Jump to content
eliasj

Golf - Κιβώτιο DSG [Γενική Συζήτηση - Προβλήματα - Λύσεις]

Recommended Posts

αγαπαω το golfaki μου γι αυτο ειμαι εδω μεσα! δεν ειναι το dsg καλυτερο απο Manual ουτε χειροτερο.ειναι γουστο οπως και το 4 πορτο και το χρωμα και τα παντα!ξερουμε τη ειναι η vw και τη οχi ποσο μαλλον ατομα που εχουν περασει απο πολλες γεννιες golf κτλ...

μη καταστραφεται 5-6 ατομα το forum ειλικρινα...αντι να πειτε για το dsg οτι εχει και αυτο τα προβληματα του που στην ελλαδα δεν υπαρχει γνωση να φτιαχτουν κτλ αν και οι τιμες ειναι αλλου ανταλλακτικα κτλ κοροιδευετε λες και ειναι επιστημονικη φαντασια!τα μουτρα σας κοροιδευετε και προσπαθειτε να πεισετε τον εαυτουλι σας οτι δεν θα χαλασει τιποτα ποτε στο αμαξι σας.

MONO που ξεχνάς το σημαντικότερο οτι η τιμή αυτόν που αναφέρεις αρχίζει εκει που τελειώνει του γκολφ οποτε μην τα συγκρινεις!! γινεσε γελιο με αυτα που λες...

ποιος ειναι για γελια δεν ξερω...αν νομιζεις κατι τετοιο δηλαδη 22.000 ευρο για ενα golf η 32 για ενα gti ειναι μικρο ποσο που το βρισκεις καθε μερα και πρεπει να χαλανε ε?το ακουσαμε και αυτο

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

ποιος ειναι για γελια δεν ξερω...αν νομιζεις κατι τετοιο δηλαδη 22.000 ευρο για ενα golf η 32 για ενα gti ειναι μικρο ποσο που το βρισκεις καθε μερα και πρεπει να χαλανε ε?το ακουσαμε και αυτο

φιλέ δεν είναι μικρο ποσό ούτε είπε κανείς πως το βρίσκεις κατω!.. μάλλον ο μονός που φοράει παρωπίδες εδω εισαι εσυ...γιατι πρώτων αγαπας το γκολφακι (εσυ ο ίδιος το λες!)σου και αν πουμε οτι κατι ειναι καλύτερο απο αυτο θα πέσεις να μας φας,....εγω απο ενα παιδι π μου ελεγε αλλαξε μεκατρονικ μοναδα σε 6 αρι γτι...οκ ομος αν το εχεις κανει κ εσυ 300 αλογα καινούργιο αμαξι...τα ήθελε ο κώλος σου....και ποσό δε όταν έχει και λίγα χιλιόμετρα...μην ρίχνουμε αλλού ευθύνες ας πάρουμε και εμείς μερικές επάνω μας!

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ

Ανοιξε κανείς απο εμας τους κολλημένους ανθρώπους θέμα: "μην αγοράζετε manual"; Ειδικά τη στιγμή που τα manual κιβώτια του group δεν τα λες καλύτερα απο τα dsg!! Tα ίδια χάλια και χειρότερα είναι. Στην αρχή διαλύανε συγχρονιζέ, σε πολλά δεν κουμπώνει όπισθεν αν δεν βάλεις πρώτη/δευτέρα κλπ

Αυτό που λεμε όμως είναι πως δεν υπάρχει κανόνας οτι θα σπάσει/χαλάσει/διαλύσει το dsg. Οτι βγάζει διάφορα ναι συμβαίνει. Δεν συγκρίνεται όμως το dsg με το manual, είναι άλλη ιστορία. Άλλωστε για να το προτιμούν κάποιοι πάει να πει οτι τους αρέσει, τη στιγμή που στο golf ήταν ανέκαθεν extra (ενω στο polo gti τώρα πχ δεν υπάρχει η επιλογή για manual και μπορείς όντως να πεις οτι κάποιοι θα προτιμούσαν χειροκίνητο)

Οσο για bmw κλπ ιστορίες, μπες στα αντίστοιχα fora να δεις τι κράξιμο πέφτει. Πολλά προβλήματα και εκεί πια + οτι όπως σωστά ειπώθηκε οι bmw (οι κανονικές μη μου πεις 116, απο 2λιτρα και πάνω μιλάμε) κάνουν τα λεφτά του golfχ2 χωρίς αυτό να σχετίζεται απαραίτητα με το κιβώτιο...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε κανείς απο εμας τους κολλημένους ανθρώπους θέμα: "μην αγοράζετε manual"; Ειδικά τη στιγμή που τα manual κιβώτια του group δεν τα λες καλύτερα απο τα dsg!! Tα ίδια χάλια και χειρότερα είναι. Στην αρχή διαλύανε συγχρονιζέ, σε πολλά δεν κουμπώνει όπισθεν αν δεν βάλεις πρώτη/δευτέρα κλπ

Αυτό που λεμε όμως είναι πως δεν υπάρχει κανόνας οτι θα σπάσει/χαλάσει/διαλύσει το dsg. Οτι βγάζει διάφορα ναι συμβαίνει. Δεν συγκρίνεται όμως το dsg με το manual, είναι άλλη ιστορία. Άλλωστε για να το προτιμούν κάποιοι πάει να πει οτι τους αρέσει, τη στιγμή που στο golf ήταν ανέκαθεν extra (ενω στο polo gti τώρα πχ δεν υπάρχει η επιλογή για manual και μπορείς όντως να πεις οτι κάποιοι θα προτιμούσαν χειροκίνητο)

Οσο για bmw κλπ ιστορίες, μπες στα αντίστοιχα fora να δεις τι κράξιμο πέφτει. Πολλά προβλήματα και εκεί πια + οτι όπως σωστά ειπώθηκε οι bmw (οι κανονικές μη μου πεις 116, απο 2λιτρα και πάνω μιλάμε) κάνουν τα λεφτά του golfχ2 χωρίς αυτό να σχετίζεται απαραίτητα με το κιβώτιο...

δεν ειπα μην αγορασετε ειναι γουστο δεν υπαρχει καλυτερο υπαρχει μαρεσει περισσοτερο.απλα το κανα να δουνε οσοι ενδιαφερονται οτι ναι εχει αυτα τα + αλλα εχει κ αυτο προβληματα γιατι καπιοι αποπροσανατολιζουν το κοινο λεγοντας οτι δεν εχει!Και ναι και τα μανουαλ ιβωτια του group πονανανε και πολυ μαλιστα!και ναι και οι bmw εχουν προβληματα οπως και ολα τα αμαξια!τα διλιτρα και πανω ομως εχουν περισσοτερη αξιοπιστια στο διπλο συμπλεκτη!σε μας δηλαδη παιρνεις διπλο συμπλεκτη μιας και ειναι φθηνοτερα αλλα παιρνεις μαζι και αρκετες πιθανοτητες βλαβης και το χειροτερο χωρις μηχανικους που να ξερουν για αυτα?δεν συγρκινω!γεγονοτα παραθετω που πριν καποιος κανει την τελικη επιλογη του θα πρεπει να το σκευτει!η vw ξερεις τι λεει για το κροταλισμα πχ?αυτο που λεει σε ολους μας για ολα που το αμαξι δεν εκανε στην αρχη αλλα θα κανει καποια στιγμη ειναι φυσιολογικο...και επισης οι επι 2 bmw ακομα και Porsche εχουν σε ιδια λευτα τιμες στις αντιπροωπιες τους αυτο λεει κατι?

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα ειχα 5 χρονια χειροκινητο στο GTI αλλα τωρα που δοκιμασα το DSG στο καινουργιο, δεν το αλλαζω με τπτ, ειναι πολυ μπροστα το DSG

κ αυτα δεν τα λεω εκ του ασφαλους.. μου βαρεσε το mechatronic στα 15κ χλμ, τις εγκυησεις γι αυτο τις εχουμε αλλωστε

Link to comment
Share on other sites

αν λες εμενα κολημενο πραγματικα εχεις κολημα αγορι μου..ολα αυτα που ειπες καμια σχεση δεν εχουν με αυτα που σου ειπα και για τελος σου ριχνω 10 χρονια.ειμαι επαγγελματιας οδηγος αν ξερεις τι σημαινει ΜΑΝ TGA και εκτος απο το γκολφακι εχω και αλλα αμαξια πολλαπλασιας αξιας και οχι του μπαμπα.ασχετα του group.προσεχε στο ξαναλεω πως μιλας και σε ποιον γιατι εκτιθεσαι.πες οτι οκ ειπα μια κοτσανα και τελος..δεν σου κανει εντυπωση που ολοι σε κραζουν??τεσπα και πολυ ασχολιθηκα..οτι και να πεις εχεις δικιο αγορι μου..καληνυχτα και καλημερες.

Edited by Fastrabbit
Link to comment
Share on other sites

αν λες εμενα κολημενο πραγματικα εχεις κολημα αγορι μου..ολα αυτα που ειπες καμια σχεση δεν εχουν με αυτα που σου ειπα και για τελος σου ριχνω 10 χρονια.ειμαι επαγγελματιας οδηγος αν ξερεις τι σημαινει ΜΑΝ TGA και εκτος απο το γκολφακι εχω και αλλα αμαξια πολλαπλασιας αξιας και οχι του μπαμπα.ασχετα του group.προσεχε στο ξαναλεω πως μιλας και σε ποιον γιατι εκτιθεσαι.πες οτι οκ ειπα μια κοτσανα και τελος..δεν σου κανει εντυπωση που ολοι σε κραζουν??τεσπα και πολυ ασχολιθηκα..οτι και να πεις εχεις δικιο αγορι μου..καληνυχτα και καλημερες.

Off Topic

Τι σημαινει?
Link to comment
Share on other sites

μου λείπει ο S8N :yahoo:((((((((

ειναι στο bmw club και νομιζω αν δεις Post του οτι θα συμφωνουσε σε καποια πραγματα μαζι μου οχι οπως τα λεω αλλα στην ουσια για το golf που αφησε και τη Bmw που πηρε :frantics:

αν λες εμενα κολημενο πραγματικα εχεις κολημα αγορι μου..ολα αυτα που ειπες καμια σχεση δεν εχουν με αυτα που σου ειπα και για τελος σου ριχνω 10 χρονια.ειμαι επαγγελματιας οδηγος αν ξερεις τι σημαινει ΜΑΝ TGA και εκτος απο το γκολφακι εχω και αλλα αμαξια πολλαπλασιας αξιας και οχι του μπαμπα.ασχετα του group.προσεχε στο ξαναλεω πως μιλας και σε ποιον γιατι εκτιθεσαι.πες οτι οκ ειπα μια κοτσανα και τελος..δεν σου κανει εντυπωση που ολοι σε κραζουν??τεσπα και πολυ ασχολιθηκα..οτι και να πεις εχεις δικιο αγορι μου..καληνυχτα και καλημερες.

ανεστη ενα forum χαλαρωσε κουβεντα κανουμε!δεν ειπα τιποτα videakia απο προβληματα των dsg εβαλα!Και εγω μπορει να παρω τετοιο κιβωτιο καποτε ποτε δεν ξερεις

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

ενα απο τα δυο τεραστια λαθη που εκανα ωταν πηρα το αμαξι μου ηταν το βασικο το μοτερ 122 αντι για 140

και το δευτερο το manual αντι για dsg.

μονο το χρωμα πηρα σωστο :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

ενα απο τα δυο τεραστια λαθη που εκανα ωταν πηρα το αμαξι μου ηταν το βασικο το μοτερ 122 αντι για 140

και το δευτερο το manual αντι για dsg.

μονο το χρωμα πηρα σωστο :yahoo:

Off Topic: Αν θες τη γνώμη μου πήρες το καλύτερο αμάξι για την εποχή που διανύουμε. Οικονομικό, σύγχρονο, ασφαλές, με όμορφο εσωτερικό και πλήθος αξεσουάρ και gadget που μπορείς να προσαρμόσεις. Είναι λογική η θέληση για "γκάζι" βέβαια...

Πολλοί είναι αυτοί που θα πουλούσαν το 1ο στάδιο FR τους για ένα πιο σύγχρονο αμάξι σαν το δικό σου.

On Topic: Το DSG 6 είναι φοβερό κιβώτιο. Το 7άρι δεν το έχω οδηγήσει,παρά μόνο σε ένα Ibiza και είχε το γνωστό "κόμπιασμα" στην εκκίνηση. Αν πήγαινα σε DSG θα κοιτούσα για 2.0 TFSI - TSI με το 6άρι με επέκταση εγγύησης.

Εν πάσει περιπτώσει, δεν χρειάζεται φανατισμός, μηχανικά μέρη είναι και χαλάνε. Και εδώ είμαστε όχι μόνο να κράζουμε αλλά να βοηθάμε.

Σίγουρα η παρουσίαση του θέματος θα μπορούσε να γίνει πιο κομψά :frantics:

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

ειναι στο bmw club και νομιζω αν δεις Post του οτι θα συμφωνουσε σε καποια πραγματα μαζι μου οχι οπως τα λεω αλλα στην ουσια για το golf που αφησε και τη Bmw που πηρε :whistling:

ανεστη ενα forum χαλαρωσε κουβεντα κανουμε!δεν ειπα τιποτα videakia απο προβληματα των dsg εβαλα!Και εγω μπορει να παρω τετοιο κιβωτιο καποτε ποτε δεν ξερεις

απλα βρε αγορι μου στο λεω επειδη με ειπες κολημενο.που ειμαι απο τους λιγους που εχω ριξει το κραξιμο της αρκουδας στη vw..να πεις οτι ειμαι κολημενος alfisti ναι το παραδεχομαι..στην περιπτωση μας τωρα ο μονος κολημενος εισαι εσυ..εδω και πολυ καιρο..τεσπα ειπαμε..θα μεγαλωσεις..σιγα σιγα..και ta bmw μην νομιζεις οτι ειναι τα αγια..ουτε τα merc.ολα εχουν τα κουσουρια τους απλα η vag το παρξυλωσε το θεμα με την φτινια της σε πολους τομεις.γι αυτο το ξαναλεω..παρ τε ιταλο να σωθειτε.. :p

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L

απλα βρε αγορι μου στο λεω επειδη με ειπες κολημενο.που ειμαι απο τους λιγους που εχω ριξει το κραξιμο της αρκουδας στη vw..να πεις οτι ειμαι κολημενος alfisti ναι το παραδεχομαι..στην περιπτωση μας τωρα ο μονος κολημενος εισαι εσυ..εδω και πολυ καιρο..τεσπα ειπαμε..θα μεγαλωσεις..σιγα σιγα..και ta bmw μην νομιζεις οτι ειναι τα αγια..ουτε τα merc.ολα εχουν τα κουσουρια τους απλα η vag το παρξυλωσε το θεμα με την φτινια της σε πολους τομεις.γι αυτο το ξαναλεω..παρ τε ιταλο να σωθειτε.. :p

...Quadrifoglio Verde... :p:roadrage::frantics::thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΤΕΕΕΕΕ!!!!!!!!

οτι αλλο θες εκτως απο ΑΡ

+1000000000000 εγώ την έκανα την μ@@@@κια και έμαθα, ήθελα να πειραματιστώ και ανάμεσα στο Polo & το Golf βρέθηκα με ένα ΑΡ... ...με την γνωστή κατάληξη..! Και ο Πάνος πάλι περιπέτειες είχε..

Στο θέμα πάντως, αν με έπαιρνε να έπαιρνα dsg όταν πήρα το δικό μου θα το έπαιρνα με 1000, στα @@@ρια μου αν έβγαζε προβλήματα... ..πειραματική τεχνολογία θα αγόραζα.. και θα ήμουν προετοιμασμένος..! Δηλαδή όταν πήραμε τούρμπο / κομπρέσορα μηχανικά το πήραμε για την ωραία στρωτή λειτουργία και την οικονομία καυσίμου?? Ή γιατί έχει βγει ότι πιο extreme στα 1,4 λίτρα από την vw?

Ούτε Θεά είναι η vw, ούτε για τα μπάζα.

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το σκορτσαρισμα απο 1-2 στο 7τυχο dsg εχει αποδειχθει οτι φταιει το υλικο των δισκων οπου αποδειχθηκε κατωτερο των προδιαγραφων που θα επρεπε να ειχε συμφωνα με τους συντελεστες τριβης κτλ...κτλ κτλ...για ενα τετοιο σασμαν.Και καποιες αντιπρ αλλαζουν τους δισκους απλα...στην κυπρο εχουν γινει αρκετες αλλαγες.

Είναι εύκολο να μας δώσεις την πηγή της πληροφορίας περι "απόδειξης"; Κάποιο έγγραφο κ.λ.π;

Το πρόβλημα του σκορτσαρίσματος το παρουσίασε και το δικό μου DSG7, 122, αγορασμένο Ιαν/2010, απο τα πρώτα χιλιόμετρα. Αν θυμάμαι καλά μετα τα 5000. Τώρα είμαι στα 28000.

Παρουσιάζεται όταν ζεσταθεί το αμάξι, κατά την αλλαγή απο 1η σε 2α, μόλις κουμπώσει η 2α.

Για την ιστορία να προσθέσω ότι δεν έχω το πρόβλημα με το κροτάλισμα που αναφέρανε πολλά παιδιά πιο πάνω! Ή είμαι τυχερός ή θα έρθει η ώρα μου πιο μετά!!

Εν πάσει περιπτώσει επειδή δεν μου άρεσε καθόλου να ακούω τον θόρυβο το πήγα στην ΕΤΕΑ (σε αυτήν στα πράσινα φανάρια, για οσους ξέρουν απο Θεσ/νίκη). Είδα κι έπαθα μέχρι να καταφέρω να "ακούσει" το πρόβλημα και ο μηχανικός που ήρθε μαζί μου στην βόλτα-testing.

Μου είπε οτι θα κάνει αναφορά στην Αθήνα.

Έκανε αναφορά και του ζήτησαν να πάρει κάποιες μετρήσεις και να τις στείλει.

Το πήγα ξανά και πήρε μετρήσεις

Του ζήτησαν και άλλες μετρήσεις

Το ξαναπήγα και πήραν και δεύτερη φορά μετρήσεις.

Του απάντησαν να κάνει μία αναβάθμιση στο DSG, και την έκανε.

Το πρόβλημα όμως του σκορτσαρίσματος δεν έφυγε.

Κατα την διάρκεια των επισκέψεων μας άκουσε ο αρχιμηχανικός και μου ζήτησε να το οδηγήσει κι αυτός. Το πήγαν λοιπόν χθες και το οδήγησε. Αφού το έκανα βόλτες για κανένα μισάωρο για να ζεσταθεί το πήγα χθες το πρωί. Μόλις άκουσε τον θόρυβο μία φορά, μου είπε οτι κατάλαβε περι τίνος πρόκειται.

Μου είπε ότι

"Είναι ένα πρόβλημα που το έχουν επισημάνει και πολλοί άλλοι και το γνωρίζει και ο εισαγωγέας και το εργοστάσιο στη Γερμανία. Δεν είναι ανησυχητικό και επικίνδυνο, αλλά αποτελεί πρόβλημα. Έχουμε κάνει αναφορές στην Αθήνα και στην Γερμανία και μας απάντησαν οτι ψάχνουν λύση στο πρόβλημα. Δεν κλείνουμε το ζήτημά σας, θα το αφήσουμε ανοικτό στο σύστημα και θα είμαστε σε επαφή για ότι νεότερο προκύψει"

Αυτά μου είπαν και κάπως ηρέμησα, αλλά σκέφτομαι σήμερα: Τι θα γίνει αν βρεθεί λύση στο πρόβλημα όταν λήξη η εγγύηση; ΟΕΟ;

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα όμως του σκορτσαρίσματος δεν έφυγε.

Πάρε τηλέφωνο αντιπροσωπία και πες τους ότι δεν λύθηκε το πρόβλημα.

Και σε μένα παρουσίασε τρέμουλο από 1η σε 2ά, χωρίς να υπάρχουν σφάλματα κατά διάγνωση. Μόνο μετά από πολλές επισκέψεις διορθώθηκε το πρόβλημα με αλλαγή συμπλέκτη. Στην αρχή διαμαρτυρήθηκα 3-4 φορές που στις 2 αντιπροσωπίες όπου η απάντηση ήταν είναι "μια χαρά", μετά από μερικούς μήνες ξαναπήγα σε μια 3η αντιπροσωπία. Εκεί μου είπαν τη διαδικασία: πρώτα σου κάνουν αναβάθμιση, αν το πρόβλημα παραμένει τότε πάνε για αλλαγή διπλού συμπλέκτη, αφού κάνουν μετρήσεις και πάρουν έγκριση, σε περίπτωση προβλήματος, τα επόμενα στάδια είναι να αλλάξει το mechatronic ή/και μετα ολόκληρο κιβώτιο. Μου έδειξε ο τεχνικός το ξηλωμένο σετ διπλού συμπλέκτη από το audi Α3 που ήταν εκεί και είχε το ίδιο πρόβλημα.

Πάντως απ’ ότι φαίνεται εδω στο φόρουμ, συνήθως το πρόβλημα λύνεται με την αλλαγή διπλού συμπλέκτη.

Edited by kio
Link to comment
Share on other sites

Πάρε τηλέφωνο αντιπροσωπία και πες τους ότι δεν λύθηκε το πρόβλημα.

Και σε μένα παρουσίασε τρέμουλο από 1η σε 2ά, χωρίς να υπάρχουν σφάλματα κατά διάγνωση. Μόνο μετά από πολλές επισκέψεις διορθώθηκε το πρόβλημα με αλλαγή συμπλέκτη. Στην αρχή διαμαρτυρήθηκα 3-4 φορές που στις 2 αντιπροσωπίες όπου η απάντηση ήταν είναι "μια χαρά", μετά από μερικούς μήνες ξαναπήγα σε μια 3η αντιπροσωπία. Εκεί μου είπαν τη διαδικασία: πρώτα σου κάνουν αναβάθμιση, αν το πρόβλημα παραμένει τότε πάνε για αλλαγή διπλού συμπλέκτη, αφού κάνουν μετρήσεις και πάρουν έγκριση, σε περίπτωση προβλήματος, τα επόμενα στάδια είναι να αλλάξει το mechatronic ή/και μετα ολόκληρο κιβώτιο. Μου έδειξε ο τεχνικός το ξηλωμένο σετ διπλού συμπλέκτη από το audi Α3 που ήταν εκεί και είχε το ίδιο πρόβλημα.

Πάντως απ’ ότι φαίνεται εδω στο φόρουμ, συνήθως το πρόβλημα λύνεται με την αλλαγή διπλού συμπλέκτη.

Το έχω κι εγώ το πρόβλημα αυτό,από τα 9.000km. Τώρα είμαι στα 15.000km. Περιμένω μήπως και βρεθεί λύση από Γερμανία!!!

Link to comment
Share on other sites

23.000 κμ και το σκορτσάρισμα το παρατηρώ σπάνια (σε πολύ χαλαρή οδήγηση). Σε κάποια στιγμή το ανέφερα στην αντιπροσωπεία και η απάντηση ήταν ότι αν δε το κάνει στο S τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε σε εμένα το κάνει στο S αλλά νομίζω οτι είναι προφανές αυτό!! Το πρόβλημα είναι φανερό ότι προκαλείται απο τον συντονισμό κάποιων υλικών του κιβωτίο σε χαμηλές στροφές στην αρχικη φάση της δεύτερης ταχύτητας. Το Sport προγραμμα κρατάει απο τη φύση του πιο ψηλά τις στροφές, οπότε δεν πρόκειται να ακουστεί ποτέ σκορτσάρισμα στο S.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε σε εμένα το κάνει στο S αλλά νομίζω οτι είναι προφανές αυτό!! Το πρόβλημα είναι φανερό ότι προκαλείται απο τον συντονισμό κάποιων υλικών του κιβωτίο σε χαμηλές στροφές στην αρχικη φάση της δεύτερης ταχύτητας. Το Sport προγραμμα κρατάει απο τη φύση του πιο ψηλά τις στροφές, οπότε δεν πρόκειται να ακουστεί ποτέ σκορτσάρισμα στο S.

Σ' εμένα το κάνει και στο S.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο πρόβλημα με dsg7 σε golf vi 160 από τα 15.000 έως και τώρα στα 27.000 (σχεδόν 1 χρόνο). Είχα πάει σε 2 αντιπροσωπείες για αυτό το θέμα :

Στην μια τους άφησα το αμάξι να το τεστάρουν και μου είπαν ότι δεν είδαν κανένα πρόβλημα!!! (καρεντα βουλιαγμένης)

Σε άλλη ενώ είδε ο μηχανικός ότι όντως έχει πρόβλημα, μου είπαν ότι έδωσε οδηγία το εργοστάσιο να αλλάξουν τα μπουζί!!...

Τα αλλάξαμε πήγαμε 2-3 βόλτες γύρω από την αντιπροσωπία.. για κακή μου τύχη δεν έκανε τίποτα το αμάξι και φυσικά όταν έφυγα το έκανε ξανά... (automarin λ.αλεξανδρας). Απογοητεύτηκα και δεν το ξαναπήγα.

Μετά από μερικούς μήνες πήγα στην αντιπροσωπία καρεντα στο Μαρούσι. Εκεί μου κάνανε update στο dsg χώρις να οδηγήσουν το αμάξι (δηλαδή πριν διαγνώσουν οι ίδιοι το πρόβλημα). Μετά το update έχει όντως βελτιωθεί η κατάσταση... αλλά δεν λύθηκε το πρόβλημα του σκορτσαρίσματος. Πήγαμε βόλτα με τον μηχανικό για αρκετή ώρα και το έκανε 1-2 φορές αλλά όχι πολύ έντονα.

Το πρόβλημα τώρα είναι ότι μετά το update είναι πολύ πιο δύσκολο να το "αποδείξω" στην αντιπροσωπία οτι σκορτσάρει για να μου το φτιάξει επιτέλους. Επίσης έχω εγγύηση για 1 ακόμα μήνα και μετά... άντε γεια! Σκέφτηκα να κάνω επέκταση εγγύησης .. που παρεμπίπτοντος αυξήθηκε στα 540 ευρώ από 450... Αλλά αν δυσκολεύομαι να πείσω την VW οτι υπάρχει πρόβλημα σιγά μην πείσω την Alliance που θα στείλει ένα πραγματογνώμονα και θα πει "μια χαρά είναι" και τέρμα.

Αν έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα ας πάμε μαζί σε κάποια αντιπροσωπία. Ίσως αν πάμε μαζί 2-3 άτομα να μην μπορούν να μας λένε δικαιολογίες και να μας βγάλουν τρελούς ότι το αμάξι είναι "μια χαρά". Είναι απαράδεκτο να πληρώνουμε ένα σκασμό λεφτά και να παιδευόμαστε έτσι για να βρούμε το δίκιο μας...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.