Jump to content
STEFANOS M

Tsi / Gt Προγραμματα (tuning)... ποιος εχει ποιο....

Recommended Posts

Εγω παλι ακουσα οτι τα βγαλε τα 240 αλλα οχι για πολυ...εμεινε απο την αντλια του πανω στο δυναμομετρο.Οποτε τι να λεει?

Eτσι ειναι. Στο ΜΑΗΑ πανω με το γνωστο τεραστιο φορτιο του, με πιεσεις της ταξεως του 1.8over και 1.3 στις 7000 το αυτοκινητο καταφερε να αποδωσει με ΦΠΕ 241ΗΡ, αλλα λογω της μεγαλης αποκλισης actual-requested πιεσης μπεκιερας "κλειδωνε" την πεταλουδα (στις 5000rpm με 1,8+bar...) και δεν μπορουσε να γινει συνεχομενη μετρηση, απο 2000 μεχρι 7000. Στο δρομο μεχρι και 5η δεν εχει προβλημα αλλα με 6η και καποιες φορες 5η σχεση δημιουργειται ελλειψη πιεσης καυσιμου. Ολα αυτα με τo ΟΕΜ turbo στο μεγιστο της παροχης του.

Οποτε το προγραμμα λεει : α) αναβαθμιση της αντλιας καυσιμου καταρχην (το καλο ειναι οτι τα μπεκ δειχνουν να επαρκουν...) και β) αναβαθμιση της τουρμπινας ωστε στο 90% της παροχης της να επαρκει για 250-260ΗΡ.

Μεσα στην εβδομαδα τα νεοτερα...

Edited by golf-agu
Link to comment
Share on other sites

χαιρεται παιδια.

ως κατοχος και γω ενος TSI GT 170hp, ψαχνομαι για προγραμμα.

παρακολουθω καιρο τωρα αυτο το topic και τελικα βλεπω οτι η επιλογη προγραμματος ειναι πιο δυσκολη απ'οτι φανταζομουν.

Εχω ακουσει αρκετα για αυτα της REVO και των ETUNERS και φαινονται και τα δυο πολυ καλα!

Αυτο που θελω εγω να πω ειναι:

- Μπηκα στο site της ΑΒΤ και κοιταξα για προγραμμα για το GT.

Η ΑΒΤ ανακοινωνει προγραμμα με το οποιο φτανουν το GT στα 210hp και ροπη 290 Nm.

Πιστευω πως και η ΑΒΤ ειναι αρκετα καταξιωμενη εταιρια.

Νομιζω οτι μπλεκω και αλλη επιλογη στο παιχνιδι του "προγραμματος".

Αν καποιος το εχει ή γνωριζει περισσοτερα για το συγκεκριμενο προγραμμα, παρακαλω ας γραψει κατι.

Περιμενω απαντησεις.........

Thnx.. :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θελω εγω να πω ειναι:

- Μπηκα στο site της ΑΒΤ και κοιταξα για προγραμμα για το GT.

Η ΑΒΤ ανακοινωνει προγραμμα με το οποιο φτανουν το GT στα 210hp και ροπη 290 Nm.

Πιστευω πως και η ΑΒΤ ειναι αρκετα καταξιωμενη εταιρια.

Νομιζω οτι μπλεκω και αλλη επιλογη στο παιχνιδι του "προγραμματος".

Αν καποιος το εχει ή γνωριζει περισσοτερα για το συγκεκριμενο προγραμμα, παρακαλω ας γραψει κατι.

Περιμενω απαντησεις.........

Thnx.. :D

1500 ευρώ το πρόγραμμα...3 φορές πάνω σχεδόν απο Overload, etuners και revo...

Link to comment
Share on other sites

Eτσι ειναι. Στο ΜΑΗΑ πανω με το γνωστο τεραστιο φορτιο του, με πιεσεις της ταξεως του 1.8over και 1.3 στις 7000 το αυτοκινητο καταφερε να αποδωσει με ΦΠΕ 241ΗΡ, αλλα λογω της μεγαλης αποκλισης actual-requested πιεσης μπεκιερας "κλειδωνε" την πεταλουδα (στις 5000rpm με 1,8+bar...) και δεν μπορουσε να γινει συνεχομενη μετρηση, απο 2000 μεχρι 7000. Στο δρομο μεχρι και 5η δεν εχει προβλημα αλλα με 6η και καποιες φορες 5η σχεση δημιουργειται ελλειψη πιεσης καυσιμου. Ολα αυτα με τo ΟΕΜ turbo στο μεγιστο της παροχης του.

Οποτε το προγραμμα λεει : α) αναβαθμιση της αντλιας καυσιμου καταρχην (το καλο ειναι οτι τα μπεκ δειχνουν να επαρκουν...) και β) αναβαθμιση της τουρμπινας ωστε στο 90% της παροχης της να επαρκει για 250-260ΗΡ.

Μεσα στην εβδομαδα τα νεοτερα...

Αναμενουμε νεωτερα!Καλη τυχη με το project.

Link to comment
Share on other sites

ακριβή για μένα

Link to comment
Share on other sites

παιδιά σκέφτομαι να το πάω εδώ τι λέτε ?? http://www.overload-performance.gr/site/new-index.php

εχω το tsi 140 έχει πει κανείς??

Εγώ και κάποιοι άλλοι φοράμε χαρτογράφηση της εν λόγω εταιρείας, είμαστε ευχαριστημένοι το πρόγραμμα δυνατό η τιμή καλή τα παιδιά εξυπηρετικά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ και κάποιοι άλλοι φοράμε χαρτογράφηση της εν λόγω εταιρείας, είμαστε ευχαριστημένοι το πρόγραμμα δυνατό η τιμή καλή τα παιδιά εξυπηρετικά.

ποσο καιρο το φορας?? καμμια σχεση με πριν φανταζομαι

Link to comment
Share on other sites

Εγώ και κάποιοι άλλοι φοράμε χαρτογράφηση της εν λόγω εταιρείας, είμαστε ευχαριστημένοι το πρόγραμμα δυνατό η τιμή καλή τα παιδιά εξυπηρετικά.

Καποια μικροπροβληματακια, αν θυμαμαι σωστα, λυθηκαν? (νομιζω κατι check η κοψιματα αν κανω λαθος διορθωσε με). Παντως ειναι αρκετα δυνατο και συγχρονως σε καλη τιμη.

Μαλιστα νομιζω οτι δουλευουν και νεο προγραμμα για 230.

Link to comment
Share on other sites

oxi εσυ ρε π@π@ρ@

George80 εννοώ

Όταν έβαλα με τον Γιώργο δούλευα με 1,5 over και στις μεσαίες κρατούσε σχεδόν 1bar, τώρα έχουν αλλάξει λίγο τα πράματα προς το καλύτερο φοράω πλέον νέα χαρτογράφηση, αύριο θα έχω και δυναμομέτρηση.

Link to comment
Share on other sites

μόνο 1 bar στις μεσαίες ? οταν εννοείς μεσαίες που ακριβός ?

Σορύ στον κόφτη δουλεύει κόντά στον 0,9 εως 1bar στα μεσαία βλέπω και 1.2.

Έγιναν δύο δυναμομέτρησεις με δύο διαφορετικές χαρτογραφήσεις σήμερα στον Φωτηνέλη η μία έδειξε 221 και η άλλη 224 και την ροπή να παίζει στα 27 με 28 και έπεται συνέχεια...

Υ.Γ. Θα ποστάρω και τα διαγράμματα κάποια στιγμή από δευτέρα.

Link to comment
Share on other sites

Σορύ στον κόφτη δουλεύει κόντά στον 0,9 εως 1bar στα μεσαία βλέπω και 1.2.

Έγιναν δύο δυναμομέτρησεις με δύο διαφορετικές χαρτογραφήσεις σήμερα στον Φωτηνέλη η μία έδειξε 221 και η άλλη 224 και την ροπή να παίζει στα 27 με 28 και έπεται συνέχεια...

Υ.Γ. Θα ποστάρω και τα διαγράμματα κάποια στιγμή από δευτέρα.

worthy.gifworthy.gif

Link to comment
Share on other sites

Σορύ στον κόφτη δουλεύει κόντά στον 0,9 εως 1bar στα μεσαία βλέπω και 1.2.

Έγιναν δύο δυναμομέτρησεις με δύο διαφορετικές χαρτογραφήσεις σήμερα στον Φωτηνέλη η μία έδειξε 221 και η άλλη 224 και την ροπή να παίζει στα 27 με 28 και έπεται συνέχεια...

Υ.Γ. Θα ποστάρω και τα διαγράμματα κάποια στιγμή από δευτέρα.

Γιωργο πολυ καλά νουμερα. Ξυράφι! Βαλε να δουμε...καλα λεει "διπροσωπος", πια δευτέρα!

Εγω σε φωτηνελη εβγαλα 199.4! Μεγαλη διαφορα και ας εχεις περιφεριακα. 25+

Link to comment
Share on other sites

μα τα περιφεριακα σου δίνουν την ευκαιρία να δυναμώσεις το πρόγραμμα :excl:

Αυτό είναι το ποιό δυνατό πρόγραμμα που έχει βγάλει η overload για τα TSi ?

Προς το παρόν είναι, θα γίνουν και άλλες αλλαγές δεν έχουμε τελειώσει ακόμα θα βγούνε και άλλα update σίγουρα, όσο για τις δυναμομετρήσεις υπομονή θα τις ποσταρω από εβδομάδα γιατι τις έχουν κρατήσει τα παιδιά δεν τις έχω στα χέρια μου πάντως έχει πολλή ωραία καμπύλη η ιπποδύναμη ιδιαίτερα στο setup των 221.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.