Jump to content
themisSs13

Αφαιρέθηκε Το Golf Και Tsi Και Έμειναν Κόλες..Τώρα?

Recommended Posts

καλησπερα...σημερα εβγαλα τα εμβληματα απο το πισω μερος και εμειναν κολλες δοκιμασα οινοπευνα και αλοιφη για τις γρατζουνιες αλλα τπτ.καμια ιδεα??καποιος μου ειπε να παω σε φανοποιο να μου το ζεστανει με θερμοπιστολο νομιζω για να φυγουν.καποιος που να ξερει??φενεται τελειος μουφα...

Link to comment
Share on other sites

Με το οινόπνευμα πρέπει να έκανες θαμπάδα. Δοκίμασε με καθαρό πετρέλαιο

το ψιλοφοβαμαι!καμια αλλη λυση?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλε άκου, σεσουάρ και ένα μαλακό πανάκι. Ζεσταίνεις την κόλλα και τρίβεις μέχρι να βγάλεις φουσκάλες στον αντίχειρα. Εγώ έτσι το έκανα. Καλή επιτυχία!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλε άκου, σεσουάρ και ένα μαλακό πανάκι. Ζεσταίνεις την κόλλα και τρίβεις μέχρι να βγάλεις φουσκάλες στον αντίχειρα. Εγώ έτσι το έκανα. Καλή επιτυχία!!!!!!!!!

ωραια θα παρω το γαντι της κουζινας μαζι μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μη φοβάσαι το πετρέλαιο, δεν κάνει κακό στο χρώμα. Όπως σου είπε και ο φίλος πιο πάνω το οινόπνευμα έκανε κακό. Επίσης αν ακολουθήσεις τη λύση με το σεσουάρ, μην πάρεις το γάντι της κουζίνας, αλλά όπως σου λέει ο άλλος φίλος (lol) ένα ΜΑΛΑΚΟ πανί. Αλλιώς θα φύγει μεν η κόλλα, αλλά θα γεμίσει πολύ μικρές γρατζουνιές-βουρτσιές στο σημείο εκέινο

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μη φοβάσαι το πετρέλαιο, δεν κάνει κακό στο χρώμα. Όπως σου είπε και ο φίλος πιο πάνω το οινόπνευμα έκανε κακό. Επίσης αν ακολουθήσεις τη λύση με το σεσουάρ, μην πάρεις το γάντι της κουζίνας, αλλά όπως σου λέει ο άλλος φίλος (lol) ένα ΜΑΛΑΚΟ πανί. Αλλιώς θα φύγει μεν η κόλλα, αλλά θα γεμίσει πολύ μικρές γρατζουνιές-βουρτσιές στο σημείο εκέινο

ευχαριστω θα το δοκιμασω!!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά σε μένα είχε κάνει δουλειά το οινόπνευμα χωρίς θαμπάδες καθώς πριν

ακόμη στεγνώσει το σκούπιζα με βρεγμένο πετσί..

Να σημειώσω όμως οτι τα σήματα τα ξήλωσα με την βοήθεια οδοντικού νήματος

και στην συνέχεια με το χέρι αφαίρεσα όλη την αφρώδη γκρι κολλητική ταινία

που έμεινε πάνω στην λαμαρίνα..

Τα ελάχιστα υπολείματα βγήκαν με βαμβάκι και οινόπνευμα..

Link to comment
Share on other sites

Για καλύτερα αποτελέσματα, ασετόν. Δεν πειράζει καθόλου το χρώμα, ενώ απομακρύνει ότι έχει μείνει πάνω κολλημένο. Το ζέσταμα με ένα σεσουάρ θα βοηθήσει επίσης.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα το ασετον θα το απεφευγα φοβουμενος ενδεχομενη ζημια στο χρωμα.τωρα βεβαια αναλογα και το ασετον.απο φαρμακειο,απο βιομηχανικα ειδη,απο σουπερ μαρκετ.δεν ειναι ολα ιδια για ολες τις δουλειες.εδω υπαρχουν μερικες ιδεες επισης.υπαρχει και αυτο,δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε και δεν γνωριζω αν και ποσο αποτελεσματικο μπορει να ειναι σε κολλες στιγμης

http://www.valetpro.co.uk/Products/Exterior-Cleaners/1159-/Citrus-Tar-and-Glue-Remover-5L

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα το ασετον θα το απεφευγα φοβουμενος ενδεχομενη ζημια στο χρωμα.τωρα βεβαια αναλογα και το ασετον.απο φαρμακειο,απο βιομηχανικα ειδη,απο σουπερ μαρκετ.δεν ειναι ολα ιδια για ολες τις δουλειες.εδω υπαρχουν μερικες ιδεες επισης.υπαρχει και αυτο,δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε και δεν γνωριζω αν και ποσο αποτελεσματικο μπορει να ειναι σε κολλες στιγμης

http://www.valetpro.co.uk/Products/Exterior-Cleaners/1159-/Citrus-Tar-and-Glue-Remover-5L

Εγώ προσωπικά το έχω δοκιμάσει σε διάφορα αμάξια και ποτέ δεν χάλασε το χρώμα. Και με απλό ασετόν που βρήκα στο σουπερμάρκετ. Είναι πάντως ιδανικό για να καθαρίζει ότι μένει από κόλλα, κουτσουλιές, κλπ, ενώ επίσης από μικροεπαφές με διάφορα αντικείμενα που μπορεί να μείνει σημάδι πάνω στο αμάξι από το άλλο υλικό, συνήθως το βγάζει εύκολα. Αλλά ειδικά για την κόλλα είναι ότι πρέπει. Επίσης και σε τζάμια. Έτσι βγαίνουν εύκολα τα τέλη κυκλοφορίας. Αφού ζεσταθεί με σεσουάρ και φύγει το αυτοκόλλητο, ότι απομείνει από την κόλλα με λίγο τρίψιμο με χαρτί βρεγμένο με ασετόν και τέλος..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά το έχω δοκιμάσει σε διάφορα αμάξια και ποτέ δεν χάλασε το χρώμα. Και με απλό ασετόν που βρήκα στο σουπερμάρκετ. Είναι πάντως ιδανικό για να καθαρίζει ότι μένει από κόλλα, κουτσουλιές, κλπ, ενώ επίσης από μικροεπαφές με διάφορα αντικείμενα που μπορεί να μείνει σημάδι πάνω στο αμάξι από το άλλο υλικό, συνήθως το βγάζει εύκολα. Αλλά ειδικά για την κόλλα είναι ότι πρέπει. Επίσης και σε τζάμια. Έτσι βγαίνουν εύκολα τα τέλη κυκλοφορίας. Αφού ζεσταθεί με σεσουάρ και φύγει το αυτοκόλλητο, ότι απομείνει από την κόλλα με λίγο τρίψιμο με χαρτί βρεγμένο με ασετόν και τέλος..

ο.κ τοτε. :rofl:<_<

Link to comment
Share on other sites

Το πιο απλό όλων πάντως είναι να κάνει κάποιος την όλη διαδικασία σε ένα πλυντήριο αυτοκινήτων. :rofl: Έτσι είχα κάνει στο προηγούμενο αυτοκίνητο και τα σήματα είχαν βγει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά το έχω δοκιμάσει σε διάφορα αμάξια και ποτέ δεν χάλασε το χρώμα. Και με απλό ασετόν που βρήκα στο σουπερμάρκετ. Είναι πάντως ιδανικό για να καθαρίζει ότι μένει από κόλλα, κουτσουλιές, κλπ, ενώ επίσης από μικροεπαφές με διάφορα αντικείμενα που μπορεί να μείνει σημάδι πάνω στο αμάξι από το άλλο υλικό, συνήθως το βγάζει εύκολα. Αλλά ειδικά για την κόλλα είναι ότι πρέπει. Επίσης και σε τζάμια. Έτσι βγαίνουν εύκολα τα τέλη κυκλοφορίας. Αφού ζεσταθεί με σεσουάρ και φύγει το αυτοκόλλητο, ότι απομείνει από την κόλλα με λίγο τρίψιμο με χαρτί βρεγμένο με ασετόν και τέλος..

Συμφωνώ απόλυτα για το ασετόν.Δοκιμασμένο πολλές φορές και από εμένα..Και αυτό πάντα αμέσως

μετά την εφαρμογή του το σκουπίζω με βρεγμένο πετσί για να αποφύγω τυχόν καμία θαμπάδα..

Link to comment
Share on other sites

Εγω θεωρω πως το πραγματικα πιο απλο ειναι να πεις στην αντιπροσωπεια να σου το βγαλει να τελειωνεις....Ετσι εκανα εγω...(Βεβαια το αρνητικο ειναι οτι μου φαγανε το tsi αλλα δεν πειραζει...)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά το έχω δοκιμάσει σε διάφορα αμάξια και ποτέ δεν χάλασε το χρώμα. Και με απλό ασετόν που βρήκα στο σουπερμάρκετ. Είναι πάντως ιδανικό για να καθαρίζει ότι μένει από κόλλα, κουτσουλιές, κλπ, ενώ επίσης από μικροεπαφές με διάφορα αντικείμενα που μπορεί να μείνει σημάδι πάνω στο αμάξι από το άλλο υλικό, συνήθως το βγάζει εύκολα. Αλλά ειδικά για την κόλλα είναι ότι πρέπει. Επίσης και σε τζάμια. Έτσι βγαίνουν εύκολα τα τέλη κυκλοφορίας. Αφού ζεσταθεί με σεσουάρ και φύγει το αυτοκόλλητο, ότι απομείνει από την κόλλα με λίγο τρίψιμο με χαρτί βρεγμένο με ασετόν και τέλος..

+1

Δεν πρόκειται να επιτεθεί στο βερνίκι, ούτε στο χρώμα με μαλακό τρίψιμο. Καλύτερα από φαρμακείο, και χωρίς αλλά πρόσθετα, όπως έλαια, αρώματα κτλ που χρησιμοποιούν οι γυναίκες για τα νύχια...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τα πραγματα εχουν ως εξης...το πορτπαγκαζ ειχε βαφει και ο εξυνος ο φανοποιος εκανα μακακια...αφησε τις κολλες εβαψε και εβαλε αλλες δν 3ερω και εγω ποσο δυνατες-σκληρες.με λιγα λογια δν βγαινουν με τπτ.πρεπει να παω σε φανοποιο.τωρα φαινετε μουφα ειναι η αλη8εια αλλα...και προβλεπω να μου ζητησει καμια 100++(ευρο)το χειροτερο ολων οτι εκανα αυτο με το πιστολακι για τα μαλλια και βενζινη και με ασετον και με οινοπνευμα και το αποτελεσμα??βγηκε ελαχιστο χρωμα ενα μικρο κομματι!κανενας καμια ιδεα???αντε γτ μου ερχεται να τα ξανακολησω... My linkαμα παρατηρησεται φαινετε στην εικονα.βεβαια απο κοντα πιο πολυ

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τα πραγματα εχουν ως εξης...το πορτπαγκαζ ειχε βαφει και ο εξυνος ο φανοποιος εκανα μακακια...αφησε τις κολλες εβαψε και εβαλε αλλες δν 3ερω και εγω ποσο δυνατες-σκληρες.με λιγα λογια δν βγαινουν με τπτ.πρεπει να παω σε φανοποιο.τωρα φαινετε μουφα ειναι η αλη8εια αλλα...και προβλεπω να μου ζητησει καμια 100++(ευρο)το χειροτερο ολων οτι εκανα αυτο με το πιστολακι για τα μαλλια και βενζινη και με ασετον και με οινοπνευμα και το αποτελεσμα??βγηκε ελαχιστο χρωμα ενα μικρο κομματι!κανενας καμια ιδεα???αντε γτ μου ερχεται να τα ξανακολησω... My linkαμα παρατηρησεται φαινετε στην εικονα.βεβαια απο κοντα πιο πολυ

ναι οντως φαινεται. γυαλιστικη αλοιφη δοκιμασες??

Link to comment
Share on other sites

Δλδ ο βαφέας έβαψε πάνω από τις "εργοστασιακές" κόλλες του σήματος ??? (Πιθανόν εάν το έκανε το έκανε για να ξέρει που να επανατοποθετήσει τα σήματα μετά τη βαφή και μόνο επαγγελματίας δεν είναι ) . Στην φωτό φαίνεται ή σαν να έχει ξεκολλήσει η πρώτη επιφάνεια του χρώματος ή υπάρχουν κόλλες κάτω από το χρώμα(δλδ χρώμα κι απο κάτω κόλλες) …. πράγμα που σημαίνει(εάν είναι έτσι όπως φαίνεται) ότι λογικά θα θέλει ξύσιμο και βάψιμο ... ?? thumbsdown.gif

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

καθολου ασχημο

, καλη η ιδεα σου.αν εχεις καμια φωτο να φενεται ολος ο κωλος του αυτοκινητου ,θα ειχαμε καλυτερη εικονα.

Aύριο θα βγάλω μία καλύτερη αν είναι..

Απλά είναι άπλυτο το αμάξι τώρα :ninja:

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Off Topic

Θα σου ηταν δυσκολο να ανεβασεις ενα βιντεο με ηχο?

Αυτο το λοοκ ρ32 ειναι καυλαααααα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.