Jump to content
andain

Dsg Vs Manual

Recommended Posts

Γενικα συμφωνω οτι το Α3 ειναι τοσο ακριβο για λογους μαρκετιγνκ κ πρεστιζ της εταιριας,εξαλλου ο ομιλος πουλαει αρκετα με τα αλλα,ενα αμαξι που υποτιθεται οτι το φτιαχνεις για λιγους κ εκλεκτους,για ναναι πολυτελες κλπ κλπ κλπ,πρεπει ναναι κ ακριβο.Σαφως η τιμη του ανταποκρινεται στην ποιοτητα τους,δλδ θεωρω οτι ειναι αισθητικα καλυτερο κ ποιοτικοτερο απο το golf μεσα,αλλα απο εκει κ περα δεν διαφερουν σε πολλα..γιαυτο αν δε σου περισσευουν 5000-7000 που εχουν διαφορα δε λεει να τα σκασεις..(μιλαω παντα αν παρεις παρομοια εξοπλισμενο μοντελο)..

απο εκει κ περα αυτο με τα τεταρτημορια δε ξερω ποσο ισχυει γιατι δε νομιζω να υπαρχει κανα passat πιο ακριβο απο Α4 κ αντιστοιχα πιο πανω...ολα ταλλα απλα ειναι οπως ξεκινησαν απο την αρχη...δλδ η σεατ να δινει φουλ γκαζια,η vw κ πολυτελεια ποιοτητα κλπ,η audi χλιδα κ η skoda λιγο αχταρμα..ειδικα με κατι octavia και superb..

Τεσπα οποτε παιδες δε θα βαλω dsg,αν δε μου περισσεψουν τα 2000...αφου ακομα ειναι ψιλονεα τεχνολογια,κ πιστευω οτι σε μια επομενη γενια θαναι ο,τι πιο τελειο θα υπαρχει..

dsg μην παρεις ακομα πεεριμενε το 2050 που θα υπαρχει κατι καλυτερο κατα πολυ......

Link to comment
Share on other sites

Τα 4 αστερια τα πηρε επειδη δεν χτυπανε κουδουνακια για ζωνες, κλπ. Στο crash test ειχε βαθμολογηθει πολυ καλα. Κανενας λογικος ανθρωπος εκτος απο τον "Γιατρο" δεν μπορει να πιστευει οτι το Audi Οπως και να το κανουμε ειναι premium κατηγορια. Τι συγκρινουμε τωρα?

μην μπερδετεις τις βουρτσες με τις πφφφφφφφφφφ δε μιλαμε για συγκριση ολων των μοντελων αλλα μονο α3 - golf οπου αν δεν εχεις οδηγησει και τα δυο απλα δεν ξερεις. το golf εινα ιανωτερο εξ ορισμου αφου το α3 ακοουθει και παντα βασιζεται στην προηγουμενη γενια golf

το 2006 πχ η ερωτυηση που εκανε ο καθενας στον εαυτο του ηταν να παρει το golf 5 η το α3 που ηταν στην ουσια αντιγραφ οτου golf 4. αντιστοιχα τωρα η ερωτηση ειναι θα παρεις το golf 6 η το α3 που ειναι αντιγραφο του golf 5 κτλ

Edited by DrYannisK
Link to comment
Share on other sites

οσο και να μη το θελετε το α3 ειναι μαιμου golf, ειναι αντιγραφο του golf.αντε παλι...

η audi ειναι καλυτερη στα αλλα μοντελα αλλα στην κατηγορια golf υπερεχει 2 κλικ επανω η vw αυτο ειναι γνωστο.

εκτος αν νομιζετε πως η vw επιτηδες δεν βαζει καλη ποιο τητα στο φουλ στο golf . παντα βαζεις οτιο καλυτερο εχεις. ειναι τρελο να πιστευετε πως δε βαζουν τα καλυτερα υλικα απλα για να τα βαλουν στο α3 .

και αφου το golf εχει τελεια ποιοτητα κατασκευης πως ειναι δυνατον να πιστευετε πως το α3 εχει καλυτερη; απο το τελιεο δεν υπαρχει καλυτερο. ασε που απο τη στιγμη που βασιζεται στην προηγουμενη γενια παντα ειναι πισω

το golf δεν ειναι το τελειο αμαξι ρε dr μη εχεις τετοιες αυταπατες...ενα καλο αμαξι ειναι που σαφως και υπαρχουν καλυτερα ενα απο αυτα λεγεται Α3 και ΔΕΝ βασιζεται στην προηγουμενη γενια

και ως γνωστων το golf παντα ειναι μπροστα απο το α3, εδω να φαντατειτε το α3 τωρα απεκτησε φλας στους καθρεπτες κ ττουρμπο...το Α3 δεν ειχε και το 1.8τ με 150-180 και βγηκε και quattro και αργοτερα s3?η mercedes δεν ηταν αυτη που καθιερωσε τα φλας στους καθρεφτες?μου φαινεται οτι διζωνικο κλιματσμο στον στανταρ εξοπλισμο στο 5αρι πρωτομπηκε...κανω λαθος?

και μη μπερδευεστε. η ποιοτητα του εσωτερικου του golf ειναι ανωτερη του α3 παντα .μπες δες και κρινε ασε τα λογια..για τρελο θα σε παρουν ολοι

για να μην αναφερω ποσα προβληματα βγαζουν τα α3.οσα βγαζουν και τα golf...ελεος δηλαδη

και μη μπερδευεστε δε συγκρινουμε αουντι με vw αλλα μονο golf με α3 οπου υπερεχει αισθητα το golf

στο μονο που συμφωνουμε ειναι στο dsg οπου αυτο το σασμαν ειναι πραγματικα θαυμα της αυτοκινησης οπου απο τους αγωνες περασε και στην παραγωγη...

Edited by raven
Link to comment
Share on other sites

οσο και να μη το θελετε το α3 ειναι μαιμου golf, ειναι αντιγραφο του golf.

η audi ειναι καλυτερη στα αλλα μοντελα αλλα στην κατηγορια golf υπερεχει 2 κλικ επανω η vw αυτο ειναι γνωστο.

εκτος αν νομιζετε πως η vw επιτηδες δεν βαζει καλη ποιο τητα στο φουλ στο golf . παντα βαζεις οτιο καλυτερο εχεις. ειναι τρελο να πιστευθετε πως δε βαζουν τα κλυτερα υλικα απλα για να τα βαλουν στο α3 .

και αφου το golf εχει τελεια ποιοτητα κατασκευης πως ειναι δυνατον να πιστευετε πως το α3 εχει καλυτερη; απο το τελιεο δεν υπαρχει καλυτερο. ασε που απο τη στιγμη που βασιζεται στην προηγουμενη γενια παντα ειναι πισω

και ως γνωστων το golf παντα ειναι μπροστα απο το α3, εδω να φαντατειτε το α3 τωρα απεκτησε φλας στους καθρεπτες κ ττουρμπο...

και μη μπερδευεστε. η ποιοτητα του εσωτερικου του golf ειναι ανωτερη του α3 παντα .

για να μην αναφερω ποσα προβληματα βγαζουν τα α3.

και μη μπερδευεστε δε συγκρινουμε αουντι με vw αλλα μονο golf με α3 οπου υπερεχει αισθητα το golf

Κοιτα Dr., και εγώ θα έλεγα πώς έχω μια τάση προς την VW αλλά να λέμε τα πράγματα ώς έχουν. H Audi, πάντα ήταν η premium μάρκα του Group. Το Α3 υπερείχε σε ποιότητα εσωτερική. Δεν είναι τυχαίο το γεγονός πώς μόλις ανέλαβε ο Winterkorn τον όμιλο (πρώην της Audi) έθεσε ώς προτεραιότητα το Golf VI να είναι το ποιοτικότερο όλων των εποχών! Γιαυτο κ μπορεί αυτή την στιγμή να ανταγωνιστεί "'ανετα" το Α3 κατά την άποψη μου. Έαν συγκρίνεις τώρα το Golf V με το Α3, μάλλον το Α3 υπερτερεί. Sorry :D

Link to comment
Share on other sites

οσο και να μη το θελετε το α3 ειναι μαιμου golf, ειναι αντιγραφο του golf.

η audi ειναι καλυτερη στα αλλα μοντελα αλλα στην κατηγορια golf υπερεχει 2 κλικ επανω η vw αυτο ειναι γνωστο.

εκτος αν νομιζετε πως η vw επιτηδες δεν βαζει καλη ποιο τητα στο φουλ στο golf . παντα βαζεις οτιο καλυτερο εχεις. ειναι τρελο να πιστευθετε πως δε βαζουν τα κλυτερα υλικα απλα για να τα βαλουν στο α3 .

και αφου το golf εχει τελεια ποιοτητα κατασκευης πως ειναι δυνατον να πιστευετε πως το α3 εχει καλυτερη; απο το τελιεο δεν υπαρχει καλυτερο. ασε που απο τη στιγμη που βασιζεται στην προηγουμενη γενια παντα ειναι πισω

και ως γνωστων το golf παντα ειναι μπροστα απο το α3, εδω να φαντατειτε το α3 τωρα απεκτησε φλας στους καθρεπτες κ ττουρμπο...

και μη μπερδευεστε. η ποιοτητα του εσωτερικου του golf ειναι ανωτερη του α3 παντα .

για να μην αναφερω ποσα προβληματα βγαζουν τα α3.

και μη μπερδευεστε δε συγκρινουμε αουντι με vw αλλα μονο golf με α3 οπου υπερεχει αισθητα το golf

Καλά έ ακόμα γελάω......

- αφου το golf εχει τελεια ποιοτητα κατασκευης

- απο το τελιεο δεν υπαρχει καλυτερο.

- ως γνωστων το golf παντα ειναι μπροστα απο το α3

- οσο και να μη το θελετε το α3 ειναι μαιμου golf, ειναι αντιγραφο του golf.

Τι να πρωτοπεί κανεις!Απο τις σπάνιες φορές που δεν αξίζει να μιλήσεις με αντεπιχειρήματα,γιατι ο αντίλογος βασίζεται σε προσωπικές απόψεις ,βαφτισμένες στο ''όλοι το ξερουν''.Απλάς γελάς κι ας εχεις κι εσυ golf.....

Υ.Γ.Επιχείρημα=η διατύπωση μιας αποψης που δεν μπορεί να αμφισβητηθεί απο κανεναν.

Παραδειγμα:Ο ηλιος ειναι φωτεινότερος της λάμπας.--->επιχειρημα

Εγω ειμαι πιο όμορφος/γρηγορος/μαγκας απο τον άλλο ---->κουκουρουκου

Σε κάθε περιπτωση είμαστε όλοι OFF TOPIC!!!!!

Edited by rallakias
Link to comment
Share on other sites

μην μπερδετεις τις βουρτσες με τις πφφφφφφφφφφ δε μιλαμε για συγκριση ολων των μοντελων αλλα μονο α3 - golf οπου αν δεν εχεις οδηγησει και τα δυο απλα δεν ξερεις. το golf εινα ιανωτερο εξ ορισμου αφου το α3 ακοουθει και παντα βασιζεται στην προηγουμενη γενια golf

το 2006 πχ η ερωτυηση που εκανε ο καθενας στον εαυτο του ηταν να παρει το golf 5 η το α3 που ηταν στην ουσια αντιγραφ οτου golf 4. αντιστοιχα τωρα η ερωτηση ειναι θα παρεις το golf 6 η το α3 που ειναι αντιγραφο του golf 5 κτλ

Αντε γεια....

Link to comment
Share on other sites

Σαν κάτοχος του golf 6, εχω να πω το εξής: αυτη τη στιγμή το 6αρι είναι απο τα καλύτερα μαζι με το α3 στην κατηγορία του..Ομως μην ξεχναμε πόσα χρόνια έχει το α3 που κυκλοφορεί, με face lift κλπ...Μόλις κυκλοφορίσει το νέο Α3 τότε πραγματικά το golf θα το βλέπει με τα κυαλια, αυτή είναι η αλήθεια και όποιος θέλει την βλέπει!!

Και γι' αυτούς που λένε το αντίθετο έχω να πω...όσα δεν φτανει η αλεπου....

Πιστεύω είμαι αντικειμενικός απόλυτα, παρότι έχω το 6αρι, καποια πράγματα είναι φανερά, όπως και ότι το leon ποτέ δεν θα φτασει το golf!!

Edited by antonis80
Link to comment
Share on other sites

Πάντως υπάρχει μία λογική (ή εκφράζει μία άποψη) στα λεγόμενα του ο Dr Yannis και είναι η εξής κατ΄εμέ :

Το Golf είναι από συναισθηματικής άποψης είναι πιο αγαπημένο σαν μοντέλο & καταξιωμένο στην κατηγορία του σε παγκόσμιο επίπεδο εδώ και πολλά χρόνια. Επιπλέον απευθύνεται περισσότερο στην μεσαία τάξη και είναι περισσότερο προσιτό.

Το Α3 όταν πρωτοεμφανίστηκε ποιος δεν σκέφτηκε ότι να ένα Α4 χωρίς πίσω μέρος??

Όσο κοντά ήμουν στο Golf πριν την αγορά άλλο τόσο μακρυά ήμουν από το Α3 που ουδέποτε το είχα στο μυαλό μου μόνο και μόνο επειδή ο upper class αέρας που αποπνέει δεν με εκφράζει, όπως δεν με εκφράζει και η BMW σειρά 1.

Περρισότερο σημαντικά θεωρώ μοντέλα όπως το Focus, το Astra ακόμα και το Corolla που βοήθησαν / ανάγκασαν μέσω του ανταγωνισμού τους το Golf σε κάθε γενιά να κάνει βήματα μπροστά και να εξελίσσεται ώστε να κρατάει πάντα τα πρωτεία.

Με τα παραπάνω δεν θέλω να μειώσω το Α3 το οποίο θεωρώ άριστο αυτοκίνητο απλά τα γούστα του καθενός είναι διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα

διαβάζω εδώ και καιρό ολα τα post περι DSG. Σκέφτομαι για αγορά GTI V...μάλλον με DSG...μεταχειρισμένο.

Τι πρέπει να προσέξω στα μεταχ. με DSG?

κάτι ιδιαίτερο?

Xmf... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Και 35 συμπλεκτες να βαλει το dsg manual δεν γινεται οταν το καταλαβαιτε εδω ειμαστε!!!!!

οταν βγαλεις απο το μυαλο σου ορους του στυλ "δεν συμετεχεις στην οδηγηση" και αλλα τετοια και δεις οτι για να πετυχεις το απολυτο θες κατι καλυτερο απο το χερι σου (βλ.οποιονδηποτε μηχανοκινητο αθλητισμο) τοτε θα καταλαβεις οτι το dsg ειναι μακραν οτι καλυτερο μπορει να εξοπλιστει ενα αυτοκινητο ειδικα με σπορ χαρακτηρα!!!

η αισθηση που δημιουργειτε οταν μπορεις (?) να κινεισαι με εξωφρενικα μεγαλες ταχυτητες στις στροφες και εχεις τρομερα μεγαλη εξοδο απο αυτες δεν συγκρινεται με καμμια αλλη ειδικα οταν πολεμας να κανεις κατεβασμα μετα την εξοδο της στροφης να ανεβασεις κλπ κλπ....δοκιμασε πρωτα και μετα κρινε...το να παρεις ενα αμαξι με dsg και να κανεις γυρω-γυρω σε μια πλατεια λογικο ειναι να μην καταλαβεις τιποτα....μαθε το συμβιωσε μαζι του και θα σε μαθει πολλα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας παραγγείλει το golf plus 122hp DSG με αναμονή 4μηνη ( :lol: ) έκλεισα για οδήγηση το αντίστοιχο (αλλά 160hp) golf. Το κιβώτιο είναι μεγάλη ευκολία αλλά και απίστευτα γρήγορο στις αλλαγές. Σαν γενική αίσθηση στη θέση D οι αλλαγές γίνονται κάτω από τις 3.000 με μια πολύ ελαφρά αίσθηση κομπιάσματος (πρέπει να πατάς αρκετά το γκάζι). Στη θέση S νομίζεις ότι οδηγείς ηλεκτρικό ... πατάς και φεύγει ... χωρίς καμία απολύτως υστέρηση. Εκεί δείχνει και τα 160 άλογα.

Σα γενικό συμπέρασμα θα έλεγα ότι η θέση D είναι για μέσα στην πόλη (και ειδικά στην κίνηση) ή στην Εθνική (όχι στην Κορίνθου - Πατρών) ενώ η θέση S είναι για επαρχιακούς - ορεινούς δρόμους στενούς με στροφές για να μη σε κρεμάει.

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας παραγγείλει το golf plus 122hp DSG με αναμονή 4μηνη ( :lol: ) έκλεισα για οδήγηση το αντίστοιχο (αλλά 160hp) golf. Το κιβώτιο είναι μεγάλη ευκολία αλλά και απίστευτα γρήγορο στις αλλαγές. Σαν γενική αίσθηση στη θέση D οι αλλαγές γίνονται κάτω από τις 3.000 με μια πολύ ελαφρά αίσθηση κομπιάσματος (πρέπει να πατάς αρκετά το γκάζι). Στη θέση S νομίζεις ότι οδηγείς ηλεκτρικό ... πατάς και φεύγει ... χωρίς καμία απολύτως υστέρηση. Εκεί δείχνει και τα 160 άλογα.

Σα γενικό συμπέρασμα θα έλεγα ότι η θέση D είναι για μέσα στην πόλη (και ειδικά στην κίνηση) ή στην Εθνική (όχι στην Κορίνθου - Πατρών) ενώ η θέση S είναι για επαρχιακούς - ορεινούς δρόμους στενούς με στροφές για να μη σε κρεμάει.

οταν μαθεις να δουλευεις το manual θα σε βολεψει περισσοτερο σε επαρχιακους δρομους με στροφιλικια κλπ το S πλεον το χρησιμοποιω μονο για προσπερασεις που θελω αμεσα την δυναμη του μοτερ...στο D και kick down να κανει δεν ειναι τοσο αμεσο οσο στην θεση S... :)

Link to comment
Share on other sites

οταν μαθεις να δουλευεις το manual θα σε βολεψει περισσοτερο σε επαρχιακους δρομους με στροφιλικια κλπ το S πλεον το χρησιμοποιω μονο για προσπερασεις που θελω αμεσα την δυναμη του μοτερ...στο D και kick down να κανει δεν ειναι τοσο αμεσο οσο στην θεση S... :rolleyes:

Πίστεψέ με 19 χρόνια που οδηγώ και μάλιστα αυτοκίνητα χαμηλότερης ιπποδύναμης (ας όψονται οι παλιοί κινητήρες της vw) έχω μάθει να το δουλεύω πολύ καλά για να μην καθυστερώ αυτούς που έρχονται από πίσω - απλά έχω βαρεθεί να το κάνω. Τώρα αν δουλεύεις καλύτερα το manual από το dsg στη θέση S μπορεί αν τρέχεις σε αγώνες. Περί ορέξεως όμως ...

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν μπορείς να μετρήσεις εύκολα το αμάξι με αυτόματο κιβώτιο το έχετε σκεφτεί ? Είδα ένα μέλος από εδώ την ώρα που το αμάξι του επάνω στο δυναμόμετρο έκανε kick down και μόνο που δεν έφαγε τα σωθικά του ! Και όχι μια φορά , αλλά τέσσερις φορές !

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν μπορείς να μετρήσεις εύκολα το αμάξι με αυτόματο κιβώτιο το έχετε σκεφτεί ? Είδα ένα μέλος από εδώ την ώρα που το αμάξι του επάνω στο δυναμόμετρο έκανε kick down και μόνο που δεν έφαγε τα σωθικά του ! Και όχι μια φορά , αλλά τέσσερις φορές !

Ακόμη και στη θέση S?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα

διαβάζω εδώ και καιρό ολα τα post περι DSG. Σκέφτομαι για αγορά GTI V...μάλλον με DSG...μεταχειρισμένο.

Τι πρέπει να προσέξω στα μεταχ. με DSG?

κάτι ιδιαίτερο?

Xmf... :mellow:

Το DSG πέρα από τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα που έχει σε σχέση με το χειροκίνητο και που πρέπει μόνος σου να μελετήσεις και αξιολογήσεις, πιθανόν και με ένα test drive για να έχεις προσωπική αντίληψη, θα πρέπει να σε προβληματίσει ως επιλογή γιατί πιθανή βλάβη του δεν επισκευάζεται οπότε πας για αντικατάσταση και αν είσαι εκτός εγγύησης έχει περίπου 6000 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ποσό (6k :o ) το ακούω συνεχώς και από διάφορους εδώ μέσα. Από που προκύπτει; :wacko: Υπάρχει κάποιος επίσημος τιμοκατάλογος; Αφορά τον εγκέφαλο του dsg ή ολόκληρο το σασμαν; Ή και την εργασία αντικατάστασης; Πιστεύω ότι δεν πρέπει να προβληματιζόμαστε από "πιθανολογίες" γιατί με αυτή τη λογική δεν πρέπει να αγοράσουμε ποτέ και τίποτα. :wacko:

Αλλά ακόμα και το σενάριο της βλάβης να εμφανιστεί θεωρώ ότι θα εμφανιστεί στην αρχή και όχι σε 10 χρόνια (που τότε ίσως να υπάρχει η τεχνογνωσία για την επισκευή του όπως στα manual σήμερα ;) ;) ;) ). Αλλωστε υπάρχει και η επέκταση εγγύησης για κάτι τέτοιες αγορές (π.χ. dsg) που σε καλύπτει.

Συμφωνώ πάντως ότι πρέπει να γίνει δοκιμή για να αποφασίσεις στο "αιώνιο" ερώτημα: MANUAL or DSG?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ποσό (6k :o ) το ακούω συνεχώς και από διάφορους εδώ μέσα. Από που προκύπτει; :wacko: Υπάρχει κάποιος επίσημος τιμοκατάλογος; Αφορά τον εγκέφαλο του dsg ή ολόκληρο το σασμαν; Ή και την εργασία αντικατάστασης; Πιστεύω ότι δεν πρέπει να προβληματιζόμαστε από "πιθανολογίες" γιατί με αυτή τη λογική δεν πρέπει να αγοράσουμε ποτέ και τίποτα. :wacko:

Αλλά ακόμα και το σενάριο της βλάβης να εμφανιστεί θεωρώ ότι θα εμφανιστεί στην αρχή και όχι σε 10 χρόνια (που τότε ίσως να υπάρχει η τεχνογνωσία για την επισκευή του όπως στα manual σήμερα ;) ;) ;) ). Αλλωστε υπάρχει και η επέκταση εγγύησης για κάτι τέτοιες αγορές (π.χ. dsg) που σε καλύπτει.

Συμφωνώ πάντως ότι πρέπει να γίνει δοκιμή για να αποφασίσεις στο "αιώνιο" ερώτημα: MANUAL or DSG?

Αν ρωτήσεις σε μια αντιπροσωπεία θα σου πουν ότι σε περίπτωση βλάβης του DSG6 δεν επισκευάζεται στην Ελλάδα, το στέλνουν Γερμανία και στα πλαίσια της εγγύησης τουλάχιστον σου φοράνε καινούριο. Όσο το αυτοκίνητο είναι σε εγγύηση (max 4 χρόνια) αυτό πιθανόν δεν σε απασχολεί, αλλά μετά το πέρας της ότι συμβεί το πληρώνεις πολύ ακριβά. Το αναφερόμενο από την αντιπροσωπεία κόστος ανέρχεται σε 6.000 ευρώ.Τώρα αν αυτό αναφέρεται σε κομπλέ κιβώτιο με τον εγκέφαλο ή όχι δεν το ξέρω.Μια ερώτηση σε κάποια αντιπροσωπεία του ενδιαφερόμενου θα λύσει τις απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Πίστεψέ με 19 χρόνια που οδηγώ και μάλιστα αυτοκίνητα χαμηλότερης ιπποδύναμης (ας όψονται οι παλιοί κινητήρες της vw) έχω μάθει να το δουλεύω πολύ καλά για να μην καθυστερώ αυτούς που έρχονται από πίσω - απλά έχω βαρεθεί να το κάνω. Τώρα αν δουλεύεις καλύτερα το manual από το dsg στη θέση S μπορεί αν τρέχεις σε αγώνες. Περί ορέξεως όμως ...

ξεχασα να τονισω...εννοω το manual mode του dsg....dsg εχω κι εγω.... ;):D;)

Το ότι δεν μπορείς να μετρήσεις εύκολα το αμάξι με αυτόματο κιβώτιο το έχετε σκεφτεί ? Είδα ένα μέλος από εδώ την ώρα που το αμάξι του επάνω στο δυναμόμετρο έκανε kick down και μόνο που δεν έφαγε τα σωθικά του ! Και όχι μια φορά , αλλά τέσσερις φορές !

αν το βαλεις στο manual και ο οδηγος ξερει που ειναι το κουμπι του kick down και δεν το πατησει τοτε δεν κανει kick down....εξαλλου μολις το πενταλ του γκαζιου τερματισει η πεταλουδα ειναι 100% ανοιχτη απο εκει και περα αν βυθισεις λιγο ακομα το ποδαρακι σου θα αισθανθεις ενα "κλικ" το λεγομενο kick down....οποτε πες σε αυτον που το οδηγουσε να παει να αρμεξει καμμια αγελαδα και να αφησει τα αυτοκινητα!!! :lol:

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

αν το βαλεις στο manual και ο οδηγος ξερει που ειναι το κουμπι του kick down και δεν το πατησει τοτε δεν κανει kick down....εξαλλου μολις το πενταλ του γκαζιου τερματισει η πεταλουδα ειναι 100% ανοιχτη απο εκει και περα αν βυθισεις λιγο ακομα το ποδαρακι σου θα αισθανθεις ενα "κλικ" το λεγομενο kick down....οποτε πες σε αυτον που το οδηγουσε να παει να αρμεξει καμμια αγελαδα και να αφησει τα αυτοκινητα!!! ;)

+10000000

Δυστυχως υπαρχουν πολλοι ασχετοι 'ειδικοι' εκει εξω ακομα!

Link to comment
Share on other sites

αν το βαλεις στο manual και ο οδηγος ξερει που ειναι το κουμπι του kick down και δεν το πατησει τοτε δεν κανει kick down....εξαλλου μολις το πενταλ του γκαζιου τερματισει η πεταλουδα ειναι 100% ανοιχτη απο εκει και περα αν βυθισεις λιγο ακομα το ποδαρακι σου θα αισθανθεις ενα "κλικ" το λεγομενο kick down....οποτε πες σε αυτον που το οδηγουσε να παει να αρμεξει καμμια αγελαδα και να αφησει τα αυτοκινητα!!! ;)

Το αμάξι ήταν στο manual όταν έγινε η μέτρηση ..... και το οδηγούσε ο ιδιοκτήτης του δυναμόμετρου ....

Link to comment
Share on other sites

Το αμάξι ήταν στο manual όταν έγινε η μέτρηση ..... και το οδηγούσε ο ιδιοκτήτης του δυναμόμετρου ....

δεν ξερω αν ειναι φιλος σου ο ιδιοκτητης αλλα μπορεις να βγαλεις τα συμπερασματα σου απο αυτα που σου λεω....σε εμενα κick down σε manual mode κανει μονο οταν του πω εγω ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.