Jump to content
geologist

Αλλαγή Κινητήρα (Polo Gti)

Recommended Posts

Να ενημερώσω ότι  σε όσους λένε όταν αλλάζουν ελατήρια η κινητήρα η οτιδήποτε να ξέρουν ότι αυτό που λένε ότι δεν έχει εγγύηση  κτλ. Ότι έχουν εγώ είχα κάνει καταγγελία στην γραμματεία του καταναλωτή και σήμερα μου ήρθε χαρτί και αναφέρει ότι ο κινητήρας που αλλάχτηκε  έχει 2 χρόνια εργοστασιακή εγγύηση .



 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν κάπου φωτογραφίες από ανοιγμένα μοτέρ..θυμάμαι ότι έχω δει αλλά όχι που...στείλτε μου σας παρακαλώ τα link αν θυμάστε...ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Ενημέρωση και από μένα:

Έχω κάνει 12.000 χλμ με το νέο κινητήρα. Έχει κάψει γύρω στα 250 ml.

Μέχρι τις 7000 (τελευταία φορά που έγραψα) δεν είχε κάψει.

Μετά έκανα αρκετά χιλιόμετρα σε μικρό χρονικό διάστημα και το κοίταξα στις 10000, οπότε διαπίστωσα ότι άρχισε να καίει.

Δεν μπορώ να διακρίνω μεγάλη διαφορά από τις 10 έως τις 12000, αλλά φυσικά κανείς δε μου εγγυάται ότι στα επόμενα χιλιόμετρα δε θα ξεφύγει εντελώς.

 

Δεν είμαι αισιόδοξος, αλλά όσο με πληγώνει τόσο με πωρώνει.

 

Δεν έχω πάει στην αντιπροσωπεία. Μέχρι το Πάσχα θα κάνω άλλα 2000-3000 χλμ και θα πάω για αλλαγή λαδιών.

Θα ενημερώσω ξανά τότε για την εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά περιμενω να συμπληρώσω 1000 km μετά την αλλαγή των σωληνακιών και σας ενημερώνω...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μετά από 14000 χλμ με το νέο κινητήρα, έκανα αλλαγή λαδιών.

Είχε κάψει γύρω στα 500 ml.

Θα ενημερώσω ξανά όταν υπάρχει κάτι αξιοσημείωτο.

 

Καλό Πάσχα σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

μπραβο φιλε...πολυ καλα τα πας.

να κανω ενα συντομο update και εγω

στις 5600 με το νεο κινητηρα συμπληρωσα 500 ml λαδι.

εκ τοτε δεν μου εχει καψει σταλα και εχω κανει αλλα 1500 χλμ συνολο 7100χλμ με το νεο κινητηρα.αρχιζω δειλα δειλα να πιστευω οτι ξεμπερδεψα με το προβλημα...μακαρι

Link to comment
Share on other sites

Και μενα καλα μου ακουγονται! 15.000€ τα δινουν ιδιωτες στο car με αρκετα εξτρα (απ´ οσο θυμαμαι το δικο σου δεν εχει καποιο) οποτε το ιδιο ποσο να δινει και η αντιπροσωπεια ειναι καλα. Το ασχημο βεβαια ειναι η απαξιωση που δεχεται αυτο το οχημα σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα.

Link to comment
Share on other sites

 
 
CTRL + Q to Enable/Disable GoPhoto.it
μα δεν μου καει

μα δεν μου καει λαδια τωρα γιατι να το δωσω?

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ!

Μετά την αλλαγή λαδιών που έκανα το Πάσχα (την πρώτη μετά την αντικατάσταση κινητήρα) έχω κάνει 3000 χλμ.

Έχει κάψει το πολύ 200 ml. Οριακά δε θα χρειάζεται συμπλήρωμα από αλλαγή σε αλλαγή.

Τώρα θα κάνω πιο πολλά χιλιόμετρα (γιατί για ένα μήνα είχα κλειστεί μέσα εξαιτίας ενός ατυχήματος, όχι με το αμάξι),

οπότε θα ενημερώσω ξανά όταν δω κάτι αξιοσημείωτο.

 

Κανένας άλλος ρε παιδιά; Πού χαθήκατε όλοι;;;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον βαρεθήκανε να μιλάνε για το πρόβλημα με την κατανάλωση λαδιού αφού δεν υπάρχει άλλη λύση από το συμπλήρωμα σε τακτά χρονικά διαστήματα παρά την αντικατάσταση κινητήρα.

Link to comment
Share on other sites

ωπα ρε παιδια και εγω εγραψα. εχω κανει 9200 χλμ με νεο κινητηρα και μου εκαψε κατι παραπανω απο 500 ml, ειμαι μεταξυ 600-700 αυτη τη στιγμη

Link to comment
Share on other sites

Επισης λογο καλοκαιριου πολλοι δεν κανουν χιλιομετρα με το αυτοκινητο λογο χρησης μηχανακιου..Μεσα σε αυτους και εγω...

Link to comment
Share on other sites

Επισης λογο καλοκαιριου πολλοι δεν κανουν χιλιομετρα με το αυτοκινητο λογο χρησης μηχανακιου..Μεσα σε αυτους και εγω...

και εγω μεσα σε αυτους. εχει πεσει κουκουλα στο πολακι

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχω αλλάξει όλα τα σωληνάκια , άλλαξα κινητήρα πριν 5 μήνες έκανα 10000 χμτ  και καίω 1 λιτ/1000 χμτ ξανά. Πήγα στην αντιπροσωπία και η απάντηση από την Kosmocar ήταν ότι  δεν έχει βρεθεί ακόμη κάποια λύση για το θέμα των λαδιών .Αν θέλω μπορούν να μου ξανά αλλάξουν κινητήρα αλλά υπάρχει η πιθανότητα να ξανακαίει. Έχω απογοητευτεί δεν ξέρω τι να κάνω......

Link to comment
Share on other sites

Έμενα το vrs μετά από 9000κμ  έχει κάψει το πολύ 500μλ .Πριν λίγες μέρες πήγα να κάνω service με τα λαδάκια μου mobil  formula 5-30  και από την εταιρία μου παν ότι από δω και πέρα θα βάζουν σε όλα τα tsi  turbo βασικά μου πε  5-40  λαδί  έχει έρθει ενημέρωση από την εταιρία  αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα αν βάλω  5-30. Έχετε ανάλογη ενημέρωση και εσείς από την αντιπροσωπεία σας ;

Edited by msdx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε μου πριν καμίαεβδομάδα που ρώτησα στην αντιπροσωπεία μήπως βάλουμε στο πόλο 5,40 για λιγότερη καύση μου απάντησε αρνητικά και μου είπε ότι βάζουν 5.30 μόνο...

Link to comment
Share on other sites

Έμενα το vrs μετά από 9000κμ  έχει κάψει το πολύ 500μλ .Πριν λίγες μέρες πήγα να κάνω service με τα λαδάκια μου mobil  formula 5-30  και από την εταιρία μου παν ότι από δω και πέρα θα βάζουν σε όλα τα tsi  turbo βασικά μου πε  5-40  λαδί  έχει έρθει ενημέρωση από την εταιρία  αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα αν βάλω  5-30. Έχετε ανάλογη ενημέρωση και εσείς από την αντιπροσωπεία σας ;

 

 

Εγώ φίλε μου πριν καμίαεβδομάδα που ρώτησα στην αντιπροσωπεία μήπως βάλουμε στο πόλο 5,40 για λιγότερη καύση μου απάντησε αρνητικά και μου είπε ότι βάζουν 5.30 μόνο...

Πλήρης συμφωνία απόψεων-οδηγιών μεταξύ των αντιπροσωπειών.... :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.