Jump to content
theonik

Γιατί Να Πάρω Polo Και Όχι Ibiza Φίλοι Μου?

Recommended Posts

Για μένα ο πραγματικός λόγος ήταν ότι αυτό ήθελα... :)

Αγοράζω άρα αυτό που θέλω γιατί είναι καλύτερο από το άλλο επειδή αυτό που θέλω το θέλω περισσότερο... sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

για μενα οτι δινεις παιρνεις.. ειναι και καλυτερα υλικα συναρμολογησης και κατασκευης το vw... τα αξιζει τα παραπανω λεφτα... δε θα το μετανιωσεις.... και πιο ομορφο για εμενα... (βεβαια ειναι υποκειμενικο αυτο... )

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L

Αγοράζω άρα αυτό που θέλω γιατί είναι καλύτερο από το άλλο επειδή αυτό που θέλω το θέλω περισσότερο... sillyhorse1rb5.gif

:) Γύρισε 10 φορές ο εγκέφαλός μου βραδιάτικα μήπως και καταλάβω τι είπες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συνήθως συμβαίνει γιατί κάποιος δεν μπαίνει να γράψει πόσο γαμάτο είναι το αυτοκίνητό του αλλά για να αναφέρει το πρόβλημά του και να ψάξει να βρει λύση από άλλους που έχουν το ίδιο.

πες τα χρυσόστομε.....

Link to comment
Share on other sites

Αγοράζω άρα αυτό που θέλω γιατί είναι καλύτερο από το άλλο επειδή αυτό που θέλω το θέλω περισσότερο... sillyhorse1rb5.gif

Κάπως έτσι....!!! :cry:

Και επιδή είχα το πρωί με ένα φίλο μου μηχανικό (που μου φτιάχνει το τουτου) την κουβέντα αυτή μου είπε ξεκάθαρα ότι σε γενικές γραμμές είναι ίδια αν τα δείς "γυμνά" οι διαφορές είναι σε μικρολεπτομέριες που πολύ λίγες φορές ένα οδηγός απλός και όχι αγώνων θα καταλάβει.τα στανταρ ασφαλείας υποχρεωτικά είναι πολύ υψηλά και απο κεί και πέρα μετράει η εικόνα,το μπάτζετ,η μεταπωλητική αξία και το που έχεις το "κονέ" για να κάνεις σωστά την δουλειά σου στην αντιπρωσοπία όσο έχεις εγγύηση.

Edited by polo GTi Cup
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ότι και να σου πούμε εμείς εσύ τελικά θα αποφασίσεις. Εγώ όταν ήμουν στη θέση σου ενάμισυ χρόνο πριν, οδήγησα διάφορα μεταξύ των οποίων και το ibiza. Όταν είδα τη ΜΙΤΟ και κυρίως όταν την οδήγησα ήξερα ότι αυτή ήταν τελικά η επιλογή μου.

Edited by PERIS
Link to comment
Share on other sites

Όταν είδα τη ΜΙΤΟ και κυρίως όταν την οδήγησα ήξερα ότι αυτή ήταν τελικά η επιλογή μου.

Πολύ ωραίο αυτοκίνητο! Αν δεν έπαιρνα το Polo στάνταρ θα είχα πάρει την Mito Multiair.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο αυτοκίνητο! Αν δεν έπαιρνα το Polo στάνταρ θα είχα πάρει την Mito Multiair.

και ειδικά τώρα που βγαίνει και με κιβώτιο διπλού συμπλέκτη το οποίο στο κόφτη περιμένει εντολή σου και δεν αλλάζει μόνο του θα είναι ακόμα πιο ωραία....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, ειναι καθαρα προσωπικη επιλογη..

Οταν ηταν να παρουμε αυτοκινητο, ημασταν αναμεσα σε insignia 1.6T, passat 1.8tsi, superb 1.8tsi.. Το insingia απορριφθηκε για διαφορους λογους..

Το passat με το superb, ειχαν την ιδια, μα την ιδια τιμη.. Το passat στη sportline, το superb στην elegance(η πιο μεγαλη εκδοση).. Προτιμησαμε το superb καθαρα και μονο απο αποψη εξοπλισμου(σε εμφανηση μας αρεσαν και τα δυο εξισου).. Δεν εχω μετανιωσει στιγμη για την επιλογη μου.. Εχω τα bi-xenon μου, τα ηλεκτρικα καθισματα με μνημες, ηλεκτρικους αναδιπλουμενους καθρεφτες, twin door και ενα σκασμο αλλα πραγματα παραπανω σε εξοπλισμο απο το passat ιδιας τιμης, τα οποια δεν εχουν σχεση με το θεμα σου.. Σε ποιοτητα πηρα την ιδια μα την ιδια ακριβως, με μια ελαφρυα υπεροχη του superb στα εσωτερικα πλαστικα..

Τι θελω να πω.. Αν εισαι ανθρωπος του εξοπλισμου, και δεν σε ενδιαφερει αν η κοπελα, η η θεια στο χωριο, η οι ανθρωποι με παρωπιδες, θα σε κοιταξουν καπως "υποτιμητικα", αλλα θες να απολαμβανεις ΕΣΥ το αμαξι ΣΟΥ, τοτε δεν εχεις καποιο λογο να δωσεις παραπανω χρηματα για το polo..(Σε πλαστικα εσωτερικα, συμφωνω οτι τα seat ηταν πολυ πισω σε σχεση με τα vw.. Το τελευταιο ibiza ομως, δεν εχει καμια σχεση με τα προηγουμενα, οσων αφορα τα εσωτερικα πλαστικα)

Αν σε ενδιαφερει το image, οι εξτρα αεροσακοι, και το 6αρι σασμαν, τοτε παρε το polo..

Εμενα προσωπικα μου αρεσουν πολυ και τα δυο.. Ισως προτιμουσα το ibiza, λογω καλυτερου εξοπλισμου.. Θα περναγα σιγουρα μια βολτα απο την αντιπροσωπια της skoda για το fabia...

Edited by nikosp11
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αν ήμουν στην θέση σου, θα χτύπαγα το ibiza ανετότατα. Τι μεταπωλήσεις και παπαρδέλες μωρέ παιδία, παίρνεις ένα αυτοκίνητο να το ευχαριστηθείς και να το γουστάρεις, δεν το παίρνεις με σκοπό να το πουλήσεις. Μην το κουράζετε πολύ το θέμα, χωρίς πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι να πω...

Από την μία για το Polaki το απλό, δεν έχω ακούσει για την ώρα και πολλά καλά, εκτός του ότι είναι σίγουρα ένα πολύ όμορφο εξωτερικά αυτοκίνητο, με χώρους και ποιότητα εσωτερικά....closedeyes.gif

Από την άλλη σίγουρα το Ibiza παρέχει περισσότερα standard με ίδιο κινητήρα...

Εγώ θα σου έλεγα να κοιτάξεις για το Polo Gti.thumbsup.gif

Όσοι το πήραμε, έχουμε ήδη μείνει πολύ ευχαριστημένοι!

Από εκεί και πέρα ο χρόνος θα δείξει, και βέβαια τα προσωπικά γούστα του καθενός!

Edited by TSOLIAS30
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αν ήμουν στην θέση σου, θα χτύπαγα το ibiza ανετότατα. Τι μεταπωλήσεις και παπαρδέλες μωρέ παιδία, παίρνεις ένα αυτοκίνητο να το ευχαριστηθείς και να το γουστάρεις, δεν το παίρνεις με σκοπό να το πουλήσεις. Μην το κουράζετε πολύ το θέμα, χωρίς πλάκα.

+1000

Συμφωνώ κάργα!!!

Edited by IRMSCHER
Link to comment
Share on other sites

+1000

Συμφωνώ κάργα!!!

Ok, λοιπόν να δώσουμε ένα ραντεβού μετά από 5 χρονακια που θα γουσταρετε το καινούργιο cupraki..... Τότε θα επιμένετε στην ίδια άποψη; Εμένα αυτό μου κάνει βιαστική επιλογή ......

Link to comment
Share on other sites

Ok, λοιπόν να δώσουμε ένα ραντεβού μετά από 5 χρονακια που θα γουσταρετε το καινούργιο cupraki..... Τότε θα επιμένετε στην ίδια άποψη; Εμένα αυτό μου κάνει βιαστική επιλογή ......

Απλά φίλε kospasTSI12345 και τα polo στην αγορά δεν έχουν καλή "φήμη". Και όταν λέω φήμη θέλω να είμαι σαφής καθώς ναι, μπορεί γενικά κατά τους γνώστες να είναι αρκετά αξιόπιστα αλλά η "φήμη" είναι αυτή που καθορίζει την τιμή μεταπώλησης στην πραγματική αγορά αυτοκινήτου. ¶ρα δεν μιλάμε για ένα προϊόν (το polo) το οποίο δρέπει δάφνες στον τομέα της αξιοπιστίας σύμφωνα με την γενική ομολογία της μερικώς "άσχετης" άλλα όπως και να το κάνουμε πραγματικής αγοράς. Εν τέλει, το golf μπορεί να έχει καλύτερη μεταπωλητική από ένα leon αλλά μεταξύ polo και ibiza δε νομίζω ότι υπάρχει η ίδια διαφορά ΄ψστε να είναι αυτή που θα καθορίσει την αγορά ή όχι ενός αυτοκινήτου.

Πάντως δεν άκουσα από κανέναν να λέει πάρε polo καθώς τα τάδε λαστιχάκια στην τάδε θέση, ή ο τάδε μηχναισμός τα τάδε ηλεκτρολογικά είναι καλύτερα μονωμένα, κατασκευασμένα πέραν της απτής ποιότητας που είναι δεδομένη.

Link to comment
Share on other sites

Απλά φίλε kospasTSI12345 και τα polo στην αγορά δεν έχουν καλή "φήμη". Και όταν λέω φήμη θέλω να είμαι σαφής καθώς ναι, μπορεί γενικά κατά τους γνώστες να είναι αρκετά αξιόπιστα αλλά η "φήμη" είναι αυτή που καθορίζει την τιμή μεταπώλησης στην πραγματική αγορά αυτοκινήτου. Άρα δεν μιλάμε για ένα προϊόν (το polo) το οποίο δρέπει δάφνες στον τομέα της αξιοπιστίας σύμφωνα με την γενική ομολογία της μερικώς "άσχετης" άλλα όπως και να το κάνουμε πραγματικής αγοράς. Εν τέλει, το golf μπορεί να έχει καλύτερη μεταπωλητική από ένα leon αλλά μεταξύ polo και ibiza δε νομίζω ότι υπάρχει η ίδια διαφορά ΄ψστε να είναι αυτή που θα καθορίσει την αγορά ή όχι ενός αυτοκινήτου.

Πάντως δεν άκουσα από κανέναν να λέει πάρε polo καθώς τα τάδε λαστιχάκια στην τάδε θέση, ή ο τάδε μηχναισμός τα τάδε ηλεκτρολογικά είναι καλύτερα μονωμένα, κατασκευασμένα πέραν της απτής ποιότητας που είναι δεδομένη.

Αν πιστεύεις πως δεν υπαρχει σημαντικη διαφορα αναμεσα σε polo και ibiza ανοιξε μια χρυση ευκαιρια να σου λυθεί η απορια. Οσο για το αν παιρνουμε ενα αμαξι, για να το πουλησουμε εν τέλη, εχω να πω πως παίρνουμε ενα αμαξι το οποίο θέλουμε να μπορουμε να το πουλησουμε εν τέλη, χωρις να πρεπει να σκοτώσουμε την τιμή για να φυγει.

Edited by Capamaru
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μη λέμε ότι θέλουμε. Το μόνο σοβαρό πρόβλημα που υπήρχε (τουλάχιστον στους περισσότερους κατόχους) ήταν το σβήσιμο στο ρελαντί το οποίο υφίσταται λόγω λάθους στον προγραμματισμό! Προσοχή στον προγραμματισμό κι όχι σε ένα μηχανικό μέρος του αυτοκινήτου που θέλει άμεση αλλαγή και προκαλεί σοβαρά προβλήματα. Αυτό ούτε σαν πταίσμα δεν περνάει, εφόσον δε μιλάμε ούτε καν να μπει χέρι στα μηχανικά/ηλεκτρικά μέρη του αυτοκινήτου.

Δε ξέρω τι θέματα έχουν τα Ibiza ή αν δεν έχουν καθόλου, όμως και με ένα search στο *μη επιτρεπόμενο @ URL* βλέπεις πόσο πωλήται ένα Ibiza TSI και πόσο ένα Polo TSI αντίστοιχα, δε χρειάζεται να λέμε και να λέμε, υπάρχουν και αποδείξεις...

Edited by Z3RatuL
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ρε ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ από εδώ και στο εξής να αγοράζουμε κάτι το οποίο να έχει υψηλή μεταπωλητική αξία έτσι ; και όχι οτι μας αρέσει.. Ναι σωστά, ευχαριστώ πάντως που δείχνετε οτι είστε θύματα του μεγάλου marketing και απλά καταναλωτικά όντα χωρίς να αγαπάτε λίγο τα αυτοκίνητα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ρε ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ από εδώ και στο εξής να αγοράζουμε κάτι το οποίο να έχει υψηλή μεταπωλητική αξία έτσι ; και όχι οτι μας αρέσει.. Ναι σωστά, ευχαριστώ πάντως που δείχνετε οτι είστε θύματα του μεγάλου marketing και απλά καταναλωτικά όντα χωρίς να αγαπάτε λίγο τα αυτοκίνητα.

Ρε συ εχω ενα polo του 99 και οταν το πηρα δεν με εννοιαξε στιγμή η μεταπωλητική του αξία :o. Μου αρεσε και μου αρεσει ακομα το αμαξάκι μου και οταν τελειώσει η βενζίνη θα το τυλιξω με σελοφαν και θα το εχω στο γκαραζ να το βλεπω. Απλα οι περισσότεροι ανθρωποι δεν ειναι ετσι και ποσο μαλλον το παλικάρι που ανοιξε αυτό το θεμα προσπαθόντας να βγάλει απο την μύγα ξυγκι και να βρει εστω και εναν λογο να παρει polo αντι για ibiza. Αφου ερχετε εδω να του πουμε στην ουσία πιο αμαξι να παρει πως να μην αναφέρουμε την πιθανη μεγαλυτερη αξια μεταπώλησης των VW? Αφου το marketing ζει και βασιλευει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπε κανείς αυτό! Εφόσον γουστάρει ο theonik ΚΑΙ τα δύο προφανώς, να προτιμήσει αυτό που στο μέλλον "αν το δώσει" να του αποφέρει το μεγαλύτερο κέρδος. Αν τώρα γουστάρει Ibiza εννοείται να πάρει το Ibiza και να μην ακούει αυτά που λέμε εμείς εδώ! Τόσο απλά.

Βάζεις φίλε μου όλους σε ένα καλάθι. Δε ξέρεις τι είναι ο καθένας και πως το σκέφτεται με το αυτοκίνητο του. Μπορεί εγώ να το κρατήσω 20 χρόνια μπορεί και 10. ¶λλος μπορεί του χρόνου να πάρει άλλο γιατί όπως είπες δεν το αγαπά. Όπως και να 'χει όπως προείπα καλό θα είναι εφόσον έχει ψηλοκαταλήξει ο άνθρωπος να του παρουσιάζουμε τα υπέρ και τα κατά και μετά αποφασίζει αυτός. Δεν είμαστε πωλητές της VW ούτως ή άλλως, ούτε μετοχές έχουμε.

Απλά όπως λένε οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι οι γνώμες είναι σαν κω**τρυπίδες, όλοι έχουν και από μία. Ισχύει για μένα και για όλους μας αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχετε δίκιο, ήμουν υπερβολικός και ζητώ συγνώμη. Εύχομαι στον φίλο που άνοιξε το τόπικ να πάρει το καλύτερο γι αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Οι λόγοι για τους οποίους ο κάθε άνθρωπος επιλέγει να αγοράσει ένα αυτοκίνητο, είναι καθαρά προσωπικοί και έχουν να κάνουν με την ιδιοσυγκρασία και την οικονομική άνεση του καθενός. Η μεταπωλητική αξία ενός αυτοκινήτου πάλι ορίζεται από πολλούς παράγοντες και δεν έχει να κάνει μόνο με την πραγματική αξία του αυτοκινήτου. Το να προσπαθήσουμε να συγκεκρινοποιήσουμε όλους αυτούς τους παράγοντες μεσα σε λιγες λέξεις είναι πράγμα αδύνατο. Δεν έχω σκοπό να κάτσω να αναλύσω τις ποιότητες των 2 αυτοκινήτων λοιπόν απλά θα εξηγήσω τους λόγους που το επέλεξα εγώ. Ομορφιά, κατανάλωση, ποιότητα εσωτερικού, κιβώτιο, χαμηλά τέλη, επιδόσεις, μικρό μέγεθος, καλή μεταπωλητική λόγω GTI, οικονομικοί λόγοι και όλα σε σχέση με το προηγούμενο αμάξι μου και τα προηγούμενα στάνταρ μου. Η κολλητή μου επέλεξε ένα getz και πρεσβέβει ακριβώς τους ίδιους λόγους. Ας σοβαρευτούμε και ας κατανοήσουμε ότι δεν μπορείς να έχεις άποψη από την στιγμή που δεν έχεις ζήσει ένα αυτοκίνητο στα καλά του και στα κακά του. Ποιοι είναι οι παράγοντες που θα μου καθορίσουν ότι το Α3 είναι καλύτερο αυτοκίνητο από το Leon? Ποιος μπορεί να μου πεί έστω και έναν...? Το μάρκετιν είναι στην ζωή μας έτσι και αλλιώς και δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό. Ετσί πορευόμαστε. Έτσι πουλάμε και έτσι αγοράζουμε. Εκμεταλευόμαστε τις εποχές, τις οικονομικές συνθήκες, κάνουμε παζάρια για καλύτερες τιμές κτλ κτλ. Λοιπόν θεωρείτε σωστή κίνηση το να πάρεις ένα αμάξι μόνο και μόνο επειδή σου αρέσει χωρίς να το ψάξεις λίγο βαθύτερα? Αυτό ίσως να είναι στα μέτρα ενός επιχειρηματία, εγώ όμως είμαι ιδιωτικός υπάλληλος και μετράω μέχρι και το τελευταίο ευρώ. Εσείς λοιπόν που θεωρείτε ότι το polo είναι κατώτερο αυτοκίνητο και το έχετε ψάξει βαθύτερα αγοράστε Ibiza. Με μια ματιά μόνο πιστεύω ότι ένας αντικειμενικός κριτής θα μας πει πιο σου αποπνέει ποιότητα και πιο όχι. Αν πάλι το κόλλημά σας είναι ο εξοπλισμός και θεωρείτε ότι οι αντιπροσωπείες σας δίνουν αξιόλογα πράγματα, πραγματικά προτιμώ να πάρω το πολάκι με τα βασικά(τα πάντα έχει εδώ που τα λέμε) και να σκάσω άλλο ένα 500άρικο και να βάλω πάνω ότι πιο σύγχρονο υπάρχει από Mple δόντια κτλ κτλ. και να ξέρω κιόλας τι επιλέγω. Ίσως να έχω άλλες ανάγκες από έναν 20χρονο και για αυτό πολλοί από εδώ μέσα αντιδράτε, όμως στα 30 μου δεν μου έχει βγει σε κακό.

Συμπέρασμα, αυτή η κουβέντα δεν έχει απολύτως καμία σημασία και δεν θα βγάλει πουθενά. 300 Post - 300 διαφορετικές γνώμες. Ανούσιο...

Link to comment
Share on other sites

Συμπέρασμα, αυτή η κουβέντα δεν έχει απολύτως καμία σημασία και δεν θα βγάλει πουθενά. 300 Post - 300 διαφορετικές γνώμες. Ανούσιο...

+100000000

Link to comment
Share on other sites

Παρτε οτι γουσταρετε , κλειστε τα αυτια σας ανοιξτε τα ματια σας και παρτε αυτο που θα σας κανει το κλικ.. Φανταστειτε τον ευατο σας να οδηγατε το ιμπιζα η το πολο και θα καταλαβετε.. Και επεισησ μετα μην ανοιξετε τα αυτια σας συνεχιστε να τα εχετε κλειστα γιατι θα ακουσεται τα παντα απο πολλους που δεν θα τους αρεσει για "ευνοητους λογους"... Σορρυ αν βγηκα λιγο οφ τοπικ..

Edited by Andreasf2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.