Jump to content
MIKE_GOLF_V_GTI

Golf Gti Tuning (Tfsi - Tsi) Vol.2

Recommended Posts

δηλαδή το cf της kmd είναι σίγουρα πιο ενισχυμένο και το μόνο πιο επίφοβο σημείο του είναι οτι δεν έχει αντιτριβικη επίστρωσή και μπορεί να έχει φθορά ο εκκεντροφόρος ? αξίζει δλδ?

Tο ειχε φερει ενα παιδι και του πα να μην το βαλει. Ειναι πολυ πιο χοντρο απο το νορμαλ και αποκλειεται να σπασει . Αλλα ξερω οτι χωρις την αντιτριβικη , ο εκκεντροφορος "τρωγεται" συντομα . Οποτε αν ειναι να θες καθε 15000-20000χλμ εκκεντροφορο , CF , εργασια , αναλωσιμα ( = 550 Ευρω ) νομιζω δεν αξιζει . Μπορει να κανω και λαθος , αλλα δεν νομιζω οτι αξιζει το ρισκο τη στιγμη που με προσεκτικο ελεγχο - αλλαγη του νορμαλ cf ειμαστε ΟΚ .

Link to comment
Share on other sites

οπότε περιμένουμε να το δοκιμάσει κάποιος για να μας πει εντυπώσεις... μου φαίνεται οτι πάλι τα αμερικανάκια θα βγάλουν το φίδι απο τη τρύπα....

Link to comment
Share on other sites

θελω να αλλαξω την φιλτροχοανη της injen με καποια αλλη γιατι καπου πηρε το ματι μου και ακουσε το αυτι μου οτι ειναι πολυ μικρη και δεν εχει καλη παροχη αερα...καποια ιδεα με τι αλλο μπορω να την αλλαξω?βγαζει η pipercross καποια φιλτροχοανη που να κανει και στην injen?

Link to comment
Share on other sites

θελω να αλλαξω την φιλτροχοανη της injen με καποια αλλη γιατι καπου πηρε το ματι μου και ακουσε το αυτι μου οτι ειναι πολυ μικρη και δεν εχει καλη παροχη αερα...καποια ιδεα με τι αλλο μπορω να την αλλαξω?βγαζει η pipercross καποια φιλτροχοανη που να κανει και στην injen?

Βγάζουν πολλές εταιρείες χωάνες που να μπορούν να ταιριάξουν στην εισαγωγή. Αυτό όμως γνωρίζω,είναι ότι δεν πρόκειται να δεις διαφορά με μεγαλύτερη χωάνη. Οι απαιτήσεις της Κ03 σε εισερχόμενο αέρα, είναι πολύ μικρές για να δεις κάποια value for money διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

θελω να αλλαξω την φιλτροχοανη της injen με καποια αλλη γιατι καπου πηρε το ματι μου και ακουσε το αυτι μου οτι ειναι πολυ μικρη και δεν εχει καλη παροχη αερα...καποια ιδεα με τι αλλο μπορω να την αλλαξω?βγαζει η pipercross καποια φιλτροχοανη που να κανει και στην injen?

Δεν μπορώ να πιστέψω πως μια εταιρεία όπως η injen εχει φιλτροχοάνη που δεν καλύπτει της απαιτησεις του μοτερ.

Αν επιμενεις νομιζω πως θα ταιριαξει οποιαδηποτε χοανη με ιδιας διαμετρου στομιο αλλιως θα χρειαστεις αλλο κολαρο με συστολη.

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες βρήκα λύση με το ΚΤΕΟ, ας είναι καλά ο φίλος GEOPAN με το μοναδικό μαμά GTI στο ηλιακό μας σύστημα. Μου έστειλε με Χέσε-Μές (MMS) φωτό από το μοτέρ του το οποίο και θα κάνω αερογραφία στο καπώ οπότε χαμπάρι δε θα πάει κανείς, όλα θα φαίνονται stock.

Φίλε Κώστα (VAGlover) μου άρεσε η ιδέα σου για το οκτάμπεκο κι έτσι θα παραγγείλω άλλα 3 1000άρια μπεκ από RX-8 και θα προχωρήσω έτσι. Μάλλον θα έχω λίγο τρέμουλο στο ρελαντί αλλά μπρος στα κά(υ)λλη τι είναι ο πόνος?

Όσο για το πρόγραμμα, για να μην αφήσω κανέναν δυσαρεστημένο λέω να βάλω 4 παράλληλους εγκεφάλους τους οποίους θα αλλάζω με switch όπως τους printers τις παλιές καλές εποχές. Στον έναν θα έχω Revo, στον άλλο Unitronic, στον τρίτο e-tuners και στον 4ο τον καλύτερο MTM για όταν το παίρνει η γυναίκα στη λαϊκή ή στον Βερόπουλο ώστε να είναι safe. Σωστόοοοοςςςς?

Κι επειδη ολα αυτα θα προκαλεσουν τη ζηλια και τον φθονο και πολλοι θα μπουν στον πειρασμο να σε κλεψουν εχω κι ενα συναγερμο απο την ΚARAKITSOS SECURITY που ξεμεινε στο σπιτι της γιαγιας μου (το χρησιμοποιουσε για να μη μπαινουν στο κοτετσι και κλεβουν τις κοτες της τα αλβανα)...Ετσι να τελειοποιηθει το concept..

Link to comment
Share on other sites

θελω να αλλαξω την φιλτροχοανη της injen με καποια αλλη γιατι καπου πηρε το ματι μου και ακουσε το αυτι μου οτι ειναι πολυ μικρη και δεν εχει καλη παροχη αερα...καποια ιδεα με τι αλλο μπορω να την αλλαξω?βγαζει η pipercross καποια φιλτροχοανη που να κανει και στην injen?

Γνωριζω 2 cupra με κ04 που ειναι σχεδον 400 αλογα και τα 2 φορανε injen.Τι σε κανει να πιστευεις οτι σε εσενα¨"ισως και να κοβει"?? mf_tshirt.gif

Κρατα τα λεφτακια σου Μιχαλιο γιατι μια καλη φιλτοχοανη κοστιζει σχεδον οσο ολοκληρη η injen και δεν προκειται να παρεις ουτε ενα αλογο..Εξαλου λες αυτοι εκει στην Japan μ****ες να τανε να μην το εχουνε μελετησει το θεμα.. :):lol:

Να ρωτήσω, έχει κανείς καμιά Κ04 "χαλασμένη", γιατί θέλω να την μελετήσω για ένα project που έχω στο μυαλό μου...

Δεν ξερω αν εχεις το ιδιο project στο μυαλο σου εμενα παντος το δικο μου ειναι ειδη στο σκαρι.. :whistling::whistling:B)

Κ04 χαλασμενη ειναι δυσκολο να βρεις γιατι δεν χαλανε ευκολα οι π@υτ@νες..

Edited by Speedy
Μη επιτρεπόμενη λέξη
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εχεις το ιδιο project στο μυαλο σου εμενα παντος το δικο μου ειναι ειδη στο σκαρι.. :lol::lol::lol:

Κ04 χαλασμενη ειναι δυσκολο να βρεις γιατι δεν χαλανε ευκολα οι π@υτ@νες..

Μην το λες, μην το λες...

Και ένας φίλος έχει την Injen σε Impreza και είναι super ευχαριστημένος (injen + σύστημα εξάτμισης +25 ίππους).

injen0.jpg

injen1.jpg

Τα impreza όμως, είναι πολύ φημωμένα στην εξαγωγή και απελευθερώνοντας την εξάτμιση, κερδίζεις πάρα πολύ. Η εισαγωγή τους δίνει καλύτερο σπουλάρισμα και αίσθηση. Αν δεν βάλεις πρόγραμμα, δεν μπορείς να εκμεταλευτείς τον παραπάνω αέρα. Και σε αυτά τα σαράβαλα με τα ΙΑΜS και τις λειπές βλακείες, δεν είναι να παίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Raven ριξε μια ματια στις φιλτροχοανες της AEM. Ειναι τεραστιες και δε θελουν και λαδι.

Link to comment
Share on other sites

Raven ριξε μια ματια στις φιλτροχοανες της AEM. Ειναι τεραστιες και δε θελουν και λαδι.

+1

Είναι από τις καλύτερες!

G άξονα έδωκες, ελατήριον θα λάβεις emoticon_42.gif

http://www.etuners.gr/index.php?s=12&t=166

Όπα το ελατηριάκι λέμε...

Link to comment
Share on other sites

+1

Είναι από τις καλύτερες!

G άξονα έδωκες, ελατήριον θα λάβεις emoticon_42.gif

http://www.etuners.gr/index.php?s=12&t=166

Όπα το ελατηριάκι λέμε...

Μπραβο ρε Στελαρα .Παλι καλα που υπαρχουν ατομα σαν και εσας να μας ξεστραβονουν..Αληθεια ξερεις ποσα παιδια ξερω που εχουν πληρωσει 2-3 ΕΠΩΝΥΜΑ προγραμματα για να λυσουν το προβλημα των missfires??Σιγουρα ξερεις ειμαι σιγουρος.χεχε.Η φαση ειναι ομως οτι ολοι τους λενε οτι "το δικο μου προγραμμα ΔΕΝ ΕΧΕΙ missfires και ειναι και γαμωωωω"..χαχαχαχαχαχχα..

sillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

+1

Είναι από τις καλύτερες!

G άξονα έδωκες, ελατήριον θα λάβεις emoticon_42.gif

http://www.etuners.gr/index.php?s=12&t=166

Όπα το ελατηριάκι λέμε...

Ανάβει λαμπάκι οταν κάνει διακοπή καύσης? Γιατι το δικό μου ειναι edition 30 με mtm. Πριν ένα χρονο μου είχε πει ο Τρυφωνίδης γιαυτο το προβλημα. Μάλιστα μου ειχε πει για λάθος ελατήρια και ότι στα S3 tts ,cupra, Edition απο το 08 και μετά έχουν τοποθετήσει κατά λάθος ελατήρια απο τα 200hp.

Το πρόβλημα εμγανίζεται στις ψηλές στροφές και ανάβει λαμπάκι. Αυτά μου ειχε πει τότε.

Πάντως μπράβο που βγάλατε κάτι τεκμηριωμένα και γραπτώς!

Υ.Γ Σηκώστε και κανένα τηλέφωνο!

Edited by GGT_29
Link to comment
Share on other sites

+1

Είναι από τις καλύτερες!

G άξονα έδωκες, ελατήριον θα λάβεις emoticon_42.gif

http://www.etuners.gr/index.php?s=12&t=166

Όπα το ελατηριάκι λέμε...

+100000!!! new_sugkrotima.gif

μπραβο στελιο και κρυτωνα!!μας βαλατε παλι τα γυαλια! :):thumbsup: :thumbsup:

Edited by rabbit
Link to comment
Share on other sites

Ανάβει λαμπάκι οταν κάνει διακοπή καύσης? Γιατι το δικό μου ειναι edition 30 με mtm. Πριν ένα χρονο μου είχε πει ο Τρυφωνίδης γιαυτο το προβλημα. Μάλιστα μου ειχε πει για λάθος ελατήρια και ότι στα S3 tts ,cupra, Edition απο το 08 και μετά έχουν τοποθετήσει κατά λάθος ελατήρια απο τα 200hp.

Το πρόβλημα εμγανίζεται στις ψηλές στροφές και ανάβει λαμπάκι. Αυτά μου ειχε πει τότε.

Χα, ακριβώς. Αναβοσβήνει το check engine! Η πλάκα είναι ότι τα ελατηρια που έχουν οι κινητήρες αυτής της χρονολογίας ΔΕΝ προέρχονται από 200άρια μοτέρ, είναι revision των παλαιότερων.

Αν έχει δίκιο ο Κρίτωνας, τότε επειδή αυτά τα ελατήρια τοποθετήθηκαν και στους τελευταίους BWA κινητήρες,

υπάρχουν αυτοκίνητα με 200άρια μοτέρ που το παρουσιάζουν.

Απλώς σε εργοστασιακή μορφή δεν έχουν αρκετή ισχύ για να το δείξουν, σε αντίθεση με τους υπόλοιπους που ενδέχεται να παρουσιάσουν το πρόβλημα ακόμα και

ως μαμά, σε πολύ χαμηλή θερμοκρασία. Όταν κρατήσει κανείς πίεση μέχρι τον κόφτη, τα misfires εμφανίζονται αμέσως!

Υπάρχει μια μικρή υποψία ότι τα ίδια έχουν τοποθετηθεί σε κινητήρες TSI, αλλά δεν μπορούμε να το επιβεβαιώσουμε ακόμα.

Μέχρι πριν λίγο καιρό είχαμε ακούσει ένα σωρό θεωρίες, όταν πιάσαμε με τα χέρια μας τα ελατήρια καταλάβαμε τί είχε γίνει.

Edited by salex
Link to comment
Share on other sites

Που ειναι ο super-programmer να μας πει τι εγινε λοιπον? :blush::)

Θα ψάχνει για άξονα...

Μπά ακόμα θα ψάχνει να βγάλει 2bar over στον κόφτη σε 04...

χοχοχοχοοχοχοχοχ

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση .... βλέπω αρκετούς στο εξωτερικό που βάζουν εκκεντροφόρο εισαγωγής απο s3 τη διαφορά εχει απο το δικο μας? μηλαω για AXX μοτερ... κερδίζεις τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση : σύντομα θα ανοίξω το μοτέρ μου γιατί δεν την παλεύει άλλο από της πιστές και τις χαζοκόντρες .. je πιστόνια και μπιέλες arrow .. της έχει δουλέψει κανείς , ξέρω ότι είναι καλύτερες από κάτι αμερικανικές και καλά , αλλά θα ήθελα να μου πει κάποιος εάν φοράει τα συγκεκριμένα στο αυτοκίνητο του??

Επίσης η αφορμή της ανακατασκευής είναι γιατί.. σε seat Leon όπου άνοιξα μοτέρ του .. και μέτρησα τον κύλινδρο 07 oval .. στα 44.000 χιλιόμετρα .. με σφυρήλατα , και στραβό block .. και αλλά πολλά κουλά που είδα.... για αυτό λεω να το ανοίξω το δικό μου γιατί εγώ δεν φοράω σφυρήλατα ..

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση : σύντομα θα ανοίξω το μοτέρ μου γιατί δεν την παλεύει άλλο από της πιστές και τις χαζοκόντρες .. je πιστόνια και μπιέλες arrow .. της έχει δουλέψει κανείς , ξέρω ότι είναι καλύτερες από κάτι αμερικανικές και καλά , αλλά θα ήθελα να μου πει κάποιος εάν φοράει τα συγκεκριμένα στο αυτοκίνητο του??

Επίσης η αφορμή της ανακατασκευής είναι γιατί.. σε seat Leon όπου άνοιξα μοτέρ του .. και μέτρησα τον κύλινδρο 07 oval .. στα 44.000 χιλιόμετρα .. με σφυρήλατα , και στραβό block .. και αλλά πολλά κουλά που είδα.... για αυτό λεω να το ανοίξω το δικό μου γιατί εγώ δεν φοράω σφυρήλατα ..

Δεν πιστευω φιλε μου οτι αξιζει τον κοπο να βαλεις Arrow μπιελες.Μιλαμε για τριπλασια τιμη σχεδον.Παρε απο εδω

http://www.intengineering.com/Shop/Control/fp/SFV/32093

ενα σετακι μπιελες πιστονια(je) με λιγοτερα λεφτα απο οτι κανουν μονο οι arrow και θα εισαι κομπλε εως και 700+ που ισως ποτε δεν προκειται να δουμε..Νομιζω ολες οι μπιελες hi-beam (οπως και οι ατσαλινες arrow) που ειναι απο 4340 ατσαλι ειναι για πανω απο 200 αλογα ανα κιλινδρο..Βεβαια σιγουρα κατι καλυτερο θα εχουν...

Edited by arisgti
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.