Jump to content
nasos_ea

Υγρα φρενων

Recommended Posts

Σε λιγες μερες θα παω για αλλαγη λαδιων και μιας και κλεινω δυο χρονια θα αλλαξω και υγρα φρενων.Παιρνει dot4 απ'οσο βλεπω στο βιβλιαρακι.Εχει κανεις καμια προταση για υγρα;Στο trade-wind δυστυχως εχει πολυ λιγα πραγματα.Απο motul δεν εχει τιποτα.Εχει μονο ΑΤΕ και FERODO.Στo g-market τα πραγματα ειναι χειροτερα.

Link to comment
Share on other sites

Σε λιγες μερες θα παω για αλλαγη λαδιων και μιας και κλεινω δυο χρονια θα αλλαξω και υγρα φρενων.Παιρνει dot4 απ'οσο βλεπω στο βιβλιαρακι.Εχει κανεις καμια προταση για υγρα;Στο trade-wind δυστυχως εχει πολυ λιγα πραγματα.Απο motul δεν εχει τιποτα.Εχει μονο ΑΤΕ και FERODO.Στo g-market τα πραγματα ειναι χειροτερα.

Πράγματι dot4 παίρνει. Μόλις χθές τα άλλαξα και ΄γω. Προτίμησα λοιπόν τα γνήσια μιας και τα φρένα δουλεύουν άψογα μέχρι τώρα. Κόστος γύρω στα 7 ευρώ, 6,30 για την ακρίβεια με 10% έκπτωση για τα 250 ml. :)

Link to comment
Share on other sites

Υπ'οψη οτι υγρα φρενων αλλαζουμε στα 3 χρονια και μετα καθε 2 χρονια.

Δε θυμαμαι να διαβασα κατι τετοιο στο βιβλιαρακι του αυτοκινητου.Μια σημειωση διαβασα που ελεγε αλλαγη καθε δυο χρονια.Γιατι τα πρωτα υγρα να τα αφησω 3 χρονια;

Link to comment
Share on other sites

Εχει ξανασυζητηθει http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...382&st=120# αν δεν κανω λαθος το λεει στη 1η σελιδα του βιβλιου σερβις.

Μάλλον στο 122άρι έγινε στα 3 χρόνια. Όσοι έχουμε το TSi 140 HP λέει να τ' αλλάζουμε κάθε 2 χρόνια. Ίσως να έχουν αλλάξει υγρό φρένων στο 122άρι.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον στο 122άρι έγινε στα 3 χρόνια. Όσοι έχουμε το TSi 140 HP λέει να τ' αλλάζουμε κάθε 2 χρόνια. Ίσως να έχουν αλλάξει υγρό φρένων στο 122άρι.

Και στο 140αρι η πρωτη ειναι στα 3 χρονια και μετα καθε δυο.

Link to comment
Share on other sites

Μοtul RBF 600.

Nαι αλλα απο οτι ξέρω αυτα είναι full συνθετικα , για πιο racing χρήση , ενώ δεν αντέχουν λέει πάνω απο ενα 8μηνο - 10μηνο, άντε χρόνο το πολύ..

Απο αισθηση βέβαια ...κορυφαία..

Link to comment
Share on other sites

το αμαξι ειναι του 04 και θα αλλαξω υγρα φρενων στα 60,000 και τα φρενα λειτουργουν αψογα.δεν χρειαζεται τοσο συχνα αν δεν παρατηρησεις καποια σκλυρυνση στο συστημα.

βεβαια αναλογα και την χρηση παντα.

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι πώς αλλάζουν τα υγρα. Με ρουφηγμα στο γειτονικο πλυντήριο (εχει μηχανημα που ρουφαει τα λαδια) ι πρέπει να παω σε φρενα?

Και εγω 60.000 εχω σε 6 χρόνια και πιανουν μια χαρα ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι πώς αλλάζουν τα υγρα. Με ρουφηγμα στο γειτονικο πλυντήριο (εχει μηχανημα που ρουφαει τα λαδια) ι πρέπει να παω σε φρενα?

Και εγω 60.000 εχω σε 6 χρόνια και πιανουν μια χαρα ακομα.

Παιδιά έχει αναφερθεί και στο παρελθόν. Με τα υγρά φρένων δεν παίζουμε. Τι θα πει πιάνουν μια χαρά? Τα υγρά πέρνουν μέσα υγρασία και κάνουν φυσσαλίδες. Η σωστή αλλαγή είναι βγάζοντας το δοχείο των υγρών και καθαρίζοντάς το με ειδικό χημικό. Υπάρχει ειδικό όργανο της wurth που μετράει υγρασία στα υγρά. Πείτε μου, ξέρετε κανέναν μάστορα που να τα κάνει αυτά? Όχι γιατί είναι χρονοβόρο, απαιτεί το οργανάκι που κανένας σχεδόν δε το έχει και το χημικό καθαρισμού θέλει μάσκες και ιστορίες. Ένα τεράστιο ποσοστό αυτοκινήτων σε "τέλεια" και "σαν καινούργιο" κατάσταση, αν μετρήσουν την υγρασία θα είναι κατά πολύ εκτός ορίων. Τέλος μεγάλο ποσοστό από τρακαρίσματα οφείλεται σε αυτό. Μία φορά θα χρειαστεί να πατήσεις το φρένο πολύ απότομα και τότε είναι που δε θα πιάσει λόγω των φυσσαλίδων... Να σημειώσω ότι δε το παίζω ξερόλας, για την ακρίβεια δεν έχω καμία απολύτως γνώση στο θέμα, απλά μου τα έχει πει μηχανικός.

Edited by archon_rc
Link to comment
Share on other sites

Σε λιγες μερες θα παω για αλλαγη λαδιων και μιας και κλεινω δυο χρονια θα αλλαξω και υγρα φρενων.Παιρνει dot4 απ'οσο βλεπω στο βιβλιαρακι.Εχει κανεις καμια προταση για υγρα;Στο trade-wind δυστυχως εχει πολυ λιγα πραγματα.Απο motul δεν εχει τιποτα.Εχει μονο ΑΤΕ και FERODO.Στo g-market τα πραγματα ειναι χειροτερα.

Νάσο άλλαξες τελικά τι έβαλές ?

Εγώ στο χρόνο είχα βάλει της Castrol. Τώρα μάλλον για Castrol ή μαμά πάω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.