Jump to content
kospasTSI12345

Πόσο καλά πιάνουν τα φρένα του Tsi140

Recommended Posts

Δεν ξερω τι λετε εσεις αλλα, μεχρι στιγμης τα μαμα φρενα του tsi, με εχουν σωωωωωσει. :lol:worthy.gif Επιστρεφοντας απο τη δουλεια σημερα βλεπω απο το δεξι στενο εναν ταριφα να παραβιαζει το στοπ και να βγαινει μπροστα μου, χωρις να συμβαινει τιιιποτα fire.gif . Ευτυχως δεν πηγαινα γρηγορα επειδη ηταν κοντα στην γειτονια μου και παιζουν κατι κ#λοστενα σκετο θανατος. Το πλακωσα το φρενο τοοοοσο δυνατα που το αμαξι εκατσε μπρος. :lol::lol: . Βεβαια ο μ@λ@κ@ς χαιρεταγε new_rtfm.gif και σφυραγε αδιαφορος :lol: .

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι λετε εσεις αλλα, μεχρι στιγμης τα μαμα φρενα του tsi, με εχουν σωωωωωσει. :lol:worthy.gif Επιστρεφοντας απο τη δουλεια σημερα βλεπω απο το δεξι στενο εναν ταριφα να παραβιαζει το στοπ και να βγαινει μπροστα μου, χωρις να συμβαινει τιιιποτα fire.gif . Ευτυχως δεν πηγαινα γρηγορα επειδη ηταν κοντα στην γειτονια μου και παιζουν κατι κ#λοστενα σκετο θανατος. Το πλακωσα το φρενο τοοοοσο δυνατα που το αμαξι εκατσε μπρος. :lol::lol: . Βεβαια ο μ@λ@κ@ς χαιρεταγε new_rtfm.gif και σφυραγε αδιαφορος :lol: .

...εγώ πάλι τώρα με το πρόγραμμα...ρίχνω άγκυρα.....βέβαια για να λέμε όλη την αλήθεια....από δύναμη φρεναρίσματος είμαι ευχαριστημένος...αλλά μάλλον κάπου δεν αντέχουν......πάντως ...την δεύτερη μέρα που έβαλα το πρόγραμμα χρειάστηκε να σταματήσω απότομα από 150 χιλ/ την ώρα.περιττό να πώ ότι χέστηκα πάνω μου...το αμάξι στάματησε μέν ...χωρίς να φύγει από το δρόμο ούτε χιλιοστό...αλλά αφού διάνυσε φρενάροντας ένα μεγάλο στενό.....

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως δεν μπορω να τα συνηθησω με τιποτα!

Μετα απο 2 χρονια και παλι δεν τα εμπιστευομαι.Δηλαδη δεν εμπιστευομαι αυτο το μαλακο βυθισμα στυλ fading και το ΑΒS που κοβει αρκετη δυναμη φρεναρισματος.

Δεν πιστευω οτι ειναι θεμα διαστασεων.Ισως θεμα τακακιων ή ισως κατι αλλο....τρομπα,σωληνακια,δεν ξερω.

Παντως σε 1.4 fsi εχω παρατηρησει καλυτερη αποκριση και οχι τοσο μαλακο πενταλ.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε τότε ένα άλλο τακάκι. Και για μένα, καλό θα ήταν να αλλάξεις και υγρά. Συνήθως αυτά φταίνε για την κούραση που παρατηρείται κατά το φρενάρισμα. Εφόσον λες ότι δεν είσαι ικανοποιημένος.

Link to comment
Share on other sites

Αλλάξτε υγρά σε καλύτερα...

Ειδικά μετα από 1.5-2 χρόνια , επιβάλεται...

Προβλεπω να βαζω τακακια ΑΤΕ προς το παρων.

Για υγρα δεν ξερω ;)

Υπαρχει κανενας καλος φρενας στην Αθηνα?PM me :lol:

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη που το ειχα νομιζα οτι το αμαξι δε θα σταματησει. Τελικα τα συνηθισα και ειμαι ικανοποιημενος απο την αποδοση τους. 2-3 φορες που τα χρειαστηκα, εκαναν τη δουλεια τους αψογα. Σε φρεναρισμα "πανικου" αναβουν και τα alarm μονα τους!!!

Αναβουν τα alarm μονα τους για να μην γίνει τιποτα τέτοιο , σαν αυτόν εδώ που ξέχασε να ανάψει τα αλάρμ και δειτε τι έγινε !!!!! http://www.youtube.com/watch?v=QqifimcZq90...feature=related new_killpc.gifnew_killpc.gifnew_killpc.gifnew_rtfm.gifnew_rtfm.gif

Κάτι ξέραν οι γερμανοί και τα έκαναν έτσι ;)!!

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Να κανω και εγω μια ερωτηση? Εχω στο αμαξι μου Esp (tsi 140). Αν βαλω δισκους και βασεις απο Gti, θα υπαρξει καποιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

oxi καλε κανενα προβλημα!!

Ρε παιδια αν απο Tsi για Gti θελουμε μονο βασεις και πλακες γιατι να μην παρουμε βασεις και πλακες απο r32???

γιατι θες και τις δαγκανες του και τα σωληνακια του και τα τακακια του και 18αρες ζαντες.

ξεχασα τιποτα αλλο; ;)

Link to comment
Share on other sites

oxi καλε κανενα προβλημα!!

Ρε παιδια αν απο Tsi για Gti θελουμε μονο βασεις και πλακες γιατι να μην παρουμε βασεις και πλακες απο r32???

Μια χαρά είναι τα φρένα του GTi για Tsi ακόμα και για αυτους που έχουν ακουμπήσει τα 220 PS με πρόγραμμα....

Link to comment
Share on other sites

Παντως και με αλλαγη σε 17αρες ζαντες/λαστιχα το φρεναρισμα βελτιωνεται αισθητα και το λεω γιατι το προηγουμενο tsi μου ειχε τις 16αρες και πραγματικα το φρεναρισμα ηταν απογοητευτικο οτι και να λεμε.

Το καινουργιο μου με τις 17αρες παροτι ειναι και πιο βαρυ (dsg + επιπλεον βαρος απο 17αρες/λαστιχα + καποια αλλα εξτρα) φρεναρει πολυ καλυτερα και δεν πιστευω οτι εχει αλλαξει κατι μηχανολογικο σε σχεση με το προηγουμενο μου.

Αν υπολογισεις οτι οι μετρησεις για το gti ειναι σχεδον εφαμιλλες με του tsi και το gti εχει στανταρ τουλαχιστον

17αρες τοτε πιστευω οτι την διαφορα την κανουν τα λαστιχα και οχι τοσο οι δαγκανες/τακακια (που εξαλλου ειναι ιδια εκτος απο το χρωματακι τους). Οι μεγαλυτερο δισκοι εχουν να κανουν κυριως με καλυτερη επαγωγη θερμοτητας σε συνεχη φρεναρισματα, δηλ σε πιεση, αλλα δεν πιστευω οτι θα ειμαστε σε αυτη τη θεση συχνα.

Δεν πιστευω οτι το κοστος αλλαγης ειναι τοσο ανταποδωτικο εκτος και αν θελεις να βγαλεις και τον τελευταιο

ποντο απο το φρεναρισμα σου.

Για μενα πρωτα αλλαγη σε 17αρες (που συγχρονως βελτιωνουν και κρατημα) και μετα τα υπολοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως και με αλλαγη σε 17αρες ζαντες/λαστιχα το φρεναρισμα βελτιωνεται αισθητα και το λεω γιατι το προηγουμενο tsi μου ειχε τις 16αρες και πραγματικα το φρεναρισμα ηταν απογοητευτικο οτι και να λεμε.

Το καινουργιο μου με τις 17αρες παροτι ειναι και πιο βαρυ (dsg + επιπλεον βαρος απο 17αρες/λαστιχα + καποια αλλα εξτρα) φρεναρει πολυ καλυτερα και δεν πιστευω οτι εχει αλλαξει κατι μηχανολογικο σε σχεση με το προηγουμενο μου.

Αν υπολογισεις οτι οι μετρησεις για το gti ειναι σχεδον εφαμιλλες με του tsi και το gti εχει στανταρ τουλαχιστον

17αρες τοτε πιστευω οτι την διαφορα την κανουν τα λαστιχα και οχι τοσο οι δαγκανες/τακακια (που εξαλλου ειναι ιδια εκτος απο το χρωματακι τους). Οι μεγαλυτερο δισκοι εχουν να κανουν κυριως με καλυτερη επαγωγη θερμοτητας σε συνεχη φρεναρισματα, δηλ σε πιεση, αλλα δεν πιστευω οτι θα ειμαστε σε αυτη τη θεση συχνα.

Δεν πιστευω οτι το κοστος αλλαγης ειναι τοσο ανταποδωτικο εκτος και αν θελεις να βγαλεις και τον τελευταιο

ποντο απο το φρεναρισμα σου.

Για μενα πρωτα αλλαγη σε 17αρες (που συγχρονως βελτιωνουν και κρατημα) και μετα τα υπολοιπα.

Η διάμετρος των δίσκων παίζει το μεγαλήτερο ρόλο στο φρενάρισμα.Όσο πιο μακριά από το κέντρο του τροχού (ή του δίσκου, όπως θες πέστο) εφαρμόζεται η δύναμη από τις σιαγώνες-τακάκια, τόσο πιο αποτελεσματικό είναι το φρενάρισμα. Έτσι απαιτείται και μικρότερη δύναμη πίεσης του πεντάλ του φρένου. :D

Link to comment
Share on other sites

Αναβουν τα alarm μονα τους για να μην γίνει τιποτα τέτοιο , σαν αυτόν εδώ που ξέχασε να ανάψει τα αλάρμ και δειτε τι έγινε !!!!! http://www.youtube.com/watch?v=QqifimcZq90...feature=related new_killpc.gifnew_killpc.gifnew_killpc.gifnew_rtfm.gifnew_rtfm.gif

Κάτι ξέραν οι γερμανοί και τα έκαναν έτσι ;)!!

...άστο φίλε 2 φορές με έκανε ρόμπα το "πανέξυπνο σύστημα" με τα αλάρμ στο απότομο φρενάρισμα:

προσπέραση σε ουρά αυτοκινήτων με απόσταση μεταξύ τους σε επαρχιακό. Στα 140-150χμ/ω βλέπω αυτοκίνητο στο απέναντι ρεύμα (σε απόσταση) που ήμουν όσο έκανα τις προσπεράσεις, οπότε πέφτω στα φρένα (πρέπει να έκοψα στα 70-80χμ/ω πολύ γρήγορα) και αμέσως ανάβω δεξί φλας για να μπω κανονικά στο ρεύμα μου...

ε... δεν άναψε κανένα φλας για να δείξω την αλλαγή πορείας, απλά βρέθηκα σα χαζός στη μέση μιας σειράς αυτοκινήτων με τα αλαρμ αναμμένα... :(

ΥΓ: οκ τα λέω λίγο γραφικά B) , δεν αμφισβητώ τη χρησιμότητα του συστήματος, αλλά να που υπάρχουν και περιπτώσεις που είναι από άχρηστο και ενοχλητικό έως και παραπλανητικό...

Link to comment
Share on other sites

Αναβουν τα alarm μονα τους για να μην γίνει τιποτα τέτοιο , σαν αυτόν εδώ που ξέχασε να ανάψει τα αλάρμ και δειτε τι έγινε !!!!! http://www.youtube.com/watch?v=QqifimcZq90...feature=related new_killpc.gifnew_killpc.gifnew_killpc.gifnew_rtfm.gifnew_rtfm.gif

Κάτι ξέραν οι γερμανοί και τα έκαναν έτσι :(!!

Καλο ειναι το συστημα αλλα βασικα ΞΕΡΑΔΙΑ ΚΑΙ ΣΚΑΤΑ ξερουν οι γερμανοι!

Αν ηταν σωστοι θα ειχαν το ESP στο βασικο εξοπλισμο και οχι στον προεραιτικο σαν τα θερμενομενα καθισματα!Θα μου πεις πολιτικη αντιπροσωπιας της καθε χωρας ειναι αυτη αλλα τι να ξερουνε και δαυτοι!

Αφου στο ελλαδισταν εχουμε ζωνες ... παλι καλα να λεμε! ;)

Link to comment
Share on other sites

...άστο φίλε 2 φορές με έκανε ρόμπα το "πανέξυπνο σύστημα" με τα αλάρμ στο απότομο φρενάρισμα:

προσπέραση σε ουρά αυτοκινήτων με απόσταση μεταξύ τους σε επαρχιακό. Στα 140-150χμ/ω βλέπω αυτοκίνητο στο απέναντι ρεύμα (σε απόσταση) που ήμουν όσο έκανα τις προσπεράσεις, οπότε πέφτω στα φρένα (πρέπει να έκοψα στα 70-80χμ/ω πολύ γρήγορα) και αμέσως ανάβω δεξί φλας για να μπω κανονικά στο ρεύμα μου...

ε... δεν άναψε κανένα φλας για να δείξω την αλλαγή πορείας, απλά βρέθηκα σα χαζός στη μέση μιας σειράς αυτοκινήτων με τα αλαρμ αναμμένα... B)

ΥΓ: οκ τα λέω λίγο γραφικά :( , δεν αμφισβητώ τη χρησιμότητα του συστήματος, αλλά να που υπάρχουν και περιπτώσεις που είναι από άχρηστο και ενοχλητικό έως και παραπλανητικό...

΄

Φίλε μου δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό...αφού όταν τα αλαρμς είναι αναμένα και ανάψεις φλας υπερισχύει το φλας...άρα το φλας σου πρεπει να ΄'αναψε απλά οι υπόλοιποι σε γράψανε και σε αφήσανε στο αντίθετο ρεύμα......¶ΡΑ ΑΠΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΕΙΣ ΣΟΥ ΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΗΝΕΙΣ ΤΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΝΑ ΣΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας το post βλέπω οτι πολλοί έχουν το ίδιο παράπονο με μένα, δλδ την έλλειψη αμεσότητας στο πεντάλ. Η αποροία μου είναι η εξής:

Στην οικογένεια έχουμε και ένα GOLF V 1.6 FSI με 30,000χλμ (ακόμη φοράει τα πρώτα τακάκια). Μόλις τσιμπάς το φρένο, αμέσως πιάνει. Όποτε το παίρνω να οδηγήσω, τά πρώτα μου φρεναρίσματα είναι απότομα μέχρι να συνιθήσω τη διαφορά απο το δικό μου TSI.

Αφού λοιπόν τα φρένα είναι τα ίδια στο TSI με το FSI, τι παίζει με τα φρένα στα TSI?

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας το post βλέπω οτι πολλοί έχουν το ίδιο παράπονο με μένα, δλδ την έλλειψη αμεσότητας στο πεντάλ. Η αποροία μου είναι η εξής:

Στην οικογένεια έχουμε και ένα GOLF V 1.6 FSI με 30,000χλμ (ακόμη φοράει τα πρώτα τακάκια). Μόλις τσιμπάς το φρένο, αμέσως πιάνει. Όποτε το παίρνω να οδηγήσω, τά πρώτα μου φρεναρίσματα είναι απότομα μέχρι να συνιθήσω τη διαφορά απο το δικό μου TSI.

Αφού λοιπόν τα φρένα είναι τα ίδια στο TSI με το FSI, τι παίζει με τα φρένα στα TSI?

Οντως φιλε μου κατι παιζει!Και εγω τα ιδια με το fsi της οικογένειας.Ισως κατι με την αντλια,δεν ξερω.Μια φορα πηγαινα με 12-20 χλμ να βρω να παρκαρω.Τελικα βρισκω μια θεση αριστερα που μολις ειχα προσπερασει για 2-3 μετρα.Βαζω οπισθεν,κανω πισω,βαζω πρωτη,ξεκιναω να χωθω (ηταν με την μουρη φατσα σε κρασπεδο/πεζοδρομιο) και εκει που εχω μπει κατα 1/3 φρεναρω να μην χωθω ο ανθρωπος στο πεζοδρομιο (ηταν και ψηλο) αλλα πουυυυ!!!Σταματησα τσιμα-τσιμα με το πενταλ τερμα πατημενο!!!Επαθα πλακα,χεστηκα πανω μου!!! :thumbsup: Θα προσπαθησω να οδηγησω κανενα TDI να δω τι παιζει μιας και το συστημα φρενων δεν δουλευει με υποπιεση :lol:

Link to comment
Share on other sites

Με χαμηλες ταχυτητες και ειδικα στο πρωτο πατημα σου δινει την εντυπωση οτι το συστημα εχει αερα.

Σε αλλεσ ταχυτητες δεν ειναι τοσο εντονο αλλα παλι φαινεται σαν να θελει τα πατηματα του για να αποδωσει.

Οτι και να λενε δυστυχως τα φρενα του δεν ειναι επαρκη (για το βαρος/ιππους).

Εμενα βελτιωθηκα παρα ταυτα στο καινουργιο μου που ηρθε με 17αρες ζαντες και 225/45 ελαστικα. Λογω ελαστικων φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

Με χαμηλες ταχυτητες και ειδικα στο πρωτο πατημα σου δινει την εντυπωση οτι το συστημα εχει αερα.

Σε αλλεσ ταχυτητες δεν ειναι τοσο εντονο αλλα παλι φαινεται σαν να θελει τα πατηματα του για να αποδωσει.

Οτι και να λενε δυστυχως τα φρενα του δεν ειναι επαρκη (για το βαρος/ιππους).

Εμενα βελτιωθηκα παρα ταυτα στο καινουργιο μου που ηρθε με 17αρες ζαντες και 225/45 ελαστικα. Λογω ελαστικων φυσικα.

Και εγω τα ιδια φοραω αλλα οντως το πενταλ ειναι σαν ζελατινα! :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτο το φυσιμα μου το εκανε και μενα μερικες φορες και μια φορα μαλιστα πολυ σοβαρα....

ειχα ωρα να φρεναρω πηγαινω ρελαντι και οταν πατησα τερμα το φρενο σε φρεναρισμα πανικου, ουτε το ABS δεν επιασε ενω γλυστρουσε, το πενταλ βυθιστικε παρα πολυ χωρις λογο ενω η δυναμη πεδησης ηταν ελαχιστη. στο δευτερο πατημα ειχε επανελθει και απο κει και περα ολα καλα..

το εψαξα δεν βρηκα τπτ ολα καλα ηταν αλλα εμεινε γρυφος γιατι... παντως γενικα το πιασιμο ειναι πολυ καλο δνε εχω παραπονο...

1.6FSI..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.