Jump to content
geologist

Πιθανή (;) Λύση Στην Κατανάλωση Λαδιού (Gti)

Recommended Posts

Φίλε Σπύρο, εντάξει, όλους μας έχει κουράσει το θέμα με τα λάδια, αλλά η λύση του είναι θέμα χρόνου. Μετά τον Leftos, κι εγώ με το νέο κινητήρα είμαι εντάξει (προς το παρόν, μην το ματιάσω). Κι όταν λέω εντάξει, εννοώ ΚΑΘΟΛΟΥ. Στην αντιπροσωπεία δεν το πιστεύανε!

Όσο για το "car of the year 2010", πέρα από τα κόλπα του marketing κ.λπ., νομίζω ήταν πριν βγει το gti, γενικά για το polo αυτής της γενιάς.

Συμβουλή: το εκνευριστικό αυτοκόλλητο βγαίνει πανεύκολα και χωρίς να αφήσει σημάδι.

Link to comment
Share on other sites

Όχι πολλά, 1500. Δεν μπορώ να πω ακόμη ότι αισθάνομαι ήσυχος, αλλά φαίνεται ότι τελειώνει το βάσανο.

Γουστάρω πάντως καψούρες με την πολάρα!!!

Με το καλό να την ανταμώσεις αύριο. Κι ελπίζω να μην της βγάλεις το λάδι...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ευχομαι κ συ να τελιωσεις με το θεμα :drinks:

στα πρωτα 200χλμ θα το φορτωσω λιγο με μισογκαζο και ανοιγματα για να εξαλειψω καθε περιπτωση να μη πατησουν παλι τα ελατηρια

και αν ολα πανε καλα παμε για αλλα

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: Άσχετο, αλλά μην ανοίγω άλλο θέμα: Μου τελείωσε το νερό για το παρμπριζ, χωρίς να έχει ανάψει η ένδειξη χαμηλής στάθμης.

Δεν έχει το gti αυτή τη δυνατότητα;

Αν δεν κάνω λάθος όσα έχουν xenon έχουν και ένδειξη. Οι υπόλοιποι χάσανε..... (εμένα δεν έχει xenon, ούτε και αισθητήρα) και νομίζω ότι δεν μπαίνει μετά γιατί έχει να κάνει με τον εγκέφαλο των xenon..... κανένας όμως δε το λέει όταν πας να το ψωνίσεις γιατί είναι άσχετοι.....

Link to comment
Share on other sites

λοιπον.σημερα πηρα τη polina μου :yes:

αλλαγη κινητηρα και αλλαγη πολυδισκου dsg(δεν ειχα σοβαρο θεμα κατι σκορτσαρισματακια που και που αλλα γιατι να μη τον αλλαξω?μεσα ηταν το αμαξι ετσι κ αλλιως)

λεπτομερειες του μοτερ δεν ειδα οσο και αν εχωσα τη κεφαλα μου μεσα στο μοτερ.ενα καλο ομως που ειδα ηταν οτι εγραφε germany.

επισης πηγα και εβαλα προγραμμα στο rocco της οικογενειας σημερα..

γενικα πηγε καλα η μερα :thumbsu:

Έλα ντε..

Πιστεύω ούτε οι αντιπρόσωποι δεν ξέρουν.

δεν εχουν πραγματικα ιδεα

Αν δεν κάνω λάθος όσα έχουν xenon έχουν και ένδειξη. Οι υπόλοιποι χάσανε..... (εμένα δεν έχει xenon, ούτε και αισθητήρα) και νομίζω ότι δεν μπαίνει μετά γιατί έχει να κάνει με τον εγκέφαλο των xenon..... κανένας όμως δε το λέει όταν πας να το ψωνίσεις γιατί είναι άσχετοι.....

εχω bi-xenon και μου χει αναψει κανονικα η ενδειξη..

αλλα εχει αναψει και σε φιλο μου με tiguan που δεν εχει xenon

Link to comment
Share on other sites

λοιπον.σημερα πηρα τη polina μου :yes:

αλλαγη κινητηρα και αλλαγη πολυδισκου dsg(δεν ειχα σοβαρο θεμα κατι σκορτσαρισματακια που και που αλλα γιατι να μη τον αλλαξω?μεσα ηταν το αμαξι ετσι κ αλλιως)

λεπτομερειες του μοτερ δεν ειδα οσο και αν εχωσα τη κεφαλα μου μεσα στο μοτερ.ενα καλο ομως που ειδα ηταν οτι εγραφε germany.

επισης πηγα και εβαλα προγραμμα στο rocco της οικογενειας σημερα..

γενικα πηγε καλα η μερα :thumbsu:

δεν εχουν πραγματικα ιδεα

εχω bi-xenon και μου χει αναψει κανονικα η ενδειξη..

αλλα εχει αναψει και σε φιλο μου με tiguan που δεν εχει xenon

Το tiguan είναι διαφορετικό από το p(k)olo

Link to comment
Share on other sites

Το tiguan είναι διαφορετικό από το p(k)olo

Για το golf χωρίς xenon ξέρετε αν έχει?

Edited by Tonyantony
Link to comment
Share on other sites

ενημερωνω κι εγω, μετα τα σωληνακια και τις μοντιφες τους προφανως και δεν εγινε κατι, εχω κανει 800 και εχει καψει μισο λιτρο. Χειροτερα απο οτι ηταν πριν τα σωληνακια που εκαιγε 1 λιτρο στα 1800-1900! οποτε συντομα θα παω για τη μετρηση την πρωτη να το δουν κι αυτοι. Δεν ξερω αν θα επιμεινουν και για δευτερη που ελεγαν. Για κινητηρα προφανως παμε και απο οτι βλεπω οσοι αλλαξατε σωθηκατε. Μακαρι να ειναι αυτη η τελευταια και πετυχημενη λυση!!

Link to comment
Share on other sites

εγω ετοιμαζομαι να μπω στην ουρα ...χαχαχαχα στα 1000 που κοντευω εχει καψει μισο λιτρο.

σου καθαρισαν τουρμπινες κομπρεσορα και τα σχετικα απο τη λαδιλα?επισης η εξατμιση πως μπορει να καθαριστει απο τη μαυριλα που εχει μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Για τον καθαρισμό έτσι μου είπαν (δεν ήμουν και μπροστά, αλλά τους έχω εμπιστοσύνη).

Τώρα για την εξάτμιση, έκανα μια προσπάθεια με σφουγγάρι, υγρό πιάτων και πολλή υπομονή, αλλά μέτριο αποτέλεσμα.

Σκέφτηκα για κανένα διάλυμα σόδας ή αμμωνίας, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μετά την πρώτη μέτρηση στα 1000 χλμ μου είπαν κατευθείαν για αλλαγή.

Έλα να παίρνετε σειρά...!

Και οι κανούργιοι κινητήρες θα πρέπει να κάνουν 5000-6000 χλμ για να δούμε τι κάνουν.

Το δικό μου ξεκίνησε να καίει στα 4-5,000χλμ ενώ σε άλλους είχε αρχίσει ποιο νωρίς.

Οσοι αλλάξατε κινητήρα σας ανανέωσαν την εγγύηση για τον κινητήρα?

Οταν λέμε αλλαγή κινητήρα ποια κομμάτια αλλάζουν ή ποιο σωστα τι παραμένει?

Edited by GEORGETDM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω και εγω το γνωστο θεμα με τα λαδια πηγα στην auto marin οπου πηρα και το αμαξι το μετρησανε και μου ειπαν για μοτερ αλλα απο οτι ειδα μεσα απο το συνεργειο δεν μου γεμισαν πολυ το ματι και θα ηθελα να παω καπου αλλου για αλλαγη κυνητηρα και ηθελα να ρωτησω εσας εδω μιας και τους αλλαζουμαι με το κουταλι καποιον αντιπροσοπο που μεινατε ικανοποιημενει και εκτος απο αυτο δειξατε καποια σιγουρια. Δυστηχως ειμαι μηχανικος αυτοκινητων και με ποναει που δεν μπορω να φτιαξω εγω το αμαξι και να το εμπηστευτω στο καθεναν, καθως εχω δουλεψει και σε αντιπροσοποιες και ξερω ακριβως τι παιζει με τοις μηχανικατσες..

Link to comment
Share on other sites

Εγω παρελαβα το Polo 11/2011 , δεν ξερω εαν τοτε οι κινητηρες ειχαν κατι αναβαθμισμενο , η αν το στρωσιμο μου ευθυνεται,στα 3000 συμπληρωσα 200μλ και στα 7500 εκανα αλλαγη , μεχρι τα 13 π εκανα αλλαγη παλι, δεν ειχε καψει τιποτα, η πιο συγκεκριμενα ,πολυ νορμαλ για ενα μοτερ τουρμπο που αν το πατας καιει οπως ολα. Εδωσα βαση στο στρωσιμο καθως ξαναειχα τουρμπατο,απο τα 200 χλμ αρχισα να το ζοριζω , μεχρι 4000 και γκαζι σχεδον μεση, σε ανοιχτο δρομο,μετα στα 400 χλμ οι 4000 εγιναν 5000, στα 500 χλμ το πατησα τερμα για πρωτη φορα στο φασμα 4000-5500 με 4η στην εθνικη και συνεχισα πιο ηρεμα το ανοιγμα μεχρι 7η μεχρι 220 κ αυστηρα μεχρι 3/4 γκαζι! .Μεχρι τα 700 χλμ δν το ξαναπηγα μετα τις 5500 ουτε το ζορισα και απο τα 700 χλμ εως τα 1300, εκανα σταδιακα πατηματακια μεχρι 3/4 το γκαζι κ αλλαγες στις 5-6000....Ολα αυτα οχι συνεχεια, σε μια βολτα του εκανα ενα ανοιγμα. Γενικοτερα ηρεμα το δουλευα.Εχει φαει κ πολυ σκισιμο το αμαξι, αλλα λιγες φορες, προσεκτικα, οχι καθε μερα..Παντα προσοχη με το oil temperature, παταω απο 90 και σβηνω τουλαχιστον 98! Πιστευω ειναι θεμα των ελατηριων και στρωσιματος, ενα τετοιο μοτερ δεν θελει παντα ηρεμο στρωσιμο! Παρακολουθω το θεμα και ηθελα να εκφρασω την δικια μου αποψη!

Edited by kwstas_fr
Link to comment
Share on other sites

Εγω παρελαβα το Polo 11/2011 , δεν ξερω εαν τοτε οι κινητηρες ειχαν κατι αναβαθμισμενο , η αν το στρωσιμο μου ευθυνεται,στα 3000 συμπληρωσα 200μλ και στα 7500 εκανα αλλαγη , μεχρι τα 13 π εκανα αλλαγη παλι, δεν ειχε καψει τιποτα, η πιο συγκεκριμενα ,πολυ νορμαλ για ενα μοτερ τουρμπο που αν το πατας καιει οπως ολα. Εδωσα βαση στο στρωσιμο καθως ξαναειχα τουρμπατο,απο τα 200 χλμ αρχισα να το ζοριζω , μεχρι 4000 και γκαζι σχεδον μεση, σε ανοιχτο δρομο,μετα στα 400 χλμ οι 4000 εγιναν 5000, στα 500 χλμ το πατησα τερμα για πρωτη φορα στο φασμα 4000-5500 με 4η στην εθνικη και συνεχισα πιο ηρεμα το ανοιγμα μεχρι 7η μεχρι 220 κ αυστηρα μεχρι 3/4 γκαζι! .Μεχρι τα 700 χλμ δν το ξαναπηγα μετα τις 5500 ουτε το ζορισα και απο τα 700 χλμ εως τα 1300, εκανα σταδιακα πατηματακια μεχρι 3/4 το γκαζι κ αλλαγες στις 5-6000....Ολα αυτα οχι συνεχεια, σε μια βολτα του εκανα ενα ανοιγμα. Γενικοτερα ηρεμα το δουλευα.Εχει φαει κ πολυ σκισιμο το αμαξι, αλλα λιγες φορες, προσεκτικα, οχι καθε μερα..Παντα προσοχη με το oil temperature, παταω απο 90 και σβηνω τουλαχιστον 98! Πιστευω ειναι θεμα των ελατηριων και στρωσιματος, ενα τετοιο μοτερ δεν θελει παντα ηρεμο στρωσιμο! Παρακολουθω το θεμα και ηθελα να εκφρασω την δικια μου αποψη!

Έκανες πολύ καλή δουλειά! :goodjob:

Δυστυχώς, ελάχιστοι ακολουθούν μια τέτοια διαδικασία στο στρώσιμο, ακολουθώντας τις υποδείξεις των εργοστασίων, που βολεύουν μόνο και μόνο αυτούς! Γιατί ένα στρώσιμο "μη μου άπτου" το μόνο που κάνει είναι να περνάει ο πρώτος κρίσιμος καιρός χωρίς ζόρι και άρα προβλήματα για τον αντιπρόσωπο και το εργοστάσιο.

Βέβαια, μετά το φιάσκο με τους κινητήρες του Πόλο, μάλλον θα εύχονταν να τα είχαν πει αλλιώς!

Link to comment
Share on other sites

Για τον καθαρισμό έτσι μου είπαν (δεν ήμουν και μπροστά, αλλά τους έχω εμπιστοσύνη).

Τώρα για την εξάτμιση, έκανα μια προσπάθεια με σφουγγάρι, υγρό πιάτων και πολλή υπομονή, αλλά μέτριο αποτέλεσμα.

Σκέφτηκα για κανένα διάλυμα σόδας ή αμμωνίας, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Αφού "μουλιάσεις" εξωτερικά τις μπούκες με νερό, ψέκασε με Cillit Bang του εμπορίου. Απλά -καλού κακού- χρησιμοποίησέ το πρώτα σε ένα σημείο που να μην φαίνεται.

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το καθάρισα όσο μπορούσα με πανί και νερό λίγα μωρομάντηλα τα είχα δίπλα μου και μετά με μια 3μ για γρατζουνιές λίγο ξεβγάλαμε με βρεγμένο πανί και έγινε γυαλί .

Edited by msdx
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.