Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

Εντάξει μπορεί να κατάλαβαν λάθος τα παιδία γιατί από ότι καταλαβαίνω είναι βαμμένοι REVO, εγώ δεν μίλησα για το προγρααμα της κάθε revo η του Κρίτωνα .. γιατί αν είχε κάνει το οτιδήποτε το Έμβολο του φίλου μας θα είχε πέσει διασυρμός στον μικρόκοσμο του κάθε βελτιωτή , εγώ υποστήριξα οτι το Έμβολο έχει περαστεί σε λάθος διαδικασία καθαρισμού ,,, τώρα τι ποιότητας πρόγραμμα φοράει το δείχνει το πλαϊνό τοίχωμα του Έμβολου καθώς και το ελατήριο της συμπίεσης

Μεγάλη αφορμή ήταν να διαφημίσω την δικιά μου εταιρία λογισμικού, μεσώ των παπαγάλων αλλά είμαι της άποψης ... δε γ@@@ς που δεν γ@@@ς δεν πας για ψάρεμα ,,

Καλό στρώσιμο φίλε .

Link to comment
Share on other sites

Με σεβασμό στους βελτιωτες αλλά και τα μέλη μήπως το παρατραβηξατε; Εγω και ο κάθε ένας που είναι στην διαδικασία να διαλέξει προγραμμα τι πρέπει να σκεφτούμε. Απο ότι καταλαβαίνω το φορουμ σας κάνει την χάρη να σας φιλοξενεί γιατί προκειτε για σελίδα που αναφέρεται και απευθύνεται σε κατόχους και όχι επαγγελματίες .

Link to comment
Share on other sites

Παντως ωραια συμπερασματα βγαινουν εδω μεσα.Εβγαλε καποιος γυαλισμενα πιστονια απο Tsi και βγηκε το συμπερασμα οτι το προγραμμα φυσαει!Α, ξεχασα ειναι και με 100000χλμ πανω τους.Κριμα να μην τα βγαζε οπως βγηκαν απο πανω και να μας εδειχνε και το καπακι μερια να βλεπαμε.

Link to comment
Share on other sites

Με σεβασμό στους βελτιωτες αλλά και τα μέλη μήπως το παρατραβηξατε; Εγω και ο κάθε ένας που είναι στην διαδικασία να διαλέξει προγραμμα τι πρέπει να σκεφτούμε. Απο ότι καταλαβαίνω το φορουμ σας κάνει την χάρη να σας φιλοξενεί γιατί προκειτε για σελίδα που αναφέρεται και απευθύνεται σε κατόχους και όχι επαγγελματίες .

Εδώ είσαι λάθος .. θα είχαν κοπεί από τα πρώτα post τα πάντα , θα μιλάγαμε για αεροτομές , για ζάντες , κοιτά τα φιμέ που έβαλα , και οι νίκελ καθρέφτες ,, και δες και το καινούργιο τατουάζ που χτύπησα με τον Σάκη ουυυυ . αν δεν μιλήσουμε για κόντρες για προγράμματα , για σαμάν , για βελτιωτές .. για πιστόνια , εεεε να σου πω που θα πας να κανείς νύχια.

Όσο για τους βελτιωτές ,,, αστούς να λενε , τα μισά να πιστεύεις

Edited by nick2009
Link to comment
Share on other sites

Η δεν το έθεσα σωστά η δεν το κατάλαβες , εμείς νε μιλάμε για βελτιωτες και οι βελτιωτες να μιλάνε για βελτιώσεις αλλά

1. Να λέμε αλήθειες και να μην κάνουμε έμμεση και κυρίως παραπλανητική διαφήμιση και οι βελτιωτες να μην κάνουν δησφημιση ο ένας στον αλλον

2. Τα νύχια μου τα τρώω ειδικά όταν βλέπω μπαλλα

3. Τατουάζ θέλω αλλά όχι και τον Σάκη γιατί έτσι δεν θα είχα γκολφ αλλά κίτρινο 107 με λουλουδακια

Ειρηνη φίλοι ολοι μεγάλη την έχουμε

Link to comment
Share on other sites

των δεξι τον πουλας ...

Φαλακρα βλεπω το δεξι βλεπω το αριστερο το μεσαιο δεν βλεπω και εχω ανησυχησει! Λες να του ψοφησε? Και τα REVO λενε πως ψοφανε ευκολα, εχει και τοπικ REVO και προβλήματα B) .

Η δεν το έθεσα σωστά η δεν το κατάλαβες , εμείς νε μιλάμε για βελτιωτες και οι βελτιωτες να μιλάνε για βελτιώσεις αλλά

1. Να λέμε αλήθειες και να μην κάνουμε έμμεση και κυρίως παραπλανητική διαφήμιση και οι βελτιωτες να μην κάνουν δησφημιση ο ένας στον αλλον

2. Τα νύχια μου τα τρώω ειδικά όταν βλέπω μπαλλα

3. Τατουάζ θέλω αλλά όχι και τον Σάκη γιατί έτσι δεν θα είχα γκολφ αλλά κίτρινο 107 με λουλουδακια

Ειρηνη φίλοι ολοι μεγάλη την έχουμε

Εισαι τρελο αγορι εσυ τελικα love.gif ΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΚΚΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ

Link to comment
Share on other sites

Βρε ΖΩΝΤΟΒΟΛΑ, ο Αποστόλης ανέβασε φωτογραφίες από μεταχειρισμένα και καθαρισμένα έμβολα TFSI που βγήκαν από το δυνατότερο 2.0TFSI που έχει περάσει από τους δρόμους τη Αττικής:

-Σαν πρώτο στάδιο (Κ03 τουρμπίνα) ήταν γρηγορότερο από όλα χωρίς να έχει κοψίματα και σαχλαμάρες, την εποχή που όλοι έτρεμαν για κοψίματα.

Οι Κασσάνδρες έλεγαν ότι θα σπάσει. Δεν χάλασε όμως!

-Σαν στάδιο με μεγάλη τουρμπίνα λειτούργησε ό,τι πιο απίστευτο μπορείτε να φανταστείτε, με μπεκ RS4, αντλίες και ό,τι περισσότερο μπορούσε να φορέσει.

Πάλι ήταν το γρηγορότερο με μεγάλη τουρμπίνα και εργοστασιακά σωθικά. Πάλι δεν έπαθε το παραμικρό.

Αυτά για τις Κασσάνδρες που έγραφαν παπαρολογία για την ακαταλληλότητα των μπεκ και πόσο λάθος καύση κάνουν. Την επικινδυνότητα των ρυθμίσεών μας και πόσο καλύτερες

θα μπορούσαν να είναι.

Τώρα βλέπετε τις φωτογραφίες και το μόνο που παρατηρείτε είναι ότι έχουν βουρτσιστεί; Το καθάρισμα αποκαλύπτει όλες τις επιφανειακές ατέλειες ΖΩΑ!

Κανένας δεν παρατήρησε ότι τα έμβολα είναι σαν καινούργια; Τί κρίμα, τελικά είχαν άδικο οι χαρτορίχτρες!

Σας αφήνω και επιστρέφω στη στάνη μου. Έχουμε και σοβαρότερες δουλειές να κάνουμε από το να ασχολούμαστε με το πουλί του καθενός!

ΗΜΑΡΤΟΝ...

Link to comment
Share on other sites

Βρε ΖΩΝΤΟΒΟΛΑ, ο Αποστόλης ........................

....................................

Αυτά για τις Κασσάνδρες που έγραφαν παπαρολογία ................................ τις επιφανειακές ατέλειες ΖΩΑ!

...............................................................Σας αφήνω και επιστρέφω στη στάνη μου. Έχουμε και σοβαρότερες δουλειές να κάνουμε από το να ασχολούμαστε με το πουλί του καθενός!

ΗΜΑΡΤΟΝ...

Ομολογώ ότι για απόφοιτος του ΕΜΠ έχεις πολύ πλούσιο και κόσμιο λεξιλόγιο.....!!!

Γύρνα λοιπόν στην στάνη σου γιατί όλο αυτό τον καιρό που ζεις με τα ζώα έχεις ξεχάσει πως να συμπεριφέρεσε σε ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ....!!!

Καληνύχτα!

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο, πράγμα λεμε ,, με άλλες λέγεις ,,,, ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ είναι τέλειο , απλά καλό θα ήταν να άφηνες την συμπίεση επάνω ... όπως λαιμέ οι ατμοσφεράκιδες... να σταυρώσεις τα ελατηριάκια σωστά.. και να κοιτάξεις τα διαιρούμενα να περάσουν σωστά στου λαδιού ... τις συμπίεσης σπάει εύκολα .. μακριά από κατσαβίδι την έχω κάνει την *μη επιτρεπόμενη λέξη* όταν ήμουν πάνω στην τρελά ;)

Το προγραμμα ειναι τελειο ? ;) , μπα Νικο ... "στεγνο" ειναι με αυταναφλεξεις . Απλα εχουν φτιαχτει 1000 , δεν εχει χαλασει κανενα και βγαζουν δυναμη , κατα τα αλλα ειναι "μαπα" ... !!! Τεσπα , περα απο τις γελειοτητες , θελω να σε ρωτησω 2 πραγματα που θεωρω οτι θα γνωριζεις .

Νικο , οταν λες "να αφηνουμε την συμπιεση επανω" εννοεις να μην τριβεται το εμβολο και να επανατοποθετειται οπως βγηκε? Απ οσο εχω δει ο μηχανικος μου , τα γυαλιζει πρωτα και μετα περναει καινουρια ελατηρια , οταν ειναι να μπουν μπιελες σε μοτερ. Ειναι πιστευεις προτιμοτερο να ξαναμπαινουν "καπνισμενα"? Για την βαλβιδα , απολυτα λογικο ειναι να μην τριβεται , καθως η τραχυτητα της επιφανειας στον οδηγο , θα κατεβαζει λαδι . Αλλα για το εμβολο , γιατι να μενει με τις επικαθησεις ?

Το ελατηριο συμπιεσης ειναι λεπτο. Με το "μακρυα απο κατσαβιδι" τι ακριβως εννοεις ? Στο βγαλσιμο ? Γιατι και να μην σπασει , ετσι κι αλλιως πρεπει ή μαλλον το λογικοτερο ειναι να αντικατασταθει.

Link to comment
Share on other sites

Βρε ΖΩΝΤΟΒΟΛΑ, ο Αποστόλης ανέβασε φωτογραφίες από μεταχειρισμένα και καθαρισμένα έμβολα TFSI που βγήκαν από το δυνατότερο 2.0TFSI που έχει περάσει από τους δρόμους τη Αττικής:

-Σαν πρώτο στάδιο (Κ03 τουρμπίνα) ήταν γρηγορότερο από όλα χωρίς να έχει κοψίματα και σαχλαμάρες, την εποχή που όλοι έτρεμαν για κοψίματα.

Οι Κασσάνδρες έλεγαν ότι θα σπάσει. Δεν χάλασε όμως!

-Σαν στάδιο με μεγάλη τουρμπίνα λειτούργησε ό,τι πιο απίστευτο μπορείτε να φανταστείτε, με μπεκ RS4, αντλίες και ό,τι περισσότερο μπορούσε να φορέσει.

Πάλι ήταν το γρηγορότερο με μεγάλη τουρμπίνα και εργοστασιακά σωθικά. Πάλι δεν έπαθε το παραμικρό.

Αυτά για τις Κασσάνδρες που έγραφαν παπαρολογία για την ακαταλληλότητα των μπεκ και πόσο λάθος καύση κάνουν. Την επικινδυνότητα των ρυθμίσεών μας και πόσο καλύτερες

θα μπορούσαν να είναι.

Τώρα βλέπετε τις φωτογραφίες και το μόνο που παρατηρείτε είναι ότι έχουν βουρτσιστεί; Το καθάρισμα αποκαλύπτει όλες τις επιφανειακές ατέλειες ΖΩΑ!

Κανένας δεν παρατήρησε ότι τα έμβολα είναι σαν καινούργια; Τί κρίμα, τελικά είχαν άδικο οι χαρτορίχτρες!

Σας αφήνω και επιστρέφω στη στάνη μου. Έχουμε και σοβαρότερες δουλειές να κάνουμε από το να ασχολούμαστε με το πουλί του καθενός!

ΗΜΑΡΤΟΝ...

====

Επαναλαμβάνω για άλλη μια φορά :

TA VAG ΑΝΤΕΧΟΥΝ!!!

Αντέχουν ακομα όταν όπως λές ΖΩΑ πιάνουν το κατσαβίδι και όταν ΖΩΑ το ρυθμίζουν και όταν ΖΩΑ το οδηγούν.

Και ναι, καλά θα κάνεις να γυρίσεις στην στάνη σου, γιατί πιο χαμηλά δεν μπορείς να πέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το προγραμμα ειναι τελειο ? ;) , μπα Νικο ... "στεγνο" ειναι με αυταναφλεξεις . Απλα εχουν φτιαχτει 1000 , δεν εχει χαλασει κανενα και βγαζουν δυναμη , κατα τα αλλα ειναι "μαπα" ... !!! Τεσπα , περα απο τις γελειοτητες , θελω να σε ρωτησω 2 πραγματα που θεωρω οτι θα γνωριζεις .

Νικο , οταν λες "να αφηνουμε την συμπιεση επανω" εννοεις να μην τριβεται το εμβολο και να επανατοποθετειται οπως βγηκε? Απ οσο εχω δει ο μηχανικος μου , τα γυαλιζει πρωτα και μετα περναει καινουρια ελατηρια , οταν ειναι να μπουν μπιελες σε μοτερ. Ειναι πιστευεις προτιμοτερο να ξαναμπαινουν "καπνισμενα"? Για την βαλβιδα , απολυτα λογικο ειναι να μην τριβεται , καθως η τραχυτητα της επιφανειας στον οδηγο , θα κατεβαζει λαδι . Αλλα για το εμβολο , γιατι να μενει με τις επικαθησεις ?

Το ελατηριο συμπιεσης ειναι λεπτο. Με το "μακρυα απο κατσαβιδι" τι ακριβως εννοεις ? Στο βγαλσιμο ? Γιατι και να μην σπασει , ετσι κι αλλιως πρεπει ή μαλλον το λογικοτερο ειναι να αντικατασταθει.

Καλημέρα , το Έμβολο από την δική μου εμπειρία δεν το καθαρίζεις ποτέ στο πάνω μέρος ... η καλύτερα δεν το γυαλίζεις . βέβαια σε turbo κινητήρες η συμπίεση δεν είναι ο κυριότερος λόγος υποδυναμης γιατί αν το πλακώσεις στην συμπίεση χάνεις κατανομή τους avans,, .. όσο για το πλαϊνό μέρος ... τα ελατήρια τα κρατάς πάντα για πόλους λόγους ο κύριος λόγος είναι να είναι ελαττωματικά τα καινούρια και να μην προλαβαίνεις να το μοντάρεις το μοτέρ μέχρι την Τετάρτη ενώ το Σάββατο έχεις αγώνα, της πατούρες ποτέ με γυαλόχαρτο ,, τα αφήνεις σε μια λεκάνη με λίγο καύσιμο να μαλακώσει η μάκα και με στουπί σαν κλώστη τι καθαρίζεις ,, στις βαλβίδες αν βάλεις γυαλόχαρτο έκανες γουδί,,

Link to comment
Share on other sites

Βρε ΖΩΝΤΟΒΟΛΑ, ο Αποστόλης ανέβασε φωτογραφίες από μεταχειρισμένα και καθαρισμένα έμβολα TFSI που βγήκαν από το δυνατότερο 2.0TFSI που έχει περάσει από τους δρόμους τη Αττικής:

-Σαν πρώτο στάδιο (Κ03 τουρμπίνα) ήταν γρηγορότερο από όλα χωρίς να έχει κοψίματα και σαχλαμάρες, την εποχή που όλοι έτρεμαν για κοψίματα.

Οι Κασσάνδρες έλεγαν ότι θα σπάσει. Δεν χάλασε όμως!

-Σαν στάδιο με μεγάλη τουρμπίνα λειτούργησε ό,τι πιο απίστευτο μπορείτε να φανταστείτε, με μπεκ RS4, αντλίες και ό,τι περισσότερο μπορούσε να φορέσει.

Πάλι ήταν το γρηγορότερο με μεγάλη τουρμπίνα και εργοστασιακά σωθικά. Πάλι δεν έπαθε το παραμικρό.

Αυτά για τις Κασσάνδρες που έγραφαν παπαρολογία για την ακαταλληλότητα των μπεκ και πόσο λάθος καύση κάνουν. Την επικινδυνότητα των ρυθμίσεών μας και πόσο καλύτερες

θα μπορούσαν να είναι.

Τώρα βλέπετε τις φωτογραφίες και το μόνο που παρατηρείτε είναι ότι έχουν βουρτσιστεί; Το καθάρισμα αποκαλύπτει όλες τις επιφανειακές ατέλειες ΖΩΑ!

Κανένας δεν παρατήρησε ότι τα έμβολα είναι σαν καινούργια; Τί κρίμα, τελικά είχαν άδικο οι χαρτορίχτρες!

Σας αφήνω και επιστρέφω στη στάνη μου. Έχουμε και σοβαρότερες δουλειές να κάνουμε από το να ασχολούμαστε με το πουλί του καθενός!

ΗΜΑΡΤΟΝ...

Και δίκιο να είχες το έχασες Στελάρα.....απλά απαράδεκτος.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση? ποσοι απο εσες ειναι μαστορες, η εστω δουλευουν σε συνεργειο που κανει επισκευες κινητηρων?

Γιατι βλεπω οτι ο καθ'ενας τα ξερει καλυτερα απο τον αλλων...

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση? ποσοι απο εσες ειναι μαστορες, η εστω δουλευουν σε συνεργειο που κανει επισκευες κινητηρων?

Γιατι βλεπω οτι ο καθ'ενας τα ξερει καλυτερα απο τον αλλων...

Ρε σι Rocco To DP πόσο το έβαλες περίπου?(και αν επιτρέπετε τι καταλύτη φοράς?)

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση? ποσοι απο εσες ειναι μαστορες, η εστω δουλευουν σε συνεργειο που κανει επισκευες κινητηρων?

Γιατι βλεπω οτι ο καθ'ενας τα ξερει καλυτερα απο τον αλλων...

Τώρα τι περιμένεις να σου απαντήσουμε που ήμαστε και που ?? ο καθένας γράφει την γνώμη του άσχετα με το τι είναι , γιατί αν αρχίσει ο κάθε εγώ να λεμε το τι ξέρουμε και που ήμαστε και προτιμήστε μας ,, και αλλά τέτοια κουλά θα ξεφτιλιστούμε , υπάρχουν αρκετοί από δω που είναι αξιόλογοι βελτιωτές μηχανικοί κτλ

Link to comment
Share on other sites

Ρε σι Rocco To DP πόσο το έβαλες περίπου?(και αν επιτρέπετε τι καταλύτη φοράς?)

εχεις pm..

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τι περιμένεις να σου απαντήσουμε που ήμαστε και που ?? ο καθένας γράφει την γνώμη του άσχετα με το τι είναι , γιατί αν αρχίσει ο κάθε εγώ να λεμε το τι ξέρουμε και που ήμαστε και προτιμήστε μας ,, και αλλά τέτοια κουλά θα ξεφτιλιστούμε , υπάρχουν αρκετοί από δω που είναι αξιόλογοι βελτιωτές μηχανικοί κτλ

Τοτε ας απαντησουνε μονο αυτοι που ξερουνε και οντος ανοιγουνε κινητηρες και κανουν βελτιωσεις. και οχι αλλοι οτι τους κατεβει, γιατι καποια πραγματα δεν ισχυουν που λενε παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Rocco-85,

Οταν λες δεν ισχυουν, μαλλον εννοεις οτι ξερεις τι ισχυει, ετσι δεν ειναι?

Αν εχεις την καλοσυνη λοιπον πες μας τι ισχυει γιατι με το να ρωτας ποιος ειναι και τι, ειναι ανεφικτο.

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Rocco-85,

Οταν λες δεν ισχυουν, μαλλον εννοεις οτι ξερεις τι ισχυει, ετσι δεν ειναι?

Αν εχεις την καλοσυνη λοιπον πες μας τι ισχυει γιατι με το να ρωτας ποιος ειναι και τι, ειναι ανεφικτο.

οχι λαθος καταλαβες, αν δεις ο ενας λεει πως ειναι καλο να ειναι καθαρο το πιστονι και ο αλλος λεει πως πρεπει να αφισεις την καυση επανω.

δεν ηθελα να γραψω τπτ περι αυτου του θεματος για να μην γινει μπερδεμα..

αλλα τεσπα, η δικια μου γνωση και λογικη λεει πως οσο πιο καθαρο το πανω μερος του πιστονιου τοσο καλητερη καυση γινεται, αν γινει να γιαλυστει και το μερος τις κεφαλης ακομη καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

αλλα τεσπα, η δικια μου γνωση και λογικη λεει πως οσο πιο καθαρο το πανω μερος του πιστονιου τοσο καλητερη καυση γινεται, αν γινει να γιαλυστει και το μερος τις κεφαλης ακομη καλυτερα.

Αυτο ειναι και το σωστο.

Το θεμα ειναι παντως οτι δεν παρουσιαζεις ενα 'τριμμενο' (οχι γυαλισμενο) εμβολο και λες κοιτα πως ειναι.

Πρεπει να παρουσιαστει πριν και μετα για να εχεις πληρη εικονα.

Φυσικα δεν υποννοω οτι δεν ειναι σε καλη κατασταση, αλλοιμονο, απλως καλο ειναι να βλεπαμε το πριν και το μετα,

εστω και απο περιεργεια.

Το δε τριψιμο δεν ειναι και οτι καλυτερο και συμφωνω οτι η μεθοδος του nick 2009 ειναι η συνιστωμενη.

Βεβαια αν παει για γυαλισμα τα πραγματα θα βελτιωθουν, αλλα ετσι απλα τριμενο οι επικαθησεις θα κανουνε παρτι μολις αρχισει να δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

Σαν απλος παρατηρητης του τοπικ εδω και πολυ καιρο

οφειλω να πω οτι το χιουμορ εχει και τα ορια του.

Κριμα για τον δημιουργο του παραπανω post που ειναι και 38 χρονων.

Εχετε αρχισει δυστυχως να προσβαλλετε ολα τα μελη του φορουμ με τις δημοσιευσεις σας.

Πρεπει οι mods να επεμβουν καποια στιγμη δραστικα γιατι θα τους αποδωθουν ευθυνες.

Φιλικα.

Edited by Nicky
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.