Jump to content
panos18

Golf 5/6/7 - Ποιο Προγραμμα Φορατε Σε Tsi ?

Καταγραφή των προγραμμάτων στα TSI  

251 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Καλησπερα,

Εχει βαλει καποιος με TSI 122 το προγραμμα του Παζαροπουλου ?

Συγκεκριμενα τωρα εχω 122 ps, Ροπη 20

εαν βαλω το προγραμμα του θα εχω 145 ps και ροπη 24 δηλαδη θα μαι ενα

κραμα του 140 με το 160 καθως θα εχω λιγα παραπανω αλογα απο το 140 και

ισαξια ροπη με το 160.

Δε σκεφτομαι για αλλο προγραμμα γιατι θα ρισκαρω να χασω την εγγυηση και εχω και στο βιογραφικο μου 2 σπασμενες τουρμπινες οποτε δε θελω να το κανο 900 αλογα με αλλο προγραμμα...

Αν το χει κανει κανεις ας μου πει εντυπωσεις

Προσφατα φορεσα και λαστιχο 225/45/17 και με τα 122 αλογα νιωθω σα να εχασα ροπη... Το παρελαβα με 195/65/15 ενω τα αλλα 122αρια βγαινουν με 205/55/16... Αλλα δειχνει ωραιο

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το 140 αποδιδει πανω απο 140 άλογα οποτε μαλλον στα ίδια θα είστε απο ιπποδυναμη.

Ίσως μόνο να αποδιδεις τη μεγιστη ροπή σου λίγο χαμηλότερα.

Link to comment
Share on other sites

http://revotechnik.com/locateDealer/greeceDealers.aspx

Κάνε μερικά zoum στην Αττική!

δηλαδή αν παω στο φιλοσίδη θα έχω και εγγύηση μηχανικών μερών αφου θα βάλω σε αυτόν το πρόγραμμα (θα πρέπει να κάνω τα σέρβις μου σε αυτόν μετα)? αν πάω στη seat ΜΑΚΡΗΣ θα κάνω μετά και τα σέρβις εκεί ή θα είναι σαν να το έβαζα στην cargate και άρα όχι εγγύηση? υπάρχει μήπως κανείς που να ξέρει να μου απαντήσει?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου θυμίζει λίγο την ΑΒΤ που αν πηγαίνεις στην Καρέντα για σέρβις δεν έχεις πρόβλημα. Αν πας αλλού όμως? (γιατί κάτι σου έτυχε π.χ.).

Μήπως μας δουλεύουν ψιλό γαζί βελτιωτές και αντιπροσωπείες?!

Link to comment
Share on other sites

για το demo της revo ξερει κανεις τι παιζει?μπαινει παντου?κοστος?

Δωρεαν ειναι το ντεμο και λειτουργει για 5 ωρες. Παρε ενα τηλ στην Revo για περισσοτερες λεπτομερειες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα..

Μόλις πριν από λίγες ώρες παρέλαβα κι εγώ τη Χιονάτη μου με επιπλέον 60+ νάνους κάτω από την φούστα της..

REVO

600¤

VW Αρζουμανίδης - Μουδανιά Χαλκιδικής

Δείτε εδω : http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=34516&st=20

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα..

Μόλις πριν από λίγες ώρες παρέλαβα κι εγώ τη Χιονάτη μου με επιπλέον 60+ νάνους κάτω από την φούστα της..

REVO

600¤

VW Αρζουμανίδης - Μουδανιά Χαλκιδικής

Δείτε εδω : http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=34516&st=20

Μεγειές κι από εδώ !! Έκανες δυναμομέτρηση ? Πως σου φαίνεται το αμάξι πριν και μετά ?

Link to comment
Share on other sites

Μεγειές κι από εδώ !! Έκανες δυναμομέτρηση ? Πως σου φαίνεται το αμάξι πριν και μετά ?

Δυναμομέτρηση;;;.. Μόλις πριν λίγες ώρες ρε το πήρα....Ούτε 20 χλμ δεν έχω κάνει ρε..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα..

Μόλις πριν από λίγες ώρες παρέλαβα κι εγώ τη Χιονάτη μου με επιπλέον 60+ νάνους κάτω από την φούστα της..

REVO

600¤

VW Αρζουμανίδης - Μουδανιά Χαλκιδικής

Δείτε εδω : http://www.vwclub.gr...pic=34516&st=20

οσοι επιθυμουν να βαλουν revo δηλωνουν συμμετοχη καθως ειναι στην πορεια η επισυναψη επισημης συνεργασιας της εν λογο αντιπροσωπειας για τα μελη

της β.ελλαδας-θεσσαλονικης.ο langman βιαστηκε κ το εβαλε μονος δε πειραζει αλλα δεν γινεται να παει ο καθενας μονος του πριν πουμε τον συνολικο

αριθμο για την προσφορα τελικης τιμης (αν τελικα γινει καποια καλυτερη προσφορα)

langman μια που το εβαλες 1 χρωστας βολτα οπως υποσχεθηκες :D

Link to comment
Share on other sites

οσοι επιθυμουν να βαλουν revo δηλωνουν συμμετοχη καθως ειναι στην πορεια η επισυναψη επισημης συνεργασιας της εν λογο αντιπροσωπειας για τα μελη

της β.ελλαδας-θεσσαλονικης.ο langman βιαστηκε κ το εβαλε μονος δε πειραζει αλλα δεν γινεται να παει ο καθενας μονος του πριν πουμε τον συνολικο

αριθμο για την προσφορα τελικης τιμης (αν τελικα γινει καποια καλυτερη προσφορα)

langman μια που το εβαλες 1 χρωστας βολτα οπως υποσχεθηκες :D

..άντε να δούμε πότε θα γράψεις σωστά το nickname μου.. Όντως, ίσως να βιάστηκα λιγάκι αλλά δεν άντεξα..Για βόλτα το απογευματάκι τί λες?? Πάρε τηλ.

Link to comment
Share on other sites

Απο εχθες ειμαι και εγω με προγραμμα απο τους etuners!Το αμαξι αλλαξε προς το καλυτερο,τραβαει απιστευτα μεχρι τον κοφτη επιταχυνει και με 7 πλεον αν και εχουμε περιορισει λιγο την ροπη ελεω DSG7!τα παιδια ειναι τρομερα εξυπηρετικοι, προθυμοι να με ακουσουν και να απαντησουν σε ολες τις αποριες μου!Πραγματικοι επαγγελματιες!

Edited by fanicas
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητά μέλη θα θέλαμε να σας ζητήσουμε συγνώμη καθώς κατά την συντήρηση των θεμάτων, ένα σφάλμα στο λογισμικό της κατασκευάστριας εταιρείας, προκάλεσε την διαγραφή μερικών δημοσιευμένων στοιχείων απο το θέμα ψηφοφορίας. Ελπίζουμε αν γίνεται οι συντάκτες των στοιχείων να μπορέσουν να συμπληρώσουν, στο μέτρο του εφικτού τα στοιχεία που απωλέσθηκαν.

Με εκτίμηση,

η Oμάδα Webmaster.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητά μέλη θα θέλαμε να σας ζητήσουμε συγνώμη καθώς κατά την συντήρηση των θεμάτων, ένα σφάλμα στο λογισμικό της κατασκευάστριας εταιρείας, προκάλεσε την διαγραφή μερικών δημοσιευμένων στοιχείων απο το θέμα ψηφοφορίας. Ελπίζουμε αν γίνεται οι συντάκτες των στοιχείων να μπορέσουν να συμπληρώσουν, στο μέτρο του εφικτού τα στοιχεία που απωλέσθηκαν.

Με εκτίμηση,

η Oμάδα Webmaster.

Πως μπορούν να συμπληρωθούν εκ νέου τα στοιχεία της ψηφοφορίας??

Από την πλευρά μου (ανοίγοντας το θέμα) σαν user με τις δυνατότητες επεξεργασίας των θεμάτων (τουλάχιστον από όσο προσπάθησα) δεν μπορεί να επανέλθει το πεδίο της ψηφοφορίας, τουλάχιστον για να καταγραφούν κάποιες ψήφοι - γιατί πιθανά να μην μπουν όλοι στην διαδικασία να καταχωρήσουν ξανά.

Υπάρχει άλλος τρόπος??

J.P.

Edited by J.P.
Link to comment
Share on other sites

Ανοίγω το topic μόνο για την ψηφοφορία - καταγραφή προγραμμάτων. Ελπίζω οι admin να διορθώσουν το αρχικό θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορούν να συμπληρωθούν εκ νέου τα στοιχεία της ψηφοφορίας??

Από την πλευρά μου (ανοίγοντας το θέμα) σαν user με τις δυνατότητες επεξεργασίας των θεμάτων (τουλάχιστον από όσο προσπάθησα) δεν μπορεί να επανέλθει το πεδίο της ψηφοφορίας, τουλάχιστον για να καταγραφούν κάποιες ψήφοι - γιατί πιθανά να μην μπουν όλοι στην διαδικασία να καταχωρήσουν ξανά.

Υπάρχει άλλος τρόπος??

J.P.

Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλος τρόπος πέραν του να περαστούν ξανά τα στοιχεία στη ψηφοφορία . Με το να ανοιχτεί νέο θέμα και να ενωθεί με το ήδη υπάρχων δεν θα υπάρχει αποτέλεσμα και θα χαθούν ξανά τα δεδομένα . Εάν υπήρχε κάποιος άλλος τρόπος να είστε σίγουροι πως θα είχαμε ήδη τακτοποιήσει το ζήτημα αυτό.

Με εκτίμηση ,

Speedy

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Απο εχθες ειμαι και εγω με προγραμμα απο τους etuners!Το αμαξι αλλαξε προς το καλυτερο,τραβαει απιστευτα μεχρι τον κοφτη επιταχυνει και με 7 πλεον αν και εχουμε περιορισει λιγο την ροπη ελεω DSG7!τα παιδια ειναι τρομερα εξυπηρετικοι, προθυμοι να με ακουσουν και να απαντησουν σε ολες τις αποριες μου!Πραγματικοι επαγγελματιες!

Φανη , καταρχην καλοταξιδο και καλες βολτες !

Οσον αφορα το νεο κιβωτιο ... εχουν γινει αρκετες συζητησεις για το 7ταχυτο DSG και τα "ονομαστικα" 250Νm ροπης που του δινουν .

Αν και ειναι μικρος τοσο ο αριθμος των βελτιωμενων 7sp DSG οσο και ο χρονος που εχουν δουλεψει ως βελτιωμενα , θεωρω πολυ δυσκολο να εχουν προβλημα σε ροπη τουλαχιστον 310-320Νm (που ειναι και ο στοχος) , για 2 λογους :

1) Ο κατασκευαστης ηδη δινει ονομαστικα 240Νm και 250Νm στα Golf VI και Ibiza Cupra , αντιστοιχα , και οι τιμες αυτες στην πραγματικοτητα ειναι υψηλοτερες . Ειναι δυνατον να μην εχει αφησει ανοχες 20-25% τουλαχιστον ?

2) Και στα παλαιοτερα DSG , θυμαμαι που λεγαμε οτι δεν θα αντεχουν , λογω μικρης ονομαστικης τιμης ροπης . Τελικα στην πραξη , τα αυτοκινητα με συμπλεκτη ηταν αυτα που παρουσιαζαν προβληματα με πατιναρισμα , κλπ και ποτε δεν ειχαν προβληματα ροπης αυτα με το DSG , οπως ειχε υποστηριξει και γνωστος που δουλευε στο τμημα εξελιξης .

Μολις περασει λιγος χρονος και δουμε οτι και στην πραξη ισχυουν τα παραπανω , νομιζω οτι το 1,45bar στις μεσιαες μπορει να ανεβει λιγο ακομα στα 7ταχυτα ( οποτε και οι τιμες ροπης θα πανε στα επιπεδα των χειροκινητων CAVD ) .

Link to comment
Share on other sites

Φανη , καταρχην καλοταξιδο και καλες βολτες !

Οσον αφορα το νεο κιβωτιο ... εχουν γινει αρκετες συζητησεις για το 7ταχυτο DSG και τα "ονομαστικα" 250Νm ροπης που του δινουν .

Αν και ειναι μικρος τοσο ο αριθμος των βελτιωμενων 7sp DSG οσο και ο χρονος που εχουν δουλεψει ως βελτιωμενα , θεωρω πολυ δυσκολο να εχουν προβλημα σε ροπη τουλαχιστον 310-320Νm (που ειναι και ο στοχος) , για 2 λογους :

1) Ο κατασκευαστης ηδη δινει ονομαστικα 240Νm και 250Νm στα Golf VI και Ibiza Cupra , αντιστοιχα , και οι τιμες αυτες στην πραγματικοτητα ειναι υψηλοτερες . Ειναι δυνατον να μην εχει αφησει ανοχες 20-25% τουλαχιστον ?

2) Και στα παλαιοτερα DSG , θυμαμαι που λεγαμε οτι δεν θα αντεχουν , λογω μικρης ονομαστικης τιμης ροπης . Τελικα στην πραξη , τα αυτοκινητα με συμπλεκτη ηταν αυτα που παρουσιαζαν προβληματα με πατιναρισμα , κλπ και ποτε δεν ειχαν προβληματα ροπης αυτα με το DSG , οπως ειχε υποστηριξει και γνωστος που δουλευε στο τμημα εξελιξης .

Μολις περασει λιγος χρονος και δουμε οτι και στην πραξη ισχυουν τα παραπανω , νομιζω οτι το 1,45bar στις μεσιαες μπορει να ανεβει λιγο ακομα στα 7ταχυτα ( οποτε και οι τιμες ροπης θα πανε στα επιπεδα των χειροκινητων CAVD ) .

Αν γίνει όντως έτσι θα είναι πυραυλάκια τα dsg7!!!!Αναμονή!!! :):rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί διαχειριστές,

Σκοπός του θέματος, από την 1η ημέρα που δημιουργήθηκε ήταν να υπάρχει μία συνοπτική καταγραφή των προγραμμάτων που έχουν τοποθετήσει τα μέλη του club, στον κινητήρα 1,4 TSI.

Και δεν αφορούσε λόγους εντυπώσεων αλλά ουσίας, καθότι το μοναδικό άλλο θέμα (έφτασαν τα 200άρια) ήταν δύσχρηστο, αφού έπρεπε κάποιος να διαβάσει 200 σελίδες, χωρίς απαραίτητα να έχει βγάλει συμπέρασμα περί των προγραμμάτων.

Παρόμοιο θέμα (ψηφοφορίας - καταγραφής προγραμμάτων) υπάρχει τόσο στο Skoda club, όσο και σε άλλα club.

Ενδεχομένως κάποιους βελτιωτές να ευνοούσε και άλλους να αδικούσε (ή να ενοχλούσε αν θέλετε), ήταν όμως η πραγματική εικόνα των επιλογών των μελών του club που είχαν προχωρήσει σε αναπρογραμματισμό. Και πιστεύω πως το θέμα ενδιέφερε όλα τα μέλη - μη βελτιωτές που υπάρχουν στο club.

Σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα το θέμα να υφίσταται χωρίς την ψηφοφορία και να μετατραπεί σε ένα δαιδαλώδες θέμα με αμέτρητο μπλα μπλα, θεωρία και καθόλου ουσία.

Για αυτό θα επιθυμούσα να επανέλθει το πεδίο της ψηφοφορίας & εφόσον αυτό δεν είναι εφικτό το θέμα να κλειδωθεί.

Ευχαριστώ,

J.P.

Link to comment
Share on other sites

JP επειδή δεν είναι εύκολο να εφαρμόσεις εσύ την ψηφοφορία αν θέλεις στείλε μου τα ερωτήματα της ψηφοφορίας ώστε να τα περάσω εγώ στο αρχικό δημοσίευμα.

Ζητώ και πάλι συγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.