Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

Όλα τα εκτός θέματος απομακρύνθηκαν προσωρινά και θα επαναφερθούν σε κατάλληλο θέμα, στην κατάλληλη ενότητα και εφ' όσον απομακρυνθούν τα περιττά και μη επιτρεπτά σχόλια.

Παρακαλώ κρατήστε το επίπεδο των συζητήσεων σας ψηλά όπως αρμόζει σ' ένα φόρουμ σαν το δικό μας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απο την σειρά μου πιστευω πως δεν πρέπει να διαγραφούν αναφορές σχετικά με αυτοκίνητα τα οποία σε μεγάλο μέρος αποτελούν κοινά με τα αντίστοιχα δικά μας. Audi - vw - seat - skoda. Ολα αυτά κατασκευάζονται πάνω κάτω κοινά. Τα συμπεράσματα αποτελούν κοινά για όλους. Οσο για το θέμα προγραμμάτων μετά απο 4 χρόνια στην κατοχή μου ενος golf gt με full εξατμιση miltek , χοάνη k%n , forge adaptor και σύντομα cooler s3 πραγματικά δεν ξέρω τι στο καλο πρέπει να κανω με πρόγραμμα όπως και πολλοί άλλοι. Το γενικό συμπέρασμα και όχι απο κόσμο που το πολυψάχνει το θέμα ( αναφέρομαι σε αυτούς που πηγαίνουν στην αντιπροσωπεία και λένε να βαλουμε ενα πρόγραμμα να πάει καλύτερα και σχέδον δεν ξέρουν τι τους έχουν βάλει) να έχουν καταλήξει σε κονσέρβες χωρίς κανένα πρόβλημα... Αναρωτηθήκατε ποτέ πως οι έλληνες προγραμματιστές πέρα απο τις τιμές ο άλλος λόγος στο να τραβήξουν πελάτες είναι να βγάλουν περισσότερα άλλογα με μείωση της αξιοπιστίας... Δεν χρειάζεται η μείωση να είναι μεγάλη αλλα ταυτόχρονα με τη χρήση της κακής βενζίνης , απουσία ανοχής σε αντοχή κάποιων υλικών αλλά καθώς και άλλων παραγόντων με τελικά δραματικά αποτελέσματα... Έδώ στην Κοζάνη γνωρίζω παιδιά με golf gt με πρόγραμμα revo , e-tuners , abt. Τελικά όλοι ευχαριστημένοι είναι γιατι δεν ασχολήθηκαν με τα + / - 5 αλογα... Οσο για τους προγραμματιστες , βοηθήστε όλους αυτούς που ψάχνουν χωρίς να τους διώχνεται με τις αντιμαχίες σας. Εσπασε του ταδε , και του τάδε αλλα όχι το δικό μου... Στην τελική αν πραγματικά συνεχίσετε έτσι όλοι θα καταλήξουν σε άλλες λύσεις.

Τα λεγόμενα φιλικά προς όλους...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απο την σειρά μου πιστευω πως δεν πρέπει να διαγραφούν αναφορές σχετικά με αυτοκίνητα τα οποία σε μεγάλο μέρος αποτελούν κοινά με τα αντίστοιχα δικά μας. Audi - vw - seat - skoda. Ολα αυτά κατασκευάζονται πάνω κάτω κοινά. Τα συμπεράσματα αποτελούν κοινά για όλους. Οσο για το θέμα προγραμμάτων μετά απο 4 χρόνια στην κατοχή μου ενος golf gt με full εξατμιση miltek , χοάνη k%n , forge adaptor και σύντομα cooler s3 πραγματικά δεν ξέρω τι στο καλο πρέπει να κανω με πρόγραμμα όπως και πολλοί άλλοι. Το γενικό συμπέρασμα και όχι απο κόσμο που το πολυψάχνει το θέμα ( αναφέρομαι σε αυτούς που πηγαίνουν στην αντιπροσωπεία και λένε να βαλουμε ενα πρόγραμμα να πάει καλύτερα και σχέδον δεν ξέρουν τι τους έχουν βάλει) να έχουν καταλήξει σε κονσέρβες χωρίς κανένα πρόβλημα... Αναρωτηθήκατε ποτέ πως οι έλληνες προγραμματιστές πέρα απο τις τιμές ο άλλος λόγος στο να τραβήξουν πελάτες είναι να βγάλουν περισσότερα άλλογα με μείωση της αξιοπιστίας... Δεν χρειάζεται η μείωση να είναι μεγάλη αλλα ταυτόχρονα με τη χρήση της κακής βενζίνης , απουσία ανοχής σε αντοχή κάποιων υλικών αλλά καθώς και άλλων παραγόντων με τελικά δραματικά αποτελέσματα... Έδώ στην Κοζάνη γνωρίζω παιδιά με golf gt με πρόγραμμα revo , e-tuners , abt. Τελικά όλοι ευχαριστημένοι είναι γιατι δεν ασχολήθηκαν με τα + / - 5 αλογα... Οσο για τους προγραμματιστες , βοηθήστε όλους αυτούς που ψάχνουν χωρίς να τους διώχνεται με τις αντιμαχίες σας. Εσπασε του ταδε , και του τάδε αλλα όχι το δικό μου... Στην τελική αν πραγματικά συνεχίσετε έτσι όλοι θα καταλήξουν σε άλλες λύσεις.

Τα λεγόμενα φιλικά προς όλους...

καλα τα λες φιλε μου αλλα οι περισσοτεροι δεν μπορουνε να κρατησουν το στομα τους και το φορουμ γινεται πεδιο μαχης...

αυτο που δεν εχουνε καταλαβει ειναι οτι για να περασουνε καποιον βαζουν βενζινη το πανε για προγραμμα το πανε για εξατμιση κλπ κλπ στην ουσια ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ δεν ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ και καθοντε και τσακωνοντε για το ποιος προγραμματιστης ειναι καλυτεροσ και ποιος τον εχει μεγαλυτερο... και κανεις μα κανεις δεν καθεται να ΞΕΣΤΡΑΒΩΘΕΙ και να διαβασει 5 πραγματα παραπανω για να δει πως δουλευει το αμαξι του απλα ακουει τον προγραμματιστη "ειναι πλουσιο" μην ανυσηχεις και οκ τελειωσανε ολα...!!! με το να δουλευει απλα ενα προγραμμα και να ειναι δυνατο δεν παει να πει οτι ειναι και ΣΩΣΤΟ.

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα ειναι ολα βγαζουν προβληματα....ειναι και η τυχη...απλα οι πιθανοτητες παιζουν...οσο για τα ξεκατινιασματα εχουν και το καλο οτι πολλες φορες απο εκει βλεπουμε αληθειες....και ολοι εχουν τις κακες και τις καλες στιγμες τους ειμαι σιγουρος

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν ξερω αλλα οι καιροι αλλαξαν...

ήμουν απο τους πρωτους που εβαλαν προγραμμα σε tsi,μαλωνα για το αν ειμαι ενα φτερο μπροστα αλλα δυστυχως οι καιροι αλλαξαν...

θεωρω αδυνατο καποιος που εχει ενα tsi για την καθημερινη του μετακινηση να χρησιμοποιει 100αρα βενζινη,με τις σημερινες τιμες!!! οι ακροτητες παλι με 95αρα ειναι επικινδυνες,οποτε ανουσιες...

αν εχεις χρημα να πετας για 100αρα κ πειραματισμους ...απλα δεν περνεις tsi... το πουλας κ περνεις πορσε...

οποτε η πιο λογικη κινηση,δυστυχως, ειναι ενα προγραμμα αξιοπιστο για 95αρα και τελος!!!

ακομα κ οι εταιριες απο οτι βλεπω τους πειραματισμους τους σταματησαν!!!

συμπερασμα...ψαχνεις εναν προγραμματιστη αξιοπιστο που οτι σου λεει ισχυει...

οι εποχες με τα φουμαρα κ τις μεταξωτες κορδελες,ευτυχως τελειωσαν!!!

σχολια βαζω 95αρα κ εχω 37κιλα ροπη μονο γέλιο μπορουν να προκαλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά βάζω βενζίνη μόνο από Shell και μάλιστα μόνο από ένα συγκεκριμένο πρατήριο. Δεδομένου πως βάζω μόνο 100άρα, βάζω μόνο κάθε Παρασκευή (αφού ή 100άρα είναι 10 λεπτά κάτω).

Η τιμή της 95άρας είναι 1,65. άρα μιλάμε για 55x1.65=90.75Ε το full γέμισμα!

Η δε κατοστάρα (τις Παρασκευές) κάνει 1.78, οπότε 55x1.78=97.9 το full γέμισα!

Μιλάμε δλδ για περίπου 7,5% ακριβότερη τιμή. Αν δεχτούμε πως η 100άρα σε όλες σχεδόν τις συνθήκες καίγεται πιο αργά, αν όχι 7,5% πιο αργά, έστω και 5%, 4%... Χάνεις 2-3 ευρώ ανά full γέμισμα. Αν συνυπολογίσεις πως η 100άρα έχει και πρόσθετα και καθαριστικά που κάνουν καλό στην μακροζωία του κινητήρα, αλλά και σου δίνει ένα κλικ καλύτερα άλογα και ροπές γιατί να μην χρησιμοποιείς 100άρα;

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν ξερω αλλα οι καιροι αλλαξαν...

ήμουν απο τους πρωτους που εβαλαν προγραμμα σε tsi,μαλωνα για το αν ειμαι ενα φτερο μπροστα αλλα δυστυχως οι καιροι αλλαξαν...

θεωρω αδυνατο καποιος που εχει ενα tsi για την καθημερινη του μετακινηση να χρησιμοποιει 100αρα βενζινη,με τις σημερινες τιμες!!! οι ακροτητες παλι με 95αρα ειναι επικινδυνες,οποτε ανουσιες...

αν εχεις χρημα να πετας για 100αρα κ πειραματισμους ...απλα δεν περνεις tsi... το πουλας κ περνεις πορσε...

οποτε η πιο λογικη κινηση,δυστυχως, ειναι ενα προγραμμα αξιοπιστο για 95αρα και τελος!!!

ακομα κ οι εταιριες απο οτι βλεπω τους πειραματισμους τους σταματησαν!!!

συμπερασμα...ψαχνεις εναν προγραμματιστη αξιοπιστο που οτι σου λεει ισχυει...

οι εποχες με τα φουμαρα κ τις μεταξωτες κορδελες,ευτυχως τελειωσαν!!!

σχολια βαζω 95αρα κ εχω 37κιλα ροπη μονο γέλιο μπορουν να προκαλουν!!!

Δηλαδή η διαφορά των 220€ περίπου το χρόνο (μέση σημερινή διαφορά τιμής 95-100RON με μέση χρήση αυτοκινήτου - 15.000km/χρόνο - και με την παραδοχή ότι ένα ντεπόζιτο 55lt "βγάζει" 500km) είναι αυτή που διαφοροποιεί κάποιον που μπορεί να συντηρεί ένα αυτοκίνητο μεσαίας κατηγορίας από αυτόν που μπορεί να συντηρεί ένα "πόρσε" ?

(χωρίς να υπολογίσει κανείς τις υπόλοιπες διαφορές μεταξύ των δύο καυσίμων όπου και αν υπάρχουν - χιλιομετρική απόδοση κτλ)

Μάλιστα...

Το θέμα είναι καθαρά ψυχολογικό. Βλέποντας τη διαφορά στην ταμπέλα ο άλλος νομίζει ότι τον κλέβουνε...και βάζοντας τη φτηνή νιώθει ήσυχος.

Ειδικά σε κινητήρες που ζορίζονται να χωνέψουν τη βενζίνη όπως οι περισσότεροι του VAG Group η καλής ποιότητας βενζίνη είναι σχεδόν υποχρεωτική για να έχει κανείς τις λιγότερες πιθανές απώλειες.

Edited by passater
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά βάζω βενζίνη μόνο από Shell και μάλιστα μόνο από ένα συγκεκριμένο πρατήριο. Δεδομένου πως βάζω μόνο 100άρα, βάζω μόνο κάθε Παρασκευή (αφού ή 100άρα είναι 10 λεπτά κάτω).

Η τιμή της 95άρας είναι 1,65. άρα μιλάμε για 55x1.65=90.75Ε το full γέμισμα!

Η δε κατοστάρα (τις Παρασκευές) κάνει 1.78, οπότε 55x1.78=97.9 το full γέμισα!

Μιλάμε δλδ για περίπου 7,5% ακριβότερη τιμή. Αν δεχτούμε πως η 100άρα σε όλες σχεδόν τις συνθήκες καίγεται πιο αργά, αν όχι 7,5% πιο αργά, έστω και 5%, 4%... Χάνεις 2-3 ευρώ ανά full γέμισμα. Αν συνυπολογίσεις πως η 100άρα έχει και πρόσθετα και καθαριστικά που κάνουν καλό στην μακροζωία του κινητήρα, αλλά και σου δίνει ένα κλικ καλύτερα άλογα και ροπές γιατί να μην χρησιμοποιείς 100άρα;

Συμφωνώ απόλυτα. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά βάζω βενζίνη μόνο από Shell και μάλιστα μόνο από ένα συγκεκριμένο πρατήριο. Δεδομένου πως βάζω μόνο 100άρα, βάζω μόνο κάθε Παρασκευή (αφού ή 100άρα είναι 10 λεπτά κάτω).

Η τιμή της 95άρας είναι 1,65. άρα μιλάμε για 55x1.65=90.75Ε το full γέμισμα!

Η δε κατοστάρα (τις Παρασκευές) κάνει 1.78, οπότε 55x1.78=97.9 το full γέμισα!

Μιλάμε δλδ για περίπου 7,5% ακριβότερη τιμή. Αν δεχτούμε πως η 100άρα σε όλες σχεδόν τις συνθήκες καίγεται πιο αργά, αν όχι 7,5% πιο αργά, έστω και 5%, 4%... Χάνεις 2-3 ευρώ ανά full γέμισμα. Αν συνυπολογίσεις πως η 100άρα έχει και πρόσθετα και καθαριστικά που κάνουν καλό στην μακροζωία του κινητήρα, αλλά και σου δίνει ένα κλικ καλύτερα άλογα και ροπές γιατί να μην χρησιμοποιείς 100άρα;

ναι καλα τα λες με απλα μαθηματικα...αλλα αν το γεμιζεις 2φορες τη βδομαδα τι γινεται???

βγαλε το κοστος του ετους κ θα καταλαβεις!!!επισης μην πιστευουμε οτι μας λενε κ οι δαφημησεις οτι βγαζει παραπανω χλμ η κατσταρα ειπαμε!!! κ θα προσθεσω ενα παραγωντα πολυ σημαντικο,πόσοι ειναι αυτοι που βαζουν πια shell 100ara...ελαχιστοι... πόσο καιρο το καυσιμο ειναι μεσα στις δεξαμενες ακουνητο,ειναι ίδιας ποιοτητας?...δλδ τι ποιοτητας καυσιμο αγοραζεις με 1,78 εχεις αναλογιστει?

Δεν θελω να διαφωνησω αφου ο καθενας κανει κουμαντο στη τσεπη του...αλλα ρωτηστε τους προγραμματιστες τι πουλανε πια...full stage προγραμματα ή α'σταδιο για χρηση 95αρας? εγω προσωπικα οσο σκεφτομαι οτι τα πρωτα 80.000 χλμ τα εκανα αποκλειστικα κ μονο με shell 100αρα...τα κλαιω τα λεφτακια μου!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι καλα τα λες με απλα μαθηματικα...αλλα αν το γεμιζεις 2φορες τη βδομαδα τι γινεται???

Προσωπικά, κάνω 1-1μιση φουλ γέμισμα το μήνα! Πάνε οι εποχές που γέμιζα 3-4 φορές το μήνα. Να 'ναι καλά το παπί. Αν ήταν να βάζω 2 φορές τη βδομάδα θα το είχα γυαλισμένο-κερωμένο στο γκαράζ για να το βλέπω!!!

Τώρα όσον αφορά την ποιότητα της 100άρας, αυτή σίγουρα θα έχει πέσει γιατί όπως λες μένει πολύ καιρό μέσα στις δεξαμενές.

Link to comment
Share on other sites

η 100αρα καιγεται πιο αργα αυτο ειναι σιγουρο μπορει οποιοσδηποτε να το δει αν μετρησει τα χιλιομετρα που βγαζει με τις ιδιες ποσοτητες!σε αποδοση η διαφορα ειναι εξισου μεγαλη...και αυτο φαινετε σε κατι ανυφορες με 3ες.ο καθενας ωστοσο κανει κουμαντο στην τσεπη του!παντως εκτος απο την τιμη η 100αρα κανει καλο!

υ.γ.)δεν βρισκεις ευκολα καλη 100αρα

υ.γ.2)midi σουβλιζω κοσμο αντε να περνεις σειρα...

υ.γ.3)ωραια ''υπογραφη'' :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

οσοι βαζουν Shell ξερουν οτι αυτη πουλησε τα πρατηρια της κ στους ορους αγοροπωλησιας ηταν να διατηρηθει το ονομα για καποια χρονια...

Link to comment
Share on other sites

από όσο έχω παρατηρήσει η 100αρα καταναλώνετε ποιο γρήγορα μέσα στην Αθήνα αλλά σε ταξίδια βγάζει περισσότερα χιλιόμετρα.

όσο αφορά τις βενζίνες στο δικό μου που είναι "μαμά" πάει καλύτερα με BP & ΕΚΟ και όχι με shell

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα εκτός θέματος απομακρύνθηκαν προσωρινά και θα επαναφερθούν σε κατάλληλο θέμα, στην κατάλληλη ενότητα και εφ' όσον απομακρυνθούν τα περιττά και μη επιτρεπτά σχόλια.

Παρακαλώ κρατήστε το επίπεδο των συζητήσεων σας ψηλά όπως αρμόζει σ' ένα φόρουμ σαν το δικό μας.

Το αντίστοιχο θέμα δημιουργήθηκε και μεταφέρθηκαν όλα τα σχετικά ποστ εκεί.

Παρακαλώ κρατήστε το επίπεδο των συζητήσεων σας ψηλά όπως αρμόζει σ' ένα φόρουμ σαν το δικό μας και τηρώντας παράλληλα τους όρους χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ακυρο αλλα ειδα σημερα ενα corsa Opc που οταν γκζωσε λιγο πεταξε φωτια και εγω που ημουν αρκετα πιο πισω και ειχα αερα on βρωμισε το αμαξι τη ηταν?καταλυτη σιγουρα δεν ειχε ε?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ακυρο αλλα ειδα σημερα ενα corsa Opc που οταν γκζωσε λιγο πεταξε φωτια και εγω που ημουν αρκετα πιο πισω και ειχα αερα on βρωμισε το αμαξι τη ηταν?καταλυτη σιγουρα δεν ειχε ε?

Λίγο άκαυστη, λίγο decat μπορεί και εξτέρναλ στην εξάτμιση να τα γυρνάει ένας συνδυασμός των παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εχω ενα γκολφ 6 με προγραμμα e-tuners,φιλτρο,εξατμηση(μεσαιο και τελικο,φ63,5)και ολα αυτα μαζι..215 αλογα!Τέλεια μεχρι εδω!Εχω ομως ενα νεο project...μεχρι το τελος του μηνα σχεδιαζω να παω πιο περα...δηλαδη αρχικα (ζαντες bbs ck 18") και μετα θα κανω το downpipe και θελω να κανω και κατι καλο για την εισαγωγη γιατι δεν μου φτανει το φιλτρο απο αποψη ηχου και αποδωσης...καλω λοιπον τον Κριττωνα να με βοηθησει..επισης θελω και τη γνωμη του για να το κανουμε με προγραμμα για 100οκτ βενζινη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εχω ενα γκολφ 6 με προγραμμα e-tuners,φιλτρο,εξατμηση(μεσαιο και τελικο,φ63,5)και ολα αυτα μαζι..215 αλογα!Τέλεια μεχρι εδω!Εχω ομως ενα νεο project...μεχρι το τελος του μηνα σχεδιαζω να παω πιο περα...δηλαδη αρχικα (ζαντες bbs ck 18") και μετα θα κανω το downpipe και θελω να κανω και κατι καλο για την εισαγωγη γιατι δεν μου φτανει το φιλτρο απο αποψη ηχου και αποδωσης...καλω λοιπον τον Κριττωνα να με βοηθησει..επισης θελω και τη γνωμη του για να το κανουμε με προγραμμα για 100οκτ βενζινη...

φιλε μιας και θες να ξεφορτωθεις το φιλτρο δεν μου λες τι φιλτρο εχεις που ψαχνω αυτον τον καιρο να αγορασω?

Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι να αναβαθμίσω τη golfo σε SKN ECOTUNING το έχει κάνει κάποιος? εάν ναι ας μου πει εντυπώσεις και εάν όντως έχει πτώση στην κατανάλωση ας είναι και σε pm

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.