Jump to content
grnemo

Polo 1.2 Tsi Σβήνει Στο Ρελαντί

Recommended Posts

Το δικο μου στο ρελαντι ακουγεται περιπου σαν τα 1.4 tsi.Ετσι ακουγονται ολα?Δηλαδη αυτος ο εντονος ηχος.Επισης το ρελαντι ειναι 600 στροφες οταν εισαι σταματημενος,αλλα οταν βγαλεις νεκρα ενω κινεισαι δουλευει 800 στροφες,και μου χει τυχει να βγαλω νεκρα ενω κινουμαι και το ρελαντι να πεσει στις 800 και οταν σταματησω να μην παει 600 ,αλλα να παραμεινει στις 800.Εχει τυχει σε κανεναν αυτο?

Link to comment
Share on other sites

παντως παιδια μεχρι τωρα βλεπω οτι το προβλημα το εχουν οσοι εχουν χειροκινητο κιβωτιο,δν ξερω αν σημαινει κατι αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο aggelos28, δεν απαντησα στο ερωτημα σου, με συγχωρεις! Χειροκινητο ειναι κι εμενα... κι αισιως, αν και με προβληματακια, το μωρο μου εχει ηδη φτασει τα 2000 χλμ :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως να ξέρεις ότι σβήνει και το dsg. Δεν παίζει ρόλο το αυτόματο ή χειροκίνητο. Είναι θέμα εγκεφάλου μάλλον. Το είχε αναφέρει και κάποιος φίλος. Δεν θυμάμαι αν ήταν εδώ ή σε κάποιο άλλο φορουμ.Αστα να πάνε και το έχω παραγγείλει σε dsg.Έχω ήδη πληρώσει προκαταβολή. Θα μου έρθει μέσα Ιουλίου με Αύγουστο. Ελπίζω να έχει λυθεί μέχρι τότε γιατί είμαι ήδη σε αναμμένα κάρβουνα με αυτό το πρόβλημα.

Edited by GERAKI123
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω και εγω το Polo TSI (manual) εδώ και λίγες εβδομάδες και αντιμετωπίζω το πρόβλημα με σβήσιμο και ρετάρισμα στο ρελαντί και δεν είναι θέμα βενζίνης καθώς βάζω απο συγκεκριμένο αξιόπιστο πρατήριο αλλά έκανα και δοκιμή με την "καλή" αλλά πανάκριβη βενζίνη του ΕΚΟ στην Αττική οδό κοντά στο αεροδρόμιο αλλά το πρόβλημα παραμένει. Το μόνο τρικ που έχω βρεί είναι να βάζω το aircondition στο 1 οταν πέφτω σε κίνηση γιατί ανεβαίνει το ρελαντί απο 600 σαλ σε 700-800 σαλ με αποτέλεσμα να μην σβήνει.

Οσον αφορά κάποιους ήχους που κάνει το αυτοκίνητο π.χ σαν diesel μην ανησυχείτε γιατί τους έχω περάσει και στο tiguan όπου μετά απο τα 3-4000 km εξαφανίζονται η γίνονται αναπαίσθητοι.

Έχω και 2 ερωτήσεις:

1) Όταν βάζετε το A/C και ανάβει ο ανεμιστήρας στη μηχανή κάνει πολύ θόρυβο?

2) Υπάρχει τρόπος να ενεργοποιηθεί αυτόματο κλείδωμα των θυρών όταν πχ το αυτοκίνητο ξεπερνάει τα 40 χιλ/ώρα.

Edited by stephan
Link to comment
Share on other sites

Έχω και 2 ερωτήσεις:

1) Όταν βάζετε το A/C και ανάβει ο ανεμιστήρας στη μηχανή κάνει πολύ θόρυβο?

2) Υπάρχει τρόπος να ενεργοποιηθεί αυτόματο κλείδωμα των θυρών όταν πχ το αυτοκίνητο ξεπερνάει τα 40 χιλ/ώρα.

Φιλε μου για το 1)

στο δικο μου ακουγεται πολυ λιγο απο μεσα,αλλα απ'εξω το καταλαβαινεις αισθητα

για το 2)

κατα 99,9% γινεται μεσω vag-com

Το δικο σου στο ρελαντι ακουγεται το μοτερ σαν 'κομπρεσερ'?

Link to comment
Share on other sites

Για να συνεχίσουμε το θέμ α μας, και άλλη περίπτωση (όπως άρχισε στους περισσότερους από εμάς) από άλλο topic.

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=35325&view=findpost&p=381409

¶λλη μία περίπτωση, που συνάντησα στο δρόμο έναν οδηγό με ίδιο αμάξι που ανέφερε ότι κάνει βυθίσεις στα φανάρια.

Επί των νεώτερων από VW τώρα, ενημερώθηκα ότι το εργοστάσιο έχει εκδώσει λογισμικό, προδιαγράφοντας ρυθμίσεις σε idle state, και περιμένουμε να γίνει release στις αντιπροσωπείες μας. Το πρόβλημα ελέγχθηκε από το εργοστάσιο (με βάση τα στοιχεία του πρωτοκόλλου) και δεν υπάρχει μηχανική βλάβη (ή at least κάποιο αναλώσιμο που να θέλει άλλαγμα).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Κι εγω χθες πηρα το αυτοκινητο απο την αντιπροσωπεια που το αγορασα, απο το service δλδ. Το πηγα την Τριτη και το πηρα Τεταρτη..Το αμαξι εμεινε 2 μερες σχεδον εκει και το πηρα στην ιδια κατασταση που το εδωσα! Δεν εκαναν τιποτα, τσεκαραν απλα κατι ρυθμισεις οπως μου ειπαν και κατι ενημερωσεις, μιλησαν με Kosmocar και με Γερμανια και τους ειπαν το γνωστο πια ποιημα, οτι θελει αναβαθμιση το λογισμικο του εγκεφαλου. Καπου εχω αρχισει να το πιστευω οτι οντως μαλλον ειναι ετσι. Θα με ενημερωσουν εντος των ημερων να περασω να κανω μια αναβαθμιση και μετα ολα οκ...Με διαβεβαιωσαν ακομη, οτι περα απο που γινεται οταν το αυτοκινητο ειναι σε "σταση" δεν υπαρχει περιπτωση να γινει οταν το αμαξι κινειται, και ειδικα με λιγο πιο αυξημενη ταχυτητα!

Παντως εχω αρχισει και κουραζομαι να πηγαινω απο αντιπροσωπεια σε αντιπροσωπεια και τελικα το αμαξι να εχει προβλημα! Και μαλιστα να μου το λενε κιολας με φυσικοτητα σχεδον! :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω και εγω το Polo TSI (manual) εδώ και λίγες εβδομάδες και αντιμετωπίζω το πρόβλημα με σβήσιμο και ρετάρισμα στο ρελαντί και δεν είναι θέμα βενζίνης καθώς βάζω απο συγκεκριμένο αξιόπιστο πρατήριο αλλά έκανα και δοκιμή με την "καλή" αλλά πανάκριβη βενζίνη του ΕΚΟ στην Αττική οδό κοντά στο αεροδρόμιο αλλά το πρόβλημα παραμένει. Το μόνο τρικ που έχω βρεί είναι να βάζω το aircondition στο 1 οταν πέφτω σε κίνηση γιατί ανεβαίνει το ρελαντί απο 600 σαλ σε 700-800 σαλ με αποτέλεσμα να μην σβήνει.

Οσον αφορά κάποιους ήχους που κάνει το αυτοκίνητο π.χ σαν diesel μην ανησυχείτε γιατί τους έχω περάσει και στο tiguan όπου μετά απο τα 3-4000 km εξαφανίζονται η γίνονται αναπαίσθητοι.

Έχω και 2 ερωτήσεις:

1) Όταν βάζετε το A/C και ανάβει ο ανεμιστήρας στη μηχανή κάνει πολύ θόρυβο?

2) Υπάρχει τρόπος να ενεργοποιηθεί αυτόματο κλείδωμα των θυρών όταν πχ το αυτοκίνητο ξεπερνάει τα 40 χιλ/ώρα.

Να σημειώσω ότι στο δικό μου DSG το ρελαντί είναι στις 720 στροφές, και όχι στις 600.

Το αυτόματο κλείδωμα όταν το αμάξι ξενινήσει το προγραμματίζουν στο συνεργείο. Εμένα δε μου χρέωσαν τίποτε γι αυτό, αλλά έχε υπόψη σου ότι κλειδώνει σε ταχύτητα γύρω στα 10 χιλιόμετρα την ώρα, όχι στα 40...

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω ότι στο δικό μου DSG το ρελαντί είναι στις 720 στροφές, και όχι στις 600.

Το αυτόματο κλείδωμα όταν το αμάξι ξενινήσει το προγραμματίζουν στο συνεργείο. Εμένα δε μου χρέωσαν τίποτε γι αυτό, αλλά έχε υπόψη σου ότι κλειδώνει σε ταχύτητα γύρω στα 10 χιλιόμετρα την ώρα, όχι στα 40...

δν σου σβηνει εσενα φιλε μου δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Να μιλήσω πλέον κι εγώ σαν κάτοχος, που το πήρα σήμερα. :thumbsup:

ΝΑΙ, εχω κι εγώ Polo που σβήνει. :thumbsup:

Δεν πρόλαβα να κάνω 1 χιλιόμετρο από την ώρα που το πήρα και σταματημένος σε ένα φανάρι σβήνει. Έπειτα έκανα 60 χλμ και δεν ξανάσβησε.

Να σημειώσω πως έχει χειροκίνητο σασμάν. Όντως ανεβάζει ρελαντί με ανοιχτό το air-condition.

Για να δούμε τώρα πότε και αν θα έχουμε καμία ενημέρωση από Γερμανία. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου κάτι όσοι λέτε ότι σας το παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα το κάνει σε κάθε στάση;; Δηλαδή σε κάθε φανάρι ή απλά τυχαίνει μια στο τόσο;;Επίσης έχετε κάνει αρκετά χιλιόμετρα και το κάνει ακόμα;;

Εμένα πάντως δεν μου το έχει ξανακάνει μετά τα 60km και πλέον είμαι στα 650km .

Το μόνο τρικ που έχω βρεί είναι να βάζω το aircondition στο 1 οταν πέφτω σε κίνηση γιατί ανεβαίνει το ρελαντί απο 600 σαλ σε 700-800 σαλ με αποτέλεσμα να μην σβήνει.

Εγώ θα πέρναγα με κόκκινα new_killother.gif

Πέρα απ'την πλάκα για να έχεις φτάσει σε αυτό το σημείο σημαίνει ότι σβήνει πολύ συχνά και είναι πολύ τραγικό. Εύχομαι να βγει το συντομότερο η ενημέρωση γιατί είναι κρίμα να μιλάμε για τρικ σε καινούργιο αυτοκίνητο ώστε να μην σβήνει ..

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ περίεργο που δεν υπάρχει pattern στις παρατηρήσεις μας. Θα έπρεπε να συμβαίνει όταν έχουμε παρατηρήσει κάτι άλλο, ή με τάδε βενζίνη, ή με τάδε ταχύτητα, τάδε ώρα της ημέρας, δείνα reading στον εγκέφαλο, ή εστω αν παίζει Derti FM ή Nitro το ράδιο. Το μόνο είναι κάααποιες φορές σε φανάρι (δηλαδή, κάποια ώρα λειτουργίας) και μετά recurrence σε τυχαίο χρονικό διάστημα.

Σπουδαία! :)

¶ντε πότε θα έρθει το Service Pack 1 να ηρεμήσουμε. Νοιώθω beta tester!

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ περίεργο που δεν υπάρχει pattern στις παρατηρήσεις μας. Θα έπρεπε να συμβαίνει όταν έχουμε παρατηρήσει κάτι άλλο, ή με τάδε βενζίνη, ή με τάδε ταχύτητα, τάδε ώρα της ημέρας, δείνα reading στον εγκέφαλο, ή εστω αν παίζει Derti FM ή Nitro το ράδιο. Το μόνο είναι κάααποιες φορές σε φανάρι (δηλαδή, κάποια ώρα λειτουργίας) και μετά recurrence σε τυχαίο χρονικό διάστημα.

Σπουδαία! :)

¶ντε πότε θα έρθει το Service Pack 1 να ηρεμήσουμε. Νοιώθω beta tester!

Εισαι beta tester... στο λογισμικο του αυτοκινήτου σου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες μουκανε εντυπωση που λετε οτι στα ξενα φορουμ (γερμανιας κλπ) δεν αναφερουν το παραμικρο!

Δε νομιζω οτι σε μεας στελνουν κατωτερα/2ης διαλογης αυτοκινητα!αν ηξεραν οτι βγαζουν ανωτερα κ κατωτερα τοτε γιατι να θελουν να βγαζουν κατωτερα!μονο δυσφημιση θα τους προκαλουσε,κ κοστος απο εγγυησεις..

Οποτε το μυαλο μου παει καπου αλλου συγκρινοντας τις 2 χωρες.

1ον οτι ισως εδω να ειναι ενας μικρος αριθμος ελατωματικων κ οχι ο κανονας (δεν εχει τυχει ναχω κ εναν γνωστο που να τοχει,ολοι το πηραν 1.4)

2ον κ κυριοτερον,στην Ελλαδα τα περισσοτερα βενζιναδικα κλεβουν κ νοθευουν.Δεν ειμαι μηδενιστης και ισοπεδοτικος,το λενε οι ερευνες 8/10 κλεβουν (χωρια οσους δε πιασανε)

κ το λεω κ εγω απο τις μετρησεις που κανω καθε φορα που φουλαρω.Στη διαδρομη γλυφαδα κατεχακη με το ζορι βρηκα βενζιναδικο να μην κλεβει,διοτι οταν κανω ακριβεις μετρησεις καταναλωσης κ μου βγαζουν τρελα νουμερα στο yaris (οτι εκαψε 10 λιτρα/100 πχ) σημαινει οτι ή κλεβουν στο μετρητη ή νοθευουν!κ επειδη το yariς δεν ειναι κανα γρηγορο,ουτε κοφτες το παω συνεχεια,δεν μπορουσα να καταλαβω πολλα απο το τραβηγμα μες την αθηνα..

μουχει τυχει να βαζω απο ΕΚΟ κ να μου καιει πανω απο 10 λιτρα,αφου δεν εμεινε παλι καλα..(οι γραμμες τις βενζινης εκαναν ελευθερη πτωση..)

ΓΙυατο,θελω να πιστευω οτι την εχετε πατησει απο κακη βενζινη.. ήεστω οτι ειναι μια λαθος ρυθμιση εγκεφαλου.

Link to comment
Share on other sites

Στο εξωτερικό δεν πάνε όλα παντού με τις ίδιες ρυθμίσεις; Το τρέχον λογισμικό που τρέχω (κάπου το σημειώσαμε στην τελευταία επίσκεψη) δεν είναι το latest version γενικώς;

¶σχετο, αλλά σε κάποια forum εξωτερικού δεν βρήκα καμία αναφορά για Polo TSI. Δεν ξέρω αν έχει φτάσει ακόμα σε όλες τις αγορές.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες περαστικά στα προβλήματά σας, από έναν κάτοχο golf. Για το θέμα του αυτόματου κλειδώματος, στο golf μπορείς να το κάνεις και μόνος σου τσεκάροντας την αντίστοιχη επιλογή από το μενού ρυθμίσεων που έχει ο υπολ. ταξιδιού. Είναι πολύ εκνευριστικό πάντως, το κράτησα 2 μέρες και μετά το έβγαλα...

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά έχω απελπιστεί με αυτά που ακούω... Έχω παραγγείλει από το Φεβρουάριο και περιμένω αρχες Ιουνίου να το πάρω. (1.2 tsi , dsg, highline και παραγγελία) Κατ' αρχήν έχει πάρει κανείς από gratsias (Μεσογείων)? Απλά για να ξερω πως αντιμετωπίζουν το πρόβλημα επειδή εγώ το πήρα απο εκεί. Θα πληρώσω τα μαλλιά της κεφαλής μου, παρηγγειλα με φπα 19% και όπως πανε τα πράγματα θα το πάρω με 23 ή 25% να είναι και ελλατωματικό πάει πολυ.....

Link to comment
Share on other sites

και, ναι, μόλις έβαλα μπρος έσβησε πλέον και μένα για πρώτη φορά! :yahoo: και στο επόμενο ρελαντί το ξανάκανε. δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο η βενζίνη, πάντως εγω πριν σταθμεύσω είχα βάλει βενζίνη από άλλο πρατήριο

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά έχω απελπιστεί με αυτά που ακούω... Έχω παραγγείλει από το Φεβρουάριο και περιμένω αρχες Ιουνίου να το πάρω. (1.2 tsi , dsg, highline και παραγγελία) Κατ' αρχήν έχει πάρει κανείς από gratsias (Μεσογείων)? Απλά για να ξερω πως αντιμετωπίζουν το πρόβλημα επειδή εγώ το πήρα απο εκεί. Θα πληρώσω τα μαλλιά της κεφαλής μου, παρηγγειλα με φπα 19% και όπως πανε τα πράγματα θα το πάρω με 23 ή 25% να είναι και ελλατωματικό πάει πολυ.....

εγώ από κει έχω πάρει, ακόμα δεν πρόκειται να απευθυνθώ γιατί σίγουρα ούτε εκεί δε νομίζω να είναι σίγουροι τι παίζει και στανταρ δε θα χουν κάτι αποτελεσματικό να κάνουν. πάντως κατά τα άλλα, το αμαξι (με τον tsi), για την κατηγορία του κ τα λεφτά του, σ-κ-ί-ζ-ε-ι ! (προσπαθώ να φέρω μια ανάταση, μη μας παίρνει κι από κάτω!!)

Link to comment
Share on other sites

Αν το έκλεισες σε 19% και πάει το φπα 25 % φίλε πιεσέ τους να κάνουν κάτι στην τιμή.

Είναι πάνω από 1000 ευρώ πάνω στην τιμή.

Όσο για το dsg μην σε απασχολεί και τόσο,μάλλον το πρόβλημα βγαίνει στα χειροκίνητα κατα κανόνα. Στα dsg δεν άκουσα εκτός από 1 περίπτωση σβησίματος στο ρελαντί.

Και εγώ το Tsi dsg έκλεισα και το περιμένω Ιούλιο-Αύγουστο και φυσικά θα τους πώ ότι θέλω κάτι καλύτερο στην τιμή αν πάρει αύξηση με το ΦΠΑ.

Μέχρι τότε που θα παρουμε τα δικά μας μπορεί να έχει διορθωθεί κιόλας το bug των Polo, μην σε παίρνει από κάτω Jeanne.

Edited by GERAKI123
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς με την τιμή δε νομίζω να σας κάνουν καλύτερη έκπτωση, εφόσον έχει κλείσει η παραγγελία.

Όσον αφορά το θέμα του ρελαντί, ακόμη εμένα δεν το έχει κάνει (έχω το TSI highline manual 6τάχυτο), απλά μερικές φορές δείχνει να έχει κάτι στιγμιαία βυθίσματα για δέκατα του δευτερολέπτου και μόνο όταν το ανάβω για να το ζεστάνω. Όταν έχω φύγει και είμαι στο δρόμο σε φανάρια κτλ. δεν κάνει το παραμικρό. Τουλάχιστον ακόμα. Γιατί με αυτά που γράφονται εδώ φοβόμαστε και όλοι οι υπόλοιποι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη ρωτησει για το φπα αλλα δεν κανουν κάτι. Ουσιαστικά η τιμή του προιοντος είναι ίδια. Το κράτος μπαίνει στη μέση και μας γ******. Οπότε αν δεν το πληρώσω εγώ θα πρέπει να το βάλουν από την τσέπη τους και σιγά μην το κάνουν....

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς με την τιμή δε νομίζω να σας κάνουν καλύτερη έκπτωση, εφόσον έχει κλείσει η παραγγελία.

Όσον αφορά το θέμα του ρελαντί, ακόμη εμένα δεν το έχει κάνει (έχω το TSI highline manual 6τάχυτο), απλά μερικές φορές δείχνει να έχει κάτι στιγμιαία βυθίσματα για δέκατα του δευτερολέπτου και μόνο όταν το ανάβω για να το ζεστάνω. Όταν έχω φύγει και είμαι στο δρόμο σε φανάρια κτλ. δεν κάνει το παραμικρό. Τουλάχιστον ακόμα. Γιατί με αυτά που γράφονται εδώ φοβόμαστε και όλοι οι υπόλοιποι.

το θέμα είναι ότι μάλλον το κάνει "μια στα τόσα" .εγώ , που δεν κανω πολλά χιλιόμετρα, γέμισα 2η μόλις φορά ρεζερβουάρ σε άλλο πρατήριο προχθές από το αρχικό, κ εμένα το έκανε χθες δυο φορές (στο ξεκίνημα κ σε μια σταση μετα από λιγο), αλλά από τότε είναι μια χαρά, μοιάζει σα να ξέδωσε, δηλαδή να ήθελε να το κάνει :D για να τελειώνει, γιατί τώρα μου φαίνεται ότι τρέμει λιγότερο στο ξεκίνημα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.