Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

O παπαδόπουλος έχει καλές τιμές και κερδίζεις σε απόδοση.έχει όμως πολύ φόρυβο ακόμα και όταν του ζητήσεις να μην κάνει και έχει κάκηστες κούρμπες...

Λοιπον εβαλα και εγω προγραμμα σε GT απο τους etuner..Λοιπον ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος το αυτοκινητο παει παρα πολυ καλα δεν μου αναβει κανενα λαμπακι..το αυτοκινητο κραταει 1.1 κοντα στον κοφτη και οver εχω δει μεχρι και 1.7..το αυτοκινητο ειδικα ψηλα δεν εχει καμια σχεση με πριν..τα παιδια Κριτωνας και Στελιος παρα πολυ εξυπηρετηκα και εχω τις καλυτερες εντυπωσεις..

τωρα για τον παπαδουπολο..εγω εχω βαλλει απο καταλυτη και πισω στον παπαδοπουλο..και μαλλον 8α βαλλω στον ιδιο downpipe..o λογος ειναι ο εξης..οτι παρολο που δεν ειναι τρελη η δουλεια του κερδιζεισ σε αποδοση με πολυ λιγοτερα λεφτα σε σχεση με αλλους..για να καταλαβετε ο σκριβανος που 8εωρειται Τop σε τουρμπατα μου ειπε για καταλυτη και downpipe 900 ευρω τα οποια τα 8εωρω υπερβολικα λεφτα σε σχεση με αυτο που 8α παρω.. :o

Link to comment
Share on other sites

για να καταλαβετε ο σκριβανος που 8εωρειται Τop σε τουρμπατα μου ειπε για καταλυτη και downpipe 900 ευρω τα οποια τα 8εωρω υπερβολικα λεφτα σε σχεση με αυτο που 8α παρω.. :o

Παίρνεις πάντα ό,τι πληρώνεις! Milltek cat back = 800, Turbo back = 1650!! Κοινώς τα μισά και παραπάνω αξίζει (κι όχι κοστίζει) καταλύτης και dp! Σκέψου το έτσι πρώτα! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εβαλα και εγω προγραμμα σε GT απο τους etuner..Λοιπον ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος το αυτοκινητο παει παρα πολυ καλα δεν μου αναβει κανενα λαμπακι..το αυτοκινητο κραταει 1.1 κοντα στον κοφτη και οver εχω δει μεχρι και 1.7..το αυτοκινητο ειδικα ψηλα δεν εχει καμια σχεση με πριν..τα παιδια Κριτωνας και Στελιος παρα πολυ εξυπηρετηκα και εχω τις καλυτερες εντυπωσεις..

τωρα για τον παπαδουπολο..εγω εχω βαλλει απο καταλυτη και πισω στον παπαδοπουλο..και μαλλον 8α βαλλω στον ιδιο downpipe..o λογος ειναι ο εξης..οτι παρολο που δεν ειναι τρελη η δουλεια του κερδιζεισ σε αποδοση με πολυ λιγοτερα λεφτα σε σχεση με αλλους..για να καταλαβετε ο σκριβανος που 8εωρειται Τop σε τουρμπατα μου ειπε για καταλυτη και downpipe 900 ευρω τα οποια τα 8εωρω υπερβολικα λεφτα σε σχεση με αυτο που 8α παρω.. :o

Εγω θα ελεγα Ποπαυ ως Τop και 2ο GP Exhaust... :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εβαλα και εγω προγραμμα σε GT απο τους etuner..Λοιπον ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος το αυτοκινητο παει παρα πολυ καλα δεν μου αναβει κανενα λαμπακι..το αυτοκινητο κραταει 1.1 κοντα στον κοφτη και οver εχω δει μεχρι και 1.7..το αυτοκινητο ειδικα ψηλα δεν εχει καμια σχεση με πριν..τα παιδια Κριτωνας και Στελιος παρα πολυ εξυπηρετηκα και εχω τις καλυτερες εντυπωσεις..

τωρα για τον παπαδουπολο..εγω εχω βαλλει απο καταλυτη και πισω στον παπαδοπουλο..και μαλλον 8α βαλλω στον ιδιο downpipe..o λογος ειναι ο εξης..οτι παρολο που δεν ειναι τρελη η δουλεια του κερδιζεισ σε αποδοση με πολυ λιγοτερα λεφτα σε σχεση με αλλους..για να καταλαβετε ο σκριβανος που 8εωρειται Τop σε τουρμπατα μου ειπε για καταλυτη και downpipe 900 ευρω τα οποια τα 8εωρω υπερβολικα λεφτα σε σχεση με αυτο που 8α παρω.. ;)

Ότι πληρώνεις πέρνεις και...

Παίρνεις πάντα ό,τι πληρώνεις! Milltek cat back = 800, Turbo back = 1650!! Κοινώς τα μισά και παραπάνω αξίζει (κι όχι κοστίζει) καταλύτης και dp! Σκέψου το έτσι πρώτα! ;)

...υπάρχουν και οι εξαιρέσεις όπως η Milltek. Για μένα είναι μια καλή λύση, αν την βρεις φθηνά. Αν όχι, σίγουρα μια χειροποίητη θα είναι πολύ καλύτερη από την Milltek. Και 2.000€ είναι πολλά για Μilltek. Βέβαια το dp το χρεώνει τόσο πολύ, γιατί έχει τον HJS πάνω που είναι αν όχι ο καλύτερος καταλύτης, από τους καλύτερους. Αλλά μέχρι εκεί. Αν πας σε έναν εξατμισά και του πεις να σου φτιάξει ένα dp με ΗJS πάνω, τα ίδια λεφτά θα σου πάρει. Αλλά θα είναι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εβαλα και εγω προγραμμα σε GT απο τους etuner..Λοιπον ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος το αυτοκινητο παει παρα πολυ καλα δεν μου αναβει κανενα λαμπακι..το αυτοκινητο κραταει 1.1 κοντα στον κοφτη και οver εχω δει μεχρι και 1.7..το αυτοκινητο ειδικα ψηλα δεν εχει καμια σχεση με πριν..τα παιδια Κριτωνας και Στελιος παρα πολυ εξυπηρετηκα και εχω τις καλυτερες εντυπωσεις..

τωρα για τον παπαδουπολο..εγω εχω βαλλει απο καταλυτη και πισω στον παπαδοπουλο..και μαλλον 8α βαλλω στον ιδιο downpipe..o λογος ειναι ο εξης..οτι παρολο που δεν ειναι τρελη η δουλεια του κερδιζεισ σε αποδοση με πολυ λιγοτερα λεφτα σε σχεση με αλλους..για να καταλαβετε ο σκριβανος που 8εωρειται Τop σε τουρμπατα μου ειπε για καταλυτη και downpipe 900 ευρω τα οποια τα 8εωρω υπερβολικα λεφτα σε σχεση με αυτο που 8α παρω.. ;)

Γιωργο, η αποψη μου ειναι να αφησεις τον καταλυτη ως εχει αφου ειναι αρκετα μεγαλης διαμετρου, οπως και η σωληνωση στο σημειο αυτο, και το κερδος σε ισχυ θα ειναι μικρο και δυσαναλογο του κοστους.

Link to comment
Share on other sites

¶σε αυτόν τον Γιώργο και να είσαι έτοιμος για τον άλλο Γιώργο(εμένα) tongue.gif

πάντως το αμάξι του Γιώργου πάει πάαααααααααρα πολυ καλα...απο τα πρώτα πατήματα που έκανε φάνηκε η διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως χρημα σε miltec δεν θα ριξω,με αυτη την λογικη πουλαω το αμαξι σε ενα σεβαστο ποσο για τον εξοπλισμο που εχει και δινω μια διαφορα 5-6000 και παω για gti που εκει αξιζει να χωσει κανεις λεφτακια που να πιασουν τοπο.

τωρα απο κει κι επειτα 200 με 220 αλογα ειναι υπερ αρκετα για ενα 14αρακι,τα 800 ευρω ναι επιασαν τοπο,κατι παραπανω περα απο ic s3 ας πουμε και φρενα απο gti δεν νομιζω οτι ειναι λογικο να δωσω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα Ποπαυ ως Τop και 2ο GP Exhaust... ;)

Η δουλειά και η τιμή που θα σου κάνουν αλλάζει....τα υλικά είναι σε σχεδόν τα ίδια στους περισσότερους πχ στην Gp exhaust μου είπαν οτι τα μεσαία και τα τελικά τα παραγγέλνουν από παπαδόπουλο οπως και πολύ εξατμισάδες της Αθήνας

Link to comment
Share on other sites

ρε σεις μη βγαζετε ολο το κομπλεξ σας στο πως θα περασετε εμας με τα GTI, δε μπορει ενα αμαξι με 1400 να συγκριθει μαζι μας εξ ορισμου. σε ενα αμαξι δε μετραμε μονο τα αλογα. τα κρατηματα που εχετε δε συγκρινονται με τα δικα μας, η αισθηση του τιμονιου κτλ. αν φτασετε σε σημειο να δινετε συνεχεια λεφτα σε αναβαθμισεις και προγραμματα κατλ για να αμας περασετε ,ε τοτε καλυτερα με αυτα τα λεφτα να περνατρε και εσεις ενα γνησιο GTI.

και προς γνωση σας, το μαμισιο gti εχει δυναμομετρημενα 212 αλογα.

Link to comment
Share on other sites

και τοτε γιατι τα gti τα φτιαχνεται για να περνατε π.χ boxter,opc, κ.λ.π

ετσι ειναι αυτα ο καθενας θελει να φτιαξει το αυτοκινητο του για να περασει κατι που δεν μπορει να παρει η ετσι για την φαση του

απλα το λεω γιατι δεν ειναι κομπλεξ το να φτιαχνεις το αμαξι για να περασεις κατι πιο γρηγορο

αυτα φιλικα παντα

Link to comment
Share on other sites

ρε σεις μη βγαζετε ολο το κομπλεξ σας στο πως θα περασετε εμας με τα GTI, δε μπορει ενα αμαξι με 1400 να συγκριθει μαζι μας εξ ορισμου. σε ενα αμαξι δε μετραμε μονο τα αλογα. τα κρατηματα που εχετε δε συγκρινονται με τα δικα μας, η αισθηση του τιμονιου κτλ. αν φτασετε σε σημειο να δινετε συνεχεια λεφτα σε αναβαθμισεις και προγραμματα κατλ για να αμας περασετε ,ε τοτε καλυτερα με αυτα τα λεφτα να περνατρε και εσεις ενα γνησιο GTI.

και προς γνωση σας, το μαμισιο gti εχει δυναμομετρημενα 212 αλογα.

Φίλε μου να είσαι σίγουρος ότι άμα είχαν την οικονονική άνεση όλοι θα έπερνα απο ενα GTi εδω μέσα.Οσοι δεν είχαν πήγαν σε μικρότερες κατηγορίες.Και όταν έχεις το μικρόβιο της βελτίωσης ότι και αμάξι και να έχεις θα τον βελτιώνεις.το να κάνεις ανοίγματα για να βλέπεις αν η βελτίωση που έχεις κάνει αξίζει ή οχι δεν σημαίνει οτι το φταχνεις για να περνάς τον μεγάλο αδερφο.

Και στην τελικά αμά πας και φτιάξεις και εσυ το αμάξι σου και πας και πατησεις με μια porsche τότε μπορεί να πεί ο άλλος που πάς με την ψαροκασέλα σου.Σ'αρέσει ???

Link to comment
Share on other sites

ρε σεις μη βγαζετε ολο το κομπλεξ σας στο πως θα περασετε εμας με τα GTI, δε μπορει ενα αμαξι με 1400 να συγκριθει μαζι μας εξ ορισμου. σε ενα αμαξι δε μετραμε μονο τα αλογα. τα κρατηματα που εχετε δε συγκρινονται με τα δικα μας, η αισθηση του τιμονιου κτλ. αν φτασετε σε σημειο να δινετε συνεχεια λεφτα σε αναβαθμισεις και προγραμματα κατλ για να αμας περασετε ,ε τοτε καλυτερα με αυτα τα λεφτα να περνατρε και εσεις ενα γνησιο GTI.

και προς γνωση σας, το μαμισιο gti εχει δυναμομετρημενα 212 αλογα.

Σοβαρα εεε??Κατι ξερεις εσυ...

Link to comment
Share on other sites

ρε σεις μη βγαζετε ολο το κομπλεξ σας στο πως θα περασετε εμας με τα GTI, δε μπορει ενα αμαξι με 1400 να συγκριθει μαζι μας εξ ορισμου. σε ενα αμαξι δε μετραμε μονο τα αλογα. τα κρατηματα που εχετε δε συγκρινονται με τα δικα μας, η αισθηση του τιμονιου κτλ. αν φτασετε σε σημειο να δινετε συνεχεια λεφτα σε αναβαθμισεις και προγραμματα κατλ για να αμας περασετε ,ε τοτε καλυτερα με αυτα τα λεφτα να περνατρε και εσεις ενα γνησιο GTI.

και προς γνωση σας, το μαμισιο gti εχει δυναμομετρημενα 212 αλογα.

Φίλε μου μην μιλάς έτσι μιας και δεν είσαι σε θέση να ξέρεις τι λένε τα παιδιά και γιατί κάνουν όσα κάνουν. Είσαι νέο μέλος για να κάνεις τέτοιες δηλώσεις που τον μόνο σκοπό έχουν να πυροδωτήσουν αντιδράσεις. Όλοι ξέρουν τι αμάξια έχουν και δεν χρειάζονται υποδείξεις. Εσύ είχες την δυνατότητα να πάρεις ένα καλύτερο αυτοκίνητο αλλά δεν πήρες και Porsche. Ούτε εσύ, ούτε και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μην μιλάς έτσι μιας και δεν είσαι σε θέση να ξέρεις τι λένε τα παιδιά και γιατί κάνουν όσα κάνουν. Είσαι νέο μέλος για να κάνεις τέτοιες δηλώσεις που τον μόνο σκοπό έχουν να πυροδωτήσουν αντιδράσεις. Όλοι ξέρουν τι αμάξια έχουν και δεν χρειάζονται υποδείξεις. Εσύ είχες την δυνατότητα να πάρεις ένα καλύτερο αυτοκίνητο αλλά δεν πήρες και Porsche. Ούτε εσύ, ούτε και εγώ.

+10000000000

Πες τα γιατι αυτοι με τα GTi νομιζουν οτι εχουν πιασει τον παπά απο τα @@@@@@.. Εγω έχω ενα GT μαύρο έχω ριξει λίγα λεφτά για εξωτερική εμφάνιση κ τελικό/ φίλτρο κ τώρα θα παω για revo. Το αμαξι το πάω νορμαλ αλλά συχένομαι το κόμλπες όσων συναντώ στο δρόμο με GTi.. Δίνω παραδειγμα

Κηφισού μονος μεσαια λωρίδα πισω κολλητα Gti.. δε το πίεζα, δε γούσταρα. Αυτός να μην περνάει ενω μπορούσε. Αποτέλεσμα του αναβω αλαρμ και φρενάρω (όχι κόκκαλο). Τότε μόνο κατάλαβε ότι η *μη επιτρεπόμενη λέξη* υπάρχει μέσα σε όλους, με τη μόνη διαφορα οτι αυτός θα πλήρωνε...

Εχω συναντήσει παρα πολλους τετοιυς GTiαδες.

Χαίρομαι να μου κολλάνε η να κολλάω σε Tsi kai GT όπου μετα πεφτει κουβεντα για γνώμες, εντυπωσεις.. άνετα και χαλαρά.. Tι κόλλημα εχουν να μην τους φάμε τα πρωτία των GTiαδων??

Link to comment
Share on other sites

Νομίζεις λίγοι αγοράζουν ένα αμάξι από ματαιοδοξία και μόνο;;; Δυστυχώς έτσι είναι...

Link to comment
Share on other sites

άντε επειδί βγήκαμε πάλι off topic ας ξανα μπούμε λίγο στο θέμα μας.Στο ATS είχαν το tiguan 1.4tsi REVO και διαφήμιζαν το πρόγραμμα.δυναμομετριμενο στο maha μεταμόρφωσης έδειξε 215! και 250NM.πολύ αισιόδοξα νούμερα ήταν ,μόνο με πρόγραμμα.ειδικά όταν είδα stage 2 στο leon cupra 265 απο πρόγραμμα κονσέρβα...

Link to comment
Share on other sites

ρε σεις μη βγαζετε ολο το κομπλεξ σας στο πως θα περασετε εμας με τα GTI, δε μπορει ενα αμαξι με 1400 να συγκριθει μαζι μας εξ ορισμου. σε ενα αμαξι δε μετραμε μονο τα αλογα. τα κρατηματα που εχετε δε συγκρινονται με τα δικα μας, η αισθηση του τιμονιου κτλ. αν φτασετε σε σημειο να δινετε συνεχεια λεφτα σε αναβαθμισεις και προγραμματα κατλ για να αμας περασετε ,ε τοτε καλυτερα με αυτα τα λεφτα να περνατρε και εσεις ενα γνησιο GTI.

και προς γνωση σας, το μαμισιο gti εχει δυναμομετρημενα 212 αλογα.

κάτι τέτοιους γρήγορους σαν κι εσένα, τους περνάω με σούζα ...

Έτσι για να γουστάρεις και να προσπαθείς να καταλάβεις τι σε πέρασε...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου να είσαι σίγουρος ότι άμα είχαν την οικονονική άνεση όλοι θα έπερνα απο ενα GTi εδω μέσα.Οσοι δεν είχαν πήγαν σε μικρότερες κατηγορίες.Και όταν έχεις το μικρόβιο της βελτίωσης ότι και αμάξι και να έχεις θα τον βελτιώνεις.το να κάνεις ανοίγματα για να βλέπεις αν η βελτίωση που έχεις κάνει αξίζει ή οχι δεν σημαίνει οτι το φταχνεις για να περνάς τον μεγάλο αδερφο.

Και στην τελικά αμά πας και φτιάξεις και εσυ το αμάξι σου και πας και πατησεις με μια porsche τότε μπορεί να πεί ο άλλος που πάς με την ψαροκασέλα σου.Σ'αρέσει ???

συμφωνω μαζι σου. δεν ηθελα να φανω υπεροπτης. αλλα μερικοι οντως εχουν κανει δηλωσεις που δειχνουν κομπλεξ.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω μαζι σου. δεν ηθελα να φανω υπεροπτης. αλλα μερικοι οντως εχουν κανει δηλωσεις που δειχνουν κομπλεξ.

Ναι, καληνύχτα ...

Link to comment
Share on other sites

κάτι τέτοιους γρήγορους σαν κι εσένα, τους περνάω με σούζα ...

Έτσι για να γουστάρεις και να προσπαθείς να καταλάβεις τι σε πέρασε...

με το polo; ή το evo; tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Η τουρμπίνα μας πάντως μπορεί να μη χρειαστεί ποτέ καμία επισκευή αν το αυτοκίνητο χρησιμοποιείται ορθολογικά :lol: Δηλαδή αν ζεσταίνεις πάντα το αυτοκίνητο και δεν το σκίζεις τακτικά χωρίς λόγο με τα γνωστά ανοίγματα με τέρμα γκάζι πρώτης-δευτέρας εντός πόλης σε φανάρια, που περιστρέφουν απότομα την τουρμπίνα από ηρεμία σε πλήρη λειτουργία, μπορεί να μη χαλάσει ποτέ ακόμα κι αν κάνεις 300.000+ χλμ καθώς εμπλέκεται στις 3000 στροφές (εντός πόλης ουσιαστικά μπορείς να οδηγήσεις χωρίς να τη σβουρίξεις ποτέ) και δεν καταπονείται παρά ελάχιστα. Ο κομπρέσσορας είναι πιο επίφοβος για βλάβη μετά από πολλά χλμ καθώς είναι αναπόφευκτη η λειτουργία του κάθε φορά που ξεκινάει το αμάξι από στάση - ωστόσο είναι ρυθμισμένος έτσι ώστε να μην περιστρέφεται ποτέ στο όριο λειτουργίας του και λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα αφού η VW έχει φροντίσει κατάλληλα. Με πρόγραμμα, φέρνοντας τους υπερσυμπιεστές πιο κοντά στο όριο περιστροφής τους μειώνεται η διάρκεια ζωής τους. Την τουρμπίνα μπορεί να διανύσεις πολλά χλμ και να μην την χρησιμοποιήσεις σχεδόν καθόλου.

Αυτά τουλάχιστον μου είπε ο μηχανικός συνεργείου VW.

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω, και αν εχω λάθος διόρθωσε με, μπορεί να εμπλέκεται όπως λες στις 3000 άλλα η τουρμπίνα και πριν εμπλακεί γυρίζει όποτε δεν ισχύει το παραπάνω απλώς τα πολλά γκάζια την υποχρεώνουν να γυρίζει απότομα και πιο γρήγορα από την normal οδήγηση.

.

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω, και αν εχω λάθος διόρθωσε με, μπορεί να εμπλέκεται όπως λες στις 3000 άλλα η τουρμπίνα και πριν εμπλακεί γυρίζει όποτε δεν ισχύει το παραπάνω απλώς τα πολλά γκάζια την υποχρεώνουν να γυρίζει απότομα και πιο γρήγορα από την normal οδήγηση.

.

Ουσιαστικά, εμείς που από αύριο θα φοράμε πρόγραμμα ν :lol::D .... μειώνουμε τη ζωή του αυτοκινήτου μας?

...όχι τίποτα άλλο αύριο πάω για το πρόγραμμα...και με έχει πιάσει μια μικρή ανασφάλεια.......

Edited by kospasTSI12345
Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά, εμείς που από αύριο θα φοράμε πρόγραμμα ν :lol::D .... μειώνουμε τη ζωή του αυτοκινήτου μας?

...όχι τίποτα άλλο αύριο πάω για το πρόγραμμα...και με έχει πιάσει μια μικρή ανασφάλεια.......

¶ντε με το καλό. Ποιο θα βάλεις;

.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.