Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

να μην το κλειδωσεις καθολου και ουτε να το πειραξεις καθολου...δεν μπορει συνεχεια να κραταμε μονο τα καλα και αυτα που ακογαονται ωραια στα αυτια...να το αφησεις οπως ειναι να μαθαινουν ολοι τι γινεται με τα μαγαζια και με τα καρρα μας,γιατι μεσω τετοια σιτε μαθαινται οι στραβες και τα λαθη και βελτιωνεται ο κοσμος της αυτοκινησης...αλλιως μαυρο σκοταδ......

Link to comment
Share on other sites

να μην το κλειδωσεις καθολου και ουτε να το πειραξεις καθολου...δεν μπορει συνεχεια να κραταμε μονο τα καλα και αυτα που ακογαονται ωραια στα αυτια...να το αφησεις οπως ειναι να μαθαινουν ολοι τι γινεται με τα μαγαζια και με τα καρρα μας,γιατι μεσω τετοια σιτε μαθαινται οι στραβες και τα λαθη και βελτιωνεται ο κοσμος της αυτοκινησης...αλλιως μαυρο σκοταδ......

Διαφωνώ. Κάποιος που θα χρειαστεί να διαβάσει το παρών θέμα επηρεασμένος από τον τίτλο του θα χαθεί μέσα στα ξεκατινιάσματα των προγραμματιστών και όχι μόνο. Δεν προσφέρουν τίποτα αυτά τα ποστ. Τουλάχιστον όχι σε αυτό το θέμα με αυτόν τον τίτλο.

Αν κάποιοι τα θεωρούν τόσο σημαντικά ας ανοιχτεί ένα καινούργιο θέμα με τίτλο "Ξεκατινιάσματα" να μεταφέρουμε εκεί τα επίμαχα ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Eπισης , να ενημερωσω οτι , οπως ειχαμε υποσχεθει για διαπιστωση της οποιας πιθανης δυσλειτουργιας, εχθες πηγαμε δυναμομετρο με το 1.4TSI του Φανη , οπου και απεδωσε 202ΗΡ/6700rpm και 279Nm/3700rpm (MAHA LPS3000 / ISO corr.) , με "ομαλες" καμπυλες. Σε πρωτη ευκαιρια θα σηκωθει και η δυναμομετρηση , ενω στο αμεσο μελλον θα γινει update με το τελευταιο λογισμικο και επαναχαρτογραφηση του κινητηρα (πιστευουμε να κερδισει +1,5-2kgrm στις 4500-5000σαλ , οπου τωρα εχει 25kgrm εκει , σκοπιμως , καθως ειναι ευαισθητο σε αποκλιση rail pressure) .

¨

Κριτωνα οποια στιγμη θες ανεβασε τη δυναμομερηση (εγω δεν εχω σκανερ!) το αυτοκινητο πραγματι εβγαλε corrected power:202,0hp αλλα η αισθηση του στο δρομο δεν δειχνει για αυτη την ιπποδυναμη (το αναλυσαμε κ απο κοντα μην κουραζουμε κ τα μελη του φορουμ!)

Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου ειναι να κλειδωσει τελειως το θεμα και να δημιουργηθει ενα νεο με το ιδιο θεμα.....

δεν ειναι ευκολο για καποιον που θελει να βρει κατι να ψαξει μεσα σε 270 σελιδες που υπαρχουν και κοντρες μεσα...

εχει ηδη γινει πολυ μεγαλο το θεμα για να μπορεσει να βοηθησει καποιον που θα χρειαστει καποια πληροφορια....

270 σελιδες?????που να βρει ακρη???

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

να μην το κλειδωσεις καθολου και ουτε να το πειραξεις καθολου...δεν μπορει συνεχεια να κραταμε μονο τα καλα και αυτα που ακογαονται ωραια στα αυτια...να το αφησεις οπως ειναι να μαθαινουν ολοι τι γινεται με τα μαγαζια και με τα καρρα μας,γιατι μεσω τετοια σιτε μαθαινται οι στραβες και τα λαθη και βελτιωνεται ο κοσμος της αυτοκινησης...αλλιως μαυρο σκοταδ......

+10000

Αλλωστε δε νομιζω να ειναι τοσο ασχετα αυτα .. απο την αλλη λες και θα γινει βιβλιο το topic ..

Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου ειναι να κλειδωσει τελειως το θεμα και να δημιουργηθει ενα νεο με το ιδιο θεμα.....

Ωχ ρε τι ηταν αυτο; Πισωπλατη μαχαιρια;;

Που να μη με ηξερες κιολας!!!!

Link to comment
Share on other sites

να μην το κλειδωσεις καθολου και ουτε να το πειραξεις καθολου...δεν μπορει συνεχεια να κραταμε μονο τα καλα και αυτα που ακογαονται ωραια στα αυτια...να το αφησεις οπως ειναι να μαθαινουν ολοι τι γινεται με τα μαγαζια και με τα καρρα μας,γιατι μεσω τετοια σιτε μαθαινται οι στραβες και τα λαθη και βελτιωνεται ο κοσμος της αυτοκινησης...αλλιως μαυρο σκοταδ......

Συμφωνω απολυτα.

Ουτε να καθαριστει αλλα προπαντων να ΜΗΝ κλεισει.

Αλλοιμονο, εχουμε κατσει ωρες να γραφουμε, να παρακολουθουμε για να εχει μια εστω και οπως ειναι και με χιλιους κοπους ροη, χωρια τα ποσα μπορει πραγματικα να δει καποιος (καλα και ασχημα οπως επιβαλλεται απο τις αρχες καθε συζητησης), και να κλεισει?

Αν ειναι ετσι τοτε ποιος θα γραφει μετα?

Οι σφουγγοκωλαριοι μονο?

Αν ανοιχτει ενα καινουργιο το ιδιο δεν θα γινει?

Για οσους δε υπαρχει το επιχειρημα οτι ειναι κουραστικο για καποιον που το πρωτοδιαβαζει να βρει αυτο που τον ενδιαφερει, για εμας δηλ που θα χρειαστει να ξανααπαντησουμε και να ξαναλεμε τα ιδια και τα ιδια δεν θα ειναι κουραστικο?

Οποιος ενδιαφερεται καλο ειναι να εχει τον χρονο να διαβαζει περισσοτερο και να μην περιμενει με ενα κλικ να δινεται απαντηση που εχει χιλιοαπαντηθει.

Αυτο και αν ειναι βαρετο και κουραστικο.

Πιστευω οτι θα συμφωνησουν οσοι εχουν ξοδεψει χρονο για να γραψουν οπως και πιστευω οτι το αντιθετο συμβαινει με αυτους που δεν ξοδευουν χρονο να διαβασουν και πολυ περισσοτερο να γραψουν.

Link to comment
Share on other sites

εχθες πηγαμε δυναμομετρο με το 1.4TSI του Φανη , οπου και απεδωσε 202ΗΡ/6700rpm και 279Nm/3700rpm (MAHA LPS3000 / ISO corr.)

το αυτοκινητο πραγματι εβγαλε corrected power:202,0hp αλλα η αισθηση του στο δρομο δεν δειχνει για αυτη την ιπποδυναμη (το αναλυσαμε κ απο κοντα μην κουραζουμε κ τα μελη του φορουμ!)

====

Συγνώμη κιόλας, για τα άλογα στα αυτοκίνητα δικά σας τελικά κοιτάτε την CORRECTED POWER (διορθωμένη) στήλη, αλλά για τους υπόλοιπους την ENGINE POWER (μετρημένη);

Εσείς που μου τη λέτε με κάθε ευκαιρία περί επαγγελματικής δεοντολογίας, το βρίσκετε σωστό;

Link to comment
Share on other sites

====

Συγνώμη κιόλας, για τα άλογα στα αυτοκίνητα δικά σας τελικά κοιτάτε την CORRECTED POWER (διορθωμένη) στήλη, αλλά για τους υπόλοιπους την ENGINE POWER (μετρημένη);

Εσείς που μου τη λέτε με κάθε ευκαιρία περί επαγγελματικής δεοντολογίας, το βρίσκετε σωστό;

κι εγω την αδιορθωτη κοιταω δεν με νοιαζει η corrected...ποτε το αμαξι μου δεν δουλευει υπο ιδανικες συνθηκες...

Edited by raven
Link to comment
Share on other sites

η διορθωμενη μου θυμιζει το γνωστο αν η γιαγια μου ειχε καρουλια τοτε θα ηταν πατινι

αν δλδ υπηρχαν οι ευνοικες συνθηκες τοτε θα βλεπαμε τοσα αλογα

Link to comment
Share on other sites

Καπως ετσι ομως υπολογιζουν και οι αυτοκινητοβιομηχανιες αλλα και οι οικοι βελτιωσεων τα αλογα που λενε, δηλ

με βαση καποιες 'ιδανικες' συνθηκες.

Οποτε αν ειναι ετσι και εμεις με αυτη τη βαση μπορουμε να θεωρουμε τις 'διορθωμενες' τιμες σαν μετρο συγκρισης, οχι σαν απολυτη τιμη, και παντα με βαση το ιδιο δυναμομετρο και εφοσον και αυτοι οι διορθωτικοι παραγοντες δεν μεταβαλλονται.

Link to comment
Share on other sites

μιας και ειπαμε ολοι την γνωμη μας για το αν πρεπει να κλειδωσει ή οχι το θεμα κτλπ, ας πουμε και τπτ για καμια βελτιωση!!!

εχω μια απορεια, ο κομπρεσορας του tsi δεχεται καποια τροποποιηση ωστε να μπορει να φορτωσει μεγαλυτερη τουρμπινα??? προφανως να μπουν και τα απαρετιτα πανω ωστε να αντεξει το μοτερ και να μν μας μηνει στο χερι!! μν ακουσω για μπαμ μπου και ιστοριες, μονο τεκμηριωμενες απαντησεις, αλλιως ας πουμε για το topic αν θελει καθαρισμο ή οχι..

Link to comment
Share on other sites

μιας και ειπαμε ολοι την γνωμη μας για το αν πρεπει να κλειδωσει ή οχι το θεμα κτλπ, ας πουμε και τπτ για καμια βελτιωση!!!

εχω μια απορεια, ο κομπρεσορας του tsi δεχεται καποια τροποποιηση ωστε να μπορει να φορτωσει μεγαλυτερη τουρμπινα??? προφανως να μπουν και τα απαρετιτα πανω ωστε να αντεξει το μοτερ και να μν μας μηνει στο χερι!! μν ακουσω για μπαμ μπου και ιστοριες, μονο τεκμηριωμενες απαντησεις, αλλιως ας πουμε για το topic αν θελει καθαρισμο ή οχι..

ο κομπρεσσορας του 1.4 tsi ήδη γυριζει πολυ γρηγορα (λογος τροχαλιων 5:1) γι αυτο και απεμπλεκεται νωρις ωστε να μην καταστραφει.

Ετσι δεν εχεις περιθωρια να τον κανεις να γυρναει ακομα πιο γρηγορα με αλλο σετ τροχαλιων γιατι θα μειωσεις πολυ τη διαρκεια ζωης του.

Link to comment
Share on other sites

====

Συγνώμη κιόλας, για τα άλογα στα αυτοκίνητα δικά σας τελικά κοιτάτε την CORRECTED POWER (διορθωμένη) στήλη, αλλά για τους υπόλοιπους την ENGINE POWER (μετρημένη);

Εσείς που μου τη λέτε με κάθε ευκαιρία περί επαγγελματικής δεοντολογίας, το βρίσκετε σωστό;

Για αυτο εγω εγραψα ακριβως ''corrected power''!!!

h engine power ειναι 195,5BHP θα πω παλι οτι το αμαξι στο δρομο δεν σου μοιαζει για 200 αλογα δεν μπορω να ανεβασω τη δυναμομετρηση γιατι δεν εχω σκανερ,για να τη σχολιασετε (Κριτωνα οποτε θες μπορεις να την ανεβασεις)

(Αντι να κλειδωσει ΟΛΟ το θεμα δεν θα ηταν πιο ευκολο να ειμαστε ολοι πιο προσεχτικοι ωστε να μην ξεφευγουμε απο αυτο???!!! 2σελιδες ολοκληρες για το αν ειναι καλυτερη επιλογη to gti ή το gt,Ποιος ο λογος???Αν θελετε να το συζητησετε ανοιξτε καινουργιο θεμα κ οσοι θελουν να συμμετεχουν να μπαινουν σε αυτο!!!Τόσο απλα!)

Link to comment
Share on other sites

το επομενο off topic με φαγωματα μεταξυ σας θα εχει 10% warn απο εμενα

τα off που κανατε σβηστηκαν γιατι δεν εχουν λογο υπαρξης οχι απλα στο συγκεκριμενο thread

αλλα ουτε σε ολοκληρο το forum

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

μπορει η vw να χρησιμοποιηση wankel Κινητηρα?αν φτιαχει ενα tsi(αν turbizontai)1.400wankel θα χει 400 αλογα?

τρομερο μια μηχανη σαν του rx8 βελτιωμενη να τουρμπιζεται δεν συμφωνειτε?

Link to comment
Share on other sites

Πριν πάρω το gti my2006, είχα πάρει test drive το νέο τότε gt. Τίμιο αυτοκίνητο, γρήγορο, με τιμή 5000 ευρώ κάτω από το gti και τέλη κυκλοφορίας τα μισά.Δεν μου κανε όμως το "κλικ" σε σχέση με το gti. Οι διαφορές για όποιον θέλει να τις δει είναι ορατές πριν καλά καλά το βάλλεις μπροστά. Είναι ο τρόπος που κάθεσαι στα καλύτερα ίσως εργοστασιακά backet και ε΄χοντας στα χέρια σου ένα από τα καλύτερα σε εργονομία και όψη τιμόνια. Μόλις το βάλλεις μπροστά και κάνεις τα πρώτα μέτρα καταλαβαίνεις ότι είσαι σε ένα διαφορετικό σε σχέση με το gt αυτοκίνητο.

Δεν έχει να κάνει μόνο με τη δύναμη (και το gt έχει αρκετή) αλλά με το τρόπο που κινείσαι.Αποπνέει έναν σπορτιφ χαρακτήρα που το gt δεν έχει και δεν ξέρω αν μπορεί να τον αποκτήσει και με ποιο κόστος.

Και για να είμαι on topic προτείνω ως την καλύτερη κίνηση για τα 200 άλογα την αντικατάσταση του gt με ένα gti. Αυτό πάει περισσότερο σε κείνους που αφού αγόρασαν το gt στη συνέχεια το κάναν με πρόγραμμα 200άρι, του άλλαξαν το τιμόνι, τον μπροστά, πίσω προφυλακτήρα και τις ζάντες με του gti και στο τέλος προκαλούν τους κατόχους του gti για να αποδείξουν στον εαυτό τους ότι έχουν, μετά από όλα αυτά, ενα γρηγορότερο αυτοκίνητο από το gti.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην κάνετε ένα λάθος για τις μόνες διαφορες.. Να τονισω πως μεχρι αρχες του 2007 το εξωτερικό look του golf tsi ήτανε ίδιο ακριβώς με το απλό. Το οτι αποφάσισαν μετά και κάνανε δωράκι στην sportline εκδοση σε gt sport με ίδιο look με το gt περίπου , τυχεροι αυτοί που το πήρανε πιο μετά. Οποτε τα περιπου 6000 ευρω στην αρχη άξιζαν και το έπερνες έτοιμο παρα να ψάχνεις το τι θα αλλαξεις.

Link to comment
Share on other sites

μπορει η vw να χρησιμοποιηση wankel Κινητηρα?αν φτιαχει ενα tsi(αν turbizontai)1.400wankel θα χει 400 αλογα?

τρομερο μια μηχανη σαν του rx8 βελτιωμενη να τουρμπιζεται δεν συμφωνειτε?

Το προηγούμενο rx-8 ήταν διπλοτουρμπινο και το τωρινο το κανανε αμοσφαιρικό. Κάποιο λόγο θα είχανε.

Επίσης, είτε τούρμπο είτε ατμοσφαρικός ο wankel καιει πολύ, παντού και πάντα. Σχεδόν αδικαιολόγητα.

Επιπροσθετα εχει ακομα καποια θεματα με καψιμο λαδιου, αξιοπιστια κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Το προηγούμενο rx-8 ήταν διπλοτουρμπινο και το τωρινο το κανανε αμοσφαιρικό. Κάποιο λόγο θα είχανε.

Επίσης, είτε τούρμπο είτε ατμοσφαρικός ο wankel καιει πολύ, παντού και πάντα. Σχεδόν αδικαιολόγητα.

Επιπροσθετα εχει ακομα καποια θεματα με καψιμο λαδιου, αξιοπιστια κτλ.

Στο ευρυ κοινο κατονομαζεται και ως Φριτεζα new_sugkrotima.gif

Link to comment
Share on other sites

μπορει η vw να χρησιμοποιηση wankel Κινητηρα?αν φτιαχει ενα tsi(αν turbizontai)1.400wankel θα χει 400 αλογα?

τρομερο μια μηχανη σαν του rx8 βελτιωμενη να τουρμπιζεται δεν συμφωνειτε?

Φίλε playmaker δεν ρωτάς σε κανένα βελτιωτή μήπως κάθεται κανένας wankel από Rx7 με τα διπλά τούρμπο στο TSI σου και μετά θα'χεις για πλάκα και τα βελτιωμένα gti 1ου και 2ου σταδίου.

Αστειεύομαι βέβαια. Χωρίς παρεξήγηση.

Σοβαρά τώρα η MAZDA είναι η μόνη παγκοσμίως που επιμένει στην εξέλιξη του wankel. Η μέχρι τώρα πορεία είναι μεν εντυπωσιακή αλλά εξακολουθεί να έχει τα εγγενή προβλήματα του wankel όπως είναι η υψηλή κατανάλωση βενζίνης και λαδιού και οι αυξημένοι ρύποι.Κατά την άποψή μου ο κινητήρας του rx8 είναι ωραιότατος με εξαιρετική ευστροφία και πολυστροφία αλλά ο 2TFSI είναι ακόμα καλύτερος εφ' όλης της ύλης.Απλά ο μικρός όγκος και βάρος του WANKEL δίνει πλεονέκτημα στην καλύτερη κατανομή βάρους μπρος πίσω άξονα.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση..

Ποια εινα τα συμπτωματα κακης ποιοτητας βενζινης ?? Ειδικα σε ενα TSI με προγραμμα στα 210+ αλογα

Γιατι νομιζω ειμαι παθων new_killpc.gifprotest.gifrocket.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ... Εγω η δικια μου "version"

Το αμαξι πανω στο πατημα που εκανα ξαφνικα αρχησε να πεζει με τις ροπες/Αναβει EPC / Check Engine services Στην οθονη /check engine το σηματακι

Η εξατμηση μου ακουγοταν σαν WRX STi ... και εναν θορυβο το μοτερ σαν να σου λεει ΣΒΗΣΕ ΜΕ θΑ ΚΑΝΟ ΜΠΑΜ.

Μετα απο 1χλμ το εσβησα το ξανα αναψα και ολα κομπλε. Αυτο μου ειχαν ΠΕΙ οτι ειναι εξαιτιας βενζινης!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.