Jump to content
Panos277

Vw Polo 6R Gti 2010 - Εντυπώσεις [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

το πολο σε σχεση με τα υπολοιπα θεωρω οτι ειναι καλυτερο σαν πακετο.μπορει να μην ειναι τοσο "fun to drive" που λενε αλλα αυτο ειναι υποκειμενικο.αλλα και ετσι να ειναι σε σχεση με τα υπολοιπα μικρα της κατηγοριας δεν λεει κατι.σιγουρα ειναι πιο ανετο στην πολη απο ενα opc, η rc η clio rs.δεν νομιζω οτι εδω ειμαστε ραλιστες που το παμε καθε μερα το αυτοκινητο μας στην πιστα ουτε κανουμε αναβασεις.για αυτο και λεω οτι ειναι η καλυτερη λυση για πολη αλλα και για πιο γρηγορη σπορ οδηγηση.

ετσι..!

@dynamite

ΑΚΡΙΒΩΣ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα και παλι.. εχω παραγγειλει το πολακι απο 23 Δεκεμβριου και μου ειχαν πει περιπου 3 με 3,5 μηνες.. γνωριζει κανεις αν υπαρχει καποιος τροπος που παρακολουθουν την εξελιξη της παραγγελιας απο την αντιπροσοπια για να δω ποτε περιπου το υπολογιζουν; ευχαριστω.. :clapping:

Edited by nikolas_gti
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα και παλι.. εχω παραγγειλει το πολακι απο 23 Δεκεμβριου και μου ειχαν πει περιπου 3 με 3,5 μηνες.. γνωριζει κανεις αν υπαρχει καποιος τροπος που παρακολουθουν την εξελιξη της παραγγελιας απο την αντιπροσοπια για να δω ποτε περιπου το υπολογιζουν; ευχαριστω.. :blush:

Tα πάντα: http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=44025&pid=438636&st=120entry438636

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους την Παρασκευη το παρελαβα το πολακι...Υστερα απο 400 ΧΛΜ συνυπαρξης το μονο που εχω να πω ειναι:

ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΚΟΡΥΦΑΙΟ!!! :frantics::clapping::thumbsup:

Με γεια σου και καλά χιλιομετρα!!! :clapping::frantics::thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Μερικές σκέψεις υποψήφιου για 1.4Τsi... (και ναι, διάβασα ΚΑΙ τις 145 σελίδες!)

Οντας κάτοχος Leon FR Tfsi 2.0 με DSG εδώ και τρία χρόνια,..(......)... Πρόσφατα οδήγησα και Ibiza FR 150, και νομίζω ότι τελικά είναι το μοτέρ που μου "πάει", αφού και η κατανάλωση φίλου που το έχει και "δεν ασχολείται" με αυτήν δείχνει μέση 9.5-10... Και... ουσιαστικά οι διαφορές με το 180άρι ίσως να φαίνονταν σε καμμιά κόντρα. ...(......).Τι θάθελα... ένα Polo GT( ?!!!) με 150, DSG εννοείται (!), όλες τις ηλεκτρικές ευκολίες, ΟΛΟ το εσωτερικό του GTI (και τις ενδείξεις που δεν έχει το 1.2!!!), κάτι λιγότερο extreme σε ζαντολάστιχο και 2 πόρτες...

Πότε με το καλό?!

Φίλε steliosh, νομίζω αυτό θα σε ενδιαφέρει (όπως και άλλους μη-GTI-κηδες)

http://www.protothema.gr/car-and-speed/news/article/?aid=101201

Link to comment
Share on other sites

Φίλε steliosh, νομίζω αυτό θα σε ενδιαφέρει (όπως και άλλους μη-GTI-κηδες)

http://www.protothem...cle/?aid=101201

Ιδανικό!

Αντε να βγει και punto gt

Oπως παλια ...

Με τέτοιο πρωτοτούρμπισα το '97 (ΜΚΙΙ 133ΗΡ) και δεν ξαναγύρισα σε... ατμόσφαιρα!!!!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να κανω μια ερωτηση?!?! υπαρχει διαφορα μεταξυ παζαροπουλου κ καρεντα??? γιατι αλλα μου λεει ο ενας...κ αλλα ο αλλος!! ρωτησα στην καρεντα για αναβαθμιση κ μου παν οχι κ απαγορευεται απ την VW και αα κ ουυ...κ πηρα στον παραζαροπουλο κ μου λεει ναι βεβαια υπαρχει...

τι να πω...!!! κ μεις θα τα παμε σ αυτους για σερβις!!!!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να κανω μια ερωτηση?!?! υπαρχει διαφορα μεταξυ παζαροπουλου κ καρεντα??? γιατι αλλα μου λεει ο ενας...κ αλλα ο αλλος!! ρωτησα στην καρεντα για αναβαθμιση κ μου παν οχι κ απαγορευεται απ την VW και αα κ ουυ...κ πηρα στον παραζαροπουλο κ μου λεει ναι βεβαια υπαρχει...

τι να πω...!!! κ μεις θα τα παμε σ αυτους για σερβις!!!!

Φάνη νομίζω ότι έχει να κάνει ανάλογα με τους ποιους συνεργάζεται η κάθε αντιπροσωπία ( αν αναφέρεσαι σε πρόγραμμα).... Σε εμένα είπαν ότι μπορώ με την Revo χωρίς να παίζει πρόβλημα με την εγγύηση. Αλλού έχω ακούσει ότι είναι μόνο mtm. Τι να πω δεν ξέρω....whistling.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά σήμερα άλλαξα τα πρώτα λάδια(1500 χλμ).

Τα αγόρασα απο g market castrol 5w30.

Ελπίζω να μήν είναι μαιμού γιατί διάβαζα σε ένα μπλόγκ οτι παίζουν πόλλα λάδια μαιμού!

Φάνη νομίζω ότι έχει να κάνει ανάλογα με τους ποιους συνεργάζεται η κάθε αντιπροσωπία ( αν αναφέρεσαι σε πρόγραμμα).... Σε εμένα είπαν ότι μπορώ με την Revo χωρίς να παίζει πρόβλημα με την εγγύηση. Αλλού έχω ακούσει ότι είναι μόνο mtm. Τι να πω δεν ξέρω....whistling.gif

Γνώμη μου είναι να μήν πειράξετε τα αμαξια σας.

Στην δύσκολή να είστε σίγουροι οτι όλοι θα κάνουν την κότα!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε steliosh, νομίζω αυτό θα σε ενδιαφέρει (όπως και άλλους μη-GTI-κηδες)

http://www.protothema.gr/car-and-speed/news/article/?aid=101201

Αυτό είναι που μου τη σπάει στη VW.

Τα βγάζει λίγα λίγα..

Πάντα έλεγα μακάρι να το έβγαζε μια έκδοση σαν το FR ή ένα σωστό πετρέλαιο..

Και τώρα που πήραμε θα μας το ξεφουρνίσει.. :drinks:

Προσωπικά λόγω επαρχίας ενα GTD το χτύπαγα.. :faceless:

Edited by zafevolution
Link to comment
Share on other sites

Ιδανικό!

Με τέτοιο πρωτοτούρμπισα το '97 (ΜΚΙΙ 133ΗΡ) και δεν ξαναγύρισα σε... ατμόσφαιρα!!!!

Και εμενα το 1ο μου ηταν πουντο το τελευταιο καλο του 1999το 3.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αφού το TSI με 1.000e βελτιώνεται από την ΑΒΤ και φτάνει τα 140 άλογα (είναι και safe πρόγραμμα) αντίστοιχα σε λίγο θα έχει προγράμματα και από Revo και MTM πιστεύετε ότι συμφέρει κάποιον να δώσει αρκετά περισσότερα για να πάρει το gt εάν βγει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αφού το TSI με 1.000e βελτιώνεται από την ΑΒΤ και φτάνει τα 140 άλογα (είναι και safe πρόγραμμα) αντίστοιχα σε λίγο θα έχει προγράμματα και από Revo και MTM πιστεύετε ότι συμφέρει κάποιον να δώσει αρκετά περισσότερα για να πάρει το gt εάν βγει?

Ναι φιλε μου αλλα το GT θα εχει τον κινητηρα του GTI 1.4 twincharged.. δηλαδη θα αλλαζει η χαρτογραφιση του εγγεφαλου κ εισαγωγη-εξαγωγη..ολα τα υπολοιπα θα ειναι ιδια οπως και το σασμαν.. και με ενα προγραμματακι θα φτανει χαλαρα τα 200 αλογακια.. (οπως ακριβως και οι εκδοσεις ibiza fr + cupra..)εγω παντος το cliaki π ειχα (1.2 tce) με ενα ΦΠΕ ηταν εκει κ εκει με golf 1.4tsi με τα 140(153δυναμομετριμενα..) :sleep:

Link to comment
Share on other sites

Φάνη νομίζω ότι έχει να κάνει ανάλογα με τους ποιους συνεργάζεται η κάθε αντιπροσωπία ( αν αναφέρεσαι σε πρόγραμμα).... Σε εμένα είπαν ότι μπορώ με την Revo χωρίς να παίζει πρόβλημα με την εγγύηση. Αλλού έχω ακούσει ότι είναι μόνο mtm. Τι να πω δεν ξέρω....whistling.gif

βασικα τωρα το θυμηθηκα..πρεπει να ειναι επειδη ο παζαροπουλος δεν συνεργαζεται πλεον με την κοσμοκαρ...αυτο για την revo μου το χουν πει και μενα...αλλα ενας φιλος μου που δουλευει στην audi μου πε οτι δινουν εγγυηση αλλα αν παθει κατι το σασμαν θα κανουν ολοι τα στραβα ματια! και ειναι και το dsg7 που λενε οτι η ροπη που αντεχει ειναι μεχρι 25.5kgm και το φοβαμαι λιγο...

εγω αυτες τις μερες παντως θα παω να του αλλαξω εξατμιση να το χω προετοιμασμενο για καθε αλλαγη :D

Link to comment
Share on other sites

Εξατμιση τι ακριβως , διαμετρο , μαρκα , τιμη ?

Οσο για την ροπη που αντεχει το dsg7 του gti λες να υπαρχει εστω 1 στο εκατομμυριο να αντεχει εως 25,5 και να το εχει βγαλει ακριβως ετσι η εταιρεια χωρις κανενα απολυτως περιθωριο ???

30-33 κιλα ροπη πας μονο με προγραμμα αλλωστε.

Edited by GiorgioPap - GTI
Link to comment
Share on other sites

Εξατμιση τι ακριβως , διαμετρο , μαρκα , τιμη ?

Οσο για την ροπη που αντεχει το dsg7 του gti λες να υπαρχει εστω 1 στο εκατομμυριο να αντεχει εως 25,5 και να το εχει βγαλει ακριβως ετσι η εταιρεια χωρις κανενα απολυτως περιθωριο ???

30-33 κιλα ροπη πας μονο με προγραμμα αλλωστε.

ναι εδω που τα λεμε δικιο εχεις....απο μαρκα σκεφτομαι η milltek η forge...απο διαμετρο και τιμη δεν ξερω θα σου πω οταν ειναι να την βαλω...

Link to comment
Share on other sites

το μεγαλύτερο πρόβλημα με το Polo GT αν και αφόσον βγει στην παραγωγή θα είναι η τιμολόγησή του. Ειδικά αν δει κανεις πόσο απέχει τιμολογιακά η Highline TSI έκδοση με την GTI έκδοση, δεν υπάρχουν και πολλά περιθώρια να χωρέσει καπου ανέμεσα το GT. Ειδικά στην ελλάδα που το GTI είναι ακόμα φθηνότερο σε σχέση με τη γερμανία...

Link to comment
Share on other sites

το μεγαλύτερο πρόβλημα με το Polo GT αν και αφόσον βγει στην παραγωγή θα είναι η τιμολόγησή του. Ειδικά αν δει κανεις πόσο απέχει τιμολογιακά η Highline TSI έκδοση με την GTI έκδοση, δεν υπάρχουν και πολλά περιθώρια να χωρέσει καπου ανέμεσα το GT. Ειδικά στην ελλάδα που το GTI είναι ακόμα φθηνότερο σε σχέση με τη γερμανία...

Υποθετω οτι θα ακριβύνουν το GTI για να υπαρχει λογικη :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.