Jump to content
STEFANOS M

Tsi / Gt Προγραμματα (tuning)... ποιος εχει ποιο....

Recommended Posts

Εσυ kospa πας για e-tuners??

Σε αυτη την τιμη εννοεις μονο προγραμμα???

Γιατι απο οσο εχουν γραψει εδω μεσα το stage 1 το δικο τους περιλαμβανει επεισης εξατμιση, ιντερκουλερ και κατι ακομα που μου διαφευγει τωρα... :huh:

Εγώ μίλησα με το παλικάρι εχθές. Αν θες τιμές στείλε pm (μη βρούμε το μπελά μας)....

Μου είπε το παιδί ότι το tsi μπορεί να το ρυθμίσει και πιο επιθετικά από 205 άλογα ...αλλά δεν θα το κάνω. Μου είπε επίσης πως το προγραμματάκι είναι απόλυτα αξιόπιστο και ότι χρειαστώ θα μπορώ να βασιστώ πάνω τους...Για μένα αυτό είναι εγγύηση..Επίσης η χαρακτηριστική κουβέντα του ήταν πως από τις 4000 στροφές και μετά θα νομίζεις πως ανοίγει καινούργια τουρμπίνα και ότι μέχρι τους κόφτες η πίεση θα γράφει 1,1 χωρίς να πέφτει καθόλου.... δηλαδή τούμπανο....τα συμπεράσματα δικά σου.... Εγώ πάντως 20 του μήνα έφυγα!!!!

ΥΓ Πάντως δεν χρειάζεται απολύτως τίποτα άλλο ...μονο με πρόγραμμα 205+

.......μη ανιχνεύσιμο.......

Edited by kospasTSI12345
Link to comment
Share on other sites

Στα ποσα αλογα εισαι περιπου ?

δεν ξερω ακριβως.200 ειναι σιγουρα.παταω μαμα GTI στο λαιμο.600 ευρω κοστισε.θα το δυναμομετρησω μολις τελειωσω το πρωτο σταδιο,προγραμμα,εξατμιση,ιντερκουλερ και εισαγωγη,250+ μου ειπαν με ασφαλεια.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ακριβως.200 ειναι σιγουρα.παταω μαμα GTI στο λαιμο.600 ευρω κοστισε.θα το δυναμομετρησω μολις τελειωσω το πρωτο σταδιο,προγραμμα,εξατμιση,ιντερκουλερ και εισαγωγη,250+ μου ειπαν με ασφαλεια.

:huh::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ακριβως.200 ειναι σιγουρα.παταω μαμα GTI στο λαιμο.600 ευρω κοστισε.θα το δυναμομετρησω μολις τελειωσω το πρωτο σταδιο,προγραμμα,εξατμιση,ιντερκουλερ και εισαγωγη,250+ μου ειπαν με ασφαλεια.

:huh::lol::lol::lol: παιδια ηρεμα λιγο χαλαρωστεεεεεεεεεε ,χανομαστε.

Link to comment
Share on other sites

:huh::lol::lol::lol: παιδια ηρεμα λιγο χαλαρωστεεεεεεεεεε ,χανομαστε.

γιατι ρε παιδια?επειδη ειναι 1400 κυβικα τα καταδικαζετε?εσεις που αυριο μεθαυριο θα βελτιωσετε το αμαξι σας και θα πηδατε ενα πιο δυνατο αμαξι εγω και οποιοσδηποτε αλλος θα πρεπει να βγω και να λεω αυτα που λεγατε εσεις σε εμενα?δεν το παω για φασαρια ουτε ειρωνευομαι.αυτο το αμαξι εχω και αυτα μου προσφερει.χαλαρος ειμαι 'peolinio' .και χαλαρα περασα και το GTI.(εαν αναφερεσαι σε αυτο)

Link to comment
Share on other sites

γιατι ρε παιδια?επειδη ειναι 1400 κυβικα τα καταδικαζετε?εσεις που αυριο μεθαυριο θα βελτιωσετε το αμαξι σας και θα πηδατε ενα πιο δυνατο αμαξι εγω και οποιοσδηποτε αλλος θα πρεπει να βγω και να λεω αυτα που λεγατε εσεις σε εμενα?δεν το παω για φασαρια ουτε ειρωνευομαι.αυτο το αμαξι εχω και αυτα μου προσφερει.χαλαρος ειμαι 'peolinio' .και χαλαρα περασα και το GTI.(εαν αναφερεσαι σε αυτο)

Ειμαι σιγουρος οτι παταμε στα ισια το gti μαμα μονο με το προγραμμα (μεχρη τα 200-210 δηλαδη μετα....2,0L respect)αλλα μην περιμενεις να βγαλεις πανω απο 225hp απο το 1400μοτερ

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ολα αυτα.Αλλα.... φιλε γα 250+ και μαλιστα με ασφαλεια μην τα λες πολυ...

Ειναι πολλα τα αλογα για 1400 κυβικα

Και εγω TSi εχω....

Εκει στα 200 ειναι πολυ καλα πιστευω :lol:

Φιλικα παντα:huh:

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σιγουρος οτι παταμε στα ισια το gti μαμα μονο με το προγραμμα (μεχρη τα 200-210 δηλαδη μετα....2,0L respect)αλλα μην περιμενεις να βγαλεις πανω απο 225hp απο το 1400μοτερ

δεν βαζω το χερι μου στη φωτια για τους 250hp.εμπιστευομαι το συγκεκριμενο team και ξερω πως δεν λενε κουβεντες στον αερα.στοχος μου ηταν να τσουλαει σαν ενα GTI.εκανα και μια κουβεντα για κατι παραπανω.εαν βγαλει 250 καλως,εαν δεν βγαλει δεν θα τα βαψω και μαυρα.

Link to comment
Share on other sites

δεν βαζω το χερι μου στη φωτια για τους 250hp.εμπιστευομαι το συγκεκριμενο team και ξερω πως δεν λενε κουβεντες στον αερα.στοχος μου ηταν να τσουλαει σαν ενα GTI.εκανα και μια κουβεντα για κατι παραπανω.εαν βγαλει 250 καλως,εαν δεν βγαλει δεν θα τα βαψω και μαυρα.

Παντως εγω παιδια το τοπικ αυτο το ανοιξα για να μας πουν εντυπωσεις οσοι εχουν βαλει προγραμμα

και να συγκρινουμε εταιριες... τα 250 και εμενα μου φαινονται πολλα και να πω την αληθεια προτιμω

μεχρι 200 και σιγουρα, παρα να κανω πειραματα και να τρεχω καθε λιγο για ρυθμιση, αυτο βεβαια ειναι αποψη μου

γιατι απλα θελω το παραπανω απο αυτο που μου προσφερει το 140αρι αλλα χωρις προβληματα, να βαλω το προγραμμα

και να ξεχασω οτι το εχω, και οποτε θελω να εχω το κατι παραπανω σε γκαζι απο τα κανονικα, αλλιως θα πηγαινα για GTI(αν ειχα τα φραγκα...)

Edited by STEF TSI
Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει το προγραμμα απο powerlogic.το εχω βαλει απο τον μαιο.εχω κανει 10000 χιλιομερα δεν ειχα κανενα προβλημα.το προγραμμα μου ειπαν ειναι στα 205 περιπου.διαφορα με πριν εχω δει ειδικα μετα τις 4000 στροφες που συνεχιζει να τραβαει καλα το αμαξι.τελικη εχω δει λιγο πανω απο 240.τα 220 ερχονται πολυ πιο γρηγορα.σε σχεση με αλλα προγραμματα δεν γνωριζω γιατι δεν εχω ανοιξει με αλλους.αλλα θα ηθελα να δω διαφορες με revo π.χ.το κοστος ηταν 650 ευρω

Link to comment
Share on other sites

τα 250 αλογα ειναι πολλα,για να βγουν με ασφαλεια και ισως και παραπανω θα πρεπει να αλλαχτει το μισο μοτερ.

εγω το δικο μου το πηρα 21000 μεταχειρησμενο απο φιλο,μην σας φανουν πολλα,το αμαξι ειναι ουτε χρονου κι ο εξοπλισμος που εχει πανω ειναι πολυς,δεν σκεφτομαι να δωσω αλλο ενα καρο λεφτα για να του βγαλω σχεδον 300 αλογα,δεν ειναι ο στοχος μου αυτος.

εδω ηδη και με τα 205 φοβαμαι μην μεινει τιποτα στο χερι,ανεβαζει 1,6 και σταθερο 1,1,παιδι απο το forum το ειδε.

σε αυτα τα αλογα ειμαι πολυ ευχαριστημενος,ανεβαζει χιλιομετρα πολυ ευκολα,μου θυμιζει το tt που ειχα για να μην πω οτι ανεβαζει και πιο στρωτα,το tt μου στις 5500 ξεψυχουσε,απο 2800 μεχρι 5500 εσπερνε.200 αλογα με προγραμμα ητανε.

το golf ανεβαζει δυνατα και γραμμικα πανω απο ολα ωστε να χει δυναμη σε ολο το φασμα των στροφων αφοβα,επισης δεν μου παρουσιαζει και το κομπιασμα που εκανε μεταξυ 2-3000στρ,αν και δεν μου το εκανε ποτε τοσο αισθητο.

αν του κανω κατι ακομα θα ειναι ενα intercooler forge η απο s3,ενα καλο τελικο εξατμισης και φρενα.μεχρι εκει,παραπανω δεν θα διαθεσω.

κι αν καποια στιγμη μου την παιξει θα το δωσω κανενα 20αρικο και θα παρω gti.αν και προς το παρον δεν το σκεφτομαι καν αυτο.

παντως αυτο που βλεπω ειναι οτι ο 1400αρις μια χαρα αποδιδει προς το παρον.

αν εβγαινε και μεχρι 225 ισως κι αυτο να εκανα,ομως μεχρι εκει κι οχι στα σιγουρα.

ψαχνομαι να βρω μεταχειρησμενα καποια ανταλλακτικα για να κανω αυτο που θελω και που πιστευω οτι χρειαζεται το αυτοκινητο.απο κει και περα ομως δε θελω να του βγαλω προβληματα και να ειναι συνεχει ασε συνεργειο γιατι αυτο δεν το δεχομαι και θα παει για πουλημα αν αρχισει τα κουλα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενα θα πω, πριν ενα χρονο λεγαμε αν θα μπορουσαμε να κανουμε το TSI 140 -----> 170 hp. Οσο για το GT το ειχαν καταδικασει ολοι οτι ειναι παρα πολυ πιεσμενο το μοτερ (θαυμα ειναι δηλ και που δουλευει με τα 170 hp) και δε παει με τιποτα παραπανω!!! Τωρα πλεον εγω αυτο που ξερω ειναι οτι ανενοχλητα με ενα προγραμμα παμε ΤSI και GT σε 210hp γιαυτο μη λετε και πολλα γιατι μετα απο κανα χρονο δε ξερετε τι γινεται ..... :)

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει το προγραμμα απο powerlogic.το εχω βαλει απο τον μαιο.εχω κανει 10000 χιλιομερα δεν ειχα κανενα προβλημα.το προγραμμα μου ειπαν ειναι στα 205 περιπου.διαφορα με πριν εχω δει ειδικα μετα τις 4000 στροφες που συνεχιζει να τραβαει καλα το αμαξι.τελικη εχω δει λιγο πανω απο 240.τα 220 ερχονται πολυ πιο γρηγορα.σε σχεση με αλλα προγραμματα δεν γνωριζω γιατι δεν εχω ανοιξει με αλλους.αλλα θα ηθελα να δω διαφορες με revo π.χ.το κοστος ηταν 650 ευρω

Πότε θα κανονίσουμε συνάντηση στη Λάρισα να τα ανοίξουμε φιλικά γιατί και γω δεν έχω πετύχει tsi με πρόγραμμα? :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενα θα πω, πριν ενα χρονο λεγαμε αν θα μπορουσαμε να κανουμε το TSI 140 -----> 170 hp. Οσο για το GT το ειχαν καταδικασει ολοι οτι ειναι παρα πολυ πιεσμενο το μοτερ (θαυμα ειναι δηλ και που δουλευει με τα 170 hp) και δε παει με τιποτα παραπανω!!! Τωρα πλεον εγω αυτο που ξερω ειναι οτι ανενοχλητα με ενα προγραμμα παμε ΤSI και GT σε 210hp γιαυτο μη λετε και πολλα γιατι μετα απο κανα χρονο δε ξερετε τι γινεται ..... :(

+1

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

ΚΑΙ ΝΑΙ πριν από δυομιση ώρες ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΣΑ στο TSI μου το πρόγραμμα της REVO. 205+ λέμε

Ένα σας λέω μετά τις 4.000 στροφές... άλλο αμάξι..΄ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ.

Παραπάνω λεπτομέρειες από άυριο μιας και πρόλαβα να κάνω μόνο 18 χιλιόμετρα.

Και τα καλύτερα έρχονται...χεχεχε

Για σήμερα καληνύχτα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

ΚΑΙ ΝΑΙ πριν από δυομιση ώρες ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΣΑ στο TSI μου το πρόγραμμα της REVO. 205+ λέμε

Ένα σας λέω μετά τις 4.000 στροφές... άλλο αμάξι..΄ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ.

Παραπάνω λεπτομέρειες από άυριο μιας και πρόλαβα να κάνω μόνο 18 χιλιόμετρα.

Και τα καλύτερα έρχονται...χεχεχε

Για σήμερα καληνύχτα

:D:Drocket.gif

Link to comment
Share on other sites

αν και υπαρχουν στην ουσια 2 τοπικ για την βελτιωση του tsi(140-170) θα γραψω εδω.

απο οτι βλεπω αρκετοι εχουν βαλει προγραμμα διαφορων εταιρειων αλλα εγω προτιμω να κανω λιγη υπομονη οσο αναφορα το προγραμμα και ηδη εχω ξεκινησει απο τα περιφερειακα.μαμα που το δυναμομετρησα εβγαλε 182 αλογα το καλοκαιρι και ειμαι πολυ ικανοποιημενος.η επομενη κινηση ηταν i/c απο s3 και ενα φιλτρο της green που θα αλαχτει με μια εισαγωγη ισως και της bmc.αυτο που παρατηρω ειναι οτι σπευδουν ολοι κατευθειαν στο προγραμμα και τα υπολοιπα ερχονται μετα.επειδη ομως τα περισσοτερα ειναι κονσερβα δεν θα ηταν καλυτερα να κατσει το προγραμμα οταν εχεις ολοκληρωσει ολα τα υπολοιπα?και επισης εχει υπωθει αν και αυτος κινητηρας (tsi) εχει το ιδιο προβλημα με το ''ποτηρακι'' οπως οι tfsi.το γνωριζει κανεις αυτο?εχει γινει ελεγχος για φθορες?

εγω προσωπικα κανω υπομονη αν και καιγομαι για να δω την αξιοπιστια.

Link to comment
Share on other sites

αν και υπαρχουν στην ουσια 2 τοπικ για την βελτιωση του tsi(140-170) θα γραψω εδω.

απο οτι βλεπω αρκετοι εχουν βαλει προγραμμα διαφορων εταιρειων αλλα εγω προτιμω να κανω λιγη υπομονη οσο αναφορα το προγραμμα και ηδη εχω ξεκινησει απο τα περιφερειακα.μαμα που το δυναμομετρησα εβγαλε 182 αλογα το καλοκαιρι και ειμαι πολυ ικανοποιημενος.η επομενη κινηση ηταν i/c απο s3 και ενα φιλτρο της green που θα αλαχτει με μια εισαγωγη ισως και της bmc.αυτο που παρατηρω ειναι οτι σπευδουν ολοι κατευθειαν στο προγραμμα και τα υπολοιπα ερχονται μετα.επειδη ομως τα περισσοτερα ειναι κονσερβα δεν θα ηταν καλυτερα να κατσει το προγραμμα οταν εχεις ολοκληρωσει ολα τα υπολοιπα?και επισης εχει υπωθει αν και αυτος κινητηρας (tsi) εχει το ιδιο προβλημα με το ''ποτηρακι'' οπως οι tfsi.το γνωριζει κανεις αυτο?εχει γινει ελεγχος για φθορες?

εγω προσωπικα κανω υπομονη αν και καιγομαι για να δω την αξιοπιστια.

No worries, οι κινητήρες TSI δεν έχουν ποτηράκι οπότε δεν χρειάζεται να ανησυχείς άδικα :) .

Έχεις πάντως απόλυτο δίκιο, είναι προτιμότερο να αποφασίσεις εκ των προτέρων ποιός είναι ο στόχος ιπποδύναμής σου και να εγκαταστήσεις τα αντίστοιχα περιφερειακά, παρά να ψάχνεις στο τέλος για τις λεπτομέρειες.

Έτσι κι αλλιώς μια κονσέρβα είναι κονσέρβα όπως και να την κοιτάξεις.

Επειδή οι πιο γνωστές κονσέρβες είναι συντηρητικές για να δουλεύουν στη πλειοψηφία των (στοκ) αυτοκινήτων χωρίς προβλήματα, ακόμη και να βαλεις εισαγωγή, IC κι εξάτμιση σίγουρα δεν θα δεις παρά μόνο ελάχιστη δύναμη παραπάνω αφού δεν προβλέπεται η ύπαρξη όλων των περιφερειακών.

Καλή τύχη! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

ΚΑΙ ΝΑΙ πριν από δυομιση ώρες ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΣΑ στο TSI μου το πρόγραμμα της REVO. 205+ λέμε

Ένα σας λέω μετά τις 4.000 στροφές... άλλο αμάξι..΄ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ.

Παραπάνω λεπτομέρειες από άυριο μιας και πρόλαβα να κάνω μόνο 18 χιλιόμετρα.

Και τα καλύτερα έρχονται...χεχεχε

Για σήμερα καληνύχτα

κι ακομα ειναι κι αρχη,πιστευω οτι εχεις διαβασει το μηνυμα μου για οταν το πρωτοεβαλα,τα ιδια θα γραφεις μετα :)

Link to comment
Share on other sites

No worries, οι κινητήρες TSI δεν έχουν ποτηράκι οπότε δεν χρειάζεται να ανησυχείς άδικα :D .

Έχεις πάντως απόλυτο δίκιο, είναι προτιμότερο να αποφασίσεις εκ των προτέρων ποιός είναι ο στόχος ιπποδύναμής σου και να εγκαταστήσεις τα αντίστοιχα περιφερειακά, παρά να ψάχνεις στο τέλος για τις λεπτομέρειες.

Έτσι κι αλλιώς μια κονσέρβα είναι κονσέρβα όπως και να την κοιτάξεις.

Επειδή οι πιο γνωστές κονσέρβες είναι συντηρητικές για να δουλεύουν στη πλειοψηφία των (στοκ) αυτοκινήτων χωρίς προβλήματα, ακόμη και να βαλεις εισαγωγή, IC κι εξάτμιση σίγουρα δεν θα δεις παρά μόνο ελάχιστη δύναμη παραπάνω αφού δεν προβλέπεται η ύπαρξη όλων των περιφερειακών.

Καλή τύχη! tongue.gif

γι αυτο και εγω ειμαι σε διλλημα και ξεκιναω σιγα απο τα περιφερειακα πρωτα διοτι πιστευω οτι ενα Custom προγραμμα θα ειναι καλυτερο και θα εκμεταλευτεις καλυτερα το μοτερ και μαλιστα οπως το θες εσυ.εγω την βελτιωση την βλεπω σφαιρικα και απευθυνεται σε ολο το αυτοκινητο και οχι μονο σε συγκεκριμενους τομεις.

απο την αλλη κονσερβα προγραμμα σου παρεχει την ασφαλεια (η εστω και ψυχολογικα αν καποιος θελει) για το ονομα και τις υπηρεσιες σε σχεση με εναν βελτιωτη ο οποιος δεν ξερεις τι ευθυνες ειναι διατεθειμενος να αναλαβει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενα θα πω, πριν ενα χρονο λεγαμε αν θα μπορουσαμε να κανουμε το TSI 140 -----> 170 hp. Οσο για το GT το ειχαν καταδικασει ολοι οτι ειναι παρα πολυ πιεσμενο το μοτερ (θαυμα ειναι δηλ και που δουλευει με τα 170 hp) και δε παει με τιποτα παραπανω!!! Τωρα πλεον εγω αυτο που ξερω ειναι οτι ανενοχλητα με ενα προγραμμα παμε ΤSI και GT σε 210hp γιαυτο μη λετε και πολλα γιατι μετα απο κανα χρονο δε ξερετε τι γινεται ..... ;)

Εγω δεν καταλαβαινω γιατι λετε οτι εχει διαφορα το μοτερ του GT me to TSI sto gegonos oti tou GT einai pio piesmeno ara pio anaksipiosto. Den anaferomai mono ston filo alla genikos stis apopseis tou forum. 1 moter einai me diaforetiki xartografisi - programma k sunepos mikroteres pieseis. Os mixaniko sunolo to idio einai. An to TSI to pane 230 aloga tha pane k to GT kammia diafora mixanika. (mou kollise to keyboard sta agglika de ksero pos egine auto eno ksekinise kanonika me ellinika ;) )

Leo kati lathos? Ego thelo na valo programma. Alla me apasxolei i aksipistia. de thelo me ti kammia na patiso gkazi k ksafnika m meinei sto xeri..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.