Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

Συμφωνω απολυτα.

Εγω ειμαι της αποψης οτι εφοσον υποσχεσαι κατι, χωρις παρελκομενα, και αυτο δεν τηρειται πρεπει να αναλαμβανεις την ευθυνη και τουλαχιστον να επιστρεφεις αυτα που πηρες για κατι που δεν παρεδωσες.

Οπως δεν θα μπορουσα να ανεχτω πχ 'κοψιματα' απο την VW στο αυτοκινητο μου και ειτε θα το εφτειαχναν ειτε θα με αποζημιωναν, ο κοσμος να χαλαγε, ετσι θα περιμενα το αναλογο απο τον 'προγραμματιστη' που επελεξα.

Αυτο λεει και ο νομος αλλα προπαντων η ηθικη, για να αφησω κατα μερος την επαγγελματικη ευσυνειδησια που δυσκολα βρισκεται αν και απο νεους ανθρωπους εχεις μεγαλυτερες απαιτησεις και ηταν και κριτιριο της επιλογης μου.

Το να αναλωνουν σελιδες επιχειρηματολογιας για το οτι αυτο που κανουν ειναι το σωστο/σωστοτερο κλπ δεν λεει τιποτα αφου οταν ειναι να αναλαβουν τις ευθυνες τους κανουν τον κινεζο οπως λεει και ο φιλος.

Και να φανταστεις οτι μου ελεγαν οτι αν το εβρισκα κατω απο 190 αλογα θα μου εδιναν σαν στοιχημα τα λεφτα πισω. Λοιπον το βρηκα 175 αλογα και ουτε 25 κιλα ροπη και φυσικα τιποτα, ουτε την δυναμομετρηση που εγινε και σε συνεργαζομενο κατα καποιο τροπο δυναμομετρο για να μην υπαρχουν και τα γνωστα, η δε απαντηση ηταν 'γιατι πηγες για δυναμομετρηση, δεν σου ειπα δεν χρειαζεται? Τσαμπα λεφτα εδωσες!'

Και μολις αρχισε να διαβαζει πιεσεις κλπ ελεγε 'α, να γιατι δεν ανεβαζε' και εκανε τις διορθωσεις, ενω πριν οταν τον ρωταγα γιατι δεν παει το αυτοκινητο οπως περιμενα μου ελεγε οτι οτι κανει σε ολες τους προγραμματισμους εκανε και σε μενα.

Επειδη τελικα καταλαβα οτι ουτε ακρη θα εβγαζα αλλα το σπουδαιοτερο δεν θα ηξερα το τι τελικα αυτοκινητο θα ειχα και μετα απο 'κοψιματα' κλπ αποφασισα και το εβγαλα χωρις να κανω θεμα με τα παιδια, ειδικα απο την στιγμη που δεν ειδα και καμμια κινηση τους να υπονοησουν εστω οτι εφοσον δεν εγινε το ζητουμενο εχεις λαμβανειν.

Εστω και σαν κινηση, ασχετα με το τι θα εκανα εγω, θα μετραγε και θα εδειχνε οτι σεβονται τα λεφτα που παιρνουν και κυριοτερα αυτους που τους τα δινουν εν λευκω, χωρια οτι και επαγγελματικα θα ηταν η καλυτερη διαφημιση γι' αυτους.

Μονο ετσι μπορεις να εχεις διαρκεια σε επιχειρηματικο/επαγγελματικο τομεα, και μαλιστα οταν δεν εισαι μονοπωλιο και εισαι και νεος, διαφορετικα θεωρεισαι της αρπαχτης και χωρις μελλον.

Με τα παιδια φιλικα παντα μιλαγαμε και ετσι χωρισαμε και ετσι πιστευω να παρουν και αυτα που λεω γιατι ετσι τα λεω.

Ουτε κραταω τιποτα εναντιον τους, μιση ευθυνη δικη μου μιση δικη τους. Μονος μου πηγα, ηξερα οτι υπαρχει ρισκο,

απλως περιμενα να εχω μια ανταποκριση την στιγμη που δεν πηρα ακριβως αυτο που διαφημιζοτανε.

Δεν προκειται να χασω την ησυχια μου για 400-500 ευρω, η ζωη μου δεν προκειται να αλλαξει στο παραμικρο ειτε τα εχω ειτε οχι, αλλοιμονο! Γι'αυτο και δεν εθιξα καν το θεμα με τα παιδια.

Πρεπει ομως για το καλο ολων μας να ειμαστε πιο υπευθυνοι σ'αυτο που κανουμε/προσφερουμε και να εχουμε το θαρρος να αναλαμβανουμε τις ευθυνες μας οταν κατι δεν κανουμε καλα.Τα λαθη ανθρωπινα ειναι, δεν μπορει να ειμαστε αλανθαστοι, γιατι αυτο τελικα υπονοειται, και να ειναι λαθος παντα μονο οι αλλοι.

Εκτος και αν εχουμε(νε) το αλανθαστο αλλα την τελευταια φορα που ρωτησα το ειχε μονο καποιος απο Βατικανο μερια!

Link to comment
Share on other sites

Αφού τελείωσε η σημερινή δουλεία ,, και έχω λίγο χρόνο θέλω να γράψω μια διαδικασία , του βελτιωτή , και του πελάτη

1) Εάν κάποιος δεν έχει πάρει εγγύηση για την βελτίωση του .. δεν φταιει ο βελτιωτής … θα μου πεις γιατί δεν μου το είπε

2) πριν αρχίσεις να κανείς την οποία δίποτε βελτίωση .. τραβά μέχρι την carenta ρωτείσαι εάν δίνει up date , για τον εγκέφαλο άνεσης , για το ριμαδιασμενο το βεντιλατερ που κολλάει και λειτουργεί συνεχεία .. και μετά τραβά στον κάθε βελτιωτή .. και φτιαχτώ ... εσύ όμως θα γνωρίζεις ότι του το πήγες καθαρό με ημερομηνία τιμολογίου ..

3) αφού δεν θα βγάλει βλάβη στο 1551-2 η vagcom . λίγοι έχομε (5052) on line ..βαλε μια καινούργια σκαστά και άλλαξε μια βαλβίδα ψυχρής .. γιατί αν ανεβοκατεβάζει στροφές να είσαι σίγουρος ότι είναι από γωνία πεταλούδας η πλούσιο θα είναι χαμηλά και θέλει βασική ρύθμιση

4) όταν πάρεις γραπτή εγγύηση .. περιλαμβάνει : αντικατάσταση πολλαπλασιαστών , αντικατάσταση N75 , κινητήρας εάν και εφόσον διαγνωστικό με on line σύνδεση διαβαστεί ο εγκέφαλος και τα αρχεία είναι τα ίδια στην μνήμη του software number..

μαλακές οι γερμανοί δεν είναι ο κάθε mtm, oendiger,κτλ δεν διακινδυνεύουν το όνομα τους..

5) εγώ αγοράζω δεδομένα και όχι έτοιμα αρχεία ,, δεν φτιάχνω τίποτα σε χαρτογράφηση μου τα στέλνουν μέσο server on line κάνω την συνδεσμολογία και τέλος σε περίπτωση προβλήματος που υπάρχουν σίγουρα.. λύνονται βάση 5052 όπου η κοψίματα από υπερβολική πίεση στο φορτίο .. κτλ λύνονται με υπομονή γιατί το κύριο πρόβλημα είναι η ποιότητα καύσιμου ..

δεν θέλω να το παίξω έξυπνος ... γιατί δεν είμαι , και δεν θέλω να σας κάνω πελάτες , έχω αρκετούς.. πριν χρόνια έτρεχα με ενα polo n6 16v πέρασα σαν την πουτάνα απο όλους και με @@@ κανονικά ... τα προβλήματα σταμάτησαν οτάν σταμάτησα με τους έλληνες και ασχολήθηκα με την vw racing … δεν το έκανα τόσο καιρό γιατί ήταν πανάκριβα τότε πρόγραμμα digitec 300 δραχμές ... 850 ολόκληρος εγκέφαλος από vw racing

από 101 hp – 124 χωρίς εκκεντροφόρους και πείρα και 2 χρονιά πρωτάθλημα και ούτε τσικ δεν έκανε

καλό καλοκαίρι να έχετε καλή ξεκούραση σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Αφού τελείωσε η σημερινή δουλεία ,, και έχω λίγο χρόνο θέλω να γράψω μια διαδικασία , του βελτιωτή , και του πελάτη

1) Εάν κάποιος δεν έχει πάρει εγγύηση για την βελτίωση του .. δεν φταιει ο βελτιωτής … θα μου πεις γιατί δεν μου το είπε

2) πριν αρχίσεις να κανείς την οποία δίποτε βελτίωση .. τραβά μέχρι την carenta ρωτείσαι εάν δίνει up date , για τον εγκέφαλο άνεσης , για το ριμαδιασμενο το βεντιλατερ που κολλάει και λειτουργεί συνεχεία .. και μετά τραβά στον κάθε βελτιωτή .. και φτιαχτώ ... εσύ όμως θα γνωρίζεις ότι του το πήγες καθαρό με ημερομηνία τιμολογίου ..

3) αφού δεν θα βγάλει βλάβη στο 1551-2 η vagcom . λίγοι έχομε (5052) on line ..βαλε μια καινούργια σκαστά και άλλαξε μια βαλβίδα ψυχρής .. γιατί αν ανεβοκατεβάζει στροφές να είσαι σίγουρος ότι είναι από γωνία πεταλούδας η πλούσιο θα είναι χαμηλά και θέλει βασική ρύθμιση

4) όταν πάρεις γραπτή εγγύηση .. περιλαμβάνει : αντικατάσταση πολλαπλασιαστών , αντικατάσταση N75 , κινητήρας εάν και εφόσον διαγνωστικό με on line σύνδεση διαβαστεί ο εγκέφαλος και τα αρχεία είναι τα ίδια στην μνήμη του software number..

μαλακές οι γερμανοί δεν είναι ο κάθε mtm, oendiger,κτλ δεν διακινδυνεύουν το όνομα τους..

5) εγώ αγοράζω δεδομένα και όχι έτοιμα αρχεία ,, δεν φτιάχνω τίποτα σε χαρτογράφηση μου τα στέλνουν μέσο server on line κάνω την συνδεσμολογία και τέλος σε περίπτωση προβλήματος που υπάρχουν σίγουρα.. λύνονται βάση 5052 όπου η κοψίματα από υπερβολική πίεση στο φορτίο .. κτλ λύνονται με υπομονή γιατί το κύριο πρόβλημα είναι η ποιότητα καύσιμου ..

δεν θέλω να το παίξω έξυπνος ... γιατί δεν είμαι , και δεν θέλω να σας κάνω πελάτες , έχω αρκετούς.. πριν χρόνια έτρεχα με ενα polo n6 16v πέρασα σαν την πουτάνα απο όλους και με @@@ κανονικά ... τα προβλήματα σταμάτησαν οτάν σταμάτησα με τους έλληνες και ασχολήθηκα με την vw racing … δεν το έκανα τόσο καιρό γιατί ήταν πανάκριβα τότε πρόγραμμα digitec 300 δραχμές ... 850 ολόκληρος εγκέφαλος από vw racing

από 101 hp – 124 χωρίς εκκεντροφόρους και πείρα και 2 χρονιά πρωτάθλημα και ούτε τσικ δεν έκανε

καλό καλοκαίρι να έχετε καλή ξεκούραση σε όλους

Εσενα σε παω γιατι εισαι μαστορας και στο τιμονι και σταν λογο ,respect.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη να ρωτήσω κάτι ,για να καταλάβω.

Στο μοτέρ που έσπασε το πιέσανε ψηλά και λόγω μη επάρκειας της αντλίας βενζίνης ,το μοτέρ έσπασε.....

Οταν δεν επαρκεί η βενζίνη και έχεις μεγάλο AFR το μοτέρ δεν μπαίνει σε safe mode?Αυτή τη λειτουργία του safe mode την απενεργοποίησαν και αν ναι αυτό έγινε κατόπιν πίεσης του πελάτη?

Για να δούμε ποιός ''φταίει'' που το μοτέρ έσπασε δηλαδή....

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα και παρα πολλοι φορανε και etuners χωρις να εχουνε προβληματα... ενας απο αυτους ειμαι και εγω και θα το ξαναπω οτι ποιο πιεσμενο μοτερ απο το δικο μου ΔΕΝ παιζει να υπαρχει τουλαχιστο στα tsi...

Αποστόλη, πιεσμένο απο πια άποψη? Ροπής ή AFR? Γιατι AFR είσαι πιο καλά απο όλους λόγο αντλίας. Ροπή έιναι ένα θέμα αλλά αν το πάμε "μπακαλίστικα" η ονομαστική ροπή του TSi (έκδοση GT) έιναι 25-26 Κgr. Eσύ πόσο παραπάνω να είσαι? 5-6 κιλά max? To Corsa OPC ειναι 10+ κιλά με πρωτο σταδιο και το GTi +20 με S3 set-up. Νομίζίω οτι η ροπή δεν είναι τόσο θέμα όσο η θερμοκασίες στον θάλαμο καύσης.....

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει ομως για το καλο ολων μας να ειμαστε πιο υπευθυνοι σ'αυτο που κανουμε/προσφερουμε και να εχουμε το θαρρος να αναλαμβανουμε τις ευθυνες μας οταν κατι δεν κανουμε καλα.Τα λαθη ανθρωπινα ειναι, δεν μπορει να ειμαστε αλανθαστοι, γιατι αυτο τελικα υπονοειται, και να ειναι λαθος παντα μονο οι αλλοι.

Εκτος και αν εχουμε(νε) το αλανθαστο αλλα την τελευταια φορα που ρωτησα το ειχε μονο καποιος απο Βατικανο μερια!

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του,ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

Link to comment
Share on other sites

Αποστόλη, πιεσμένο απο πια άποψη? Ροπής ή AFR? Γιατι AFR είσαι πιο καλά απο όλους λόγο αντλίας. Ροπή έιναι ένα θέμα αλλά αν το πάμε "μπακαλίστικα" η ονομαστική ροπή του TSi (έκδοση GT) έιναι 25-26 Κgr. Eσύ πόσο παραπάνω να είσαι? 5-6 κιλά max? To Corsa OPC ειναι 10+ κιλά με πρωτο σταδιο και το GTi +20 με S3 set-up. Νομίζίω οτι η ροπή δεν είναι τόσο θέμα όσο η θερμοκασίες στον θάλαμο καύσης.....

το afr μου ειναι 11"1 στις 6800 στροφες με πιεση 1.4. η ροπη μου ειναι 33.4 κιλα την οποια βλεπω στις 5200 στοφες... το αμαξι σηκωνει παραπανω ροπη αλλα δεν το διακυνδηνευω. απο θερμοκρασιες πανω απο 900 βαθμους δεν εχω δει ποτε...! ακομα και τωρα με 40 βαθμους εξω

Link to comment
Share on other sites

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του,ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

Σε μια γραμμη οτι χρειαστηκα να πω/υπονοησω εγω σε 2-3 παραγραφους.

Αυτο τουλαχιστον μπορουν να το θυμουνται οι εκαστοτε ιθυνοντες σαν οδηγο συμπεριφορας/αντιμετωπισης.

Link to comment
Share on other sites

Σε μια γραμμη οτι χρειαστηκα να πω/υπονοησω εγω σε 2-3 παραγραφους.

Αυτο τουλαχιστον μπορουν να το θυμουνται οι εκαστοτε ιθυνοντες σαν οδηγο συμπεριφορας/αντιμετωπισης.

and the war begins...!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

and the war begins...!!!!!!

Αποστολη,

ουτε κατα φαντασια.Μηπως περιμενει καποιος??

Εχουμε και πιο σημαντικα πραγματα να ασχοληθουμε και πιστευω οτι με το συγκεκριμενο εχω (και κακως για μενα)υπερασχοληθει και χωρις να εχω καποιο οφελος.

Οτι ειχα να πω το ειπα και μονο αν καποιος αμφισβητησει το αληθες των γεγονοτων μου, οχι της γνωμης μου γιατι αυτη ειναι υποκειμενικη και οταν εκφερεται πρεπει να περιμενεις και τον αντιλογο, θα ασχοληθω με απαντηση.

Διαφορετικα δεν εχω να πω ουτε περιμενω τιποτα περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Αποστολη,

ουτε κατα φαντασια.Μηπως περιμενει καποιος??

Εχουμε και πιο σημαντικα πραγματα να ασχοληθουμε και πιστευω οτι με το συγκεκριμενο εχω (και κακως για μενα)υπερασχοληθει και χωρις να εχω καποιο οφελος.

Οτι ειχα να πω το ειπα και μονο αν καποιος αμφισβητησει το αληθες των γεγονοτων μου, οχι της γνωμης μου γιατι αυτη ειναι υποκειμενικη και οταν εκφερεται πρεπει να περιμενεις και τον αντιλογο, θα ασχοληθω με απαντηση.

Διαφορετικα δεν εχω να πω ουτε περιμενω τιποτα περισσοτερο.

παντελη δεν το λεω για σενα απλα δεν πιστευω πως μολις δει ο κριτωνας η ο στελιος τα ποστς θα μεινουνε με σταυρωμενα χερια...

πιστευω πως οι σελιδες θα γεμισουνε η μια μετα την αλλη...!!!!

Link to comment
Share on other sites

παντελη δεν το λεω για σενα απλα δεν πιστευω πως μολις δει ο κριτωνας η ο στελιος τα ποστς θα μεινουνε με σταυρωμενα χερια...

πιστευω πως οι σελιδες θα γεμισουνε η μια μετα την αλλη...!!!!

Και στο τελος θα πεφτουνε οι καμπανες η μια μετα την αλλη tongue.gif .

Link to comment
Share on other sites

παντελη δεν το λεω για σενα απλα δεν πιστευω πως μολις δει ο κριτωνας η ο στελιος τα ποστς θα μεινουνε με σταυρωμενα χερια...

πιστευω πως οι σελιδες θα γεμισουνε η μια μετα την αλλη...!!!!

Και γιατί όχι;

Καλό είναι να ξέρουμε 5 πράγματα παραπάνω από αυτούς που έχουν επειρία (προγραμματιστές-βελτιωτές ή όπως αλλιώς θέλετε) ή από αυτούς που την "αποκτήσανε" με τον ζόρικο τρόπο (πελάτες ή ανθρώπους που πειραματίζονται) γιατί το:

μην κάνετε πειράματα γιατί θα κάνει ΜΠΑΜ και ΜΠΟΥΜ οι κουμπουριές και άλλα τέτοιου είδους επιχειρήματα....... απλά δεν είναι επιχειρήματα και δεν προσφέρουν γνώση, ούτε τη διαμορφώνουν.

Το μόνο που κάνουν είναι να δημιουργούν αναπάντητα ερωτηματικά (κάτι που το θεωρώ απίστευτα εκνευριστικό και ηλίθιο!!!!! :lol: )

Σα να σου λέει κάποιος: κοίτα φιλαράκι..... εγώ ξέρω αλλά δε σου λέω γιατί.... έτσι! :lol: Αμα θες να κάνεις το σωστό τότε κάνε αυτό που σου λέω thumbsdown.gifpopeye.gif

Κι εγώ έχω e-tuners και όλα τα tsi (με πρόπγραμμα) που έχουμε βάλει μου "ρίχνουν" (στην ευθεία) έστω και μισή καρόστα.

Δεν είναι τα πράγματα τόσο τραγικά για να τους ζητήσω ευθύνες αλλά καμιά φορά αναρωτιέμαι γιατί να μην είμαι εγώ μπροστά μισή καρότσα ..... σιγά τα αυγά.

Και για να προλάβω τους έξυπνους-κακούς ΔΕΝ είμαι κουλός.

Αυτό που δε μου άρεσε όμως είναι ότι όταν πήγα στο μαγαζί για το πρόγραμμα, αντί να το βάλουν μέσω της OBD, μου άνοιξαν τον εγκέφαλο κάτι που ήθελα να αποφύγω (εξάλλου και οι ίδιοι έλεγαν ότι δεν πειράζουμε εγκέφαλο).

Αν το ήξερα ότι θα γίνονταν έτσι δεν ξέρω αν θα πήγαινα σε αυτούς. Μου είπαν ότι δεν θα έχω κανένα πρόβλημα με τον εγκέφαλο και πραγματικά μέχρι στιγμής (μετά από 20.000 χλμ σε 1-1,5 χρόνο) όλα μα όλα καλά!

Μπορεί από τύχη, μπορεί όμως και από καλή δουλειά :lol:

Link to comment
Share on other sites

παντελη δεν το λεω για σενα απλα δεν πιστευω πως μολις δει ο κριτωνας η ο στελιος τα ποστς θα μεινουνε με σταυρωμενα χερια...

πιστευω πως οι σελιδες θα γεμισουνε η μια μετα την αλλη...!!!!

Aποστολη, αν και ειπα οτι δεν υπαρχει λογος να συνεχισω.

Κατ'αρχην πιστευω οτι και ο Κριτωνας και ο Στελιος βλεπουν ολα οσα γραφονται.

Γιατι να γεμισουν οι σελιδες?

Εγω απλα πληρωσα για κατι το οποιο δεν ανταποκριθηκε στα υποσχομενα.

Δηλαδη επρεπε να ειμαι ευχαριστημενος που εκανε κοψιματα και δεν υπηρχε λυση παρα το οτι 'βαλε και αλλα 400 για αντλια επειδη το εχει κανει καποιος (you know who)' και να δουμε, γιατι εκει ΜΑΛΛΟΝ υπαρχει το προβλημα??

Σε αυτο ποιος να γεμισει σελιδα και με τι επιχειρημα?

Οταν πηγα για το προγραμμα δεν μου ειπαν οτι 'κοιτα μπορει να εχεις κοψιματα, μπορει το ενα μπορει το αλλο' γιατι αν ηταν ετσι ουτε που θα το ακουμπαγα. Το μονο που μου ειπαν ειναι οτι πλεον μονο 100αρα και αυτο εκανα.

Οταν λοιπον εγω εκανα την προσπεραση φορτωμενος με την οικογενεια και το αυτοκινητο 'μουλαρωσε' επρεπε να ζητησω και συγγνωμη??

Τωρα μπορεις να πεις οτι απο τα 100-200 αυτοκινητα το εκανε μονο σε μενα?

Ενταξει θα το δεχτω (αν και εκ των υστερων εμαθα απο τα παιδια οτι το ειχε κανει και σε αλλον ενα απο επαρχια- αυτο ειναι υπερ τους που το ειπανε) αλλα αυτο δεν αναιρει το προβλημα μου και μαλιστα οταν δεν μπορει να διορθωθει μεσα στα πλαισια των χρηματων που εδωσα για να εχω απροβληματιστο το συγκεκριμενο προγραμμα και οχι φυσικα με προσθετα εξοδα και πειραματισμους που δεν με αφορουσαν.

Αν σε αυτα λοιπον εχει καποιος να γεμισει σελιδες περιμενω, αν και δεν το βλεπω, αλλα ποιος ξερει ισως τελικα εγω να ειμαι λαθος!

Link to comment
Share on other sites

Aποστολη, αν και ειπα οτι δεν υπαρχει λογος να συνεχισω.

Κατ'αρχην πιστευω οτι και ο Κριτωνας και ο Στελιος βλεπουν ολα οσα γραφονται.

Γιατι να γεμισουν οι σελιδες?

Εγω απλα πληρωσα για κατι το οποιο δεν ανταποκριθηκε στα υποσχομενα.

Δηλαδη επρεπε να ειμαι ευχαριστημενος που εκανε κοψιματα και δεν υπηρχε λυση παρα το οτι 'βαλε και αλλα 400 για αντλια επειδη το εχει κανει καποιος (you know who)' και να δουμε, γιατι εκει ΜΑΛΛΟΝ υπαρχει το προβλημα??

Σε αυτο ποιος να γεμισει σελιδα και με τι επιχειρημα?

Οταν πηγα για το προγραμμα δεν μου ειπαν οτι 'κοιτα μπορει να εχεις κοψιματα, μπορει το ενα μπορει το αλλο' γιατι αν ηταν ετσι ουτε που θα το ακουμπαγα. Το μονο που μου ειπαν ειναι οτι πλεον μονο 100αρα και αυτο εκανα.

Οταν λοιπον εγω εκανα την προσπεραση φορτωμενος με την οικογενεια και το αυτοκινητο 'μουλαρωσε' επρεπε να ζητησω και συγγνωμη??

Τωρα μπορεις να πεις οτι απο τα 100-200 αυτοκινητα το εκανε μονο σε μενα?

Ενταξει θα το δεχτω (αν και εκ των υστερων εμαθα απο τα παιδια οτι το ειχε κανει και σε αλλον ενα απο επαρχια- αυτο ειναι υπερ τους που το ειπανε) αλλα αυτο δεν αναιρει το προβλημα μου και μαλιστα οταν δεν μπορει να διορθωθει μεσα στα πλαισια των χρηματων που εδωσα για να εχω απροβληματιστο το συγκεκριμενο προγραμμα και οχι φυσικα με προσθετα εξοδα και πειραματισμους που δεν με αφορουσαν.

Αν σε αυτα λοιπον εχει καποιος να γεμισει σελιδες περιμενω, αν και δεν το βλεπω, αλλα ποιος ξερει ισως τελικα εγω να ειμαι λαθος!

οι σελιδες θα αναλωθουν σε εναν "πολεμο" βελτιωτικων οικων και οχι γενικα στο θεμα που ειναι και το κυριως θεμα δλδ το οτι εσπασε ενα αμαξι...!

τωρα οσον αφορα αντλιες κλπ κλπ... εγω προσωπικα ειμαι λιγο "*μη επιτρεπόμενη λέξη*"¨δλδ αμα μου πεις πηγαινε βαλε μπιελες θα παω αμα μου πεις ανεβασε πιεση στα 2.0 μπαρ θα την ανεβασω... τα παιδια μου ειπανε βαλε αντλια... την εβαλα! ειναι το πρωτο μου αυτοκινητο οποτε δεν ηξερα και πολλα τι πως που γιατι... η αληθεια βεβαια ειναι οτι δεν μετανιωσα καθολου τα 450 που εδωσα για την αντλια...!

Link to comment
Share on other sites

Για το περιστατικό του KIRRA όμως πιστεύω ότι τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. Ο λόγος που επιλέγουν οι περισσότεροι custom προγραματισμό από Έλληνες βελτιωτές εκτός της χαμηλότερης τιμής πώλησης είναι η άμεση επαφή μαζί τους και η βοήθεια τους σε προβλήματα που μπορεί να προκύψουν. Αν ο κάθε βελτιωτής υπόσχεται 200 απροβημάτιστα- αξιόπιστα άλογα για να τον επιλέξεις από τον υπόλοιπο ανταγωνισμό και το αποτέλεσμα είναι κοψίματα και άλλα τέτοια προβλήματα το λιγοτερο που περιμένεις από αυτόν είναι να ασχοληθεί με το αμάξι σου, να σου προτείνει π.χ. να δουλέψεις χαμηλότερες πιέσεις και στη τελική αν δεν έβγαινε άκρη και δε λυνόταν το πρόβλημα να σου επιστρέψει τα χρήματα. (Αν δούλευε σωστά το πρόγραμμα και ήθελε να το βγάλει ο ιδιοκτήτης θα ήταν παράλογο να υπάρχει επιστροφή χρημάτων - αλλά σε αυτή τη περίπτωση τα πράγματα είναι διαφορετικά και ξεκάθαρα....). Και οι πειραματισμοί που πρότειναν στο φίλο μας, άλλαξε αντλία γιατί μάλλον αυτό είναι το πρόβλημα δε νομίζω να ισχύουν γιατί δε μιλάμε για δυνατή έκδοση προγράμματος αλλά για χαλαρή αυτή που φοράν τα περισσότερα παιδιά....

Και για να κλείσω το θέμα γιατί δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους e tuners (ίσα- ίσα αν έβαζα πρόγραμμα μπορεί να τους επέλεγα κι όλας), αλλά φιλικά πάντα θέλω να πω ότι η μαγκιά του βελτιωτή φαίνεται από τη στιγμή που θα προκύψει κάποιο πρόβλημα και πως θα σου ξηγηθεί.... γιατί αν δεν υπάρχει πρόβλημα εντάξει, παίρνουν τα λεφτά- παίρνεις το αμάξι πυραυλάκι σου και όλα καλά.....

Link to comment
Share on other sites

Στην Overload στα προγραμματα της εχει παρατηρηθει τετοια κοψιματα πχ εθνικη οπως λετε ?

Πάντως το δικό μου 140άρι Twincharged TSi (5/2007, απολύτως μαμά κατά τα άλλα και με την οριστική έκδοση του προγράμματος της overload) μετά από 16.000+ χλμ, και παρά την χρήση 95άρας βενζίνης και το σχετικό σκίσιμο, δεν έχει εμφανίσει κάποιο πρόβλημα, μέχρι στιγμής.

Κατά τα λοιπά, σωστή η κριτική προς του βελτιωτές, αλλά κάπου μπαίνει και ένα ζήτημα προσωπικής ευθύνης του καθενός από εμάς.

Αν κάποιος θέλει να κάνει το μπρίκι του πύραυλο (με πρόγραμμα προσανατολισμένο στις επιδόσεις και όχι στην ασφάλεια) και παίρνει το ρίσκο να προχωρήσει χωρίς να ζητήσει κανενός είδους γραπτή εγγύηση από την εταιρία που αναλαμβάνει την μετατροπή, τότε είναι πολύ απλά αφελής ή άσχετος.

Τα "μου'πανε", "άκουσα", "μου υποσχέθηκαν", δεν έχουν σχέση με τον πραγματικό κόσμο, και η εμπειρία δείχνει ότι το φιλικό κλίμα πληρώνεται πάντοτε ακριβά όταν κάτι στραβώσει.

Όπως ο βελτιωτής έχει υποχρεώσεις ως επαγγελματίας, το ίδιο έχει και ο καθένας από εμάς ως καταναλωτής.

Link to comment
Share on other sites

Aποστολη, αν και ειπα οτι δεν υπαρχει λογος να συνεχισω.

Κατ'αρχην πιστευω οτι και ο Κριτωνας και ο Στελιος βλεπουν ολα οσα γραφονται.

Γιατι να γεμισουν οι σελιδες?

Εγω απλα πληρωσα για κατι το οποιο δεν ανταποκριθηκε στα υποσχομενα.

Δηλαδη επρεπε να ειμαι ευχαριστημενος που εκανε κοψιματα και δεν υπηρχε λυση παρα το οτι 'βαλε και αλλα 400 για αντλια επειδη το εχει κανει καποιος (you know who)' και να δουμε, γιατι εκει ΜΑΛΛΟΝ υπαρχει το προβλημα??

Σε αυτο ποιος να γεμισει σελιδα και με τι επιχειρημα?

Οταν πηγα για το προγραμμα δεν μου ειπαν οτι 'κοιτα μπορει να εχεις κοψιματα, μπορει το ενα μπορει το αλλο' γιατι αν ηταν ετσι ουτε που θα το ακουμπαγα. Το μονο που μου ειπαν ειναι οτι πλεον μονο 100αρα και αυτο εκανα.

Οταν λοιπον εγω εκανα την προσπεραση φορτωμενος με την οικογενεια και το αυτοκινητο 'μουλαρωσε' επρεπε να ζητησω και συγγνωμη??

Τωρα μπορεις να πεις οτι απο τα 100-200 αυτοκινητα το εκανε μονο σε μενα?

Ενταξει θα το δεχτω (αν και εκ των υστερων εμαθα απο τα παιδια οτι το ειχε κανει και σε αλλον ενα απο επαρχια- αυτο ειναι υπερ τους που το ειπανε) αλλα αυτο δεν αναιρει το προβλημα μου και μαλιστα οταν δεν μπορει να διορθωθει μεσα στα πλαισια των χρηματων που εδωσα για να εχω απροβληματιστο το συγκεκριμενο προγραμμα και οχι φυσικα με προσθετα εξοδα και πειραματισμους που δεν με αφορουσαν.

Αν σε αυτα λοιπον εχει καποιος να γεμισει σελιδες περιμενω, αν και δεν το βλεπω, αλλα ποιος ξερει ισως τελικα εγω να ειμαι λαθος!

Φιλε KIRRA, αν και δεν εχουμε συναντηθεί θεωρω τα post σου πολυ σοβαρα και μετρημενα. Θυμαμαι την περιπτωση σου με το DSG κιβώτιο. Εχω ακούσει ότι παρουσιαζει μια δυσκολια στους προγραμματιστες. Δεν ειμαι γνώστης του θεματος περι DSG και ποσο χρειάζεται να μπει "χερι" και στο προγραμμα του DSG αλλά δεν θα σου ρίξω άδικο περι των παραπονων που εχεις για τους e-tunners.

Θα σου πω όμως ότι στα στέκια το "κοντράκιδων" παλαιότερα αλλά ακόμα και σήμερα ακούς συχνά την λέξη "το έχεις πειράξει το μοτερ?"

Αυτό απο μόνο του λέει πολλά. Το ρίσκο το γνωρίζουμε και καμια φορά το ξεπερνάμε πολύ εύκολα....(βάλε λίγο πίεση ακόμα, δώσε λίγο ροπή χαμηλά κλπκλπ)

Εχω και εγώ κοψίματα (safe mode σε over από χαμηλά) αλλά ήταν συνειδητή επιλογή μου (χρειάζομαι και εγω αντλία)

Τα παιδιά τα γνώρισα όπως και εσύ….βάζοντας πρόγραμμα και τα θωρώ πολύ σοβαρά και υπεύθυνα....Εχω την ίδια γνώμη και για τους OVERLOADers....και οι δύο είναι πολύ καλές επιλογές για πρόγραμμα σε τουρμπισια μοτέρ και όχι μόνο....

Απλά κανείς δεν είναι αλάνθαστος.....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε KIRRA, αν και δεν εχουμε συναντηθεί θεωρω τα post σου πολυ σοβαρα και μετρημενα. Θυμαμαι την περιπτωση σου με το DSG κιβώτιο. Εχω ακούσει ότι παρουσιαζει μια δυσκολια στους προγραμματιστες. Δεν ειμαι γνώστης του θεματος περι DSG και ποσο χρειάζεται να μπει "χερι" και στο προγραμμα του DSG αλλά δεν θα σου ρίξω άδικο περι των παραπονων που εχεις για τους e-tunners.

Θα σου πω όμως ότι στα στέκια το "κοντράκιδων" παλαιότερα αλλά ακόμα και σήμερα ακούς συχνά την λέξη "το έχεις πειράξει το μοτερ?"

Αυτό απο μόνο του λέει πολλά. Το ρίσκο το γνωρίζουμε και καμια φορά το ξεπερνάμε πολύ εύκολα....(βάλε λίγο πίεση ακόμα, δώσε λίγο ροπή χαμηλά κλπκλπ)

Εχω και εγώ κοψίματα (safe mode σε over από χαμηλά) αλλά ήταν συνειδητή επιλογή μου (χρειάζομαι και εγω αντλία)

Τα παιδιά τα γνώρισα όπως και εσύ….βάζοντας πρόγραμμα και τα θωρώ πολύ σοβαρά και υπεύθυνα....Εχω την ίδια γνώμη και για τους OVERLOADers....και οι δύο είναι πολύ καλές επιλογές για πρόγραμμα σε τουρμπισια μοτέρ και όχι μόνο....

Απλά κανείς δεν είναι αλάνθαστος.....

εγω θα επαναλαβω πως δεν ειναι θεμα αντλιας αλλα θεμα σκαστρας... γνωμη μου!

Link to comment
Share on other sites

εγω θα επαναλαβω πως δεν ειναι θεμα αντλιας αλλα θεμα σκαστρας... γνωμη μου!

Στην περιπτωση την δική μου είναι θεμα αντλίας (βλέπαμε στο διαγνωστικό του Salex την πτώση πίεσης στην παροχη της αντλίας σταδιακά μέχρι το safe mode).

Στην περιπτωση του KIRRA ισως είναι αλλο θεμα...δεν γνωριζω.

Αποστόλη συμφωνώ μαζι σου.....καλό θα ήταν να περναμε και μια γνωμη απο του βελτιωτές για το σπασιμο μοτερ Tsi.....

Edited by JOVANNI
Link to comment
Share on other sites

πτώση πίεσης στην παροχη της αντλίας σταδιακά μέχρι το safe mode

====

Η οποία είναι γνωστή και προκαλείται από το "bug" (ας το πούμε έτσι) στο εργοστασιακό software και όχι, δεν χρειάζεται να πειράξεις συνθήκες safe mode (να μη μπαίνει βλέπωντας διαφορά πραγματικής-ζητούμενης), δεν χρειάζεται να πειράξεις δικλείδες ασφαλείας καυσίμου (αφήνοντας το μοτέρ να στεγνώσει), και οχι, δεν στεγνώνει από καυσιμο (εκτός και αν 11.5 πλέον θεωρείται "στεγνό"). Μάλλον θέλει λιγότερο "τρίψημο στη μούρι" του πολυπονεμένου (όπως τελικά προκύπτει) πτυχίου μηχανολόγου όταν μιλάμε για θέματα ηλεκτρονικής διαχείρησης κινητήρα εσωτερικής καύσης, και περισσότερη ανάλυση του κώδικα. Τίποτε άλλο δεν θέλει.

Edited by turborabbit
Link to comment
Share on other sites

====

Η οποία είναι γνωστή και προκαλείται από το "bug" (ας το πούμε έτσι) στο εργοστασιακό software και όχι, δεν χρειάζεται να πειράξεις συνθήκες safe mode (να μη μπαίνει βλέπωντας διαφορά πραγματικής-ζητούμενης), δεν χρειάζεται να πειράξεις δικλείδες ασφαλείας καυσίμου (αφήνοντας το μοτέρ να στεγνώσει), και οχι, δεν στεγνώνει από καυσιμο (εκτός και αν 11.5 πλέον θεωρείται "στεγνό"). Μάλλον θέλει λιγότερο "τρίψημο στη μούρι" του πολυπονεμένου (όπως τελικά προκύπτει) πτυχίου μηχανολόγου όταν μιλάμε για θέματα ηλεκτρονικής διαχείρησης κινητήρα εσωτερικής καύσης, και περισσότερη ανάλυση του κώδικα. Τίποτε άλλο δεν θέλει.

Καιρο ειχα να διαβασω ενα σωστο post μπραβο rabbit εισαι ψαγμενος .

Στο δικο μου πως διακοιλογουνται τα 230 αλογα με την μαμα αντλια χωρις κανενα κιχ χικ χικ...

Μηπως το revo που φοραω εχει αναπτυξει των κωδικα μεχρη τελους και δεν εχει κανει πατεντες - μπαλωματα κτλ .sorry αλλα οτι πληρωνεις παιρνεις αυτο πιστευω

Link to comment
Share on other sites

Για να ανακεφαλαιωσουμε, γιατι τελικα καταλαβαινετε οτι θελετε, το Golf με προγραμμα revo παει περιπου στα 205-210 και ναι, πιστευω οτι ενας κινητηρας 1,4L TSi, απο εκει και πανω φλερταρει με την αξιοπιστεια του, οποιοδηποτε προγραμμα κι αν εχει...
Καιρο ειχα να διαβασω ενα σωστο post μπραβο rabbit εισαι ψαγμενος .

Στο δικο μου πως διακοιλογουνται τα 230 αλογα με την μαμα αντλια χωρις κανενα κιχ χικ χικ...

Μηπως το revo που φοραω εχει αναπτυξει των κωδικα μεχρη τελους και δεν εχει κανει πατεντες - μπαλωματα κτλ .sorry αλλα οτι πληρωνεις παιρνεις αυτο πιστευω

Τα λόγια αυτού που σου πούλησε το πρόγραμμα.. 230 είπαμε ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.