Jump to content
agnostos_xxx

Βενζινη Vs Diesel Με Λιγοτερα Απο 10.000Χλμ Ανα Ετος?

Recommended Posts

Πάντως αν πας για βενζίνη ίσως πρέπει να σκεφτείς την υπέρβαση με τον ACT. 150 hp και σίγουρα καλύτερη κατανάλωση εντός πόλης με τους μισούς κυλίνδρους.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σας ευχαριστω ολους για τις προτασεις σας μεχρι στιγμης.Ολες οι γνωμες λαμβανονται υπ'οψιν.

 

 

Πάντως αν πας για βενζίνη ίσως πρέπει να σκεφτείς την υπέρβαση με τον ACT. 150 hp και σίγουρα καλύτερη κατανάλωση εντός πόλης με τους μισούς κυλίνδρους.

 

Αυτο ισχυει οντως?Κατα την γνωμη μου τα 125 με τα 150 θα ειναι πανω κατω το ιδιο με νορμαλ χρηση.

Σε πιεση λογικο ειναι να καψει παραπανω το 150ps.

Δεν εχω ακουσει καταλανωσεις απο ατομα με τα 125 και θα ηθελα και την γνωμη τους πανω στο θεμα.

 

Βεβαια υπαρχει ενα προβλημα με την VW...δεν υπαρχει ετοιμοπαραδοτο ουτε 1 R LINE ανεξαρτητως χρωματων και στους 2 τυπους καυσιμων.

Ενω στην BMW υπαρχουν απο οσο με εχουν ενημερωσει οι πωλητες.Βεβαια πρωτα πρεπει να πουληθει το Almera....

Link to comment
Share on other sites

Στη BMW "τρέχει" μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου και έκπτωση 20%..Δεν ξέρω αν στο είπανε και αυτό, σε φίλο μου πάντως η έκπτωση που του κάνουνε είναι άνω των 5000..

Στην VW αντίστοιχα που είχα πάει και εγώ για προσφορά ούτε 1000-ρικο έκπτωση..

Edited by nikolakis
Link to comment
Share on other sites

Στη BMW "τρέχει" μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου και έκπτωση 20%..Δεν ξέρω αν στο είπανε και αυτό, σε φίλο μου πάντως η έκπτωση που του κάνουνε είναι άνω των 5000..

Στην VW αντίστοιχα που είχα πάει και εγώ για προσφορά ούτε 1000-ρικο έκπτωση..

Ναι το γνωριζω....Η τιμη για 118i με 136ps και advantage + sport line πακετο ειναι περιπου στα 23000 , ενω για Golf R LINE 125ps με χειριστηρια στο τιμονι σαν εξτρα + 2 χρονια εγγυηση ειναι περιπου στα ιδια αν οχι λιγο πιο κατω.

 

Αν και ειμαστε σε VW forum και δεν θελω να ανοιξω flame war νομιζω πως η BMW σε αυτην την τιμη ειναι ακαταμαχητη...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για καταναλώσεις στον act μπορώ να σου πω εγώ:

Α)Αυτές τις μέρες σε μικτή χρήση με ανοιχτό συνέχεια τον κλιματισμό παίζω γύρω στα 7 λίτρα. Όπου βρίσκω δε άνοιγμα, κινούμαι με 140+.

Β)Πέρυσι σε ανοιχτή διαδρομή σε ταξίδι με μέση ταχύτητα τα 100χλμ, αστρωτος, με 3 άτομα + αποσκευές + κλιματισμός, μετά από 500 χλμ ήμουν στο 5,2.

Γ)Σε χαλαρές διαδρομές πόλης χωρίς κλιματισμό, έως 100χλμ, έως 3 άτομα, σπάνια ξεπερνά τα 6,2.

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα αντίστοιχα με tdi 105 dsg, στρωμένο πλέον:

Α. 5.4

Β. 4.8

Γ. 5

Σε εντελώς χαλαρές διαδρομές με 90-100, ανοιχτά παράθυρα έχω δει και 3.5, ενώ με πίεση αλλά σε ανοιχτό δρόμο με air condition, 5.8.

Το χειρότερο ήταν μια φορά κολλημένος σε κίνηση, 6.3.

Edited by AvatarX
Link to comment
Share on other sites

Ωραία σύγκριση, μιας και το δικό μου είναι με dsg.

Όπως είπα, σίγουρα το πετρέλαιο έχει καταναλώσεις που δε φτάνει ή βενζίνη. Τουλάχιστον με τον act πλησιάζεις "σχετικά".

Το 122αρι αν και με χειρότερες επιδόσεις, έχει μεγαλύτερες καταναλώσεις (βλ. και εργοστασιακές τιμές).

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βενζινη θα παρεις τελος μην σκεφτεσε καν πετρελεο με  τετοια χιλιομετρα απο εκει και περα αν θα ειναι bmw η vw οτι γουσταρεις.Εγω βενζινα και αν αλαζα και τωρα αμαξη βενζινα θα επερνα κανω 10 χιλιαδες το χρονο χιλιομετρα.

Edited by Sarul
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρε βενζινη και σε 2-3 χρονια θα ξανανοιξεις θεμα εδω μεσα, οτι ψαχνεις να το βαλεις αεριο.

Link to comment
Share on other sites

Παρε βενζινη και σε 2-3 χρονια θα ξανανοιξεις θεμα εδω μεσα, οτι ψαχνεις να το βαλεις αεριο.

+1

Δεν υπαρχει βενζινη πλεον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά υπάρχει βενζίνη τηρουμένων των αναλογιών. Θα πρέπει να υπολογιστεί σωστά σε ποσά χρόνια θα γίνει η απόσβεση του επιπλέον κόστους του diesel και μόνο έτσι θα βγει η σωστή απόφαση.

Και φυσικά να συνυπολογιστεί και η καλύτερη οδηγική εμπειρία της βενζίνης - δεν τα λένε όλα οι αριθμοί.

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μην προτρεχετε....περιμενετε να δειτε το μελον και μετα πειτε αν η βενζινα εχει τελειωσει...ολα "στημενα' ειναι...

 

ηδη 3 γνωστοι πηραν κινητηρα στο χερι... απο αεριο...

Link to comment
Share on other sites

μην προτρεχετε....περιμενετε να δειτε το μελον και μετα πειτε αν η βενζινα εχει τελειωσει...ολα "στημενα' ειναι...

 

ηδη 3 γνωστοι πηραν κινητηρα στο χερι... απο αεριο...

 Μην μιλας με γριφους γεροντα!!!  Τι εννοεις ?

 

Δεν υπαρχει μελλον!! Το Almera πουληθηκε..αυριο θα βγω στην γυρα και ακομη δεν ξερω τι να κανω!!!

 

ps: το Almera ειχε LPG χωρις κανενα προβλημα με 117.000χλμ (αν και μαλλον ειχε περασει τις 200.000 λογω ''μαγκιας'' του προηγουμενου.....)

Edited by agnostos_xxx
Link to comment
Share on other sites

μην προτρεχετε....περιμενετε να δειτε το μελον και μετα πειτε αν η βενζινα εχει τελειωσει...ολα "στημενα' ειναι...

ηδη 3 γνωστοι πηραν κινητηρα στο χερι... απο αεριο...

Δεν μιλησα για αεριο κυρίως,οσο για πετρελαιο,που εχω ενα στο γκαραζ με 800.000χλμ και δεν ξερει τι σημαινει η λεξη συνεργειο.

Οσο για το αέριο,στο εχω ξαναγράψει,ο κολλητος μου εσπασε μοτερ με αεριο,αλλα το εβαλε σε γκαραζ τουρκικο με 300 ευρω,δεν φταιει το αεριο.

Κοντευω 30.000χλμ απροβληματιστα,με τον πιο σκληρο δοκιμαστη θελω να πιστευω.

Η χρυση τομη ειναι,επωνυμο κιτ,σωστος εγκαταστατης,συντηρημενο μοτερ σωστα,και ευχαριστα χιλιομετρα.

Το μοτερ μου εχει 225.000,δεν καιει σταγονα λαδι,λειτουργει με το αεριο σαν βενζινη,και κοστιζει 0.60 το λιτρο,αρκετα κατω και απο την τιμη της βενζινης.

Για καποιον που κανει χιλιομετρα,ειναι ευτυχια,ακομα και με καποια ζημια στο παιχνιδι,κερδισμενος εισαι.

Οπως βγηκα και ειπα οτι μου εκαψε τρομπα βενζινης,η εβγαλα την εξατμιση γιατι εκανε θορυβο σπαστικο και πεταξα τσαμπα λεφτα,να ειστε σιγουροι οτι θα βγω να πω οτι και αν βγαλει το αεριο.

Μεχρι τοτε,καιω αθηνα βολο αθηνα 35 ευρω????

Edited by Passatoukos
Link to comment
Share on other sites

Αν σκοπεύεις να το κρατήσεις πάνω από εξαετία εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις πετρέλαιο ακόμη και αν κάνεις 10.000 χλμ / χρόνο..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν σκοπεύεις να το κρατήσεις πάνω από εξαετία εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις πετρέλαιο ακόμη και αν κάνεις 10.000 χλμ / χρόνο..

 

 

Σιγουρα πανω απο εξαετια.

Link to comment
Share on other sites

Διίστανται οι απόψεις. Εγώ αγόρασα πριν 2,5 dieselaki συγκεκριμένα το polo, βέβαια εγώ είχα αλλά κριτήρια, γιατί χρειάζομαι το αυτοκίνητο για την δουλειά μου. Πρώτα με βενζίνη ήθελα το μήνα 200 ευρώ μόνο να πάω για δουλειά, και τώρα με το πολακι την βγάζω με 60 ευρώ. Κάνω δλδ πολλά km, όχι μόνο με την δουλειά μου, αλλά και πολλές βόλτες, η αλήθεια είναι ότι η διαφορά στην τσέπη μου είναι μεγάλη, σκέψου σε 2,5 μήνες έχω γράψει 7500 χλμ, οπότε το πετρέλαιο ήταν μονόδρομος. Εγώ πάντως στην θέση σου και με αυτά τα χλμ που κάνεις εσύ πάλι σε πετρέλαιο θα πήγαινα, είναι πιο οικονομικό όπως και να το κάνεις, είναι άλλο να κάνεις ταξίδι 400km και να δίνεις 20 ευρώ, και άλλο να δίνεις πενηντάρικα μόνο για τα καύσιμα.

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως που ειπε ο Σωκρατής, γιατι τοση ωρα λενε για αποσβεση και πρασινα αλογα... λες και ποσο πιο ακριβο ειναι το diesel απο το βενζινοκινητο κατα την αγορα.... με το βενζινοκινητο θες να πας ενα ταξιδι και σου φευγει ενα σωρο λεφτα ...
Και με 8.000-9.000χμ τον χρονο παλι κερδισμενος εισαι στο τελος του χρονου .

Link to comment
Share on other sites

Κακά τα ψέματα πλεον τα diesel εχουν πιο πολλα θετικά παρά αρνητικά.Οσα χλμ και να κανει πλεον κανεις το χρονο, ξεκάθαρα το Diesel υπερτερεί. Ειναι σίγουρα πιο αξιόπιστοι κινητηρες με μεγαλύτερη διάρκεια ζωής,εχουν χαμηλότερη κατανάλωση, ειναι πιο φθηνό καύσιμο,κρατάνε καλυτερη μεταπώληση,κάνουν πιο αρεα σέρβις,και η διαφορα πλεον στις επιδόσεις δεν ειναι μεγάλες ίσα ίσα που ειναι κοντα.Οσο για την τιμη και εκει πλεον η διαφορα στις περισσότερες εκδόσεις ειναι 1000-1500€.Οποτε diesel απο εμένα.

Οταν μπει στο Golf ο 1.6 TDI 6-ταχυτος με τα 120ps(απο το Passat) με πακέτο R line το δίλλημα για τους περισσότερους δεν θα υφίσταται καν.

Edited by Μαρινος-TSI
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ειμασταν σε καμία σοβαρή χώρα και οχι σ αυτό το ********* που είμαστε τωρα, δεν θα υπήρχε καν δίλημμα για το τι να επιλέξει ο καθένας, θα ήταν μονόδρομος το diesel. Αλλα τα καύσιμα μας είναι τελείως για τον π....ο. και πιο πολυ το πετρέλαιο.
Αν επερνα τωρα αυτοκίνητο θα κοιτούσα σε φυσικό αέριο η υγραέριο απ το εργοστάσιο ομως

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Το πετρελαιο ειναι χαλια. Προχτες αλλαξα μιαντλια σε qasqai απο τη shell το πετρελαιο

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλησα για αεριο κυρίως,οσο για πετρελαιο,που εχω ενα στο γκαραζ με 800.000χλμ και δεν ξερει τι σημαινει η λεξη συνεργειο.

Οσο για το αέριο,στο εχω ξαναγράψει,ο κολλητος μου εσπασε μοτερ με αεριο,αλλα το εβαλε σε γκαραζ τουρκικο με 300 ευρω,δεν φταιει το αεριο.

Κοντευω 30.000χλμ απροβληματιστα,με τον πιο σκληρο δοκιμαστη θελω να πιστευω.

Η χρυση τομη ειναι,επωνυμο κιτ,σωστος εγκαταστατης,συντηρημενο μοτερ σωστα,και ευχαριστα χιλιομετρα.

Το μοτερ μου εχει 225.000,δεν καιει σταγονα λαδι,λειτουργει με το αεριο σαν βενζινη,και κοστιζει 0.60 το λιτρο,αρκετα κατω και απο την τιμη της βενζινης.

Για καποιον που κανει χιλιομετρα,ειναι ευτυχια,ακομα και με καποια ζημια στο παιχνιδι,κερδισμενος εισαι.

Οπως βγηκα και ειπα οτι μου εκαψε τρομπα βενζινης,η εβγαλα την εξατμιση γιατι εκανε θορυβο σπαστικο και πεταξα τσαμπα λεφτα,να ειστε σιγουροι οτι θα βγω να πω οτι και αν βγαλει το αεριο.

Μεχρι τοτε,καιω αθηνα βολο αθηνα 35 ευρω

 

 

1) οτι και να γραψω το σχολαζεις και με αγχωνεις...οχι οτι δεν μου αρεσει αλλα σε βλεπω και τα κανω πανω μου..αχαχαχαχα πλακα κανω... :crazy:

 

2)εγω με βενζινα το κανω με 50 ευρω Βολο-Αθηνα-βολο...

 

3)και δεν μου λες...εσυ τι κανεις βολο και ερχεσε? :crazy: εχεςι επαφες(σο'ι' ) ή για δουλειες???

 

4)σκεψου οτι καποιο αμαξι μπορει να χαλαει καθε μηνα...(δυστιχως εχουμε πολλα παραδειγματα εδω μεσα) και καποιο αλλο να μην χαλασει ποτε..καποιος μπορει να πει οτι κανενα δεν χαλασε απο αυτο το λογο γιατι δεν ξερει 'η δεν ακουσε,και καποιος αλλος μπορει να τα βλεπει καθε μερα τα διαφορα προβληματα......

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

1) οτι και να γραψω το σχολαζεις και με αγχωνεις...οχι οτι δεν μου αρεσει αλλα σε βλεπω και τα κανω πανω μου..αχαχαχαχα πλακα κανω... :crazy:

 

2)εγω με βενζινα το κανω με 50 ευρω Βολο-Αθηνα-βολο...

 

3)και δεν μου λες...εσυ τι κανεις βολο και ερχεσε? :crazy: εχεςι επαφες(σο'ι' ) ή για δουλειες???

 

4)σκεψου οτι καποιο αμαξι μπορει να χαλαει καθε μηνα...(δυστιχως εχουμε πολλα παραδειγματα εδω μεσα) και καποιο αλλο να μην χαλασει ποτε..καποιος μπορει να πει οτι κανενα δεν χαλασε απο αυτο το λογο γιατι δεν ξερει 'η δεν ακουσε,και καποιος αλλος μπορει να τα βλεπει καθε μερα τα διαφορα προβληματα......

 

Xαχαχαχα απο βόλο είμαι,εχω καταγωγη και ανεβαίνω συνέχεια.

 

50 ευρώ πηγαινε ελα δηλαδή 32 λίτρα άρα 5λιτρα/100km????Τόσα δεν καίω ούτε ρελαντί στο φανάρι.

 

Καίς 50 ευρώ προφανώς οχι με το αμάξι μου που στην εθνική καίει ενα 10ράκι έτσι οπως πάω,δηλαδή 60 λίτρα,επί 1.55 εγώ ήθελα 93 ευρώ.

 

Με 60 λίτρα αέριο όμως,με 0.60 θέλω 36 ευρώ,δηλαδή  57 ευρώ ΤΣΕΠΗ,που είναι τα διόδια,οι καφέδες,και ένα πεινερλι στο Rainbow.

Τι λές,αξίζει?

 

Να σε ρωτήσω,αμα ανοιγε συνεργειο ενας ΑΓΝΩΣΤΟΣ στην γειτόνια σου,και ηταν φθηνος,ΜΙΣΗ ΤΙΜΗ απο τους αλλους,θα πηγαινες?θα εμπιστευοσουν το αμάξι σου?

 

Πάει ο κάθε καημενος και σου λέει υγραεριο με 300 ευρώ σε λιγο και οι περιπτεραδες θα τοποθετουν αέρια...

 

Τώρα που ετοιζομαι για 20vt και 250+hp,θα δείς εκεί με το αέριο...

Edited by Passatoukos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.