Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

παιδια εχω ενα tsi140 και στα 4000χλμ εβαλα προγραμμα (ολα οκ μεχρι σημερα, χωρις κανενα προβλημα). τωρα τελευταια που εχω κανει κοντα στα 11000χλμ εχω την αισθηση οτι παει πιο καλα απο πριν, λογικα ανοιξε ο κινητηρας ε?? δν πιστευω να παιζει τπτ με το προγραμμα, να δουλευει δλδ σε παραπανω πιεση για καποιο λογο???

Link to comment
Share on other sites

και δηλαδη η revo αφου εχει μεγαλη διαφορα σε πιεσεις requested κτλ ειναι το καλυτερο stage 1 προγραμμα για περιφερειακα?

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα tsi140 και στα 4000χλμ εβαλα προγραμμα (ολα οκ μεχρι σημερα, χωρις κανενα προβλημα). τωρα τελευταια που εχω κανει κοντα στα 11000χλμ εχω την αισθηση οτι παει πιο καλα απο πριν, λογικα ανοιξε ο κινητηρας ε?? δν πιστευω να παιζει τπτ με το προγραμμα, να δουλευει δλδ σε παραπανω πιεση για καποιο λογο???

¶νοιξε ο κινητήρας, κρύωσε και ο καιρός...

Link to comment
Share on other sites

εφτασε η ωρα,θελω τηλ του κυριλου σε πμ και διευθυνση....επισης στους εχοντες ηδη overload ερωτηση,ο κυριλος δεν ειναι στην αθηνα γαι την οβερλοαντ???

Link to comment
Share on other sites

εφτασε η ωρα,θελω τηλ του κυριλου σε πμ και διευθυνση....επισης στους εχοντες ηδη overload ερωτηση,ο κυριλος δεν ειναι στην αθηνα γαι την οβερλοαντ???

ρωτα τον turorabbit.

ειτε revo ειτε overload το ιδιο ειναι. :blush:

e-tuners μου κολλαει καλυτερα :blush:

Link to comment
Share on other sites

εφτασε η ωρα,θελω τηλ του κυριλου σε πμ και διευθυνση....επισης στους εχοντες ηδη overload ερωτηση,ο κυριλος δεν ειναι στην αθηνα γαι την οβερλοαντ???

Ναι Αθηνα-Νεα Σμυρνη ειναι....

Μπες στο site τους και βρες τι τυλ αν το θες και την ακριβης διευθυνση!

Edited by Golf_Mk2
Link to comment
Share on other sites

e-tuners μου κολλαει καλυτερα :blush:

Σήμερα το μεσημέρι στη δουλειά (δικαστήρια Ευελπίδων) συνάντησα ένα μηχανικό που δουλεύει στην Κατεχάκη στο service της αντιπροσωπίας της VW και έχει βελτιώσει το Octavia του στους etuners και μου μιλούσε με τα καλύτερα λόγια για τα παιδιά.

Προσωπικά με το που πάω 7500 χλμ με το golfάκι μου θα τους προτιμήσω :blush:

Link to comment
Share on other sites

Σε παλιοτερο ποστ ειχε αναφερθει οτι μπορούμε να διαγνωσουμε με καποιο τροπο την ανεπαρκεια της αντλιας βενζινης απο το vag com (για βελτιωμενο μοτέρ πάντα).Ξέρει κανεις τι πρεπει να δούμε?Αυτη η διαφορά μεταξυ requested και actual pressure στο Revo μήπως σημαινει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Σε παλιοτερο ποστ ειχε αναφερθει οτι μπορούμε να διαγνωσουμε με καποιο τροπο την ανεπαρκεια της αντλιας βενζινης απο το vag com (για βελτιωμενο μοτέρ πάντα).Ξέρει κανεις τι πρεπει να δούμε?Αυτη η διαφορά μεταξυ requested και actual pressure στο Revo μήπως σημαινει κάτι τέτοιο?

Σε κάποιο block (δεν θυμαμαι) καταγραφει την actual και ενα άλλο την requested για την πιεση της αντλιας βενζινης......

Αυτα τα δυο έχουν αποκλιση σε ένα αυτοκινητο με πουσαρισμενο προγραμμα.....καποια στιγμη η πίεση της αντλιας πεφτει κατω απο το οριο επιτρεπομενης διαφορας με την actual οποτε εχεις safe mode....

Link to comment
Share on other sites

και δηλαδη η revo αφου εχει μεγαλη διαφορα σε πιεσεις requested κτλ ειναι το καλυτερο stage 1 προγραμμα για περιφερειακα?

Δεν μπορείς να το πεις με σιγουριά αυτο γιατι αν η πίεση δεν καθορίζεται από εκει που πρέπει, δλδ απο το προγραμμα αλλα αφήνεται να ανεβει οσο την αφησουν τα περιφεριεακα ισως να μην έχεις και τις καλυτερες καμπυλες.

Υ.Γ. Αναφέρομαι στην πίεση υπερπλήρωσης.

Edited by stef80
Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο block (δεν θυμαμαι) καταγραφει την actual και ενα άλλο την requested για την πιεση της αντλιας βενζινης......

Αυτα τα δυο έχουν αποκλιση σε ένα αυτοκινητο με πουσαρισμενο προγραμμα.....καποια στιγμη η πίεση της αντλιας πεφτει κατω απο το οριο επιτρεπομενης διαφορας με την actual οποτε εχεις safe mode....

Εγω block που να μετράει την πιεση της αντλιας βενζινης ,δεν ξέρω.Ξέρω το block 115 το οποιο μετράει requested και actual boost ,κοινώς πίεση στο τουρμπο.Ειμαι λάθος?

Μιλάω για το 160άρι 1,4tsi.....

Link to comment
Share on other sites

Σε παλιοτερο ποστ ειχε αναφερθει οτι μπορούμε να διαγνωσουμε με καποιο τροπο την ανεπαρκεια της αντλιας βενζινης απο το vag com (για βελτιωμενο μοτέρ πάντα).Ξέρει κανεις τι πρεπει να δούμε?Αυτη η διαφορά μεταξυ requested και actual pressure στο Revo μήπως σημαινει κάτι τέτοιο?

====

Μη μπερδεύεις την πίεση αέρα (τουρμπίνας) με την πίεση καυσίμου(αντλίας υψηλής).

Και τα δύο έχουν requested και actual.

Στα twincharged 1.4tsi τις requested και actual πιέσεις αέρα τις βλέπεις με vag-com στο κανάλι 115.

Τις requested και actual πιέσεις καυσίμου τις βλέπεις στο κανάλι 140.

Link to comment
Share on other sites

o.k :blush:

====

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Κάνω κάτι λάθως;

Πες το μου με ΠΜ αν δεν θες δημόσια.

ο κυριλος δεν ειναι στην αθηνα γαι την οβερλοαντ???

====

Όχι δεν είμαι στην Αθήνα.

Για τα υπόλοιπα στείλε ΠΜ

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

παιδια ασχετο αλλα τι γνωμη εχετε για την giac?εχει βγαλει για 1.4 tsi?αν καποιος γνωριζει και για 2.0 tfsi (οπου εχει βγαλει) ας μου πει την αποψη του!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια ασχετο αλλα τι γνωμη εχετε για την giac?εχει βγαλει για 1.4 tsi?αν καποιος γνωριζει και για 2.0 tfsi (οπου εχει βγαλει) ας μου πει την αποψη του!!!

ρώτα εδώ : http://www.robbie.gr/

για giac 2.0 tfsi δεν έχω άποψη , για πιο παλιά σε 1.8t 20vt είχα προσωπική εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

και εγω για αυτο θελω να παω στην οβερλοαντ,τα εχουν ξεφτελισει τα 20Vt παντα...οτι προβλημα ειναι να βγει το εχουν ηδη φαει στην μαπα και ηδη εχουν πολυ εμπειρια απο οτι διαβαζω στο θεμα του 20vt...αντε να γινουμε πολλες..στο νησι εχουν ενα και θα γινουμε δυο...και προσωπικη εργασια και μερακι...thanks για τα tips ,ανεβαινω πενθημερο αθηνα και θα βελτιωθουμε...

Link to comment
Share on other sites

ρώτα εδώ : http://www.robbie.gr/

για giac 2.0 tfsi δεν έχω άποψη , για πιο παλιά σε 1.8t 20vt είχα προσωπική εμπειρία.

για πε για πε να παρω μια γευση να δω τι γινετε!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο block (δεν θυμαμαι) καταγραφει την actual και ενα άλλο την requested για την πιεση της αντλιας βενζινης......

Αυτα τα δυο έχουν αποκλιση σε ένα αυτοκινητο με πουσαρισμενο προγραμμα.....καποια στιγμη η πίεση της αντλιας πεφτει κατω απο το οριο επιτρεπομενης διαφορας με την actual οποτε εχεις safe mode....

Το μπλοκ ειναι το 140 , οπω προειπε και ο Κυριλλος . Το καλυτερο "τεστ" ειναι (με μεση εξωτερικη θερμοκρασια) να κουμπωσουμε μια 4η στις 2000σαλ και να επιταγχυνουμε (τερμα γκαζι) μεχρι τις 6500σαλ . Γυρω στις 4000 - 5000 σαλ (που συνηθως εμφανιζεται και η μεγιστη ροπη σε ενα επιθετικο προγραμμα) θα διαπιστωσουμε το κατα ποσον επαρκει (μηχανολογικα) η αντλια στο να κραταει την σωστη πιεση στην μπεκιερα (δηλαδη αυτη που ζηταει ο εγκεφαλος) , που ειναι απαραιτητη για σωστο ψεκασμο (σε ποσοτητα και τροπο) .

Link to comment
Share on other sites

====

Μη μπερδεύεις την πίεση αέρα (τουρμπίνας) με την πίεση καυσίμου(αντλίας υψηλής).

Και τα δύο έχουν requested και actual.

Στα twincharged 1.4tsi τις requested και actual πιέσεις αέρα τις βλέπεις με vag-com στο κανάλι 115.

Τις requested και actual πιέσεις καυσίμου τις βλέπεις στο κανάλι 140.

Πες το χρυσόστομε και σε230+ σελίδες του παρόντος θέματος δεν εχει υποθεί απο κανεναν.

Αρα λοιπόν εφόσον ξέρουμε οτι το bottleneck στο συγκεκριμενο μοτέρ που μας καίει ειναι η αντλια βενζινης ,το μονο που εχουμε να κάνουμε (αν θέλουμε να γινουμε vwvortex και να γινει μια πιο χειροπιαστη συζητηση) ,ειναι να μετρήσουμε και να ποστάρουμε το συγκεκριμένο block ο καθε ενας που μπορεί και εχει κάποιο συγκεκριμενο πρόγραμμα.

Αν ποστάρει ενας με Χ επώνυμο κονσέρβα προγραμμα και δούμε οτι είναι οριακά η αντλία και μετα ποστάρει ο Ψ με custom προγραμμα και αλλαγμένη αντλία βενζινης και δούμε οτι οχι μόνο επαρκεί ,αλλά δουλεύει και με πλούσιο afr ,δεν θα αλλάξουν οι ισορροπίες εδω μέσα?

Πώς αλλιώς θα καταλάβουμε κι εμεις (εστω μια μικρη εικόνα) ,τι εχουμε βάλει στο μοτέρ μας?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ άλλοι φωνάζανε οτι η αντλία είναι το bottleneck εδώ και 10 σελίδες και εσύ ΤΩΡΑ το είδες?

Όποιος έχει τουλάχιστον μια βασική σχέση με ένα vag-com , μπορεί να καταλάβει/βρεί πιο είναι το block της αντλίας...Δεν είναι δα και παλούκι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ειδα τώρα το bottleneck.Το παρακολουθώ το τόπικ απο την αρχή του.

Τώρα ειδα οτι το block που μετράει την αντλία ειναι το 140.Δεν αναφέρεται σε όσα manuals εχω διαβάσει για το vag com ή σε άλλες σχετικές ιστοσελίδες.

Εσύ ξέρεις όλα τα blocks του vag com ,στο συγκεκριμένο μοτέρ , τι μετράνε?Αν ναι μοιράσου το μαζί μας.

Edited by rallakias
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.