Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

Βασίλη τα BOSCH PLATIN F5DP0R στα συστήνω ανεπιφύλακτα. Βάλτα και θα με θυμηθείς. Εγώ τα φοράω ήδη, εδώ και 8.000χλμ περίπου και είναι άψογα. Θα δεις διαφορά και στην απόδοση και στην κατανάλωση. Πάντα προς το καλύτερο.

Τα είχα πάρει 13 ευρώ το τεμάχιο.

Απο μια γρήγορη ματιά στο Google βρήκα αυτό.

http://www.findapart.gr/%CE%9C%CE%A0%CE%9F...41-p-36429.html

Τσέκαρε το. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα.

Καλά να περνάς!

Φίλε μου είναι όντως καλά, δηλαδή εμείς με τσιτα πρόγραμμα να τα προτιμήσουμε?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είναι όντως καλά, δηλαδή εμείς με τσιτα πρόγραμμα να τα προτιμήσουμε?

Σε αυτό θα σου απαντήσει καλύτερα ο Μηχανικός σου και ο Βελτιωτής σου!

Δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις για να σου δώσω μια έγκυρη και αξιόπιστη συμβουλή.

Εγώ πάντως φοράω REVO και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα τόσο καιρό με τα συγκεκριμένα μπουζί. Απο την προσωπική μου εμπειρία σου μπορώ να σου πω πως κάνουν αρκετά καλή δουλειά (πάντα στο δικό μου αμάξι).

Ίσα ίσα που τα έβαλα όταν είχα ένα ψιλό θεματάκι με το αμάξι (αναθεματισμένη αναβάθμιση 24Μ3) και ψαχνόμουν με σκάστρες, μπουζί κλπ.

Πάντως τα συγκεκριμένα μου τα πρότεινε φίλος απο το VWClub του οποίου το αμάξι είναι αρκετά πειραγμένο... και ξέρω πως του δουλεύουν άψογα!

Αυτά τα λίγα απο μένα!

Link to comment
Share on other sites

μαλλον γι αυτο 'χανετε' πελατες.

τουλαχιστον ειστε ειλικρινεις.

Εχεις δικιο και αυτο ειναι κατι που το γνωριζουμε.

Ομως, η αντιθετη/αντιστροφη προσεγγιση, εμπεριεχει μεγαλους κινδυνος, που ενας απλος καταναλωτης πιθανων να μην μπορει (ή να μη χρειαζεται) να γνωριζει.

Επισης, οταν εχεις ενα τοσο μεγαλο δικτυο (οπως η revo στην Ελλαδα), με τοσο μεγαλο ογκο αναβαθμισμενων αυτοκινητων καθε χρονο, ειναι αδυνατο να γνωριζεις τι χρηση και συντηρηση κανει καποιος στην αλλη ακρη της Ελλαδας, ο οποιος μπορει να σε παρει τηλεφωνο με την παρατηρηση πως δεν εβγαλε τα αλογα που του υποσχεθηκαν/-με, κατι που πολυ σπανια συμβαινει.

Και κατι πιο σημαντικο απο ολα: δεν εχουν περασει πολλα χρονια, οπου κι εμεις ημασταν πελατες οπως πολλοι απο εσας και θυμομαστε πολυ καλα ποσο μας 'την εδινε', οταν καποιος μας ελεγε κατι που ηταν αν οχι ψεμα, 'μιση αληθεια'...

Αλλωστε ακομα μας 'τη δινει', οταν πληρωνουμε 50 ευρω το μηνα στην WIND για σημα 3G στην (και καλα) Broadband συνδεση τους και πολυ σπανια βλεπουμε πανω απο 256...

Βεβαια στα ψιλα γραμματα γραφει 'οπου διατιθεται', αλλα και παλι μας 'τη δινει'.... :o

Αλλωστε τι ειναι καλυτερο για τον καταναλωτη;

Να του λες 100 και να βλεπει 110 ή να του λες 110 και να βλεπει 108; :o

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη τα BOSCH PLATIN F5DP0R στα συστήνω ανεπιφύλακτα. Βάλτα και θα με θυμηθείς. Εγώ τα φοράω ήδη, εδώ και 8.000χλμ περίπου και είναι άψογα. Θα δεις διαφορά και στην απόδοση και στην κατανάλωση. Πάντα προς το καλύτερο.

Τα είχα πάρει 13 ευρώ το τεμάχιο.

Απο μια γρήγορη ματιά στο Google βρήκα αυτό.

http://www.findapart.gr/%CE%9C%CE%A0%CE%9F...41-p-36429.html

Τσέκαρε το. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα.

Καλά να περνάς!

Κύριλλε τα παραπάνω μπουζί, τά προτείνεις?

Tnks

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το μαγαζί που ήθελε 150 ευρώ για τα μπουζι καλό είναι να αναφέρουμε το όνομα του γιατί αυτή είναι η δυναμη σε ένα club και όσον το τελευταίο post καλό είναι να του λες 205 και να είναι παραπάνω ( ειδικά για την revo που είναι και αξιόπιστα) αλλά το ίδιο καλό είναι και να πληρώνουμε το προϊόν τόσο όσο έχει σε ολη την Ευρώπη και όχι 80/100 ακριβότερα .

Sorry ε; Με το θάρρος της γνώμης το λέω και όσον αφορά το «αξιόπιστα» το λέω χωρίς ίχνος ειρωνείας

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα συγκεκριμένα μπουζί έχουν γίνει κατά πολύ ακριβότερα στην Ελλάδα, τους τελευταίους 2 μήνες.

Όχι μόνο στο μαγαζί που αναφέρθηκε, αλλά και σε ολόκληρη την πιάτσα.

Το καλό είναι ότι έχουν εξαιρετική ποιότητα κι αντοχή στο χρόνο. Αν βρείτε όμως άλλα μπουζί πλατίνας αντίστοιχης βαθμίδας ψυχρότητας, προτιμήστε τα.

Υπάρχουν σε NGK.

Τα πάντα ορίζονται από προδιαγραφές στο κόσμο της Μηχανολογίας κι αυτές μας επιτρέπουν να κάνουμε αξιόπιστα τη δουλειά μας.

Link to comment
Share on other sites

Nα επανελθω στο θεμα των μπουζι...

Σημερα πηγα να ρωτησω σε ενα μαγαζι που εχει ανταλλακτικα για αυτοκινητα του group VAG και ρωτησα τι τιμη εχουν τα Bosch F5DPOR

Eκει ο πωλητης οταν των ρωτησα για τα μπουζι με κοιταει γεματος περιεργεια και μου λεει "ρε φιλε τι αμαξι εχεις" του απανταω εγω TSI... και τα σχετικα

Μετα μου λεει "σιγουρα κανουν για το αμαξι σου?" Του απαντησα και εγω σχετικα...

Και μετα μου λεει οτι αυτα τα μπουζι εχουν 35 Ε το ενα !!!!! :ninja::lol::o συνολο δηλ 140 Ε !!!!! "Τι ???" του λεω εγω και μου απανταει οτι τα συγκεκριμενα μπουζι τα φορανε βελτιωμενα S3 κτλ.... γιαυτο εχουν τοσο ακριβα...

Με λιγα λογια γνωριζει κανεις τπτ παραπανω γιαυτα τα μπουζι και αν μπορουμε να τα βρουμε πιο φτηνα ??? Μου φαινεται θα βαλω τα μπουζι που προτεινει η VW .... -_-

Bασιλη , το προβλημα ειναι οτι η Bosch διπλασιασε την τιμη καταλογου μονο στο F5DPOR.

Θα ρωτησω αυριο σε 2-3 σημεια ποσο μπορει να κανουν , με τυχον εκπτωση ή οχι, και θα ενημερωσω για το που πωλουνται φθηνοτερα.

Βολευαν πολυ ρε γαμωτο τα μπουζι αυτα και δεν μπορει να δινει ο καθενας 100+ Ευρω μονο για μπουζι!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε παιαδια οσοι ξερουν να μας πουνε ενα καλο μαγαζακι να παμε...

με αυτα τα μπουζι δηλαδη ο κινητηρας λειτουργει καλυτερα και του κανουμε καλο εμεις που τα χουμε βελτιωσει?

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

Bασιλη , το προβλημα ειναι οτι η Bosch διπλασιασε την τιμη καταλογου μονο στο F5DPOR.

Θα ρωτησω αυριο σε 2-3 σημεια ποσο μπορει να κανουν , με τυχον εκπτωση ή οχι, και θα ενημερωσω για το που πωλουνται φθηνοτερα.

Βολευαν πολυ ρε γαμωτο τα μπουζι αυτα και δεν μπορει να δινει ο καθενας 100+ Ευρω μονο για μπουζι!!!

Εκτος απο την τιμη, μου εκανε εντυπωση το οτι οταν με ρωτησε σε τι αμαξι θα τα βαλω και εγω του απαντησα, με κοιταγε σαν εξωγηινο ... :ninja:

Και με ρωτησε: "σιγουρα κανουν για το αμαξι σου ??? γιατι αυτα τα φορανε βελτιωμενα S3 ..."

Y.Γ οχι 100+ 140 Ε ηθελε ο φιλος για 4 μπουζι ... :lol:

Edited by BillVWRuleZ
Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο την τιμη, μου εκανε εντυπωση το οτι οταν με ρωτησε σε τι αμαξι θα τα βαλω και εγω του απαντησα, με κοιταγε σαν εξωγηινο ... :D

Και με ρωτησε: "σιγουρα κανουν για το αμαξι σου ??? γιατι αυτα τα φορανε βελτιωμενα S3 ..."

Y.Γ οχι 100+ 140 Ε ηθελε ο φιλος για 4 μπουζι ... :lol:

Βασιλη εχει και εναν γνωστο ο Γιωργος ( George80 ) , ας ρωτησουμε και εκει

Link to comment
Share on other sites

http://www.auto-essentials.co.uk/ecomm/cat...e96a8146f8c0a1b

Κάποιος φίλος από το forum παρέθεσε (και όπως είπε αγόρασε από) τo παραπάνω site σε παλαιότερο post

Εγω εκανα την αγορα απο εκει.

104 ευρω με τα μεταφορικα για 10 μπουζι, δηλ 10,4 ευρω το μπουζι.

Ηρθαν σε 4-5 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα συγκεκριμένα μπουζί έχουν γίνει κατά πολύ ακριβότερα στην Ελλάδα, τους τελευταίους 2 μήνες.

Όχι μόνο στο μαγαζί που αναφέρθηκε, αλλά και σε ολόκληρη την πιάτσα.

Το καλό είναι ότι έχουν εξαιρετική ποιότητα κι αντοχή στο χρόνο. Αν βρείτε όμως άλλα μπουζί πλατίνας αντίστοιχης βαθμίδας ψυχρότητας, προτιμήστε τα.

Υπάρχουν σε NGK.

Τα πάντα ορίζονται από προδιαγραφές στο κόσμο της Μηχανολογίας κι αυτές μας επιτρέπουν να κάνουμε αξιόπιστα τη δουλειά μας.

Αν δεν κάνω λάθος (που δεν το νομίζω) τα ισοδύναμα NGK είναι τα BKR7EIX και είναι πολύ φθηνότερα στην Ελλάδα.

Το έψαξα γιατί κι εμένα μου πέσαν βαριά τα 100 Ευρώ για την τετράδα F5DPOR, στο τελευταίο σέρβις πριν ένα μήνα. Φαρμακείο η Bosch!

Edited by harisma23
Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα την αγορα απο εκει.

104 ευρω με τα μεταφορικα για 10 μπουζι, δηλ 10,4 ευρω το μπουζι.

Ηρθαν σε 4-5 μερες.

γιατι σου δινει 10 και οχι 12?? οκ, καταλαβαινω οτι το κουτακι 10 χωραει, αλλα ας βαλει αλλα δυο μεσα να γινει η δουλεια σωστα...

Edited by ADS
Link to comment
Share on other sites

γιατι σου δινει 10 και οχι 12?? οκ, καταλαβαινω οτι το κουτακι 10 χωραει, αλλα ας βαλει αλλα δυο μεσα να γινει η δουλεια σωστα...

Για τον TSI ποσα μπουζι χρειαζομαστε;

Link to comment
Share on other sites

ποσα μπουζι χρειαζεται να αλλαξουμε ( και μην μου πεις ολα, αριθμο θελω )

Εκτος καποιων εξαιρεσεων, υπαρχει ενα μπουζι ανα κυλινδρο.

Link to comment
Share on other sites

ποσα μπουζι χρειαζεται να αλλαξουμε ( και μην μου πεις ολα, αριθμο θελω )

μια ερωτηση. ποσους κυλινδρους εχει το αμαξι σου? ξερεις? :huh:

εκτος αμα εχεις alfa romeo twin spark

Edited by tonino
Link to comment
Share on other sites

γιατι σου δινει 10 και οχι 12?? οκ, καταλαβαινω οτι το κουτακι 10 χωραει, αλλα ας βαλει αλλα δυο μεσα να γινει η δουλεια σωστα...

Δινει και 4,6 κλπ απλως ηταν πιο οικονομικο το 10αρι.

Ειναι λιγο παραξενο αλλα ετσι τα εχει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα την αγορα απο εκει.

104 ευρω με τα μεταφορικα για 10 μπουζι, δηλ 10,4 ευρω το μπουζι.

Ηρθαν σε 4-5 μερες.

To καλυτερο που βρηκα σε μια μικρη ερευνα αγορας ηταν στην Spare Service , Οπου με εκπτωση συνεργειου η τιμη ειναι 74 Ευρω τα 4. Αρα 18,5 ευρω εκαστο.

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση. ποσους κυλινδρους εχει το αμαξι σου? ξερεις? :thumbsup:

εκτος αμα εχεις alfa romeo twin spark

Νομιζα οτι ειχα τον V12 του R8 :o ( στο ιδιο group ειμαστε ), οταν ομως ανοιξα το καπο............. απογοητευτηκα !!!! :thumbsup::thumbsup::blink::wacko::huh:

Link to comment
Share on other sites

To καλυτερο που βρηκα σε μια μικρη ερευνα αγορας ηταν στην Spare Service , Οπου με εκπτωση συνεργειου η τιμη ειναι 74 Ευρω τα 4. Αρα 18,5 ευρω εκαστο.

να σαι καλα !!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.