Jump to content
panos18

Golf 5/6/7 - Ποιο Προγραμμα Φορατε Σε Tsi ?

Καταγραφή των προγραμμάτων στα TSI  

251 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

το ecotuning , δίνει την δυνατότητα στις μέσες στροφές που θα πηγαίνουμε ταξίδι να έχουμε μείωση κατανάλωσης   ο κινητήρας να εξοικονομεί καλύτερα το καύσιμο η κατανέμει πιο σωστά βάση από την γωνία τις πεταλούδας ,, το λογισμικό βοηθάει τα μπεκ να μην δουλεύουν πιεσμένα ,,και έτσι γίνετε η μείωση  ,, με την διαφθορά ότι η υποδυναμη και η ροπή στις μέσες είναι αισθητά μειωμένη

Η τιμή των eco tuning είναι η ίδια με τις άλλες ή υπάρχει απόκλιση;

Επίσης όσον αφορά τη λειτουργία του eco tuning, αναφέρεις πως στις μεσαίες στροφές έχει χαμηλή ιπποδύναμη και ροπή!

1)Ποιο χαμηλή και από μαμά;

2)Στα ψηλά 5000+ έχει καλές επιδόσεις; Κοντά στις μαμά ή κοντά στις επιδόσεις του skn power;

-Είναι δηλαδή πρόγραμμα ΚΑΙ για ταξιδάκια με χαμηλή κατανάλωση ΚΑΙ για ανοίγματα σε ευθεία;

Αυτά, και ευχαριστούμε για το χρόνο σου!

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

επίσης εάν πρέπει να φουλάρεις σε κανένα χωριό ,, να έχεις μαζί σου Κανά οκτάνιο να βάλεις εάν ακούσεις Πειρακια ....

¶σε, έχει τύχει να βάλω νερωμένη βενζίνη σε μια άκρη της Ελλάδας και κόντεψα να διαλύσω το μοτέρ μου επιστρέφοντας. Ούτε προσπέραση δεν μπορούσα

να κάνω!

αλλά όταν ο κάτοχος , σου ζητάει να του ανεβάσεις πίεση και avans με την προϋπόθεση ότι 100αρα και μόνο 100αρα να χρησιμοποιεί ,, και βάζει 95 από revoil – papas oil .. που την δίνει 1.20 το λίτρο , εκεί αρχίσουν τα προβλήματα ,

Σύμφωνοι. Ο κάτοχος μπορεί επίσης να πάει και να πέσει από το Σούνιο και μετά σου ζητάει τα ρέστα. Αυτό το ενδεχόμενο πάντοτε υπάρχει

αλλά δεν θα φταίς ούτε εσύ ούτε και κανένας άλλος για το αποτέλεσμα. 100άρα θέλει, αυτό του δίνεις. Τώρα αν αλλάξει γνώμη ή σου λέει ψέμματα,

κακό του κεφαλιού του. Για αυτό το λόγο υπάρχουν τεχνικές προδιαγραφές για τις βελτιώσεις.

Έτσι κι αλλιώς καμία εγγύηση προγράμματος ΔΕΝ καλυπτει μοτερ. Οπότε δεν θα κληθείς να αποζημιώσεις τίποτα, το πολύ πολυ να ακούς άδικα μουρμούρα.

Όταν χαλάει ένας κινητήρας οι εργοστασιακές εταιρείες ζητούν να τους παραδοθεί δείγμα:

1) Λαδιού

2) Ψυκτικού

3) Βενζίνης από το ντεπόζιτο

Από αυτά μπορεί να φανεί κάλλιστα τί έφταιξε, αν ποτέ τεθεί θέμα ευθύνης που δεν πρόκειται γιατί νομικά το θεμα δεν μπορεί να τεκμηριωθεί επαρκώς.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία καραμέλα αυτή με τις νοθευμένες βενζίνες στα χωριά!!

Τα ίδια έλεγε και ο προγραμματιστής στο προηγούμενο μου αυτοκίνητο - αφού τίναξε το μοτέρ στον αέρα και καλά έφταιγε το καύσιμο. Συνέβη το εξής παράξενο βέβαια ενώ στο λιμάνι που έβαλα καύσιμο τα αυτοκίνητα ήταν ουρά τελικά το αμάξι που χαιρέτησε το μοτέρ ήταν μόνο το δικό μου αμάξι (και δεν υπήρχε ουρά από πίσω!).

Αυτό το άτιμο το καύσιμο "διαλέγει" και πελάτες τελικά και αυτοκίνητα. Θα το γυρίσουμε σε κηροζίνη τελικά μάγκες για να είμαστε ήσυχοι, τι άλλο θα ακούσουμε! Μήπως να βάζουμε και στάνταρ άζωτο για καλύτερη τροχιοδρόμηση??

Link to comment
Share on other sites

Σαφέστατα υπήρχαν και πολύ πιο πειραγμένα από βρωμόγκαζους σε σχέση με το πρόγραμμα που είχα εγώ. ¶στο φίλε δεν χαιρετάει το πιστόνι την μπιέλα μια ωραία πρωία επειδή του την βάρεσε ή δεν γούσταρε την BP από την ΕΚΟ, δουλεύει λίγο καιρό πριν και προετοιμάζεται το μπαμ.

Και αν θέλουμε να μιλήσουμε για πραγματικό περιστατικό με νοθευμένη βενζίνη, εκεί είχαν μείνει 4-5 αυτοκίνητα λίγο μετά το βενζινάδικο και ήταν νορμάλ και όχι βελτιωμένα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν σας τύχει θα με θυμηθείτε.

Εντελώς εργοστασιακο αυτοκίνητο να χτυπάει πυράκια σαν τρελλό.

Αλλάζω βενζίνη - όλα καλά! :)

Πειραγμένο αυτοκίνητο να χτυπάει πυράκια σαν τρελλό.

Αλλάζω βενζίνη - όλα καλά.

Τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο σενάριο ο κινητήρας κινδυνεύει, γιατί αυτό που εμείς αποκαλούμε "πυράκια" είναι

κρουστική καύση που βάζει το έμβολο σε τεράστιο κίνδυνο. Η μέση πίεση στο θάλαμο καύσης ξεφεύγει κατά πολύ από τις

προδιαγραφές και για αυτό κινδυνεύουν τα ελατήρια με τα λούκια του εμβόλου, που τρώνε όλη την πίεση.

Δεν έχει σημασία αν σηκώνεις 0.7bar ή 1bar ή 1.5 bar. Σημασία έχει ότι αν αρχίσει κρουστική καύση ο κινητήρας κινδυνεύει,

ανεξαρτήτως του αν είναι προγραμματισμένος ή όχι. Ρωτήστε και μερικούς φίλους με FSI, εκείνοι ξέρουν καλύτερα! :)

Link to comment
Share on other sites

παιδες τι γνωμη εχουμε για την chitronic?

υπαρχει καποιος που εχει φορεσει?

Link to comment
Share on other sites

Σαφέστατα υπήρχαν και πολύ πιο πειραγμένα από βρωμόγκαζους σε σχέση με το πρόγραμμα που είχα εγώ. ¶στο φίλε δεν χαιρετάει το πιστόνι την μπιέλα μια ωραία πρωία επειδή του την βάρεσε ή δεν γούσταρε την BP από την ΕΚΟ, δουλεύει λίγο καιρό πριν και προετοιμάζεται το μπαμ.

Και αν θέλουμε να μιλήσουμε για πραγματικό περιστατικό με νοθευμένη βενζίνη, εκεί είχαν μείνει 4-5 αυτοκίνητα λίγο μετά το βενζινάδικο και ήταν νορμάλ και όχι βελτιωμένα.

Για να καταλαβω:

εβαλες βενζινη σε ενα βενζιναδικο που ειχε ουρά αυτοκινητων και μεταξυ αυτων και κάποια ''πιο πειραγμενα απο βρωμογκαζους''.Εβαλες εσυ ,βαλανε και οι αλλοι και μεταξυ των αλλων 4-5 αυτοκίνητα μείνανε λίγο μετα το βενζινάδικο.

Σωστά?

Εσενα ποτε εσπασε το μοτέρ?Αμεσως μετά?

Αν μεινανε και αλλα 4-5 αυτοκινητα απο τη συγκεκριμενη βενζινη γιατι να μην εμεινε και το δικο σου?

Ρωτάω για να καταλάβω ακριβως τι εννοείς.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Δεν Υπάρχει Νοθευμένη Βενζίνη,Το Θέμα Είναι Το Τι Πρόσθετα Βάζει Η Κάθε Εταιρία.

πές μου που μένεις να μετακομίσω δίπλα σου...

ΥΓ.

είμαι πολύ καλός γείτονας :nea:

ΥΓ2.

είναι και τα πρόσθετα που βάζει ο έμπορος και ο βενζινάς :)

Edited by teodor_ch
Link to comment
Share on other sites

εγώ παντός από την εκο πριν 1 χρόνο δεν είχα πρόβλημα , για συγκεκριμένο πρατήριο , στο ίδιο πρατήριο έχω να βάλω 9 μήνες ,, έβαλα 40 εύρο 100 και το cheek άναψε ,,, άντε λες ότι έτυχε ,, και στο vag com ροη πολύ χαμηλή ,,, αλλάζω φίλτρο που είχε κάνει 6000 χιλ ,, και τσεκάρω και ποτηράκι ,, τίποτα ...καύσιμο παραμένει στο ρεζερβουάρ ,,, στα 4 χιλιόμετρα ξανά cheek ,, δίκοπες στην καύση ,, σβήνω με 05 και παμε ,,, στα 4 ξανά τα ίδια ,, βάζω oktanio και στρώνει ,,, τώρα εάν εσείς πιστεύεται ότι δεν είναι νοθευμένες ,,, η δεν βάζουν τα σωστά συστατικά ..οκ

Link to comment
Share on other sites

Tα βενζιναδικα ειναι μεγαλη μπιζνα.

Οσοι δεν νοθευουν κλεβουν στην αντλια. Αλλοι κανουν και τα δυο.

Φυσικα υπαρχουν και καποια 'τιμια' οσο γινεται δηλαδη γιατι το κρατος απο μονο του τους δινει περιθωριο, δεν θυμαμαι το ποσοστο αλλα ειναι σεβαστο, νομιμα αποκλισης απο την αντλια, φυσικα υπερ τους, βασει της θεωρητικης διακυμανσης του ογκου των υγρων. Εχω γυρισει πολλα και τελικα κατεληξα σε μια Shell στην Λ. Ηρακλειου σχεδον κατω απο το σπιτι μου που ειναι κατι σαν εταιρικη (τωρα δεν ξερω πως και γιατι καθοσον εχει πουληθει η Shell), τουλαχιστον ετσι μου λενε και απ'οτι βλεπω λειτουργει με συστημα και ειναι ανοιχτη 24 ωρες το 24ωρο και Κυριακες.

Τελος παντων, στην απλη που βαζω δεν ειχα ποτε προβλημα με πειρακια ουτε ποτε check και εχω και προγραμμα (για 95αρα πλεον).

Πριν οταν εβαζα 100αρα (και με προγραμμα αλλα και χωρις) τα παρατραγουδα υπηρχαν αρκετες φορες (πειρακια, κατι στιγμιαιες διακοπες κλπ) οποτε την εκοψα και ειμαι διπλα κερδισμενος.

Παντως οτι νοθεια γινεται ειναι συνηθως με την 100αρα και με το πετρελαιο κινησης.

Link to comment
Share on other sites

[off-topic]

@kirra , ποια απο τις 3 shell της ηρακλείου εννοείς? αν δεν θες να γραψεις, στειλε pm (καλή φάση αυτό με το 24ωρο + Κυριακές :p)

Edited by aga
Link to comment
Share on other sites

Την προηγουμενη εβδομαδα πηγε κολητος μου στην SKN , εχει scirocco 160 TSI ,,, τοποθετησε προγραμμα και εδωσε 700 ευρο , μου ειπε ότι όταν παει σε αργα μεσα στην πολύ καιει λιγοτερο ακομη και με σταθερη ταχυτητα , από δυναμη είναι ευχαριστιμενος κανενας που εχει οδιγησει αυτοκιντο με abt και σκν μπορει να μας πει συμπερασματα

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα τρέχουμε με ΜΤΜ, και μέχρι στιγμής είμαι ενθουσιασμένος.

Τελικά αξίζει τον κόπο και φυσικά τα χρήματα…

Αν κάποιος δεν έχει αποφασίσει ακόμα από πού θα βάλει πρόγραμμα, συνιστώ να πάει παντού και να ρωτήσει ο ίδιος αυτά που θέλει. Εγώ προσωπικά άλλα μου έλεγαν, αλλά διάβαζά και τελικά με πολύ ψάξιμο αλλού κατέληξα.

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα τρέχουμε με ΜΤΜ, και μέχρι στιγμής είμαι ενθουσιασμένος.

Τελικά αξίζει τον κόπο και φυσικά τα χρήματα…

Αν κάποιος δεν έχει αποφασίσει ακόμα από πού θα βάλει πρόγραμμα, συνιστώ να πάει παντού και να ρωτήσει ο ίδιος αυτά που θέλει. Εγώ προσωπικά άλλα μου έλεγαν, αλλά διάβαζά και τελικά με πολύ ψάξιμο αλλού κατέληξα.

Δεν κατέληξες και άσχημα!! ;)

Με γεια και καλά γκάζια, εγγύηση πήρες??

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατέληξες και άσχημα!! :clapping:

Με γεια και καλά γκάζια, εγγύηση πήρες??

Μου είπε ότι με την απόδειξη έχω δύο χρόνια εγγύηση για εγκέφαλο – κινητήρα.

Το πιο σημαντικό όμως ήταν ότι αν για κάποιο λόγο η vw κάνει ξανά update μπορώ free να πάω και να περάσω ξανά το πρόγραμμα, κάτι που οι υπόλοιποι δεν το έλεγαν με βεβαιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο!

Κάνε μερικά χλμ και μετά θα έχεις πλήρη εικόνα του μοτέρ.

μερικά; :clapping: Από αύριο ανακαλύπτω κάθε γωνιά της Αθήνας και όλα τα προάστια... οδήγηση μέχρι τελικής πτώσης... new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε καμία 100στη, με μεικτή οδήγηση και ανοίγματα.

Κοίτα πάντα μου άρεσαν οι 24ωρες του LE MAN και νιώθω έτοιμος να το κάνω πραγματικότητα. Δανεικά κανείς για βενζίνη...100αρα worthy.gif

Link to comment
Share on other sites

.

Το πιο σημαντικό όμως ήταν ότι αν για κάποιο λόγο η vw κάνει ξανά update μπορώ free να πάω και να περάσω ξανά το πρόγραμμα, κάτι που οι υπόλοιποι δεν το έλεγαν με βεβαιότητα.

Ολοι οι σοβαροι το κανουν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.