Jump to content
Black Widow

Golf 6 Gti - Tuning [Βελτίωση 1ου και 2ου Σταδίου στο νέο Tsi μοτέρ]

Recommended Posts

θα ήθελα να εκφράσω κάποιες απορίες,καθώς μηχανικός και εγώ(χημικός έστω) ;) Το θέμα αφορά την PCV

Σύμφωνα με αυτό το άρθρο2.0tsi pdf,το οποίο αφορά τα αμερικάνικα gti βέβαια,έχουμε στο καπάκι του κινητήρα το fine oil separator,το οποίο ανάλογα το αν έχουμε υποπίεση,η υπερπίεση,οδηγεί τις αναθυμιάσεις κατευθείαν στην πολλαπλή εισαγωγής η στην τουρμπίνα αντίστοιχα.Παράλληλα αναφέρεται και ο ρόλος της pcv,η οποία σε συνθήκες υποπίεσης(χαμηλές στροφές,χαμηλή πίεση τουρμπίνας)τροφοδοτεί τον χώρο του στροφαλοφόρου άξονα,με φρέσκο αέρα απο την εισαγωγή,ώστε να οι ατμοί του λαδιού καθώς και του νερού που μπορεί να υπάρχει,να παρασύρονται απο αυτόν,και μέσω του fine oil separator,να οδηγούνται στην εισαγωγή του κινητήρα,ενώ σε συνθήκες υπερπίεσης κλείνει.Αν έχω καταλάβει κάτι λάθος διορθώστε με.Το θέμα είναι οτι στις φωτογραφίες του άρθρου φαίνεται ξεκάθαρα η pcv δίπλα στο fine oil separator(στα αμερικάνικα αυτοκίνητο),σε αντίθεση με το δικό μου πχ,οπου η εικόνα είναι αυτή post-12388-125933063663_thumb.jpg.Θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος που ακριβώς βρίσκεται η Pcv στον δικό μας κινητήρα γιατι έχω κάποια συμπτώματα όπως:1)κάποιες φορές έχει κολλήσει το ρελαντί,κυρίως όταν το αυτοκίνητο βρίσκεται σε κίνηση,και δουλεύει με χαμηλές στροφές.2)Ιχνη λαδιού στο σωλήνα της εισαγωγής πριν την τουρμπίνα.post-12388-125933079552_thumb.jpgΤο αυτοκίνητο έχει 13000χλμ,και έχει πρόγραμμα abt(το έκανε και πρίν το πρόγραμμα).

Yγ:Και μια φωτό τώρα που είναι πλυμμένο ;)pic

Edited by Gi@nnisR
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση.

Επειδή δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις, στα turbo μοτερ, από το διάστημα στροφών που δίνει την ροπή καταλαβαίνουμε πότε ξεκινάει να δουλεύει και μέχρι πότε "τελειώνει" το turbo;Γιατί στα στατιστικά η ροπή που δίνεται ξεκινάει από τις στροφές που προανέφερες.

//edit

Το άλλο που μου περνάει από το μυαλό για την παραπάνω δυναμομέτρηση είναι το εξής: σε τι όρια ίππων φτάνει η Κ03 του GTI;στα 288 που φαίνεται στην δυναμομέτρηση δουλεύει υπερωρίες η τουρμπίνα;

Το καινουργιο GTI δεν φοράει την Κ03 της ΚΚΚ αλλα ενα νέο της ΙΗΙ...

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να εκφράσω κάποιες απορίες,καθώς μηχανικός και εγώ(χημικός έστω) :nea: Το θέμα αφορά την PCV

Σύμφωνα με αυτό το άρθρο2.0tsi pdf,το οποίο αφορά τα αμερικάνικα gti βέβαια,έχουμε στο καπάκι του κινητήρα το fine oil separator,το οποίο ανάλογα το αν έχουμε υποπίεση,η υπερπίεση,οδηγεί τις αναθυμιάσεις κατευθείαν στην πολλαπλή εισαγωγής η στην τουρμπίνα αντίστοιχα.Παράλληλα αναφέρεται και ο ρόλος της pcv,η οποία σε συνθήκες υποπίεσης(χαμηλές στροφές,χαμηλή πίεση τουρμπίνας)τροφοδοτεί τον χώρο του στροφαλοφόρου άξονα,με φρέσκο αέρα απο την εισαγωγή,ώστε να οι ατμοί του λαδιού καθώς και του νερού που μπορεί να υπάρχει,να παρασύρονται απο αυτόν,και μέσω του fine oil separator,να οδηγούνται στην εισαγωγή του κινητήρα,ενώ σε συνθήκες υπερπίεσης κλείνει.Αν έχω καταλάβει κάτι λάθος διορθώστε με.Το θέμα είναι οτι στις φωτογραφίες του άρθρου φαίνεται ξεκάθαρα η pcv δίπλα στο fine oil separator(στα αμερικάνικα αυτοκίνητο),σε αντίθεση με το δικό μου πχ,οπου η εικόνα είναι αυτή post-12388-125933063663_thumb.jpg.Θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος που ακριβώς βρίσκεται η Pcv στον δικό μας κινητήρα γιατι έχω κάποια συμπτώματα όπως:1)κάποιες φορές έχει κολλήσει το ρελαντί,κυρίως όταν το αυτοκίνητο βρίσκεται σε κίνηση,και δουλεύει με χαμηλές στροφές.2)Ιχνη λαδιού στο σωλήνα της εισαγωγής πριν την τουρμπίνα.post-12388-125933079552_thumb.jpgΤο αυτοκίνητο έχει 13000χλμ,και έχει πρόγραμμα abt(το έκανε και πρίν το πρόγραμμα).

Yγ:Και μια φωτό τώρα που είναι πλυμμένο ;)pic

Φιλε μου το ιδιο επαθα κ εγω κ ειχα 8.000χλμ.Πηγα στην αντιπροσωπεια γιατι ειχα ακριβως τα ιδια συμπτωματα κ αυτο που αλλαξαν ηταν αυτο που εχεις τονισμενο στην πρωτη φωτο.Βεβαια εστρωσαν ολα,αλλα αυτο που με ανυσηχει ειναι οτι φτυνει λαδια απο την σκαστρα τουλαχιστον ετσι φαινεται.Καθε φορα που το σηκωνω εκει εχει λαδι κ δεν μπορω να καταλαβω γιατι...Εδω δεν βγαζω κ πολυ ακρη οποτε μολις κατεβω Αγρινιο θα το ξανακοιταξω.Αν πας καπου κ το βρουν σε παρακαλω ενημερωσε να ξερω κ εγω...

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για το οφ-τοπικ, αλλα εχτες "επαθα" αυτο:

post-4080-125934780962_thumb.jpg

(εχω κολημα με το χαμηλωμα)

Οι ζαντες ειναι 18" και ειναι χαμηλωμενο περιπου 5 ποντους.

Το αξιοπεριεργο ειναι πως οχι μονο δεν εβρισκε πουθενα, αλλα πως η αισθηση του στο δρομο ηταν υποδειγματικη.

Δε χτυπαγε, ειχε εξαιρετικη αποσβεση και ανεση, χωρις να γερνει και χωρις να διαβαζει τις γοπες στην ασφαλτο.

"KW clubsport", πανακριβη (πολυ πανω απο τη Variant III), αλλα -κατ'εμε- απο τις καλυτερες αναρτησεις που εχω πατησει.

Εξισου περιεργο ειναι πως η συγκεκριμενη ρυθμιση που εχει γινει δεν ηταν με γνωμονα "καντο πιτα", αλλα βαση των οδηγιων τοποθετησης/προτεινομενης ρυθμισης της ιδιας της KW ειδικα για το MKVI GTI. (μαλιστα πισω το ρυθμισαν και 1 ποντο πιο ψηλα)

Σας βρηκα δωρο για τις γιορτες.

(και για οποιον αναρωτηθει, δεν τις πουλαμε, ουτε και ξερω που μπορειτε να τις βρειτε)

Link to comment
Share on other sites

KW clubsport hearts.gifhearts.gifhearts.gif

Πόσο πήγε το μαλλί; Τελευταία που κοίταξα, ζήταγαν περίπου 3.5k

Απο χρυσο ειναι φτιαγμενες??

εδω 1,6κ € πληρωσαμε για τις kw3 και μας φανηκαν βουνο

Edited by ΖΕΥΣ
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι το 2006 που είχα κοιτάξει, για το MKV μου έβγαινε 3350! Τώρα δεν ξέρω πόσο έχει πέσει και τι τιμές παίζουν από έξω, αλλά τότε, τόσο μου είχαν πει.

Πολλοί την θεωρούν ως την καλύτερη, τώρα αν είναι κιόλας, δεν ξέρω. Πάντως σε διάφορα events έξω, τα περισσότερα, αυτή φοράνε.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι το 2006 που είχα κοιτάξει, για το MKV μου έβγαινε 3350! Τώρα δεν ξέρω πόσο έχει πέσει και τι τιμές παίζουν από έξω, αλλά τότε, τόσο μου είχαν πει.

Πολλοί την θεωρούν ως την καλύτερη, τώρα αν είναι κιόλας, δεν ξέρω. Πάντως σε διάφορα events έξω, τα περισσότερα, αυτή φοράνε.

Aπο τοτε εχουν περασει 3,5 χρονια και η τιμη αυτη ειναι εδω, οχι απεξω...

Υ.Γ. Πιστευω οτι για χρηση δρομου σαφως καλυτερη ειναι η var3 που παιζει και φθηνοτερα.

Edited by groupa
Link to comment
Share on other sites

380hp WIMMER's GTI

//εντιτ

Ποιο καλό παιδί έβαλε milltek και ανέβασε βίντεο στο youtube?Είναι από δώ;Θέλουμε και άλλα βίντεο αν γίνεται :clapping:

Εγω ειμαι ο υποπτος του βιντεο...χιχι!!!Παιδια μακαρι να μπορουσα να σας βγαλω κιαλλα αλλα ο χρονος ειναι περιορισμενος.Σε λιγες μερες κατεβαινω Αθηνα να μπει το προγραμμα κ μετα στανταρ θα τραβηξω ενα να δειτε πως ακουγεται γιατι τωρα με 0.6 ειναι εντελως αδεια η εξατμιση...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι αν φαντάζομαι σωστά το ίδιο περίπου λογισμικό με τα audi θα έχει το καινούργιο καντραν...

Οπότε μέσω του vag-com ίσως μπορέσεις να κάνεις αυτό...

Εφόσον το κάνει αυτό δεν θα το κάνει και το golf????

http://www.youtube.com/watch?v=dOBQ7c-TP9A

Link to comment
Share on other sites

Το γραφω εδω μιας κ δεν μου εχουν ξεκλειδωσει το θεμα μου στα βελτιωμενα αυτοκινητα.Το προγραμμα μπηκε πλεον κ το αυτοκινητο δυναμωσε κατα πολυ.Με απλα πραγματακια ενα φιλτρο μια εξατμιση κ προγραμμα 285 κ 41.5 κιλα ροπης.Σιγα σιγα θα μπουν κ αλλα περιφεριακα να ολοκληρωθει το 1ο σταδιο....

Οριστε κ η δυναμομετρηση

vwgolfvigtistage2remap.jpg

Περιμενω σχολια.....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλά Χριστούγεννα και χρόνια πολλά ! Χρήστο πολύ καλά το αμάξι όντως δυνάμωσε πολύ και οι καμπύλες πολύ ομαλές ! Αυτό που παρατηρώ είναι ότι το πρόγραμμα σου δίνει αρκετά έμφαση στην υποδύναμη σε σχέση με άλλα που εχώ δει, που δίνουν λίγο παραπάνω ροπή. Εσείς παιδιά τι λέτε ??

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλά Χριστούγεννα και χρόνια πολλά ! Χρήστο πολύ καλά το αμάξι όντως δυνάμωσε πολύ και οι καμπύλες πολύ ομαλές ! Αυτό που παρατηρώ είναι ότι το πρόγραμμα σου δίνει αρκετά έμφαση στην υποδύναμη σε σχέση με άλλα που εχώ δει, που δίνουν λίγο παραπάνω ροπή. Εσείς παιδιά τι λέτε ??

Απλα αν παρατηρησεις το διαγραμμα μπορει να μην βγαζει την τρελη ροπη αλλα την κραταει σταθερη για καμποσες στροφες οπως επισης κ την δυναμη.Μπορουσαμε να βγαλουμε καμια 10αρια αλογακια παραπανω απο το προγραμμα αλλα το αφησαμε εκει για να μπουν κ ολα τα περιφεριακα κ να το τσεκαρουμε στο τελος.

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραίο αποτέλεσμα ... στο δρόμο πως τα περνάει τα άλογα? κανα ανοιγματάκι έκανες με κανέναν ? πάντως θα ηταν ωραίο να μόλις βάλεις και τα υπόλοιπα περιφερειακά να άνοιγες με ένα full stage 1 golf v να δούμε τη διαφορές έχουν τα δυο τους ...

Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές ότι το πρόγραμμα συγκρατεί τη ροπή στις μεσαίες για να κάνει αυτό το ωραίο τραπεζι ροπής από τις 3000-5000 στροφές. Θα μπορούσε για λόγους εντυπωσιασμού να αφεθεί να κάνει ένα peak στα 43-44 ή και περισσότερα κιλα ροπής, αλλά αυτό είναι ανούσιο και προκαλεί περισσότερο σπινάρισμα και φθορά.

Πιστεύω ότι ένα Golf V δεν έχει ελπίδα δίπλα στο VI με το νέο κινητήρα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, είναι από ποια σκοπιά θα το δεις. Δεν είναι ότι φθίνει ψηλά, αλλά ότι είναι πολύ γεμάτο στα χαμηλομεσαία οπότε στα ψηλά που η τουρμπίνα φτάνει στα όρια της δεν μπορείς να απαιτείς να ανεβαίνει η ισχύς μέχρι τον κόφτη. :)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, είναι από ποια σκοπιά θα το δεις. Δεν είναι ότι φθίνει ψηλά, αλλά ότι είναι πολύ γεμάτο στα χαμηλομεσαία οπότε στα ψηλά που η τουρμπίνα φτάνει στα όρια της δεν μπορείς να απαιτείς να ανεβαίνει η ισχύς μέχρι τον κόφτη. :)

ναι εχεις δικιο σ αυτο, αλλα προσωπικα θα θελα ενα τελειως γραμμικο αμαξι, αλλα αυτα αλλαζουν απο ανθρωπο σε ανθρωπο... εμενα μ αρεσει να παιζω στο φασμα των 5-7 πρπ!!

Link to comment
Share on other sites

ναι εχεις δικιο σ αυτο, αλλα προσωπικα θα θελα ενα τελειως γραμμικο αμαξι, αλλα αυτα αλλαζουν απο ανθρωπο σε ανθρωπο... εμενα μ αρεσει να παιζω στο φασμα των 5-7 πρπ!!

Φιλε μου πιστεψε με στον κοφτη η Ν75 ειναι τερμα κ το αβανς στο θεο.Για να βγαλει κ εκει τα μεγιστα ξερουμε τι θα το κανουμε δεν θα το αφησουμε ετσι.Απλα αυτο ειναι το πρωτο προγραμμα,θα ακολουθησει κιαλλο μολις μπουν πραγματακια πανω στο αυτοκινητο.Μεχρι στιγμης ειναι ενα απλο ΦΠΕ τιποτα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.