις αν μπορώ να το βρώ και που εκτος VW?

...ελλαδα δεν ξερω,

....εξωτερικο στοιχιζει αρκετα ακριβοτερα στις περισσοτερες των περιπτωσεων ή στην καλυτερη τα ιδια, με καποια να ειναι αμφιβολου ποιοτητας, συνεπως μεινε στην αντιπροσωπεια, και κανε ερωτηση μηπως το ιδιο ανταλλακτικο απο seat στοιχιζει λιγοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Τι aftermarket τακάκια μπορώ να βάλω στο GOLF V GT 170 αντί για τα εργοστασιακά που άντεξαν 85.000km? Τι μάρκα είναι τα εργοστασιακά και μπορώ να το αγοράσω εκτός αντιπροσωπείας? Στην αντιπροσωπεία η τετράδα ανταλλακτικά μόνο έχουν 200 ευρώ. Μου πρότειναν τακάκια Textar, τι λένε? Αν θέλετε προτείνετε μου εναλλακτικές λύσεις και καταστήματα από Θεσσαλονίκη. Ευχαριστώ

85.000?? πατουσες ποτε φρενο??? :pardon: ...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 1060 posts ξέχασα τι ήθελα να ρωτήσω... :bow::frantics::bow:

Θα επανέλθω σε 5000Km (θα φτάσω στα 135.000Km) ... όταν και θα πάω για service!!!

Edited by spooky
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γνωριζει κανεις ποσο χρεωνουν περιπου για αλλαγη του φρεον με εξαερωση του κυκλωματος κλπ ;

Link to comment
Share on other sites

έκανα σήμερα το service των 45.000km σε τρία χρόνια λάδια και φίλτρο βενζίνης και λαδιού δικά μου. πλήρωσα 113€ εργασία πάρα πολλά. τα οποία περιέχουν :

4€ αναλώσιμα service

12€ κάρτα καυσαερίων

9€ υγρά φρένων

29€ εργασία για την αλλαγή των υγρών των φρένων :rolleyes::clapping:

47€ εργασία για το service

12€ εργασία γιατί μου άλλαξαν το φίλτρο βενζίνης που δεν ήταν προγραμματισμένο =@ =@ =@ θα τρελαθούμε τελείως

τους ζήτησαν να τσεκάρουμε τα μπουζί για να δούμε σε την κατάσταση είναι και μου είπαν ότι δεν χρειάζονται αλλαγή και να τα αφήσω για το επόμενο.

μου είπαν ότι σε κανά 4.000km θα χρειαστώ τακάκια πίσω.

πάντως να συμπληρώσω ήξεραν να μου ρυθμίσουν τη μεγάλη σκάλα που φώτιζε τον θεό ενώ οι άλλοι έλεγαν οτι είναι μια χαρά

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

πάντως να συμπληρώσω ήξεραν να μου ρυθμίσουν τη μεγάλη σκάλα που φώτιζε τον θεό ενώ οι άλλοι έλεγαν οτι είναι μια χαρά

Nα υποθέσω οτι κατέβασαν ολο το φανάρι και μετά σήκωσαν ξανά τη μεσαία σκάλα; Θα το κανα και γω αυτό αλλά κατα 99% θα αλλάξω φανάρια με τα hella xenon look οπότε βαρέθηκα... :thumbsu:

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Nα υποθέσω οτι κατέβασαν ολο το φανάρι και μετά σήκωσαν ξανά τη μεσαία σκάλα; Θα το κανα και γω αυτό αλλά κατα 99% θα αλλάξω φανάρια με τα hella xenon look οπότε βαρέθηκα... :thumbsu:

όχι ρυθμίζονται το είχα βρει και εγώ από το Internet το πως αλλα δεν είχα το κατάλληλο εργαλείο για να το κάνω

Link to comment
Share on other sites

όχι ρυθμίζονται το είχα βρει και εγώ από το Internet το πως αλλα δεν είχα το κατάλληλο εργαλείο για να το κάνω

Mάλλον αυτον τον οδηγό εννοείς αν και αυτός παρότι αναφέρει για το ρυθμιστικό κάνει αυτο που είπα πιο πανω...

btw σε ποιό ήταν το συνεργείο που ξέρανε να το ρυθμίσουν;

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Mάλλον αυτον τον οδηγό εννοείς αν και αυτός παρότι αναφέρει για το ρυθμιστικό κάνει αυτο που είπα πιο πανω...

btw σε ποιό ήταν το συνεργείο που ξέρανε να το ρυθμίσουν;

ναι αυτόν λέω το συνεργείο είναι service Direct Express στα τηλ.: 210 2854170, 210 2854180 στη Μεταμόρφωση

Link to comment
Share on other sites

Εχθές έκανα στο αυτοκίνητό μου GOLF V GTI DSG το service των 3 ετών με 57.000χιλ.

Συνολικά μου κόστισε €382. Από αυτά €203 κόστισαν τα ανταλλακτικά αγορασμένα από εμένα και €179 κόστισε το service σε εξουσιοδοτημένο.

Αναλυτικά πλήρωσα για ανταλλακτικά:

λάδια ARAL super tronic longlife III 5lt €50

φίλτρο λαδιού MANN €11,50

υγρά φρένων Motul RBF600 €9,50

μπουζί Bosch FR5KPP332S €54

Φίλτρο βενζίνης MANN €28

φίλτρο καμπίνας MANN €16

cam follower €34

και για το service:

εργασία γενικού service €119

αλλαγή υγρών φρένων €30

R+I €30 (δεν ξέρω τι είναι και ξέχασα να ρωτήσω. Υποθέτω ότι είναι η αλλαγή του camm follower)

Link to comment
Share on other sites

Από που πήρες τα ανταλλακτικά;

Στα 60.000 χλμ προβλέπει και αλλαγή λαδιού στο κιβώτιο DSG από όσο γνωρίζω. Πως και δεν το άλλαξες;

Link to comment
Share on other sites

οντως..και ειναι και σχετικα ακριβη..περι τα 280 ευρο περιπου....περσυ την ειχα κανει..και τωρα στα 120000 σε κανα 2μηνο δλδ..

Link to comment
Share on other sites

Από που πήρες τα ανταλλακτικά;

Στα 60.000 χλμ προβλέπει και αλλαγή λαδιού στο κιβώτιο DSG από όσο γνωρίζω. Πως και δεν το άλλαξες;

τα λάδια του κιβωτίου DSG μαζί με κάποιο φίλτρο που προβλέπεται τα είχα αλλάξει στα 43.000km

τα ανταλλακτικά τα πήρα από http://www.trade-wind.gr/ λάδια, φίλτρο λαδιού, υγρά φρένων και από http://www.spare.gr/ μπουζί, φίλτρο καμπίνας, φίλτρο καυσίμου. το cam follower από το συνεργείο που έκανα το service. Τακάκια όταν χρειαστούν από το http://www.saveltrade.gr/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.