Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

...ναι στο κάνει 170 άλογα και το πληρώνεις 900 ευρώ.... άστο το έχουμε ξαναδεί το έργο....

ο Ρώρρης πχ. στο κάνει 200 'άλογα και χάνεις τα πάντα...εγγυήεις όλα.....και δεν σου δίνει και εγγύηση

Ποια εταιρια δινει εγγυηση στα μηχανικα μερη του αυτοκινητου με χαρτι οταν βαλεις προγραμμα???Νομιζω κανενας

Link to comment
Share on other sites

NO...No ...Πήρα ο ίδιος τηλ. ...στον αρχιμηχανικό ...στα κεντρικά στον Ρώρρη ....χωρίς αγγύηση....και μάλιστα μου είπε κατά λέξη'' έτσι όπως γίναμε δεν μπορώ να δώσω εγγύηση'' .....1000 γιούρια....Στον Παζαρόπουλο με 900 στο κάνει 170 άλογα και το GT ...190 ...αυτά τα είδα γραμμένα στην προσφορά που κράταγε ο υπεύθυνος servise...δεν μου τα είπαν απλώς....και σου δίνει 2 χρόνια εγγύηση για το πρόγραμμα....''επίσης το κουλό'' μου λέει ''το 140 το κάνουμε 170 άλογα για σιγουριά ...έξω θα βρεις να το κάνουν παραπάνω αλλά δεν είναι αξιόπιστα''....αλλά το GT το κάνουν 190 ε?????......

Καλα εχουμε χασει την μπαλα μου φαινεται ή οχι? tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δύο λύσεις:

1. Το λες και ελπίζεις να μη σου κόψουν την εγγύηση

2. Δεν τους το λες αλλά γίνεσαι ρόμπα όταν δουν ότι χρειάζεται και προσπαθήσουν να σου περάσουν update γιατί η σειριακή επικοινωνια με τον εγκέφαλο είναι κλειδωμένη στα Revo.

Αν έχεις πρόγραμμα από όλους τους υπόλοιπους (για να μη νομίζετε ότι προσπαθώ να κάνω στον εαυτό μου διαφήμιση), τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με την αναβάθμιση software από το εργοστάσιο. Η τηλεφόρτωση γίνεται κανονικά, μόνο που στο τέλος θα είσαι πάλι με εργοστασιακό αυτοκίνητο - χωρίς πρόγραμμα και πρέπει να συνενοηθείς με τον προγραμματιστή σου για να το ξαναπεράσει.

Κάποιοι χρεώνουν τον επαναπρογραμματισμό, εμείς δεν τον χρεώνουμε γιατί πιστεύουμε ότι είναι αναπόσπαστο κομμάτι της εξέλιξης του αυτοκινήτου και εγγυάται την μακροζωία όλων των μηχανικών μερών.

Ταπεινή μου γνώμη, τα εργοστασιακά updates είναι ό,τι πολυτιμότερο μπορεί να πάρει το αυτοκίνητο από την αντιπροσωπεία. Διορθώνουν σοβαρά προβλήματα που παρατηρεί η εταιρεία στα αυτοκίνητα ολόκληρης της παραγωγής της.

Για αυτό είναι πολύ καλό να κάνετε -αν είναι δυνατόν- όλα τα updates και το πρόγραμμά σας να έχει βασιστεί πάντοτε στην τελευταία διαθέσιμη έκδοση λογισμικού.

Αυτο που λες για την REVO δεν ισχυει... η αναβαθμιση γινεται κανονικα. Και οπως ειπες επειδη τα updates ειναι απαραιτητα, ηταν κι αυτος ενας λογος που επελεξα την REVO διοτι αν περασω μια αναβαθμιση μετα δε θα χρειαζεται να ξανα βγαζω τους εγκεφαλους για να περασω το προγραμμα παλι αλλα μεσο OBD θυρας μεσα σε 10 λεπτα ειμαι ετοιμος :lol: Οσο αφορα την εγγυηση εγω στην αντιπροσωποια τους το εχω πει οτι εχω προγραμμα και δε μου ειπαν τπτ το μονο που κανανε ηταν να παμε και μια βολτα με εναν απο αυτους για να δει πως παει :lol: :lol: Αλλωστε και στην αντιπροσωποια μου βαζουν REVO ...

Link to comment
Share on other sites

Τοτε ρε παληκαρι πηγαινε Φιλοσιδη ή Καψιωχα που βαζουν REVO και η εγγυηση δεν χανεται. Κια απο ιπποδυναμη , οτι δινει η REVO :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ειπαν κανα 1000 και η εγγυηση δεν χανεται, αφου οπως μου ειπαν γινεται μεσα στην αντι/πεια. Θα μας τρελανουν? :lol::lol:

Και εμένα το ίδιο....1000εουρος , 205 ps και όλα καλά. Όταν του είπα για την εγγύηση μου είπαν ότι το αυτοκίνητο δεν παθαίνει τίποτα!!!!!!!!

Και ο λόγος??.....έχει σφυρήλατα μου είπε!!!!!!!!!!!!!

Μήπως έχει και η σκαστρα σφυρήλατα???????????????????????

Θα μας τρελάνουν ..!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη βλεπω οτι αγχωνεστε ολοι για την εγγυηση (και καλα κανετε βεβαια) θα σας πω κατι: Χρειαστηκε μια μερα να αλλαξω ενα ανταλακτικο απ το i/c οχι κατι σοβαρο ενα πλαστικο και μου το περασαν μεσα στην εγγυηση αυτο εγινε μια μερα μετα αφου ειχα παει στην αντιπροσωποια για service και τους ειχα πει οτι εχω βαλει προγραμμα της REVO (και οχι απο την αντιπροσωποια γιατι βαζουν και αυτοι αλλα απο την CARGATE) ειχαμε μια ολοκληρη συζητηση για το προγραμμα αν παει καλα ποσο καιει κτλπ και παρολο αυτα την αλλη μερα κανονικα το ανταλακτικο στην εγγυηση :lol: ουτε καν τους ενοιαξε αν εχω προγραμμα ή οχι ... Με λιγα λογια το αμαξι οτι προβλημα βγαλει στα περιφερειακα δεν εχεις προβλημα στο περνανε κανονικα στην εγγυηση... Τωρα βεβαια αν σου βγαλει ενα σοβαρο προβλημα και θελεις να εισαι 100% σιγουρος πας ρε αδερφε στον προγραμματιστη σου και σου βγαζει το προγραμμα και στο επαναφερει μαμα και ουτε γατα ουτε ζημια :lol: Απλα ειναι τα πραγματα... Αλλωστε τι πιστευετε θα σου κλασει η σκαστρα και θα σου πουνε εχεις προγραμμα δεν ισχυει η εγγυηση... ολοι υπαλληλοι ειναι στην αντιπροσωποια χεστηκαν αν εχεις προγραμμα ή οχι... Απο την αλλη δε μπορει κανεις να σου πει βαλε προγραμμα και η εγγυηση ισχυει κανονικα γιατι απλα δε ειναι αυτος αρμοδιος να παρει τετοια ευθυνη!! Ειναι θεμα γραφειοκρατιας με λιγα λογια ... Ελπιζω να εγινα κατανοητος :lol: ...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη βλεπω οτι αγχωνεστε ολοι για την εγγυηση (και καλα κανετε βεβαια) θα σας πω κατι: Χρειαστηκε μια μερα να αλλαξω ενα ανταλακτικο απ το i/c οχι κατι σοβαρο ενα πλαστικο και μου το περασαν μεσα στην εγγυηση αυτο εγινε μια μερα μετα αφου ειχα παει στην αντιπροσωποια για service και τους ειχα πει οτι εχω βαλει προγραμμα της REVO (και οχι απο την αντιπροσωποια γιατι βαζουν και αυτοι αλλα απο την CARGATE) ειχαμε μια ολοκληρη συζητηση για το προγραμμα αν παει καλα ποσο καιει κτλπ και παρολο αυτα την αλλη μερα κανονικα το ανταλακτικο στην εγγυηση :lol: ουτε καν τους ενοιαξε αν εχω προγραμμα ή οχι ... Με λιγα λογια το αμαξι οτι προβλημα βγαλει στα περιφερειακα δεν εχεις προβλημα στο περνανε κανονικα στην εγγυηση... Τωρα βεβαια αν σου βγαλει ενα σοβαρο προβλημα και θελεις να εισαι 100% σιγουρος πας ρε αδερφε στον προγραμματιστη σου και σου βγαζει το προγραμμα και στο επαναφερει μαμα και ουτε γατα ουτε ζημια :lol: Απλα ειναι τα πραγματα... Αλλωστε τι πιστευετε θα σου κλασει η σκαστρα και θα σου πουνε εχεις προγραμμα δεν ισχυει η εγγυηση... ολοι υπαλληλοι ειναι στην αντιπροσωποια χεστηκαν αν εχεις προγραμμα ή οχι... Απο την αλλη δε μπορει κανεις να σου πει βαλε προγραμμα και η εγγυηση ισχυει κανονικα γιατι απλα δε ειναι αυτος αρμοδιος να παρει τετοια ευθυνη!! Ειναι θεμα γραφειοκρατιας με λιγα λογια ... Ελπιζω να εγινα κατανοητος :lol: ...

...Είναι ακριβώς όπως τα λες.... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Vag Lover, μπορείς να γραψεις για τα updates ?

Link to comment
Share on other sites

Κάθεστε και ασχολείστε με το θέμα τις εγγύησης σε περίπτωση που τα τινάξει η σκάστρα ή χαλάσει κανένα κολλάρο. Τι θα συμβεί άραγε αν ραγίσει καμιά τουρμπίνα στα 20-30000χλμ; Αυτή θα την αλλάξουν στην εγγύηση; Αν πάθει κάτι το μοτέρ, αν λέω, θα καλύψουν την ζημιά; Γιατί στα μικρά και άσχετα με το πρόγραμμα ανταλλακτικά, χάρηκα. Εκεί που θα χρειαστείς πραγματικά την εγγύηση τι γίνεται;

Και το λέω αυτό γιατί πλέον έχουν σοβαρέψει τα πράγματα με το τι περνάει εγγύηση και τι όχι. Και όπως πάντα shit happens!

Link to comment
Share on other sites

Τι θα συμβεί άραγε αν ραγίσει καμιά τουρμπίνα στα 20-30000χλμ; Αυτή θα την αλλάξουν στην εγγύηση; Αν πάθει κάτι το μοτέρ, αν λέω, θα καλύψουν την ζημιά; Γιατί στα μικρά και άσχετα με το πρόγραμμα ανταλλακτικά, χάρηκα. Εκεί που θα χρειαστείς πραγματικά την εγγύηση τι γίνεται;

Και όπως πάντα shit happens!

Μα εμενα δεν με ενδιαφερουν τα περιφερειακα τοσο, οσο η τουρμπινα και το μοτερ (η καρδια του). Εκει ειναι το ζητημα!!

Και geopan shit οντως happens!! Μακαρι οχι σε εμας.

Link to comment
Share on other sites

Μα εμενα δεν με ενδιαφερουν τα περιφερειακα τοσο, οσο η τουρμπινα και το μοτερ (η καρδια του). Εκει ειναι το ζητημα!!

Και geopan shit οντως happens!! Μακαρι οχι σε εμας.

Και που να συμβεί δηλαδή? :wacko:

...σε μάς?

Link to comment
Share on other sites

Κάθεστε και ασχολείστε με το θέμα τις εγγύησης σε περίπτωση που τα τινάξει η σκάστρα ή χαλάσει κανένα κολλάρο. Τι θα συμβεί άραγε αν ραγίσει καμιά τουρμπίνα στα 20-30000χλμ; Αυτή θα την αλλάξουν στην εγγύηση; Αν πάθει κάτι το μοτέρ, αν λέω, θα καλύψουν την ζημιά; Γιατί στα μικρά και άσχετα με το πρόγραμμα ανταλλακτικά, χάρηκα. Εκεί που θα χρειαστείς πραγματικά την εγγύηση τι γίνεται;

Και το λέω αυτό γιατί πλέον έχουν σοβαρέψει τα πράγματα με το τι περνάει εγγύηση και τι όχι. Και όπως πάντα shit happens!

+4515616518498464

πολύ που τους ένοιαξαν για μια σκάστρα και κολάρο.αυτό που πρέπει να σας προβληματίζει είναι η τουρμπινα και το μοτέρ. εκεί θα φανεί αν υπάρχει πρόβλημμα με την εγγυηση

Link to comment
Share on other sites

+4515616518498464

πολύ που τους ένοιαξαν για μια σκάστρα και κολάρο.αυτό που πρέπει να σας προβληματίζει είναι η τουρμπινα και το μοτέρ. εκεί θα φανεί αν υπάρχει πρόβλημμα με την εγγυηση

Το πρόβλημα θα σου βγεί μετά τα 2 χρόνια εγγύηση...οπότε "τι είχα Γιάννη....." tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έγινε το τσάκκκκκ! (που λέγαμε παραπάνω για τη σκάστρα!!!)

Ποιά είναι τα συμπτώματα όταν σπάσει η σκάστρα σε αυτούς που φοράνε πρόγραμμα και την έχουν πάθει?

Δεν ανεβάζει!!

Αυτό είανι που λένε, καλομελέτα και έρχεται :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση πρόωρης/σοβαρής καταστροφικής βλάβης στο μοτέρ/τουρμπίνα, ή σε περίπτωση ιδιόμορφων βλαβών στο σύστημα μετάδοσης, η διαδικασία ελέγχου είναι περισσότερο αυστηρή από τους dealers/συνεργεία για έναν πρόσθετο λόγο:

Ο αντιπρόσωπος ζητάει από το dealer/συνεργείο περισσότερες πληροφορίες (φωτογραφίες, τα ίδια εξαρτήματα που έχουν αστοχήσει κτλ) ώστε να μπορέσει να ενημερώσει τα κεντρικά για τα πιθανά αίτια της βλάβης – η διαδικασία αυτή αποτελεί προέκταση των διαδικασιών ποιοτικού ελέγχου των γραμμών παραγωγής του ίδιου του εργοστασίου.

Το αυξημένο ρίσκο λοιπόν πάντα υπάρχει, συνεπώς όποιος αποφασίσει να πειράξει το τουτούνι με τσιπαρίσματα όταν βρίσκεται εντός εγγύησης καλό είναι να γνωρίζει εξαρχής ότι μπορεί να αναγκαστεί να πληρώσει ο ίδιος την αποκατάσταση ζημιών στο μοτέρ ή στο σύστημα μετάδοσης ...

Link to comment
Share on other sites

μην ζητατε και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο.Του καθενος επιλογη ειναι αν θα βαλει προγραμμα.Αν θελει να βαλει ,ας την στηριξει τοτε.Και αν θελει εγγυηση ας το αφησει μαμα ή ας παρει τοστιερα οπως λεει και ο Geopan :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ετσι μου είπαν, ότι εχω την τελευταία έκδοση.Ημερομηνία παραγωγής 11.2007. Ελπίζω να έχουν δίκιο γιατί την Τρίτη έχουμε ραντεβού...

Γιαννη, αν το αυτοκινητο σου ειναι παραγωγης 11/2007 (αγορα 2008) φορας το τελευταιο software, οποτε λογικο ηταν να σου πουν οτι δεν χρειαζεσαι update. Ωστοσο η OBD θα παραμενει ξεκλειδωτη (και το προγραμμα μη διαγνωσιμο εννοειται) και οταν (και αν, γιατι εχουν περασει και 2 ετη παραγωγης...) βγει update, το περνας κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έγινε το τσάκκκκκ! (που λέγαμε παραπάνω για τη σκάστρα!!!)

Ποιά είναι τα συμπτώματα όταν σπάσει η σκάστρα σε αυτούς που φοράνε πρόγραμμα και την έχουν πάθει?

Δεν ανεβάζει!!

Αυτό είανι που λένε, καλομελέτα και έρχεται :D

Τί έπαθες, ρε Θωμάς!;

Έβγαλες άκρη!; :D

Link to comment
Share on other sites

Τί έπαθες, ρε Θωμάς!;

Έβγαλες άκρη!; :D

Κάνει ένα θόρυβο τώρα....κρακ,κρακ new_sugkrotima.gif

Τώρα, αν έσπασε η σκάστρα ή τίποτα ποιο σοβαρό...θα το μάθω τη δευτέρα!

Link to comment
Share on other sites

Κάνει ένα θόρυβο τώρα....κρακ,κρακ new_sugkrotima.gif

Τώρα, αν έσπασε η σκάστρα ή τίποτα ποιο σοβαρό...θα το μάθω τη δευτέρα!

H σκάστρα δεν κάνει θόρυβο όταν είναι σπασμένη, απλώς το αυτοκίνητο δεν σηκώνει πίεση, μακάρι να μην είναι τίποτα σοβαρό.

Link to comment
Share on other sites

Κάνει ένα θόρυβο τώρα....κρακ,κρακ new_sugkrotima.gif

Τώρα, αν έσπασε η σκάστρα ή τίποτα ποιο σοβαρό...θα το μάθω τη δευτέρα!

μεχρι τη δευτρα μην κουνησεις το αμαξι καθολου.ευχομαι να ληξει οσο πιο ανωδυνα γινεται η επισκεψη στην αντιπροσωπεια τη δευτερα.

Link to comment
Share on other sites

Πρωι πρωί ξεκινώ για τη δουλεια με το αυτοκίνητο να δουλεύει κανονικά.

Κανονική πίεση τούρμπο, στάθμη λαδιού, λειτουργία σκάστρας κα κανένας θόρυβος!

Λέω δε γίνεται θα πάω αντιπροσωπία να δω τι έπαθε...κάτι θα έχει καταγραφεί τουλάχιστον σα σφάλμα!

Και όμως.......Τίποτα! :o

Το μηχάνημα δεν έγραψε τίποτα, ο μηχανικός δε ήξερε τι να πεί και βέβαια ούτε που να κοιτάξει.

Δηλαδή αμα ραγίσει τουρμπίνα ή πολλαπλή, πάθει κάτι ο κομπρέσσορας κτλ θα το δείξει το μηχάνημα? Βασικά δε νομιζω να κινείται το αμάξι αλλά.....

Η πλάκα ήταν πως με ρώτησε τι έχω κάνει στο αυτοκίνητο και γω του απάντησα ξερά...τίποτα.

Το οδήγησε και δε χαμπάριασε τίποτα...τσάμπα φοβήθηκα μη δούν τις μετρήσεις στο μανόμετρο και καταλαβουν κάτι!

Πιθανότατα κακής ποιότητας καύσιμο και ο θόρυβος πειράκια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.