Jump to content
Nemessis

Θερμοκρασία λαδιού Κινητηρα

Recommended Posts

Όσο και να ψάξετε δεν έχει το κρυφό μενού θερμοκρασία λαδιού.

Πάρτε και Αγγλική έκδοση την είχα ανεβάσει σε άλλο τόπικ παλαιότερα..

http://rs618.rapidshare.com/files/29207345...ate_control.doc

Edited by geopapax
Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξανά ρωτήσει για τα όρια θερμοκρασίας αλλα κανένας δεν φαίνεται να γνωρίζει θα γράψω τι παρατήρησα με την θερμοκρασία , Σήμερα λοιπόν που η θερμοκρασία περιβάλλοντος έπεσε οι βαθμοί δεν ανέβηκαν πανω απο 92οC εχτές κάποια στιγμή έδειχνε 99 . Επίσης με θερμοκρασία λαδιών 92 δεν έμεινε ανοιχτό το σύστημα ψύξης όταν έσβησα τον κινητήρα (εννοείται μετα απο 2-3 λεπτά σε στάση).

Τέλος πατώντας κάποια στιγμή περισσότερο γκάζι και αναβάζοντας λίγο περισσότερο τις στροφές του κινητήρα αμέσως βλέπεις διαφορά στην θερμοκρασία της τάξεως των 3-4 οC μόλις ακριβώς μπεί σε λειτουργία η τουρμπίνα , και κρατώντας τισ στροφές λίγο πρίν μπεί η τουρμπίνα σε λειτουργία επιτυγχάνεται πάλι ψύξη.

Αρα με αυτά που βλέπω συμπεραίνω ότι η τουρμπίνα ανεβάζει κατα κύριο λόγο την θερμοκρασία των λαδιών και επιπλέον οτι ίσως είναι λάθος να ανεβάζουμε στροφές σε κρύο λάδι γιατι απο αυτο ψύχεται και κ το turbo, και αυτο το λέω γιατί παρόλο που ο κινητληρας (νερό) λέει 90 οC η θερμοκρασία λαδιού είναι ακόμα 50 oC , ποιά η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε 1.8 tsi έχω δει μέχρι 113 βαθμούς σε παρατεταμένες υψηλές ταχύτητες στην εθνική και με υψηλή εξωτερική θερμοκρασία.

Όταν πηγαίνω χαλαρά παίζει 98-99.

Link to comment
Share on other sites

το λαδι στο μοτερ χρησημοποιειται γιa:

καθαρισμο του μοτερ απο ρινισματα η σκουπιδακια, για την αποβολη θερμοτητασ απο τα κινουμενα και μη μερη του μοτερ και επεισης για την λυπανση των κι9νουμενων μερων.

οποτε ερωτηση----->> ποια ειναι η σωστη θερμοκρασια του λαδιου για να τα κανει ολα αυτα σωστα;;;

οταν το λαδι ειναι ζεστο εχει την ιδια ρευστοτητα απο οταν ειναι κρυο;;;;

Link to comment
Share on other sites

οταν το λαδι ειναι ζεστο εχει την ιδια ρευστοτητα απο οταν ειναι κρυο;;;;

οχι βεβαια.

ποια ειναι η σωστη θερμοκρασια του λαδιου για να τα κανει ολα αυτα σωστα;

αναλογα το λαδι.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε 1.8 tsi έχω δει μέχρι 113 βαθμούς σε παρατεταμένες υψηλές ταχύτητες στην εθνική και με υψηλή εξωτερική θερμοκρασία.

Όταν πηγαίνω χαλαρά παίζει 98-99.

η εξωτερικη θερμοκρασια δεν παιζει κανενα ρολο οταν φτασεις στους 60πχ βαθμους!

η εξωτερικη θερμοκρασια παιζει ρολο μονο στο σε ποια θερμοκρασια ξεκιναει να εχει το λαδι.

δηλαδη εσυ πιστευεις πως οταν εξω εχει 40 βαθμους, το λαδι παει 100 πχ αλλα οταν εξω εχει 20, παει 80????

καμια σχεση.

Link to comment
Share on other sites

η εξωτερικη θερμοκρασια δεν παιζει κανενα ρολο οταν φτασεις στους 60πχ βαθμους!

η εξωτερικη θερμοκρασια παιζει ρολο μονο στο σε ποια θερμοκρασια ξεκιναει να εχει το λαδι.

δηλαδη εσυ πιστευεις πως οταν εξω εχει 40 βαθμους, το λαδι παει 100 πχ αλλα οταν εξω εχει 20, παει 80????

καμια σχεση.

Το λάδι χρησιμοποιεί για την ψύξη του το υγρο του κινητήρα, το οποίο με τη σειρά του χρησιμοποιεί για την ψυξη του τον αερα οποτε η θερμοκρασια του αερα επηρεαζει εμμεσα και τη θερμοκρασια του λαδιου. Ειναι κοινη λογικη και φυσικα το επιβεβαιωνει και η πραξη. Επίσης σε ενα μικρο βαθμο το καρτερ ψυχεται και απο τη ροη του αερα πανω του.

Και εννοείται πως η οποια διαφορα δεν ειναι τοσο εξωφρενικη οσο αναφερεις(δλδ να παιζει το λαδι απο 80 μεχρι 100 βαθμους). Δεν ειπα ποτε κατι τετοιο.

Αλλα 2-3 βαθμους διαφορα στη θερμοκρασια λαδιου δεν ειναι παραλογο να δεις αναλογα με την εξωτερικη θερμοκρασια.

Link to comment
Share on other sites

Το λάδι χρησιμοποιεί για την ψύξη του το υγρο του κινητήρα, το οποίο με τη σειρά του χρησιμοποιεί για την ψυξη του τον αερα οποτε η θερμοκρασια του αερα επηρεαζει εμμεσα και τη θερμοκρασια του λαδιου. Ειναι κοινη λογικη και φυσικα το επιβεβαιωνει και η πραξη. Επίσης σε ενα μικρο βαθμο το καρτερ ψυχεται και απο τη ροη του αερα πανω του.

Και εννοείται πως η οποια διαφορα δεν ειναι τοσο εξωφρενικη οσο αναφερεις(δλδ να παιζει το λαδι απο 80 μεχρι 100 βαθμους). Δεν ειπα ποτε κατι τετοιο.

Αλλα 2-3 βαθμους διαφορα στη θερμοκρασια λαδιου δεν ειναι παραλογο να δεις αναλογα με την εξωτερικη θερμοκρασια.

ΠΑΙΔΙΑ ,μπορειτε να με πληροφορησετε που μπορω να βρω τα turbo λαδια του tsi σε λογικη τιμη?

καποια στιγμη ειχε αναφερθει το ονομα των λαδιων και το μαγαζι που μπορουμε να τα παραγγειλουμε.

εγκλημα ειναι να τα πληρωσω 120 ευρω απο την αντιπροσωπια.. :lol:

καμμια απαντηση ρε παιδια??

πειτε κανενα μαγαζι που μπορω να τα βρω σε λογικη τιμη..

Edited by TOMMASO
Link to comment
Share on other sites

http://www.trade-wind.gr/index.php?co=tbp&...y&cat_id=81

και

http://www.g-market.gr/component/option,co...tpage/Itemid,1/

αν σε βολευει ,εκτος απο ταχυδρομικα,μπορεις να τα παρεις και απο καποιο καταστημα.ισχυει για το http://www.trade-wind.gr/index.php?co=tbp&...y&cat_id=81 καθως το αλλο ειναι στον Βολο.

mobil 1 esp formula 5/30,τα πληρωσα 12,50 ευρω το λιτρο.για 4 λιτρα πληρωσα 50 ευρω με τα μεταφορικα.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά έχω ένα νεό golf 6 160 και έφτασα τα 7500 χλμ... θέλω να κάνω την αλλαγή λαδιών αλλά έχω κάποιες αμφιβολίες.... 1. μπορώ να πάρω τα mobil μου και να πάω στην αντιπροσωπεία χωρίς πρόβλημα, χωρίς να υπογράφω παλιόχαρτα σχετικά με την εγγυηση?

2. μπορώ να αλλάξω τα λάδια μόνος μου σε ένα γνωστό, χωρίς την επόμενη φορά στην αντιπροσωπεία να μου λένε βλακείες για εγγυηση κτλ? τι με συμβουλεύετε να κάνω? γιατί θεωρώ ότι να πάω και να αλλάζω λάδια στην αντιπροσωπεία κάθε 7500 θα μου βγει πιο ακριβό από το ίδιο το golf

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά έχω ένα νεό golf 6 160 και έφτασα τα 7500 χλμ... θέλω να κάνω την αλλαγή λαδιών αλλά έχω κάποιες αμφιβολίες.... 1. μπορώ να πάρω τα mobil μου και να πάω στην αντιπροσωπεία χωρίς πρόβλημα, χωρίς να υπογράφω παλιόχαρτα σχετικά με την εγγυηση?

2. μπορώ να αλλάξω τα λάδια μόνος μου σε ένα γνωστό, χωρίς την επόμενη φορά στην αντιπροσωπεία να μου λένε βλακείες για εγγυηση κτλ? τι με συμβουλεύετε να κάνω? γιατί θεωρώ ότι να πάω και να αλλάζω λάδια στην αντιπροσωπεία κάθε 7500 θα μου βγει πιο ακριβό από το ίδιο το golf

Δεν νομιμοποιουνται να αρνηθουν να βαλουν τα λαδια που θα τους πας εφοσον πληρουν τις προδιαγραφες του κινητηρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιμοποιουνται να αρνηθουν να βαλουν τα λαδια που θα τους πας εφοσον πληρουν τις προδιαγραφες του κινητηρα σου.

μιας και αναφερθηκαν οι προδιαγραφες προσοχη γιατι τα 2.0tfsi φερουν προδιαγραφες vw 504...συνηθως αυτων των προδιαγραφων τα λαδια ειναι 5-30

Link to comment
Share on other sites

http://www.trade-wind.gr/index.php?co=tbp&...y&cat_id=81

και

http://www.g-market.gr/component/option,co...tpage/Itemid,1/

αν σε βολευει ,εκτος απο ταχυδρομικα,μπορεις να τα παρεις και απο καποιο καταστημα.ισχυει για το http://www.trade-wind.gr/index.php?co=tbp&...y&cat_id=81 καθως το αλλο ειναι στον Βολο.

mobil 1 esp formula 5/30,τα πληρωσα 12,50 ευρω το λιτρο.για 4 λιτρα πληρωσα 50 ευρω με τα μεταφορικα.

φιλε μου ξερεις καποιο εξουσιοδοτημενο μαγαζι για vw tsi που δεν θα μου παρει πολλα για τα εργατικα? για αλλαγη λαδιων

πες οτι παω και τα παιρνω μονος μου 4 λτ 50 ευρω. τα mobil 1.

ξερεις κανεναν καλο μαστορα να παω? ;) εργατικα ποσο παει? 15 ευρω?

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να βγάζω τον εαυτο μου εκτός με μερικά πράγματα μήπως μας πιάνει μανία λες και ανακαλύψαμε τον χρυσό η λες και βρήκαμε τον μαγικό ζωμο για τα μοτερακι μας ; Αφου castrol προτείνει η vw γιατί ψαχνομαστε με αλλά λάδια

Και βέβαια το χειρότερο από όλα είναι οτι υπάρχουν και φίλοι που λένε ότι ( με ίδιου ιξωδους) λάδι είδαν και διάφορες στην κατανάλωση και στην απόδοση. Και να υπάρχουν διάφορες αυτές είναι αμελητεες μη εμφανείς στον μέσο χρήστη. Γιατί αν ίσχυαν αυτά που λένε για τεράστιες διάφορες τότε σημαίνει ότι με το παλιό μας λάδι θα έπρεπε να εχουν στραβώσει όλα μέσα

Link to comment
Share on other sites

εσενα οτι σου σερβιρουν το τρως; επειδη τα εσκασε η γκαστρολ στην vw θα βαζω το λαδι τους;η mobil ειναι κλασης ανωτερη !και ναι,λιπαντικο με λιπαντικο εχει τεραστια διαφορα ακομα κι αν ειναι ιδιου ιξωδες.ψαξε λιγο ;)

Link to comment
Share on other sites

εσενα οτι σου σερβιρουν το τρως; επειδη τα εσκασε η γκαστρολ στην vw θα βαζω το λαδι τους;η mobil ειναι κλασης ανωτερη !και ναι,λιπαντικο με λιπαντικο εχει τεραστια διαφορα ακομα κι αν ειναι ιδιου ιξωδες.ψαξε λιγο ;)

τα ξερω αυτα φιλε joop..

αλλα κατα τη γνωμη σου πια ειναι τα στοιχεια που το mobil υπερεχει?

Link to comment
Share on other sites

εσενα οτι σου σερβιρουν το τρως; επειδη τα εσκασε η γκαστρολ στην vw θα βαζω το λαδι τους;η mobil ειναι κλασης ανωτερη !και ναι,λιπαντικο με λιπαντικο εχει τεραστια διαφορα ακομα κι αν ειναι ιδιου ιξωδες.ψαξε λιγο ;)

μου λες σε παρακαλώ αν το είδες σε κάποια δοκιμή η σε κάποια τεστ και αν σε ποια ;

Link to comment
Share on other sites

εσενα οτι σου σερβιρουν το τρως; επειδη τα εσκασε η γκαστρολ στην vw θα βαζω το λαδι τους;η mobil ειναι κλασης ανωτερη !και ναι,λιπαντικο με λιπαντικο εχει τεραστια διαφορα ακομα κι αν ειναι ιδιου ιξωδες.ψαξε λιγο ;)

Εγω παντως στο Corrado μου οταν αλλαγα τα μαμα λιπαντικα και εβαλα τα mobil 1, σε συντομο διαστημα μου χτυπησαν ωστηρια βαλβιδων.

Εκανα την επισκευη, εβαζα πλεον Castrol και δεν χρειαστηκε να ξαναασχοληθω μεχρι και που το πουλησα μετα απο σχεδον 160000 χλμ (ειχα 60000 οταν επαθα το θεμα με τα ωστηρια).

Στο πρωτο tsi μου εβαζα shell οπως ελεγε η εταιρεια χωρις κανενα προβλημα (μαλιστα μου ειχε φανει περιεργο).

Στο τωρινο μου βαζω Castrol παλι φυσικα χωρις κανενα προβλημα.

Εφοσον το λαδι πληρει τις προδιαγραφες της εταιρειας/μοντελου τοτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

Μερικες φορες οταν βαζουμε κατι που ειναι πιο πανω απο τις προδιαγραφες, οπως επαθα εγω με τα mobil 1, ισως να μην ειναι προτεινομενο.

Ολες οι μεγαλες εταιρειες βγαζουν καλα, η επιλογη ειναι κατι σχετικο και εντελως υποκειμενικο εφοσον μιλαμε για ιδιες προδιαγραφες.

Εγω προσωπικα, αφου εχω κανει τα πειραματα μου, ακολουθω πλεον συστηματικα οτι προτεινει η εταιρεια και μεχρι τωρα δεν μου εχει δοθει ο παραμικρος λογος για να μην το συνεχισω.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις και τα δύο που λες.

δηλαδή, αν πάρω τα λάδια και τα αλλάξω μόνος μου (όχι σε εξουσιοδοτιμένο) δε θα υπάρχει πρόβλημα την επόμενη φορά που θα πάω για σέρβις στην αντιπροσωπεία?

Link to comment
Share on other sites

παιδια συμφωνιες εταιριων ειναι αυτες πχ η seat σε bwa μοτερ λεει για repsol στην vw λεγανε πριν λιγο καιρο για aral και τωρα διαβαζω για castrol....συμφωνιες ειναι αυτες :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή, αν πάρω τα λάδια και τα αλλάξω μόνος μου (όχι σε εξουσιοδοτιμένο) δε θα υπάρχει πρόβλημα την επόμενη φορά που θα πάω για σέρβις στην αντιπροσωπεία?

Οχι αρκει καθε φορα που πηγαινεις στην αντιπροσωπεια να εχεις 15.000 χλμ παραπανω σε σχεσημε την προηγουμενη αλλαγη στην αντιπροσωπεια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.