Jump to content
dimsaras

Polo Gti Λάδια

Recommended Posts

Εχεις το ίδιο πρόβλημα μη το καθυστερείς

Καταλαβα. Και το υποψιαζομουν, ρε παιδια, οτι κατι δεν πηγαινε καλα μ’ αυτη την ιστορια με τα λαδια, να πουμε... Αρα λοιπον να μου ευχηθω καλα ξεμπερδεματα, ε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τιποτα, θα ξεμπερδεψεις, απλα η καρεντα εχεις εντελως ηλιθια διαδικασια επιβεβαιωσης του προβληματος που ηδη γνωριζει οτι υπαρχει σε συγκεκριμενη παρτιδα αυτοκινητων! Απλα θα χρειαστει να πας 4 φορες στην αντιπροσωπεια.

Link to comment
Share on other sites

To polo της γυναικας ειναι κατασκευη 8/2010 δηλαδη απο τα πρωτα.Αυτην την στιγμη εχει 5300km στα οποια εχω συπληρωση 400ml λαδι ενω το κοντερ εγραφε 2500km.Εως και σημερα δεν εχει καψει τιποτα.

Σχετικα με το στρωσιμο του αυτο περιελαμβανε πατηματα εως και τα 200km με φουλ γκαζι και αμεσως κρυωμα.Το πρωτο το εκανα με 70km στο κοντερ.Δεν εγραψα km στην εθνικη εως εφτασε τα 2000 km.

Αποψη μου ειναι οτι εχει πολυ σκληρα ελατηρια για αντοχη και αν δεν το στρωσεις με την μεθοδο της πιεσης,δεν πατανε και καει λαδι.

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΤΩΝΗ ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΤΑΛΩΣΗ 1.5 ΛΙΤΡΟ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ 2.500 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ !!!! ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ. ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΥΧΕΡΟΥΣ ΔΕΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΣΤΡΩΣΙΜΑΤΟΣ. ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΑΝΟΙΞΑ ΛΙΓΟ ΑΥΞΗΘΗΚΕ Η ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΛΑΔΙ

Edited by tasb
Link to comment
Share on other sites

POLO GTI ΠΑΡΑΛΑΒΗ 3/2011 ΜΕ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΛΑΔΙΟΥ 0.5 LT ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ 1.ΟΟΟ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΚΑΙ 1LT ΕΠΟΜΕΝΑ 1.500. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΜΠΛΕΚΟΜΕΝΟΥΣ ΣΤΙΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΕΣ ΚΑΙ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΤΩΝ ΠΙΣΤΟΝΙΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΙΣΤΟΝΙΑ. ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΕΥΧΗΣ ΕΡΓΟ ΝΑ ΕΙΔΟΠΟΙΗΘΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΕΣ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΑ ΒΑΣΗΣ ΤΟΥ ΑΡΙΘΜΟΥ ΠΛΑΙΣΙΟΥ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΜΑΣ, ΑΦΟΥ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΑΡΤΙΔΑ ΕΛΑΤΗΡΙΩΝ ΑΠΟΔΕΙΧΤΗΚΕ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΗ., ΠΡΟΦΑΝΩΣ Η ΛΕΞΗ ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΦΟΒΙΖΕΙ ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΑ ΟΜΩΣ, ΤΟΥΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ MARKETING ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ. ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΑΣ ΟΜΩΣ ΩΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ ΚΑΘΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΣΑΦΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ. ΜΗ ΤΟ ΠΡΟΣΠΕΡΝΑΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ . ΜΗ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΤΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΛΑΔΙΟΥ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ. ΤΟ ΛΑΔΙ ΠΕΡΝΑΕΙ ΣΤΟ ΚΥΛΙΝΔΡΟ ΜΕΣΩ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΩΝ ΕΛΑΤΗΡΙΩΝ ΤΟΥ ΠΙΣΤΟΝΙΟΥ. ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ ΔΕΚΑΤΕΣΣΕΡΑ ΚΑΙ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΤΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΣΑΣ ΣΑΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ.ΓΙΑ ΟΜΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΟΥ 2011 ΑΓΟΡΑΣΑΜΕ ΟΧΙ 600ΑΡΙ ΔΙΧΡΟΝΟ ΛΑΔΙΕΡΑ

Μήπως γνωρίζεις ημερομηνία κατασκευής, μήπως βγάλουμε συμπέρασμα αν πρόκειται για συγκεκριμένη παρτίδα που έβγαζε πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, και της γυναίκας μου που το πήρα εγώ και το "ζόρισα" όταν μάθαμε για το πρόβλημα, άναψε λαμπάκι χαμηλήςε στάθμης σε 450 χλμ αντί για 1.000!

ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με το πρόβλημα ο τρόπος στρωσίματος! Όσο περισσότερο το πίεζες, τόσο περισσότερο λάδι έκαιγε!

Κοινή διαπίστωση με τον george83, ότι τώρα είναι ομαλότερο χαμηλά και με λίγο καλύτερη κατανάλωση.

Πάντως τα λάδια η Karenta σ' εμάς ΔΕΝ ΤΑ ΧΡΕΩΣΕ! Δεδομένης της επίσημης παραδοχής του προβλήματος, να ΑΠΑΙΤΗΣΕΤΕ να γίνει δωρεάν η συμπλήρωση μέχρι την αντικατάσταση των ελατηρίων.

ΥΓ Tasb, πήγες για αλλαγή;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που έχω συμπληρώσει 3 λίτρα λάδι στα 14000 πρέπεινα ανυσηχώ? Αν ναι γιατί στην αντιπροσωπεία μου λένε ότι είναι φυσιολογικό?

Δεν γνωρίζουν το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να ξέρεις αν είναι φυσικολογικό ή όχι (και εμενα την ιδια συμπεριφορα είχε μεχρι τα 18000χλμ)

Επίσημη απάντηση απο cosmocar:

Γνωρίζουμε οτι κάποια απο αυτοκίνητα απο συγκεκριμένη παρτίδα έχουν πρόβλημα και το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να κάνουν χιλιόμετρα για να εμφανιστεί το λάθος.

Πάρε και κατάλαβε, κάνουμε και test-drive πλέον.

Άν η αλλαγή ελατηρίων στα έμβολα ήταν ένα απλό θέμα, τότε θα έκανε ανάκληση για όλη την παρτίδα και δεν θα περίμεναν σε ποιο αυτοκίνητο θα εμφανιστεί πρόβλημα και πόσο μεγάλο πρόβλημα.

Γιατί να πρέπει να μπούμε στην διαδικασία να ανοιχτεί η μηχανή απο χέρια και όχι μηχανήματα σε ένα καινούργιο αυτοκίνητο; Πρέπει τουλάχιστον να μας στείλουν μια μηχανή του κουτιού.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να ξέρεις αν είναι φυσικολογικό ή όχι (και εμενα την ιδια συμπεριφορα είχε μεχρι τα 18000χλμ)

Επίσημη απάντηση απο cosmocar:

Γνωρίζουμε οτι κάποια απο αυτοκίνητα απο συγκεκριμένη παρτίδα έχουν πρόβλημα και το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να κάνουν χιλιόμετρα για να εμφανιστεί το λάθος.

Πάρε και κατάλαβε, κάνουμε και test-drive πλέον.

Άν η αλλαγή ελατηρίων στα έμβολα ήταν ένα απλό θέμα, τότε θα έκανε ανάκληση για όλη την παρτίδα και δεν θα περίμεναν σε ποιο αυτοκίνητο θα εμφανιστεί πρόβλημα και πόσο μεγάλο πρόβλημα.

Γιατί να πρέπει να μπούμε στην διαδικασία να ανοιχτεί η μηχανή απο χέρια και όχι μηχανήματα σε ένα καινούργιο αυτοκίνητο; Πρέπει τουλάχιστον να μας στείλουν μια μηχανή του κουτιού.

Συνφωνώ απόλυτα μαζί σου. Δεν θα ήθελα με τίποτα το αμάξι μου να ανοιχτεί και ειδικά από Ελληνάρα αντιπροσωπείας....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το θεμα με τα λαδια.. εφιαλτης μου εχει γινει ρε παιδια... ειναι και φλεγων και κατακιτρινο συνεχια!!!! σε 2-2,5 μηνες ερχετε το αμαξι και με τα τοσα που διαβαζω...

λεω να παρω κατευθειαν κανα μπουκαλακι λαδι να υυπαρχει!!!! :thumbsd:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το θεμα με τα λαδια.. εφιαλτης μου εχει γινει ρε παιδια... ειναι και φλεγων και κατακιτρινο συνεχια!!!! σε 2-2,5 μηνες ερχετε το αμαξι και με τα τοσα που διαβαζω...

λεω να παρω κατευθειαν κανα μπουκαλακι λαδι να υυπαρχει!!!! :startle:

θα εισαι απο τους τυχερους σαν εμενα....το αμαξι σου θα εχει πλαισιο C οπως το δικο μου που τελος του μηνα θα το εχω που σημαινει β εξαμηνο του 2011 λογω C ΠΛΑΙΣΙΟΥ...ΑΡΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΤΑ ΝΕΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ.....ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΣΤΑΡΩΜΕΝΟ....αρα μη ανυσηχεις καθολου...

Link to comment
Share on other sites

θα εισαι απο τους τυχερους σαν εμενα....το αμαξι σου θα εχει πλαισιο C οπως το δικο μου που τελος του μηνα θα το εχω που σημαινει β εξαμηνο του 2011 λογω C ΠΛΑΙΣΙΟΥ...ΑΡΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΤΑ ΝΕΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ.....ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΣΤΑΡΩΜΕΝΟ....αρα μη ανυσηχεις καθολου...

γιατι ειναι εξακριβωμενο τελικα οτι οντως τα ελατηρια εχουν το προβλημα???

Link to comment
Share on other sites

γιατι ειναι εξακριβωμενο τελικα οτι οντως τα ελατηρια εχουν το προβλημα???

Δυστυχώς ναι φιλαράκι!Και μόνο ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο vw το παραδέχεται χωρίς να λέει αερολογίες.Αν θες να σου πω ποιό στείλε pm για να μην θεωρηθεί διαφήμιση!

Edited by Polo_TSI
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...Υστερα απο 6.800 ΧΛΜ γενικα ησυχης οδηγησης εχει καψει 2Λιτρα κ χρειαζεται 1Λιτρο ακομα...Δηλαδη 3 Λιτρα στο συνολο...εκλεισα ραντεβου για ελεγχο λαδιου την Τριτη...Μαλλον δεν την γλιτωσα απο τα ελλατωματικα ελλατηρια...Καποιος που εχει κανει την αλλαγη ας μου πει αν ειναι ολα οκ μετα την αλλαγη ή αν υπηρξε καποιο αλλο προβλημα pls...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...Υστερα απο 6.800 ΧΛΜ γενικα ησυχης οδηγησης εχει καψει 2Λιτρα κ χρειαζεται 1Λιτρο ακομα...Δηλαδη 3 Λιτρα στο συνολο...εκλεισα ραντεβου για ελεγχο λαδιου την Τριτη...Μαλλον δεν την γλιτωσα απο τα ελλατωματικα ελλατηρια...Καποιος που εχει κανει την αλλαγη ας μου πει αν ειναι ολα οκ μετα την αλλαγη ή αν υπηρξε καποιο αλλο προβλημα pls...

Παιδιά ο κινητήρας τσιμπάει λαδάκι από κατασκευής...δεν ειναι απαραίτητα πρόβλημα. Μην τρελένεστε απλά να το παρακολουθείτε.

Link to comment
Share on other sites

αφου υπαρχει ολοκληρη ανακληση.

πως δεν ειναι προβλημα;;

γιατι τα 160 TSI και τα 140αρια δεν εχουν τετοια φαινομενα τουλαχιστων οχι πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ναι φιλαράκι!Και μόνο ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο vw το παραδέχεται χωρίς να λέει αερολογίες.Αν θες να σου πω ποιό στείλε pm για να μην θεωρηθεί διαφήμιση!

μη μου πεις γιατι και να μου πεις απο επαρχια ειμαι ουτε ξερω συν οτι ειμαι απο σεατ μερια..

το λεω παντως γιατι οντως υπαρχει οδηγια για αλλαγη ελατηριων οποτε δεν ειναι μονο ενα συνεργειο, αλλα απο την αλλη απο τα λιγα που διαβαζω ακομα και ετσι το προβλημα συνεχιζεται. ουσιαστικα σιγουρη απαντηση για το που ειναι το προβλημα δεν μπορεις να παρεις απο κανεναν. μακαρι να βρεθει να γινει να ησυχασει το κεφαλι μας.

Παιδιά ο κινητήρας τσιμπάει λαδάκι από κατασκευής...δεν ειναι απαραίτητα πρόβλημα. Μην τρελένεστε απλά να το παρακολουθείτε.

μα δεν ειναι απο κατασκευης, γιατι οπως λεει και ο dynamite τα περισσοτερα 140-160αρια δεν εχουν τοσο μεγαλο προβλημα. ουτε καν αντιστοιχα με προγραμμα. τωρα το να μην τρελαινομαστε καλα αυτο συμφωνω εχει γινει τεραστιο θεμα, αλλα και παλι δεν ειναι φασαρια καινουργιο αμαξι καθε βδομαδα να τρεχεις για λαδι και να εχεις το αγχος ποσο εκαψε κτλ;;

Link to comment
Share on other sites

ρε δεν πρεπει να ειστε ελαστικοι με τους αντοιπροσωπους,εκμεταλευοντε την καλοσυνη σας και την ευγενια σας.αφου ειναι διασταυρομενο το προβλημα,πιεστε για αλλαγη κινητηρα.μην αφηνετε να σας λυνουν το μοτερ οι ανηκανοι μηχανικοι τους.περισσοτερα προβληματα θα εχετε μετα.ειμαι σιγουρος 99%οτι δεν ξερουν να χρονισουν εναν τσι και το χειροτερο δε,ειναι οτι οι περισσοτερες αντιπροσωπειες ουτε ροποκλειδα δεν εχουν για να σφιξουν με την σωστη ροπη τις βιδες..η και αν εχουν ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ!Αυτο μπορειτε να αναλογιστειτε τις συνεπειες που θα εχει..θα τριζει ολο το μοτερ σαν πετρελαιο.

Link to comment
Share on other sites

ρε δεν πρεπει να ειστε ελαστικοι με τους αντοιπροσωπους,εκμεταλευοντε την καλοσυνη σας και την ευγενια σας.αφου ειναι διασταυρομενο το προβλημα,πιεστε για αλλαγη κινητηρα.μην αφηνετε να σας λυνουν το μοτερ οι ανηκανοι μηχανικοι τους.περισσοτερα προβληματα θα εχετε μετα.ειμαι σιγουρος 99%οτι δεν ξερουν να χρονισουν εναν τσι και το χειροτερο δε,ειναι οτι οι περισσοτερες αντιπροσωπειες ουτε ροποκλειδα δεν εχουν για να σφιξουν με την σωστη ροπη τις βιδες..η και αν εχουν ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ!Αυτο μπορειτε να αναλογιστειτε τις συνεπειες που θα εχει..θα τριζει ολο το μοτερ σαν πετρελαιο.

Ακριβως αυτο, διαπιστωμενα.

ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΕΛΑΤΗΡΙΑ

διαβαστε το αντιστοιχο ποστ στην ενότητα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο, πότε κοιτάμε τελικά τα λάδια στο gti για σωστή μέτρηση?

Όταν είναι εντελώς κρύο, ας πούμε, το πρωί πριν το βάλουμε καν μπροστά?

Όταν είναι ζεστό και πόσο ζεστό ?

Επίσης, σήμερα (καύσωνας) έφτασε η θερμοκρασία λαδιού 118 βαθμούς στην Εθνική με ταχύτητα έως 140 χλμ. Αν και δεν έχουμε σαφή εικόνα των ορίων της θερμοκρασίας, εσείς τι γνώμη έχετε?

Και κάτι τελευταίο, κοίταξα τα λάδια, με εντελώς κρύο κινητήρα το πρωί, πριν βάλω μπροστά, και η στάθμη ήταν ακριβώς στο μέγιστο της περιοχής Β. Κοίταξα το manual και αναφέρει ότι ίσως χρειαστεί συμπλήρωμα έως το πολύ 500ml για να πάει στο max της περιοχής του Α. Έχει κάνει ακριβώς 1700χλμ.

Edited by mmike
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο, πότε κοιτάμε τελικά τα λάδια στο gti για σωστή μέτρηση?

Όταν είναι εντελώς κρύο, ας πούμε, το πρωί πριν το βάλουμε καν μπροστά?

Όταν είναι ζεστό και πόσο ζεστό ?

Επίσης, σήμερα (καύσωνας) έφτασε η θερμοκρασία λαδιού 118 βαθμούς στην Εθνική με ταχύτητα έως 140 χλμ. Αν και δεν έχουμε σαφή εικόνα των ορίων της θερμοκρασίας, εσείς τι γνώμη έχετε?

Και κάτι τελευταίο, κοίταξα τα λάδια, με εντελώς κρύο κινητήρα το πρωί, πριν βάλω μπροστά, και η στάθμη ήταν ακριβώς στο μέγιστο της περιοχής Β. Κοίταξα το manual και αναφέρει ότι ίσως χρειαστεί συμπλήρωμα έως το πολύ 500ml για να πάει στο max της περιοχής του Α. Έχει κάνει ακριβώς 1700χλμ.

:clapping:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα για τη δεύτερη μέτρηση στην αντιπροσωπεία.... 500ml και βάλε μέσα σε 1000 km. Τώρα μου είπε θα περιμένουμε τα ανταλλακτικά !!!!!

Γιατί για κάποιο λόγο είμαι σίγουρος ότι μετά το αμάξι θα είναι ακόμα χειρότερα ???

Τι μπορώ να κάνω ? Να τους πιέσω για καινούριο μοτέρ ? ?? Και ποιος θα μου το βάλει ? ? Οι ανίδεοι στην αντιπροσωπεία ? ?

Να πιέσω να μου αλλάξουν το αυτοκίνητο ? ? Σιγά μη μου το αλλάξουν... Τι να πω. Ενώ το αυτοκίνητο το βρίσκω εξαιρετικό είναι απαράδεκτη τελείως η όλη συμπεριφορά με τα λάδια.

Link to comment
Share on other sites

να τους πιέσεις για μοτέρ καινουριο. αν σου πουν μαλακίες πες τους ότι θα μιλήσουν με τον δικηγόρο σου και ότι θα το αναφέρεις στην προστασία του καταναλωτή.

Link to comment
Share on other sites

ειναι πιο ασφαλες να σου αλλαξουν μοτερ παρα να ανοιξουν το δικο σου!

To μονο αποδεκτο ειναι να το παρουν πισω να το βαλουν στον πατο τους κανονικα και να σου αλλαξουν ιδιο αυτοκινητο με 0 χλμ παραγγελια με τα ιδια αξεσουαρ του καθενος. Αν σου αλλαξουν μοτερ χανεις πολυυ σε μεταπωληση .. Ποιος θα παρει καινουριο αυτοκινητο με δηλωμενο αλλαγμενο μοτερ ??? Και να σου αλλαξουν αλατηρια ακομα χειροτερο δεν θα στρωσει ποτε , εδω δεν τα φτιαχνουν σωστα οι κωλογερμανοι θα τα τοποθετησουν σωστα οι ελληνες . :):roadrage: :roadrage: :roadrage::angry2: :angry2: :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.