Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

Στο πρώτο έχεις δίκιο, αλλά για μένα πρώτα έρχεται η ρύθμιση στο δρόμο και μετά στο δυναμόμετρο. Σίγουρα για λόγους ασφαλείας δεν μπορείς εύκολα να τα έχεις και τα 2, αλλά άλλες οι συνθήκες δρόμου, με άλλον εισερχόμενο, άλλα φορτία και ένα κάρο διαφορετικές παραμέτρους που πάνω στο δυναμόμετρο είναι ελεγχόμενες και συγκεκριμένες. Οι απαιτήσεις βέβαια στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι τόσο πολλές, οπότε το μόνο που είναι απαραίτητο είναι ένα dyno να κλείσουν κάποιες "τρύπες" και τέλος.

Φυσικα και πρωτα το κοιτας στο δρομο και αυτο κανεις. Αλλα αν πχ κανει 1kgrm "κοιλια" η ροπη απο τις 4400rpm μεχρι τις 4900rpm και ο ιδιοκτητης απαιτει την λεπτομερεια , ειναι δυσκολο στο δρομο να το εξακριβωσεις , οτι λογκαρισμα και να κανεις . Οπως επισης , για καποιον που απαιτει το 100% ης δυναμης , ειναι δυσκολο και να δεις αν με φορτιο αντιστοιχο 6ης ταχυτητας φτανει η αντλια , γιατι πρεπει να πας με 200kmh. Kαι για καποιον που θα το κανει 1 φορα το χρονο δεν πειραζει , για καποιον ομως που πρεπει να το κανει καθε μερα , δεν αξιζει ανεξαρτητως χρηματων . Αν το δυναμομετρο ειναι σωστο , πληρες και ξεκινας απο τις ιδιες συνθηκες , ειναι το καταλληλο εργαλειο για σωστη δουλεια .

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ξερει κανεις το κουμπακι winter στα GT τι ακριβως κανει, γιατι πατωντας το , το αμαξι ψοφαει !!

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικα πρτεπει να 'κοβει' τον κινητηρα για να ελεγχεται πιο ευκολα το αυτοκινητο σε συνθηκες χειμωνα και ειδικα σε χιονι.

Ακριβώς. Χαμηλώνει τη ροπή. Τώρα το πόσο χρήσιμο είναι... ¶λλο θέμα... Εγώ δεν το έχω πατήσει ποτέ.. χεχε

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ξερει κανεις το κουμπακι winter στα GT τι ακριβως κανει, γιατι πατωντας το , το αμαξι ψοφαει !!

Λάθος κουμπί εγκατέστησαν.

EJECT θα έπρεπε να λέει, να συνεργάζεται με το ESP/ABS και το σύστημα απότομου φρεναρίσματος.

Link to comment
Share on other sites

κανει δουλεια.αν πατε σε χιονια θα το δειτε...ειδικα αν μεινεις σε χιονισμενη ανηφορα και θες να ξεκινησεις..... sillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

τα 29 κιλα ροπης της abt ειναι πραγματικα μονο με προγραμμα?? γτ μου φαινονται καπως πλ!!

Εδω άλλες εταιρείες βγάζουν 32 κιλά ροπης ,εσυ νοιάζεσαι για τα 29?

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιος στο club με αυτο το προγραμμα της revo απο αθηνα να ανοιξουμε φιλικα?? μονο προγραμμα χωρις περιφεριακα.. να δω διαφορες θελω τπτ αλλο!!

δλδ με περιφεριακα ποσο παει?? και αν μπει και αντλια που εχω ακουσει πως δν επαρκει η μαμα??

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Να σας υπενθυμίσω ότι το golf6 έχει μεγαλύτερη ροπή μανήσια από ότι το 5...

Μην συγκρίνεται τη ροπή σας με αυτή που μπορεί να φτάσει το 6άρι!!!

Link to comment
Share on other sites

εσυ κυριε peolinio εχεις ανοιξει με tsi προγραμμα-φιλτρο?? τι κανεις τον γαζωνεις??

μην νομιζεις και εγω μονο προγραμμα κ φιλτρο εχω ...Υστερω λιγο σε ροπη αλλα στην τελος ειμαι παντα μπροστα χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

οταν λες φιλτρο? εισαγωγη η πιο ελευθερο? σε ρωταω γιατι ψαχνομαι. εχω παραγγειλει φιλτρο της k&n και δεν ειμαι σιγουρος οτι εκανα την πιο σωστη επιλογη

Link to comment
Share on other sites

forge intake system THE BEST for me...Αλλα λογικο ειναι ο καθενας να υποστηριζει αυτα που εχει βαλει emoticon_42.gif ...Δεν πειραζω το παραμικρο στο αμαξι απο θεμα αποδοσης γιατι δεν ειμαι κ απληστος , οποιος παει για τα πιο πολλα χανει ..... ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ;):thumbsup::(

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως για εμας με τα 5αρια tsi, τα 6αρια tsi/Scirocco ειναι βελτιωμενα μηχανολογικα και ειδικα με προγραμμα

παιρνουν περιπου 4 κιλα ροπη παραπανω και 10-15 αλογακια.

Εχουν παρομοια τεχνολογια με τους καινουργιους 1.8 και 2.0 tsi που ειδικα σε ροπη ανεβαζουν εκει που ουτε αντιστοιχα πετρελαιοκινητα μπορουν.

Τι να γινει, ας ειμαστε ευχαριστημενοι και με οτι εχουμε που δεν ειναι καθολου κακο.

Link to comment
Share on other sites

http://www.etuners.gr/index.php?s=13&t=168

1.4 twincharger STG 2 (ΦΠΕ) , πως σου φαινεται , Τζωρτζ , μετα απο custom on-dyno ρυθμιση ?

Σημειωσε οτι πουθενα δεν βγαζει πανω απο 285Νm και ετσι η πιεση μπεκιερας ακολουθει παντα την ζητουμενη , το AFR κατεβαινει μεχρι 11.2:1 και η τουρμπινα δεν δουλευει στο οριο παροχης της (υπαρχει μικρο περιθωριο ψηλα , ομως θεωρουμε οτι δεν χρειαζεται αλλο "κουρδισμα" για λογους αξιοπιστιας...).

το φίλτρο ,πρόγραμμα, εξάτμιση είναι stage 2?????????????????αν βάλουμε και intercooler θα είναι stage 3?????????αν βάλουμε και αντλία θα είναι stage 4??????αν βάλουμε και αεροτομή stage 11????

το foul πρώτο στάδια ποιο είναι??????

φιλικά ρωτάω.

<<Γραφουμε μονο με ελληνικους χαρακτηρες>>

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

Προγραμμα σημερα για το 140αρι μου TSI που πλεον ειναι 200+.Το προγραμμα το εβαλα στην e-tuners και πραγματικα τους εχυαριστω πολυ για το αποτελεσμα οσο και για την εξυπηρετηση τους!

Link to comment
Share on other sites

to filtro ,programa, e3atmisi einai stage 2?????????????????an valoume kai intercooler 8a einai stage 3?????????an valoume kai antlia 8a einai stage 4??????an valoume kai aerotomi stage 11????

to foul proto stadia poio einai??????

filika rotao.

Τα στάδια τα έχουν κάνει όπως τους βολεύουν. Πρώτο στάδιο είναι φίλτρο-πρόγραμμα-εξάτμιση! Από εκεί και πέρα, αν βάλεις i/c, είσαι 1ο στάδιο+i/c, 1ο στάδιο+i/c+ αντλία, κτλ... 3ο στάδιο και λοιπά δεν έχουν νόημα, πέρα από τις εταιρείες που εμπορεύονται πακέτα αναβαθμίσεων και τα κατηγοριοποιούν.

Link to comment
Share on other sites

Τα στάδια τα έχουν κάνει όπως τους βολεύουν. Πρώτο στάδιο είναι φίλτρο-πρόγραμμα-εξάτμιση! Από εκεί και πέρα, αν βάλεις i/c, είσαι 1ο στάδιο+i/c, 1ο στάδιο+i/c+ αντλία, κτλ... 3ο στάδιο και λοιπά δεν έχουν νόημα, πέρα από τις εταιρείες που εμπορεύονται πακέτα αναβαθμίσεων και τα κατηγοριοποιούν.

+10000

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.