Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

MONO Ο ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ ΣΕ ΓΝΩΣΤΟ ΕΞΑΤΜΙΣΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΝ HKS 200 550 Ε ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ ΕΛΕΙΠΕ ΝΑ ΜΟΥ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ .....

ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΒΑΖΩ ΜILLTEK ΤΟΥ ΛΕΩ ........

εγω πηρα απο θεσσαλονικι dp miltek(εχει πανω τον hjs 200αρι) 550 euro και αλλα 100 σε εξατμισα για εγκατασταση μαζι με το κομματι που περναει πανω απο τον αξονα.

Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα απο θεσσαλονικι dp miltek(εχει πανω τον hjs 200αρι) 550 euro και αλλα 100 σε εξατμισα για εγκατασταση μαζι με το κομματι που περναει πανω απο τον αξονα.

Στείλε μου pm με το μαγαζί. Street and Bxxxxxxx ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , σήμερα θα αλλάξω την τρίτη τουρμπίνα κατά σειρά σε gt ,,, οποίος θέλει ας έρθει να δει .. γιατί έσπασε μια ακόμα ?? πρόγραμμα μήπως δεν αντέχουν οι οδηγοί βαλβίδων και ο tsi βγαίνει ελαττωματικώς ενώ δεν είναι ??

Εντελώς φιλικά τα γράφω αυτά ,, δεν ρίχνω υπονοούμενα σε κανέναν. Δεν ξέρω εάν φοράει πρόγραμμα , η τι φοράει .. οποίος σήμερα είναι κοντά στο π Φάληρο ας έρθει να δει από κοντά την εγχείρηση..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , το σου-κου εχει εκθεση στο ελληνικο

παμε το σαββατο μετα τις 12 για καμια πτηση;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , σήμερα θα αλλάξω την τρίτη τουρμπίνα κατά σειρά σε gt ,,, οποίος θέλει ας έρθει να δει .. γιατί έσπασε μια ακόμα ?? πρόγραμμα μήπως δεν αντέχουν οι οδηγοί βαλβίδων και ο tsi βγαίνει ελαττωματικώς ενώ δεν είναι ??

Εντελώς φιλικά τα γράφω αυτά ,, δεν ρίχνω υπονοούμενα σε κανέναν. Δεν ξέρω εάν φοράει πρόγραμμα , η τι φοράει .. οποίος σήμερα είναι κοντά στο π Φάληρο ας έρθει να δει από κοντά την εγχείρηση..

Νικο βγαλε φωτο απο την ζημια να μαθαινουμε και εμεις οι λιγοτεροι σχετικοι ....Τωρα τι φοραει και αν φοραει ( λιγο δυσκολο) σιγουρα θα προκαλεσει συζητηση .

Link to comment
Share on other sites

Το απόγευμα μόλις κλείσω το μαγαζί θα τις σηκώσω , στις 8 το έβαλα στην ράμπα και τώρα βάζω Πάραλου και το παω δόκιμη και θα το ψάξω για τι πρόγραμμα φοράει.

Με τον κύριο που το έχει ... μου είπε ότι έβαλε demo σε κάποιον στην Τρίπολη ??

Εγώ φοβάμαι εκτός από την τουρμπίνα που έχει ασπρίσει , μην είναι και από Κανά μοτέρ .. και γελάω ..

Παντός θόρυβο το μοτέρ δεν κάνει , ούτε από μπιέλες ούτε από κολλημένο Έμβολο η να χάνει συμπίεση .. συμπίεση έχει κανονικά

Link to comment
Share on other sites

nick2009

ειπες οτι εχεις αλλαξει 3 ΚΚΚ σπασμενες?

πες μου σε Pm γιατι σπασανε κ αν φορουσαν προγραμμα

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα προήλθε από λανθασμένα χιλιόμετρα service .. άλλαζε λαδιά κάθε 20.000 που του είπε λεει η αντιπροσωπεία ...

Έβαλε demo και έκανε κοψίματα .. πήγε στην carenta και του έκαναν re- mapping

.

το αμάξι δεν πήγαινε καθόλου .. η carenta το ήθελε μέσα 5 ημέρες και θα τον ενημερώνανε για το κοστολόγιο

το πείρα εχθές σήμερα τελείωσε , το μοτέρ την έχει γλιτώσει και μόλις το δουλέψω

παμε για πρόγραμμα

ενημερωτικά η τουρμπίνα κάνει 1480 εργασία 700 αναλώσιμα 80 = 2260

σε εμένα πλήρωσε 1.100 τουρμπίνα .. 300 εργασία μαζί με τα αναλώσιμα . και είναι έτοιμο..

http://yfrog.com/5b20012010269j

http://yfrog.com/5b20012010268j

http://yfrog.com/j020012010267j

http://yfrog.com/jd20012010270j

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο πάντως εγώ το τουρμπο το έκαψαν χωρίς προγραμμα και με αλλαγή λαδιων κάθε 7500 ευλαβικά και με στρωσιμο και χωρίς να το κυνηγαω. Αυτό έγινε στις 27000 χιλιόμετρα την πρώτη φορά που είπα να κοντραρω σε εκκίνηση. Απο τότε έχω revo, εξακολουθώ και αλλάζω λάδια κάθε 7500 χιλιόμετρα , μπουζι κάθε 15000 το τουρμπο φουσκώνει υπέροχα , σε κάθε αλλαγή δεν έχω κάψει ούτε σταγόνα λάδι και γενικώς δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο πάντως εγώ το τουρμπο το έκαψαν χωρίς προγραμμα και με αλλαγή λαδιων κάθε 7500 ευλαβικά και με στρωσιμο και χωρίς να το κυνηγαω. Αυτό έγινε στις 27000 χιλιόμετρα την πρώτη φορά που είπα να κοντραρω σε εκκίνηση. Απο τότε έχω revo, εξακολουθώ και αλλάζω λάδια κάθε 7500 χιλιόμετρα , μπουζι κάθε 15000 το τουρμπο φουσκώνει υπέροχα , σε κάθε αλλαγή δεν έχω κάψει ούτε σταγόνα λάδι και γενικώς δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Το πιθανοτερο να εχει καποιος προβλημα με GT ειναι με το εργοστασιακο προγραμμα , γιατι ειναι τραγικα στεγνο .

Δεν εισαι ο μονος που ειχε προβλημα με μαμα GT , με τουρμπινα , μοτερ , κλπ .

Αδικα εβγαλαν τη φημη των ζημιαρικων αυτοκινητων .

Σε συζητηση με μηχανικο αντιπροσωπειας , μου ελεγε οτι αυτα γινονται για προδιαγραφες ρυπων και Euro 4 και και ... αναρωτιεμαι , το EVO IX , που καιει τον "αμπακο" και κατεβαζει 10:1 νορμαλ , για πλακα , euro 4 δεν ειναι κι αυτο ? Ισως κατι αλλο ισχυει στη Γερμανια , δεν εξηγειται αλλιως .

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Το πιθανοτερο να εχει καποιος προβλημα με GT ειναι με το εργοστασιακο προγραμμα , γιατι ειναι τραγικα στεγνο .

Δεν εισαι ο μονος που ειχε προβλημα με μαμα GT , με τουρμπινα , μοτερ , κλπ .

Αδικα εβγαλαν τη φημη των ζημιαρικων αυτοκινητων .

Σε συζητηση με μηχανικο αντιπροσωπειας , μου ελεγε οτι αυτα γινονται για προδιαγραφες ρυπων και Euro 4 και και ... αναρωτιεμαι , το EVO IX , που καιει τον "αμπακο" και κατεβαζει 10:1 νορμαλ , για πλακα , euro 4 δεν ειναι κι αυτο ? Ισως κατι αλλο ισχυει στη Γερμανια , δεν εξηγειται αλλιως .

Δηλαδή από ότι κατάλαβα να βάλουν προγραμμα οσοι εχουν μαμα GT για να μην είναι στεγνό???? glare.gif

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή από ότι κατάλαβα να βάλουν προγραμμα οσοι εχουν μαμα GT για να μην είναι στεγνό????glare.gif

Κι όμως ναι!!!

Από ότι έχω ακούσει (δεν είμαι σε θέση να έχω προσωπική άποψη) έχουν σπάσει πολλά μαμά GT αλλά κανένα με πρόγραμμα! :thumbsup:

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή από ότι κατάλαβα να βάλουν προγραμμα οσοι εχουν μαμα GT για να μην είναι στεγνό???? glare.gif

Κι όμως ναι!!!

Από ότι έχω ακούσει (δεν είμαι σε θέση να έχω προσωπική άποψη) έχουν σπάσει πολλά μαμά GT αλλά κανένα με πρόγραμμα! :)

Πάντως αν είναι όπως τα λένε τα παιδιά πιστεύω με ένα καλο και ήπιο πρόγραμμα κοντά στα 200 απλά να μην είναι τόσο στεγνό θα είναι ok μετά????

ελεος , μηπως χρεαζονται και Κ04 για να μην κανουν κ κοψιματα ? thumbsdown.gif

Εσύ βάλε την gt4202R και θα είσαι κομπλέ!!!!! upyours.gif:thumbsup:

Edited by turbomakis
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι είναι στεγνό και τι δεν είναι .. εγώ βλέπω ότι ήρθε και 4ο gt με 140 .. πάλι με το ίδιο πρόβλημα.. κάποτε είχα γράψει ότι δεν αντέχουν την πίεση στο 1,7 που δουλεύουν τα περισσότερα άσχετα με το ότι είναι πλούσια σε καύσιμο.. και αυτό το αποδεικνύει η θερμοκρασία που έχουμε σήμερα και εχθές... δηλαδή εάν είχαμε καλοκαίρι τι θα γινότανε ??

Επίσης δεν με ενδιαφέρει εάν φταιει το πρόγραμμα .. γιατί τα 2 ήταν μαμά ... αυτό όμως εγώ δεν μπορώ να το ξέρω ... αν ήταν η όχι??

Δεν ανακάλυψα τίποτα που δεν το γνωρίζετε οι περισσότεροι .. η τουπμπίνα σπάει από υψηλή θερμοκρασία και από λάθος λίπανση .. η εκτός εάν είναι από το κόλπο ??

Δεν κλαίγομαι .. πάλι καλά που υπάρχουν και αυτά και θα ζήσουμε και εμείς οι μηχανικοί..

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη για να καταλαβω

σε tsi με τα 140 αλογα εσπασαν οι τουρμπινες χωρις να υπάρχει καποιος λόγος?

ή επιτυδες τα αφήνει "στεγνα" η μαμα ετερεια για να σπάνε?

τελικα ποιος είναι ο λογος που έσπασαν τοσα μαζεμενα?

σορρυ εαν γινομαι κουραστικός αλλα ειμαι στα 30000χιλιομετρα κανω service καθε 15000 να ξερω εαν χρειαζετε να κανω κατι παραπάνω και ειμαι δεν εχω προγραμμα

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή εάν είχαμε καλοκαίρι τι θα γινότανε ??

Δε νομίζω ότι το καλοκαίρι επιβαρύνει την τουρμπίνα, το αντίθετο θα έλεγα.

Το χειμώνα ο αερας είναι πιο πυκνός οποτε ένα ανεπαρκες σύστημα τροφοδοσίας εκτίθεται περισσοτερο μη μπορώντας να κρατησει το απαιτούμενο AFR. Έτσι, φτωχαίνει το καύσιμο και ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες καυσαερίων.

Edited by stef80
Link to comment
Share on other sites

έχει δει κανείς πως είναι η υπέρ-τροφοδότηση στο gt ?? είναι σαν διαφήμιση της unicef … για λύπηση

Ξέρει κάποιος ότι στο πολύ τούρμπισμα ξεδοντιάστε η τουρμπίνα ,, και ο άξονας μέσα παίρνει κάτι μπόσικα με τρέλα... χωρίς να φταιει ο προγραμματιστής ..λόγο του ότι τα υλικά τριβής είναι για τ@@@@ καβάλα

Γνώμη δικιά μου και αν θέλετε κράξτεμαι κιόλας ... μην τα πιέζεται πολύ γιατί σας βλέπω χωρίς αμάξι ,, ειδικά κάτι πιεσμένα με 200 + δεν σας προειδοποιεί το μπαμ

Φιλικά το λεω μην παρεξηγηθείτε .. δεν έχω δει μόνο τα 4 περιστατικά τα δικά μου .. έχω δει και αλά 3 που με έχουν πάρει τηλέφωνο για ανταλλακτικά

Link to comment
Share on other sites

Και όλα αυτά που ανακοίνωναν κατά την παρουσίαση του μοντέλου, για hi-tech υλικά στην τουρμπίνα που αντέχουν τις θερμοκρασίες και τα φορτία, ήταν μπαρμπούτσαλα?

Link to comment
Share on other sites

εχω μπερδευτει!!!εάν εχουν αυτο το προβλημα τα GT φανταζομαι το εχουν και τα tsi 160ps που εινα παρομοια μοτερ ή εχουν κατι που μπορούμε να το κανουμε και στα GT???Στο προγραμμα?Σην λιπανση?που τελικα? :blink:

επισης ήρθαν είπες nick2009 καποια σπασμένα gt tsi και δεν γνώριζες αν ηταν βελτιωμενα ή οχι πως γινεται αυτο?? :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι το καλοκαίρι επιβαρύνει την τουρμπίνα, το αντίθετο θα έλεγα.

Το χειμώνα ο αερας είναι πιο πυκνός οποτε ένα ανεπαρκες σύστημα τροφοδοσίας εκτίθεται περισσοτερο μη μπορώντας να κρατησει το απαιτούμενο AFR. Έτσι, φτωχαίνει το καύσιμο και ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες καυσαερίων.

Θεωρία και πράξη αυτό λενε .. που λες εσύ , αλλά κάποιοι εγκέφαλοι όπως η med .. είναι έξυπνοι εγκέφαλοι ,, μπαίνουν σε safe mode η ανάβει check engine.. σε περίπτωση δυσλειτουργίας.. καύσιμου πίεσης , βαρομετρικού.

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες ,, αλά υπάρχει και άλλη εκδοχή που είναι ψιλά γράμματα.. και αν το αναλύσομε δεν θα βρούμε άκρη

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.