Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

Γεια σας παιδια.Εχω ενα tsi 140 gt-sport και παω για το 2ο service.Με αθτα ποθ εχω διαβασει στο forum αποφασισα να βαλω προγραμμα μετα το service αφου το μοτερ νομιζω οτι ανοιξε πλεον(30000χιλ).Το προβλημμα μου ειναι οτι μενω θεσσαλονικη και δεν ξερω που να ρωτησω για προγραμμα.Ειμαι αναμεσα σε overload και revo.Ακουσα οτι μπορει να μου περασει ο παζαροπουλος το revo.Αν μπορει καποιος να μου δωσει καποιες πληροφοριες θα βοηθουσε πολυ.

Ευχαριστω και ευχομαι καλα,γρηγορα και απροβληματιστα χιλιομετρα με τα tsi σας.

Καλό ειναι κατά την άποψη μου να πας σε βελτιωτή που ειναι κοντά στο τοπο που μένεις....και αυτο για να έχεις άμεση επαφή με τον βελτιωτή οτιδήποτε αλλά και για μια πιθανή αναβάθμιση περιφεριακου (πχ ιντερκουλερ) να μπορείς να "παίξεις" λίγο με το πρόγραμμα.

Βεβαια αυτό δεν γίνεται με όλα τα προγράμματα.

Πάντως οποιο και να επιλέξεις αξίζουν με το παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλό ειναι κατά την άποψη μου να πας σε βελτιωτή που ειναι κοντά στο τοπο που μένεις....και αυτο για να έχεις άμεση επαφή με τον βελτιωτή οτιδήποτε αλλά και για μια πιθανή αναβάθμιση περιφεριακου (πχ ιντερκουλερ) να μπορείς να "παίξεις" λίγο με το πρόγραμμα.

Βεβαια αυτό δεν γίνεται με όλα τα προγράμματα.

Πάντως οποιο και να επιλέξεις αξίζουν με το παραπάνω.

Αν βεβαια δε σου κολλαει καποιος προγραμματιστης εκει πανω, η Αθηνα εχει πολλες επιλογες!Σιγουρα η κοντινη επαφη θα χρειαζεται αν δε σταθεις μονο σε προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλό ειναι κατά την άποψη μου να πας σε βελτιωτή που ειναι κοντά στο τοπο που μένεις....και αυτο για να έχεις άμεση επαφή με τον βελτιωτή οτιδήποτε αλλά και για μια πιθανή αναβάθμιση περιφεριακου (πχ ιντερκουλερ) να μπορείς να "παίξεις" λίγο με το πρόγραμμα.

Βεβαια αυτό δεν γίνεται με όλα τα προγράμματα.

Πάντως οποιο και να επιλέξεις αξίζουν με το παραπάνω.

Εγω ειχα καταληξει στο revo γιατι δινει αρκετα,δεν πιεζει πολυ τον compressora και αν οντως μπορει να το περασω στην αντιπροσωπια προφανως δεν θα εχω καποιο προβλημμα με την εγγυηση.Απο την αλλη το overload δινει πολυ ροπη αλλα απ' οτι ειδα την δινει overboost.Δεν εχω δει το revo σε τι φασμα την βγαζει αλλα μαλλον ψηλα θα την δινει εκει δηλαδη που το αμαξι κοβεται.Τιμες μαλλον στα ιδια ειναι.Για περιφεριακα εχω ανθρωπο εδω να μου τα περασει στο προγραμμα κολαμε.Οπως και να χει ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλό ειναι κατά την άποψη μου να πας σε βελτιωτή που ειναι κοντά στο τοπο που μένεις....και αυτο για να έχεις άμεση επαφή με τον βελτιωτή οτιδήποτε αλλά και για μια πιθανή αναβάθμιση περιφεριακου (πχ ιντερκουλερ) να μπορείς να "παίξεις" λίγο με το πρόγραμμα.

Βεβαια αυτό δεν γίνεται με όλα τα προγράμματα.

Πάντως οποιο και να επιλέξεις αξίζουν με το παραπάνω.

συμφωνω.εξαλου υπαρχει καποιος καλος βελτιωτης στη Σαλονικη,που ειναι καλος στην δουλεια του.για πληροφοριες στειλε p.m.

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Σαν κατοχος REVO θα σου πω τα εξης: Oλα τα προγραμματα σε θεματα επιδοσεων ειναι σχεδον ιδια, τωρα μαζι με περιφερειακα ισως να υπερεχει ελαχιστα η e-tuners (επειδη το προγραμμα ειναι custom) βεβαια δεν εχει αποδειχτει κατι τετοιο ακομη!!

Οι διαφορες των REVO , e-tuners, Overload (για την overload δεν ξερω και πολλα) ειναι οτι μονο η REVO περναει το προγραμμα μεσω OBD θυρας (ειναι μερικοι που δεν τους νοιαζει εμενα προσωπικα με ενοιαζε και δεν ηθελα να μου βγαλουν τον εγκεφαλο απο το αμαξι ηθελα κατι πιο πρακτικο) ενω οι αλλοι πρεπει να σου βγαλουν τον εγκεφαλο.

Υστερα η REVO συνεργαζεται με καποιες αντιπροσωποιες VW και εχεις μεγακυτερη ευκολια (Η αντιπροσωποια μου στα Γιαννενα ειναι και αντιπροσωπος της REVO ετσι μπορω να βγαζω και να ξανα βαζω το προγραμμα οποτε θελω και γενικα ειναι συνεργασιμη με την REVO και ας εχω βαλει το προγραμμα στην Αθηνα B) )

Απο την αλλη εγω ηθελα κατι πιο επωνυμο (π.χ REVO) βεβαια αυτο δε σημαινει οτι π.χ η e-tuners δεν ειναι καλη.

O καθενας κανει της επιλογες του εγω για τα παραπανω που ανεφερα επελεξα τη REVO και φυσικα δε το εχω μετανιωσει :unsure:

Edited by BillVWRuleZ
Link to comment
Share on other sites

Σαν κατοχος REVO θα σου πω τα εξης: Oλα τα προγραμματα σε θεματα επιδοσεων ειναι σχεδον ιδια, τωρα μαζι με περιφερειακα ισως να υπερεχει ελαχιστα η e-tuners (επειδη το προγραμμα ειναι custom) βεβαια δεν εχει αποδειχτει κατι τετοιο ακομη!!

Οι διαφορες των REVO , e-tuners, Overload (για την overload δεν ξερω και πολλα) ειναι οτι μονο η REVO περναει το προγραμμα μεσω OBD θυρας (ειναι μερικοι που δεν τους νοιαζει εμενα προσωπικα με ενοιαζε και δεν ηθελα να μου βγαλουν τον εγκεφαλο απο το αμαξι ηθελα κατι πιο πρακτικο) ενω οι αλλοι πρεπει να σου βγαλουν τον εγκεφαλο.

Υστερα η REVO συνεργαζεται με καποιες αντιπροσωποιες VW και εχεις μεγακυτερη ευκολια (Η αντιπροσωποια μου στα Γιαννενα ειναι και αντιπροσωπος της REVO ετσι μπορω να βγαζω και να ξανα βαζω το προγραμμα οποτε θελω και γενικα ειναι συνεργασιμη με την REVO και ας εχω βαλει το προγραμμα στην Αθηνα B) )

Απο την αλλη εγω ηθελα κατι πιο επωνυμο (π.χ REVO) βεβαια αυτο δε σημαινει οτι π.χ η e-tuners δεν ειναι καλη.

O καθενας κανει της επιλογες του εγω για τα παραπανω που ανεφερα επελεξα τη REVO και φυσικα δε το εχω μετανιωσει :unsure:

Πανω κατω για τους ιδιου λογους ειχα σταθει και εγω στο revo.Μηπως μπορεισ να μου πεισ τιμη.Στην vw το εβαλες;

Link to comment
Share on other sites

Πανω κατω για τους ιδιου λογους ειχα σταθει και εγω στο revo.Μηπως μπορεισ να μου πεισ τιμη.Στην vw το εβαλες;

800 Ε στον επισημο εισαγωγεα της REVO στην CARGATE στην Ν.Ερυθραια και απο εξυπηρετηση η καλυτερη!! (βεβαια το προγραμμα το εβαλα πριν ακομα απο την επισημη "αφιξη" του, τελη Αυγουστου και δε ξερω αν εχει την ιδια τιμη)

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα καταληξει στο revo γιατι δινει αρκετα,δεν πιεζει πολυ τον compressora και αν οντως μπορει να το περασω στην αντιπροσωπια προφανως δεν θα εχω καποιο προβλημμα με την εγγυηση.Απο την αλλη το overload δινει πολυ ροπη αλλα απ' οτι ειδα την δινει overboost.Δεν εχω δει το revo σε τι φασμα την βγαζει αλλα μαλλον ψηλα θα την δινει εκει δηλαδη που το αμαξι κοβεται.Τιμες μαλλον στα ιδια ειναι.Για περιφεριακα εχω ανθρωπο εδω να μου τα περασει στο προγραμμα κολαμε.Οπως και να χει ευχαριστω πολυ.

Το revo σου ανεβάζει ελάχιστα το αυτοκίνητο χαμηλά και δίνει όλη τη ροπή από τις 4000 και πάνω. Πράγμα που εμένα προσωπικά με εντυπωσιάζει κάθε φορά που το ανοίγω. Ενδεικτικά σου αναφέρω ότι έγραψα ροπή ακόμα και 32,4 ...(όπως έχω προαναφέρει) πράγμα βέβαια που ποτέ δεν είχε παρατηρηθεί σε άλλο TSI........παρατηρώντας επίσεις τις τιμές ..πχ. με 4η στις 6200 έγραψε κοντά 29κ ροπή....και όχι μόνο μια φορά.... Εϊμαι υπέρευχαριστημένος από το πρόγραμμα...καθώς έχει και την μαγκιά ότι αν θες να πάς χαλαρά καίει μην σου πω και λιγότερο από πριν...Η τιμή είναι κάπου στα 750 - 800.

Link to comment
Share on other sites

¶μα είχες 29κιλά ροπή στις 6.200 τότε έπρεπε να έχεις πάνω απο 240+ άλογα και το δυνατότερο 1.4 TSi.

Leon cupra II μαμά http://img151.imageshack.us/img151/5994/76532211uc0bq0.jpg έχει 29 κιλά ροπή στις 6.200.

1.8 20 VT full stage 2 βγάζει στις 6.200 28-29 ροπή http://www.imageshack.gr/view.php?file=tgq...fluhghiggz4.jpg

1.8 20VT full και αυτό στις 6.200 βγάζει 32ροπή. http://img116.imageshack.us/my.php?image=staurosdyno2js7.jpg

Εσύ απο 1.4 μόνο με πρόγραμα πώς βγάζεις τόση ροπή σε τόσο ψυλές στροφές ???

Και αυτό που λέτε ότι το REVO δεν έχει πειράξει τον kompresora ειναι καλό ? Δηλαδή βάλατε ένα πρόγραμμα που έφτιαξε τις καμπύλες από τις 4000 μέχρι τις 7.000? απλός κερδισμένο φάσμα μετά το πρόγραμμα είναι μονο 3.000 στροφές ? Ε δεν το λες και τόσο καλό....

Edited by twoface
Link to comment
Share on other sites

¶μα είχες 29κιλά ροπή στις 6.200 τότε έπρεπε να έχεις πάνω απο 240+ άλογα και το δυνατότερο 1.4 TSi.

Leon cupra II μαμά http://img151.imageshack.us/img151/5994/76532211uc0bq0.jpg έχει 29 κιλά ροπή στις 6.200.

1.8 20 VT full stage 2 βγάζει στις 6.200 28-29 ροπή http://www.imageshack.gr/view.php?file=tgq...fluhghiggz4.jpg

1.8 20VT full και αυτό στις 6.200 βγάζει 32ροπή. http://img116.imageshack.us/my.php?image=staurosdyno2js7.jpg

Εσύ απο 1.4 μόνο με πρόγραμα πώς βγάζεις τόση ροπή σε τόσο ψυλές στροφές ???

Δεν πρόκειται να έβγαινα σε ένα χώρο που γράφω πάνω από ένα χρόνο να λέω βλακείες επειδή έτσι μου την έδωσε. Αυτό που λέω μπορεί να στο επιβεβαιώσει ο προγραμματιστής μου ...ο οποίος παρεπιπτώντως γράφει στο Forum απλά δεν θα ήθελα να πω όνομα για ευνόητους λόγους....μόνο με pm.

Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια αυτά που έγραφε το computer πάντως τα είδα με τα μάτια μου....και μάλιστα ούτε αυτός , ούτε εγώ πιστεύαμε στα μάτια μας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να έβγαινα σε ένα χώρο που γράφω πάνω από ένα χρόνο να λέω βλακείες επειδή έτσι μου την έδωσε. Αυτό που λέω μπορεί να στο επιβεβαιώσει ο προγραμματιστής μου ...ο οποίος παρεπιπτώντως γράφει στο Forum απλά δεν θα ήθελα να πω όνομα για ευνόητους λόγους....μόνο με pm.

Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια αυτά που έγραφε το computer πάντως τα είδα με τα μάτια μου....και μάλιστα ούτε αυτός , ούτε εγώ πιστεύαμε στα μάτια μας.

σε δυναμόμετρο ? το μέτρησες και 2η φορα και έβγαλε το ίδιο ?

θυμίζεις τι έχει το αυτοκίνητο?

πάντως η ίδια η REVO στον 1.4 tsi αναφέρει max 26κιλά ροπή !

Link to comment
Share on other sites

προφανώς εννοείς τον κώστα.

Αν παραδεχτεί ότι το πρόγραμμα που πουλάει βγάζει στις 6.200 29 κιλά ροπή τότε σας δουλεύει.

Φυσικά δεν είπα ότι λες ψέματα και όντως σε πιστεύω.

Και στον Bill έδειξε 230 άλογα και ροπή στο θεό μόνο με πρόγραμμα και το μετρήσανε με VAG-COM.

Αμα ο bill όμως είναι 230 και βγάζει τετοια ροπή τοτε εγώ που του ρίχνω 3.5 αμάξια πρέπει να είμαι 260+ και 36+ ροπή.άσχετα αν στο maha έβγαλα 217 και 30 ροπή.

Αυτό που θέλω να πώ είναι πως απο ένα laptop δεν υπάρχουν σωστά νούμερα.οπότε καλυτερα πάμε σε ένα dyno και το μετράμε.Dyno σοβαρό όμως όπως maha στα σπάτα που είναι αυστηρό όχι σε κανένα μαλιώρα

Link to comment
Share on other sites

σε δυναμόμετρο ? το μέτρησες και 2η φορα και έβγαλε το ίδιο ?

θυμίζεις τι έχει το αυτοκίνητο?

πάντως η ίδια η REVO στον 1.4 tsi αναφέρει max 26κιλά ροπή !

Νομίζω το έχω ..αναφέρει και πιο πάνω... ;) στο δρόμο το τσεκάραμε...δεν είναι μέσος όρος...και προφανώς δεν είναι επίσημα νούμερα...και για αυτό είπα πως δεν ξέρω πόσο αξιόπιστες είναι οι μετρήσεις...

πάντως δεν έχουν μετρηθεί ξανά σε άλλο tsi με revo...

Edited by kospasTSI12345
Link to comment
Share on other sites

Το revo σου ανεβάζει ελάχιστα το αυτοκίνητο χαμηλά και δίνει όλη τη ροπή από τις 4000 και πάνω. Πράγμα που εμένα προσωπικά με εντυπωσιάζει κάθε φορά που το ανοίγω. Ενδεικτικά σου αναφέρω ότι έγραψα ροπή ακόμα και 32,4 ...(όπως έχω προαναφέρει) πράγμα βέβαια που ποτέ δεν είχε παρατηρηθεί σε άλλο TSI........παρατηρώντας επίσεις τις τιμές ..πχ. με 4η στις 6200 έγραψε κοντά 29κ ροπή....και όχι μόνο μια φορά.... Εϊμαι υπέρευχαριστημένος από το πρόγραμμα...καθώς έχει και την μαγκιά ότι αν θες να πάς χαλαρά καίει μην σου πω και λιγότερο από πριν...Η τιμή είναι κάπου στα 750 - 800.

η καταναλωση γιατι σε επιρεαζει τοσο αφου μπορεισ να βαζεις και να βγαζεις το προγραμμα οποτε θες μεσω obdΙΙ.κανω λαθος;

Link to comment
Share on other sites

προφανώς εννοείς τον κώστα.

Αν παραδεχτεί ότι το πρόγραμμα που πουλάει βγάζει στις 6.200 29 κιλά ροπή τότε σας δουλεύει.

Φυσικά δεν είπα ότι λες ψέματα και όντως σε πιστεύω.

Και στον Bill έδειξε 230 άλογα και ροπή στο θεό μόνο με πρόγραμμα και το μετρήσανε με VAG-COM.

Αμα ο bill όμως είναι 230 και βγάζει τετοια ροπή τοτε εγώ που του ρίχνω 3.5 αμάξια πρέπει να είμαι 260+ και 36+ ροπή.άσχετα αν στο maha έβγαλα 217 και 30 ροπή.

Αυτό που θέλω να πώ είναι πως απο ένα laptop δεν υπάρχουν σωστά νούμερα.οπότε καλυτερα πάμε σε ένα dyno και το μετράμε.Dyno σοβαρό όμως όπως maha στα σπάτα που είναι αυστηρό όχι σε κανένα μαλιώρα

29 kgrm @ 6200 rpm = 253HP! Τοσα ειναι Γιωργο ... τι αλλο θα ακουσουμε ακομα δεν ξερω!!!

Αυτος που ανεφερε αυτο το νουμερο δεν πρεπει να εχει καμια σχεση οχι με ΜΕΚ , αλλα μονο να εχει κατεβει απο τον πλανητη Αρη και να αντικριζει πρωτη φορα τουρμπινα...

Ειναι δυνατον να εχει καποιος 253ΗΡ με ενα 14αρι μοτερ με τουρμπινα με 35.5mm inducer? Τι σχεση εχει η τιμη του λογκαρισματος με την πραγματικη μετρηση ισχυος?

Το δυνατοτερο TSI (ΦΠΕ και πολυ επιθετικο απο πιεσεις, σε αξιοπιστα ομως παντα πλαισια απο καυσιμο κλπ) βγαζει με το ζορι 230ΗΡ -πραγματικα ομως- και οταν παταει με ... Astra OPC Nirburgring ειναι οριακα μπροστα! Που και παλι δεν ειναι πανω απο 230ΗΡ, αλλα εκμεταλλευεται τη γραμμικοτητα του κινητηρα και τη διαρκεια δυναμης, λογω κατανομης και καλου intercooler. Δεν γινεται το 140αρι μοτερ με προγραμμα και οποιαδηποτε ρυθμιση να βγαζει 253! Εκτος κι αν παει Μαλιωρα με... 1.4 correct factor!!!

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό που λέτε ότι το REVO δεν έχει πειράξει τον kompresora ειναι καλό ? Δηλαδή βάλατε ένα πρόγραμμα που έφτιαξε τις καμπύλες από τις 4000 μέχρι τις 7.000? απλός κερδισμένο φάσμα μετά το πρόγραμμα είναι μονο 3.000 στροφές ? Ε δεν το λες και τόσο καλό....

Aλλη ανακριβεια ειναι το οτι "το προγραμμα καταπονει τον κομπρεσσορα"...

ΚΑΝΕΝΑ προγραμμα δεν καταπονει τον κομπρεσσορα του TSI, απο τη στιγμη που η περιστροφη (πολυστροφια) του γινεται με μηχανικο τροπο - τροχαλια - και οχι με το προγραμμα! Οπως καταπονουμε την τουρμπινα σηκωνοντας πιεση μεσω της Ν75 (απο το προγραμμα) ετσι καταπονουμε και τον κομπρεσσορα σε ενα Mercedes πχ οταν βαζουμε τροχαλια με διαφορετικη σχεση μεταδοσης και περιστρεφουμε πιο γρηγορα τον μηχανικο συμπιεστη για να αυξησουμε την πιεση! Tη ροπη χαμηλα σε ενα TSI την κερδιζουμε απο τη σωστη ρυθμιση και οχι απο τον κομπρεσσορα που δεν τον πειραζουμε μηχανολογικα.

Αυτο που καταπονειται στα TSI ειναι ο κινητηρας και το τουρμπο, και το καταπονει περισσοτερο οποιος συνεχιζει να δουλευει με Λ=0.9, AFR που χρησιμοποιειται και απο το εργοστασιο (μονο που ο κατασκευαστης εχει υπολογισει μονο 0.37bar στον κοφτη , οπως και το να περναει και Euro 5 ο κινητηρας που περιλαμβανει και στοιχειομετρικη full throttle κατασταση...)

Οσον αφορα στις επιδοσεις, ενα τυπικο σκετο προγραμμα μπορει να πηγαινει το ιδιο με ενα αλλο "κονσερβατο". Απλα ποτε ενα "κονσερβατο" δε θα μπορει να εχει τις απολυτες επιδοσεις, γιατι οι οριακες ρυθμισεις απαιτουν τον tuner μεσα στο αυτοκινητο, αλλιως θα μπαινει σε safe mode σε καθε πατημα...

Edited by golf-agu
Link to comment
Share on other sites

Aλλη ανακριβεια ειναι το οτι "το προγραμμα καταπονει τον κομπρεσσορα"...

ΚΑΝΕΝΑ προγραμμα δεν καταπονει τον κομπρεσσορα του TSI, απο τη στιγμη που η περιστροφη (πολυστροφια) του γινεται με μηχανικο τροπο - τροχαλια - και οχι με το προγραμμα! Οπως καταπονουμε την τουρμπινα σηκωνοντας πιεση μεσω της Ν75 (απο το προγραμμα) ετσι καταπονουμε και τον κομπρεσσορα σε ενα Mercedes πχ οταν βαζουμε τροχαλια με διαφορετικη σχεση μεταδοσης και περιστρεφουμε πιο γρηγορα τον μηχανικο συμπιεστη για να αυξησουμε την πιεση! Tη ροπη χαμηλα σε ενα TSI την κερδιζουμε απο τη σωστη ρυθμιση και οχι απο τον κομπρεσσορα που δεν τον πειραζουμε μηχανολογικα.

Αυτο που καταπονειται στα TSI ειναι ο κινητηρας και το τουρμπο, και το καταπονει περισσοτερο οποιος συνεχιζει να δουλευει με Λ=0.9, AFR που χρησιμοποιειται και απο το εργοστασιο (μονο που ο κατασκευαστης εχει υπολογισει μονο 0.37bar στον κοφτη , οπως και το να περναει και Euro 5 ο κινητηρας που περιλαμβανει και στοιχειομετρικη full throttle κατασταση...)

Οσον αφορα στις επιδοσεις, ενα τυπικο σκετο προγραμμα μπορει να πηγαινει το ιδιο με ενα αλλο "κονσερβατο". Απλα ποτε ενα "κονσερβατο" δε θα μπορει να εχει τις απολυτες επιδοσεις, γιατι οι οριακες ρυθμισεις απαιτουν τον tuner μεσα στο αυτοκινητο, αλλιως θα μπαινει σε safe mode σε καθε πατημα...

Τι λογο δουλευει ψηλα το δικό σου πρόγραμμα Κρίτωνα? Αν δεν κάνω λάθος ειναι αρκλετα πιο πλούσιο μιγμα ψηλα..σωστά?

To counter effect είναι η κατπόνηση στον καταλύτη ή υπαρχουν και άλλα αρνητικά (περαν της κατανάλωσης).

Στις χαμηλές στροφές (μέχρι 2000RPM) βλέπω μεγαλύτερη δύναμη. Ποια ακριβως αλλαγή έχεις κάνει ή απλά είναι ιδέα μου?

Α! σήμερα έχω ραντεβόυ MAHA Φωτηνέλη. Θα ποστάρω δυναμομέτρηση....

Edited by JOVANNI
Link to comment
Share on other sites

προφανώς εννοείς τον κώστα.

Αν παραδεχτεί ότι το πρόγραμμα που πουλάει βγάζει στις 6.200 29 κιλά ροπή τότε σας δουλεύει.

Φυσικά δεν είπα ότι λες ψέματα και όντως σε πιστεύω.

Και στον Bill έδειξε 230 άλογα και ροπή στο θεό μόνο με πρόγραμμα και το μετρήσανε με VAG-COM.

Αμα ο bill όμως είναι 230 και βγάζει τετοια ροπή τοτε εγώ που του ρίχνω 3.5 αμάξια πρέπει να είμαι 260+ και 36+ ροπή.άσχετα αν στο maha έβγαλα 217 και 30 ροπή.

Αυτό που θέλω να πώ είναι πως απο ένα laptop δεν υπάρχουν σωστά νούμερα.οπότε καλυτερα πάμε σε ένα dyno και το μετράμε.Dyno σοβαρό όμως όπως maha στα σπάτα που είναι αυστηρό όχι σε κανένα μαλιώρα

Δεν είπα ότι ο Κώστας παραδέχεται κάτι τέτοιο..ασφαλώς και όχι...είπα απλά πως είδαμε νούμερα που δεν τα έxei δει σε άλλο με revo μέχρι τώρα. Τώρα αν είναι πλασματικά ok...εγώ απλά είπα τι είδα.

Link to comment
Share on other sites

Απο τα συμφραζομενα και εγω αυτο καταλαβα.

Οτι δηλαδη αυτα τα νουμερα εδειξε, οχι οτι ηταν και πιστευτα, αλλοιμονο.

Καθε οργανο αναλογα με τις συνθηκες και το ποσο αξιοπιστο ειναι μπορει να δειχνει οτι θελει.

Δεν ειναι κακο που το παιδι ειπε οτι ειδε, ουτε πως επεμενε οτι ισχυουν πραγματικα (αλλο βεβαια αν θα το ευχοταν). Αυτο απλως δειχνει οτι τα 'οργανα' δεν λενε παντα την αληθεια (υπαρχουν πολλες παραμετροι γι'αυτο) και μαλιστα συνηθως υπερβαλλουν.

Η καλυτερη δοκιμη ειναι αυτη που εγινε απο τα παιδια μαζι και μαλιστα χωρις να μπλεκονται οι μεν και οι δε αντιπροσωποι καθε σχολης. Σημασια εχει οτι ολα ειναι εφαμιλλα και μονο το μελλον θα δειξει πιο ειναι πιο αξιοπιστο και λιγωτερο ζημιαρικο (αν) σε βαθος χρονου.

Καλη η θεωρια δεν λεω, εξαλλου απο εκει ξεκινουν ολα, αλλα η πραξη επιβεβαιωνει/καταρριπτει τα λεγομενα.

Προς το παρον ας συνεχισουν τα παιδια που εχουν βαλει προγραμμα να λενε τις προσωπικες τους εμπειριες και αν αντιμετωπιζουν τιποτα προβληματακια, οπως η προσωρινη πτωση αποδοσης στου george80 με το overload (αν δεν κανω λαθος) οταν πιεζεται συνεχομενα, και πως αντιμετωπιστηκε κλπ.

Αυτα χρειαζομαστε και οχι αλλες θεωριες και προσωπικες επιθεσεις αν καποιος πει εστω κατι λαθος.

Υπαρχουν αρκετοι τροποι να δειξει καποιος που 'ξερει' σε καποιον που μπορει να μην ξερει και εχει ολη την καλη διαθεση να μαθει. Γνωμες και αποψεις πρεπει να λεγονται (φυσικα στοιχειοθετημενα) απο τον καθενα, και οχι

δογματα και κανονες και μετα στην πυρα με συνοπτικες διαδικασιες. Αυτα ισχυαν τον Μεσαιωνα επι Ιερας Εξετασης.

Οπως εχω ξαναπει ας ειμαστε χαλαροι, για διασκεδαση το κανουμε αυτο, μην το χαλανε αλλοι που κρυβονται πισω απο επαγγελματικα/προσωπικα ωφελη η και εμπαθειες με το συγκεκριμενο θεμα.

Μην κρινετε για να μην κριθειτε (και αυτο εχει γινει και σιγουρα μπορει πραγματικα να αδικει καποιους που δυστυχως μεσα απο προσωπικη εμπαθεια εχουν βγαλει ενα ασχημο προφιλ).

Link to comment
Share on other sites

Aλλη ανακριβεια ειναι το οτι "το προγραμμα καταπονει τον κομπρεσσορα"...

ΚΑΝΕΝΑ προγραμμα δεν καταπονει τον κομπρεσσορα του TSI, απο τη στιγμη που η περιστροφη (πολυστροφια) του γινεται με μηχανικο τροπο - τροχαλια - και οχι με το προγραμμα! Οπως καταπονουμε την τουρμπινα σηκωνοντας πιεση μεσω της Ν75 (απο το προγραμμα) ετσι καταπονουμε και τον κομπρεσσορα σε ενα Mercedes πχ οταν βαζουμε τροχαλια με διαφορετικη σχεση μεταδοσης και περιστρεφουμε πιο γρηγορα τον μηχανικο συμπιεστη για να αυξησουμε την πιεση! Tη ροπη χαμηλα σε ενα TSI την κερδιζουμε απο τη σωστη ρυθμιση και οχι απο τον κομπρεσσορα που δεν τον πειραζουμε μηχανολογικα.

Αυτο που καταπονειται στα TSI ειναι ο κινητηρας και το τουρμπο, και το καταπονει περισσοτερο οποιος συνεχιζει να δουλευει με Λ=0.9, AFR που χρησιμοποιειται και απο το εργοστασιο (μονο που ο κατασκευαστης εχει υπολογισει μονο 0.37bar στον κοφτη , οπως και το να περναει και Euro 5 ο κινητηρας που περιλαμβανει και στοιχειομετρικη full throttle κατασταση...)

Οσον αφορα στις επιδοσεις, ενα τυπικο σκετο προγραμμα μπορει να πηγαινει το ιδιο με ενα αλλο "κονσερβατο". Απλα ποτε ενα "κονσερβατο" δε θα μπορει να εχει τις απολυτες επιδοσεις, γιατι οι οριακες ρυθμισεις απαιτουν τον tuner μεσα στο αυτοκινητο, αλλιως θα μπαινει σε safe mode σε καθε πατημα...

Το έπιασα το υπονοούμενο μεγάλε....χιχι είπαμε θα το φτιάξουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες.

Ποστάρω την δυναμομέτρηση του TSi μου.

Είναι σε MAHA.

Το αποτέλεσμα όπως μου τα είχε πει ο salex (Στέλιος)

~200Hp (199,4) και

257,2Nm (26 κιλά μου είχε πει στο λογκάρισμα)

(Μια ερώτηση Κρίτωνα και Στέλιο, για τo διάγραμμα ροπής, αν είναι οκ.)

TSi_Etuners_MAHA.pdf

Edited by JOVANNI
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η ροπή. Τραπέζι. Ο Φωτεινέλης πάντως, αν δεν κάνει καλό καλιμπάρισμα, δείχνει αισιόδοξα νούμερα.

Ναι εχω ξανακούση ότι καλύτερα Σπάτα...αλλά έχω δει 2 δυναμομετρήσεις (μια Σπάτα και μια Φωτεινέλη) και ειναι σχεδόν ίδιες.

Thanks, για την ροπή...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτο λάθος.το αμάξι έχει δυναμομετρηθεί με 4η αντί για 5η.στην 4η πάντα βγάζει λίγο παραπάνω σε σχέση με την 5η.

Δευτερον η καμπύλη της ροπής δεν είναι και η καλύτερη έχει σκαμπανευασμα και το Μέγιστη ροπή 5225 είναι κάπως περίεργο.

Αν φτιαχτεί λίγο η ροπή θα βγάλεις καλύτερη καμπύλη.

Μπράβο πάντως για το αποτέλεσμα.ένα i/c s3 και μια εξάτμιση 63.5 και ένα αναπρογραμματισμό και θα παίζεις στα 220.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.